• <
KONGSBERG_2023

Mniejsze przeładunki w Naftoporcie po trzech kwartałach 2017 r.

pc

17.10.2017 18:54 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Mniejsze przeładunki w Naftoporcie po trzech kwartałach 2017 r.

Partnerzy portalu

Mniejsze przeładunki w Naftoporcie po trzech kwartałach 2017 r. - GospodarkaMorska.pl

Mniejsze przeładunki w gdańskim Naftoporcie – poinformował portal wnp.pl. Przez pierwsze 9 miesięcy tego roku spółka przeładowała 8,5 mln ton płynnych węglowodorów. To o prawie 8 % mniej niż w ubiegłym roku.

Jak podaje portal wnp.pl, o 5 % w stosunku do minionego roku zmniejszył się także import ropy naftowej – do 5,6 mln t. Na mniejsze dostawy surowca wpłynął postój remontowy w gdańskiej rafinerii. Przeładunki paliw wyniosły natomiast 1,8 mln t. To o 14 % mniej niż w ubiegłym roku.

W ciągu trzech kwartałów 2017 r. ropa naftowa stanowiła 6,7 mln t łącznego wolumenu. Eksport za pośrednictwem Naftoportu wyniósł zaś 1,1 mln t.

Dariusz Kobierecki, prezes Naftoportu, poinformował portal wnp.pl, że jeśli chodzi o przeładunki to październik zapowiada się dobrze, ponieważ spółka ma dużo krótkoterminowych zakupów spotowych. Jego zdaniem, wszystko może się jednak zmienić, bo na rynku ropy trudno mówić o sezonowości i stałych trendach.

W roku 2016 terminal przeładunkowy Naftoport obsłużył 313 zbiornikowców, w tym 84 jednostki o tonażu przekraczającym 80 tys. ton. Przeładowano 12,23 mln ton ładunków płynnych, z czego 76 % stanowiła ropa naftowa, a 24 % paliwa płynne. To trzeci pod względem tonażu wynik w historii Naftoportu oraz terminalu przeładunku paliw w Porcie Północnym.

Infrastruktura Bazy Paliw Płynnych spółki Naftoport w Porcie Gdańsk obejmuje pięć stanowisk statkowych, a jej roczny potencjał przeładunkowy wynosi ok. 40 mln t. Te parametry sprawiają, że Naftoport to jeden z najbardziej konkurencyjnych terminali naftowych na południowym Bałtyku.

Baza Paliw dzięki jej połączeniu systemem rurociągów z rafineriami stanowi optymalną alternatywę względem lądowych dostaw surowca. Parametry terminalu natomiast pozwalają w całości pokryć zapotrzebowanie na ropę nie tylko polskich rafinerii, ale także dwóch zakładów rafineryjnych zlokalizowanych we wschodnich landach Niemiec.

Dodatkowym atutem jest dostępność Portu Gdańsk dla największych statków, jakie mogą wpłynąć na akwen Bałtycki. Baza przystosowana jest bowiem do obsługi potężnych oceanicznych tankowców typu Aframax, Suezmax oraz VLCC (Very Large Crude Carrier). Potencjał ten z powodzeniem wykorzystują polskie rafinerie, zarówno LOTOS, jak i Orlen. W styczniu dla koncernu PKN Orlen do Naftoportu przypłynęło milion baryłek ropy naftowej z Iranu.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.