• <
nauta_2024

Flota tankowców się starzeje - w 2023 jedna czwarta będzie miała ponad 20 lat

pmk

03.05.2021 11:45
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Flota tankowców się starzeje - w 2023 jedna czwarta będzie miała ponad 20 lat

Partnerzy portalu

Flota tankowców się starzeje - w 2023 jedna czwarta będzie miała ponad 20 lat - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

Ponad 25 procent aktywnej floty tankowców przekroczy wiek 20 lat do końca 2023 roku, co ustawi wyeksploatowane jednostki w kolejce do złomowania.

Dane VesselsValue pokazują, że wśród 13,211 tankowców znajdujących się w ich bazie, 3 tysiące z nich mają 20 lub więcej lat. Łącząc to z 570 statkami, które mają obecnie 18 lub 19 lat, prognoza wydaje się prawidłowa.

Jeśli chodzi o profil wiekowy tankowców w wieku powyżej 18 lat to największy udział mają jednostki typu Handysize / MR, za nimi są tankowce VLCC oraz Aframax i Suezmax.

Spodziewano się, że malejący popyt na ropę spowodowany pandemią COVID-19 zmniejszy globalną pojemność tankowców, ponieważ przewidywano, że właściciele zezłomują część swojego starszego tonażu, co ułatwi wprowadzenie na rynek.

Pandemia wywarła duży wpływ na działalność związaną ze złomowaniem, ponieważ wybuchy epidemii i środki rządowe zamknęły operacje złomowania statków w Azji.

Jednak wydaje się, że nastąpiły pewne pozytywne zmiany, ponieważ podaż starych statków zaczęła reagować na wyższe ceny stali i zaplanowane przepisy dotyczące ochrony środowiska, które powodują wzrost recyklingu statków, choć z bardzo niskiego poziomu.

Tylko dwa tankowce wahadłowe (shuttle tankers) i dwa tankowce Aframax (0,45 miliona DWT) zostały zezłomowane w pierwszych dwóch miesiącach 2021 roku, według danych Clarksonsa. To znacznie mniej niż 1,1 miliona dwt tankowców, które opuściły rynek w grudniu 2020 roku.

Warunki rynkowe prawdopodobnie staną się trudne, ponieważ popyt na ropę nadal pozostaje pod wpływem pandemii. Zniwelowanie negatywnych trendów można osiągnąć poprzez zwiększenie poziomu recyklingu, zmniejszenie liczby zamówień nowe jednostki i zwiększoną produkcję ropy naftowej.

Ostatecznie spodziewane jest pełne odbicie rynku tankowców, gdy zapasy ropy unormują się, a ożywienie gospodarcze sprowadzi popyt na ropę do poziomu sprzed pandemii. Główne firmy z branży szacują, że powinno to nastąpić w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Jeśli chodzi o prognozy dotyczące popytu na tankowce, pomimo rosnącego popytu na odnawialne źródła energii, Gibson Shipbrokers przewiduje, że tankowce wciąż będą potrzebne.

- Znalezienie zamiennika dla czarnego złota i wielu rzeczy, które może zapewnić, będzie trudnym procesem - powiedział Gibson w niedawnym raporcie.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.