• <

Wynik wyszukiwania - "bateria" - Wiadomości

Przetarg na terminal agro w Porcie Gdańsk odwołany

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. poinformował o odwołaniu przetargu na dzierżawę terenu pod terminal agro. Nie podano przyczyn tej decyzji.
16.05.2024

Elektryczny holownik Damen: dwa holowania na jednym ładowaniu, bateria pełna w 2 godziny

Damen Shipyards zwodował właśnie drugi w pełni elektryczny holownik RSD-E 2513. Jednostka pracować będzie w porcie Antwerpia-Brugia, gdzie pływa już holownik na wodór, a wkrótce dołączy do niego holownik metanolowy.
30.04.2024

Pojazd rodem z science-fiction ma wzmocnić potencjał ukraińskich sił morskich

Inżynierowie z Ukrainy opracowują nowy pojazd przeznaczony do działań podwodnych. Posiadająca futurystyczny wygląd jednostka miałaby potencjalnie wzmocnić działania Sił Morskich Ukrainy na Morzu Czarnym i stanowić rewolucję w zakresie prowadzenia działań pod powierzchnią wody.
16.04.2024

Morskie baterie pod kontrolą. Corvus Energy skontroluje baterie w czasie rejsu

DNV certyfikował opracowaną przez Corvus Energy metodę testowania SOH (State of Health Test) baterii elektrycznych montowanych na statkach. To pierwszy dostawca morskiego ESS (energy storage system), który zapewnia to swoim klientom kontrolowanie stanu akumulatorów w czasie eksploatacji statku.
22.03.2024

eSOV na prąd za 20 mln funtów z Innovate UK. Rynek potrzebuje 300 SOV. Ile zbudujemy w Polsce?

Brytyjska agencja innowacji Innovate UK przyznała 20 milionów funtów na budowę dużych statków serwisowych (SOV), które będą mogły działać przy zerowej emisji. Agencja i beneficjent twierdzą, że to pierwsza tego typu jednostka. W Polsce wciąż zastanawiamy się czy w ogóle budować SOV. Brytyjczycy zapowiadają serię zeroemisyjnych eSOV.
17.03.2024

Czas na dekarbonizację żeglugi. Nowe technologie w sektorze morskim i żeglugi śródlądowej

Dekarbonizacja sektora transportu dotyka także sektora morskiego. W swoim raporcie z 13 marca 2023 roku Komisja Europejska zwraca uwagę, że „Na poziomie UE transport morski odpowiada za 3–4% całkowitej emisji CO2 w UE, co oznacza ponad 124 mln ton CO2 w 2021 r.” Co za tym idzie transformacji będzie podlegał cały sektor żeglugi wraz z portami. Już teraz limity emisji reguluje międzynarodowa agencja IMO, niedługo statki zaczną również podlegać pod system emisji ETS.
05.03.2024

Trwa walka o Terminal Zbożowy w Gdyni. Czy będzie czynny w czasie żniw?

Przez Gdynię przechodzi około 30% eksportu polskich zbóż. W ciągu ostatnich lat największa część przypadała na terminal zbożowy w Porcie Gdynia. Ten jednak miał jednocześnie szczęście i pecha – szczęście, bo trwają inwestycje, które docelowo zwiększą jego możliwości. Pecha, bo spowodowały one problemy z operatorami, które w końcu doprowadziły do kontrowersji na poziomie politycznym. Może się jednak okazać, że problem się jeszcze nasili.
28.02.2024

Deltamarin podpisało umowę na projekt nowego statku typu RoPax

Deltamarin podpisał umowę projektową z chińską stocznią China Merchants Jinling (Weihai) na kompletny projekt nowego statku typu RoPax.
13.02.2024

Nowoczesne technologie dla włoskich okrętów podwodnych. Mają się znaleźć także w propozycji dla programu "Orka"

W stoczni wojskowej Taranto we Włoszech odbyło się, 24 stycznia tego orku, szóste spotkanie Komitetu Programowego, którego jednym z głównych zagadnień było wdrożenie najnowocześniejszego systemu baterii litowo-jonowych na pokładach okrętów podwodnych. Prototyp komponentów LBS przeszedł odpowiedni pakiet testów wydajności i bezpieczeństwa, co stanowi kamień milowy na technicznej ścieżce wdrożenia na pokładzie. Mają znaleźć się na powstających jednostkach typu U212 NFS. Koncern jest jednym z oferentów w polskim programie "Orka".
30.01.2024

Działka z dostępem do głębokowodnego nabrzeża w Porcie Gdańsk. Ruszył przetarg na terminal zbożowy

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk ogłosił dziś przetarg na najem nieruchomości z dostępem do nabrzeża głębokowodnego. Najemca będzie musiał dostosować pirs do potrzeb przeładunków.
17.01.2024

Elektryczno-wodorowa rewolucja we flocie Estonii. Gratka dla polskich stoczni i grup technologicznych

Estonia postawiła na ekologię i ogłosiła, że najnowszy prom rozpocznie wprowadzanie do eksploatacji nowej generacji statków energooszczędnych. Prom z napędem elektryczno-wodorowym wprowadzony zostanie na początek na połączenie Virtsu-Kuivatu. Na start Estonia pozyskała 40 mln euro ze środków Europejskiego Funduszu Modernizacyjnego oraz wpływów z handlu emisjami CO2.
09.01.2024

Transport morski pod napięciem. Ryzyka podróży z elektrykiem na statku i w porcie

Pojazdy elektryczne znalazły już miejsce na stałe w naszym codziennym życiu. Nietrudno zauważyć, że w wielu miastach użytkowanie samochodów elektrycznych, skuterów, hulajnóg i rowerów z wspomaganiem bateryjnym stało się codziennością. Wszystkie te urządzenia przewożone są na masową skalę statkami. Mniejsze jednostki w kontenerach. Samochody statkami ro-ro lub promami samochodowo-pasażerskimi. Transport tych urządzeń to wyzwanie nie tylko dla armatorów, ale również dla terminali ro-ro.
02.01.2024

Damel będzie rozwijać produkcję silników dla żeglugi śródlądowej

Według dostępnych analiz światowy rynek statków z napędem elektrycznym, który jeszcze kilka lat temu wart był niespełna 5 mld dolarów, do końca dekady osiągnie wartość ponad 16 mld dolarów. Jego rozwojowi sprzyjać będzie polityka Unii Europejskiej, która zakłada, że do 2030 roku 30%, a do 2050 roku aż 50% transportu towarowego na trasach dłuższych niż 300 km powinno się odbywać koleją lub szlakami wodnymi. W porównaniu z transportem lotniczym lub drogowym łodzie emitują znacznie mniej CO2 na kilometr i przewiezioną tonę.
03.10.2023

Incat Tasmania dostarczy największy na świecie statek akumulatorowo-elektryczny

Australijska stocznia Incat Tasmania ustanawia rekord dla największego statku elektrycznego na świecie, dzięki nowemu 130-metrowemu promowi typu ro-pax budowanemu dla urugwajskiego operatora, Buquebús. Będzie miał czterokrotnie większą moc niż kolejna co do wielkości instalacja i 40 razy większą niż pierwszy na świecie prom zasilany akumulatorowo, Ampere.
25.08.2023

Svitzer projektuje pierwszy na świecie holownik z hybrydowym ogniwem paliwowym na metanol

Będąca dostawcą usług holowniczych i częścią A.P. Moller-Maersk firma Svitzer ogłasza dziś rozpoczęcie drugiej fazy projektu mającego na celu zaprojektowanie pierwszego na świecie holownika z hybrydowym ogniwem paliwowym zasilanym metanolem (MHFC). Wiąże się to z pionierskim przedsięwzięciem budowy jednostek pomocniczych przyjaznych środowisku, w związku z programem dekarbonizacji żeglugi.
17.08.2023

Port w Portsmouth zasilany energią słoneczną

Zakończono instalację nowego systemu słonecznego i baterii na terenie portu w Portsmouth, który jest teraz w pełni operacyjny. Modernizacja ma wpłynąć na ograniczenie emisji CO2 w myśl polityki dekarbonizacji branży morskiej.
14.08.2023

Seatech Engineering o zaawansowanych pracach projektowych nad jednostką CTV

Biuro projektowe Seatech Engineering Sp. z o.o. prezentuje najnowszy projekt jednostki CTV (Crew Transport Vessel).
07.08.2023

EST-Floattech dostarcza akumulatory dla zeroemisyjnego statku eventowego Oceandiva London

Według twórców kiedy Oceandiva London będzie pływać po falach Tamizy, zasilanie nie będzie żadnym zmartwieniem ani dla kapitana, załogi czy też dla gości na statku. Cała energia na pokładzie będzie pochodzić z systemów magazynowania energii dostarczonych przez EST-Floattech. Dzięki temu żeglowanie z pełną prędkością i zapewnienie mocy elektrycznej ma nie stanowić żadnego problemu, przy tym pozostawać neutralnym pod kątem emisji CO2.
11.07.2023

Ekotechnologie - zrównoważone miasto dzisiaj i dla przyszłych pokoleń

Śmietniki na kartę, panele fotowoltaiczne, zielony wodór, wykorzystanie bio odpadów, to tylko kilka z elementów transformacji świata odpowiedzialnego za kondycję planety. Zdając sobie sprawę z degradacji zasobów naturalnych i ekosystemów, do jakiej prowadzi konsumpcjonizm, zmuszeni jesteśmy do dyskusji i podejmowania realnych działań w celu minimalizowania strat dla środowiska.
30.05.2023

Dom z energią wodorową? Tak może wyglądać bezemisyjna przyszłość

Czy można całkowicie uniezależnić się od dostawców energii? Zapewne niejeden właściciel nieruchomości dziś zadaje sobie takie pytania, galopująca inflacja i wysokie ceny energii inspirują do szukania alternatyw. – To jest technologicznie możliwe, ale na pewno jest to nowy rynek i czeka nas jeszcze sporo pracy, zanim tego typu systemy zagoszczą w ofertach specjalistów – mówi ekspert od technologii wodorowych, Marcin Hołub.
09.05.2023

Sunreef 80 Eco: Elektryczna rewolucja trwa

Kolejna całkowicie elektryczna jednostka Sunreef 80 Eco została zwodowana. Jest to w pełni autonomiczny jacht wykorzystujący rewolucyjną ekologiczną technologię aby cieszyć się rejsem bez zużycia paliwa w całkowitej ciszy i luksusie. Zaprojektowany i zbudowany tak, aby nawigować w pełnej harmonii z żywiołami.
05.05.2023

MARPOL ma 50 lat i wiele do zrobienia. Prawo nie nadąża za praktyką i nowymi technologiami [XI Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego]

XI Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego za temat przewodni obrała sobie problem zapobiegania zanieczyszczaniom morza przez statki w kontekście funkcjonowania 50 lat MARPOL – konwencji wciąż modyfikowanej, ale nie uwzględniającej wielu nowych zagrożeń i wciąż uzupełnianej o nowe regulacje. W kwietniowej konferencji wzięli udział przedstawiciele nauki i biznesu, firm ubezpieczeniowych i kancelarii prawnych, co znakomicie wzbogaciło dyskusję i podniosło wielokrotnie jej temperaturę podczas paneli tematycznych.
02.05.2023

Komisarz UE: mamy bliski związek pomiędzy bioróżnorodnością, a bezpieczeństwem żywnościowym

– Uważam, że degradacja naszych biosystemów stanowi największe zagrożenie dla naszej żywności. Mamy bliski związek pomiędzy bioróżnorodnością, a bezpieczeństwem żywnościowym – powiedział w czwartek podczas komisji sejmowej Komisarz UE ds. środowiska Virginijus Sinkevičius.
20.04.2023

Sunreef 80 Eco z kolejną nagrodą

12 kwietnia, podczas La Grande Motte International Multihull Show we Francji, elektryczny Sunreef 80 Eco zdobył nagrodę Multihull of the Year Award 2023 w kategorii Forever Green. Ten szczególny konkurs organizowany przez magazyn Multihulls World wyróżnia najlepsze i najbardziej innowacyjne jachty w międzynarodowej branży wielokadłubowców.
18.04.2023

Modelowanie dekarbonizacyjne w strategiach firm

Walka z wysoką emisyjnością wszystkich sektorów gospodarki UE i USA nabiera tempa. Zagadnienia związane z potrzebą dekarbonizacji aktywów i przestawieniem produkcji na niskoemisyjne technologie przechodzą gwałtownie z „odległej w czasie alternatywy” do koniecznych do wdrożenia rozwiązań w najbliższej możliwej przyszłości. Poziom wykorzystania OZE wzrasta w prawie każdym sektorze. Dynamika zmian oraz ilość dostępnych technologii i rozwiązań na rynku także utrzymuje się na wysokim poziomie. Jak podejmować strategiczne decyzje inwes
16.02.2023

Kongsberg dostarczy sprzęt dla okrętu ratowniczego włoskiej Marynarki Wojennej

Norweska firma zajmująca się m.in. dostarczaniem wyposażenia i uzbrojenia okrętom zapewni istotne wyposażenie dla powstającego, nowego okrętu SDO-SuRS dla Marina Militare.
13.02.2023

Sunreef Yachts buduje katamaran dla Fernando Alonso

W gdańskiej stoczni Sunreef Yachts powstaje katamaran na zamówienie dwukrotnego mistrza Formuły 1 Fernando Alonso. Rajdowiec odwiedził stocznię Sunreef Yachts, aby poznać proces projektowania i produkcji katamaranów. Przyszły właściciel elektrycznej jednostki 60 Sunreef Power Eco skorzystał z okazji, aby porozmawiać z zespołem i dowiedzieć się więcej o miejscu, gdzie powstaje jednostka.
09.02.2023

W Niemczech powstaje największy na świecie dron podwodny

Gdy światowe okręty podwodne stają się coraz większe i doganiają te budowane przez Rosję, również jest rozwijana idea dużych bezzałogowych jednostek działających pod wodą. W momencie powstania niemiecki MUM (Modifiable Underwater Mothership) będzie największym autonomicznym pojazdem podwodnym na świecie.
08.02.2023

Wodór na pokładzie. Norled przeciera szlak dla statków zeroemisyjnych. Polska ma w tym swój udział

Ponad rok od otrzymania nagrody Statek Roku, Hydra zabunkrowała w grudniu br. i ma wypłynąć na firody. Prom będzie przewoził ludzi i samochody na trasie między norweskimi portami Hjelmeland, Nesvik oraz Skipavik niedaleko Stavanger – poinformował mnie Erlend Hovland, Chief Technology Officer, Norled AS.
05.01.2023

W stronę świata zasilanego zieloną energią

Czy świat zasilany wyłącznie odnawialnymi źródłami energii jest możliwy? Jakie wyzwania stoją przed liderami w dobie kryzysów: energetycznego, klimatycznego, gospodarczego? Jak projekt instalacji na Bałtyku wiatraków wielkości Pałacu Kultury i Nauki może zmienić Polskę? Dlaczego ludzkość nie przetrwa bez bioróżnorodności?
19.12.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Bota Offshore Green: Mamy pierwsze kontrakty na usługi CTV

Na polskim rynku morskiej energetyki wiatrowej pojawił się całkiem niedawno nowy podmiot, który chce świadczyć usługi armatorskie flotą serwisową oraz wesprzeć polski przemysł w obszarze jednostek Crew Transfer Vessels (CTV). Mowa o gdańskiej spółce Bota Green Offshore, która rozmawia już z deweloperami polskich projektów morskich farm wiatrowych. W rozmowie z cyklu „Kto jest kim w polskim offshore” pytamy Ernesta Czermańskiego, prezesa oraz dyrektora zarządzającego Bota Green Offshore o plany względem polskiego rynku offshore wi
14.12.2022

Port w Vancouver testuje paliwa o niskiej i zerowej emisji

W ramach działań mających na celu stopniowe wyeliminowanie paliw i technologii emitujących CO2, zarząd portu w Vancouver testuje różne paliwa i rozwiązania, mające doprowadzić do zeroemisyjności w 2050 roku.
09.12.2022

Royal Navy zamawia bezzałogowy okręt podwodny

Firma MSubs z Plymouth podpisała z brytyjską Marynarką Wojenną kontrakt na budowę bezzałogowego okrętu podwodnego o wartości 15,4 mln funtów, w ramach projektu Cetus.
05.12.2022

85 lat temu do służby w Marynarce Wojennej wszedł ORP "Błyskawica"

Najstarszy zachowany niszczyciel na świecie wszedł do służby 25 listopada 1937 roku. W trakcie II wojny światowej brał udział w walkach na Atlantyku, Morzu Północnym i Śródziemnym. Od lat 70-tych pełni funkcję okrętu-muzeum.
25.11.2022

Zasilany LNG statek wpłynął do portu w Göteburgu

Nowo wybudowany statek napędzany LNG przybił do portu w Göteburgu. Jednostka już teraz spełnia wymogi IMO na rok 2030. Do Göteburga będzie przybijała raz w tygodniu.
22.11.2022

Super B – holenderski producent wysokiej jakości baterii litowych od 2007 roku podbija rynek morski dzięki bezpiecznym, niezawodnym i solidnym rozwiązaniom energetycznym!

Holenderska firma Super B produkuje wysokiej jakości baterie litowo-żelazowo-fosforanowe (LiFePO4) od 2007 roku i posiada bogate doświadczenie na rynku morskim, kamperów i sportów motorowych. Była to jedna z pierwszych firm, która wprowadziła baterie litowe na rynki pracy o trudnych warunkach.
19.11.2022

21. Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2022: zrozumieć zmiany i być gotowym na kolejne [WIDEO]

„Zmiany” – podczas tegorocznego Forum Gospodarki Morskiej Gdynia to słowo odmieniane było przez wszystkie przypadki. W porównaniu z poprzednim rokiem cała branża morska znalazła się w zupełnie nowej rzeczywistości i o tym, co stało się w ciągu ostatnich 12 miesięcy, ale także o tym, co będzie musiało się stać w ciągu kolejnych kilkudziesięciu, dyskutowali uczestnicy konferencji.
18.10.2022

Rosja zbroi Krym drogą morską

Izraelska firma zajmująca się obrazowaniem satelitarnym twierdzi, że Rosja przetransportowała statkiem baterię rakiet przeciwlotniczych z Syrii do portu w pobliżu Krymu.
31.08.2022

Elektryczny pchacz z Kłajpedy na płytkie wody. Czy pokona susze i mielizny żeglugi śródlądowej UE?

Projekt pchacza z napędem elektrycznym zaprezentowało niedawno litewskie biuro projektowe Western Baltic Engineering (WBE), które działa w grupie Western Shipyard Group. Statek ma zostać zbudowany na zamówienie Litewskiego Urzędu Żeglugi Śródlądowej w przyszłym roku.
26.08.2022

Transport wodny staje się coraz bardziej ekologiczny. To nie tylko kwestia napędów i zielonych paliw

Gdyńska Stocznia Crist, która za swój pierwszy w Unii Europejskiej hybrydowy prom Elektra zdobyła w 2018 roku nagrodę Ship of the Year, niedawno zwodowała drugi tego typu statek. Spodziewa się więcej zamówień na niskoemisyjne jednostki, ponieważ regulacje związane z ograniczeniem emisyjności transportu morskiego zmuszają operatorów żeglugi do inwestowania w takie rozwiązania. Na rynku od lat sprawdza się gaz LNG, ale inną niskoemisyjną alternatywą jest też metanol. Rośnie także zainteresowanie wodorem.
18.08.2022

40 proc. kontenerowców na baterie w 2030 roku. To możliwe twierdzą naukowcy z Berkeley

Szybkie spadki kosztów baterii przyspieszają perspektywy całkowicie elektrycznego międzyregionalnego transportu kontenerowego. Przy cenach baterii wynoszących 100 USD za kWh opłacalne będzie wprowadzenie statków elektrycznych do obsługi szlaków handlowych na trasach do 1500 km – twierdzą naukowcy z Energy and Resources Group, University of California, Berkeley.
24.07.2022

130 lat temu urodził się Włodzimierz Steyer – współtwórca floty II Rzeczypospolitej

130 lat temu, 15 lipca 1892 r. urodził się dowódca obrony Helu i jeden z twórców floty II RP, kontradmirał Włodzimierz Steyer. Po wojnie należał do grona oficerów represjonowanych przez reżim komunistyczny. Próbował ratować swoich kolegów, którym groziła kara śmierci.
15.07.2022

Największy na świecie hybrydowy liniowiec zostanie zwodowany w 2024 roku

Duża firma działają w sektorze transportu morskiego Brittany Ferries ogłosiła zwodowanie największego na świecie hybrydowego liniowca Saint-Malo w 2024 roku. Liniowiec zintegruje kilka systemów, które zoptymalizują zużycie energii w czasie rzeczywistym.
05.07.2022

Boom na gazowce i kryzys w złomowaniach. Analiza rynku tonażowego (tydzień 19-22/2022)

Odblokowywanie się gospodarki chińskiej może zwiastować wzrost produkcji, w tym budowy nowych statków. Jednakże nadal widać oznaki spowolnienia produkcji i proces ewentualnego jej zwiększania może potrwać bardzo długo. Jedno jest pewne - kryzys energetyczny zapewnia olbrzymi popyt na gazowce. Ale już od dłuższego czasu wzrastają ceny większości wszystkich typów statków zarówno nowych jak i używanych. Tymczasem na rynku recyklingu okrętowego trwa kontynuacja zastoju i atmosfery coraz większego kryzysu.
06.06.2022

StoGda ma 25 lat. Projektuje światowej klasy jack-upy, buduje świadomość ekologiczną kolejnego pokolenia inżynierów

Historia StoGdy sięga 1997 roku, do momentu likwidacji Stoczni Gdańskiej. Decyzję o założeniu biura projektującego obiekty pływające podjęli byli pracownicy stoczni: Adam Świst, Tadeusz Kuczkowski, Marian Urban oraz Henryk Krause, którzy w kwietniu 1997 roku zarejestrowali firmę o nazwie StoGda Ship Design & Engineering sp. z o. o.
05.06.2022

Rola magazynowania energii w rozwoju elektromobilności

Transformacja energetyczna to proces, który systemowo dotyczy wszystkich sektorów gospodarki, firm i osób fizycznych. Jednym z jej elementów jest rozwój elektromobilności, który w ostatnim czasie zdecydowanie przyspieszył na świecie, ale także w Polsce. Po polskich drogach jeździ już ponad 40 tys. samochodów z napędem elektrycznym. Jednak jak poradzą sobie sieci przesyłowe przy milionie samochodów i jak ważną rolę będą pełnić magazyny energii?
10.05.2022

Ørsted i Esvagt : Hornsea 2 będzie obsługiwana przez pierwszy na świecie statek na zielone paliwo

Duńskie firmy Ørsted i Esvagt postanowiły zainwestować w pierwszy na świecie statek serwisowy (SOV), który może być zasilany ekologicznymi paliwami.
10.04.2022

Kontenerowiec na baterie wypłynie w 2023 r. Polskie huby mają kompetencje by już dzisiaj wprowadzać na rynek takie rozwiązania [GALERIA]

Absolwenci Akademii Marynarki Handlowej USA założyli startup i nazwali go Fleetzero. Zamierzają budować małe jednostki z napędem elektrycznym. Firma planuje budować statki z napędem na baterie już w br. Będą to feedery, które zapewnią transport na krótkich trasach między pobliskimi portami. Polskie huby mają projekty, technologie, kompetencje i gotowe rozwiązania, by już dzisiaj wprowadzać na rynek światowy proponowane przez Amerykanów rozwiązania.
20.03.2022

Magazynowanie energii przy jej odnawialnych źródłach – zwiększenie udziału OZE, alternatywne nośniki energii

Europa postawiła sobie bardzo ambitne cele dekarbonizacji gospodarki i od wielu lat przestawia się systematycznie na odnawialne źródła energii (OZE). Należy jednak przypuszczać, że dynamika tej zmiany się zwiększy z uwagi na tragiczne wydarzenia w Ukrainie. Udział OZE w zasilaniu sieci elektroenergetycznych wszystkich krajów Europy będzie wzrastał. Nieuchronnie wraz ze zwiększonym udziałem OZE pojawią się nowe wyzwania i problemy, a zarazem szanse dla inwestorów z branży energetycznej.
18.03.2022

Napaść Rosji na Ukrainę. Zakłócenia dostaw, m.in. drogą morską, największym zagrożeniem dla światowej gospodarki

Trzy największe zagrożenia dla światowej gospodarki po rosyjskiej inwazji na Ukrainę to zakłócenia w eksporcie rosyjskiej ropy i gazu, niedobory części i metali z Rosji i Ukrainy oraz problemy z dostawami zboża i nawozów z tych krajów - oceniają we wtorkowej analizie eksperci banku Goldman Sachs.
15.03.2022

Grimaldi wprowadził na rynek kolejny ekologiczny ro-rowiec piątej generacji

Grimaldi odebrał szósty statek ro-ro Eco Malta. Ceremonia miała miejsce w chińskiej stoczni Jinling znajdującej się w Nanjing. Statek GG5G to największa na świecie jednostka typu ro-ro przeznaczona do żeglugi morskiej bliskiego zasięgu.
13.03.2022

Pożar Felicity Ace – trwa walka o statek i auta

Ekipa spółki SMIT specjalizującej się w odzyskiwaniu wraków została oddelegowana by ściągnąć płonący nieopodal Azorów samochodowiec Felicity Ace.
20.02.2022

Damen kupił kontener akumulatorowy Skoonbox

Damen planuje zmniejszyć emisje w swoich stoczniach. W tym celu grupa kupiła specjalny Skoonbox – kontener akumulatorowy z certyfikatem morskim.
10.01.2022

Ponant i Bureau Veritas. Ćwiczenia za kołem polarnym. Pasażer na lodzie ale bezpieczny

Organizator rejsów wycieczkowych w rejony polarne Ponant wraz z Bureau Veritas (BV) przeprowadził 24-godzinne ćwiczenia bezpieczeństwa i ratownictwa (SAREX) na kole podbiegunowym. W ćwiczeniach uczestniczyło 67 osób, w tym 33 członków załogi i ośmiu ekspertów morskich zaokrętowanych na statku wycieczkowym Le Commandant Charcot, którego operatorem jest francuski operator statków wycieczkowych Ponant.
05.01.2022

Postępy w projekcie dużego żaglowca towarowego dzięki kanadyjskim inwestycjom

Wysiłki zmierzające do uruchomienia największego na świecie bezemisyjnego żaglowca towarowego posunęły się naprzód wraz z ogłoszeniem, że kanadyjska firma kawowa inwestuje w projekt. Jednostka o nazwie Ceiba jest obecnie budowana przy użyciu tradycyjnych metod budowy statków w Kostaryce i ma wejść do służby w 2023 roku.
18.11.2021

Havila Kystruten odebrał swój pierwszy hybrydowy przybrzeżny statek wycieczkowy

Norweska firma żeglugowa Havila Kystruten odebrała dostawę Havila Capella, jednego z nowo budowanych statków o napędzie hybrydowym.
16.11.2021

Na Śląsku powstaje prototyp elektrycznego jachtu dla niepełnosprawnych

Konstruktorzy z Gliwic i Żor rozpoczęli prace nad projektem zasilanego bateriami litowymi 12-metrowego jachtu w pełni dostosowanego do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Prototyp łodzi – pierwszej takiej na rynku – ma być gotowy najpóźniej jesienią 2023 roku.
04.11.2021

Wärtsilä pracuje nad autonomicznymi barkami dla portu w Rotterdamie

Międzynarodowe konsorcjum, któremu przewodzi Port Rotterdam, otrzymało od Unii Europejskiej 25 milionów euro na projekty dotyczące zrównoważonej portowej logistyki. W pierwszej kolejności powstanie plan całkowitego wyeliminowania emisji z transportu wewnątrz, z i pomiędzy portami, w czym pomóc mają autonomiczne barki.
23.10.2021

Najdłuższy podmorski kabel energetyczny łączy Norwegię i Wielką Brytanię

720 kilometrów ma najdłuższy na świecie podmorski kabel energetyczny o nazwie North Sea Link. Został uruchomiony w piątek – poinformował norweski operator sieci energetycznej Statnet.
01.10.2021

MOL zamawia cztery gazowce LNG na czarter dla rosyjskiego giganta

Mitsui OSK Lines (MOL) ogłosił, że zamówił cztery nowe gazowce skroplonego gazu ziemnego (LNG) od południowokoreańskiej stoczni Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME) z dostawą w 2024 roku.
22.09.2021

TES finalizuje umowę na budowę zakładu recyklingu baterii w rotterdamskim porcie

Będzie to pierwszy zakład recyklingu baterii litowych w Holandii, o wydajności rozdrabniania do 10.000 ton rocznie. Firma TES, dostawca usług w zakresie zrównoważonych technologii, zawarła umowę na budowę zakładu recyklingu baterii w porcie w Rotterdamie.
26.07.2021

Gdynia. Córki Raczyńskich objęły mecenat honorowy nad ORP "Błyskawica"

Honorowy mecenat nad okrętem-muzeum ORP "Błyskawica" objęły w niedzielę w Gdyni Viridianna Rey oraz Katarzyna Raczyńska. Ich matka Cecylia Raczyńska, żona Edwarda Raczyńskiego, ambasadora RP w Londynie 85 lat temu była matką chrzestną legendarnego niszczyciela Marynarki Wojennej.
27.06.2021

"Latające" promy przyszłości na trasie Francja-Anglia [podsumowanie tygodnia 25/2021]

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o „latających promach”, które w niedalekiej przyszłości mogą zasilić flotę Brittany Ferries.
22.06.2021

MOL planuje budowę statków o zerowej emisji netto

Japoński armator Mitsui O.S.K. Lines (MOL) zamierza posiadać we flocie statki o zerowej emisji netto w najbliższych latach zgodnie z wizją środowiskową osiągnięcia zerowych emisji netto gazów cieplarnianych do 2050 roku.
21.06.2021

Damen montuje akumulatory na swoim całkowicie elektrycznym holowniku

Grupa Damen Shipyards osiągnęła kamień milowy w budowie swojego pierwszego w pełni elektrycznego holownika typu Reversed Stern Drive, instalując w nim akumulatory.
21.06.2021

Instrukcja budowy promów wg Norwegów. Zbudujmy Bałtycki Klaster Promowy

Norwegia wysunęła się na czoło krajów modernizujących flotę promów. Polityka ekologiczna rządu i aktywność firm wywołała spodziewany efekt synergii.
20.06.2021

Rusza budowa najbardziej ekologicznej floty holowników na świecie

HaiSea Marine (HM), spółka joint venture Haisla First Nation oraz Seaspan ULC, ruszyła ze swoim programem budowy niskoemisyjnych holowników.
25.05.2021

Drony poprawiają wydajność podwodnych inspekcji statków

Zdalnie sterowane pojazdy (ROV) to wszechstronne narzędzie pomagające nurkom komercyjnym i innym pracownikom morskim w przeprowadzaniu inspekcji zarówno w zamkniętych przestrzeniach, jak i na otwartych wodach morskich.
19.04.2021

Światowe firmy wstrzymują wydobycia głębinowe w związku z apelem środowiskowym

Google, BMW, AB Volvo Group i Samsung SDI to pierwsze światowe firmy, które podpisały się pod apelem World Wildlife Fund (WWF) o moratorium na wydobycie głębinowe. Prawdopodobnie zmniejszy to potencjalny rynek minerałów głębinowych pozyskiwanych dla samochodów i smartfonów.
07.04.2021

Norwegia: Możliwy wybuch statku zasilanego bateriami

Kilka dni temu w południowo-wschodniej Norwegii zgłoszono pożar statku zasilanego bateriami.
14.03.2021

Stocznie remontowe szybko wyszły z kryzysu COVID-19 i mają powody do optymizmu

Pomimo negatywnego wpływu pandemii koronawirusa w zeszłym roku, rynek naprawy statków szybko powrócił do równowagi. Wpływ na ten segment odegrało też wprowadzenie konwencji Ballast Water Management Convention i IMO 2020 oraz zielona transformacja energetyczna.
07.03.2021

Port Sztokholm szuka finansowania dla swoich zielonych inwestycji

Port Sztokholm, do spółki ze swoim odpowiednikami z Belfastu, Lubeki i Gentu, złożył wniosek o u dodatkowe środki finansowe w ramach Europejskiego Zielonego Ładu.
18.02.2021

Clearbot przyszłością czystych rzek?

Rój botów wyglądających niczym małe stateczki, zbierający odpady z okolicznych rzek czy jezior może stać się w naszym otoczeniu niebawem stałym i zarazem bardzo praktycznym rozwiązaniem, pozwalającym na utrzymanie w czystości błękitnych dróg naszej planety.
18.01.2021

HHLA kontynuuje elektryfikację swojego terminala neutralnego dla klimatu

Container Terminal Altenwerder (CTA), należący do niemieckiej firmy logistycznej HHLA, pozyskał w tym roku 16 zautomatyzowanych pojazdów sterowanych (AGV) zasilanych bateriami.
07.01.2021

Zwodowano czwarty hybrydowy prom dla BC Ferries

W rumuńskiej stoczni Damen Shipyards Galati zwodował czwarty zasilany bateriami prom klasy Island dla armatora BC Ferries.
22.12.2020

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in. o nowej ofercie armatorów, którzy szykują się na pobrexitowe realia

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o tym, jak niektórzy armatorzy dostosowują swoją ofertę do nowej, pobrexitowej rzeczywistości.
15.12.2020

Wyciąganie z wody straconych podczas sztormu kontenerów potrwa ponad miesiąc

ozpoczął się proces usuwania z wody kontenerów, które wypadły podczas sztormu ze statku ONE Apus. Pozwolenie na operację wydała japońska straż przybrzeżna – podał właściciel jednostki.
15.12.2020

Wartsila dostarczy technologię dla duetu hybrydowych promów Finnlines

Fińska grupa technologiczna Wartsila dostarczy swoje technologie dla dwóch promów Finnlines budowanych w chińskiej stoczni China Merchants Jinling Shipyard (Weihai). Dwie jednostki typu Superstar będą pływać między Finlandią i Szwecją.
01.12.2020

Drugi etap prób morskich wielozadaniowego statku typu PSV Coey Viking

8 listopada br. rozpoczął się kolejny etap prób morskich statku Coey Viking, jednej z dwóch specjalistycznych, wielozadaniowych jednostek PSV, zamówionych przez firmę Borealis Maritime, współpracującą ze szwedzkim armatorem Viking Supply Ships AB.
18.11.2020

Niepodległość klimatyczna według WWF Polska

Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) – propozycja WWF Polska na naszą niepodległość klimatyczną.
11.11.2020

PSV Coey Viking i Planeta I na próbach morskich

W sobotę 10 bm. na próby morskie wypłynęły Coey Viking oraz Planeta I. Oba statki budowane są w ramach programu produkcyjnego stoczni Remontowa Shipbuilding SA z grupy Remontowa Holding.
13.10.2020

CIMC zbuduje jednostką do instalacji turbin wiatrowych nowej generacji dla norweskiej firmy

Norweska firma OIM Wind wraz ze swoimi partnerami finansowymi podpisała umowę ze stocznią CIMC Yantai Raffles Offshore w Chinach na budowę statku zdolnego do zainstalowania gigantycznych morskich turbin wiatrowych nowej generacji.
07.10.2020

HHLA ujawnił nowy zautomatyzowany transporter kontenerów napędzany bateriami

Niemiecki operator terminali, Hamburger Hafen und Logistik AG (HHLA), kontynuuje wdrażanie strategii zrównoważonego rozwoju w swoich terminalach.
14.09.2020

HydroDron - elektryczny i autonomiczny [wideo]

Zainstalowane na HydroDronie systemy autonomicznej nawigacji i automatycznej hydrografii 3D będą rozwiązaniem innowacyjnym na skalę światową. Jednostka będzie mogła wykonywać pomiary batymetryczne i sonarowe w trybie autonomicznym, realizując zaplanowaną wcześniej trajektorię oraz przeprowadzając automatyczną analizę danych pomiarowych 3D (wokół platformy) w czasie zbliżonym do rzeczywistego. Hydrografia 3D to kolejny projekt, realizowany przez Marine Technology Sp. z o.o. dzięki finansowemu wsparciu Narodowego Centrum Badań i Ro
08.09.2020

Okręt flagowy II RP Wicher w wojnie obronnej 1939 r.

Niszczyciel ORP "Wicher", to pierwszy nowoczesny okręt II Rzeczypospolitej. Okręt, który wszedł do służby w 1930 r., pełnił funkcję jednostki flagowej Dywizjonu Kontrtorpedowców. "Wicher" jako jedyny z polskich niszczycieli uczestniczył w obronie Wybrzeża we wrześniu 1939 r. Od 2 września, jako pływająca bateria artylerii, bronił Helu.
01.09.2020

Flotylla Wiślana w Bitwie Warszawskiej 1920 r.

Gdy latem 1920 r. bolszewicka kontrofensywa niebezpiecznie zbliżała się do Wisły, przystąpiono do gorączkowej reaktywacji powołanej w grudniu 1918 r. Flotylli Wiślanej. Jej głównym zadaniem miało być uniemożliwianie przekraczania Wisły przez wojska rosyjskie. Pełniącym obowiązki dowódcy Flotylli wyznaczono kpt. mar. Bohdana Jarocińskiego.
13.08.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych w ostatnim tygodniu lipca 2020 roku

Prezentujemy najnowszy przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych autorstwa MGMiŻŚ.
10.08.2020

Integracja sektorów energii w Polsce | Klucz do neutralności klimatycznej 2050

Przyszły miks energetyczny będzie zdominowany przez źródła odnawialne (OZE) o zerowych kosztach produkcji – farmy wiatrowe i fotowoltaikę. Obfitość taniej energii elektrycznej pozwoli na zastąpienie nią paliw kopalnych zarówno w ciepłownictwie jak i w transporcie. Efektywne zintegrowanie tych sektorów, w ramach jednego systemu energii, pozwoli na przezwyciężenie problemu, jakim jest zależność produkcji zmiennych OZE od warunków pogodowych.
28.07.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych w trzecim tygodniu lipca 2020 roku

Gospodarka morska zdaje test odporności w czasie kryzysu, jednak wpływ pandemii wciąż jest widoczny w różnych jej sektorach. Publikujemy najnowszy przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych.
24.07.2020

Perspektywy rynku remontów i konserwacji statków w dobie pandemii COVID-19

Segment remontów i konserwacji statków stanowi wiodącą specjalizację polskiego przemysłu stoczniowego. Wpływ pandemii COVID-19 na ten rynek wymaga więc szczególnej uwagi z polskiej perspektywy. Pomimo trudności doby pandemii, długookresowo perspektywy pozostają pozytywne, mając silne oparcie w czynnikach strukturalnych w branży morskiej.
20.07.2020

Zaprezentowano zasilaną bateryjnie, autonomiczną jednostkę do monitorowania obiektów offshore

Konsorcjum składające się z C-Job Naval Architects, LISA, SeaZip Offshore Service, Sea Machines, MARIN i eL-Tec elektrotechnologie zaprezentowały projekt koncepcyjny autonomicznego statku strażniczego (AGV), który ma być wykorzystywany do nadzoru morskiej infrastruktury wiatrowej, od farm wiatrowych do platform podstacji i tras kablowych.
07.07.2020

Przegląd promowy: Podsumowanie tygodnia, a w nim m.in.: o kolejnym nowym promie zbudowanym w gdańskiej stoczni

W cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym Promy Skat w skrócie informują o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in.: o nowym promie, który zbudowany został w stoczni Remontowa Shipbuilding oraz dwóch wyjątkowych jednostkach, które powstaną dla Stena Line w chińskiej stoczni.
30.06.2020

Wartsila zaprojektuje nowe promy bezemisyjne

Fińska grupa technologiczna Wärtsilä's otrzymała kontrakt na zaprojektowanie i wyposażenie dwóch nowych promów o zerowej emisji.
18.06.2020

Raport: upowszechnienie zielonej energii w wielu sektorach może dać redukcję emisji CO2 o 68 proc.

Upowszechnienie zielonej energii w wielu sektorach polskiej gospodarki - przemyśle, transporcie, ciepłownictwie czy systemach ogrzewania domów - do 2050 r. może umożliwić redukcję emisji CO2 wobec roku 2020 o około 68 proc. - wynika z raportu Instytutu Jagiellońskiego.
05.06.2020

Rozpoczyna się projekt AEGIS łączący potencjał autonomicznych statków ze zautomatyzowanymi terminalami

Zaawansowane, Wydajne i Zielone Systemy Intermodalne (AEGIS) to trzyletni projekt, finansowany z unijnego programu badań i innowacji „Horyzont 2020”. Inicjatywa mająca na celu stworzenie zaawansowanych pasów handlowych, poprzez połączenie autonomicznych statków ze zautomatyzowanymi usługami portowymi, oficjalnie rozpoczęła się 1 czerwca.
04.06.2020

W Holandii ruszył przełomowy projekt energetyczny z użyciem baterii

Grupa europejskich partnerów zamierza wykorzystać pojemniki z bateriami na barkach do dostarczania przyjaznego dla środowiska w pełni elektrycznego napędu.
02.06.2020

55. rocznica sformowania 9.FOW

W poniedziałek 1 czerwca przypada 55. rocznica utworzenia 9. Flotylli Obrony Wybrzeża. W efekcie zmian organizacyjnych w Marynarce Wojennej RP, 28 grudnia 2006 roku związek taktyczny został rozformowany, a w miejscu jego stacjonowania utworzono Punkt Bazowania Hel.
31.05.2020

Zaawansowane wyposażenie statków PSV w stoczni Remontowa Shipbuilding

W październiku ubiegłego roku stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. podpisała umowę sprzedaży dwóch specjalistycznych, wielozadaniowych statków typu PSV przeznaczonych do obsługi morskiego przemysłu wydobywczego firmie Borealis Maritime współpracującej ze szwedzkim armatorem Viking Supply Ships AB.
20.02.2020

MOL zaprojektuje bezemisyjnego samochodowca

Czołowy japoński armator, Mitsui O.S.K. Lines (MOL), połączył siły z rodzimą firmą e5 Lab w celu stworzenia hybrydowego samochodowca (PCC) zasilanego wodorowymi ogniwami paliwowymi oraz bateriami o dużej pojemności.
17.12.2019

Ellen – prom, który może zmienić wszystko

O tym, że prom Ellen może być zwiastunem prawdziwej rewolucji na wodach, mówi się już od dawna. Jednostce, która zadebiutowała przed kilkoma miesiącami, cały czas z uwagą przygląda się cała branża, a eksperci wyliczają korzyści, jakie wiążą się z użytkowaniem tego nowoczesnego i ekologicznego statku.
29.11.2019

Raport: Zamówienia na nowe statki rosną bardzo wolno

Przemysł stoczniowy odnotowuje niewielki wzrost liczby zamówień w porównaniu do fatalnego 2016 roku, ale to ożywienie zwalnia - powiedział Steve Gordon, globalny szef Clarksons Research, przed wystawą Marintec 2019.
28.11.2019

Pierwszy na świecie wycieczkowiec zasilany bateriami ochrzczony na Antarktydzie (wideo)

Nowa era w branży rejsów wycieczkowych właśnie nadeszła. Na Antarktydzie został ochrzczony pierwszy statek ekspedycyjny zasilany bateriami. Co ciekawe, w jego powstaniu uczestniczyła gdańska stocznia Montex Shipyard.
08.11.2019

ONZ: Światowa żegluga potrzebuje „nowej rewolucji napędowej” dla zeroemisyjnej przyszłości

- Jeśli emisje z przemysłu morskiego nie zostaną zmniejszone, zmierzamy w kierunku „katastrofy ekologicznej” - powiedziała na szczycie Global Maritime Forum, zastępca szefa Konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD), Isabelle Durant.
03.11.2019

W stoczni Remontowa Shipbuilding zwodowano elektryczny prom dla norweskiego armatora (foto, wideo)

W stoczni Remontowa Shipbuilding należącej do Grupy Remonowa Holding zwodowano elektryczny prom dla armatora Norled. Będzie to dwustronna jednostka z napędem Diesel Electric Hybrid. Kontrakt podpisany z norweskim armatorem zakłada budowę czterech takich statków.
04.10.2019

Pierwszy na świecie wycieczkowiec zasilany bateriami zakończył podróż przez Arktykę

Najnowszy wycieczkowiec ekspedycyjny armatora Hurtigruten - MS Roald Amundsen - został pierwszym w historii wycieczkowcem zasilanym bateriami, który pokonał Przejście Północno-Zachodnie. W powstaniu statku uczestniczyła gdańska stocznia Montex Shipyard.
11.09.2019

HydroDron – nowy produkt Marine Technology

Marine Technology kończy w październiku 2019 r. współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju projekt, w efekcie którego powstała pierwsza produkowana w Polsce hydrograficzna bezzałogowa jednostka pływająca nazwana HydroDron. HydroDron będzie prezentowany na targach Baltexpo 2019, stanowisko 3.24.
29.08.2019

Pierwszy na świecie wycieczkowiec zasilany bateriami wyruszył w podróż do Arktyki

Pierwszy na świecie wycieczkowiec o hybrydowym zasilaniu bateryjnym wyruszył 1 lipca w dziewiczy rejs do północnej Norwegii - poinformował Hurtigruten, armator jednostki. W powstaniu statku uczestniczyła gdańska stocznia Montex Shipyard.
02.07.2019

Kanadyjski armator zamówił jednostkę PSV o napędzie hybrydowym

Kanadyjskie Atlantic Towing podpisało kontrakt z norweską grupą Havyard na budowę nowoczesnej jednostki do obsługi platform offshore z napędem hybrydowym.
18.06.2019

Przegląd eksportu polskich stoczni produkcyjnych

Mimo światowego kryzysu polskie stocznie produkcyjne umiejętnie znajdują swoje miejsce na rynku. Wysoka jakość usług, specjalistyczne produkty oraz kooperacja z europejskimi liderami stały się receptą na trudne czasy. Wartością polskich stoczni jest wykfalifikowana kadra pracownicza, coraz większy dostęp do nowych technologii oraz doskonałe zaplecze projektowe. Połączenie wieloletnich tradycji stoczniowych i doświadczenia z nastawieniem na innowację, ekologię i wysoką specjalizację powoduje, że Polska jest dostawcą w pełni
01.06.2019

Hurtigruten ujawnił projekt elektrycznych katamaranów dla regionów polarnych

Armator statków ekspedycyjnych wspólnie z norweskim start-upem, Brim Explorer, ujawnił projekt katamaranów zasilanych bateriami. Jednostki zostały specjalnie zaprojektowane do rejsów w rejonie polarnym.
15.05.2019

Pięć nowych promów dla Torghatten Nord

Już wkrótce do floty firmy Torghatten Nord dołączą dwie nowe jednostki. Zbudowane w Turcji promy są już w drodze do Norwegii.
20.02.2019

Po zmianie nazwy i wprowadzeniu w pełni elektrycznych promów ForSea notuje wzrosty

Firma ForSea specjalizująca się w przeprawach na trasie Helsingør-Helsingborg, zanotowała w IV kwartale minionego roku kolejne wzrosty. Popularny przewoźnik promowy przewiózł w tym okresie więcej pasażerów. Także liczba przetransportowanych ładunków była większa niż przed rokiem.
13.02.2019

PŻM przejmie MSR Gryfia? Brzezicki: „Jesteśmy bardzo blisko”

Polska Żegluga Morska (Polsteam) chce przejąć Morską Stocznię Remontową Gryfia. Jak informuje portal TradeWinds, rozmowy są w 90% zakończone. – Jesteśmy bardzo blisko – powiedział TradeWidns Paweł Brzezicki, zarządca komisaryczny PŻM. Infrastruktura MSR Gryfia miałaby służyć do instalacji systemów oczyszczania spalin na statkach.
21.01.2019

MON o 2018 roku: modernizacja, zacieśnianie współpracy międzynarodowej

Modernizacja, zwiększenie liczebności wojska, zwiększenie uposażeń dla żołnierzy, zacieśnienie współpracy z USA oraz w ramach NATO były wśród priorytetów ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka w 2018 roku - poinformowało Centrum Operacyjne MON w przesłanym PAP komunikacie.
31.12.2018

Stena Jutlandica od miesiąca pływa z wykorzystaniem baterii. I radzi sobie doskonale

Minął miesiąc, odkąd należący do Stena Line prom Stena Jutlandica, obsługujący połączenie Göteborg-Frederikshavn, zaczął kursować z wykorzystaniem baterii. Firma jest zadowolona z wyników przeprowadzonych dotychczas testów.
22.10.2018

LOTOS przestawia kolej na nowe tory. W planach spółki budowa napędów hybrydowych dla dwóch lokomotyw

Spółki LOTOS Lab i LOTOS Kolej realizują projekt budowy dwóch prototypowych lokomotyw manewrowych o napędach hybrydowych. Oznacza to, że obie modernizowane lokomotywy będą miały napęd elektryczny z baterii litowo-jonowej, natomiast napęd alternatywny będzie w jednej z lokomotyw spalinowy, a w drugiej wodorowy.
10.10.2018

LOTOS i Politechnika Warszawska współpracują nad projektami B+R

Przedstawiciele Politechniki Warszawskiej oraz Grupy LOTOS S.A. i spółki LOTOS Lab w dniu 25 września br. podpisali dokumenty inicjujące wspólną działalność badawczo-rozwojową. Współpraca polegać będzie na przygotowaniu prototypów wybranych urządzeń z obszaru niskoemisyjnego transportu oraz magazynowania energii. W wydarzeniu wziął udział Tomasz Dąbrowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii.
26.09.2018

Pierwsi zawodnicy już na mecie Bitwy o Gotland!

Środowy wieczór, noc oraz czwartkowy poranek to powroty z morza zawodników Wielkiej Żeglarskiej Bitwy o Gotland. Pierwszym zawodnikiem na mecie był Jacek Chabowski na Blue Horizon. Drugie miejsce zajął niewidoczny w środę na monitoringu Jerzy Matuszak na Dancing Queen, a trzeci zameldował się Ryszard Drzymalski na Konsal II.
20.09.2018

Specjaliści: Rozwój napędu wodorowego wymaga skoordynowanych decyzji

Rozwój technologii związanych z upowszechnianiem napędu wodorowego wymaga systemowych decyzji dostawców technologii, przyszłych użytkowników i rządu – mówili w środę związani z tą branżą eksperci i przedsiębiorcy podczas kongresu Impact mobility rEVolution'18 w Katowicach.
12.09.2018

Remontowa Shipbuilding zbuduje dwa elektryczne promy dla norweskiego operatora

Stocznia Remontowa Shipbuilding, należąca do grupy Remontowa Holding, zbuduje ekologiczne promy dla norweskiego operatora Norled. Kontrakt został podpisany 11 lipca. Jak poinformowała stocznia z Gdańska, zakłada on budowę dwóch dwustronnych promów z napędem Diesel Electric Hybrid.
19.07.2018

Elektryczne pojazdy przyszłością transportu w miastach. Wkrótce na drogach pojawiają się elektryczne samochody dostawcze

Rowery hybrydowe i elektryczne skutery to coraz bardziej popularna alternatywa dla samochodu. Pozwalają uniknąć miejskich korków, a jednocześnie są przyjazne dla środowiska. Elektryfikacja dotyczy również środków komunikacji miejskiej – coraz więcej samorządów stawia na autobusy zasilane prądem. Na polskich drogach wkrótce pojawią się też pierwsze elektryczne samochody dostawcze rodzimej produkcji.
12.06.2018

Montex Shipyard zwodował nowoczesny hybrydowy prom dla Norwegów. Byliśmy na pokładzie (foto, wideo)

Munken już na wodzie i w drodze do Norwegii. Stocznia Montex Shipyard w niedzielę zwodowała częściowo wyposażony kadłub nowoczesnego hybrydowego promu zbudowanego na zamówienie przewoźnika FosenNamsos Sjø. Jednostka zostanie dokończona w norweskiej stoczni, a od 1 stycznia 2019 r. wejdzie na trasę Flakk-Rørvik.
28.05.2018

Czystsze powietrze w Hamburgu dzięki ekologicznym pojazdom do transportu kontenerów HHLA

Hamburger Hafen und Logistik AG (HHLA) zwiększa wysiłki na rzecz poprawy jakości powietrza w mieście. Nowe transportery kontenerowe zasilane bateriami litowo-jonowymi będą działały w terminalu kontenerowym Alternwerder (CTA). Wykorzystanie zielonej energii zapobiega emisji CO₂, tlenku azotu i innych szkodliwych substancji, a pojazdy są trzykrotnie wydajniejsze niż te napędzane silnikami wysokoprężnymi, używane dotychczas.
17.04.2018

Trwa nabór do Morskiej Jednostki Rakietowej. Są jeszcze wolne miejsca

Morska Jednostka Rakietowa w Siemirowicach prowadzi nabór na stanowiska służbowe w korpusie oficerskim i podoficerskim, w specjalnościach: rakietowych, łączności, radiolokacyjnych, logistycznych oraz marynarki wojennej.
03.04.2018

Montex Shipyard przekazał nowoczesny prom dla Norwegów

Montex Sipyard przekazał zautomatyzowany hybrydowy prom dla Norwegów. Częściowo wyposażona jednostka o numerze budowy NB 390 powstała w Gdańsku dla stoczni Myklebust Verft z grupy Kleven, która dokończy jej budowę. Prom zamówił norweski przewoźnik FosenNamsos Sjø. Jednostka od stycznia 2019 r. będzie obsługiwała połączenie Flakk-Rørvik.
16.03.2018

Dziwnówek: Sztormy odsłoniły zimnowojenne bunkry na bałtyckiej plaży (foto)

Na plaży w Dziwnówku (Zachodniopomorskie) morze odsłoniło kolejny fragment umocnień obronnych. Fortyfikacje pochodzą z lat 50. ubiegłego wieku - powiedział PAP w środę Robert Dziemba z Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.
03.01.2018

Tak nowoczesnego promu Norwegowie jeszcze nie mieli. Jego kadłub powstaje w Gdańsku (wideo)

To będzie prawdziwa rewolucja. Trwa budowa zautomatyzowanego hybrydowego promu dla Norwegów. Częściowo wyposażony kadłub jednostki powstaje w gdańskiej stoczni. Montex Shipyard postęp prac pokazał na swoim facebookowym profilu.
29.12.2017

Z zatopionego promu wydobyto polską armatę z II wojny światowej

Prawdopodobnie polską armatę 75 mm Schneider wz.97 na podstawie morskiej wydobyło w poniedziałek Muzeum Oręża Polskiego z niemieckiego promu, który zatonął podczas walk o Kołobrzeg w 1945 roku. Potwierdzą to dalsze badania. Armat tych używało Wojsko Polskie we wrześniu 1939 roku.
18.12.2017

DNV GL opracowuje statek przyszłości

Nowoczesny, ekologiczny i bezzałogowy. To cechy nowoczesnego statku, który opracowuje norweska firma DNV GL. Jednostka będzie przeznaczona do przewozu towarów na krótkie dystanse.
16.10.2017

Kołobrzeg: Muzeum chce podnieść z dna elementy wraków zatopionych podczas wojny

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu (zachodniopomorskie) planuje wydobyć z dna morskiego m.in. elementy niemieckiego promu desantowego. Jeżeli pogoda pozwoli, może się to stać jeszcze w tym roku.
12.10.2017

Nelton na Baltexpo 2017

Już niedługo odbędą się kolejne edycje targów Baltexpo oraz DanFish – targów skupiających przedstawicieli firm szeroko rozumianej branży morskiej. Są to jedne z ważniejszych imprez branżowych w Europie, a firma Nelton - po raz kolejny - będzie ich aktywnym uczestnikiem.
05.09.2017

Bobiński: w terminalu LNG nie ma miejsca na rutynę

Najbardziej newralgiczny moment to ten, gdy skroplony gaz przez tzw. kołnierze kolektorów zaczyna płynąć z ładowni metanowca do ramion rozładowczych terminala LNG - mówi PAP dyrektor pionu eksploatacji świnoujskiego gazoportu, Zbigniew Bobiński. W terminalu nie ma miejsca na rutynę - podkreśla.
31.08.2017

Promy do Szwecji: HH Ferries opublikował swoje wyniki z II kwartału

Przewoźnik promowy pochwalił się wzrostem przewozów za drugi kwartał 2017 roku. Z udostępnionych danych jasno wynika, że zawdzięcza go zwiększonemu popytowi na przewóz samochodów osobowych oraz pasażerów. Potwierdza to również komentarz dyrektora zarządzającego HH Ferries, Jensa Ole Hansena, który przyznał, że duży wpływ na zwiększenie ruchu pasażerskiego w drugim kwartale roku miały późno wypadające Święta Wielkanocne.
17.08.2017

Korea Południowa zapowiada wzmocnienie obrony po próbie balistycznej Północy

Korea Południowa zapowiedziała w sobotę, że rozmieści "strategiczne amerykańskie zasoby wojskowe" na Półwyspie Koreańskim oraz rozważa sprowadzenie dodatkowych elementów amerykańskiego systemu antyrakietowego w reakcji na kolejną próbę balistyczną Pjongjangu.
29.07.2017

Nowe projekty od Neltona: prom i wycieczkowiec

Biuro projektowe Nelton z Pruszcza Gdańskiego podpisało umowy na zaprojektowanie dwóch jednostek. Projekt promu powstanie dla stoczni Fjellstrand, natomiast statku wycieczkowego dla Meyer Werft.
11.07.2017

Około 30 % pożarów na statkach pasażerskich ro-ro powstaje na pokładach samochodowych (wideo)

Około 30 % pożarów na statkach pasażerskich ro-ro powstaje na pokładach samochodowych, a źródłem 90 % z nich są przewożone ładunki. To wyniki studium dotyczącego bezpieczeństwa pożarowego na tego typu statkach, opublikowanego w lutym 2017 r. przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa Morskiego (EMSA). O wyzwaniach, zagrożeniach i nowoczesnych rozwiązaniach służących zmniejszeniu liczby pożarów na jednostkach pasażerskich rozmawiali eksperci podczas seminarium „Zagrożenie pożarowe na statkach pasażerskich ro-ro”, które odbyło się w G
14.06.2017

Powstanie kolejny nowoczesny i ekologiczny prom dla Fjord1

Flota norweskiej firmy Fjord1 będzie się nadal rozwijać w dynamicznym tempie. Armator podpisał właśnie kontrakt na budowę w pełni elektrycznego promu. Jednostka zostanie zbudowana przez stocznię Fjellstrand.
12.06.2017

Kończą się prace nad największym na świecie promem zasilanym energią elektryczną

Należący do HH-Ferries prom Tycho Brahe jest na ostatniej prostej, jeśli chodzi o proces konwersji, po zakończeniu której stanie się promem elektrycznym.
26.04.2017

Scandlines zdobywcą nagrody Shippax Award 2017

Scandlines znów zostało docenione. Popularny przewoźnik otrzymał nagrodę Shippax Award w czasie dorocznej konferencji branży promowej.
24.04.2017

46. rocznica utworzenia 3. Flotylli Okrętów

Jej siły stanowią główny potencjał uderzeniowy polskiej floty. Są w ciągłej gotowości do reagowania w sytuacjach kryzysowych na morzu i osłony transportu morskiego.
10.03.2017

Stocznia CRIST nabiera rozpędu

Innowacje, współpraca z inwestorami w kraju i zagranicą oraz kolejne wyjątkowe budowy statków. Gdyńska stocznia CRIST rozwija się bardzo dynamicznie, a jej jednostki coraz częściej doceniają światowi potentaci. O planach na przyszłość i dotychczasowych, jedynych w swoim rodzaju projektach rozmawiamy z Grzegorzem Różańskim, wiceprezesem stoczni CRIST.
24.10.2016

Szkolenie poligonowe Morskiej Jednostki Rakietowej

Szkolenie poligonowe Morskiej Jednostki Rakietowej odbyło się na terenie CPSP w Ustce. Jego celem było zgranie poszczególnych elementów modułu bojowego, zakończone sprawdzianem. Marynarze Morskiej Jednostki Rakietowej z Siemirowic przyjechali do Ustki już 1 października. Przez pierwsze dwa tygodnie intensywnie ćwiczyli, aby zgrać poszczególne elementy modułu bojowego. W trzecim tygodniu poligonu odbyło się dobowe ćwiczenie, które miało na celu pokazanie stopnia wyszkolenia żołnierzy w aspekcie realnego użycia posiadanego u
24.10.2016

W Świnoujściu łodzie desantowe, spadochroniarze i czołgi na widowisku

Łodzie desantowe, spadochroniarze i czołgi opanują w sobotę świnoujską plażą podczas widowiska "Operacja Nie do Pomyślenia". Planowane przez Brytyjczyków "uderzenie" na Europę Wschodnią, które jednak nie doszło do skutku, odtworzy około stu rekonstruktorów.
09.09.2016

HH-Ferries przechodzi na energię elekryczną

Lada dzień rozpoczną się pierwsze przygotowania do konwersji dwóch należących do operatora jednostek, które w przyszłym roku przejdą na zasilanie energią elektryczną.
05.09.2016

Nowoczesny okręt podwodny odwiedził Port Gdynia (foto)

Wczoraj (18.06) do gdyńskiego portu zawitał portugalski okręt podwodny NRP Tridetne. Okręt cumował w porcie wojennym.
19.06.2016

Nowoczesny okręt podwodny odwiedził Port Gdynia (foto)

Wczoraj (18.06) do gdyńskiego portu zawitał portugalski okręt podwodny NRP Tridetne. Okręt cumował w porcie wojennym.
19.06.2016

Norwedzy zamówili promy z zerową emisja spalin

Norweski operator promowy Fjord1 podpisał kontrakt z Turecką Stoczni Tersan na budowę dwóch nowych promów zasilanych bateriami elektrycznymi.
14.06.2016

Niezwykły prom należący do mieszkańców wyspy wypłynie już latem

Dla holenderskiego operatora Teso, marzenia stały się rzeczywistością dzięki nowej usłudze promowej, która obejmuje cały szereg nowych koncepcji. Statek Texelstroom, bo o nim mowa, obsłuży holenderską wyspę Texel i Den Helder od lata 2016 roku.
21.04.2016

Duńskie miasto stawia na prom elektryczny

Kolejny operator promowy postanowił oprzeć swoją działalność o zieloną technologię. Na promie pływającym pod marką Veno Faergefart zainstalowana zostanie bateria.
25.11.2015

Kolejne w pełni elektryczne promy popłyną w Norwegii już niedługo

W Norwegii od kilku miesięcy pływa pierwszy w pełni elektryczny prom. Od samego początku było wiadomo, że to tylko część większego projektu spod znaku ekologicznej rewolucji. Już wkrótce możemy stać się świadkami jej kolejnej odsłony.
22.09.2015

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.