• <
Baltexpo2023_duży

Montex Shipyard zwodował nowoczesny hybrydowy prom dla Norwegów. Byliśmy na pokładzie (foto, wideo)

pc

28.05.2018 03:25 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Montex Shipyard zwodował nowoczesny hybrydowy prom dla Norwegów. Byliśmy na pokładzie (foto, wideo)

Partnerzy portalu

Montex Shipyard zwodował nowoczesny hybrydowy prom dla Norwegów. Byliśmy na pokładzie (foto, wideo) - GospodarkaMorska.pl

Munken już na wodzie i w drodze do Norwegii. Stocznia Montex Shipyard w niedzielę zwodowała częściowo wyposażony kadłub nowoczesnego hybrydowego promu zbudowanego na zamówienie przewoźnika FosenNamsos Sjø. Jednostka zostanie dokończona w norweskiej stoczni, a od 1 stycznia 2019 r. wejdzie na trasę Flakk-Rørvik.

Operacja wodowania częściowo wyposażonego promu o numerze budowy NB391 została podzielona na kilka dni. Po zakończeniu prac w Zakładzie nr 2 Montex Shipyard w Porcie Północnym w Gdańsku, w miniony piątek kadłub zepchnięto z Nabrzeża Zachodniego na specjalny ponton. Następnie ok. godz. 20:00 odholowano go do Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni, gdzie w niedzielę odbyło się wodowanie. Około godz. 22:00 Munken holowany przez holownik Frigga wyruszył w podróż do stoczni Myklebust Verft z grupy Kleven, która dokończy jego budowę w Gursken w Norwegii. Prom ma dotrzeć na miejsce w najbliższy piątek.

Statek ma 107,70 m długości, 16,8 m szerokości, 5,50 m wysokości bocznej, 4 m zanurzenia oraz 3 850 GT. Na jego pokładzie zmieści się 130 samochodów oraz 399 pasażerów, dla których zaprojektowano przestronne wnętrza. Prom powstaje pod nadzorem towarzystwa klasyfikacyjnego DNV GL. Za projekt MM 101 FE EL odpowiedzialne jest norweskie biuro projektowe Multi Maritime.

MF Munken o napędzie dieslowo-elektrycznym będzie zasilany bateriami Siemensa. Czas ładowania to zaledwie 5 minut. Dzięki specjalnie opracowanej budowie kadłuba, wysokowydajnym systemom ogrzewania i wentylacji oraz automatycznemu cumowaniu prom zużyje ponad 70% mniej energii w porównaniu do podobnych jednostek napędzanych tradycyjnym paliwem. MF Munken będzie także zautomatyzowany. Rola załogi zostanie ograniczona do minimum, a kapitan przejmie kontrolę nad promem tylko podczas cumowania oraz wyjścia z portu. Rolls-Royce Automatic Crossing System będzie natomiast odpowiadał za przyspieszanie, kontrolę trasy oraz prędkość. Gdyby kapitan nie był w stanie sprawować nadzoru nad statkiem, system automatycznej kontroli doprowadzi do jego zatrzymania.

Jak informuje FosenNamsos Sjø, nazwa Munken nawiązuje do rejonów geograficznych, wśród których będzie poruszał się statek.

Nowoczesny prom ma być gotowy jesienią przyszłego roku. FosenNamsos Sjø zamówił na trasę Flakk-Rørvik łącznie dwie takie jednostki. Bliźniaczy statek MF Lagatun został przekazany również przez stocznię Montex Shipyard w marcu tego roku.

Flakk-Rørvik to ważne połączenie dla Norwegów. Co roku na tej trasie wykonywanych jest ponad 15 000 kursów w obie strony.

Montex Shipyard zajmuje się budową jednostek pływających i elementów konstrukcji morskich, montażem i wykonywaniem konstrukcji stalowych, pracami elektro-montażowymi i hydrotechnicznymi, a także tworzeniem konstrukcji offshorowych (elementów wież wiatrowych). Obecnie współpracuje m.in. ze stoczniami CRIST, Remontowa oraz z partnerami z Norwegii, Niemiec, Szwecji i Holandii, takimi jak: Kleven Maritime AS, Simek AS oraz Bodewes.

etmal_790x120_gif_2020
pge_baltica_390x100_sg
gryfia_2023
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.