• <

Około 30 % pożarów na statkach pasażerskich ro-ro powstaje na pokładach samochodowych (wideo)

pc

14.06.2017 00:11 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Około 30 % pożarów na statkach pasażerskich ro-ro powstaje na pokładach samochodowych (wideo)
Około 30 % pożarów na statkach pasażerskich ro-ro powstaje na pokładach samochodowych (wideo) - GospodarkaMorska.pl

Około 30 % pożarów na statkach pasażerskich ro-ro powstaje na pokładach samochodowych, a źródłem 90 % z nich są przewożone ładunki. To wyniki studium dotyczącego bezpieczeństwa pożarowego na tego typu statkach, opublikowanego w lutym 2017 r. przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa Morskiego (EMSA). O wyzwaniach, zagrożeniach i nowoczesnych rozwiązaniach służących zmniejszeniu liczby pożarów na jednostkach pasażerskich rozmawiali eksperci podczas seminarium „Zagrożenie pożarowe na statkach pasażerskich ro-ro”, które odbyło się w Gdańsku. Jego organizatorem był Polski Rejestr Statków.

– Statystyki są nieubłagane, liczba pożarów na morzu nie maleje, wręcz przeciwnie. Zdarza się niestety często, że rozmiar pożaru dlatego jest tak duży, że załoga z powodu niewłaściwego wyszkolenia zareagowała zbyt późno – mówi Cezary Łuczywek z Państwowej Komisji Badania Wypadków Morskich.

Dlatego wiedza i umiejętności załóg statków pasażerskich wymagają ciągłego doskonalenia. To nie tylko uzyskanie odpowiedniego dyplomu, ale także ustawiczne kształcenie w zakresie wprowadzanych do eksploatacji coraz bardziej skomplikowanych technologicznie instalacji morskich i statków. Tym bardziej, że przeprowadzenie bezpiecznej ewakuacji pasażerów na otwartym morzu to bardzo trudne zadanie. Często utrudniają je panujące ciemności, zimno i ekstremalne sztormowe warunki.

– Pożar ma tak dużą energię niszczącą, że od pewnego momentu nie jesteśmy w stanie opanować go dostępnymi środkami. Statki są coraz większe, mają coraz więcej pasażerów, pojawiają się także nowe ładunki niebezpieczne, czyli samochody napędzane elektrycznie, hybrydy, lub sprężonym gazem ziemnym – wymienia Ryszard Getka z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Jak podkreślił Marek Narewski z Polskiego Rejestru Statków, energia zakumulowana w bateriach samochodów z napędem hybrydowym może stać się niebezpieczna, jeśli zajdzie proces jej uwalniania w sposób niekontrolowany. Skutkiem tego mogą być eksplozja lub pożar. Jeśli dojdzie do nich na pokładzie promu, stanowi to poważne zagrożenie dla pasażerów, załogi i samej jednostki. Dlatego już na etapie opracowywania dokumentacji projektowej statku ważne jest zwrócenie uwagi na aspekty, które sprawią, że podczas pożaru będzie on „bezpieczną wyspą” i o własnym napędzie wróci do portu. Szczegółowe regulacje w tej sprawie zawarte są w poprawkach do międzynarodowej konwencji o bezpieczeństwie życia na morzu SOLAS (International Convention for the Safety of Life at Sea), które weszły w życie w 2010 r.

– Pożary niestety zdarzają się na statkach i zdarzać się będą. Możemy tylko starać się minimalizować ich skutki i przeciwdziałać im na tyle, na ile to jest możliwe środkami technicznymi, przepisami prawa i działaniami zwiększającymi świadomość załóg w tej dziedzinie – mówi Marek Narewski z Polskiego Rejestru Statków.

Jak podkreślił Dariusz Rudziński, członek zarządu Polskiego Rejestru Statków, temat seminarium został wybrany nieprzypadkowo.

– Zbliża się czas rozpoczęcia budowy promów pasażersko-samochodowych dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. Naszym zadaniem jest dbanie o poziom bezpieczeństwa – mówi Dariusz Rudziński, członek zarządu Polskiego Rejestru Statków.

W seminarium udział wzięło około 70 uczestników. Prelekcje wygłosili m.in. przedstawiciele polskiej administracji morskiej, w tym Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, urzędów morskich, uczelni technicznych oraz Polskiego Rejestru Statków. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39475,00 $ tona -1,13% 2 gru
 Cynk 3293,00 $ tona -0,06% 2 gru
 Aluminium 2654,00 $ tona -0,56% 2 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.