• <

Wynik wyszukiwania - "transportowa" - Wiadomości

Resort infrastruktury: plan ws. powrotu statków pod polską banderę

Obniżenie kosztów pracy na statkach zarejestrowanych w Polsce ma umożliwić powrót statków pod polską banderę - poinformował w środę podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Paweł Krężel z Ministerstwa Infrastruktury.
22.05.2024

Ukraińskie morskie drony z nowym wyposażeniem

Opracowane przez nas drony morskie typu Sea Baby zostały niedawno wyposażone w wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe Grad; w nocy z poniedziałku na wtorek skutecznie użyliśmy tego uzbrojenia przeciwko Rosjanom na Mierzei Kinburnskiej na południu kraju - powiadomiła w środę Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).
22.05.2024

Chorwacja. Rozbito grupę przemytników przerzucających migrantów z Serbii przez Dunaj

Chorwackie służby rozbiły grupę przemytników przerzucających imigrantów do Chorwacji przez granicę z Serbią na rzece Dunaj - podał we wtorek chorwacki urząd ds. walki z korupcją i przestępczością zorganizowaną (USKOK). W poniedziałek ta sama instytucja ujawniła, że w przerzut imigrantów z Bośni i Hercegowiny zaangażowani byli chorwaccy celnicy.
22.05.2024

Koniec ery CTV z napędem na paliwa kopalne?

Pod koniec marca miało miejsce swoiste zakończenie pewnej ery – nie wspominając o nowym początku – kiedy brytyjski operator Tidal Transit kupił swój ostatni, w historii, statek napędzany silnikiem wysokoprężnym – przekonuje Martin Conway, redaktor RINA.
20.05.2024

Obserwowali porty? Oskarżeni o szpiegostwo na rzecz Rosji stanęli przed sądem

Przed Sądem Okręgowym w Lublinie ruszył w poniedziałek proces Maksyma L. i Uladzislaua P., których prokuratura oskarża o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i szpiegostwo na rzecz Rosji. Członkowie grupy instalowali kamery przy trasach kolejowych, obserwowali lotniska i porty morskie.
20.05.2024

Statek BigLift Shipping przetransportował 11 holowników Damen

Damen i wiodąca firma specjalizująca się w ciężkich transportach morskich BigLift Shipping zakończyły duże logistyczne przedsięwzięcie. Jeden statek przetransportował jedenaście holowników Damen ze stoczni w Wietnamie i Chinach do Europy.
20.05.2024

Finowie wytyczają nowy kurs statkiem Electramar. Stocznie z UE i Dalekiego Wschodu za burtą

Finowie wyznaczają nowy kurs w żegludze przyjaznej dla środowiska. Na Bałtyk i Morze Północne wprowadzają hybrydowe 90-metrowe statki do przewozu ładunków masowych. Serię 12 jednostek zamawiają w Indiach, pomijając stocznie europejskie i Dalekiego Wschodu.
19.05.2024

Dostawy cementu i betonu do budowy elektrowni jądrowej będą dużym wyzwaniem

Do budowy elektrowni jądrowej i infrastruktury towarzyszącej potrzebne będzie 1 mln m sześc. betonu, a roczna produkcja w kraju to 20 mln m sześc. - podało PAP Polskie Stowarzyszenie Producentów Cementu. Przygotowanie dostaw cementu i betonu oraz logistyka będą dużym wyzwaniem - oceniło.
19.05.2024

Będzie się kręcić. Na Morzu Północnym rusza budowa elektrowni wiatrowej He Dreiht

He Dreiht, jeden z największych niemieckich projektów morskiej energetyki wiatrowej, wchodzi w fazę realizacji.
17.05.2024

U wybrzeży Krety uratowano ponad 40 migrantów, los trzech nieznany

Grecka straż przybrzeżna uratowała 42 migrantów u wybrzeży Krety - poinformowała w czwartek agencja AMNA. Los trzech osób pozostaje nieznany, trwa operacja poszukiwawcza.
16.05.2024

Kolejny incydent z mostem w USA. Barka zalicza kolizję na rzece w Teksasie

Do groźnej sytuacji doszło w środę rano na wyspie Pelican w pobliżu miasta Galveston w stanie Teksas. Barka transportowa zderzyła się z nieczynnym mostem kolejowym, łączącym uczelnię miasto z tamtejszą uczelnią (Texas Agricultural and Mechanical University). W wyniku kolizji doszło do wycieku ropy do rzeki.
16.05.2024

Wyjątkowy projekt NYK - statek napędzany roślinną biomasą

Japońskie i brytyjskie firmy zawarły umowę w sprawie budowy innowacyjnego statku przeznaczonego do transportu biomasy, który jednocześnie sam będzie posiadał ekologiczny napęd. Wiąże się to z polityką Japonii celem uczynienia jej gospodarki zeroemisyjną, wolną od paliw kopalnych.
15.05.2024

OSW: niemieckie porty morskie są w kryzysie, notują spadki przeładunków

Niemieckie porty morskie znajdują się w kryzysie; od lat ich wolumeny przeładunków są coraz niższe, w 2023 roku spadły do poziomu sprzed dwóch dekad - ocenili analitycy Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW).
14.05.2024

Orki staranowały jacht w Cieśninie Gibraltarskiej

Nieznana liczba orek zatopiła jacht taranując go na wodach Maroka w Cieśninie Gibraltarskiej – poinformowała w poniedziałek hiszpańska służba ratownictwa morskiego.
14.05.2024

Załoga Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej przeprowadziła kolejną akcję

To już 8. akcja poszukiwawczo-ratownicza w 2024 roku przeprowadzona przez Gdyńską Brygadę Lotnictwa Marynarki Wojennej. Załoga śmigłowca W-3WARM z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego uratowała potrzebującego pomocy członka załogi z jednostki Baltica.
13.05.2024

Czarnogórscy przemytnicy tworzą w Afryce nowe szlaki transportu kokainy

Czarnogórscy przemytnicy tworzą w Afryce nowe szlaki transportu kokainy z Ameryki Południowej do Europy - podała w sobotę czarnogórska telewizja RTCG, powołując się na dane organizacji pozarządowej Światowa Inicjatywa Przeciwko Transnarodowej Przestępczości Zorganizowanej (GI-TOC).
11.05.2024

EKG: infrastruktura transportowa dla zrównoważonego rozwoju gospodarczego i bezpieczeństwa

– Najważniejsze jest to abyśmy wzmacniali polskie porty infrastrukturalnie. Mają bowiem kluczowe znaczenie dla przewozu ładunków, również w kontekście odbudowy Ukrainy. Wojna się kiedyś skończy – podkreśliła Dorota Pyć, prezes Portu Gdańsk podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
11.05.2024

Rząd Serbii podjął decyzję o wysłaniu do Strefy Gazy 900 ton pomocy humanitarnej, m.in. drogą morską

Rząd Serbii podjął decyzję o wysłaniu do Strefy Gazy 900 ton pomocy humanitarnej; pierwszy samolot wylądował w piątek w Egipcie - poinformował dziennik "Politika".
11.05.2024

Łopaty i gondole turbin wiatrowych pojechały z portu w Kłajpedzie w głąb kraju

Firma Ignitis Renewables, rozwijająca na Litwie swoje lądowe farmy wiatrowe, pochwaliła się transportem elementów turbin wiatrowych z portu w Kłajpedzie na miejsce ich instalacji.
08.05.2024

Niemieckie porty w kryzysie, a strategia ich ratowania rozczarowuje

Niemieckie porty morskie znajdują się w kryzysie. Od lat ich wolumeny przeładunków są coraz niższe, a w ubiegłym roku spadły do poziomu sprzed dwóch dekad. Przez osłabienie konkurencyjności, problemy strukturalne, zaniedbania w zakresie modernizacji i rozbudowy infrastruktury liniowej (głównie kolejowej), a także digitalizacji czy automatyzacji porty RFN tracą klientów – zarówno rodzimych, jak i zagranicznych – na rzecz rywali z państw sąsiednich.
07.05.2024

CMA CGM i CEVA Logistics oficjalnym partnerem logistycznym igrzysk Paryż 2024

Oficjalny partner logistyczny Igrzysk Paryż 2024, Grupa CMA CGM, globalny gracz w zakresie rozwiązań morskich, lądowych, lotniczych i logistycznych, wykorzysta wiedzę ekspercką 180 tys. pracowników, aby sprostać wyzwaniu organizacji największego wydarzenia sportowego na świecie.
07.05.2024

Zaczął działać rurociąg Trans Mountain. Kanadyjska ropa płynie na zachód

Rozpoczęła się komercyjna eksploatacja rozbudowanego rurociągu Trans Mountain, którym kanadyjska ropa płynie z Alberty na zachodnie wybrzeże Kanady – poinformował w środę operator obiektu Trans Mountain Corporation.
05.05.2024

Przez jemeńskich Huti w katolickich kościołach zabrakło mszalnego wina

Kościołowi katolickiemu w Ugandzie brakuje mszalnego wina, informuje portal BBC, powołując się na lokalne media. Winę za niedobory ponoszą jemeńscy Huti ostrzeliwujący statki handlowe płynące przez Morze Czerwone.
04.05.2024

Norwegia na kursie innowacji, autonomii i dekarbonizacji. Siła klastrowych inicjatyw

Norweski klaster Maritime CleanTech to przykład sprawnie działającego hubu wytyczającego kierunki innowacji w transporcie morskim i kreujące innowacyjne rozwiązania, które powielane są następnie przez naśladowców z innych krajów. W niektórych przypadkach również w Polsce.
02.05.2024

Zwodowano Polsteam Łebsko

W chińskiej stoczni Shanhaiguan w prowincji Hebei odbyło się wodowanie kolejnego statku budowanego dla Polskiej Żeglugi Morskiej. To „Polsteam Lebsko (Łebsko)”, jednostka o nośności 37000 ton zaliczana do klasy tzw. jeziorowców (laker-max), a więc przystosowanych do żeglugi na Wielkich Jeziorach Amerykańskich.
01.05.2024

Indonezja. Wybuchł wulkan, możliwe tsunami

Po erupcji wulkanu na wyspie Ruang w indonezyjskiej prowincji Północne Sulawesi ewakuowano ponad 12 tys. osób – powiadomiła we wtorek agencja Reuters. Służby ostrzegają przed możliwym wystąpieniem tsunami.
30.04.2024

Nigeria bierze się za porty, inwestuje w nie Maersk

Duński gigant A.P. Moller-Maersk ogłosił, że zamierza zainwestować 600 mln dolarów w infrastrukturę portową w Nigerii. Zbiega się to z informacją, że Zarząd Portów Nigerii planuje szeroko zakrojony program modernizacyjny.
30.04.2024

W 2023 r. obrót ładunków w polskich portach wzrósł o 14,3 proc.

Obrót ładunków w polskich portach w 2023 r. wzrósł o 14,3 proc. rdr - podał w poniedziałek GUS. Zmniejszył się za to ruch pasażerski oraz liczba towarów transportowanych przez polskich przewoźników. Z danych Urzędu wynika, że spadła ilość poławianych w Bałtyku ryb, natomiast zwiększyły się połowy dalekomorskie.
29.04.2024

Saperzy marynarki wojennej zneutralizowali półtonową bombę lotniczą z czasów II wojny światowej

Niebezpieczne pozostałości z czasów obu wojen światowych wciąż sprawiają, że jednostki saperów polskiej Marynarki Wojennej nadal mają pełne ręce roboty. Żołnierze 36. Patrolu Saperskiego z Rozewia, wchodzący w skład 43. Batalionu Saperów 3. Flotylli Okrętów podjęli ważącą 500 kg bombę lotniczą, która została znaleziona w Kazimierzu Gmina Kosakowo.
29.04.2024

Bandera wygodna dla polskich armatorów i rządu. Jak przywrócić ją flocie handlowej?

Co roku Polska traci około 8 mld zł z powodu tego, że polska flota handlowa pływa pod obcymi banderami – to najkrótsza konkluzja konferencji „Morska flota handlowa pod narodową banderą. Polską racją stanu!”, która odbyła się Wydziale Nawigacyjnym Uniwersytetu Morskiego w Gdyni 24 kwietnia 2024 roku.
28.04.2024

Na oczach Zachodu rosyjska "flota-widmo" przewozi broń i ropę

Rosyjska “flota-widmo” przewozi na oczach Zachodu ropę naftową i broń omijając sankcje - pisze w sobotę włoski dziennik „Corriere della Sera”. Transportowane przez statki uzbrojenie trafia na front ukraiński.
27.04.2024

Z Portu Gdańsk do Grudziądza przetransportowano 300-tonowy element przyszłej elektrowni

Trwają pracę na budowie elektrowni CCGT Grudziądz. Pod koniec marca do Portu Gdańsk statek Chipolbroku, Chipol Changjiang, dostarczył ważący 300 ton element obiektu, który następnie z użyciem barki przetransportowano na miejsce przeznaczenia, gdzie 10 kwietnia został przejęty przez robotników zaangażowanych w to przedsięwzięcie budowlane.
27.04.2024

Mercy Ships zbuduje najnowocześniejszy statek szpitalny przy wsparciu MSC

Dzięki darowiznom i wsparciu międzynarodowym instytucja pomocowa Mercy Ships zbuduje kolejny statek, którego zadaniem będzie niesienie pomocy medycznej potrzebującym w Afryce Subsaharyjskiej.
26.04.2024

W Baltimore otwarto trzecią, tymczasową trasę w pobliżu zniszczonego mostu

Kapitanat Portu ustanowił Tymczasowy Kanał Alternatywny Fort Carroll, który znajduje się po północno-wschodniej stronie głównego kanału w pobliżu zawalonego w ubiegłym miesiącu mostu Francis Scott Key i zapewni ograniczony dostęp dla statków o znaczeniu komercyjnym.
24.04.2024

700 brytyjskich pojazdów wojskowych odpłynęło z terminalu w Porcie Gdańsk

W marcu 700 pojazdów brytyjskiej armii oraz 650 żołnierzy wracających z NATO-wskich manewrów stacjonowało na terenie Wolnego Obszaru Celnego w Porcie Gdańsk.
23.04.2024

Władze USA decydują się na trzykrotne zwiększenia cła na stal i aluminium z Chin. Celem jest ochrona własnego rynku

W oświadczeniu na stronie Białego Domu pojawiła się informacja, że zapadła decyzja o wdrożeniu nowych działań mających na celu ochronę amerykańskiego przemysłu stalowego i stoczniowego "przed nieuczciwymi praktykami Chin."
23.04.2024

Czy gospodarka chińska przebudzi się? Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 11-14/2024)

O istotnych wydarzeniach w segmentach żeglugi: masowej i zbiornikowcowej piszemy w naszym cyklicznym raporcie rynku żeglugowego. Omawiamy szczegóły tych zdarzeń oraz najważniejsze bieżące trendy z dalszymi najbardziej prawdopodobnymi perspektywami.
22.04.2024

Szef MSZ Szwecji: kolejny pakiet sankcji UE powinien być wymierzony w tankowce z rosyjską ropą

Rząd Szwecji uważa, że kolejny pakiet sankcji UE wobec Rosji powinien obejmować flotę tankowców przewożących rosyjską ropę, które omijają unijne restrykcje. Takie stanowisko wyraził szef szwedzkiej dyplomacji Tobias Billstroem przed poniedziałkowym spotkaniem ministrów spraw zagranicznych państw UE.
22.04.2024

Wyjątkowe remont i przeobrażenie JS Kaga. Niszczyciel staje się lotniskowcem

Japońskie Morskie Siły Samoobrony zaprezentowały jeden ze swoich okrętów, który przeszedł gruntowną przebudowę. Dzięki temu JS Kaga (DDH-184) może służyć transportowi i obsłudze nie tylko śmigłowców, jak dotąd, ale też samolotów. To element zwiększania zdolności sił morskich Japonii, w obliczu współczesnych zagrożeń oraz ochrony własnej domeny morskiej.
19.04.2024

W akcję ratunkową młodej orki włączyła się skrzypaczka

W Kolumbii Brytyjskiej, na północy Wyspy Vancouver trwają przygotowania do kolejnych prób wydostania młodej orki z zatoki i przetransportowania do wód Pacyfiku. Nietypową próbę przywabienia zwierzęcia muzyką podjęła w czwartek skrzypaczka.
19.04.2024

Akcja ewakuacyjna SAR. Pasażer promu trafił do szpitala

Dzisiaj w nocy na promie płynącym z Gdyni do Karlskrony miała miejsce akcja ewakuacyjna. Dwie jednostki SAR przetransportowały do szpitala na Zaspie 72-letniego obywatela Szwecji, u którego podejrzewano stan przedzawałowy.
18.04.2024

Eureka Shipping ogłasza budowę najnowocześniejszego statku do transportu cementu

Eureka Shipping, firma specjalizująca się w transporcie cementu, będąca własnością SMT Shipping i The CSL Group, ogłosiła 9 kwietnia rozpoczęcie budowy nowoczesnego, ekologicznego cementowca, przeznaczonego do obsługi tras na amerykańskich Wielkich Jeziorach (Great Lakes). Jednostka o nośności 12 500 ton został zaprojektowans w celu zastąpienia dwóch starszych jednostek, przy zachowaniu tej samej pojemności ładunkowej.
17.04.2024

Zatoka Perska zalewana narkotykami. Międzynarodowa koalicja niemal codziennie zajmuje transpoty nielegalnych substancji

Mające swoją główną siedzibę w stolicy Bahrajnu, Manamie, Połączone Siły Zadaniowe 150 (Combined Task Force 150, CTF-150) dokonały kilku spektakularnych zatrzymań jednostek nawodnych wykorzystywanych do transportu narkotyków. Zatoka Perska obok Morza Karaibskiego stała się obszarem intensywnych działań przemytników, których działalność próbują ukrócić siły morskie wielu państw działających w ramach koalicji.
17.04.2024

Ropa w USA tanieje. Inwestorzy czekają na dalszy rozwój wydarzeń na Bliskim Wschodzie

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają, a inwestorzy czekają na dalszy rozwój sytuacji na Bliskim Wschodzie, po bezprecedensowym ataku Iranu na Izrael podczas weekendu - podają maklerzy.
15.04.2024

Władze Indii wezwały Iran do uwolnienia członków załogi zajętego kontenerowca

Władze Indii wezwały Iran do uwolnienia 17 indyjskich członków załogi kontenerowca MSC Aries, zajętego w sobotę w cieśnienie Ormuz; na pokładzie statku znajdowało się łącznie 25 osób, w tym czterej obywatele Filipin - poinformowała w poniedziałek amerykańska stacja CNN.
15.04.2024

Morska ekologia na funty. 1,5 miliona funtów na zielone połączenia do i z portów Wielkiej Brytanii

Rząd brytyjski rozpoczyna procedurę przetargową na kwotę 1,5 miliona funtów, aby wypełnić zobowiązania dotyczące zerowej wartości netto, stworzyć miejsca pracy i rozwijać gospodarkę – ogłosił Minister Transportu Wielkiej Brytanii na początku kwietnia br.
12.04.2024

PERN planuje montaż urządzeń dozujących środek ułatwiający przepływ ropy w Rurociągu Pomorskim

PERN planuje montaż na Rurociągu Pomorskim skidów, czyli urządzeń dozujących substancję DRA, redukującą opory przepływu ropy naftowej. Chodzi o cztery lokalizacje: w Gdańsku, gdzie znajduje się baza surowcowa spółki oraz w Pelplinie, Łasinie i Rypinie, gdzie działają stacje pomp magistrali.
12.04.2024

Po tygodniu udało się uratować rozbitków, którzy utknęli na wyspie na Oceanie Spokojnym

Dzięki koordynacji służb USA i Mikronezji udało się uratować trzy osoby, które znajdowały się na atolu na Oceanie Spokojnym.
10.04.2024

Dwie akcje poszukiwawczo-ratownicze z udziałem śmigłowców marynarki wojennej

W pierwszy, kwietniowy weekend załogi dyżurne z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego przeprowadziły akcje poszukiwawczo-ratownicze.
10.04.2024

Kraje i porty morskie w indeksie połączeń liniowych. Polska na 5. miejscu w Europie Północnej

Wśród najlepiej skomunikowanych krajów połączeniami oceanicznymi aż siedem krajów jest w Azji, a tylko dwa kraje w Europie. W czołówce krajów, których porty są najlepiej skomunikowane ze światem poprzez połączenia liniowe są Chiny, Korea Południowa oraz Singapur. Za nimi plasują się Stany Zjednoczone. Hiszpania jest najlepiej skomunikowanym krajem europejskim i zajmuje ósme miejsce na światowej liście – informuje w najnowszym raporcie IAPH World Ports Tracker.
09.04.2024

Ørsted i Cadeler podpisały umowę na statek instalacyjny do obsługi komponentów XXL dla morskich farm wiatrowych

Ørsted i Cadeler podpisały długoterminową umowę dzierżawy nowo wybudowanego statku instalacyjnego dla farm wiatrowych. Dzięki umowie Ørsted zabezpiecza dostępność statków instalacyjnych od pierwszego kwartału 2027 r. do końca 2030 r. na potrzeby nadchodzących projektów budowlanych.
09.04.2024

Czy gospodarka chińska przebudzi się? Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 11-14/2024)

Ostatnie tygodnie to raczej stabilizacja warunków frachtowych i czarterowych wokół określonych zakresów parametrów rynku segmentu masowców i zbiornikowców. Krótkoterminowe tendencje mogą wskazywać na drobne korekty w dół czołowych indykatorów, wskazujących na kondycję żeglugi.
08.04.2024

Raport wypadków i zdarzeń morskich – marzec 2024 r.

Ostatni miesiąc pierwszego kwartału roku to nie tylko nadal napięta sytuacja międzynarodowa na wielu akwenach świata, skutkująca ograniczonym bezpieczeństwem żeglugi i pierwszymi śmiertelnymi ofiarami wśród cywilnych marynarzy, ale również jedna z największych katastrof z udziałem statku handlowego w ostatnich latach. Zderzenie dużego kontenerowca oceanicznego z mostem w Baltimore USA, bo o tym wypadku mowa będzie miało szereg wielopłaszczyznowych konsekwencji.
07.04.2024

Personel floty pomocniczej Royal Navy zagłosował za strajkiem

Personel Royal Fleet Auxiliary (RFA), czyli floty pomocniczej Royal Navy, brytyjskiej marynarki wojennej, przegłosował przeprowadzenie pierwszego w jej historii strajku w związku z niesatysfakcjonującą propozycją podwyżek płac.
06.04.2024

Ukraiński wywiad: wysadzono rurociąg na południu Rosji, dostarczający ropę na tankowce

Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) podał w sobotę, że w Rosji doszło do eksplozji rurociągu, którym transportowano paliwo do tankowców w porcie Azow - leżącym nad Donem, niedaleko Morza Azowskiego. HUR podkreślił, że załadunek paliw "wstrzymano na czas nieokreślony".
06.04.2024

Pierwsze gondole dla 14 MW turbin Siemens Gamesa już w Szkocji

Z zakładu Siemens Gamesa w Cuxhaven wysłano pierwsze z 60 gondoli przeznaczonych dla morskiej farmy wiatrowej Moray West u wybrzeży północno-wschodniej Szkocji.
05.04.2024

W celu zwiększenia pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy otwarte zostaną port Aszdod i przejście graniczne Erez

W następstwie ataku na konwój World Central Kitchen i napiętej rozmowy premiera Izraela Benjamina Netanjahu z prezydentem USA Joe Bidenem, izraelski gabinet bezpieczeństwa postanowił podjąć natychmiastowe kroki w celu poprawy sytuacji humanitarnej w Strefie Gazy - podał portal Times of Israel, powołując się na kancelarię premiera Izraela.
05.04.2024

Katastrofa mostu w Baltimore. Ruszyły prace rozbiórkowe, uruchomiono awaryjny tor żeglugowy

W Baltimore ruszyły prace nad rozbiórką zawalonego mostu Francis Scott Key. Jednocześnie ustanowiony został tymczasowy tor żeglugowy dla kluczowych jednostek o niewielkim zanurzeniu.
02.04.2024

Cypr: statki dostarczające pomoc do Strefy Gazy zostały zawrócone

Statki dostarczające pomoc do Strefy Gazy zostały zawrócone na Cypr z 240 tonami nierozładowanej żywności; to skutek izraelskiego ataku na wolontariuszy z organizacji World Central Kitchen (WCK), w którym w poniedziałek zginęło siedem osób, w tym Polak - przekazała we wtorek agencja AP, powołując się na władze w Nikozji.
02.04.2024

Indie – nowy rozgrywający na morskich szlakach ropy i produktów rafineryjnych

Indie złapały wiatr w rafineryjne żagle po wprowadzeniu sankcji na handel z Rosją i ograniczeniu importu rosyjskiej ropy przez państwa UE. Szczególnie dobry biznesowo był rok 2022. Również w 2023 r. nie było najgorzej. Jak wynika z danych opublikowanych przez firmę wywiadowczą Kpler, import ropy naftowej do Indii wzrósł w marcu 2024 r. do 5,2 mln baryłek dziennie.
01.04.2024

Logistycy i producenci dóbr coraz bardziej ekologiczni. Maersk wspiera ich na oceanach i lądzie

Operatorzy logistyczni podejmują na szeroką skalę działania mające na celu wyeliminowanie emisji gazów cieplarnianych (GHG) z łańcuchów dostaw. Najnowsze dane Maersk ECO Delivery Ocean dowodzą, że ten trend jest już powszechny. W 2022 r. Maersk przetransportował 480 tys. TEU statkami zasilonymi paliwami ekologicznymi. W 2023 r. ekologiczne kontenerowce przewiozły już 660 tys. TEU.
01.04.2024

Do Strefy Gazy wyruszył drugi transport pomoc humanitarnej transportowanej morzem

Drugi konwój z dostarczaną drogą morską pomocą humanitarną dla Strefy Gazy wyruszył w sobotę z portu w Larnace na Cyprze - poinformowała agencja Reutera. Na trzech statkach jest niemal 400 ton żywności. Pierwsze 200 ton transportowanej morzem pomocy dla Gazy dotarło tam w połowie marca.
30.03.2024

Z Ningbo w świat: chińskie miasto portowe przekształca się w globalne centrum otwierania się na rynki międzynarodowe

Dla wielu osób miasto Ningbo może nie wydawać się aż tak znaną metropolią chińską jak Pekin i Szanghaj, ale może być bliższe codziennemu życiu: chińskie narzędzia, urządzenia do gotowania ryżu, a nawet nowe pojazdy energetyczne z dużym prawdopodobieństwem będą podróżować przez ocean z chińskiego miasta w prowincji Zhejiang we wschodnich Chinach.
29.03.2024

Ukraińskie wojsko: Rosja usiłowała zniszczyć infrastrukturę energetyczną i transportową na południu

Siły rosyjskie atakowały w nocy ze środy na czwartek infrastrukturę energetyczną i transportową na południu Ukrainy – poinformowały ukraińskie siły obrony południa kraju.
28.03.2024

Po niemal 60 latach Niemcy wycofują ze służby swój ostatni okręt desantowy

W trakcie ćwiczeń przeprowadzonych nad niemieckiej części Morza Bałtyckiego odbyło się ostatnie załadowanie i desant techniki wojskowej z użyciem okrętu desantowego typu 520 o nazwie Lachs. Mający za sobą 58 lat służby był ostatnią jednostką w swojej serii, służącą w morskich siłach Niemiec.
26.03.2024

Stare tankowce transportują rosyjską ropę, zagrażając Bałtykowi

Przez wody Danii przepływają stare, zużyte statki wykorzystywane przez Rosję do transportu ropy. Na początku marca w cieśninie Sund jeden z takich tankowców brał udział w kolizji, wcześniej dochodziło do awarii - podają duńskie media.
26.03.2024

W Bułgarii celnicy przejęli 170 kg kokainy ukrytej w kontenerze z bananami

170 kilogramów kokainy przejęli celnicy w bułgarskim porcie Burgas nad Morzem Czarnem. Narkotyki ukryto w transportowanym z Ekwadoru kontenerze z bananami. Wolnorynkowa wartość skonfiskowanego ładunku oceniana jest na 6,8 mln dolarów.
26.03.2024

Nowa Zelandia wyśle okręt na Wyspy Salomona, by pomóc w wyborach

Nowa Zelandia podała, że wyśle na Wyspy Salomona okręt wojenny z personelem oraz helikopterami, by pomóc w logistyce związanej z wyborami.
25.03.2024

PSG rozpoczyna współpracę z Gasnetz Hamburg dotyczącą wodoru

Polska Spółka Gazownictwa rozpoczyna współpracę z Gasnetz Hamburg dotyczącą wodoru - poinformowała PSG. Spółka dodała, że firmy będą współpracowały w takich obszarach jak bilansowanie sieci, jakość gazu, bezpieczeństwo dostaw czy regulacje prawne.
25.03.2024

Były prezydent i laureat Nobla oskarżony o kradzież precjozów z zatopionego galeonu

Były prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos stanie przed parlamentarną komisją w związku z domniemaniem współudziału w kradzieży cennych przedmiotów z zatopionego u brzegów tego kraju XVIII-wiecznego hiszpańskiego galeonu San Jose.
20.03.2024

Strzały w porcie, ośmiu napastników zastrzelonych

W pakistańskim porcie Gwadar doszło do strzelaniny. Dwóch niezidentyfikowanych napastników otworzyło ogień w budynku zarządu portu. Zostali zastrzeleni przez ochronę.
20.03.2024

Zginęło ośmiu członków załogi koreańskiego chemikaliowca

Japońska straż przybrzeżna potwierdziła zgon ośmiu członków załogi chemikaliowca pływającego pod banderą Korei Południowej, który w środę rano czasu lokalnego wywrócił się na wodach u południowo-zachodniego wybrzeża Japonii – poinformował nadawca NHK. Dwie osoby są poszukiwane.
20.03.2024

Pożar rosyjskiego trawlera w Obwodzie Królewieckim. Są ofiary

Rosyjskie władze w obwodzie królewieckim przyznały, że doszło do wypadku trawlera Kapitan Łobanow. Na jednostce doszło do pożaru, w wyniku którego zostało rannych kilka osób. Są też ofiary śmiertelne.
19.03.2024

Finlandia kolejnym państwem, który przekaże Ukrainie łodzie bojowe. Dostawy pójdą przez Rumunię

Prezydent Rumunii Klaus Johannis poinformował parlament, że Finlandia przekaże Ukrainie wojskowe jednostki nawodne, które zostaną przetransportowane przez rumuńską granicę.
19.03.2024

Masowiec kontra kontenerowiec. Zderzenie w Chinach

W Chinach doszło do zderzenia kontenerowca linii Evergreen z mniejszym masowcem. Mniejsza jednostka jest poważnie uszkodzona, ale załogę bezpiecznie ewakuowano.
19.03.2024

W Singapurze przeprowadzono pierwsze na świecie bunkrowanie statku ciekłym amoniakiem

Firma Fortescue, we współpracy z Urzędem Morskim i Portowym Singapuru (MPA), agencjami rządowymi, instytutami badawczymi oraz partnerami branżowymi, przeprowadziła pierwsze na świecie bunkrowanie amoniakiem w połączeniu z olejem napędowym w procesie spalania jako paliwa żeglugowego na pokładzie statku Fortescue Green Pioneer pod banderą Singapuru.
17.03.2024

Brak inwestycji w porty i kolej ogranicza potencjał polskiego eksportu rolnego

Załadowanie zboża na statek trwa dziś w Polsce dwukrotnie wolniej niż w Niemczech, a rozładowanie przewożącego je pociągu: nawet czterokrotnie. Dlatego infrastruktura transportowa, w szczególności kolejowo-portowa, wymaga natychmiastowej rozbudowy i modernizacji, aby potencjał polskich eksporterów rolnych mógł być w pełni wykorzystywany - to główna konkluzja debaty eksperckiej dot. bezpieczeństwa żywnościowego zorganizowanej podczas Kongresu Odporność 2024.
15.03.2024

NGO: 60 migrantów zginęło na Morzu Śródziemnym

Co najmniej 60 migrantów, którzy wypłynęli z Libii, zginęło na Morzu Śródziemnym – poinformowała w czwartek organizacja pozarządowa SOS Mediterranee z siedzibą w Marsylii.
14.03.2024

"Ostrobok" i "Wargacz" zakończone. Największe tegoroczne ćwiczenia Marynarki Wojennej za nami

Do 8 marca trwały największe w tym roku ćwiczenia 3. Flotylli Okrętów oraz 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, kolejno pk. "Ostrobok-24" i "Wargacz-24". Te coroczne przedsięwzięcia będące głównymi punktami roku szkoleniowego jednostek polskiej Marynarki Wojennej były w tym roku częścią ćwiczeń Wojska Polskiego pk. "Dragon-24", odbywających się w ramach największych manewrów NATO od czasu Zimnej Wojny, "Steadfast Defender-24".
14.03.2024

Budowa konstrukcji morskiej dla pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej – dwa ważne przetargi w toku

Urząd Morski w Gdyni prowadzi dwa ważne postępowania przetargowe, związane z budową konstrukcji morskiej do rozładunku (Marine Off-Loading Facility “MOLF”). Będzie to element infrastruktury towarzyszącej pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej - inwestycji realizowanej przez spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe w lokalizacji „Lubiatowo-Kopalino” na Pomorzu.
11.03.2024

Port Gdański Eksploatacja odebrał nowe żurawie

Moce przeładunkowe spółki Port Gdański Eksploatacja zwiększyły się. W Gdańsku wyładowane zostały właśnie dwa nowe żurawie, które zwiększą ratę przeładunkową PGE.
11.03.2024

Cyfrowe bliźniaki na statku i w porcie. Logistyka morska pod okiem Wielkiego Brata

"Cyfrowe bliźniaki" i wirtualne społeczności logistyczne mogą pomóc w radzeniu sobie z zakłóceniami w łańcuchu dostaw. Cyfrowe bliźniaki wypłynęły już na szerokie wody i opanowują porty morskie. Zaatakowana przez pandemię Covid-19 logistyka morska na szeroką skalę zaczęła w prowadzać narzędzia informatyczne do obsługi połączeń między kontynentami.
10.03.2024

Pentagon: Konstrukcja pływającej przystani u wybrzeży Gazy zajmie do 60 dni

Konstrukcja tymczasowej pływającej przystani u wybrzeży Gazy zajmie do 60 dni i zaangażuje ponad tysiąc żołnierzy - poinformował w piątek rzecznik Pentagonu gen. Pat Ryder. Dodał, że jest to część intensywnej presji USA na zwiększenie pomocy do Strefy Gazy.
09.03.2024

W. Brytania. Szef MSZ wzywa Izrael do otwarcia portu dla pomocy humanitarnej dla Gazy

Wielka Brytania od początku jest zaangażowana w amerykańskie plany zwiększenia pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy, ale ponieważ budowa tymczasowego portu potrwa, Izrael powinien otworzyć port w Aszdodzie - oświadczył w piątek brytyjski minister spraw zagranicznych David Cameron.
08.03.2024

Raport wypadków i zdarzeń morskich – luty 2024 r.

Miesiąc luty to przede wszystkim kontynuacja niebezpiecznych zdarzeń dotyczących ataków na statki handlowe na Morzu Czerwonym i na Zatoce Adeńskiej. Łącznie od listopada 2023 roku takich ataków było już ponad 50. Sytuacja spowodowała zaangażowanie sił marynarki wojennej wielu krajów, które starają się chronić szlaki handlowe, ale nie jest to do końca skuteczne. Z tego też względu bardzo duża liczba armatorów przekierowała swoje jednostki na trasy okrężne, co spowodowało liczne opóźnienia i wzrost kosztów transportu.
07.03.2024

Premier Ukrainy podkreślił, że blokada granicy nie ma sensu, a 90% eksportu kraju jest wysyłane morzem

Blokowanie granicy przez polskich rolników jest pozbawione sensu; 90 proc. naszego eksportu płynie morzem, a drogą lądową wysyłane jest jedynie 5 proc. – oświadczył w poniedziałek premier Ukrainy Denys Szmyhal.
04.03.2024

U wybrzeży Norwegii wyłowiono helikopter

Śledczy odzyskali szczątki helikoptera, który w środę wieczorem rozbił się u wybrzeży Norwegii.
03.03.2024

Miliardowy kontrakt CMA CGM. Francuski gigant kupuje Bolloré Logistics

Bolloré i CMA CGM ogłosiły 29 lutego zakończenie sprzedaży wszystkich udziałów spółki Bolloré Logistics na rzecz CMA CGM. Przy tym zaznaczono, że przeniesienie Bolloré Logistics Sweden AB do Grupy CMA CGM pozostaje uzależnione od uzyskania przez tę ostatnią zgody na inwestycje zagraniczne na terenie Szwecji. Cena zakupu wynosi 4,85 miliardów euro.
01.03.2024

Vestas szuka statków CTV na polską farmę wiatrową. Będzie przetarg

Firma Vestas, która jest odpowiedzialna za dostawę, montaż i serwis turbin wiatrowych na polską farmę wiatrową Baltic Power rozpocznie lada moment poszukiwania statków do transportu załóg na miejsce pracy na morzu.
29.02.2024

Zamknięto wstępny etap projektowania pierwszej polskiej jednostki CTV do obsługi farm wiatrowych na Bałtyku

Biuro Seatech Engineering ogłosiło zamknięcie wstępnego etapu projektowania pierwszej polskiej jednostki CTV do obsługi elektrowni wiatrowych na Bałtyku.
28.02.2024

Kłopoty finansowe Portu Hamburg. Spadki dochodów i przeładunków

Wyzwania geopolityczne i gospodarcze wpłynęły na przepustowość wszystkich portów w 2023 roku. Port Gdańsk i Port Gdynia chwaliły się rekordowymi przeładunkami. Tymczasem czołowy port Niemiec jak i Europy narzeka na pogarszający się rozwój krajowej gospodarki i słabą atmosferę konsumencką, które miały również wpływ na jego działalność. Dla Hamburga rok 2023 okazał się dużo słabszy niż 2022, mimo wychodzenia ze skutków pandemii COVID-19.
28.02.2024

[WIDEO] Ustrzelony przez Huti masowiec częściowo pod wodą

Przewożący nawóz masowiec Rubymar, który został w zeszłym tygodniu trafiony rakietą Huti, wciąż nie zatonął całkowicie, ale jego rufa jest już pod wodą.
28.02.2024

W stoczni HII zwodowano kolejny atomowy okręt podwodny typu Virginia

W stoczni Newport News Shipbuilding (NNS) należącej do Huntington Ingalls Industries (HII) odbyło się 23 lutego wodowanie przyszłego USS Massachusetts (SSN 798). To 25 okręt podwodny typu Virginia i 12 z tej serii powstający w Newport. To jedna z dwóch stoczni w całych USA zdolna do projektowania i budowy okrętów podwodnych z napędem atomowym dla US Navy.
28.02.2024

USA nałożyły sankcje na tankowiec powiązany z ministerstwem obrony Iranu

Resort finansów USA ogłosił we wtorek sankcje przeciwko pływającemu pod banderą Panamy tankowcowi, który przewoził towary z Iranu do Chin w imieniu irańskiego ministerstwa obrony. Restrykcjami objęto też dwie firmy zarejestrowane w Hongkongu i na Wyspach Marshalla.
28.02.2024

Wysypana w Kotomierzu kukurydza ma trafić do Irlandii

Kukurydza wysypana z pociągu w Kotomierzu (kujawsko-pomorskie) ma trafić do Irlandii - poinformował PAP Kamil Duda, członek zarządu firmy Ecco Rail, odpowiadającej za transport. Nie uczestniczymy w imporcie ukraińskiego zboża do Polski – podkreślił.
27.02.2024

Ukraińska kukurydza zebrana z torów; pociąg odjechał do portu w Gdańsku

W Kotomierzu k. Bydgoszczy zakończyło się zbieranie ukraińskiej kukurydzy wysypanej z wagonów na tory, a pociąg towarowy odjechał. Pracownik firmy zabezpieczającej transport przekazał PAP, że nie udało się zebrać ok. 30 ton.
26.02.2024

Brytyjski wywiad potwierdza dymisję dowódcy Floty Czarnomorskiej

Brytyjskie Ministerstwo Obrony potwierdziło podaną wcześniej informację, że rosyjskie dowództwo zdymisjonowało adm. Wiktora Sokołowa po serii katastrofalnych porażek Floty Czarnomorskiej w walce z Ukrainą. Tylko w lutym utraciła dwa okręty. To już drugi tak wysoko postawiony oficer Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej, który utracił stanowisko dowódcy związku taktycznego od momentu wybuchu wojny na Ukrainie 24 lutego 2022 roku.
26.02.2024

Zniszczono 160 ton ukraińskiego zboża

W Polsce zniszczono 160 ton ukraińskiego zboża, które było transportowane do portu w Gdańsku, by trafić do innych krajów – oświadczył w niedzielę wicepremier i minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow.
26.02.2024

Fracht FWO Polska rozpoczął realizację projektu dostawy składu kolejowego dla PESA

Fracht FWO Polska, część globalnej Grupy Fracht, ogłasza rozpoczęcie realizacji projektu dostawy składu kolejowego wyprodukowanego przez Bydgoską PESĘ dla kolei w Ghanie. Skład ten będzie obsługiwać ruch pasażerski na nowej linii kolejowej łączącej port morski Tema z portem rzecznym Mpakadan. Jest to kamień milowy we współpracy Fracht FWO Polska z jednym z największych producentów pojazdów kolejowych w Polsce.
23.02.2024

Kolejny statek ONE z rekordem załadunku

Po niecałych dwóch miesiącach Ocean Network Express chwali się kolejny rekordem w załadunku kontenerowym. Tym razem na ONE Infinity pojawił się ładunek mający równowartość 22 206 pełnych kontenerów.
23.02.2024

RWE i Smart Wires współpracują nad technologią połączeń morskich elektrowni wiatrowych

RWE Offshore Wind (RWE), wiodący na świecie gracz na rynku morskiej energetyki wiatrowej, oraz Smart Wires, globalny dostawca technologii i usług ulepszających sieć, podpisały memorandum of understanding (MOU) w celu współpracy przy badaniu zastosowania zaawansowanej technologii kontroli przepływu mocy, SmartValve, w długich obwodach kablowych wysokiego napięcia prądu przemiennego i prądu stałego (HVAC lub HVDC) w celu obsługi połączeń wytwarzania na morzu.
22.02.2024

Europa węgla i stali zależy od portów. Gdańsk pobił kolejny rekord

Globalny handel morski węglem przyspieszył w ostatnich miesiącach 2023 r. i powrócił do poziomu obrotów sprzed pandemii. W okresie styczeń–grudzień 2023 r. światowe przewozy węgla morzem wzrosły o 6% r/r do 1 341,2 mln ton (bez kabotażu), na podstawie danych dotyczących śledzenia statków z AXS Marine – informuje w najnowszym raporcie Banchero Costa. W ubr. wzrósł również światowy popyt na stal do 1,8% w 2023 r. do 1,814 mld ton. i w 2024 r. o 1,9% – czytamy w lutowym raporcie Światowego Stowarzyszenia Stali (WSA - Worldsteel).
22.02.2024

Kryzys na Morzu Czerwonym wpływa na rynki żeglugowe. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 2-5/2024)

Jak do tej pory groźna dla żeglugi sytuacja na Morzu Czerwonym nie miała aż tak bardzo znaczącego wpływu na poziom obserwowanych stawek czarterowych oraz oferowanych frachtów. To jednak zaczyna się coraz bardziej zmieniać. Dostępność przestrzeni ładunkowych oferowanych na rynkach maleje. Pogłębiający się kryzys i potrzeba wykorzystania przez statki dłuższych i zarazem bezpieczniejszych tras zwiększają koszty. Tworzy się presja wśród armatorów na zwiększanie oferowanych cen frachtów.
20.02.2024

Kuehne+Nagel rozwija się o nowe lądowe i morskie centrum przeładunkowe w Baltic Hub

Kuehne+Nagel otworzył nowe centrum przeładunkowe w pobliżu Baltic Hub w Porcie Gdańsk, podkreślając, że jest to "jeden z najszybciej rozwijających się terminali" w Polsce. Nowe centrum dedykowane operacjom morskim i lądowym ma zaspokajać rosnące zapotrzebowanie na rozwiązania transportowe w regionie, wspierając klientów firmy w zakresie usług multimodalnych do krajów bałtyckich.
20.02.2024

Rakietowe uderzenia na Morzu Czerwonym. Statki wciąż zagrożone

Ponownie dali o sobie znać jemeńscy bojownicy Huti, którzy ponownie przystąpili do ataku na żeglugę, w rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej. Choć większość ich prób ataków kończy się niepowodzeniem, stale istnieje niebezpieczeństwo dla statków, które muszą być ochraniane przez okręty międzynarodowej koalicji.
17.02.2024

Reforma celna EU. W porcie morskim UE towar tymczasowy do 90 dni na składzie

Jeszcze w lutym Parlament Europejski zdecyduje o regulacjach celnych na granicach UE. To będą ważne decyzje dla działalności portów morskich i działających na ich ternie operatorów, spedytorów, agentów morskich i agencji celnych oraz urzędów „Popierając założenia reformy celnej polegające na znacznej poprawie efektywności procedur celnych w UE, European Sea Ports Organisation (ESPO) podzieliła się z ustawodawcami szeregiem obaw związanych z nowym kodeksem celnym” – informuje kierownictwo ESPO.
16.02.2024

Polska służba SAR otrzyma nowoczesne wyposażenie z myślą o działaniach morskich

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa podpisała umowę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku na zakup czterech ratowniczych UTV oraz dronów ze szkoleniem. Ma to wzmocnić możliwości formacji w zakresie szkolenia ratowniczego oraz ratowania życia na morzu.
16.02.2024

Port Gdańsk: trwa załadunek polskiego cukru

Na Terminalu Cukrowym przy Nabrzeżu Wiślanym w Porcie Gdańsk trwa załadunek masowca AK Halima. Na jednostkę ładowany jest wyprodukowany w Polsce cukier.
15.02.2024

Z powodu ataków Huti na statki Brytyjczykom grozi niedobór herbaty

Brytyjczykom grozi niedobór ich narodowego napoju - herbaty. Przyczyną są ataki jemeńskich rebeliantów Huti na statki przepływające przez Morze Czerwone, przez które transportowana jest większość trafiającej do Wielkiej Brytanii herbaty.
13.02.2024

Europejski rynek LNG. UE co miesiąc pompuje 1 mld dol. w gospodarkę Rosji

W okresie styczeń-grudzień 2023 r. import LNG krajów Unii Europejskiej wzrósł o 1,9% r/r do 102 mln ton, do Chin o 11,4% r/r do 71,6 mln ton, do Japonii zmalał o 9,2% r/r do 66,9 mln ton, do Korei Południowej zmniejszył się 3,5% r/r do 45,5 mln ton – informuje w najnowszym raporcie Banchero Costa Research. Przepompowując rosyjskie LNG w terminalach Belgii, Hiszpanii i Francji, UE co miesiąc pompuje w gospodarkę Rosji 1 mld dol. – podaje najnowszy raport CREA.
11.02.2024

Unijny rynek ropy naftowej. Port Gdańsk w czołówce importerów

Przez morskie terminale paliwowe przepompowano w 2023 około 2,16 mld t ropy naftowej, z czego morskie terminale Unii Europejskiej przeładowały ponad 470 mln t. Ten wynik przebiła gospodarka ChRl, która sprowadziła drogami morskimi 512 mln ton w okresie styczeń-grudzień ubr. – informuje w najnowszym raporcie Banchero Costa. Port Gdańsk znalazł się w czołówce portów UE przeładowujących ropę naftową.
11.02.2024

Polska Organizacja Gazu Płynnego: konieczne wzmocnienie kolei, by sprowadzać LPG z Zachodu

W związku z embargiem nałożonym na przywóz LPG z Rosji, kluczowe będzie przystosowanie infrastruktury w Polsce do dostaw 700 tys. ton LPG z Zachodu, głównie kolejowej w portach i przy granicy z Niemcami - uważa dyrektor Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski.
10.02.2024

Przez Gdańsk przejechały elementy do budowy morskiej infrastruktury

W trakcie kilkugodzinnej operacji przez Gdańsk przejechały ciężarówki, na które załadowano moduły FPSO. Akcję przeprowadzono w nocy, aby nie kolidowała z ruchem ulicznym.
08.02.2024

Statek wycieczkowy Carnival Magic uderzył w molo na Jamajce. Są spore uszkodzenia

Carnival Magic, statek wycieczkowy linii Carnival Cruise Line doznał dość sporych uszkodzeń podczas huraganu na Jamajce. Jednostka w wyniku silnego podmuchu wiatru została zepchnięta do doku. Zdjęcia i filmy udostępnione w sieci pokazują wgniecenia i zadrapania wzdłuż prawej burty.
08.02.2024

Po 56 latach służby kuter amerykańskiej straży przybrzeżnej przechodzi na emeryturę

Kuter Straży Przybrzeżnej USA USCGC Steadfast został wycofany ze służby podczas ceremonii w swoim macierzystym porcie Astoria w stanie Oregon. Kuter był w służbie przez 56 lat, czyli ponad dwa razy dłużej niż typowy statek handlowy.
07.02.2024

Raport wypadków i zdarzeń morskich – styczeń 2024 r.

Pierwszy miesiąc roku to okres wielu różnorodnych niebezpiecznych zdarzeń szkodowych, które pojawiły się w międzynarodowej żegludze. Oprócz zwyczajowych szkód wynikających z niebezpieczeństw morza (ang. perils of the sea) wzrastały zagrożenia ryzykami wojny (ang. war risks) w najbardziej zapalnych obecnie regionach świata. Wysokie zagrożenie nadal występowało na Morzu Czarnym. Dalsza intensyfikacja niebezpieczeństw postępowała na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej.
06.02.2024

Rząd Indii zapewni 30% dotację na zielone porty i stocznie. Na kursie wodór, ekologiczne paliwa i informatyzacja

Indie intensywnie przekształcają duże i małe porty w centra logistyczne przyjazne dla środowiska. Rząd Indii przedstawił niedawno szereg inicjatyw mających na celu zachęcenie do stosowania ekologicznych technologii w portach. W 2024 r. programy wchodzą w życie przy istotnym wsparciu rządu w Delhi. Jest to szerszy program rozwoju żeglugi Indii ogłoszony przez indyjskie Ministry of Ports, Shipping & Waterways (MoPSW).
06.02.2024

Nigeryjski pirat pozostaje w Danii. Bez kary i na wolności

Nigeryjski pirat, który został schwytany w 2021 roku przez duńskie siły, a następnie leczony z ran w Kopenhadze, otrzymał pozwolenie na stały pobyt w Danii i prawdopodobnie pozostanie w Europie.
05.02.2024

Hiszpania. Rząd będzie dostarczał statkami odsoloną wodę do pogrążonej w suszy Katalonii

Do walczącej od 2021 r. z suszą Katalonii odsolona woda pitna będzie sprowadzana statkami z Walencji - poinformowała w sobotę wicepremier Hiszpanii Teresa Ribera po spotkaniu z władzami regionu autonomicznego Walencji.
03.02.2024

Evergreen i X-Press Feeders uruchomią zielony europejski serwis

Evergreen podpisuje umowę z X-Press Feeders, w wyniku której firma umieści swoje kontenery na nowych ekologicznych jednostkach napędzanych zielonym metanolem, które w Europie obsługiwane są przez X-Press Feeders.
02.02.2024

Media: Niemcy planują wywłaszczyć Rosjan z rafinerii w Schwedt i sprzedać udziały Polakom

Niemieckie ministerstwo gospodarki planuje do początku marca wywłaszczyć rosyjski koncern Rosnieft z rafinerii ropy naftowej PCK Schwedt i sprzedać udziały Polakom – napisał w czwartek niemiecki portal Business Insider (BI).
02.02.2024

Hanwha Ocean rozpoczyna budowę statków do transportu amoniaku

Południowokoreańska stocznia rozpoczęła 2024 rok budową ekologicznego statku, wyposażonego w technologię przyjazną środowisku. Odpowiada za budowę statków zaopatrzonych w technologie umożliwiające skuteczną redukcję emisji CO2.
02.02.2024

Ropa pod kontrolą do 2025 r. Beneficjenci wojny na Morzu Czarnym i ataków na Morzu Czerwonym

Rok 2023 był kolejnym pozytywnym okresem dla handlu ropą naftową, pomimo wysokich cen i ryzyka recesji gospodarczej. W okresie styczeń-grudzień 2023 r. światowe przeładunki ropy naftowej wzrosły o 5,3% r/r informuje Banchero Costa Research, powołując się na dane wynikające z obserwacji ruchu statków przez Refinitiv, z wyłączeniem całego handlu kabotażowego. Ten wzrostowy trend zanotowano również w Gdańsku i Gdyni, głównych paliwowych portach Polski.
31.01.2024

Australijski statek z 16 tys. zwierząt utknął na morzu z powodu zagrożenia Huti

Statek przewożący około 14 tys. australijskich owiec i 2 tys. krów został zawrócony z drogi po atakach Huti na Morzu Czerwonym i utknął w upale u wybrzeży Australii - poinformowała w środę agencja Reutera.
31.01.2024

Urząd Morski w Gdyni podpisał umowę na tor wodny na rzece Elbląg

Urząd Morski w Gdyni podpisał umowę na roboty pogłębiarskie na rzece Elbląg. Jest to IV Etap „Budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską”.
29.01.2024

Jan De Nul zabezpiecza kontrakt na podmorskie kable dla największej na świecie morskiej farmy wiatrowej

Jan De Nul i Ørsted podpisały umowę eksportową na kabel eksportowy dla morskiej farmy wiatrowej Hornsea 3 w Wielkiej Brytanii. Grupa Jan De Nul będzie odpowiedzialna za przygotowanie dna morskiego, transport, instalację i zabezpieczenie 350 km kabli eksportowych prądu stałego, łączących farmę wiatrową z brytyjską siecią elektroenergetyczną.
26.01.2024

Naftohaz: możemy rozmawiać o użyczeniu naszej sieci europejskiemu partnerowi

Ukraina nie przedłuży kontraktu na tranzyt gazu z Rosji po 2024 roku, jednak gotowa jest rozmawiać z „państwem europejskim” o użyczeniu swojej sieci transportowej do przesyłu tego surowca – oświadczył w czwartek państwowy koncern Naftohaz Ukrainy.
25.01.2024

Podpory dla "Miecznika". PGZ Stocznia Wojenna pokazuje powstające wyposażenie związane z budową fregat

Obok przyszłej stępki i innych elementów pierwszej z trzech wielozadaniowych fregat programu "Miecznik" powstaje także wyposażenie potrzebne dla planowanego kadłuba. Jako że okrętów nie buduje się bezpośrednio na podłodze hali stoczniowej, cały proces technologiczny wymaga, żeby powstawały na solidnych konstrukcjach.
23.01.2024

Rusza kolejny przetarg na dokumentację projektową w związku z budową elektrowni jądrowej na Pomorzu

Urząd Morski w Gdyni ogłosił przetarg na dokumentację projektową dla zadania pn. „Budowa Infrastruktury hydrotechnicznej na potrzeby inwestycji EJ1 w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino” wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego.
22.01.2024

Turcja wciela do służby cztery okręty podczas jednej uroczystości

19 stycznia w tureckiej stoczni Sefine w Yalova z pewnością zapisze się jako wyjątkowy dzień, gdyż wtedy, z udziałem przedstawicieli władz, kadry sił morskich oraz branży stoczniowej, odbyła się ceremonia pierwszego podniesienia bandery na aż czterech różnych jednostkach. Uroczystość ma służyć za pokaz zdolności branży stoczniowej w Turcji w skali świata, a także dowodzić wzmacniania przez państwo swojej marynarki wojennej.
22.01.2024

W 2023 r. rekordowe przeładunki Naftoportu i bazy paliw w Dębogórzu

Naftoport z Grupy PERN przeładował w 2023 r. o połowę więcej ropy naftowej i paliw niż rok wcześniej. Także baza paliw PERN w Dębogórzu przyjęła w 2023 r. o połowę więcej oleju napędowego dostarczanego drogą morską niż rok wcześniej - poinformował PAP w piątek PERN.
19.01.2024

Wyspy energetyczne: jak zapewnić im konkurencyjność kosztową?

Wyspy energetyczne obiecują zaspokoić rosnące zapotrzebowanie świata na niedrogą, stabilną i odnawialną energię. John Ammentorp, dyrektor ds. krajowego rynku energii w Danii, bada sposoby zapewnienia konkurencyjności wysp energetycznych i pomaga przenieść tę przełomową koncepcję z deski kreślarskiej do rzeczywistości.
19.01.2024

Jak powstaje „Miecznik”? Widzieliśmy budowę przyszłego ORP Wicher na 5 minut przed położeniem stępki

Na terenie PGZ Stocznia Wojenna trwają intensywne prace związane z budową prototypowej, wielozadaniowej fregaty programu "Miecznik". Ceremonia położenia stępki pod przyszły ORP Wicher odbędzie się 31 stycznia. Mieliśmy okazję zapoznać się z aktualnym stanem budowy zarówno okrętu, jak i związanej z tym infrastruktury w gdyńskiej stoczni.
18.01.2024

Nowa władza, nowa lokalizacja elektrowni jądrowej? Trwają analizy

Jak donosi „Dziennik Bałtycki”, pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce, która miała powstać w Lubiatowie-Kopalinie w gminie Choczewo na Pomorzu, może powstać w innym miejscu. Przyjrzenie się sprawie i dokładną analizę dotyczącą lokalizacji zapowiedziała podczas wizyty w Chojnicach nowa wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz.
17.01.2024

Milionowa inwestycja Windar Renovables w porcie Szczecin

W szczecińskim porcie w pierwszej połowie 2026 roku rozpocznie działalność zakład produkcyjny, w którym powstawać będą elementy konstrukcji (wieże oraz fundamenty) turbin wiatrowych dla morskich oraz lądowych farm wiatrowych. Wytwarzane elementy transportowane będą z wykorzystaniem m.in. transportu morskiego
16.01.2024

Filipiny. Statek z cementem przechylił się, załoga uratowana

Niewielki statek Star Sabang płynący po Morzu Sulu natrafił na mocne fale i wiatr, które spowodowały przesunięcie się ładunku w ładowni i, co za tym idzie, niebezpieczny przechył. 13 członków załogi zostało ewakuowanych przez filipińską straż przybrzeżną.
16.01.2024

Kolejny gigant w branży offshore wybiera Szczecin

Ostatnie dni obfitują w bardzo dobre wiadomości gospodarcze dla Szczecina. W ubiegłym tygodniu firma Vestas zapowiedziała budowę drugiej fabryki a teraz kolejny potentat w branży offshore potwierdza zamiar budowy swojego zakładu. To hiszpańska firma Windar Renovables, która podpisała dziś tj 16 stycznia br. z Zarządem Portów Szczecin i Świnoujście ostateczną umowę dzierżawy terenów położonych na Ostrowie Grabowskim. Tam zamierza zbudować fabrykę produkującą wieże wiatrowe.
16.01.2024

Fabryka Tesli zawiesza produkcję z powodu problemów z dostawami części przez Morze Czerwone

Zakłady Tesli w Gruenheide w niemieckiej Brandenburgii zostały zmuszone do zawieszenia produkcji samochodów na dwa tygodnie. Powodem jest niespokojna sytuacja w rejonie Morza Czerwonego, która wpłynęła na wydłużenie łańcucha dostaw części – poinformowała agencja dpa.
12.01.2024

KE zatwierdziła 126 mln euro na rumuński program inwestycji w porty w związku z wojną na Ukrainie

Komisja Europejska zatwierdziła w czwartek wydzielenie 126 mln euro na rumuński program wsparcia inwestycji w portach w związku ze zwiększeniem przepływów handlowych, spowodowanym przez agresję Rosji na Ukrainę – informuje rumuński portal Digi24.
12.01.2024

Niepokojący raport OOCL. Przewozy w górę, przychody drastycznie w dół

Opublikowano niezaudytowany raport finansowy Orient Overseas Container Line (OOCL) za czwarty kwartał 2023 r. Wyniki zaskakują i niepokoją.
11.01.2024

Akcja na Zatoce Gdańskiej. Członek załogi ORP Kaszub przetransportowany śmigłowcem na ląd

Załoga dyżurna 43. Bazy Lotnictwa Morskiego ewakuowała na ląd wymagającego hospitalizacji członka załogi ORP Kaszub, który znajdował się na Zatoce Gdańskiej. Była to 779 akcja poszukiwawczo-ratownicza w historii jednostki i pierwsza w tym roku.
11.01.2024

Alert ekologiczny w Hiszpanii - plastikowe granulki zalewają północne wybrzeża

W hiszpańskich regionach Galicji i Asturii na północy kraju ogłoszono alerty ekologiczne pierwszego i drugiego stopnia w związku z zanieczyszczeniem wybrzeży, w tym kilkudziesięciu plaż, plastikowym granulatem do produkcji tworzyw sztucznych - poinformowała we wtorek telewizja RTVE.
09.01.2024

Rosja przemieściła w okolice Krymu zespół okrętów w postaci trzech podwodnych i jednego desantowego

Do Sewastopola miał przybyć z Noworosyjska jeden z największych rosyjskich okrętów obecnie operujących na Morzu Czarnym, okręt desantowy-dok proj. 11711 Piotr Morgunow (117). Towarzyszyć mu mają trzy okręty podwodne, zdolne do przeprowadzenia ataku rakietowego z użyciem systemu uzbrojenia Kalibr, w skład którego wchodzą rakiety przeciwokrętowe wykorzystywane już wcześniej do ataków na ukraińską infrastrukturę, w tym nadmorską.
08.01.2024

Hiszpańska żandarmeria rozbiła gang przerzucający narkotyki z Afryki Płn.

Funkcjonariusze żandarmerii Hiszpanii (Guardia Civil) rozbili grupę przestępczą przerzucającą narkotyki z Afryki Północnej do Andaluzji, na południu kraju. Do sobotniego wieczora aresztowano 18 członków gangu.
07.01.2024

Norweskie ministerstwo energii zatwierdziło spółkę Orlenu jako operatora koncesji Polaris

Norweskie ministerstwo energii zatwierdziło spółkę z Grupy Orlen jako operatora koncesji Polaris na Morzu Barentsa - poinformował w środę prezes Orlenu Daniel Obajtek. Decyzja ta umożliwia budowanie nowych kompetencji, które przyczynią się do redukcji emisyjności energochłonnych branż - dodał.
03.01.2024

Brytyjski okręt RFA Lyme Bay dostarcza tony pomocy humanitarnej do Strefy Gazy

Okręt pomocniczy wchodzący w skład Królewskiej Floty Pomocniczej (Royal Fleet Auxiliary) RFA Lyme Bay dostarczył ponad 300 palet z pomocą humanitarną w imieniu Republiki Cypru do Port Said w Egipcie. Jest to następstwo przekazania ponad 70 ton pomocy od Wielkiej Brytanii, przekazanej wcześniej podobną drogą przez Royal Air Force. Wszystko to ma trafić do palestyńskich uchodźców oraz potrzebujących, znajdujących się w Strefie Gazy, gdzie od października trwają walki między Hamasem a Siłami Obrony Izraela.
03.01.2024

Turcja nie będzie przepuszczać ukraińskich okrętów przez Cieśninę Bosforską na Morze Czarne

Władze Turcji przekazały w komunikacie prasowym, że dopóki trwa wojna na Ukrainie, nie przepuści przez swoje wody terytorialne okrętów, które Siły Morskie Ukrainy (Військово-Морські Сили Збройних Сил України) otrzymały na podstawie umowy zakupowej od Wielkiej Brytanii.
02.01.2024

Izrael zezwala na transport pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy drogą morską

Izrael jest gotowy pozwolić statkom na "natychmiastowe" dostarczenie pomocy humanitarnej do Strefy Gazy w ramach proponowanego korytarza morskiego z Cypru - oznajmił w niedzielę izraelski minister spraw zagranicznych Eli Cohen. Jego zdaniem w projekcie mają brać udział Wielka Brytania, Francja, Grecja i Holandia.
02.01.2024

2023 w GospodarkaMorska.pl. Przegląd najważniejszych wydarzeń w branży morskiej

Szanowni Państwo, stało się – żyjemy w ciekawych czasach. 2023 rok w gospodarce morskiej w Polsce obfitował w wydarzenia warte odnotowania, a nie brakowało również momentów, które są najzwyczajniej w świecie ważne. Zapraszamy do przeglądu najważniejszych i najciekawszych wydarzeń, jakie miały miejsce w 2023 roku w kraju.
02.01.2024

Nowy materiał usprawni technologie wodorowe

Japoński zespół opracował nowy materiał, który pozwala transportować jony wodoru w temperaturze pokojowej. Oznacza to łatwiejszą produkcję wodorowych baterii i ogniw paliwowych.
01.01.2024

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.