• <

Chorwacja. Rozbito grupę przemytników przerzucających migrantów z Serbii przez Dunaj

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Chorwacja. Rozbito grupę przemytników przerzucających migrantów z Serbii przez Dunaj

Partnerzy portalu

Chorwackie służby rozbiły grupę przemytników przerzucających imigrantów do Chorwacji przez granicę z Serbią na rzece Dunaj - podał we wtorek chorwacki urząd ds. walki z korupcją i przestępczością zorganizowaną (USKOK). W poniedziałek ta sama instytucja ujawniła, że w przerzut imigrantów z Bośni i Hercegowiny zaangażowani byli chorwaccy celnicy.

Przemytnicy transportowali imigrantów na pontonach, pobierając od każdego opłatę w wysokości co najmniej tysiąca euro - poinformował dziennik "Jutarnji list". Aktem skarżenia objętych zostało dziewięciu obywateli Chorwacji w wieku od 28 do 68 lat.

Oskarżeni mieli organizować przerzut nielegalnych imigrantów, współdziałając z obywatelami z Serbii. Proceder trwał od początku 2023 roku. W Chorwacji nielegalnym imigrantom zapewniano tymczasowe zakwaterowanie i dalszy transport do innych krajów Unii Europejskiej.

W poniedziałek USKOK wysunął akt oskarżenia przeciwko innej grupie przemytników, w tym dwóm chorwackim celnikom, którzy pomagali w nielegalnym przerzucie imigrantów z Bośni i Hercegowiny. Wśród oskarżonych znalazło się dwóch obywateli BiH.

Kanał przemytniczy - jak podały władze Chorwacji - działał od kwietnia do listopada 2023 roku. Przestępcy pobierali od osoby od 500 do 1300 euro za transport z BiH do Chorwacji, a następnie do Włoch. Celnicy za przepuszczenie samochodów dostawczych z imigrantami przyjmowali łapówkę sięgającą do 1500 euro.

Z aktu oskarżenia wynika, że pięciokrotnie w ramach procederu przemycono co najmniej 47 obywateli Turcji, a szef grupy nielegalnie zarobił ok. 26 300 euro.

Jakub Bawołek
jbw/ san/
fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.