• <

Wynik wyszukiwania - "prawo" - Wiadomości

Niderlandzka "Orka" z problemami? Czy wybór francukiego oferenta odbije się Holandii czkawką?

Ogłoszony 15 marca br. wybór Naval Group jako dostawcy okrętów podwodnych dla Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine) wywołał poruszenie wśród osób zajmujących się jak i zainteresowanych tematyką morską. Głośno niezadowolenie pokazywali także pozostali oferenci, którzy chcą walczyć o kontrakt. Ponadto już mówi się, że zakup jednostek od Naval Group może okazać się dla zamawiającego problematyczny.
31.05.2024

Zbliża się finał sprawy kontrowersyjnego jachtu. W tle wieloletnie śledztwo, Władimir Putin i luksusowe wyposażenie

Nie mieć końca wydaje się sprawa z 2010 roku, gdy doszło do katastrofy z udziałem kadłuba luksusowego jachtu Graceful (obecnie Kosatka) , który zdaniem rosyjskojęzycznych komentatorów ma należeć do Władimira Putina. Choć oskarżony o spowodowanie wypadku kapitan polskiego holownika został uniewinniony przez sąd pierwszej instancji, tak śledczy jak i firma zarządzająca statkiem zaskarżyły tę decyzję. Stawką jest odszkodowanie liczone w milionach złotych.
28.05.2024

Rekordowo długa obecność chińskich statków w tzw. strefie przyległej wokół spornych wysp

Japońska straż przybrzeżna poinformowała w poniedziałek o rekordowej, trwającej nieprzerwanie 185 dni z rzędu obecności chińskich jednostek w pobliżu kontrolowanego przez Japonię archipelagu Senkaku (chiń. Diaoyu).
27.05.2024

Nie był widziany od zatopienia podczas II wojny światowej. Badacze odnaleźli w głębinach okręt podwodny US Navy

Instytut Historii i Dziedzictwa Marynarki Wojennej (NHHC) potwierdził lokalizację wraku okrętu podwodnego USS Harder (SS 257) z czasów II wojny światowej. Spoczywający na głębokości ponad 900 metrów pozostaje w wyjątkowo dobrym stanie, z widocznymi uszkodzeniami na rufie kiosku, spowodowanymi wybuchem ładunku głębinowego, który odpowiada za jego zatopienie i śmierć całej załogi.
27.05.2024

Doradca Techniczny Kredytodawców - kim jest?

Doradca Techniczny Kredytodawców (ang. Lenders' Technical Advisor - LTA) to rola kojarzona z różnymi projektami inwestycyjnymi, np. z projektami Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (ang. Public Private Partnership PPP), ale nie tylko.
27.05.2024

Terminal kontenerowy w Świnoujściu zagrożony? Zdaniem prezydent miasta jest "do poprawki"

Prezydent Świnoujścia Joanna Agatowska poinformowała w mediach społecznościowych, że głębokowodny terminal kontenerowy jest "do poprawki", a także "naruszono lub zignorowano szereg przepisów". Jednocześnie Minister infrastruktury Dariusz Klimczak oraz wiceminister Arkadiusz Marchewka w obecności władz Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście odbyli wizję lokalną w miejscu, gdzie ma powstać ta inwestycja. Terminal ma rozpocząć działalność w 2028 roku.
26.05.2024

Czarter na czas – czy armator będzie płacić za paliwo statkowe?

Arbitraż w Londynie przyniósł niezwykle ciekawą i w zasadzie przełomową decyzję dotyczącą płatności za paliwo statkowe (bunkier) w ramach czarteru na czas [London Arbitration (28/22)]. Stwierdził on, iż w przypadku dostawy bunkru na statek znajdujący się w czarterze na czas, zarówno czarterujący jak i armator (właściciel rejestrowy statku/czarterujący bare-boat), będą solidarnie odpowiedzialni względem dostawcy paliwa za dokonanie płatności.
26.05.2024

WWF pozwało rząd Norwegii za zgodę na górnictwo głębinowe

WWF, jedna z największych organizacji ekologicznych na świecie, zarzuciła rządowi Norwegii naruszenie prawa przy wydawaniu zgody na podmorskie badania, które są wstępem do rozpoczęcia górnictwa głębinowego dna oceanicznego. Do sądu w Oslo trafił pozew w tej sprawie.
24.05.2024

UE: zatwierdzono przepisy, które mają sprawić, że duże firmy wezmą większą odpowiedzialność za łańcuchy dostaw

Ministrowie krajów członkowskich UE w piątek ostatecznie zatwierdzili dyrektywę o należytej staranności przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSDD). Nowe przepisy utrudnią dużym firmom przerzucanie na dostawców odpowiedzialności za łamanie praw człowieka i szkodzenie środowisku.
24.05.2024

Bando: zaproponujemy zmiany w prawie umożliwiające "etapowanie" budowy elektrowni jądrowej

Niebawem zaproponujemy zmiany w prawie umożliwiające "etapowanie" budowy elektrowni jądrowej - poinformował pełnomocnik rządu Maciej Bando. Może to przyśpieszyć budowę elektrowni jądrowej "szacunkowo" o 2 lata - dodał prezes Polskich Elektrowni Jądrowych Leszek Juchniewicz.
22.05.2024

Sytuacja na Morzu Czerwonym z perspektywy Marynarki Wojennej

Sytuacja na Morzu Czerwonym, szczególnie wzdłuż brzegów Jemenu, uznawanego za państwo upadłe, pozostaje napięta od wielu lat. Wspierani przez Iran (poprzez transfer technologii, know how, szkolenie itp.) bojownicy Huti, w ramach tzw. wojny zastępczej (proxy war) pierwotnie skupili swe ataki na obiektach infrastruktury energetycznej Arabii Saudyjskiej (np. atak dronów na rafinerię koncernu Aramco we wrześniu 2019 roku), tankowcach (np. seria ataków w 2018 roku), jak i okrętach wojennych państw koalicji arabskiej (np. atak na saudy
20.05.2024

Katarzyna Duber-Stachurska nową prezes PARP

Katarzyna Duber-Stachurska wygrała konkurs i objęła stanowisko prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) - poinformowała w piątek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Dodała, że PARP ma stać się instytucją "bardziej nastawioną frontem do klienta".
17.05.2024

Złota passa trwa. Polski jacht WindWhisper 44 wygrywa regaty Palma Vela na Majorce

Po rozpoczętej w zeszłym roku zwycięskiej passie, pływający pod polską banderą Yacht Klubu Polski Gdynia WindWhisper 44 powrócił do rywalizacji. I była to wymarzona inauguracja sezonu. Kolejne zwycięstwo nasi żeglarze odnieśli w minionym tygodniu w regatach Palma Vela organizowanych na Majorce przez Royal Club Nautico Palma.
17.05.2024

Szczyt w Bahrajnie "zdecydowanie potępił ataki na statki handlowe" na Morzu Czerwonym

Liga Państw Arabskich wezwała do wysłania sił pokojowych ONZ do Strefy Gazy. Przywódcy 22 państw z Półwyspu Arabskiego oraz północnej i wschodniej Afryki, które należą do Ligi, obradowali w czwartek w Bahrajnie - podał portal Middle East Eye.
17.05.2024

Święto Straży Granicznej. Ponad trzy dekady obrony granicy na lądzie i morzu

Ochrona granicy państwowej, kontrola ruchu granicznego, zapobieganie i przeciwdziałanie nielegalnej migracji – to główne zadania Straży Granicznej, formacji, która dziś, 16 maja, obchodzi swoje święto. Dotyczy to również jej komponentu działającego na Bałtyku, Morskiego Oddziału Straży Granicznej.
16.05.2024

MKiŚ: do 14 czerwca br. przedłużono prace dot. ceny maksymalnej za energię elektryczną z offshore

Do 14 czerwca br. przedłużono prace zespołu ds. ceny maksymalnej za energię elektryczną z morskich farm wiatrowych - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Konieczne jest wykonanie dodatkowych analiz warunków panujących obecnie na rynku energii - dodało.
16.05.2024

Coraz gorsza kondycja sieci – skąd wziąć 500 mld zł na infrastrukturę energetyczną?

Efektywna modernizacja i rozbudowa infrastruktury sieciowej są kluczowe dla zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na zieloną energię. Najbliższe lata to konieczność ambitnych inwestycji, ale już dziś wiadomo, że 140 mld złotych na inwestycje w sieci dystrybucyjne i przesyłowe to nadal niewystarczające kwoty, wobec zdiagnozowanych wyzwań. Żeby zaspokoić wszystkie sieciowe potrzeby łączne nakłady na ich rozwój mogłyby sięgnąć nawet 500 mld złotych.
15.05.2024

Sąd nie uchylił uchwały "połączeniowej" Lotosu z Orlenem - wyrok prawomocny

Sąd Apelacyjny w Łodzi podtrzymał orzeczenie sądu pierwszej instancji i nie stwierdził nieważności uchwały w sprawie połączenia z PKN Orlen z Grupą Lotos. Wyrok jest prawomocny. Uchylenia uchwały domagali się akcjonariusze byłej Grupy Lotos. Sąd pierwszej instancji oddalił powództwo w całości.
15.05.2024

Kryzys na Morzu Czerwonym tematem 108. sesji IMO w Londynie

W dniach 15-24 maja 2024 roku Komitet Bezpieczeństwa na Morzu (Maritime Safety Committee, MSC) zbierze się osobiście na 108. sesji w siedzibie Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) w Londynie. Wśród głównych tematów poruszonych podczas wydarzenia będzie rozwiązanie trwającego od listopada 2023 roku problemu kryzysu żeglugi na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej.
15.05.2024

PRS zacieśnia współpracę z Uniwersytetem Gdańskim

Polski Rejestr Statków S.A. pogłębia współpracę ze światem nauki. Kolejnym krokiem w tym kierunku jest podpisane właśnie porozumienie o współpracy z Uniwersytetem Gdańskim w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, ale również przy projektach dotyczących morskiej energetyki wiatrowej i polskich elektrowni jądrowych.
14.05.2024

Czarter jednostek typu jack-up. Zasady zatrudniania statków instalacyjnych wyjaśnia Maciej Olczak, Prezes ENMARO

Standaryzacja kontraktów offshore dla pozyskania jednostek instalacyjnych, np. typu jack-up jest oparta na formule kontraktacji BIMCO. Ponieważ ilość jednostek instalacyjnych na globalnym rynku jest bardzo ograniczona pierwsze rozmowy kontraktowe prowadzi się z dwu a nawet trzyletnim wyprzedzeniem, na długo przed podjęciem ostatecznej decyzji inwestycyjnej (ang. Final Investment Decision - FID).
13.05.2024

Od maja 2028 roku w Australii będzie obowiązywał zakaz eksportu żywych owiec drogą morską

Rząd Australii ogłosił, że eksport żywych owiec drogą morską zakończy się 1 maja 2028 roku. Decyzja wywołuje niemałe kontrowersje z racji na znaczenie hodowli tych zwierząt w kraju. Ich populacja wynosi ponad 70 mln sztuk. Stąd zostaną podjęte działania, które mają wesprzeć osoby działające w tej branży i uchronić przed potencjalnymi stratami finansowymi.
13.05.2024

W szczecińskiej Radzie Miasta powstała nowa komisja ds. gospodarki morskiej

Rada Miasta Szczecin powołała do tej pory nieistniejąca komisję ds. gospodarki morskiej. Jej przewodniczącym został Stanisław Kaup. Dlaczego powstała i czym będzie się zajmować?
12.05.2024

Brytyjska Partia Pracy utworzy nową formację do walki z nielegalną imigracją

Przyszły rząd Partii Pracy utworzy nową specjalną jednostkę do walki z nielegalną imigracją, która będzie miała uprawnienia takie jak oddziały antyterrorystyczne, za to nie będzie kontynuował programu deportacji do Rwandy - zapowiedział w piątek jej lider Keir Starmer.
10.05.2024

Filipińczycy zatrzymali japoński statek i nie wiedzą co z nim zrobić

Filipińskie służby zatrzymały japoński statek do przewozu węgla na swoich wodach. Sęk w tym, że wygląda na to, że nie potwierdziły się żadne podejrzenia w kierunku jednostki i nie do końca wiadomo, co z nią dalej począć.
10.05.2024

Falklandy nadal pod brytyjską flagą, Argentyna szuka dyplomatycznego rozwiązania

Prezydent Argentyny Javier Milei przyznał w wyemitowanym w poniedziałek wywiadzie dla BBC, że Falklandy są obecnie "w rękach Wielkiej Brytanii" i mogą minąć dekady zanim jego kraj uzyska zwierzchnictwo nad spornym archipelagiem.
07.05.2024

Konosament – wydanie ładunku na podstawie konosamentu imiennego

Kwestia wydania ładunku na podstawie konosamentu imiennego („stright bill of lading”) stwarzała zawsze istotne wątpliwości prawne w systemie prawa angielskiego. U podstaw tych trudności leży status prawny tego dokumentu przewozowego.
06.05.2024

Aresztowano 45 osób blokujących przeniesienie azylantów na barkę

Czterdzieści pięć osób zostało aresztowanych w czwartek w południowym Londynie, gdy grupa aktywistów uniemożliwiła przeniesienie azylantów z hotelu na zacumowaną w porcie w południowej Anglii barkę "Bibby Stockholm". W trakcie trwającego wiele godzin protestu doszło do starć z policją.
05.05.2024

Admirał Unrug upamiętniony na stulecie Yacht Klubu Polski Gdynia

Blisko 200 osób wzięło udział w piątek 3 maja w inauguracji obchodów stulecia Yacht Klubu Polski Gdynia, rozpoczęciu klubowego i pomorskiego sezonu żeglarskiego oraz odsłonięciu tablicy admirała Józefa Unruga.
03.05.2024

Załoga porwanego przez Iran kontenerowca ma zostać uwolniona

24 członków załogi przejętego przez Iran kontenerowca MSC Aries ma wkrótce odzyskać wolność. Iran przymierza się do ich zwolnienia i ekstradycji.
29.04.2024

Port Gdynia. Przetarg na dzierżawę terminala zbożowego unieważniony

W Zarządzie Morskiego Portu Gdynia zapadła decyzja o unieważnieniu przetargu na dzierżawę terminalu zbożowego. Procedura postępowania będzie musiała się odbyć od początku.
27.04.2024

Niezwykłe zabytki odkryte podczas remontu Żurawia

Kilkaset lat historii Gdańska w podziemiach remontowanego Żurawia. Podczas prac w zabytku odkryto przedmioty datowane od czasów średniowiecznych po XX w.
26.04.2024

Gaz-System podpisał umowę czarteru pierwszej w Polsce jednostki FSRU

Gaz-System podpisał umowę czarteru określającą warunki dostarczenia i obsługi jednostki FSRU w Zatoce Gdańskiej. Kontrakt został zawarty z firmą White Eagle Energy Ltd., spółką z grupy Mitsui O.S.K. Lines.
25.04.2024

700 brytyjskich pojazdów wojskowych odpłynęło z terminalu w Porcie Gdańsk

W marcu 700 pojazdów brytyjskiej armii oraz 650 żołnierzy wracających z NATO-wskich manewrów stacjonowało na terenie Wolnego Obszaru Celnego w Porcie Gdańsk.
23.04.2024

Na Morzu Czarnym bez zmian? Po sukcesie ukraińskiego ataku na bazę morską w Sewastopolu Rosja ogranicza aktywność okrętów

Flota Czarnomorska nie wysłała 23 kwietnia żadnych okrętów bojowych na Morze Czarne. Rosja ogranicza aktywność morską po ostatnim ataku na bazę marynarki wojennej w Sewastopolu.
23.04.2024

Singapur na czele miast morskich świata. Gdańsk w morskiej 40-tce

Singapur, a za nim Rotterdam, Londyn, Szanghaj i Oslo, to wiodące miasta morskie, wynika z badań przeprowadzonych przez DNV i Menon Economics. Raport „Leading Maritime Cities” (LMC). Kilka nowych miast znalazło się w tym roku w pierwszej pięćdziesiątce: Shenzhen, Madryt, Gdańsk, Dżudda i Neapol, zajmując odpowiednio 23., 29., 39., 43. i 45. miejsce. Dla Gdańska to sukces, znaleźć się w tak prestiżowym gronie.
22.04.2024

Włoski sąd orzekł, że ratowanie migrantów na morzu nie jest przestępstwem

Ratowanie migrantów na morzu nie jest przestępstwem - orzekł sąd w Trapani na Sycylii po siedmioletnim postępowaniu i oczyścił z zarzutów 10 oskarżonych, którzy prowadzili misje ratunkowe na pokładzie statku organizacji pozarządowych. Według ich działaczy ten proces nie powinien się w ogóle odbyć.
22.04.2024

XII Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego na Uniwersytecie Gdańskim

W czwartek na Uniwersytecie Gdańskim odbyła się dwunasta już edycja Ogólnopolskiej Konferencji Prawa Morskiego. Tegoroczne wydarzenie poświęcone było styku prawa i nowych technologii w gospodarce morskiej.
19.04.2024

Bezpieczeństwo morskie: klucz do stabilności. Międzynarodowe seminarium w Brukseli

W Królewskiej Akademii Wojskowej w Brukseli odbyło się 16 kwietnia seminarium na temat bezpieczeństwa morskiego. Wydarzenie zorganizowała prezydencja Belgii w Radzie Unii Europejskiej we współpracy z Centrum Studiów nad Bezpieczeństwem i Obronnością (Studiecentrum voor Veiligheid en Defensie, SCVD). Eksperci omówili kilka kluczowych obszarów morskich, w których należy zabezpieczyć interesy UE: Morze Północne, Morze Śródziemne, Zatokę Gwinejską i Morze Czarne.
19.04.2024

MFW: Nieefektywna ochrona infrastruktury krytycznej w RP przed atakami w cyberprzestrzeni

W poprzednich swoich artykułach autorzy zwracali uwagę przede wszystkim na obowiązujące akty prawne, mające na celu zapewnienie gruntu prawnego dla aktywności związanej z bezpieczeństwem m.in. infrastruktury krytycznej, ze strony ataków w cyber przestrzeni. W niniejszym artykule autorzy chcą przybliżyć realne działania, mające na celu ochronę infrastruktury krytycznej przed atakiem w cyberprzestrzeni.
19.04.2024

Jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. nieruchomości portowych

Nie budzi wątpliwości kontrola przez państwo czynności cywilnoprawnych dot. nieruchomości w ramach infrastruktury krytycznej - wynika z środowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za konstytucyjny wymóg zgody ministra na przeniesienie użytkowania wieczystego w obrębie portu.
17.04.2024

Umowa o budowę statku – skutki „permissible delay”

W naszym opracowaniu Umowa o budowę statku – "permissible delay" omówiliśmy kategorię zdarzeń i okoliczności, które zgodnie z danymi postanowieniami umownymi, umożliwiają stoczni („Builder”/,,Seller”) przesunięcie kontraktowego terminu dostawy statku („Delivery Date”) bez żadnych konsekwencji prawnych i finansowych z tego tytułu. Wyjaśniono też, w ślad za orzeczeniem w sprawie „Zhoushan Iinhaaiwan Shipyard Co. Ltd. v Golden Exquisite Inc” [2015], iż kategoria „permissible delay” składa się w istocie z dwóch podkategorii.
17.04.2024

Zatoka Perska zalewana narkotykami. Międzynarodowa koalicja niemal codziennie zajmuje transpoty nielegalnych substancji

Mające swoją główną siedzibę w stolicy Bahrajnu, Manamie, Połączone Siły Zadaniowe 150 (Combined Task Force 150, CTF-150) dokonały kilku spektakularnych zatrzymań jednostek nawodnych wykorzystywanych do transportu narkotyków. Zatoka Perska obok Morza Karaibskiego stała się obszarem intensywnych działań przemytników, których działalność próbują ukrócić siły morskie wielu państw działających w ramach koalicji.
17.04.2024

Ministrowie obrony USA i Chin rozmawiali po raz pierwszy od ponad roku, m.in. o sytuacji na Morzu Południowochińskim

Minister obrony USA Lloyd Austin rozmawiał we wtorek przez łącze wideo ze swoim chińskim odpowiednikiem Dong Junem, m.in. na temat Tajwanu, Ukrainy oraz sytuacji na Morzu Południowochińskim – poinformował Pentagon. Był to pierwszy kontakt szefów resortów obrony obu krajów od ponad roku.
17.04.2024

Belgia nie wyśle fregaty na Morze Czerwone. Winna awaria uzbrojenia

Belgijska fregata typu Karel Doorman Louise-Marie (F931) nie weźmie udziału w operacji Unii Europejskiej EUNAVFOR Aspides. Jest to spowodowane awarią wyrzutni rakiet, w której... utknął pocisk przeciwlotniczy. Resort obrony Belgii przyznał, że okręt zostanie poddany oględzinom i naprawom, przez co zostanie wyłączony czasowo ze służby. To kolejny okręt, po duńskim Iver Huitfeldt związany z uczestnictwem w tej operacji, któremu to uniemożliwiła awaria sprzętu.
16.04.2024

Kandydat na prezydenta Elbląga zapowiada współpracę z Gdańskiem dotyczącą m.in. portów

Kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Elbląga Michał Missan i wybrana na prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zapowiadają współpracę obu miast dotyczącą m.in. portów oraz zabiegania o powstanie nowej linii kolejowej łączącej oba miasta.
16.04.2024

MSZ Iranu: statek MSC Aries został przejęty, ponieważ złamał prawo morskie

Irańskie władze podały w poniedziałek, że pływający pod portugalską banderą kontenerowiec MSC Aries został przejęty przez Iran w cieśninie Ormuz za "naruszenie prawa morskiego". Według ministerstwa spraw zagranicznych w Teheranie statek jest powiązany z Izraelem.
15.04.2024

Adam Weintrit został ponownie wybrany na rektora Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

Prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit został wybrany na rektora Uniwersytetu Morskiego w Gdyni w kadencji 2024-2028. Wyboru rektora dokonało Kolegium Elektorów Uniwersytetu Morskiego w Gdyni 11 kwietnia 2024 roku. Nowa kadencja obecnego Rektora UMG rozpocznie się 1 września 2024 roku.
11.04.2024

MI: żeby pomóc armatorom rybołówstwa rekreacyjnego kluczowe będą zmiany ustawowe

Żeby odpowiedzieć na potrzeby armatorów rybołówstwa rekreacyjnego kluczowe będą zmiany ustawowe - poinformował w czwartek wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka. Dodał, że jest wniosek o włączenie do wykazu prac legislacyjnych rządu projektu ustawy o pomocy państwa skierowanej do armatorów jachtów komercyjnych.
11.04.2024

Ireneusz Fąfara nowym prezesem Orlenu

Rada nadzorcza Orlenu wybrała Ireneusza Fąfarę na nowego prezesa - poinformowała w środę spółka. Wiceprezesem ds. korporacyjnych i pierwszym zastępcą prezesa został Witold Literacki. Obydwaj obejmą stanowiska w czwartek.
10.04.2024

Port Gdańsk wyremontuje zabytkowy budynek Poczty Morskiej

Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków (PWKZ) wpisał do rejestru zabytków budynek Zamorskiej Wymiany Poczty (tzw. Poczty Morskiej), zlokalizowany przy Nabrzeżu Wiślanym. Monumentalny gmach powstały w okresie Wolnego Miasta Gdańska, skrywa wiele ciekawych historii. Poza polskim urzędem pocztowym, mieściły się tam szkoła dla załóg U-bootów, produkowanych w gdańskich stoczniach oraz „Koszary wiślane” Kriegsmarine.
10.04.2024

USA rozbudują bazę morską w Papui-Nowej Gwinei

W obliczu zagrożenia ze strony Chin oraz ekspansji tego państwa na Oceanie Spokojnym, USA planują odnowić i rozbudować bazę sił morskich Lombrum, mieszczącą się na wyspie Los Negros w Papui-Nowej Gwinei. Aktualnie są rozważane różne projekty rozbudowy placówki, a koszt ma wynieść od kilkunastu do kilkudziesięciu milionów dolarów.
09.04.2024

Czarter na czas – naruszenie obowiązku płatności „hire”

W tradycyjnym systemie common law, terminowa płatność „hire” (opłaty czarterowej), jakkolwiek należąca do kluczowych obowiązków czarterującego, nie stanowi warunku istotnego umowy czarteru na czas.
08.04.2024

Prężenie muskułów na Pacyfiku. Partnerskie ćwiczenia na morzu demonstracją przeciwko chińskiej ekspansji

Trwające napięcie na Oceanie Spokojnym w związku z ćwiczeniami sił morskich Australii, Filipin, Japonii i USA staje się kolejnym elementem międzynarodowej rywalizacji w tej domenie morskiej. Chiny uznają obecność okrętów na obszarze spornym za prowokacje, gdy z kolei państwa partnerskie podkreślają, że przestrzegają prawa do swobody żeglugi i przelotów oraz poszanowania praw morskich na mocy prawa międzynarodowego, odzwierciedlonej w Konwencji Narodów Zjednoczonych o Prawie Morza (UNCLOS).
08.04.2024

Chiny twierdzą, że manewry na Morzu Południowochińskim z udziałem USA to prowokacja

W odpowiedzi na wspólne ćwiczenia wojskowe Filipin, Stanów Zjednoczonych, Australii i Japonii na Morzu Południowochińskim Chiny przeprowadziły patrole morskie i powietrzne. Państwowe media chińskie określiły manewry jako prowokację.
08.04.2024

Raport wypadków i zdarzeń morskich – marzec 2024 r.

Ostatni miesiąc pierwszego kwartału roku to nie tylko nadal napięta sytuacja międzynarodowa na wielu akwenach świata, skutkująca ograniczonym bezpieczeństwem żeglugi i pierwszymi śmiertelnymi ofiarami wśród cywilnych marynarzy, ale również jedna z największych katastrof z udziałem statku handlowego w ostatnich latach. Zderzenie dużego kontenerowca oceanicznego z mostem w Baltimore USA, bo o tym wypadku mowa będzie miało szereg wielopłaszczyznowych konsekwencji.
07.04.2024

Polacy liderami w żeglarskim Pucharze Świata na Majorce

Paweł Tarnowski w windsurfingowej klasie iQFoil oraz załoga Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki w klasie 49er prowadzą w klasyfikacji generalnej regat o Puchar Księżniczki Zofii. Regaty te odbywają się na Majorce, mają rangę Pucharu Świata i dla żeglarzy są jednym z najważniejszych sprawdzianów formy przed zbliżającymi się Igrzyskami Olimpijskimi. Medalistów poznamy w sobotę 6 kwietnia.
04.04.2024

USA i sojusznicy przeprowadzą manewry morskie w strefie, do której roszczą sobie prawo Chiny

Filipiny, USA, Japonia i Australia przeprowadzą w niedzielę wspólne manewry na Morzu Południowochińskim – poinformowała w czwartek agencja AFP, powołując się na dwa źródła dyplomatyczne. Ćwiczenia odbędą się w strefie, do której roszczą sobie prawo zarówno Filipiny, jak i Chiny.
04.04.2024

Port Kołobrzeg. Inwestor zbuduje wielopoziomowy parking

Firma Interparking, czołowy inwestor parkingowy w Europie, jest już gotowa do budowy wielopoziomowego parkingu w kołobrzeskim porcie. Obiekt z 365 miejscami postojowymi powstanie na terenach administrowanych przez Zarząd Portu Morskiego. Inwestycja ma zmniejszyć uciążliwości komunikacyjne w porcie i dzielnicy uzdrowiskowej. Budowla ma powstać w czasie do 14 miesięcy od rozpoczęcia prac.
04.04.2024

Atom opóźniony o rok

Decyzja środowiskowa dla pierwszej wielkoskalowej elektrowni jądrowej w Polsce została wydana za poprzedniego rządu z rocznym opóźnieniem wobec założeń harmonogramu PPEJ, w związku z tym można się spodziewać, że pierwszy blok powstanie rok później, czyli w 2034 r., choć są starania, by zapóźnienia nadrobić - poinformowała PAP Biznes wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska.
04.04.2024

USA są gotowe cofnąć bojownikom Huti statusu terrorystów, jeśli zaprzestaną ataków na żeglugę

Władze amerykańskie przekazały, że Biały Dom może zdecydować się na zmianę postrzegania jemeńskich bojowników Huti, jeśli zdecydują się zakończyć agresywne działania w stosunku do statków i okrętów na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej.
03.04.2024

Kandydaci na prezydenta Gdańska o rozwoju portu morskiego

Polska Agencja Prasowa przeprowadziła ankiety z kandydatami na prezydenta Gdańska. 7 kwietnia w walce o urząd prezydenta Gdańska zmierzy się siedmioro kandydatów: Mariusz Andrzejczak (KWW Mariusz Andrzejczak dla Gdańska), Aleksandra Dulkiewicz (KKW KO), Andrzej Pecka (KWW Wspólna Gdańska Droga 2050), Tomasz Rakowski (KW PiS), Adam Szczepański (KWW Społeczny Gdańsk), Artur Szostak (KWW Kocham Gdańsk - Kandydaci Niezależni) oraz Michał Urbaniak (KWW Konfederaci Bezpartyjni Polska Jest Jedna). Kandydaci zostali zapytani m.in. o
03.04.2024

Mołdawia zakupiła pierwszy ładunek LNG z USA przez grecki terminal

Ambasada USA pogratulowała Mołdawii pierwszego "testowego" zakupu gazu skroplonego z Ameryki przez grecki terminal LNG w Aleksandropolis. To pomoc w dywersyfikacji dostaw i uniezależnieniu się od rosyjskiego szantażu energetycznego.
03.04.2024

Naukowcy: polowania na fokę szarą są zbyt intensywne

Aktualnie obowiązujące limity polowań na foki szare stanowią poważne zagrożenie dla długoterminowego przetrwania tego gatunku w Morzu Bałtyckim - ostrzegają naukowcy z Uniwersytetu w Göteborgu.
03.04.2024

Kandydaci na prezydenta Świnoujścia o planach związanych z gospodarką morską miasta

Polska Agencja Prasowa przeprowadziła ankiety z kandydatami na prezydenta Świnoujścia. 7 kwietnia w walce o urząd prezydenta Świnoujścia zmierzy się czworo kandydatów: Joanna Agatowska (KWW Joanny Agatowskiej Świnoujście Wspólne Wyspy), Jan Borowski (KWW Jana Borowskiego Zmiana Pokoleniowa), Dorota Konkolewska (KW KO) oraz Paweł Sujka (KWW Pawła Sujki Wybieram Świnoujście). Nie zabrakło pytań dotyczących inwestycji portowych, offshore, czy planach związanych z molo.
02.04.2024

Konferencja Offshore Wind 2.0. Czy możliwa jest cyberbezpieczna infrastruktura krytyczna?

Ostatnim z wątków dyskutowanych podczas zorganizowanej przez Attis Broker konferencji Offshore Wind 2.0 było kwestia cyberbezpieczeństwo infrastruktury krytycznej.
01.04.2024

Analityk: Ukraina pokazała, że może zakłócić eksport rosyjskiej ropy przez porty

Ostatnie ataki ukraińskich dronów na rafinerie w Rosji pokazały, że Ukraina jest w stanie zagrozić eksportowi rosyjskiej ropy naftowej przez porty w Primorsku i Noworosyjsku - ocenił w rozmowie z PAP Thomas O'Donnell, ekspert ds. energetyki z amerykańskiego think tanku Wilson Center.
31.03.2024

Z czego wynika zaangażowanie Grecji w misję UE na Morzu Czerwonym?

Grecja mocno zaangażowała się w misję UE na Morzu Czerwonym, by bronić swych interesów handlowych przed atakami bojowników Huti – powiedziała w rozmowie z PAP grecka analityczka ds. Bliskiego Wschodu Eva J. Koulouriotis. Poparcie Aten dla Izraela i ich aktywna polityka w regionie wynikają również z podejścia do Turcji i USA – dodaje.
30.03.2024

MKiŚ przygotowuje przepisy ws. wstępnej oceny terenów pod elektrownie jądrowe

Kryteria wstępnej oceny terenu pod obiekt energetyki jądrowej na wczesnym etapie inwestycji zawarte są w założeniach rozporządzenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska, który ponownie trafił do wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu.
29.03.2024

Ministerstwo Infrastruktury: decyzja w sprawie przetargu na terminal zbożowy w rękach Portu Gdynia

Po środowej decyzji Ministerstwa Infrastruktury o niewyrażeniu zgody na dzierżawę terminala zbożowego w Porcie Gdynia konsorcjum, które zwyciężyło w przetargu, zrodziło się pytanie o dalszy los postępowania. Resort przekazał, że dalsze decyzje należą do Zarządu Morskiego Portu Gdynia.
29.03.2024

Konferencja dt. bezpieczeństwa powodziowego w dorzeczu Wisły z udziałem ministra infrastruktury

W środę 27 marca 2024 roku w Płocku odbyła się konferencja poświęcona tematyce bezpieczeństwa powodziowego w dorzeczu Wisły, w której uczestniczyli eksperci PGW Wody Polskie oraz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, którzy nakreślili najważniejsze wyzwania z ochroną przeciwpowodziową w regionie i podejmowanych działaniach.
29.03.2024

Raportowanie ESG – nowe obciążenia finansowe dla przedsiębiorców i brak polskich regulacji

W poprzedniej publikacji autorzy wskazali na nowy obowiązek, jaki będzie ciążył na przedsiębiorcach, a który związany jest ze sprawozdawczością przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju. W niniejszym artykule zostanie m.in. wskazana skala obciążenia finansowego, które będzie ciążyć na przedsiębiorcach w związku z przystosowaniem prowadzonego biznesu do standardów wynikających z Dyrektywy CSRD.
29.03.2024

Król Maorysów chce, by wieloryby miały takie same prawa jak ludzie

Król Maorysów na Nowej Zelandii – kraju, który jednej ze swoich rzek nadał osobowość prawną – oznajmił w czwartek, że wieloryby powinny mieć podobne prawa do istot ludzkich, aby można je było chronić.
28.03.2024

Ministerstwo Infrastruktury: nie ma zgody na dzierżawę terminala zbożowego w Porcie Gdyni przez zwycięzcę przetargu

Wiceminister Arkadiusz Marchewka poinformował w mediach społecznościowych, że Ministerstwo Infrastruktury nie wyraziło zgody na udział podmiotu w przetargu na dzierżawę terminala zbożowego w Gdyni.
27.03.2024

Bezpiecznie do portu mimo niepogody

1 na 4 decydentów z sektora transportu morskiego uważa, że pogoda ma negatywny wpływ na branżę1. Tropikalne cyklony i huragany, monsuny i burze z piorunami – przyroda potrafi skutecznie spowolnić nawet najbardziej odporny kontenerowiec. Z perspektywy morskich spedytorów, każdy sztorm i kurs pod silny wiatr to wzrost ryzyka, ale i duże straty paliwa.
27.03.2024

Dorota Pyć prezesem Zarządu Morskiego Portu Gdańsk

Prof. Dorota Pyć, prorektor ds. Nauki i Umiędzynarodowienia Uniwersytetu Gdańskiego została wybrana na stanowisko prezesa Portu Gdańsk. Z gdańskim portem jest związana od 2019 r. – jako członkini Rady Nadzorczej ZMPG z ramienia Miasta Gdańska. Na stanowisko wiceprezesa ds. infrastruktury powołano Krzysztofa Kaczmarka, który czasowo był pełniącym obowiązki prezesa. Stanowiska obejmą z dniem 27 marca.
26.03.2024

XII Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego

W dniu 18 kwietnia 2024 r. odbędzie się XII Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego zatytułowana „Prawo nowych technologii w gospodarce morskiej” organizowana przez Katedrę Prawa Morskiego WPiA UG, Centrum Badań nad Gospodarką Morską UG oraz Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Gdańsk.
26.03.2024

Jak wygląda proces uzyskiwania decyzji administracyjnych dotyczących budowy elektrowni jądrowych?

Drugiego dnia konferencji Baltic Nuclear Energy Forum odbyła się debata poświęcona procesowi uzyskiwania kluczowych decyzji administracyjnych dotyczących budowania elektrowni jądrowych.
26.03.2024

Gaz-System ma nowych wiceprezesów. Jeden z nich organizował finansowanie budowy terminala LNG w Świnoujściu

Nadzwyczajne Walne Zebranie Akcjonariuszy Gaz-Systemu wybrało Elżbietę Kramek oraz Adama Bryszewskiego na członków zarządu spółki powierzając im funkcje wiceprezesów - poinformował w poniedziałek Gaz-System.
25.03.2024

Nowy zarząd Pomorskiego Związku Żeglarskiego wybrany

W Gdyni odbył się 23 marca Zwyczajny Sejmik Sprawozdawczo-Wyborczy Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Uczestnicy spotkania podsumowali ubiegły rok i kończącą się kadencję prac związku. Wybrano również władze XXI kadencji, która ma urzędować w latach 2024-2028.
25.03.2024

Ubezpieczenia Kadłuba i Maszyn (Hull & Machinery) – podstawowe ryzyka morskie jednostek pływających

Każda jednostka pływająca po otwartych akwenach powinna mieć ubezpieczenie H&M, choć nie są to ubezpieczenia stricte obowiązkowe. Ubezpieczenie casco (H&M) mają zarówno jednostki przybrzeżne, jak holowniki, barki, dźwigi pływające pontony, jak również znacznie większe statki pełnomorskie typu tankowce, kontenerowce, samochodowce, chemikaliowce, promy czy też potężne statki pasażerskie.
25.03.2024

Konosament a umowa czarteru

Standardem niemal, w międzynarodowym obrocie morskim, jest sytuacja, w której kapitan statku (lub inny przedstawiciel armatora) zatrudnionego w ramach umowy czarterowej wystawia konosament. W relacjach bezpośrednich armator – czarterujący, wystawiony konosament, co do zasady, nie wywołuje większych skutków prawnych.
22.03.2024

Konflikt wisi w powietrzu? Wenezuela tworzy nowy stan na kontrolowanym przez Gujanę spornym obszarze

Parlament Wenezueli formalnie zatwierdził w czwartek utworzenie nowego stanu na bogatym w ropę terytorium, o który reżim w Caracas spiera się z Gujaną. Decyzja może podsycić napięcia, ale sporny obszar pozostaje pod kontrolą Gujany.
22.03.2024

Dowództwo Operacyjne: Polska dołączyła do Połączonych Sił Marynarki Wojennej

Polska dołączyła do Połączonych Sił Marynarki Wojennej (ang. Combined Maritime Forces - CMF) - poinformowało w środę Dowództwo Operacyjne. To największe na świecie - jak podkreślili wojskowi - partnerstwo morskie chroniące prawo międzynarodowe w Zatoce Perskiej oraz na Morzach Arabskim i Czerwonym.
20.03.2024

Konferencja Offshore Wind 2.0. Finansowanie projektów offshore

Podczas pierwszego dnia konferencji Offshore Wind 2.0. rozmówcy Ewy Kruchelskiej pochylili się nad kwestiami organizacji finansowania i ubezpieczenia dla projektów morskich farm wiatrowych.
18.03.2024

Kmdr por. SG Katarzyna Górecka-Berenc nowym komendantem gdańskiej Straży Granicznej

Gdy zachodzi taka konieczność wyprowadzają siłą z samolotów krnąbrnych pasażerów, badają podejrzane porzucone walizki i plecaki, zatrzymują poszukiwane listami gończymi osoby, odprawiają granicznie podróżnych, a cudzoziemcom naruszającym w Polsce prawo wydają decyzje nakazujące im opuszczenie kraju. Mowa o funkcjonariuszach gdańskiej Straży Granicznej, którzy od dziś mają nowego komendanta. Została nim kmdr por. SG Katarzyna Górecka-Berenc, była naczelnik Wydziału ds. Cudzoziemców w Komendzie Morskiego Oddziału Straży Granicznej.
15.03.2024

Europejskie Porozumienie Przemysłowe wyzwaniem i szansą dla portów i stref ekonomicznych

Liderzy kilkunastu branż przemysłowych wzywają do podjęcia 10 pilnych działań w celu przywrócenia konkurencyjności i utrzymania miejsc pracy w Europie. W lutym br. 73 liderów branży reprezentujących prawie 20 sektorów przemysłu przedstawiło „Deklarację z Antwerpii w sprawie europejskiego porozumienia przemysłowego” belgijskiemu premierowi Alexandrowi De Croo i przewodniczącej Komisji Ursuli von der Leyen.
15.03.2024

Gaz-System nabywa Gas Storage Poland

4 marca 2024 r. Gaz-System zawarł z Orlen warunkową umowę sprzedaży, w wyniku której nabędzie 100% udziałów w kapitale zakładowym spółki Gas Storage Poland, będącej operatorem systemu magazynowania gazu ziemnego w Polsce. Nabycie udziałów jest uzależnione od wyrażenia przez UOKiK zgody na koncentrację.
15.03.2024

Orlen: 5,8 mld zł wzrostu wyniku netto w 2023 r. dzięki uwolnieniu zabezpieczeń handlu LNG

Orlen przewiduje wzrost zysku netto za 2023 r. o ok. 5,8 mld zł z powodu uwolnienia zabezpieczeń, stworzonych na potrzeby odbioru LNG od firmy Venture Global Calcasieu Pass (VGCP). Orlen dokonał takiego przeklasyfikowania, ponieważ nie dostał gazu o VGCP.
13.03.2024

Konosament – amerykańska klauzula jurysdykcyjna. Część II

W części I Konosament – amerykańska klauzula jurysdykcyjna. Część I rozpoczęliśmy omówienie orzeczenia Kanadyjskiego Sądu Federalnego w sprawie „Arc-En-Ciel Produce Inc. v BF Leticia (Ship) 2022 FC 843.
13.03.2024

Orlen stawia na innowacyjne projekty CCS

Zatłaczanie 150 000 ton CO2 rocznie do złóż ropy naftowej na Bałtyku z użyciem innowacyjnej technologii naprzemiennego zatłaczania wody złożowej (tzw. WAG), współpraca z Instytutem Nafty i Gazu - Państwowym Instytutem Badawczym (INiG-PIB) w realizacji prac nad uruchomieniem wielkoskalowych instalacji oraz określenie potencjału sekwestracyjnego w polskiej części Morza Bałtyckiego - to tylko niektóre projekty z udziałem LOTOS Petrobaltic z Grupy ORLEN, których realizacja rozpocznie się lub będzie kontynuowana w 2024 roku.
11.03.2024

Duńska fregata Iver Huitfeld pierwszy raz strąciła drony Huti. Ten okręt to wzór dla "Miecznika"

Podczas misji na Morzu Czerwonym fregata HDMS Iver Huitfeldt (F361) zestrzeliła cztery drony wysłane w sobotę w nocy przez wrogie siły ruchu Huti. Zarówno okręt jak i jego załoga nie ponieśli szkód. Zdarzenie jest z polskiej perspektywy interesujące, gdyż jednostka była wzorem dla platformy Arrowhead 140. To na jej podstawie powstają fregaty, brytyjskie typu 31 i polskie programu "Miecznik".
10.03.2024

Aleksandra Dulkiewicz: Port Gdańsk najważniejszy port na Bałtyku, jeśli chodzi o przeładunki kontenerowe i pnie się w czołówce portów europejskich

Pozyskanie 2 tys. mieszkań komunalnych, budowa Parku Południowego oraz centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży – to część założeń programu wyborczego ubiegającej się o ponowny wybór na prezydenta Gdańska Aleksandry Dulkiewicz.
09.03.2024

MSZ: akcesja Szwecji zwiększy bezpieczeństwa Polski, regionu Morza Bałtyckiego i całego NATO

Akcesja Szwecji do NATO zwiększy bezpieczeństwa Polski, regionu Morza Bałtyckiego i całego NATO, przyczyni się do wzmocnienia kolektywnej zdolności do odstraszania i obrony Sojuszu w odpowiedzi na zagrożenie ze strony Rosji - oświadczyło w czwartek polskie MSZ.
07.03.2024

Gdańsk-Pilot zamawia trzecią łódź przeznaczoną do operacji portowych

Przedsiębiorstwo usług morskich Gdańsk-Pilot złożyło zamówienie na trzecią łódź pilotową, której dostawę zaplanowano na 2025 rok. Zostanie wykonana w fińskiej stoczni Kewatec Shipyards z siedzibą w Kokkoli.
06.03.2024

Policja Vanuatu: chińscy rybacy łamią prawo na naszych wodach

Pierwsze od wielu lat wspólne patrole policji morskiej Vanuatu i straży przybrzeżnej USA ujawniły łamanie prawa przez chińskich rybaków – poinformowała w środę agencja Reutera, powołując się na władze wyspiarskiego państwa. Tłem tych incydentów jest rywalizacja Chin i USA o wpływy na wyspach Oceanu Spokojnego.
06.03.2024

Konosament – wydanie ładunku na podstawie konosamentu i morskiego listu przewozowego

W naszym wcześniejszych opracowaniu podjęliśmy próbę prześledzenia ewolucji orzecznictwa angielskiego (lub szerzej anglo-saskiego) w zakresie istotnej kwestii prawnej – ustalenia obowiązku (lub jego braku) wydania ładunku na podstawie konosamentu imiennego.
06.03.2024

Mistrzostwa świata z olimpijskim smaczkiem

We wtorek 5 marca rozpoczęły się mistrzostwa świata w żeglarskich, olimpijskich klasach 49er, 49erFX i Nacra 17. Na starcie staną 144 załogi z ponad 30 krajów, w tym 8 polskich. Biało-czerwoni są w gronie kandydatów do czołowych miejsc. Mistrzowskie regaty odbywają się na kanaryjskiej wyspie Lanzarote.
05.03.2024

Filipińska straż przybrzeżna: chińskie służby użyły armatek wodnych, są ranni

Co najmniej czterech filipińskich marynarzy odniosło niegroźne obrażenia w wyniku użycia przez chińskie służby armatek wodnych na Morzu Południowochińskim – poinformował we wtorek rzecznik straży przybrzeżnej Filipin Jay Tarriela. To kolejny z serii incydentów na tle sporów terytorialnych tych krajów.
05.03.2024

Strażak-28 z tytułem Best Large FIFI Boat

Statek pożarniczy Strażak-28, zbudowany dla Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście otrzymał tytuł Best Large FiFi Boat w rankingu 2023 Workboat World Best australijskiego wydawnictwa Baird Maritime. To jedno z najbardziej znanych na świecie, szczególnie w obszarze statków roboczych, fachowych wydawnictw morskich z siedzibą w Melbourne i filią wydawniczą w Hong-Kongu, do którego należą między innymi portale BairdMaritime.com i WorkBoatWorld.com.
29.02.2024

Od wybuchu wojny na Ukrainie na portugalskich wodach 39 razy pojawiły się rosyjskie okręty

Od 24 lutego 2022 roku, gdy Rosja dokonała inwazji na Ukrainę, na wodach należących do Portugalii niemal 40 razy pojawiły się rosyjskie okręty. Wśród nich były to zarówno jednostki bojowe, jak i przeznaczone do działań szpiegowskich. Dowództwo sił morskich Portugalii (Marinha Portugesa) poinformowało, że "goście" są stale obserwowani.
27.02.2024

Wiceminister klimatu: Pierwszy prąd z morskich farm wiatrowych może popłynąć już w 2027 roku

Wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka podczas spotkania z samorządowcami i przedsiębiorcami w Szczecinie powiedział, że dzięki pieniądzom z KPO przyśpieszy transformacja energetyczna. Będzie 2 mld zł więcej na takie programy jak np. "Czyste powietrze".
26.02.2024

Bando: decyzja o ustaleniu lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej jest ostateczna

Decyzja o ustaleniu lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej jest ostateczna - podkreślił w przesłanym PAP komunikacie pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Maciej Bando. Jak zaznaczył, na miejscu rozpoczęły się już pierwsze prace.
25.02.2024

Bando: decyzja o ustaleniu lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej jest ostateczna

Decyzja o ustaleniu lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej jest ostateczna - podkreślił w przesłanym PAP komunikacie pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Maciej Bando. Jak zaznaczył, na miejscu rozpoczęły się już pierwsze prace.
23.02.2024

Vestas: ruszyła rekrutacja do pracy na MFW

Vestas ogłosił rozpoczęcie rekrutacji na techników serwisu Baltic Power – pierwszej morskiej farmy wiatrowej w Polsce.
23.02.2024

Gwarancje ubezpieczeniowe – możliwości i wyzwania

Gwarancje ubezpieczeniowe funkcjonują na polskim rynku od lat 90. i dziś są jedną z najpopularniejszych form zabezpieczenia realizowanych umów, nie tylko w branży budowlanej, która naturalnie kojarzona jest z gwarancjami zapłaty wadium, należytego wykonania umowy, usunięcia wad i usterek czy też zwrotu zaliczki, ale także w przemyśle morskim, zbrojeniowym, branży offshore czy też dynamicznie rozwijającym się sektorze odnawialnych źródeł energii (OZE).
21.02.2024

Gospodarowanie nieruchomościami w portach – konieczne są zmiany

Właścicielowi nieruchomości, również tych portowych, przysługuje na pierwszy rzut oka kilka mocnych uprawnień właścicielskich.
21.02.2024

Komisja Europejska przyjęła wstępne porozumienie w sprawie przeciwdziałania zanieczyszczeniom pochodzącym ze statków

Komisja z zadowoleniem przyjmuje porozumienie polityczne osiągnięte przez Parlament Europejski i Radę w sprawie zmiany dyrektywy 2005/35/WE w sprawie zanieczyszczenia pochodzącego ze statków oraz wprowadzenia sankcji za przestępstwa związane z zanieczyszczeniami. Współprawodawcy uzgodnili dostosowanie dyrektywy do Międzynarodowej konwencji o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki oraz rozszerzenie zakresu dyrektywy na więcej rodzajów substancji zanieczyszczających odprowadzanych do morza, takich jak ścieki i śmieci.
20.02.2024

Zysk netto Orlenu za 2023 wzrośnie o 3,6 mld zł z rozliczenia przejęcia PGNiG

Zysk netto grupy Orlen za 2023 rok z tytułu ostatecznego rozliczenia transakcji połączenia z PGNiG zwiększy się o około 3,6 mld zł, z czego za sam czwarty kwartał 2023 roku wzrośnie o 0,8 mld zł - poinformował Orlen w komunikacie.
19.02.2024

Rusza misja Aspides. UE będzie chronić żeglugę na Morzu Czerwonym i w Zatoce Perskiej

Szefowie MSZ państw unijnych zdecydowali w poniedziałek w Brukseli, że UE uruchomi operację morską, której celem jest przywrócenie i ochrona wolności żeglugi na Morzu Czerwonym i w Zatoce Perskiej.
19.02.2024

Wrocław. Ekolodzy chcą uznania rzeki Odry za osobę prawną

Grupa ekologów przekonuje, że rzeka Odra powinna zostać uznana za osobę prawną. Ich działania rozpoczęły się po katastrofie ekologicznej, do której doszło latem 2022 r. Aktywiści przekonują, że dzięki nowemu prawu będzie można wymóc zmiany w tym, w jaki sposób wykorzystywana jest rzeka.
19.02.2024

[WYWIAD] Arkadiusz Marchewka: sprawy gospodarki morskiej priorytetem dla nowego rządu

Arkadiusz Marchewka, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, odpowiedzialny za gospodarkę morską, wodną i żeglugę śródlądową, w rozmowie z Mateuszem Kowalewskim, wydawcą portalu GospodarkaMorska.pl opowiada o największych szansach i wyzwaniach dla sektora morskiego w najbliższych latach oraz roli resortu we wspieraniu branży morskiej.
18.02.2024

Kapitan holownika prawomocnie skazany za odepchnięcie migrantów do Libii

Włoski Sąd Najwyższy wydał historyczny wyrok w sprawie odepchnięcia migrantów - tak media interpretują decyzję o utrzymaniu wyroku wobec kapitana włoskiego holownika, który po uratowaniu migrantów przekazał ich libijskim służbom. Według sądu nie mógł tego zrobić, bo Libia nie jest krajem bezpiecznym.
17.02.2024

Reforma celna EU. W porcie morskim UE towar tymczasowy do 90 dni na składzie

Jeszcze w lutym Parlament Europejski zdecyduje o regulacjach celnych na granicach UE. To będą ważne decyzje dla działalności portów morskich i działających na ich ternie operatorów, spedytorów, agentów morskich i agencji celnych oraz urzędów „Popierając założenia reformy celnej polegające na znacznej poprawie efektywności procedur celnych w UE, European Sea Ports Organisation (ESPO) podzieliła się z ustawodawcami szeregiem obaw związanych z nowym kodeksem celnym” – informuje kierownictwo ESPO.
16.02.2024

Czarter na czas – prawo do potrącenia należności z „hire”

W praktyce czarterowej, przy wysokiej złożoności faktycznej i prawnej relacji pomiędzy armatorem i czarterującym, kwestia sprawnego rozliczenia wzajemnych należności staje się często sprawą kluczową. Obok klasycznych „prostych” zasad wyjściowych – obowiązku, zgodnego z umową, zapłaty „hire” (opłaty czarterowej) przez czarterujących oraz prawa do zaprzestania realizacji tego obowiązku, czasowego (w okresie „off-hire”) i stałego po rozwiązaniu umowy, istnieje cała skala sytuacji „pośrednich”.
16.02.2024

Polenergia: kluczowe umowy na dostawę turbin wiatrowych i umów na wykonanie serwisu gwarancyjnego dla morskich farm wiatrowych

Spółki projektowe realizujące przedsięwzięcie budowy morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III zawarły umowę na dostawę turbin wiatrowych i umów na wykonanie serwisu gwarancyjnego.
15.02.2024

Komisja Europejska przyjmuje wstępne porozumienie modernizujące śledztwa w sprawie wypadków morskich

Komisja Europejska przyjmuje porozumienie polityczne pomiędzy Parlamentem Europejskim a Radą w sprawie śledztwa w wypadkach morskich, modernizując dyrektywę z 2009 roku. Dyrektywa dotyczy jedynie statków transportu morskiego, na które mają zastosowanie międzynarodowe konwencje lub statków rybackich.
14.02.2024

Wyrok dla kapitana, który motorówką ratowniczą uderzył w falochron

Sąd Rejonowy w Wejherowie skazał kapitana na karę grzywny za spowodowanie wypadku motorówki ratowniczej, do którego doszło w lipcu ub.r. w Helu (woj. pomorskie). W wyniku uderzenia jednostki w falochron poszkodowane zostały trzy osoby.
12.02.2024

Projekt: od 15 września do 15 marca w wodach słonych będzie okres ochronny na węgorza

Bezterminowo od 15 września do 15 marca obowiązywać będzie w wodach słonych okres ochronny na węgorza - wynika z treści opublikowanego w piątek projektu rozporządzenia. Na obszarze wschodnich wód wewnętrznych obowiązywać będzie dodatkowy okres ochronny dla tej ryby.
09.02.2024

Polska Liga Żeglarska otwiera 5 Lig Regionalnych

Polska Liga Żeglarska zamknęła listy startowe Ekstraklasy i 1 Ligi na sezon 2024. Jednak chętni mogą jeszcze dołączyć zgłaszając się do nowo utworzonych 5 Lig Regionalnych w Trójmieście, Warszawie, Poznaniu, Sztynorcie i Rybniku. Sezon główny startuje w kwietniu na Mazurach.
09.02.2024

O terminalu zbożowym w Gdyni podczas Komisji Gospodarki Morskiej w Sejmie

Podczas wczorajszego posiedzenia Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej dyskusja toczyła się głównie wokół przeładunków zbóż. Ważnym elementem spotkania były wątpliwości dotyczące rozstrzygnięcia przetargu na dzierżawę terminala zbożowego w Porcie Gdynia.
08.02.2024

Wiceszef MI: ustalanie taryf za wodę na poziomie centralnym - nie zdało egzaminu

Ustalanie taryf za wodę i ścieki na poziomie Wód Polskich nie zdało egzaminu - ocenił w środę wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski. Dodał, że jego zdaniem ta kwestia powinna wrócić na poziom samorządów, "tam gdzie będzie to możliwe".
07.02.2024

Filipińscy biskupi wzywają rząd do działania w kwestii roszczeń terytorialnych Chin na Morzu Południowochińskim

Katoliccy biskupi Filipin zabrali głos w kwestii roszczeń terytorialnych Chin na Morzu Południowochińskim, zarzucając chińskim "agresorom" pozbawianie "biednych rybaków" źródła utrzymania. Duchowni zasugerowali rządowi w Manili, że "moralnie dopuszczalne" jest odwołanie się do "przyjaźni sojuszników", jeśli dyplomacja zawiedzie.
07.02.2024

Czarter na podróż – zakończenie okresu ładowania

Okres ładowania („laytime”) jest ustalonym (umownie lub zwyczajowo) okresem, będącym w wyłącznej dyspozycji frachtującego (czarterującego), przeznaczonym do przeprowadzenia operacji za/wyładunkowych towaru objętego daną umową czarteru.
07.02.2024

Oficjalnie: Zarząd Portu Gdańsk odwołany

Z informacji, jakie otrzymał portal GospodarkaMorska.pl wynika, że odwołany został Zarząd Morskiego Portu Gdańsk. Czekamy na oficjalne potwierdzenie.
06.02.2024

Rozpoczęły się obrady NWZ Orlenu. Wojciech Popiołek odwołany z rady nadzorczej

We wtorek w Płocku rozpoczęły się obrady Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Orlenu. W porządku obrad przewidziano ustalenie liczby członków rady nadzorczej i zmiany w składzie rady. NWZ zajmie się też zgodą na sprzedaż spółki Gas Storage Poland - operatora magazynów gazu. Z rady nadzorczej Orlenu na wniosek Ministra Aktywów Państwowych został odwołany Wojciech Popiołek. Popiołek jest równocześnie jednym ze zgłoszonych przez Skarb Państwa kandydatów do nowej rady nadzorczej Orlenu.
06.02.2024

Olechnowicz: Fuzja Orlenu z Lotosem to obniżenie bezpieczeństwa energetycznego

Połączenie Orlenu z Lotosem obniżyło bezpieczeństwo energetyczne kraju - ocenia były prezes Grupy Lotos Paweł Olechnowicz. NIK, w opublikowanym w poniedziałek raporcie nt. transakcji uznała, że aktywa Lotosu sprzedano w cenie zaniżonej co najmniej o 5 mld zł.
06.02.2024

Orlen: Jan Szewczak zrezygnował z pełnienia funkcji członka zarządu spółki

Jan Szewczak zrezygnował z pełnienia funkcji członka zarządu spółki z dniem 5 lutego br.- poinformował w poniedziałek Orlen.
05.02.2024

Steinhoff: Fuzja Orlenu z Lotosem to przykład braku odpowiedzialności

Fuzja Orlenu z Lotosem to przykład braku odpowiedzialności i niewystarczających kwalifikacji - ocenia były wicepremier Janusz Steinhoff. NIK, w opublikowanym w poniedziałek raporcie nt. transakcji uznała, że aktywa Lotosu sprzedano w cenie zaniżonej co najmniej o 5 mld zł.
05.02.2024

Orlen: ustalenia NIK ws. połączenia z Lotosem bezwartościowe

Ustalenia zawarte w raporcie NIK ws. połączenia PKN Orlen z Lotosem są bezwartościowe, sporządzone przy użyciu błędnej metodologii z wykorzystaniem danych niemających nic wspólnego ze stanem faktycznym - ocenił członek zarządu Orlenu Janusz Szewczak.
05.02.2024

NIK: przy fuzji z Lotosem Orlen sprzedał aktywa o 5 mld taniej od ich wartości

PKN Orlen przy fuzji z Lotosem zbył podmiotom prywatnym aktywa co najmniej o 5 mld zł poniżej ich szacowanej wartości - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu Najwyższej Izby Kontroli. Kontrolerzy zarzucili ówczesnemu ministrowi aktywów państwowych wyrażenie zgody na fuzję bez niezbędnych analiz i konsultacji.
05.02.2024

Raport NIK: proces przejmowania Lotosu przez Orlen bez właściwego nadzoru ministra aktywów

Najwyższa Izba Kontroli ocenia, że PKN Orlen realizował proces przejmowania Grupy Lotos bez właściwego nadzoru Ministra Aktywów Państwowych. PKN Orlen, w związku z realizacją środków zaradczych przy fuzji z Lotosem, zbył podmiotom prywatnym aktywa co najmniej o 5 mld zł poniżej szacowanej przez NIK ich wartości - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu Najwyższej Izby Kontroli (NIK).
05.02.2024

Nigeryjski pirat pozostaje w Danii. Bez kary i na wolności

Nigeryjski pirat, który został schwytany w 2021 roku przez duńskie siły, a następnie leczony z ran w Kopenhadze, otrzymał pozwolenie na stały pobyt w Danii i prawdopodobnie pozostanie w Europie.
05.02.2024

Daniel Obajtek został odwołany z Zarządu ORLEN S.A.

Rada nadzorcza spółki postanowiła odwołać Daniela Obajtka z zarządu Orlenu z upływem dnia 5 lutego 2024 roku - poinformował w czwartek Orlen.
01.02.2024

592 mln zł szacunkowych przychodów Grupy OTL w 2023 r.

Szacunkowe przychody Grupy OTL w 2023 r. wyniosły 592 mln zł (wobec 455 mln zł przychodów osiągniętych w 2022 r.).193 mln zł wyniósł szacunkowy wynik EBITDA w 2023 r. wobec EBITDA na poziomie 145 mln zł w 2022 r. Grupa OTL szacuje zysk netto osiągnięty w 2023 r. na 160 mln zł w porównaniu do 139,4 mln zł w  2022  r.
01.02.2024

Komendanci CSMW w Ustce i Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego MW w Gdyni kończą służbę

Pod koniec stycznia nastąpiło zakończenie służby przez oficerów kierujących jednostkami odpowiedzialnymi za szkolenie kadr polskiej Marynarki Wojennej. Z mundurem pożegnali się kmdr Grzegorz Okuljar oraz kmdr por. Maciej Osika.
01.02.2024

Ogłoszono lokalizację lądowej stacji elektroenergetycznej dla morskiej farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II

Wojewoda Pomorski wydał decyzję w sprawie lokalizacji inwestycji w zakresie zespołu urządzeń służących do wyprowadzenia mocy dla morskiej farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II, należącej do RWE. Decyzja obejmuje budowę lądowej stacji elektroenergetycznej wraz z infrastrukturą techniczną, traktami światłowodowymi oraz przyłączem do stacji Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE).
01.02.2024

Australijski statek z 16 tys. zwierząt utknął na morzu z powodu zagrożenia Huti

Statek przewożący około 14 tys. australijskich owiec i 2 tys. krów został zawrócony z drogi po atakach Huti na Morzu Czerwonym i utknął w upale u wybrzeży Australii - poinformowała w środę agencja Reutera.
31.01.2024

Port Gdynia pod ochroną. Jak zapewnić bezpieczeństwo infrastrukturze?

Jednym z najważniejszych wyzwań, jakie w ostatnich latach stanęły przed zarządzającymi obiektami infrastruktury strategicznej w Polsce, jest zapewnienie im odpowiedniego bezpieczeństwa. Zaglądamy do Zarządu Morskiego Portu Gdynia, by sprawdzić, jak bardzo wielowątkowe i trudne jest to zagadnienie w tak rozbudowanej i urozmaiconej instytucji.
30.01.2024

Hennig-Kloska: na ten rok przewidziana jest aktualizacja polityki jądrowej państwa

Na ten rok przewidziana jest aktualizacja polityki jądrowej państwa - powiedziała we wtorek minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Wskazała, że audyt ws. przygotowań do budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej przygotuje pełnomocnik rządu ds. infrastruktury krytycznej.
30.01.2024

Studia podyplomowe z morskiej energetyki wiatrowej na UG po raz trzeci

Uniwersytet Gdański uruchamia trzecią edycję studiów podyplomowych Edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju: morska energetyka wiatrowa, które są organizowane przez Centrum Zrównoważonego Rozwoju UG i Centrum Badań nad Gospodarką Morską UG. To studia z dużym potencjałem, kształcące kadry dla jednego z najszybciej rozwijających się sektorów energetycznych w Polsce, w Europie i na świecie.
30.01.2024

Hague-Visby Rules – Paramount Clause

Obok obowiązywania Reguł Hasko-Visbijskich 1924/1968/1979 z mocy prawa (na podstawie ratyfikacji przez dane państwo Konwencji Brukselskiej z 1924 z ewentualnymi zmianami 1968/1979 - o ujednostajnieniu niektórych zasad dotyczących konosamentów, lub na podstawie inkorporacji Reguł do danego systemu prawnego na podstawie ustaw krajowych – np. COGSA 1971/MSA 1981 w prawie angielskim), Reguły mogą zostać inkorporowane do danej umowy przewozu (contract of affreightment) w drodze odrębnej, umownej klauzuli.
29.01.2024

Alarm 3 stopnia dla floty Norwegii. Marynarz może zejść ze statku pływającego w strefie wojny

Podczas, gdy wielu operatorów zmienia trasy swoich statków, norweska administracja morska podeszła do zagadnienia kompleksowo i wyznaczyła strefy zagrożeń statkom pływającym pod banderą tego kraju. A trzeba podkreślić, że flota norweska to czwarta flota narodowa na świecie pod względem wartości.
27.01.2024

Amerykański niszczyciel rakietowy przepłynął przez Cieśninę Tajwańską

Okręt marynarki wojennej USA, niszczyciel rakietowy USS John Finn, przepłynął przez korytarz w Cieśninie Tajwańskiej, który znajdował się "poza morzem terytorialnym jakiegokolwiek państwa przybrzeżnego" – podała amerykańska marynarka. Tego dnia do Tajpej przybyła amerykańska delegacja w celu okazania wsparcia dla prezydenta elekta Laia Ching-te.
24.01.2024

Co łączy offshore wind i podatki marynarza?

Morska energetyka wiatrowa to nie tylko krok w budowaniu zeroemisyjnego systemu energetycznego w Polsce, ale również we wszystkich zakątkach Europy. Coraz więcej państw stawia na rozwój sektora offshore wind. A to może mieć spore znaczenie dla przebiegu Twojej kariery zawodowej i sposobu, po jaki sięgniesz, by zatroszczyć się o bezpieczeństwo Twoich dochodów.
23.01.2024

Minister przemysłu: w kompetencjach resortu atom, wodór, ropa i gaz

W kompetencjach Ministerstwa Przemysłu - obok górnictwa - będzie polityka atomowa, wodorowa oraz dotycząca gazu i ropy naftowej - poinformowała w poniedziałek wieczorem w Sosnowcu szefowa tego resortu Marzena Czarnecka.
22.01.2024

Greenpeace blokuje wydobycie surowców na Morzu Północnym. Wśród "poszkodowanych" PGNiG

W norweskim sądzie zakończyła się sprawa, którą młodzieżowe organizacje klimatyczne pod egidą Greenpeace zgłosiły przeciwko władzom państwa. W wyniku tego sąd w Oslo zadecydował o unieważnieniu aprobaty trzech pól naftowych i gazowych z racji na "brak odpowiednich badań wpływu na środowisko." Swoje udziały w koncesjonowanych obszarach posiada PGNiG.
22.01.2024

Porty morskie to silne węzły sieci TEN-T gwarantujące bezpieczeństwo energetyczne. Porty polskie na kursie

W grudniu Parlament i Rada UE osiągnęły porozumienie w sprawie rewizji rozporządzenia dotyczącego transeuropejskich korytarzy transportowych TEN-T. Nowe rozporządzenie zmienia wcześniejsze rozporządzenie z 2013 r. Najważniejsze instytucje UE podkreślają, że porty odgrywają istotną rolę jako ważne węzły europejskiej sieci transportowej.
19.01.2024

Ministerstwo klimatu: brak podstaw do zmiany lokalizacji elektrowni jądrowej

Nie ma podstaw do zmiany lokalizacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej na Pomorzu - poinformowało w piątek ministerstwo klimatu i środowiska. Decyzja o lokalizacji elektrowni jądrowej w gminie Choczewo jest ostateczna - podkreślił resort.
19.01.2024

Kanada pilnie szuka latarników morskich

Posady latarników i ich pomocników oferuje od zaraz kanadyjskie ministerstwo rybołówstwa i oceanów. CV można składać do końca marca br., na asystenta latarnika w Kolumbii Brytyjskiej do końca roku. Obywatelstwo Kanady nie jest wymagane, wystarczy prawo pobytu i umiejętności techniczne.
19.01.2024

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.