• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Katarzyna Duber-Stachurska nową prezes PARP

Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Katarzyna Duber-Stachurska nową prezes PARP

Partnerzy portalu

Fot. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

Katarzyna Duber-Stachurska wygrała konkurs i objęła stanowisko prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) - poinformowała w piątek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Dodała, że PARP ma stać się instytucją "bardziej nastawioną frontem do klienta".

"Chciałam z dużą satysfakcją ogłosić, że w wyniku konkursu na stanowisko prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) została powołana pani Katarzyna Duber-Stachurska" - przekazała na piątkowej konferencji prasowej szefowa resortu funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Minister podziękowała jednocześnie odchodzącej p.o. prezesa PARP Joannie Zembaczyńskiej-Świątek.

"Obiecaliśmy transparentny, otwarty, profesjonalny wybór prezesa PARP i dotrzymaliśmy słowa. Zgłosiło się 35 kandydatek i kandydatów. Nabór miał cztery etapy, poczynając od potwierdzenia formalnego, poprzez testy wiedzy, badania preferencji i kompetencji kierowniczych, wreszcie prezentacja wizji rozwoju PARP-u i wizji zmian zarządczych w instytucji" - podkreśliła Pełczyńska-Nałęcz. Zapowiedziała również, że zostanie ogłoszony nabór na zastępców prezes PARP.

Minister podkreśliła, że nominacja prezes PARP jest "początkiem bardzo poważnego wyzwania". Zwróciła uwagę, że Agencja jest najważniejszą instytucją, która środkami publicznymi wspiera małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce. W tym roku poprzez PARP w ramach wsparcia zostanie zainwestowane 5 mld 400 mln zł w 16 naborach. Wytłumaczyła też, że od dzisiaj instytucja "rusza w nowy etap, w etap bardzo wymagający, bardzo trudny, ale bardzo potrzebny dla przedsiębiorczości i polskiej gospodarki".

"Wyzwania, które stoją przed PARP-em i wyzwania, które stawiam przed nową panią prezes są bardzo ambitne. To jest instytucja, (...) która potrzebuje dokonać skoku do wyzwań, które dzisiaj są inne, nowe, przede wszystkim wyzwań nakierowanych na budowanie innowacyjności małych-średnich przedsiębiorstw i w ogóle polskiej przedsiębiorczości" - powiedziała szefowa MFiPR.

Dodała, że zadaniami, które stoją przed PARP jest m.in. skrócenie czasu oceny wniosków oraz sprawienie, że PARP zostanie instytucją "dużo bardziej nastawioną frontem do klienta". "(...) Nie chodzi o to, że przedsiębiorcy mają dyktować, jak ma wyglądać PARP, ale PARP nie ma być dla przedsiębiorców nadzorcą, ma być równorzędnym partnerem" - zaznaczyła.

Pełczyńska-Nałęcz zapowiedziała również, że PARP ma stać się centrum rozwojowym i innowacyjnym, polskiej przedsiębiorczości. "To jest dzisiaj jedno z największych wyzwań rozwojowych w ogóle dla polskiej gospodarki, a tym samym wielkie wyzwanie dla tej instytucji, która musi się ukierunkować na wsparcie właśnie w tym kierunku - innowacyjność, nowe technologie na poziomie małych i średnich przedsiębiorstw" - dodała.

Przekazała też, że Katarzyna Duber-Stachurska jest menadżerką z "wielkim doświadczeniem wyniesionym z międzynarodowych instytucji finansowych" i współpracy z sektorem publicznym. Dodała, że jako wiceprezes Towarzystwa Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych, Duber-Stachurska współpracowała z BGK i nadzorowała wdrażanie pilotażowych programów dot. innowacji społecznych.

22 stycznia br. Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz odwołała zarząd PARP, a na pełniącą obowiązki prezesa została wybrała Joanna Zembaczyńska-Świątek, dotychczasowa dyrektor departamentu koordynacji i wdrażania programów w PARP. Minister powiedziała wtedy, że PARP jest instytucją "ospałą, nieefektywną, niedynamiczną i to się musi zmienić". Jednocześnie ogłosiła konkurs na nowego szefa PARP.

Jak opisywano w ogłoszeniu naboru, każdy z kandydatów musiał posiadać tytuł zawodowy magistra lub równorzędny, polskie obywatelstwo, co najmniej 6-letni staż pracy, w tym co najmniej 3-letni na stanowisku kierowniczym oraz wykształcenie i wiedzę z zakresu spraw należących do właściwości PARP. Dodano, że kandydaci musieli również posiadać kompetencje kierownicze, korzystać w pełni z praw publicznych i nie mogli być skazani prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.

Celem działalności PARP jest realizacja programów rozwoju gospodarki, wspierających działalność innowacyjną i badawczą małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), rozwój regionalny, wzrost eksportu, rozwój zasobów ludzkich oraz wykorzystywanie nowych technologii w działalności gospodarczej. Agencja zaangażowana jest w realizację krajowych i międzynarodowych przedsięwzięć, finansowanych ze środków funduszy strukturalnych, budżetu państwa oraz programów wieloletnich Komisji Europejskie. (PAP)

Autor: Bartłomiej Pawlak

bpk/ mick/

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.