• <

Wynik wyszukiwania - "PARP" - Wiadomości

PARP: firmy będą mogły wnioskować o fundusze w programie "Promocja marki innowacyjnych MŚP"

Firmy z sektora MŚP od 28 maja br. będą mogły wnioskować o fundusze w programie "Promocja marki innowacyjnych MŚP", by zwiększyć aktywność za granicą, m.in. przez udział w międzynarodowych targach w tym w EXPO 2025 w Japonii - poinformowała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości .
10.05.2024

U brzegów Namibii odkryto jedno z największych złóż ropy naftowej

Koncern paliwowy Galp odkrył u brzegów Namibii, na południu Afryki, złoże ropy naftowej uważane za jedno z największych na świecie. Według wstępnych szacunków portugalskiej firmy zasobność złoża to co najmniej 10 mld baryłek ropy naftowej.
26.04.2024

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna pozyskała blisko 17 mln zł na wsparcie startupów

„Strefa Akceleracji”, to program dla startupów, który zapewni wsparcie finansowe, opiekę mentorską, możliwości nawiązywania kontaktów biznesowych – nabór rozpocznie się wkrótce.
07.02.2024

Norweski Klaster Morski na eksportowym kursie. Włączają napęd jądrowy

Norweski Biznes Morski zapewnia pracę bezpośrednio około 90 tys. osobom oraz generuje rocznie produkty i usługi o wartości około 500 mld NOK – informuje na portalu społecznościowym Ivar Engan, Daglig leder z Maritimt Forum. Znaczna część przychodów zapewnia eksport towarów i usług. Szacuje się, że około 70% przychodów norweskiego biznesu morskiego pochodzi z eksportu.
01.02.2024

Zarząd PARP odwołany

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej, odwołała zarząd Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
22.01.2024

Dofinansowanie na ekspansję międzynarodową ze środków europejskich dostępne od zaraz. Jak mogą z nich skorzystać polskie firmy z sektora stoczniowego?

Ekspansja międzynarodowa stanowi naturalny etap rozwoju firmy. Barierą, która powstrzymuje wielu przedsiębiorców przed podjęciem decyzji o wejściu na nowy rynek, są finanse. Do końca listopada firmy z branży stoczniowej mogą uzyskać dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej na realizację swoich planów podboju nowych rynków. Na co można przeznaczyć takie środki i gdzie złożyć wniosek?
13.11.2023

Baltexpo 2023. Udany powrót ważnej marki

Przed rozpoczęciem tegorocznych targów Baltexpo wielu zadawało sobie pytanie o to, jak będą wyglądały po raz pierwszy pod auspicjami Międzynarodowych Targów Gdańskich. Teraz, kiedy kurz opadł, można już stwierdzić, że debiut nowego organizatora i powrót znanej marki targów wypadły co najmniej obiecująco.
18.10.2023

Polska energetyka zmierza na północ. Wydarzenie PARP w ramach Baltexpo

Podczas drugiego dnia targów Baltexpo, na targach odbywało się także całodniowe wydarzenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Innovation Norway zatytułowane „Technologie zeroemisyjne w gospodarce morskiej”. Swoją prezentację „Polska energetyka zwraca się w kierunku morza” przedstawił w jego ramach wydawca i redaktor naczelny portalu GospodarkaMorska.pl Mateusz Kowalewski.
13.10.2023

Norwegia – kurs na zieloną żeglugę. Polska już trochę uczestniczy w programie

Program Zielonej Żeglugi (GSP – Grønt Skipfartsprogram) powstał w Norwegii niespełna 10 lat temu. Obecnie rozwija kolejną, finalną fazę działania. Polska wspiera program uczestnictwem w projekcie ZEVInnovation – partnerstwa w wykorzystaniu najnowszych technologii w budowie statków zeroemisyjnych. CRIST, Grupa Technologiczna ASE i Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny wspierają nasze firmy w rozwinięciu partnerstwa z firmami z Norwegii.
01.10.2023

Port Kołobrzeg partnerem Zielonych Stref Inwestycyjnych

Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg jest partnerem Zielonych Stref Inwestycyjnych, związanych z odnawialnymi źródłami energii. 27 czerwca w Myśliborzu odbędzie się poświęcona im konferencja.
22.06.2023

Nawigowanie pomiędzy globalnymi sporami. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 16 – 19/2023)

Nadal główny wpływ na sytuację geopolityczną jak i ekonomiczną światowej gospodarki mają obecne wydarzenia, które odbywają się na międzynarodowej arenie. Spory między USA i Chinami, trwająca na Ukrainie wojna i wiele innych wydarzeń niewątpliwe zaburzają dotychczasowe rozumienie zależności i wzorców handlu międzynarodowego, w tym morskiego. Ten proces trwa już od wielu miesięcy. Zmiany na rynku a także nieustanne dostosowywanie do ciężkiej sytuacji przez przewoźników nieustannie trwają.
29.05.2023

Zielone i niebieskie innowacje tematem konferencji Norway Grants Innovation Day

Green industry innovation i Blue Growth to obszary objęte programem wsparcia Funduszy Norweskich. Już w przyszłym tygodniu to one będą istotnym zagadnieniem poruszanym w trakcie konferencji Norway Grants Innovation Day. O tym, czym są zielone i niebieskie innowacje, można przekonać się na przykładzie projektów zrealizowanych przy wsparciu i dofinansowaniu przez rząd Norwegii.
23.03.2023

Światowy Dzień Wody. Fundusze Norweskie umożliwiają ograniczenie zanieczyszczenia środowiska wodnego

22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody, ustanowiony rezolucją z 22 grudnia 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, w celu uświadomienia jak dużym problemem jest brak dostępu do czystej wody pitnej i jak ważna jest prawidłowa gospodarka wodna. Projekty polskich przedsiębiorców mogące przyczyniać się do ograniczenia zanieczyszczenia środowiska wodnego i jego bezpośredniego otoczenia otrzymały dofinansowanie z Funduszy Norweskich w ramach schematu „Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich – Blue Growth”.
22.03.2023

Startuje Norway Grants Innovation Day 2023

Już 28 marca w Poznaniu startuje organizowana przez Polską Agencję Rozwoju i Przedsiębiorczości (PARP) konferencja Norway Grants Innovation Day 2023, poświęcona zielonej oraz niebieskiej gospodarce i przedsiębiorczości, a także wsparciu Funduszy Norweskich w Polsce.
15.03.2023

3Bird podsumowuje morskie badania ptaków

27 października firma 3BIRD K. Gajko J. Ksepko Spółka Jawna organizuje konferencję online podsumowującą projekt: „Opracowanie i wdrożenie innowacyjnej usługi: Morskie badania ptaków migrujących z użyciem stabilizowanego radaru ornitologicznego”.
25.10.2022

Polskie firmy na targach Nor-Shipping 2022 w Norwegii – "nowe otwarcie" po pandemii

Po prawie trzech latach przerwy w Oslo ponownie odbyły się targi Nor-Shipping – największe w Norwegii wydarzenie dla przemysłu morskiego i oceanicznego - i jedno z kilku wiodących na świecie. Podczas czterech dni targowych 4-7 kwietnia tegoroczne targi w Lillestrøm koło Oslo przyciągnęły w sumie 18 000 odwiedzających, a hale wystawowe i sale konferencyjne tętniły energią i rozmowami o nowych możliwościach biznesowych. Nie zabrakło też polskich firm.
12.04.2022

Nor-Shipping 2022 z polskim akcentem. Nagrody za innowacje, silna inicjatywa Wista Norway

Targi Nor-Shipping wróciły po prawie trzech latach. To wydarzenie dla firm, które współpracują z rynkiem norweskim. Z Polski było ledwie 7 wystawców na prawie 600 wystawców z całego świata. Polskę reprezentowała Stocznia Remontowa Nauta oraz Marine Project.
07.04.2022

Rekordowe zainteresowanie Funduszami Norweskimi wśród polskich firm. Wsparcie otrzymują innowacyjne i ekologiczne projekty w obszarze wód śródlądowych lub morskich

– Realizujemy cztery programy w Rumunii, Bułgarii, Chorwacji i Grecji, ale skala programu w Polsce jest mniej więcej taka sama albo nawet większa niż w tych czterech pozostałych razem wziętych – mówi Magnar Ødelien z agencji Innovation Norway, która jest norweskim partnerem PARP we wdrażaniu programu „Rozwój przedsiębiorczości i innowacje” finansowanego z Funduszy Norweskich. – Ten program spotyka się z dużym zainteresowaniem polskich przedsiębiorców – dodaje Mikołaj Różycki, zastępca prezesa PARP.
04.04.2022

Inwestycje w obszarze wód lądowych lub morskich mają szanse na wsparcie. Do wzięcia 9 mln euro z Funduszy Norweskich

Jak wpłynąć na wydajne i zrównoważone wykorzystanie zasobów wód i wybrzeży lub jak ograniczać zanieczyszczenie wód i ich otoczenia? Przedsiębiorcy, którzy mają pomysł na inwestycje, które odpowiedzą na te wyzwania, mogą starać się o dofinansowanie dzięki Funduszom Norweskim. Do 31 marca trwa nabór wniosków w konkursie organizowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) „Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich - Blue Growth”. Kto ma szanse na zdobycie wsparcia dla swojej inwestycji?
03.03.2022

PARP ogłasza wydarzenia wspierające blue growth

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości poinformowała, że wraz z Innovation Norway planuje organizację dwóch wydarzeń, które będą wspierać zrównoważone wykorzystanie wód morskich, śródlądowych i obszarów przybrzeżnych. Odbędą się w norweskim Lillestrøm i w Atenach.
28.01.2022

PARP przedstawiła działania na 2022 r. Będą nowe fundusze na projekty dot. morza

PARP przedstawiła w środę działania na 2022 r.. Będą nowe fundusze; m.in. około 10 mln euro z Norweskiego Mechanizmu Finansowego trafi na innowacje w obszarze wód śródlądowych i morskich.
26.01.2022

PARP z kolejną edycją konkursu Blue Growth

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) podała, że w dniu 10 stycznia 2022 r. została ogłoszona nowa edycja konkursu w schemacie „Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich – Blue Growth".
17.01.2022

PARP: 9,35 mln euro na innowacje dotyczące wód śródlądowych lub morskich

Rusza nowa edycja konkursu dla firm na innowacje dotyczące wód śródlądowych lub morskich - poinformowała w środę Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Do dyspozycji przedsiębiorców jest 9,35 mln euro z Funduszy Norweskich.
12.01.2022

Startuje program „Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich - Blue Growth”

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) informuje, że dzięki zwiększeniu budżetu na program „Rozwój przedsiębiorczości i innowacje” projekty z listy rezerwowej, w ramach schematu „Technologii przyjaznych środowisku”, zostały rekomendowane do wsparcia. Dodatkowe środki finansowe zostaną także wykorzystane na sfinansowanie nowej edycji konkursu w schemacie „Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich - Blue Growth”.
13.12.2021

Powstanie kolejnych farm wiatrowych na lądzie obniży ceny energii. Trwają prace nad ustawą przyspieszającą takie inwestycje

Innowacje w obszarze ochrony środowiska, gospodarki morskiej i technologii poprawiających jakość życia, np. z dziedziny medycyny – polskie firmy już realizują takie projekty w partnerstwie z Norwegami w ramach Funduszy Norweskich. Ich głównym celem jest też stymulowanie współpracy pomiędzy firmami z Polski i Norwegii. Tamtejszy rynek stwarza polskim przedsiębiorcom atrakcyjne możliwości, ale jest także trudny – ze względu na niewielki rozmiar i dużą konkurencyjność.
19.10.2021

Van Oord zamawia Mega Jack-Up do instalacji morskich turbin wiatrowych o mocy 20 MW

Van Oord zamówił nowy, ekologiczny statek instalacyjny, który będzie mógł pracować na metanolu i instalować turbiny wiatrowe o mocy do 20 MW. Inwestycja wpisuje się w rosnące światowe zapotrzebowanie na morskie farmy wiatrowe. Statek zostanie zwodowany w 2024 roku.
04.10.2021

KUKE zwiększa zakres wsparcia eksporterów na 30. urodziny

Wspieranie polskich firm w finansowaniu inwestycji w Polsce i zagranicą, umożliwianie bezpiecznej wymiany handlowej i świadczenia usług, przyciąganie zagranicznych inwestorów - to najważniejsze elementy nowego systemu wsparcia krajowych eksporterów, zaprezentowane w 30. rocznicę powstania Korporacji Ubezpieczeń i Kredytów Eksportowych (KUKE).
29.09.2021

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków: 8 lipca ruszą prace przy wraku promu "Estonia"

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków (SHK) podała w piątek, że 8 lipca rozpocznie prace przy wraku promu "Estonia". Dochodzenie ma wyjaśnić kwestię dziury w kadłubie, którą jesienią ubiegłego roku pokazali twórcy filmu dokumentalnego.
18.06.2021

Prawie 17,5 mln zł z funduszy norweskich w drodze do polskich firm - podpisano pierwsze umowy o dofinansowanie

Technologie poprawiające jakość życia, innowacje w obszarze wód śródlądowych i morskich oraz zielone technologie - prawie 17,5 mln zł z Funduszy Norweskich trafi do polskich firm na realizację pierwszych projektów wybranych do realizacji w programie „Rozwój przedsiębiorczości i innowacje”.
09.06.2021

PARP: 5 mln zł dla firm starających się o unijne granty

Mikro-, mali i średni przedsiębiorcy od czwartku, 1 kwietnia br. mogą starać się o dofinansowanie kosztów przygotowania projektu w ramach jednego z programów UE; maksymalne wsparcie pojedynczego projektu to 280 tys. zł; budżet całego konkursu to 5 mln zł - podał w czwartek PARP.
02.04.2021

PARP: 432 firmy zainteresowane wsparciem na promocję podczas Expo w Dubaju

W tegorocznej edycji „Go to Brand – EXPO 2020” małe i średnie firmy złożyły 432 wnioski o dofinansowanie na łączną kwotę ponad 110 mln zł; na promocję swoich marek podczas Wystawy Światowej w Dubaju każde może dostać ponad 455 tys. zł - poinformowała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.
01.04.2021

Tomanek: do połowy roku strategia produktywności i polityka przemysłowa

Do połowy tego roku Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii chce zakończyć prace nad strategią produktywności i polityką przemysłową. Mają one wpisywać się w szersze dokumenty służące rozwojowi – Umowę Partnerstwa i Krajowy Plan Odbudowy – zapowiedział wiceminister w tym resorcie Robert Tomanek.
25.02.2021

Prezes BGK: widzimy potencjał Japonii do inwestowania w Fundusz Trójmorza

Widzimy potencjał do zainwestowania w Fundusz Trójmorza przez prywatne instytucje z Japonii - poinformowała PAP prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka i przewodnicząca rady nadzorczej funduszu.
04.02.2021

Polacy umiarkowanie zadowoleni z pracy

Polacy są umiarkowanie zadowoleni ze swojej pracy - w skali 1-4 wskazywali średnio 3,5 - wynika z badania Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2019 r. pracowaliśmy średnio ponad 44 godziny tygodniowo.
16.12.2020

Gowin: kryzys wywołany przez pandemię wymusił zmiany w prowadzeniu biznesu

17 czerwca 1920 roku rozkaz gen. Józefa Leśniewskiego powołano do istnienia Szkołę Morską w Tczewie. W 1930 r. przeniesiono ją do Gdyni, a w 1968 r. przekształcono w Wyższą Szkołę Morską. W 2002 r uczelnia stała się Akademią Morską a w 2018 r. zyskała status Uniwersytetu Morskiego.
09.12.2020

„Neutralne dla środowiska mariny i małe porty" - webinarium z norweskimi firmami

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wraz z Innovation Norway serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w webinarium pn. „Neutralne dla środowiska mariny i małe porty" oraz spotkaniach b2b z norweskimi i zagranicznymi firmami w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 oraz Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021.
11.11.2020

Nauka żeglowania w wirtualnej rzeczywistości? Tak, dzięki innowacyjnemu startupowi

Firma Botmod z Dębicy na Podkarpaciu otrzyma niemal 1 mln zł z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości na wprowadzenie do sprzedaży systemu VR-SailSim, który służyć będzie do szkoleń żeglarskich w wirtualnej rzeczywistości.
29.10.2020

Projekt Portu Zewnętrznego ekonomicznie uzasadniony. Budowa już w 2024 roku? (wideo)

Drugiego dnia III edycji Forum Wizja Rozwoju, odbywającego się na terenie Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, zorganizowana została konferencja i debata dotycząca Portu Zewnętrznego w Gdyni. Niezależni eksperci ocenili efektywność inwestycji a władze ZMPG poinformowały, iż już na przełomie września i października tego roku wystąpią o pozwolenie środowiskowe na budowę.
26.08.2020

Przed nami III Forum Wizja Rozwoju w Gdyni - m.in. o gospodarce morskiej

Trzecia edycja Forum Wizja Rozwoju - największego wydarzenia gospodarczego północnej Polski odbędzie się w terminie 24-25 sierpnia. Tradycyjnie na miejsce konferencji obrana została siedziba Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni. Organizatorzy zaplanowali kilkadziesiąt paneli poruszających szerokie spektrum zagadnień kluczowych z punktu widzenia rozwoju rodzimej gospodarki. W związku z sytuacją spowodowaną stanem epidemii nie zabraknie również dyskusji na temat znaczenia polskiego kapitału w sytuacjach kr
23.08.2020

Środki ostrożność na III edycji Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

III edycja Forum Wizja Rozwoju - największego wydarzenia gospodarczego północnej Polski odbędzie się już 24-25 sierpnia w Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni. W celu zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom organizatorzy dołożyli wszelkich starań, aby w czasie konferencji przestrzegane były nadzwyczajne środki ostrożności związane ze stanem epidemiologicznym.
20.08.2020

Ryby są na wymarciu!

Od 1970 r. populacja wędrownych ryb słodkowodnych spadła na świecie średnio o 76%, w tym w Europie aż o 93%! Są to wyniki pierwszej w historii globalnej oceny stanu ich populacji. Ten drastyczny spadek jest bezpośrednim skutkiem zniszczenia swobodnie płynących rzek, min. z powodu budowy zapór.
05.08.2020

Transeuropejska sieć transportowa (TEN-T),współpraca gospodarcza z krajami europejskimi tematami rozmów III Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

W dniach 24-25 sierpnia odbędzie się trzecia edycja Forum Wizja Rozwoju, największego wydarzenia gospodarczego w północnej Polsce. Na miejsce konferencji tradycyjnie obrana została Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni. Jeden z bloków tematycznych konferencji poświęcony będzie problematyce związanej ze współpracą gospodarczą Polski z innymi krajami takimi jak Węgry, czy Wielka Brytania. Eksperci omówią również kierunki rozwoju transportu w Polsce z uwzględnieniem sieci TEN-T.
05.08.2020

Mimo kryzysu, firmy nie muszą rezygnować z inwestycji

Kryzys wywołany pandemią koronawirusa zmusił firmy, zwłaszcza MŚP, do szukania dodatkowych źródeł kapitału – zarówno na sfinansowanie bieżącej działalności, jak i dalszy rozwój. Przedsiębiorstwa, które miały w planach wdrażanie innowacji, nie muszą z nich rezygnować mimo niepewnej sytuacji. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości w czterech prowadzonych konkursach „Bony na innowacje dla MŚP” ma do rozdysponowania 160 mln zł na takie projekty. O dotację mogą ubiegać się mikro-, małe i średnie firmy z całego kraju, niezależnie od
27.07.2020

KE zatwierdziła przekierowanie 4 mld zł funduszy UE na wsparcie firm

Komisja Europejska zatwierdziła przekierowanie 4 mld zł z funduszu Inteligentny Rozwój na wsparcie firm oraz naukowców w celu przeciwdziałania skutkom pandemii COVID-19 - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
20.07.2020

MR: ustawa dot. Polityki Nowej Szansy czeka już tylko na podpis prezydenta

120 mln zł rocznie przez 10 lat przeznaczy budżet państwa na wsparcie dla przedsiębiorców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji na skutek pandemii - zakłada ustawa o udzieleniu pomocy publicznej. Ustawa czeka teraz na podpis prezydenta - informuje w czawrtek w komunikacie Ministerstwo Rozwoju.
16.07.2020

25 mld zł dla dużych firm w ramach Tarczy Finansowej PFR

Tarcza Finansowa PFR to łącznie 100 mld zł wsparcia dla przedsiębiorstw, które ucierpiały wskutek obostrzeń związanych z pandemią Covid-19. Z tej puli aż 25 mld zł przeznaczono na wsparcie dużych firm, które mogą pozyskać środki poprzez indywidualnie dopasowane narzędzia finansowania.
16.07.2020

Nie wiesz na co liczyć? Licz (na) Fundusze Europejskie

Dziwnie. Inaczej. Nieswojo. Nietypowo. Z obawami. Ostrożnie. Z różnymi określeniami w tym roku rozpoczynamy sezon wakacyjny. Ale jedno jest niezmienne. Mimo pandemii, a może nawet właśnie przez nią, na Fundusze Europejskie (FE) zawsze możemy liczyć.
09.07.2020

PARP: wsparcie dla mikro-, małych i średnich firm ponownie wchodzących na rynek

Przedsiębiorcy z sektora MŚP, którzy ponieśli porażkę biznesową i ponownie rozpoczęli działalność gospodarczą, mogą w ramach konkursu "Nowy start" otrzymać wsparcie - poinformowała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Budżet programu to 15 mln zł.
08.07.2020

MFiPR: fundusze UE na dotacje obrotowe dla mikro i małych firm

Będą pieniądze z funduszy UE na dotacje na kapitał obrotowy dla mikro i małych firm - poinformowało w piątek Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
03.07.2020

PARP: prawie 327 mln zł z UE dla ponad 1,1 tys. firm na promocję zagraniczną

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości rozstrzygnęła 6. edycję konkursu „Go to Brand”. Mikro, małe i średnie firmy wybrane do dofinansowania otrzymają łącznie prawie 327 mln zł na promocję swoich marek na rynkach zagranicznych - podano we wtorek w komunikacie.
23.06.2020

Emilewicz: chcemy, by część ułatwień dla firm pozostała po pandemii

Chcemy, by część ułatwień dla firm, np. uproszczenie procedur aplikacyjnych przy ubieganiu się o środki z UE, została utrzymana także po pandemii - zapowiedziała we wtorek wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz podczas webinarium PARP dla przedsiębiorców.
09.06.2020

Jarosińska-Jedynak: funduszowy pakiet antywirusowy uzupełnia tarcze antykryzysową i PFR

Funduszowy pakiet antywirusowy uzupełnia Tarczę antykryzysową i Tarczę Polskiego Funduszu Rozwoju - wskazała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas webinarium PARP dla przedsiębiorców.
09.06.2020

MR: 2 mln zł dla firm na zwiększenie poziomu cyfryzacji

Od 4 do 30 czerwca firmy z sektora MŚP będą mogły składać wnioski w konkursie „100 najlepszych projektów na zwiększenie poziomu cyfryzacji w firmie”. W ramach projektu Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przewidziała sto nagród finansowych w wysokości 20 tys. zł. Konkurs jest finansowany ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.
03.06.2020

Ministerstwo Rozwoju: nowe prawo powinno pobudzić zainteresowanie zamówieniami publicznymi

1 stycznia 2021 r. wchodzi w życie nowe Prawo zamówień publicznych, które reguluje zasady funkcjonowania rynku zamówień publicznych w naszym kraju. „Zawiera ono cały szereg rozwiązań, które sprawią, że rynek ten będzie mógł dać impuls dla gospodarki i stanie się dobrym narzędziem do rozwoju dla przedsiębiorców” – powiedział ekspert Ministerstwa Rozwoju Przemysław Grosfeld na trzecim webinarium Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Ministerstwa Rozwoju w ramach cyklu „Tarcza antykryzysowa dla biznesu”.
01.06.2020

MR: we wtorek rusza cykl wideokonferencji „Tarcza antykryzysowa dla biznesu”

We wtorek odbędzie się pierwsze z 20 zaplanowanych webinariów z cyklu "Tarcza antykryzysowa dla biznesu" - poinformował w poniedziałek resort rozwoju. Pierwsza wideokonferencja poświęcona będzie wsparciu branży turystycznej w dobie koronawirusa.
25.05.2020

MR: ruszają wideokonferencje dla biznesu nt. tarczy antykryzysowej

W przyszłym tygodniu rozpoczyna się cykl wideokonferencji edukacyjnych skierowanych dla biznesu na temat instrumentów i rozwiązań znajdujących się w tarczy antykryzysowej - poinformował we wtorek resort rozwoju.
19.05.2020

Szansą dla firm dotkniętych skutkami pandemii jest ekspansja zagraniczna

Co czwarta firma ma trudności z regulowaniem zobowiązań, a 30 proc. z wyegzekwowaniem należności – wynika z badania „Sytuacja polskich przedsiębiorstw i rynku pracy po lockdownie”. Ponad 60 proc. przedsiębiorstw dotknął spadek zamówień. Szansą dla firm, które ucierpiały przez pandemię, może być zmiana modelu prowadzonej działalności czy ekspansja zagraniczna. Przedsiębiorców wspiera w tym PARP – na 800 tys. zł dofinansowania z funduszy europejskich mogą liczyć np. firmy ze wschodu Polski.
19.05.2020

Granty na innowacje w obszarze wód morskich i śródlądowych w ramach Funduszy Norweskich

Do 14 maja przedłużono nabory do programu „Rozwój przedsiębiorczości i innowacje” w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021, którego zasadnicza część koncentruje się na konkursie „Innowacje w obszarze wód morskich i śródlądowych”. Nabory przesunięto ze względu na pandemię COVID-19 (pierwotny termin zakończenia naboru był wyznaczony na 31 marca 2020). To duża szansa w obszarze finansowania innowacyjnych projektów dla firm z sektora gospodarki morski. Całkowita kwota środków na dofinansowanie projektów to aż 10 0
11.05.2020

PARP: do 28 maja czas na wnioski o dotacje na wsparcie wprowadzenia produktów na zagraniczne rynki

Do 28 maja, mikro- małe i średnie firmy z pięciu regionów korzystających z funduszy UE z programu Polska Wschodnia, mogą składać wnioski w konkursie na dotacje wspierające wprowadzenie produktów na zagraniczne rynki - przypomina Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.
11.05.2020

PARP: Zmiana terminów przyjmowania wniosków ws. dofinansowania w związku z koronawirusem

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości w związku z pandemią kronawirusa wdrożyła działania, które mają pomóc przedsiębiorcom w realizacji zaplanowanych projektów - poinformowała we wtorek Agencja. Zmieniła np. terminy przyjmowania wniosków od firm ws. dofinansowania.
24.03.2020

MFiPR proponuje do specustawy uproszczenia dot. kredytu na innowacje technologiczne

Wyższa premia technologiczna, możliwość pokrycia wkładu własnego i więcej wydatków podlegających refundacji – takie zmiany w tzw. kredycie technologicznym przygotowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
24.03.2020

PARP: 80 procent firm spodziewa się kłopotów w znalezieniu pracowników

Ponad połowa Polaków deklaruje chęć zmiany pracy, a 39 proc. - otwartość na nowe propozycje zatrudnienia - informuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości w raporcie dotyczącym rynku pracy.
06.03.2020

Spotkania B2B z norweskimi firmami

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości serdecznie zaprasza do udziału w spotkaniach b2b z norweskimi firmami działającymi w zakresie technologii przyjaznych dla środowiska oraz poprawiających jakość życia. Spotkania, które odbędą się 30 października 2019 r. w The Heart w Warsaw Spire, pl. Europejski 1 w Warszawie (w godz. 13.00-16.00) będą służyć nawiązaniu partnerstw projektowych w celu wspólnego składania wniosków o dofinansowanie projektów z Funduszy Norweskich.
17.10.2019

Fundacje rodzinne posłużą budowie kapitału polskich firm

Fundacje rodzinne posłużą budowie kapitału polskich firm i wzmocnieniu rodzimych marek - powiedział w poniedziałek wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marek Niedużak, ogłaszając początek konsultacji społecznych nad nowym rozwiązaniem prawnym.
16.09.2019

3,5 mld zł z funduszy norweskich dla Polski

Kolejne 3,5 mld zł z funduszy norweskich dla Polski zostanie przeznaczone na przedsięwzięcia związane m.in. z kulturą, zdrowiem, innowacjami, rozwojem przedsiębiorczości - powiedział w czwartek minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński podczas inauguracji trzeciej edycji funduszy norweskich i EOG.
13.09.2019

W Gdańsku rozpoczęły się Międzynarodowe Targi Morskie i Konferencje BALTEXPO. To już 20. edycja (foto, wideo)

Ponad 250 firm i organizacji z 23 krajów bierze udział w Gdańsku w 20. edycji Międzynarodowych Targów Morskich i Konferencji BALTEXPO. To największe w Polsce i jedno z najbardziej prestiżowych w Europie wydarzeń poświęconych gospodarce morskiej. Na stoisku 5.02 10-lecie obchodzi portal GospodarkaMorska.pl, który wydarzenie objął patronatem medialnym. Targi potrwają do środy.
09.09.2019

Granty Norweskie dla sektora morskiego na Baltexpo

Granty Norweskie dla sektora morskiego (tzw. „blue technologies”) to bardzo ciekawa możliwość dofinansowania projektów inwestycyjnych przyjaznych dla środowiska, w kwocie do 2 mln euro. Nabór wniosków zostanie ogłoszony przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości już jesienią tego roku.
29.08.2019

CBA zatrzymało dwie osoby podejrzewane o wyłudzenie dotacji z PARP

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało dwie osoby podejrzewane o wyłudzenie dotacji z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości - poinformowała CBA w komunikacie. Zatrzymani to prezes i prokurent spółki, która chciała uzyskać 39 mln zł.
12.08.2019

MIiR: Nawet 1 mln zł dotacji dla najlepszych start-upów

Najlepsze start-upy, które otrzymają specjalną rekomendację, będą mogły wziąć udział w konkursie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i uzyskać do 1 mln zł dotacji na dalszy rozwój - poinformował resort inwestycji. Wnioski o dofinansowanie można już składać.
02.08.2019

Prezydent podpisał ustawę o systemie instytucji rozwoju

Sześć państwowych instytucji, określanych jako instytucje rozwoju, będą współpracować w ramach tworzonej ustawą Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju - zakłada podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa o systemie instytucji rozwoju.
31.07.2019

Borys: grupa PFR do 2021 r. chce zainwestować 24 mld zł

Celem grupy Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) jest zainwestowanie 24 mld zł do 2021 r. w ramach 15 strategii inwestycyjnych - poinformował prezes PFR Paweł Borys. Dodał, że skumulowany zysk netto PFR za lata 2016-2018 wyniósł 403 mln zł, a średni zwrot na kapitale własnym 7 proc.
13.06.2019

CBA zatrzymało trzy osoby z Krakowa podejrzane o wyłudzenie 3 mln zł dotacji z PARP

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało trzy osoby podejrzane o wyłudzenie 3 mln zł dotacji z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości - dowiedziała się PAP. To krakowscy biznesmeni, którzy mieli wyłudzić środki w latach 2008-16 na trzy projekty.
12.06.2019

CBA zatrzymało 17 osób w nowym śledztwie w sprawie wyłudzeń dotacji z PARP

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało 17 osób w nowym śledztwie w sprawie wyłudzeń dotacji z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości – dowiedziała się PAP. Zatrzymani mieli stworzyć firmę tylko dla wyłudzenia ponad 27 mln zł i zawyżać koszty.
05.06.2019

Spotkania biznesowe w Norwegii dla firm działających w branżach związanych z wykorzystaniem i ochroną wód

Działasz w branży związanej z wykorzystaniem lub ochroną wód morskich lub śródlądowych i szukasz partnera biznesowego? Będziesz potrzebować dodatkowych funduszy na realizację swojego projektu? Giełda kooperacyjna w Norwegii pomoże Ci wykonać pierwszy krok. Nawiąż współpracę z norweskim partnerem i zwiększ swoje szanse na uzyskanie dotacji nawet do 8 000 000 złotych.
08.05.2019

Wykorzystanie oraz ochrona wód morskich i śródlądowych – spotkania b2b w celu nawiązania partnerstw projektowych do Grantów Norweskich

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Innovation Norway zapraszają do udziału w międzynarodowej giełdzie kooperacyjnej i konferencji dla firm działających w branżach związanych z wykorzystaniem i ochroną wód, w tym w:przemyśle morskim, portowym,turystyce,biotechnologiach opartych o zasoby morskie,technologiach ochrony środowiska mających zastosowanie do wód morskich i śródlądowych,technologiach związanych z „zieloną” energetyką.Wydarzenie organizowane jest 22 maja w miejscowości Ålesund położonej na fiordzie na po
08.05.2019

Druga tura konferencji dla przedsiębiorców nt. probiznesowych zmian w prawie

Rusza druga tura konferencji dla przedsiębiorców na temat probiznesowych zmian w prawie, takich jak np. Konstytucja Biznesu, Pakiet MŚP czy Mały ZUS - poinformowało w poniedziałek w komunikacie Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.
07.05.2019

ARP: Budujemy instytucję szeroko wspierającą sektor MŚP

Agencja Rozwoju Przemysłu buduje instytucję wspierającą małych i średnich przedsiębiorców nie tylko podczas koniunktury, ale też która nie zamknie się na ich potrzeby w ciężkich czasach – zapewnił w piątek dyrektor zarządzający ARP ds. rozwoju biznesu Konrad Trzonkowski.
26.04.2019

Sejm za poprawkami Senatu do noweli ustawy o PARP

Posłowie w czwartek opowiedzieli się za poprawkami Senatu do noweli ustawy o Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Nowe przepisy wzmacniają uprawnienia Agencji, m.in. by lepiej weryfikowała podmioty korzystające z pomocy finansowej.
04.04.2019

PARP: 1,5 mld zł dla małych i średnich firm na innowacyjne produkty

1,5 mld zł mogą otrzymać małe i średnie firmy, które chcące wdrożyć innowacyjne produkty - poinformowała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Wnioski o wsparcie przedsiębiorcy mogą składać od 25 marca; nabór potrwa do 8 maja.
22.03.2019

W nowym konkursie PARP kwota środków na dofinansowanie to 550 mln zł

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła nowy konkurs adresowany do przedsiębiorców z miast średnich. Całkowita kwota środków na dofinansowanie projektów to 550 mln zł w programie Inteligentny Rozwój na wzmocnienie konkurencyjności i innowacji - poinformowała agencja w czwartkowym komunikacie.
21.02.2019

PGNiG i Fundacja Startup Hub Poland zapraszają zagraniczne startupy do Polski

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Startup Hub Poland połączyły siły w celu transferu nad Wisłę innowacyjnych pomysłów biznesowych na wczesnym etapie rozwoju. Powstałe w ten sposób startupy technologiczne otrzymają granty od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Obecna runda rekrutacyjna kończy się 28 lutego.
12.02.2019

Emilewicz: Fundację Platforma Przemysłu Przyszłości ulokujemy poza Warszawą

To nie Warszawa będzie główną siedzibą Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości, której celem jest pomoc polskim przedsiębiorstwom w transformacji w kierunku przemysłu 4.0, ich cyfryzacji i automatyzacji - powiedziała PAP szefowa Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz.
11.01.2019

PARP: startuje Akademia Menadżera Innowacji dla firm chcących zwiększyć konkurencyjność

Firmy, które chcą zwiększyć innowacyjność i konkurencyjność na rynku czy nauczyć się nowoczesnego zarządzania oraz wdrażania innowacji mogą zgłaszać się do programu „Akademia Menadżera Innowacji" - poinformowała w środę Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.
12.12.2018

Emilewicz: Konstytucja Biznesu już działa; na jej zapisy powołują się sądy

Konstytucja Biznesu już działa - podkreśliła w czwartek w Łodzi minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Wskazała, że na zapisane w niej klauzule i prawa w rozstrzyganiu sporów coraz częściej powołują się sądy.
11.10.2018

PARP zbiera opinie od przedsiębiorców na temat Konstytucji Biznesu

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości skrzętnie odnotowuje i bierze pod uwagę ankiety, w których przedsiębiorcy oceniają zmiany wdrażane w ramach Konstytucji Biznesu - zapewniła wiceprezes PARP Małgorzata Oleszczuk podczas środowego spotkania z przedstawicielami tarnowskich firm.
11.10.2018

Konferencja Venture Day 2018 w Gdańsku – uwolnij ideę!

Sztuczna inteligencja, wirtualna i rozszerzona rzeczywistość czy robotyka – to tylko niektóre z trendów technologicznych, nad którymi eksperci pochylą się podczas tegorocznej edycji Venture Day. Konferencja odbędzie się 9 października w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości STARTER. Współorganizatorem wydarzenia jest Zarząd Morskiego Portu Gdańsk.
05.10.2018

Specjaliści: Powstaje coraz więcej start-upów, ale wciąż potrzebna edukacja

W Polsce powstaje coraz więcej start-upów, ale wciąż potrzebna jest edukacja, jak innowacyjny pomysł przekuć w produkt czy skąd można pozyskać fundusze na założenie firmy i jej rozwój - uważają specjaliści, którzy wzięli udział we Wschodnim Kongresie Gospodarczym w Białymstoku.
04.10.2018

Konferencja Venture Day 2018 w Gdańsku – uwolnij ideę!

Sztuczna inteligencja, wirtualna i rozszerzona rzeczywistość czy robotyka – to tylko niektóre z trendów technologicznych, nad którymi eksperci pochylą się podczas tegorocznej edycji Venture Day. Konferencja odbędzie się 9 października w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości STARTER. Współorganizatorem wydarzenia jest Zarząd Morskiego Portu Gdańsk.
26.09.2018

Podkarpackie: Spotkanie dla przedsiębiorców ws. zmian w Konstytucji Biznesu

Propozycje zawarte w Konstytucji Biznesu będą realnie pomagać przedsiębiorcom – mówiła w poniedziałek w Rzeszowie na spotkaniu z przedsiębiorcami wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz.
10.09.2018

PGNiG chce przyciągać najlepsze start-upowe pomysły z uczelni i rynków Europy Zachodniej

700 mln zł – taką kwotę Grupa Kapitałowa Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zamierza przeznaczyć na innowacje do 2022 roku. Plany w tym zakresie obejmują m.in. współpracę ze start-upami na jak najwcześniejszym etapie. Koncern już prowadzi 18 projektów pilotażowych, a będzie ich znacznie więcej – poszukiwania innowacyjnych pomysłów obejmą bowiem również szkoły ponadpodstawowe i uczelnie. PGNiG zależy na nowoczesnych rozwiązaniach praktycznie w każdym aspekcie działalności, a to – w końcowym efekcie – ma się przełożyć n
10.09.2018

Świnoujście: Spotkanie dla przedsiębiorców ws. zmian w Konstytucji Biznesu

Ułatwienia w zakładaniu start-upów to jeden z tematów spotkania dla przedsiębiorców poświęconego Konstytucji Biznesu, odbywającego się we wtorek w nadmorskim Świnoujściu (Zachodniopomorskie).
04.09.2018

8 osób zatrzymanych ws. milionowych wyłudzeń przez spółkę z Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego

Wspólne działania Delegatury CBA w Gdańsku i Prokuratury Regionalnej w Gdańsku. Agenci CBA zatrzymali 8 osób – wśród nich jest Wojciech K. - przedstawiciel spółki z siedzibą na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, nominalny prezes tej spółki, dwoje naukowców z politechniki oraz inne osoby działające w ramach lub w porozumieniu z członkami zorganizowanej grupy przestępczej.
24.07.2018

Pisula: Chinom zależy na liberalizacji międzynarodowej wymiany; mogą na tym skorzystać polskie firmy

Chinom zależy na liberalizacji międzynarodowej wymiany, by mogły importować więcej towarów, na które popyt zgłaszają chińscy konsumenci – uważa szef Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Tomasz Pisula. Wyraża nadzieję, że polskim przedsiębiorcom "przypadnie w udziale kawałek z tego tortu".
10.07.2018

PARP: Start-upy mogą ubiegać się o wparcie prawne do 20 tys. zł

Kancelarie wyłonione przez PARP udzielą indywidualnego wsparcia prawnego o wartości do 20 tys. zł start-upom z sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw; w środę rusza nabór wniosków do programu - poinformowała we wtorek Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.
04.07.2018

Krotoszyn: Spotkanie z przedsiębiorcami i samorządowcami na temat Konstytucji Biznesu

"Po raz pierwszy za rządów PiS w Polsce urzędnicy z Warszawy wyjeżdżają ze stolicy, by spotykać się z lokalnymi przedsiębiorcami" - powiedziała w piątek w Krotoszynie pełnomocnik rządu do spraw małych i średnich przedsiębiorstw Andżelika Możdżanowska. Zapoiedziała, że "nie jest to pierwsze i ostatnie spotkanie".
30.06.2018

Wiceszef KAS: Będziemy za wszelką cenę dążyć do poprawy relacji z przedsiębiorcami

Jako KAS będziemy za wszelką cenę dążyć do poprawy relacji z przedsiębiorcami. Ma temu służyć zmiana mentalności urzędników, by byli bardziej przyjaźni wobec biznesu, wypełniając swoje zadania - deklarował we wtorek w Słupsku wiceminister finansów, zastępca szefa KAS Paweł Cybulski.
27.06.2018

PKN Orlen: Patrycja Klarecka powołana do zarządu spółki

Rada nadzorcza PKN Orlen powołała na stanowisko członka zarządu ds. handlowych Patrycję Klarecką - poinformowała firma we wtorkowym komunikacie.
19.06.2018

Andrzej Duda wręczył nominacje członkom Kapituły Nagrody Gospodarczej Prezydenta

Prezydent Andrzej Duda wręczył we wtorek nominacje członkom Kapituły XVI edycji własnej nagrody gospodarczej. Mam ambicję, żeby Polska stała się jednym z najpoważniejszych graczy europejskich, także pod względem gospodarczym - mówił podczas uroczystości.
19.06.2018

Kwieciński: Chcemy, by efekty wzrostu gospodarczego były odczuwalne dla społeczeństwa

Chcemy, by efekty wzrostu gospodarczego były odczuwalne dla społeczeństwa – podkreślił minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński w poniedziałek na spotkaniu z przedsiębiorcami w Wieluniu (Łódzkie).
18.06.2018

Wiceszefowa PARP na spotkaniu o Konstytucji Biznesu: Chcemy kontynuować dialog z przedsiębiorcami

Konstytucja Biznesu powstawała w długim dialogu z przedsiębiorcami; myślimy o kolejnych zmianach, dlatego chcemy ten dialog kontynuować – podkreśliła we wtorek na spotkaniu z przedsiębiorcami w Przemyślu (Podkarpackie) wiceprezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Małgorzata Oleszczuk.
05.06.2018

Mazurek do przedsiębiorców: Wierzę, że Konstytucja Biznesu ułatwi wam prowadzenie działalności

Wierzę, że Konstytucja Biznesu ułatwi wam prowadzenie działalności i będzie stymulować dalszy rozwój oraz powstawanie nowych firm – mówiła podczas spotkania z przedsiębiorcami w poniedziałek w Chełmie (Lubelskie) wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek (PiS).
04.06.2018

Morawiecki: Zależy nam na polskim kapitale i polskich przedsiębiorcach

Zależy nam na polskiej własności, polskim kapitale, polskich przedsiębiorcach, a dzięki wprowadzanym zmianom małe i średnie firmy oszczędzają rocznie 2 mld zł - mówił premier Mateusz Morawiecki w środę w Przygodzicach (Wielkopolskie).
23.05.2018

W Koszalinie zainaugurowano cykl spotkań nt. Konstytucji Biznesu z przedsiębiorcami i urzędnikami

Mali i średni przedsiębiorcy są motorem napędowym gospodarki, partnerami dla administracji rządowej i samorządowej, deklarowali przedstawiciele rządu w poniedziałek w Koszalinie podczas konferencji inaugurującej cykl spotkań nt. Konstytucji Biznesu.
21.05.2018

MIiR: 600 mln zł czeka na firmy, które zainwestują w małych i średnich miastach

600 mln zł czeka na firmy, które zainwestują w małych i średnich miastach - powiedział w środę wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak. Dodał, że dotacje są udzielane w ramach rządowego Pakietu dla średnich miast.
16.05.2018

PGNiG wspiera start-upy

Grupa Kapitałowa PGNiG współpracuje obecnie z 18 startupami. Młode firmy dzięki innowacyjnym pomysłom pomagają spółce Skarbu Państwa na tyle skutecznie, że w planie jest nawiązanie ścisłej współpracy z kolejnymi, a centrum start-upowe InnVento stworzone przez PGNiG czeka na zgłoszenia nowych firm z dobrymi pomysłami.
16.05.2018

PAIH ogłasza konkurs na promocję podczas Expo 2020 w Dubaju

Polska Agencja Handlu i Inwestycji, odpowiedzialna za przygotowanie udziału Polski w Expo 2020, ogłasza konkurs na innowacyjne technologie lub produkty, które mogą stać się wizytówką pawilonu narodowego, a jednocześnie posłużyć do jego budowy - podała w środę PAIH.
10.05.2018

BGK: Zwiększamy siłę polskiej gospodarki

Bank Gospodarstwa Krajowego "wykreował finansowanie gospodarki" w wysokości 68 mld zł i wypracował niemal 518 mln zł jednostkowego zysku netto - poinformował w poniedziałek BGK, podsumowując swoją działalność w 2017 r.
30.04.2018

Podkarpackie: 130 mln zł na platformy startowe dla startupów z Polski wschodniej

130 mln zł przeznaczyła Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości w konkursie „Platformy startowe dla nowych pomysłów”. O pieniądze aplikować mogą ośrodki innowacji, w tym parki naukowe oraz inkubatory z Polski wschodniej. Wnioski składać będzie można od 30 kwietnia do 14 czerwca.
10.04.2018

Minister Emilewicz powołała Radę Programową ds. Kompetencji

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz wręczyła w środę w Warszawie akty powołania członkom Rady Programowej ds. Kompetencji. Celem Rady ma być m.in. stworzenie nowego systemu współpracy szkolnictwa z gospodarką.
04.04.2018

Kosmiczny Scale Up ląduje w Gdańsku

Inteligentne kaski dla Grupy LOTOS, symulator akcji ratowniczych dla PZU Lab, czy urządzenia badające poziom gazów toksycznych dla Portu Gdańsk - to niektóre z 16 rozwiązań dla dużych firm, jakie zaprezentowały startupy 29 marca podczas Demo Day w na Stadionie Energa w Gdańsku. Prezentacje zakończyły drugą edycję Space3ac Intermodal Transportation, akceleratora startupów organizowanego w ramach programu Scale Up przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną. W sumie wsparł on 27 startupów, które wdrażały swoje rozwiązania dla 11 d
30.03.2018

Emilewicz: Liczymy na to, że PARP pomoże przedsiębiorcom współpracować ze sobą

Liczymy na to, że PARP pomoże przedsiębiorcom współpracować ze sobą, brak umiejętności współpracy jest bowiem jedną z naszych barier rozwojowych - mówiła minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz we wtorek podczas konferencji dot. uruchomienia przez PARP Centrum Rozwoju MŚP.
27.02.2018

Emilewicz: Wiosną ruszamy z programem informacyjnym jak rozumieć Konstytucję Biznesu

Wiosną ruszamy z programem informacyjnym o tym, jak rozumieć zapisy Konstytucji Biznesu - powiedziała PAP minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Dodała, że chodzi o to, aby litera prawa nie była martwa, ale stosowana przez wszystkich.
08.02.2018

Polski Klaster Morski – kurs na projekty i innowacje

Walne zebranie Polskiego Klastra Morskiego, na którym przedstawiono sprawozdanie merytoryczne za 2017 r. oraz plan pracy na 2018 r. odbyło się w miniony czwartek. Ze względu na duże zaangażowanie w Klastra w projektach krajowych i międzynarodowych oraz aktywną promocję Polski Morskiej na rynku międzynarodowym postanowiono powiększyć skład zarządu. W wyniku wyborów w skład Zarządu wszedł mecenas Zbigniew Jaś, wiceprzewodniczący Międzynarodowego Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarki Morskiej oraz mgr inż. Krzysztof Anze
15.01.2018

SMART PANEL PARP

8 grudnia w Warszawie odbyło się spotkanie ekspertów SMART PANEL, realizujących badania jakościowe i analizy na potrzeby Procesu Przedsiębiorczego Odkrywania na potrzeby Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Organizatorem projektu jest firma DANAE.
11.12.2017

Wiceprezes PAIH: 50 nowych biur zagranicznych w połowie 2018 r.

Do połowy 2018 r. chcemy uruchomić 50 nowych biur zagranicznych - zapowiedział w piątek wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Wojciech Fedko. Mali i średni przedsiębiorcy zainteresowani ekspansją mają dzięki temu otrzymać wsparcie doradcze czy lokalizacyjne.
08.12.2017

Emilewicz: Ustawa o SSE zachętą dla firm, by inwestować w badania i rozwój

Nowa ustawa o specjalnych strefach ekonomicznych powinna być zachętą dla przedsiębiorców, by inwestowali w badania i rozwój – wskazała wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Rząd chce, by nakłady na badania wzrosły z obecnego 1 proc. do 3 proc. PKB w 2022 r.
04.12.2017

Rekordowe wyniki Grupy LOTOS S.A. za 3 kwartał 2017 r.

Trzeci kwartał br. upłynął pod znakiem dalszej znaczącej poprawy wyników operacyjnych i finansowych LOTOSU. Spółka zwiększyła przychody i zyski, istotnie obniżyła zadłużenie. Konsekwentnie wdraża strategię stabilnego i bezpiecznego rozwoju na lata 2017 – 2022, podejmując kolejne działania, m. in. na rzecz dywersyfikacji źródeł surowców, realizacji innowacyjnych projektów, w tym w obszarze badań nad biopaliwami 2. i 3. generacji, technologiami wodorowymi oraz elektromobilności. We wrześniu br. LOTOS zadeklarował, że wybuduje dwan
26.10.2017

Gdynia: Program „Dobry Pomysł” dla twórców i innowatorów

Na zgłoszenie ok. 350 pomysłów liczą organizatorzy programu „Dobry Pomysł” skierowanego do twórców i innowatorów. W środę na platformie dobrypomysl.pfr.pl uruchomiono nabór wniosków do programu. 35 najlepszych pomysłów ma otrzymać pakiet doradczych usług.
19.10.2017

Polskie start-upy rosną w siłę i wychodzą na zagraniczne rynki

Polskie start-upy rozwijają się głównie z własnych środków, ale chcą też przyciągać zagranicznych inwestorów. Coraz łatwiej jest im też pozyskać wsparcie z budżetu państwa czy funduszy unijnych. W Warszawie zakończyła się właśnie dwudniowa konferencja Wolves Summit poświęcona start-upom – jedno z największych wydarzeń networkingowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Wydarzenie, które jest okazją do nawiązania kontaktów biznesowych, przyciągnęło do stolicy ok. 1,2 tys. wilków biznesu i 200 start-upów z regionu Europy Środkowo-Wschod
12.10.2017

Rząd chce wspierać działalność badawczo-rozwojową

Zwiększenie wsparcia dla działalności badawczo-rozwojowej poprzez m.in. zwiększenie ulg B+R czy zakresu działania spółek celowych tworzonych przez uczelnie, instytuty badawcze i instytuty PAN zakłada projekt tzw. drugiej ustawy o innowacyjności, który we wtorek przyjął rząd.
10.10.2017

39 mln zł dla małych i średnich firm w Zachodniopomorskiem

Przedsiębiorcy z sektora MŚP w województwie zachodniopomorskim mogą skorzystać z niskoprocentowych pożyczek z projektu „Jeremie 2”, który dysponuje budżetem 39 mln zł na rozwój i innowacje - poinformował w poniedziałek Bank Gospodarstwa Krajowego.
09.10.2017

Specjaliści: Chcący założyć własną firmę muszą być do tego przygotowani

Studentom i osobom rozpoczynającym działalność gospodarczą wciąż brakuje podstawowej wiedzy jak założyć firmę, z czym to jest związane i gdzie skierować pierwsze kroki - mówili w środę specjaliści na IV Wschodnim Kongresie Gospodarczym w Białymstoku.
27.09.2017

Wsparcie PARP dla start-upów

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) prowadzi nabór do pilotażowego projektu „Wsparcie prawne dla start-upów”. Pula pieniędzy przewidziana dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców to 470 tys. zł - poinformowała w poniedziałek PARP.
18.09.2017

Przedsiębiorcy z Polski i Kazachstanu podpisali 10 umów gospodarczych

Podpisanie 10 nowych umów w sprawie bilateralnej współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami z Polski i Kazachstanu, a także porozumień o współpracy instytucjonalnej - to jeden z głównych efektów zakończonego w Astanie Polsko-Kazachstańskiego Forum Gospodarczego.
06.09.2017

Para prezydencka rozpoczęła wizytę w Kazachstanie

Od oficjalnego powitania przez prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa rozpoczęła się w środę wizyta pary prezydenckiej Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy w tym kraju. Celem wizyty jest m.in. zacieśnianie polsko-kazachstańskich relacji gospodarczych.
06.09.2017

Polska i Kazachstan – wymiana gospodarcza i promocja polskich firm

Kazachstan, kraj z prężnie rozwijającą się gospodarką, to dla Polski ważny partner. W 2016 roku obroty handlowe obu krajów wyniosły - według danych kazachstańskich - prawie 760 mln dolarów. Wymianę gospodarczą zwiększa promocja polskich firm na Expo 2017.
06.09.2017

Prawnicy na Jedwabnym Szlaku

Chiny – Hong Kong – Polska wobec inicjatywy Nowego Jedwabnego Szlaku. Pod takim tytułem zorganizowana została konferencja w Gdańsku w dniu 29 czerwca 2017 r. W Olivia Business Centre spotkali się prawnicy reprezentujący Okręgową Izbę Radców Prawnych w Gdańsku, którzy zostali wsparci przez Biuro Gospodarcze i Handlu Hong Kongu w Berlinie, Biuro Konsultacyjne Rady Handlu i Rozwoju Hongkongu w Warszawie, HSBC Bank Polska S.A., Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, Olivia Business Centre w Gdańsku oraz Praco
03.07.2017

Kazachstan zachęca Polskę do inwestycji m.in. w branży transportowej

Logistyka i transport, branża rolno-spożywcza i metalowa to priorytetowe kierunki współpracy Kazachstanu z zagranicznymi przedsiębiorcami, w tym z Polski. Kazachstan to świetne miejsce dla inwestycji - przekonuje kazachski resort gospodarczy na Astańskim Forum Ekonomicznym.
16.06.2017

Inauguracja Sekretariatu ds. Morskich w formacie 16+1 (Chiny-Europa Środkowo-Wschodnia)

W najbliższy czwartek o godz. 16:30 w siedzibie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (ul. Nowy Świat 6/12, budynek Centrum Bankowo-Finansowego) odbędzie się inauguracja Sekretariatu Koordynującego ds. Morskich w formacie 16+1 (Chiny-Europa Środkowo-Wschodnia) z udziałem przedstawicieli placówek dyplomatycznych państw 16+1.
08.02.2017

Współpraca konkurujących na co dzień firm w ramach klastrów napędza rozwój gospodarki. Potrzebne jednak wsparcie administracji

W Polsce istnieje ok. 200 klastrów, czyli firm konkurujących ze sobą, ale decydujących się na współpracę, aby osiągnąć wspólny cel, np. realizację prac badawczo-naukowych. Ponad połowa z nich działa aktywnie, tworzy innowacyjne rozwiązania i przyciąga zagraniczne inwestycje. Kooperacja przedsiębiorstw w ramach jednej branży pozwala im przyspieszyć rozwój i jednocześnie napędza gospodarkę. Klastry są jej potrzebne, ale i one wymagają wsparcia w rozwinięciu działalności czy wyjściu za granicę – podkreśla Krzysztof Krystowski, preze
28.01.2017

MR: nowe inwestycje transportowe w Polsce Wschodniej z dofinansowaniem z UE

Podpisana umowa to jeden z elementów Magistrali Wschodniej – wartego 6,5 mld zł ciągu linii kolejowych, które połączą ze sobą stolice 5 województw Polski Wschodniej, ale także rynki zbytu i pracy
14.12.2016

VII Europejski Kongres Gospodarczy z udziałem przedstawicieli MIiR

Wiceszefowe resortu Iwona Wendel i Dorota Pyć uczestniczyły w VII Europejskim Kongresie Gospodarczym, który odbył się 21 kwietnia 2015 r. w Katowicach. Wiceminister Wendel wzięła udział w panelach: Design, projektowanie, kreatywność oraz Finansowanie innowacji, natomiast wiceminister Pyć uczestniczyła w dyskusji: Inwestycje w polskich portach morskich.
22.04.2015

Klastry szansą na innowacyjność małych i średnich przedsiębiorstw. UE wspiera ich rozwój w tej perspektywie finansowej

Kolejne lata będą sprzyjały zacieśnianiu współpracy między przedsiębiorstwami w ramach jednej gałęzi gospodarki czy regionu. Tworzenie i działalność klastrów wspierać będą również pieniądze z UE przekazywane w ramach programów krajowych i regionalnych. To szansa na zwiększenie innowacyjności małych i średnich firm, które coraz chętniej włączają się w działalność klastrową.
24.02.2015

Grupa Martos- „branża potrzebuje spojrzenia z zewnątrz”

Elastyczność działania to obok wizji, czynnik sukcesu wielu przedsiębiorstw. Skuteczne zarządzanie oznacza dostosowanie managementu do błyskawicznie zmieniających się warunków gospodarczych. O nowych spojrzeniach na zarządzanie i możliwościach ich zastosowania w firmach kształtujących branżę morską, opowie Marcin Ostrowski, założyciel Grupy Martos.Na początek odpowiedzmy na pytanie czym jest Grupa Martos i kiedy pojawiła się ona na polskim rynku.
19.11.2012

Ograniczenia i zagrożenia dla rybołówstwa morskiego

Rybołówstwo morskie jest często postrzegane, jako działalność degradująca lub zakłócająca równowagę środowiska i mająca negatywny wpływ na ekosystemy morskie. Jest to fakt, z którym trudno dyskutować. Trudno jednocześnie pogodzić się z tym, że rybołówstwo stało się przysłowiowym „chłopcem do bicia” dla różnej maści „ekologów” i „zielonych”, często działających pod sztandarami ogólnoświatowych, powszechnie uznanych organizacji.
31.08.2012

Skotan wyciśnie kasę z fal morskich

To kolejny, nowatorski projekt w portfelu Skotanu. Spółka, kontrolowana przez Romana Karkosika, dostanie 28,7 mln zł dofinansowania na budowę eksperymentalnej farmy absorberów fal morskich, będących źródłem zielonej energii informuje Puls Biznesu.
30.01.2012

Baltexpo pod patronatem Polskiej Prezydencji

Grażyna Karłowska, wiceprezes Zarządu Targów Warszawskich S.A.: „Kolejne edycje targów BALTEXPO potwierdzają duże zainteresowanie polskim przemysłem stoczniowym. Paradoksalnie ta branża polskiej gospodarki cieszy się lepszą opinią poza granicami naszego kraju niż w Polsce”
12.08.2011

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.