• <

Wiceszefowa PARP na spotkaniu o Konstytucji Biznesu: Chcemy kontynuować dialog z przedsiębiorcami

pc

05.06.2018 13:19 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Wiceszefowa PARP na spotkaniu o Konstytucji Biznesu: Chcemy kontynuować dialog z przedsiębiorcami

Partnerzy portalu

Wiceszefowa PARP na spotkaniu o Konstytucji Biznesu: Chcemy kontynuować dialog z przedsiębiorcami - GospodarkaMorska.pl

Konstytucja Biznesu powstawała w długim dialogu z przedsiębiorcami; myślimy o kolejnych zmianach, dlatego chcemy ten dialog kontynuować – podkreśliła we wtorek na spotkaniu z przedsiębiorcami w Przemyślu (Podkarpackie) wiceprezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Małgorzata Oleszczuk.

We wtorek w Przemyślu odbyło się czwarte spotkanie w ramach cyklu ogólnopolskich konferencji pod hasłem „Prawo do przedsiębiorczości – małe firmy, wielkie zmiany”. Organizatorami spotkań są PARP i Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Partnerami są Ministerstwo Finansów, Krajowa Administracja Skarbowa, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Pełnomocnik Rządu do spraw Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Urząd Zamówień Publicznych, Urząd Dozoru Technicznego, Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych SA.

Wiceprezes PARP podkreśliła, że podczas tych spotkań Agencja chce pokazać, że polscy przedsiębiorcy są ważni. „Chcemy te zmiany, które wprowadza Konstytucja Biznesu, wskazywać, chcemy spotykać się z przedsiębiorcami i o tych zmianach mówić” – deklarowała.

Zapowiedziała, że do końca czerwca odbędzie się jeszcze ok. 20 takich spotkań w różnych częściach kraju. Kolejna tura przewidziana jest na wrzesień i październik br. Oleszczuk podała, że w każdym z trzech dotychczasowych spotkań udział wzięło do 80 do 200 osób.

Mówiąc o zmianach w przepisach dla przedsiębiorców, wiceprezes PARP zaznaczyła, że jest ich bardzo wiele. Wymieniła m.in. ulgę na start dla osób zaczynających własną działalność.

„Dla tych, którzy już prowadzą firmy, wiele zmian dotyczy tego, w jaki sposób mogą być prowadzone kontrole ich działalności. Myślę, że takie podstawowe hasło tych zmian, to uproszczenie, większość tych zmian to uproszczenia, które czekają na przedsiębiorców” - powiedziała.

Oleszczuk przypomniała, że Konstytucja Biznesu powstawała w długim dialogu z przedsiębiorcami. „Nie chcemy, aby ten dialog się zakończył. Myślimy o kolejnych zmianach, dlatego chcemy ten dialog kontynuować” – podkreśliła.

Natomiast dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie, kom. Grzegorz Skowronek mówił, że tworzenie nowych rozwiązań, które są przyjazne dla przedsiębiorców, jest niezmiernie ważne dla administracji skarbowej.

Wśród ważniejszych zmian, jakie wprowadza Konstytucja Biznesu, wymienił domniemanie uczciwości podatnika. „Oznacza to, że jeśli my-administracja chcemy pokazać, że coś jest nie tak, musimy to udowodnić” – wyjaśnił.

Zdaniem Skowronka drugą istotną zmianą jest kwestia jasności w porozumiewaniu się z podatnikiem. „Jako administracja musimy sobie zdawać sprawę, że podatnicy nie zawsze czytają wszystkie przepisy. Musimy pewne rzeczy tłumaczyć, a także, w relacjach z nimi, musimy się posługiwać prostym i jasnym językiem” – podkreśli szef rzeszowskiej IAS.

Skowronek przypomniał, że administracja skarbowa zmienia się od dłuższego czasu. „Wiele zmian zostało już wdrożonych. W ramach zmian ułatwiających przedsiębiorcom działanie, prowadzimy m.in. analizy JPK, dzięki którym kontrole prowadzone są tam, gdzie istnieją nieprawidłowości, a uczciwi przedsiębiorcy mogą spokojnie funkcjonować” – mówił.

W ocenie Skowronka Konstytucja Biznesu jest narzędziem, które będzie pomagało we współpracy administracji podatkowej i przedsiębiorców. „Budujemy relacje partnerskie między biznesem a administracją. To jest możliwe do zrealizowania, ale potrzebne jest zrozumienie i współpraca z obu stron” – podkreślił.

Przedsiębiorcy, którzy uczestniczyli w przemyskim spotkaniu, mówili, że zaprezentowane zmiany są bardzo ciekawe. Podkreślali, że szczególnie ważna jest dla nich zasada „co nie jest prawem zakazane jest dozwolone”. Zwracali uwagę, że istotne jest również zwiększenie zaufania do nich ze strony administracji państwowej, a także lepsza dostępność do informacji o zmianach w przepisach.

Konstytucja Biznesu to gruntowna reforma prawa gospodarczego, której celem jest poprawa środowiska prawno-instytucjonalnego, w którym działają polscy przedsiębiorcy. Większość przepisów Konstytucji, jak np. ulga na start czy działalność nierejestrowa, weszła w życie z końcem kwietnia br. Od 1 lipca br. wejdą w życie przepisy ustawy o CEIDG i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy, które dotyczą możliwości wysyłania e-wniosku np. o zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami ZUS oraz dokonywania opłat urzędowych drogą elektroniczną.

Od lutego 2019 roku zaczną obowiązywać przepisy Prawa przedsiębiorców dotyczące firm wpisanych do KRS. W ich przypadku zawieszona działalność będzie automatycznie wznawiana po 24 miesiącach od jej zawieszenia.

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.