• <

Jarosińska-Jedynak: funduszowy pakiet antywirusowy uzupełnia tarcze antykryzysową i PFR

sons

09.06.2020 08:11 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Jarosińska-Jedynak: funduszowy pakiet antywirusowy uzupełnia tarcze antykryzysową i PFR

Partnerzy portalu

Jarosińska-Jedynak: funduszowy pakiet antywirusowy uzupełnia tarcze antykryzysową i PFR - GospodarkaMorska.pl

Funduszowy pakiet antywirusowy uzupełnia Tarczę antykryzysową i Tarczę Polskiego Funduszu Rozwoju - wskazała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas webinarium PARP dla przedsiębiorców.

Jarosińska-Jedynak mówiła o rozwiązaniach proponowanych dla przedsiębiorców.

"Dotacje, o których dzisiaj mówimy, są częścią tego funduszowego pakietu antywirusowego, który jest jednocześnie też zestawem działań mających na celu poprawę kondycji polskiej gospodarki, która zmaga się ze skutkami pandemii (...). Funduszowy pakiet antywirusowy uzupełnia to, co oferuje Tarcza antykryzysowa rządu i Tarcza Polskiego Funduszu Rozwoju" - powiedziała minister.

Zaznaczyła, że tworząc pakiet rząd zdecydował, że trzeba działać bardzo szybko, że pieniądze unijne nie mogą czekać na lepsze czasy, ale mogą te lepsze czasy przybliżyć.

Wyjaśniła, że pod etykietą funduszowego pakietu antykryzysowego kryją się przede wszystkim zmiany w prawie polskim i unijnym oraz fundusze. Przypomniała, że w kwietniu br. została przyjęta tzw. specustawa funduszowa, która umożliwiła przesuwanie dostępnych jeszcze funduszy unijnych na walkę z pandemią i jej skutkami oraz tym, którzy realizują inwestycje z dofinansowaniem unijnym.

"Na chwilę obecną mamy 62 tys. podpisanych umów o dofinansowanie i wiele z nich wciąż się realizuje" - poinformowała.

"Jeżeli chodzi o pieniądze, to na walkę z pandemią i jej negatywnymi skutkami przeznaczyliśmy z funduszy unijnych ponad 14 mld zł. To jeszcze nie koniec (...)" - powiedziała Jarosińska-Jedynak.

Poinformowała, że na pomoc w utrzymaniu miejsc pracy w firmach przeznaczono wspólnie z marszałkami województw 2,6 mld zł, a na pożyczki płynnościowe na bieżącą działalność firm 550 mln zł. Pula ta - zapewniła minister - wkrótce zostanie powiększona o kolejne 500 mln zł.

"To również granty na badania, na badania nad diagnostyką, leczeniem i profilaktyką chorób wirusowych. Na ten cel przeznaczyliśmy 200 mln zł" - dodała. (PAP)

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.