• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Prezes BGK: widzimy potencjał Japonii do inwestowania w Fundusz Trójmorza

ew

04.02.2021 10:27 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Prezes BGK: widzimy potencjał Japonii do inwestowania w Fundusz Trójmorza

Partnerzy portalu

Prezes BGK: widzimy potencjał Japonii do inwestowania w Fundusz Trójmorza - GospodarkaMorska.pl

Widzimy potencjał do zainwestowania w Fundusz Trójmorza przez prywatne instytucje z Japonii - poinformowała PAP prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka i przewodnicząca rady nadzorczej funduszu.

"Jesteśmy po spotkaniu z nowym ambasadorem Japonii w Polsce. Japonia jest bardzo zainteresowana i chcemy tę relację z Japonią utrzymać, bo widzimy potencjał do zainwestowania inwestorów trzeciej gospodarki świata" – powiedziała.

Bank Gospodarstwa Krajowego jest pomysłodawcą, inicjatorem, współzałożycielem i głównym inwestorem Funduszu Trójmorza, który zakłada pozyskiwanie środków na inwestycje od instytucji rozwoju reprezentujących poszczególne kraje Trójmorza, od międzynarodowych instytucji finansowych oraz od inwestorów prywatnych jak fundusze emerytalne, które szukają długoterminowych inwestycji. Fundusz jest międzynarodowym wehikułem inwestycyjnym, działającym na zasadach rynkowych, tj. mającym dawać zysk dla jego inwestorów. Środki funduszu są uzupełnieniem dla środków unijnych, a także budżetowych krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Beata Daszyńska-Muzyczka poinformowała PAP, że doradca inwestycyjny funduszu przeanalizował już ok. 85 projektów.

Dodała, że jeden projekt został już wdrożony w Polsce i dotyczył transportu kolejowego, a drugi w Estonii i ws. rozwoju infrastruktury cyfrowej.

Prezes BGK podkreśliła, że fundusz daje inwestorom dostęp do całego regionu Trójmorza, od Tallina po Sofię, dzięki czemu ewentualni inwestorzy prywatni nie muszą zastanawiać się nad potencjałem inwestycyjnym każdego z państw osobno.

Przypomniała, że docelowa wielkość funduszu powinna wynieść od 3 do 5 mld euro.

Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski, współpracuje z m.in. PFR, KUKE, PAIH, PARP i ARP. BGK rozwija systemy poręczeń i gwarancji, a także wspiera ekspansję zagraniczną polskich firm. Bank zarządza ponadto programami europejskimi i dystrybuuje środki unijne w skali krajowej i regionalnej. Angażuje się w programy służące poprawie sytuacji na rynku mieszkaniowym.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.