• <

8 osób zatrzymanych ws. milionowych wyłudzeń przez spółkę z Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego

24.07.2018 20:12 Źródło: CBA
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska 8 osób zatrzymanych ws. milionowych wyłudzeń przez spółkę z Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego

Partnerzy portalu

8 osób zatrzymanych ws. milionowych wyłudzeń przez spółkę z Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego - GospodarkaMorska.pl

Wspólne działania Delegatury CBA w Gdańsku i Prokuratury Regionalnej w Gdańsku. Agenci CBA zatrzymali 8 osób – wśród nich jest Wojciech K. - przedstawiciel spółki z siedzibą na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, nominalny prezes tej spółki, dwoje naukowców z politechniki oraz inne osoby działające w ramach lub w porozumieniu z członkami zorganizowanej grupy przestępczej.

Grupa, działająca na przestrzeni lat 2008-2016, miała na celu popełnianie szeregu przestępstw m.in oszustw wielkiej wartości na szkodę Skarbu Państwa i budżetu Unii Europejskiej dokonywanych poprzez składanie wniosków o dofinansowanie fikcyjnych projektów w NCBR, PARP i w Ministerstwie Rozwoju. Ustalenia CBA wskazują, że grupa wyłudziła lub usiłowała wyłudzić nawet kilkadziesiąt milionów złotych dotacji.

Funkcjonariusze CBA z Gdańska dokonują przeszukań w kilkunastu mieszkaniach. Zabezpieczają dokumenty, dane i nośniki komputerowe.

Zatrzymani przez CBA usłyszą w Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku nawet po kilkanaście zarzutów.

Warto zaznaczyć, że  Wojciech  K., już wcześniej usłyszał zarzuty w prokuraturze i był zatrzymywany przez CBA. Zarzuty dotyczyły m.in. oszustwa. Jak ustalono, podrobione i poświadczające nieprawdę dokumenty o istotnym znaczeniu dla uzyskania milionowych dotacji były wystawione rzekomo przez jedną ze spółek z siedzibą w tzw. raju podatkowym – w amerykańskim Delaware. Wg ustaleń prowadzących sprawę ta zagraniczna spółka była powiązana z Wojciechem K.  Funkcjonariusze CBA udaremnili tą próbę nielegalnego pozyskania blisko 5 mln zł dotacji dla spółki.

Wojciech K., to nie nikt inny jak syn Teresy Kamińskiej, byłej minister ds. koordynowania reform społecznych i szefowej doradców w rządzie Jerzego Buzka oraz byłej wieloletniej prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

W specjalnie wydanym komunikacie obecny zarząd PSSE informuje, że na dzień dzisiejszy żadna z zatrzymanych osób nie jest zatrudniona ani nie współpracuje z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną Sp. z o.o., a prowadzone postępowanie karne toczy się również na skutek zawiadomienia o przestępstwie zgłoszonego przez Zarząd PSSE jeszcze w 2016 r.

Śledztwo prowadzi delegatura CBA w Gdańsku pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.