• <
escort_980x120_gif_2020

Nauka żeglowania w wirtualnej rzeczywistości? Tak, dzięki innowacyjnemu startupowi

29.10.2020 15:37 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Nauka żeglowania w wirtualnej rzeczywistości? Tak, dzięki innowacyjnemu startupowi

Partnerzy portalu

Nauka żeglowania w wirtualnej rzeczywistości? Tak, dzięki innowacyjnemu startupowi - GospodarkaMorska.pl
fot. VR-SailSim/FB

Firma Botmod z Dębicy na Podkarpaciu otrzyma niemal 1 mln zł z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości na wprowadzenie do sprzedaży systemu VR-SailSim, który służyć będzie do szkoleń żeglarskich w wirtualnej rzeczywistości.

Jak podkreślił prezes firmy Paweł Goclon, system VR-SailSim posiada oprogramowanie umożliwiające manewrowanie jachtem morskim w wirtualnej rzeczywistości.

- Pozwala prowadzić stacjonarne szkolenia pod okiem doświadczonego instruktora, a w domowej wersji - doskonalić umiejętności żeglarskie lub samodzielnie zdobywać wiedzę teoretyczną i praktyczną z wykorzystaniem okularów VR i smartfona – dodał.

Tzw. minimalna wersja produktu została przygotowana dzięki platformie startowej „Start In Podkarpackie” i już zyskała patronat Polskiego Związku Żeglarskiego.

Botmod jest jedną z jedenastu spółek, które w październiku br. zdobyły niemal 1 mln zł dotacji w konkursie dla startupów organizowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

Goclon podkreślił, że w systemie VR-SailSim manewrowanie jachtem morskim i zachowanie się jednostki oddaje warunki rzeczywiste.

- Mamy możliwość wyboru kilku jednostek, każda z nich została osobno skonfigurowana przez eksperta, aby odzwierciedlała autentyczne zachowanie się jachtu. Tzw. minimalną wersję produktu zaprezentowaliśmy doświadczonym żeglarzom i byli pod wrażeniem, jak sterowanie z wykorzystaniem kontrolerów ruchu bądź kierownicy z przepustnicą jest bliskie sterowaniu na wodzie. Oczywiście, mieli uwagi, które pomogły nam poprawić system – zaznaczył.

Dotację, którą otrzymała z PARP firma chce przeznaczyć na przygotowanie gotowego już do sprzedaży produktu. Zaoferowany zostanie on firmom szkoleniowym jako uzupełnienie kursów żeglarskich oraz osobom zainteresowanym żeglowaniem do trenowania „na sucho”.

- Teraz zajmiemy się optymalizacją systemu. Poprawimy niedociągnięcia, a za pół roku chcemy zaoferować do sprzedaży kompletny program szkoleniowy zgodny z wytycznymi Polskiego Związku Żeglarskiego – mówi twórca startupu.

System będzie zawierał szereg modułów szkoleniowych i umożliwiał przejście całego szkolenia żeglarskiego, zdobycie stopnia żeglarza jachtowego i sternika morskiego. Będzie też można trenować na różnych jachtach, o różnych porach dniach i w różnych warunkach pogodowych.

Od początku działania podkarpackiej platformy dla startupów, czyli od stycznia 2019 roku do połowy października 2020 roku, wpłynęło ponad tysiąc wniosków z pomysłami na innowacyjny produkt lub usługę. Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego, która prowadzi platformę, podpisała 121 umów ze startupami. Inkubację zakończyło już 91 startupów, a 86 z nich może pochwalić się pozytywną rekomendacją do ubiegania się o dotację. (PAP)

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.