• <
Baltexpo2023_duży

PGNiG wspiera start-upy

ew

16.05.2018 10:18 Źródło: PAP

Partnerzy portalu

PGNiG wspiera start-upy - GospodarkaMorska.pl

Grupa Kapitałowa PGNiG współpracuje obecnie z 18 startupami. Młode firmy dzięki innowacyjnym pomysłom pomagają spółce Skarbu Państwa na tyle skutecznie, że w planie jest nawiązanie ścisłej współpracy z kolejnymi, a centrum start-upowe InnVento stworzone przez PGNiG czeka na zgłoszenia nowych firm z dobrymi pomysłami.

Modelowym przykładem jest współpraca, jaka nawiązała się między PGNiG a startupem 1000 Realities. Jej wynikiem jest wprowadzenie produktów VR/AR (ang. Virtual Reality/Augmented Reality) wykorzystywanych podczas szkoleń pracowników technicznych PGNiG.

Dzięki nowoczesnym technologiom inżynierowie i serwisanci spółki przenoszą się do wirtualnej rzeczywistości. Okulary VR i odpowiednie aplikacje umożliwiają im przeprowadzanie treningu np. przy obsłudze stacji gazowej. Grafiki, które im się ukazują po założeniu okularów są bardzo dokładnym odzwierciedleniem prawdziwych stacji. Dzięki kontrolerom trzymanym w dłoniach mają możliwość wykonywania symulacji - otwierania zaworów czy odpowietrzania instalacji gazowej. Aplikacja informuje na bieżąco, czy pracownik wykonuje czynności poprawnie lub wskazuje gdzie popełnił błąd.

„Bardzo mocno stawiamy na wirtualną rzeczywistość pod kątem szkoleń dla pracowników - mówi Łukasz Kroplewski, wiceprezes Zarządu ds. rozwoju PGNiG. - Są znakomite efekty, same korzyści przede wszystkim czasu i pieniędzy”.

Podczas European Start-up Days zorganizowanego w Katowicach przy okazji X Europejskiego Kongresu Ekonomicznego, Łukasz Kroplewski brał udział w debacie dotyczącej rozwoju start-upów w Polsce, gdzie prezentował możliwości i efekty programu InnVento. Doświadczeniami dzielił się z Anną Brussą, dyrektor departamentu rozwoju startupów w PARP oraz z Dariuszem Śliwowskim, wiceprezesem ARP. 

„InnVento to nie tylko 600 metrów kwadratowych przestrzeni biurowej, znakomity sprzęt dla rezydujących u nas start-upowców, ale to także przede wszystkim znakomici specjaliści, mentorzy, to zaplecze prawne i ekonomiczne - z tego wszystkiego mogą korzystać start-upy zakwalifikowane do naszego programu - mówi Kroplewski. - Siedemset milionów złotych to budżet PGNiG na badania, rozwój i innowacje, a wraz z dodatkowymi środkami zewnętrznymi to przeszło miliard złotych. Świat przyspiesza, a my nie chcemy zostać w tyle, dlatego powołaliśmy InnVento. Żeby być liderem musimy inwestować w innowacje.

etmal_790x120_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.