pc
Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz wręczyła w środę w Warszawie akty powołania członkom Rady Programowej ds. Kompetencji. Celem Rady ma być m.in. stworzenie nowego systemu współpracy szkolnictwa z gospodarką.
W uroczystości uczestniczyły minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska oraz minister edukacji narodowej Anna Zalewska.
W 19-osobowej Radzie znaleźli się przedstawiciele resortów: przedsiębiorczości i technologii, edukacji oraz rodziny, pracy i polityki społecznej, a także organizacji społecznych i gospodarczych, organizacji przedsiębiorców oraz zrzeszających instytucje edukacyjne.
"Mam nadzieję, że Rada Programowa stanie się de facto bardzo dobrym publicznym think-tankiem dla nas wszystkich, zasilającym nas wiedzą, inspirującym z jednej strony do zmian legislacyjnych, które powinny być dokonane po to, aby jeszcze bardziej uelastycznić, jeszcze dostosować system kształcenia do potrzeb rynku pracy. Z drugiej strony będzie nas zasilać rekomendacjami w zakresie kształtowania programów kształcenia" - powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Dodała, że trzecią ważną kompetencją Rady będzie prognozowanie potrzeb kwalifikacyjno-zawodowych na rynku pracy.
"Powołanie Rady to bardzo cenna inicjatywa" - oceniła minister pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Zwróciła uwagę, że choć w Polsce rynek pracy stał się rynkiem pracownika i ma się znakomicie, to nie oznacza to, że nie ma problemów. "Mamy problemy, a takim stałym problemem jest brak dostosowania kompetencji pracowników do rynku pracy, bardzo szybko zmieniającego się rynku pracy" - powiedziała.
"Jest to też inicjatywa, która pokazuje, że żeby osiągnąć oczekiwany efekt finalny, nieodzowna jest współpraca nie tylko międzyresortowa (...), ale także z pracodawcami, z sektorem trzecim" - dodała minister rodziny i pracy.
"Cieszę się z powołania Rady Programowej ds. Kompetencji. Pozwoli ona spojrzeć na rynek pracy i kształcenie dla rynku pracy nie tylko przez pryzmat szkolnictwa technicznego i branżowego, ale również poprzez edukację dorosłych i pracę nad doskonaleniem edukacji dorosłych" - powiedziała minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Jak zaznaczyła, Rada Programowa będzie mogła odegrać ważną rolę w tworzeniu Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.
Jednym ze strategicznych wyzwań zapisanych w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jest wykształcenie nowoczesnych kadr dla polskiej gospodarki. Służyć ma temu system, który składać się będzie z trzech elementów: Sektorowych Rad ds. Kompetencji, Rady Programowej oraz Bilansu Kapitału Ludzkiego, czyli badania dopasowania kompetencyjnego podaży i popytu na rynku pracy.
"Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wyłoniła już siedem Sektorowych Rad ds. Kompetencji. To są inicjatywy oddolne, gdzie pracodawcy zrzeszeni w danej branży, organizacje branżowe, organizacje pracodawców, uczelnie. Takie rady są już wyłonione dla sektorów: zdrowia i opieki społecznej, sektora budowlanego, sektora finansowego, sektora turystyki, sektora mody i innowacyjnych tekstyliów, sektora IT oraz sektora motoryzacji i elektromobilności. W czwartym kwartale planowane jest wyłonienie kolejnych dziewięciu rad. Ich prace będzie wspierać właśnie Rada Programowa ds. Kompetencji" - poinformowała prezes PARP Patrycja Klarecka.
Jak wyjaśniła, zadaniem Rad Sektorowych jest m.in. analiza sytuacji w danej branży i na tej podstawie przygotowanie rekomendacji i ram prawnych dla efektywnego i praktycznego kształcenia specjalistów. Dodała, że system dopełnia zestaw narzędzi do badań rynku pracy – ogólnopolski Bilans Kapitału Ludzkiego (BKL) i jego branżowe edycje. BKL to obszerny monitoring rynku pracy prowadzony przez PARP we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim.
"Podobne rozwiązania, które wspierają koordynację systemu edukacji z potrzebami gospodarki, funkcjonują m.in. w Wielkiej Brytanii, Danii, Irlandii, Australii, Indiach czy Czechach" - poinformowała prezes PARP.
CNK bierze udział w projekcie "Kwalifikacje portowe dla szkół średnich"
Politechnika Morska. Ostatnie dni II naboru
PGZ Stocznia Wojenna partnerem programu rozwoju technologii podwójnego zastosowania
Technologie Morskie KIS 13 za burtą?
Zadziwiajace odkrycie polskich nurków. Odnaleźli wrak niemieckiego statku Gerrit Fritzen
ORP Błyskawica w remoncie. Wyjątkowy, historyczny okręt jest poddawanym zabiegom konserwacyjnym i modernizacyjnym