• <
nauta_2024

Borys: grupa PFR do 2021 r. chce zainwestować 24 mld zł

ew

13.06.2019 11:03 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Borys: grupa PFR do 2021 r. chce zainwestować 24 mld zł

Partnerzy portalu

Borys: grupa PFR do 2021 r. chce zainwestować 24 mld zł - GospodarkaMorska.pl

Celem grupy Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) jest zainwestowanie 24 mld zł do 2021 r. w ramach 15 strategii inwestycyjnych - poinformował prezes PFR Paweł Borys. Dodał, że skumulowany zysk netto PFR za lata 2016-2018 wyniósł 403 mln zł, a średni zwrot na kapitale własnym 7 proc.

Przedstawiciele PFR zaprezentowali w czwartek założenia strategii grupy PFR na lata 2019-2021.

Prezes PFR powiedział, że nowa strategia jest kontynuacją starej strategii z lat 2016-2018. Jak dodał, będzie się ona skupiać na działalności inwestycyjnej oraz prorozwojowej, a także na społecznej odpowiedzialności biznesu.

"Nasza pierwsza strategia koncentrowała się przede wszystkim na wzmocnieniu współpracy w grupie PFR i inicjacji kluczowych programów i inwestycji. W efekcie zbudowaliśmy organizację zajmującą się szerokim spektrum tematów gospodarczych: od portów morskich po drony, od kolei linowych po startupy, od chmury obliczeniowej po Pracownicze Plany Kapitałowe. Teraz przyszedł czas na kolejny krok" - powiedział podczas konferencji prasowej Borys.

Jak mówił, grupa PFR powinna być efektywna i dostarczać zwrot na kapitale, który został PFF powierzony. "Ostrożnie komunikujemy, iż zainwestujemy ponad 20 mld zł, ale naszym celem są 24 mld zł do 2021 roku" - powiedział Borys. Jak dodał, długoterminowy zwrot na kapitale powinien być w przedziale między 4 a 6 proc.

"Chcemy przesunąć ciężar naszej aktywności w projekty infrastrukturalne i samorządowe, a mniej angażować się w spółki" - powiedział opisując nową strategię.

Szef PFR dodał, że na najbliższe lata przygotowano 15 strategii inwestycyjnych. W ramach kwoty 24 mld zł, ok. 11,3 mld zł zostanie zainwestowane w aktywa niepubliczne, m.in. inwestycje strategiczne, samorządowe, infrastrukturę, duże polskie przedsiębiorstwa, ekspansję zagraniczną polskich przedsiębiorstw czy odnawialne źródła energii. Ok. 1,6 mld zł zostanie zainwestowane w aktywa publiczne w ramach funduszy zdefiniowanej daty prowadzonych przez PFR TFI w PPK. Z kolei ok. 3,6 mld zł będzie zainwestowane w ramach funduszy venture capital PFR Ventures (CVC, Starter, Otwarte Innowacje, KOFFI, Biznest), a także funduszy private equity. Natomiast ok. 7,5 mld zł ma być przeznaczone na inwestycje w budowę mieszkań na wynajem. Celem grupy PFR do 2021 r. jest budowa 50 tys. mieszkań.

Borys zapowiedział też, że PFR chce mocno stawiać na inwestycje w odnawialne źródła energii. "Uznaliśmy, że tego typu instytucja jak PFR musi się zaangażować w tą transformację energetyczną związaną z pakietem klimatycznym. Obliczyliśmy, że aby zrealizować do końca przyszłego roku cele pakietu klimatycznego dla Polski to potrzebne jest ponad 50 mld zł inwestycji, a żeby zrealizować cele do 2030 roku - to ponad 200 mld zł inwestycji" - powiedział Borys.

Poinformował, że spółka przeanalizowała sytuację finansową polskich firm energetycznych i okazało się, że istnieje luka finansowa. "Chcemy naszymi instrumentami tę lukę finansową uzupełnić, aby te inwestycje mogły być sprawnie realizowane, co ma fundamentalne znaczenie" - powiedział. Zaznaczył, że w ciągu najbliższych tygodni PFR będzie mógł przedstawić więcej szczegółów dotyczących inwestycji w OZE.

Przedstawiciele PFR przekazali, że w obszarze działalności prorozwojowej grupa PFR chce stawiać na digitalizację polskiej gospodarki (w tym na usługi chmurowe, usługi cyberbezpieczeństwa, usługi wsparcia), na rozwój polskiego rynku kapitałowego (ratingi podmiotów, ratingi emisji długu, serwis analityczny), rozwój innowacyjności (edukacja, doradztwo, programy tematyczne), analizy ekonomiczne oraz na Pracownicze Plany Kapitałowe.

Kluczowe cele grupy PFR do 2021 roku obejmują też m.in. udział 5,5 miliona osób w programie PPK, zaangażowanie do programu rozwoju innowacji 10 tys. uczestników, objęcie programami społecznymi PFR 100 tys. osób. Jednocześnie celem PFR jest rentowność każdego podmiotu z grupy.

Przedstawiciele PFR podsumowali także trzy lata działalności spółki. "Jeśli chodzi o ostanie trzy lata to zrealizowaliśmy ponad 30 projektów inwestycyjnych o wartości ponad 8 mld zł bezpośrednio lub poprzez zarządzane fundusze" - powiedział Borys. W ciągu trzech ostatnich lat średni zwrot na kapitale własnym PFR wyniósł 7,0 proc. Skumulowany zysk netto PFR w latach 2016-2018 wyniósł 403 mln zł. Na koniec 2018 roku kapitał własny PFR wyniósł 3 mld zł, a zysk z inwestycji funduszy inwestycyjnych na koniec zeszłego roku sięgał 70 mln zł.

Jak przekazano, dzięki wsparciu PFR udało zrealizować projekty inwestycyjne o łącznej wartości 26,2 mld zł. Wśród najistotniejszych transakcji jest wspólne z PZU przejęcie 32,8 proc. akcji Banku Pekao (udział PFR 12,8 proc.), przejęcie 100 proc. akcji PESA Bydgoszcz, 99,77 proc. akcji Polskich Kolei Linowych. Ostatnią zrealizowaną inwestycją jest zakup - wspólnie z PSA International Ptd oraz IFM Investors - DCT Gdańsk, największego terminalu kontenerowego w Polsce (udział PFR 30 proc.).

Polski Fundusz Rozwoju to grupa instytucji finansowych i doradczych dla przedsiębiorców, samorządów i osób prywatnych inwestująca w zrównoważony rozwój społeczny i gospodarczy kraju. W skład grupy kapitałowej PFR wchodzą PFR (odpowiada za obszar inwestycji), ARP (rozwój przemysłu), Bank Gospodarstwa Krajowego (bankowość), KUKE (ubezpieczenia eksportowe), PAIH (handel i inwestycje zagraniczne) oraz PARP (rozwój przedsiębiorczości).

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.