• <
urząd_morski_gdynia_2021

ARP: Budujemy instytucję szeroko wspierającą sektor MŚP

Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska ARP: Budujemy instytucję szeroko wspierającą sektor MŚP
ARP: Budujemy instytucję szeroko wspierającą sektor MŚP - GospodarkaMorska.pl

pc

26.04.2019 Źródło: PAP

Agencja Rozwoju Przemysłu buduje instytucję wspierającą małych i średnich przedsiębiorców nie tylko podczas koniunktury, ale też która nie zamknie się na ich potrzeby w ciężkich czasach – zapewnił w piątek dyrektor zarządzający ARP ds. rozwoju biznesu Konrad Trzonkowski.

Podczas piątkowego otwarcia przez Agencję Centrum Obsługi Przedsiębiorców w Katowicach Trzonkowski przypomniał, że prezentowana kilka miesięcy temu strategia ARP na lata 2018-2022 przewidziała m.in. budowę systemu wsparcia sektora MŚP. Na tej podstawie powstaje oferta oparta nie tylko o klasyczne usługi, na wzór banku, lecz budowana jest instytucja szeroko wspierająca państwo polskie, a przede wszystkim przedsiębiorców w ich potrzebach.

Dyrektor zaznaczył, że chodzi o potrzeby inwestycyjne, restrukturyzacyjne – generalnie finansowe, w warunkach dobrej koniunktury, ale też słabszej. „Pomni doświadczeń z 2008 r. wiemy, że potrzebna jest instytucja, która w tych trudnych czasach nie zamknie się na potrzeby, która w kontekście ograniczenia rynku międzybankowego czy ograniczenia apetytu na ryzyko przez inne instytucje finansowe, będzie potrafiła wesprzeć przedsiębiorców w ich potrzebach” - mówił.

„W oparciu o to przygotowaliśmy strategię, która w głównej mierze skupia się, aby zaoferować przedsiębiorcom produkty inne, niż te, które są obecnie oferowane przez rynek, chociażby bankowy” - zaznaczył Trzonkowski dodając, że nie chodzi o konkurowanie przez ARP z ok. 60 instytucjami bankowymi z polskiego rynku. „Chcemy komplementarnie uzupełnić tę ofertę” - wyjaśnił.

Wskazał, że pierwszy, kluczowy punkt tej oferty to produkt pożyczkowy, odpowiadający na potrzeby inwestycyjne, obrotowe czy restrukturyzacyjne. Ocenił, że pożyczka ta jest bardzo prosta w swojej formule – zgłaszający się przedsiębiorca, który określi, jak długo działa na rynku i jakie są jego potrzeby, uzyska od razu odpowiedź, ile będzie go to kosztowało i jakich zabezpieczeń potrzebuje.

Trzonkowski podkreślił, że ARP – jako 100-procentowa spółka Skarbu Państwa, a jednocześnie przedsiębiorstwo komercyjne – musi dbać o jakość swego portfela. Weryfikuje zatem zawsze zdolność do spłaty zobowiązań swoich klientów; zabezpieczenia mogą być jednak wspierane poręczeniami ze strony lokalnych funduszy poręczeniowych, koordynowanych przez Krajową Grupę Poręczeniową i Bank Gospodarstwa Krajowego.

ARP przygotowała jednocześnie dostępne na stronie: arp.pl/uslugi-finansowe/parametryzator narzędzie, dzięki któremu klient, zanim jeszcze trafi do Centrum Obsługi Przedsiębiorców ARP, może samodzielnie sprawdzić jej ofertę finansowania - bez ukrytych kosztów i niespodzianek.

Druga część oferty to spółka leasingowa, która ma oferować leasing typu asset finance (maszyny, sprzęt IT itp.). „To produkt, który jest stosunkowo niszowy na rynku. (...) Chcemy się skupić na trudniejszych rzeczach, chociażby związanych z przemysłem: maszynach, urządzeniach, których nikt nie chce finansować leasingiem dlatego, że jest ograniczony rynek wtórny na takie dobra czy że trudno jest określić później ich wartość rezydualną” - wyjaśnił dyrektor zarządzający ARP.

„Mając wieloletnie doświadczenie w finansowaniu tych ciężkich przemysłów, potrafimy sobie z tym poradzić” - zaznaczył.

Kolejną inicjatywą pod kątem sektora MŚP są Centra Obsługi Przedsiębiorców. Pierwsze z nich otwarto 23 marca we Wrocławiu, drugie w piątek w Katowicach. W maju ruszyć ma kolejne takie centrum w Gdyni, w planie są też trzy kolejne – w drugiej połowie br.

ARP rozwija też International Desk, czyli zespół ds. wsparcia zagranicznego. Ma on koncentrować się na wspieraniu planów eksportowych polskich przedsiębiorców. „Jeżeli przedsiębiorca będzie miał chęć zaistnieć swoimi produktami czy usługami za granicą, (…) nasz zespół przygotuje konkretną strategię i wspólnie z przedsiębiorcą ją wdroży” - zasygnalizował.

Wskazał, że w Grupie Kapitałowej Polskiego Funduszu Rozwoju istnieją potrzebne do tego narzędzia – udostępniane przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu, Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, Bank Gospodarstwa Krajowego i ARP.

„Jeżeli będzie potrzeba zbudowania eksportowej linii produkcyjnej, ARP bardzo chętnie to sfinansuje. Jeżeli będzie potrzeba sfinansowania kontraktu na lokalnym zagranicznym rynku z partnerem biznesowym, mamy od tego PAIH. Jeżeli będzie potrzeba wsparcia w kampanii marketingowej, mamy PARP. (…) Jeżeli zajdzie potrzeba wsparcia działalności proeksportowej, chociażby produktami akredytywowymi – na pewno chętnie pomoże BGK” - zapewnił Trzonkowski.

Źródło:
PAP
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31902,00 $ tona 2,04% 22 cze
 Cynk 2841,00 $ tona 0,32% 22 cze
 Aluminium 2375,00 $ tona 0,93% 22 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.