• <

Wynik wyszukiwania - "kula" - Wiadomości

Chiny na energetycznym kursie. Skorzystają porty i morski transport

Obecnie Chiny zamieszkuje 18% światowej populacji, zużywa 26% światowej energii pierwotnej, emituje 33% światowego CO2 związanego z energią i jest zdecydowanie wiodącym krajem w instalacji odnawialnych źródeł energii. Transformacja energetyczna w Chinach ma kluczowe znaczenie dla przyszłości Chin i powodzenia globalnej transformacji energetycznej – podkreślają eksperci DNV, autorzy raportu „Energy Transition Outlook China 2024”.
16.05.2024

Wzrost stężenia CO2 największy od 50 tys. lat

Obecnie stężenie dwutlenku węgla w atmosferze rośnie 10 razy szybciej niż w czasie najsilniejszego przyrostu w czasie minionych 50 tys. lat. To wynik analizy gazu uwięzionego w antarktycznym lodzie.
16.05.2024

W Świnoujściu odbędzie się 16. Baltic Business Forum pod hasłem „Współpraca dla odbudowy Ukrainy”

Organizatorami tegorocznej edycji Baltic Buisness Forum są Polsko - Ukraińska Izba Gospodarcza (PUIG) oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie Europa-Północ-Wschód ENEIA. Współorganizatorami: Urząd Miasta Świnoujścia i Województwo Zachodniopomorskie.
14.05.2024

Pomorskie branże kluczowe i inteligentne specjalizacje Pomorza. Bierzmy przykład z Danii [RELACJA]

Jak będzie kształtować się regionalna gospodarka w najbliższych latach? Jakie będą branże kluczowe i inteligentne specjalizacje Pomorza? Jakie powinny powstać Regionalne Agendy Badawcze, aby wykorzystać potencjał Pomorza? – to główne pytania zadane na początku konferencji „Pomorska Gospodarka Jutra”, którą zorganizował Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.
11.05.2024

Błyskawiczna akcja na Morzu Arabskim. Siły morskie operacji EUNAVFOR Atalanta odbiły statek z rąk piratów

Na Morzu Arabskim doszło do ataku na tankowiec. Natychmiast w ten rejon wysłano okręt wchodzący w skład operacji EUNAVFOR Atalanta, który odbił jednostkę i aresztował piratów. W trakcie akcji doszło do wymiany ognia.
10.05.2024

Nieprawidłowości w Polskiej Grupie Zbrojeniowej? Zapłacono za ubezpieczenie fregat, choć budowa dopiero ruszyła

Polska Grupa Zbrojeniowa zapłaciła 157 mln zł za ubezpieczenie trzech fregat budowanych w ramach programu Miecznik, choć budowa pierwszego zaczęła się niedawno - poinformowali wiceministrowie obrony i aktywów państwowych Cezary Tomczyk oraz Marcin Kulasek.
09.05.2024

Obfite efekty działań brytyjskiego patrolowca. Okręt zatrzymał transporty narkotyków o łącznej wartości pół miliarda funtów

Działający na Morzu Karaibskim HMS Trent (P224) zatrzymał po nocnej akcji ładunek kokainy wart 204 mln funtów. Od grudnia podczas pięciu operacji patrolowiec przejął ładunek o wartości 511 mln funtów. Dzięki temu nielegalne substancje nie trafiają na brytyjskie ulice, a przestępcy tracą możliwość zarobku.
07.05.2024

Siły międzynarodowe ogłaszają koniec i sukces antynarkotykowej operacji "Crimson Barracuda"

Połączone Siły Zadaniowe 150 (Combined Task Force 150, CTF-150) pod kanadyjskim dowództwem podsumowały zakończoną 14 kwietnia operację pk. "Crimson Barracuda", mającą na celu zwalczanie przemytników narkotyków na Oceanie Indyjskim, Morzu Arabskim i w Zatoce Omańskiej. Podkreślają tu zaangażowanie państw w walkę z narkobiznesem i powstrzymywanie działalności przestępczej.
29.04.2024

Bandera wygodna dla polskich armatorów i rządu. Jak przywrócić ją flocie handlowej?

Co roku Polska traci około 8 mld zł z powodu tego, że polska flota handlowa pływa pod obcymi banderami – to najkrótsza konkluzja konferencji „Morska flota handlowa pod narodową banderą. Polską racją stanu!”, która odbyła się Wydziale Nawigacyjnym Uniwersytetu Morskiego w Gdyni 24 kwietnia 2024 roku.
28.04.2024

Masowce i tankowce na fali. Analiza rynku tonażowego (tygodnie 11-14/2024)

Jak wskazują na to dane Gold Destiny oraz inne dane rynkowe w ostatnich tygodniach doszło do zintensyfikowania inwestycji tonażowych w segmentach masowców i tankowców. Beneficjentem ożywienia po części okazał się również rynek gazowców.
23.04.2024

Jak przetrwać i ratować na morzu? Ćwiczenia i badania na Bałtyku z udziałem studentów i pracowników uczelni morskich

Ćwiczenia oraz badania naukowe Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (SAR) z udziałem studentów oraz kadry Politechniki Morskiej w Szczecinie, a także Uniwersytetu Morskiego w Gdyni miały miejsce 26 marca 2024 na Zatoce Gdańskiej. Obejmowały one dwie części – badanie zachowań rozbitków na tratwie ratunkowej podczas wielogodzinnego dryfu i obliczenia przewidywań znosu tratwy.
23.04.2024

VI Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego. Jakie szanse i zagrożenia wiążą się z rozwojem sztucznej inteligencji?

W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się, 18 kwietnia br., 6. edycja Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego, w której wzięli udział przedstawiciele instytucji i firm z branży morskiej. W tym roku uczestnicy konferencji poświęcili szczególnie wiele miejsca rozwojowi technologii cyfrowych, w tym AI, a także perspektywom wykorzystania ich na statkach i jednostkach offshore.
20.04.2024

Zatoka Perska zalewana narkotykami. Międzynarodowa koalicja niemal codziennie zajmuje transpoty nielegalnych substancji

Mające swoją główną siedzibę w stolicy Bahrajnu, Manamie, Połączone Siły Zadaniowe 150 (Combined Task Force 150, CTF-150) dokonały kilku spektakularnych zatrzymań jednostek nawodnych wykorzystywanych do transportu narkotyków. Zatoka Perska obok Morza Karaibskiego stała się obszarem intensywnych działań przemytników, których działalność próbują ukrócić siły morskie wielu państw działających w ramach koalicji.
17.04.2024

Dowództwo operacji EUNAVFOR Atalanta potwierdza uwolnienie masowca prowanego przez piratów

Masowiec Abdullah, który 14 kwietnia został wypuszczony przez somalijskich piratów po zapłacie 5 mln dolarów okupu znalazł się na bezpiecznych wodach. Dowództwo operacji Unii Europejskiej EUNAVFOR Atalanta potwierdziło, że zarówno statek, jak i 23 członków jego załogi jest bezpiecznych.
15.04.2024

Trzy dekady morskich działań antynarkotykowych na Karaibach

Od 30 lat Holandia i USA wspólnie prowadzą działania wymierzone w przemytników działających na Morzu Karaibskim. Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat służby zarekwirowały 50 000 kilogramów nielegalnych substancji i środków. Rocznica działań była okazją dla obu państw do podsumowań i omówienia dalszej, długoterminowej współpracy w zakresie operacji walki z przemytem narkotyków.
11.04.2024

Nowa marka w Omida Group - Omida Finance pionierem nowoczesnego finansowania w branży TSL

Omida Group powołuje nową spółkę Omida Finance, która ma pełnić rolę podmiotu finansującego przewoźników dla wszystkich spółek z Grupy oraz w przyszłości dostarczać inne nowoczesne rozwiązania wspierające interesy Omida Group.
08.04.2024

Masowce i tankowce na fali. Analiza rynku tonażowego (tygodnie 11-14/2024)

Jak wskazują na to dane Gold Destiny oraz inne dane rynkowe w ostatnie tygodnie doszło do zintensyfikowania inwestycji tonażowych w segmentach masowców i tankowców. Beneficjentem ożywienia po części okazał się również rynek gazowców.
08.04.2024

Siły morskie Indii ponownie uratowały statek porwany przez piratów

Zakończyła się kolejna, antypiracka akcja Marynarki Wojennej Indii (Indian Navy). Zespół abordażowy zatrzymał statek rybacki i wymusił poddanie się dziewięciu uzbrojonych piratów. Udało się uratować całą załogę, w której skład wchodziło 23 obywateli Pakistanu.
02.04.2024

Coraz więcej aktywności na rynkach tonażowych. Analiza rynku tonażowego (tygodnie 8 – 11.2024)

Kolejne tygodnie pierwszego kwartału 2024 roku to obserwowana wzmożona aktywność inwestycji tonażowych wielu typów jednostek. Wzrosty nie wynikają jednak z dynamicznego rozwoju rynku frachtowego. Wręcz przeciwnie wzrosty wolumenów ładunków, np. skonteneryzowanych są nadal niższe niż wzrosty pojemności dostępnego na rynku tonażu. Występujący niedobór tonażu na wielu szlakach wynika z kryzysów, które mocno uderzają w żeglugę.
01.04.2024

Konferencja Offshore Wind 2.0. Czy możliwa jest cyberbezpieczna infrastruktura krytyczna?

Ostatnim z wątków dyskutowanych podczas zorganizowanej przez Attis Broker konferencji Offshore Wind 2.0 było kwestia cyberbezpieczeństwo infrastruktury krytycznej.
01.04.2024

Analityk: Ukraińcy zdołali zepchnąć Flotę Czarnomorską do narożnika

Na Morzu Czarnym armia ukraińska zdołała zepchnąć rosyjską Flotę Czarnomorską do narożnika, pozbawić Moskwę kontroli na tym akwenie – ocenia w rozmowie z PAP analityk wojskowości Mariusz Cielma. Jego zdaniem to zasługa „dronów morskich” oraz brytyjskich i francuskich rakiet manewrujących.
30.03.2024

Ubezpieczenia Kadłuba i Maszyn (Hull & Machinery) – podstawowe ryzyka morskie jednostek pływających

Każda jednostka pływająca po otwartych akwenach powinna mieć ubezpieczenie H&M, choć nie są to ubezpieczenia stricte obowiązkowe. Ubezpieczenie casco (H&M) mają zarówno jednostki przybrzeżne, jak holowniki, barki, dźwigi pływające pontony, jak również znacznie większe statki pełnomorskie typu tankowce, kontenerowce, samochodowce, chemikaliowce, promy czy też potężne statki pasażerskie.
25.03.2024

Wzrasta zagrożenie ze strony somalijskich piratów. Rozwiązaniem uzbrojona ochrona?

Obok agresywnej działalności bojowników Huti z Jemenu na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej zagrożenie dla żeglugi stwarzają somalijscy piraci, którzy w ostatnim czasie uaktywnili się na wielką skalę. Stanowią niebezpieczeństwo dla statków chcących pokonać trasę morską prowadzącą przez "Róg Afryki", bądź też zmierzając na trasie żeglugowej na Oceanie Indyjskim. Nie brakuje przy tym zarzutów o nieskuteczność międzynarodowych sił morskich mających chronić żeglugę w rejonie.
23.03.2024

Bank Pekao: produkcja przemysłowa praktycznie nie zmieniła się od dwóch lat

Produkcja przemysłowa zaskoczyła w górę, ale głównie ze względu na rewizję cen w poprzednich miesiącach; w praktyce produkcja nie zmieniła się od dwóch lat – poinformowali ekonomiści Banku Pekao w komentarzu do środowych danych GUS.
20.03.2024

Anna Stelmaszyk-Świerczyńska, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni: duże projekty infrastrukturalne realizowane bez zmian

O najważniejszych z punktu widzenia gospodarki morskiej inwestycjach infrastrukturalnych w portach Gdańsk, Gdynia i Elbląg, ale także mniejszych portach i utrzymaniu pasa technicznego wzdłuż wybrzeża, oraz o problemach kadrowych rozmawiamy z nową dyrektorką Urzędu Morskiego w Gdyni Anną Stelmaszyk-Świerczyńską.
17.03.2024

FSRU dla Polski rekordowo drogi?

Południowokoreański koncern stoczniowy otrzymał zamówienie na budowę jednostki FSRU za rekordowo wysoką cenę. Branżowe media i brokerzy spekulują, że to właśnie ta jednostka zakotwiczy na Zatoce Gdańskiej.
15.03.2024

Porwany przez piratów masowiec przybył na somalijskie wybrzeże

Wciąż pozostaje niepewna sytuacja statku pływającego pod banderą Bangladeszu, M/V Abdullah. Porwana 13 marca jednostka miała znaleźć się na wodach Somalii, acz nie będących pod kontrolą władz tego państwa. Wychodzi że to pierwsze od pewnego czasu udane pochwycenie statku przez piratów.
15.03.2024

Ukraińskie siły powietrzne zniszczyły statek służący Rosjanom jako strategiczny obiekt

W ciągu ostatnich kilku tygodni Siłom Zbrojnym Ukrainy udało się zneutralizować trzy wrogie okręty, wywołując szok w rosyjskich szeregach i doprowadzając do dymisji wyższych kadr dowódczych sił morskich. Obok ataków na okręty przeprowadzają także skuteczne uderzenia na inne jednostki nawodne.
13.03.2024

Mars wpływa na oceany

Mimo liczonej w dziesiątkach, a nawet setkach milionów kilometrów odległości od Ziemi, Mars może wpływać na kształt orbity Ziemi, a co za tym idzie, na głębiny ziemskich oceanów - informuje pismo „Nature Communications”.
13.03.2024

ORP Orzeł w zanurzeniu. Wielki powrót do służby

Jedyny polski okręt podwodny pierwszy raz od dawna pokazał się "w zanurzeniu". Ma to oznaczać zbliżający się koniec epopei w związku z ciągnącymi się remontami i wątpliwościami co do gotowości jednostki do pełnienia służby pod wodą.
09.03.2024

Marynarze porzuceni przez operatora. Armator i administracja morska to moralni bankruci?

Marynarze na wielu statkach walczą o przetrwanie po tym, jak zostali porzuceni przez saudyjską firmę Hadi H Al Hamman Establishment. ITF otrzymała wiele niepokojących doniesień o wstrzymaniu wypłat dla marynarzy pracujących na ośmiu statkach należących do Hadi H Al Hamman Establishment. Firma jest zarejestrowana w Bahrajnie, który nie ratyfikował MLC – alarmuje International Transport Workers’ Federation (ITF).
07.03.2024

Szczyt Australia-ASEAN: potępiamy działania zagrażające pokojowi na Morzu Południowochińskim

Przywódcy Australii i państw Azji Południowo-Wschodniej zakończyli w środę trzydniowy szczyt, wzywając do powściągliwości na spornym Morzu Południowochińskim i trwałego zawieszenia broni w Strefie Gazy.
06.03.2024

W stoczni HII zwodowano kolejny atomowy okręt podwodny typu Virginia

W stoczni Newport News Shipbuilding (NNS) należącej do Huntington Ingalls Industries (HII) odbyło się 23 lutego wodowanie przyszłego USS Massachusetts (SSN 798). To 25 okręt podwodny typu Virginia i 12 z tej serii powstający w Newport. To jedna z dwóch stoczni w całych USA zdolna do projektowania i budowy okrętów podwodnych z napędem atomowym dla US Navy.
28.02.2024

Dopływ słodkiej wody do Atlantyku Północnego to bardziej upalne lata w Europie

Trendy w pogodzie, jakie będą panować latem na terenie Europy, można przewidzieć z wyprzedzeniem wielu miesięcy, a nawet lat, badając podwyższone stężenia słodkiej wody w Północnym Atlantyku. Zwiększony dopływ takiej wody oznacza lato bardziej upalne i suche.
28.02.2024

Niemiecki i grecki okręt wchodzą na Morze Czerwone. Rozpoczyna się praktyczny wymiar operacji "Aspides"

Dwie fregaty, niemiecka FGS Hessen (F221) i grecka Hydra (F-452) wchodzą na Morze Czerwone, aby ochraniacz żeglugę przed atakami ze strony jemeńskich bojowników Huti. Tym samym rozpoczyna się fizyczny wymiar operacji EUNAVFOR "Aspides". Misja okrętów pod auspicjami Unii Europejskiej jest wkładem w tworzenie bezpieczeństwa transportu morskiego w zagrożonym rejonie.
27.02.2024

„Miecznik” i offshore kluczami do uzdrowienia branży stoczniowej. Zebranie Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zebrała się, aby omówić temat realizacji programu „Miecznik” ze szczególnym uwzględnieniem dostosowania infrastruktury stoczniowej do budowy okrętów dla marynarki wojennej w ramach tego programu. Zajęto się także tematem polityki rządu w stosunku do sektora stoczniowego.
22.02.2024

Przyszłość Siemens Energy wciąż pod znakiem zapytania

Jak donoszą niemieckie media, cierpliwość akcjonariuszy Siemens Energy może się wkrótce wyczerpać. Wskutek katastrofalnych wyników ostatniego roku finansowego, inwestorzy są podzieleni w ocenie zarządzania spółką. 26 lutego odbędzie się walne zgromadzenie, podczas którego rozstrzygną się dalsze losy firmy.
22.02.2024

Ukraina. Ekspert: w ciągu dwóch lat wojny zmieniły się armie i oblicze konfliktu

Wojna Rosji przeciwko Ukrainie trwa już dwa lata i w tym czasie przechodziliśmy przez różne etapy: od rozpaczy przez nadzieję po euforię – mówi PAP analityk ds. wojskowości Mariusz Cielma. „Teraz jest trudny moment dla Ukrainy” – dodaje ekspert.
22.02.2024

Gwarancje ubezpieczeniowe – możliwości i wyzwania

Gwarancje ubezpieczeniowe funkcjonują na polskim rynku od lat 90. i dziś są jedną z najpopularniejszych form zabezpieczenia realizowanych umów, nie tylko w branży budowlanej, która naturalnie kojarzona jest z gwarancjami zapłaty wadium, należytego wykonania umowy, usunięcia wad i usterek czy też zwrotu zaliczki, ale także w przemyśle morskim, zbrojeniowym, branży offshore czy też dynamicznie rozwijającym się sektorze odnawialnych źródeł energii (OZE).
21.02.2024

ABB uruchomi pierwszy hybrydowo-elektryczny statek wycieczkowy do podróży w rejon polarny

ABB zdobyła zamówienie od stoczni Astilleros y Servicios Navales SA (ASENAV) w Chile na dostawę zasilania i układu napędowego dla nowo zbudowanego statku wycieczkowego do wypraw polarnych Antarctica21. Zbudowany do działania na obszarze podbiegunowym, Magellan Discoverer ma zapewnić korzyści dzięki wysokiej wydajności, bezpieczeństwu i komforcie pasażerów. Projekt ma stanowić kamień milowy w postaci pierwszej instalacji technologii napędu Azipod na statku hybrydowo-elektrycznym zbudowanym w obu Amerykach.
21.02.2024

Ożywienie na rynku tonażowym. Analiza rynku tonażowego (tygodnie 2-5/2024)

Początkowe tygodnie nowe roku to mocny wzrost w obrocie używanym tonażem, a także w składaniu nowych zamówień. Wskazywały na to między raporty Golden Destiny. Wzrasta również zapotrzebowanie na złomowany tonaż. Brakuje jednak nadal znaczącego zasilania branży recyklingu okrętowego w przeznacozne do tego celu statki. Taki impas według analityków tego rynku ma nadal trwać w tym zakresie.
19.02.2024

To kolejny cel dla ukraińskich dronów? Fregata Admirał Makarow i trzy inne okręty z Kalibrami są aktywne na Morzu Czarnym

Jak poinformowały Siły Zbrojne Ukrainy, jeszcze 15 lutego służbę bojową na Morzu Czarnym pełniły cztery okręty Floty Czarnomorskiej. Wśród nich jest nowoczesna fregata proj. 11356M Admirał Makarow (799), stanowiąca potencjalnie największe zagrożenie z nich dla broniącego się państwa. Odbywa się to niedługo po spektakularnym sukcesie, jakim było zatopienie okrętu desantowego Cezar Kunikow.
17.02.2024

Rosja zwiększyła na Morzu Czarnym liczbę okrętów zdolnych do ostrzeliwania Kalibrami

Ukraińskie służby wskazały, że służbę operacyjną pełnią obecnie trzy rosyjskie okręty zdolne do wystrzelenia w ramach łącznej salwy do 24 rakiet typu Kalibr. Mimo skutecznych ataków na Flotę Czarnomorską ta wciąż stanowi zagrożenie dla Ukrainy od strony morza.
12.02.2024

„Miecznik” kluczem do rozwoju obronności. Wywiad z Cezarym Cierzanem, dyrektorem Departamentu Technologii Morskich PGZ S.A.

Niedawna uroczystość położenia stępki pod prototypową, wielozadaniową fregatę programu „Miecznik” wzbudziła niemałe emocje z racji na znaczenie tej inwestycji dla branży okrętowej oraz polskiej Marynarki Wojennej. W rozmowie z Cezarym Cierzanem, dyrektorem Departamentu Technologii Morskich Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., przybliżamy historię tego przedsięwzięcia.
07.02.2024

Czarter na podróż – zakończenie okresu ładowania

Okres ładowania („laytime”) jest ustalonym (umownie lub zwyczajowo) okresem, będącym w wyłącznej dyspozycji frachtującego (czarterującego), przeznaczonym do przeprowadzenia operacji za/wyładunkowych towaru objętego daną umową czarteru.
07.02.2024

Szwedzkie media: umarzając śledztwo w sprawie Nord Stream pozbyliśmy się "gorącego kartofla"

Szwecja, umarzając śledztwo w sprawie sabotażu na Nord Stream, pozbyła się "gorącego kartofla", jakim mogą być wnioski, wskazujące, kto jest odpowiedzialny za wysadzenie rosyjsko-niemieckiego gazociągu - komentują w środę szwedzkie media.
07.02.2024

Rosyjski okręt pokonany przez drony. Siły Zbrojne Ukrainy chwalą sie spektakularnym zatopieniem kutra rakietowego Iwanowiec

Nagranie udostępnione przez ukraińskie siły morskie pokazuje, jak kolejne drony, pod ciągłym ostrzałem, zbliżają się do wrogiego okrętu i detonują przy jego kadłubie ładunki wybuchowe. Dzięki temu wroga jednostka została ciężko uszkodzona. To kolejny sukces Morskich Sił Ukrainy, które choć są dużo słabsze od Floty Czarnomorskiej i nie są w stanie osiągnąć przewagi na swoim akwenie, potrafią skutecznie zadać straty rosyjskiej armii.
01.02.2024

„Miecznik” programem ponad podziałami. Położenie stępki pod przyszły ORP Wicher w PGZ Stocznia Wojenna

To było wyczekiwane przez wielu wydarzenie, wskazujące na kolejny etap największego przedsięwzięcia zbrojeniowego w Polsce. W gdyńskiej stoczni, z udziałem przedstawicieli władz, kadry dowódczej sił zbrojnych oraz branży stoczniowej odbyła się, 31 stycznia, ceremonia położenia stępki pod prototypową, wielozadaniową fregatę programu „Miecznik”. Przyszły Wicher oraz bliźniacze Burza i Huragan będą służyć w Dywizjonie Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów i stacjonowały w Porcie Wojennym Gdynia.
31.01.2024

Położono stępkę pod budowę pierwszej fregaty w ramach programu Miecznik

W środę w Gdyni położono stępkę pod budowę pierwszej z trzech fregat dla Marynarki Wojennej w ramach programu Miecznik. Jednostka po wybudowaniu otrzyma nazwę ORP Wicher.
31.01.2024

Adampol z najwyższym wynikiem ankiety satysfakcji klienta Hyundai Glovis

Firma Hyundai Glovis przedstawiła niedawno oficjalny wynik badania satysfakcji klienta (Customer Satisfaction Service CSI) w 2023 roku. Zgodnie z przedstawionymi danymi, Adampol uzyskał najwyższą ocenę spośród wszystkich zagranicznych spółek zależnych, świadczących usługi transportowe (atutomotive i general cargo).
31.01.2024

30 kwietnia zakończy się remont gdańskiego Żurawia

Zakończenie remontu i modernizacji gdańskiego Żurawia jest planowane na 30 kwietnia br.- poinformowało we wtorek Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.
30.01.2024

Paliwa płynne zapracowały na rekordowe przeładunki w Porcie Gdańsk

Dynamiczny rozwój Portu Gdańsk i sukcesywny wzrost przeładunków można obserwować od kilku lat. Jednak w ostatnim roku, z uwagi na sytuację geopolityczną, nastąpił olbrzymi skok. Największy polski port przekroczył kolejną barierę przeładunków. Blisko 81 mln ton, oznacza wzrost o ponad 12,7 mln ton w porównaniu do 2022 r.
28.01.2024

Port Gdańsk przystępuje do Sojuszu Portów Europejskich. W tle walka z przemytem narkotyków

Przedstawiciele największych portów europejskich spotkały się Antwerpii w Belgii w ramach inicjatywy European Port Alliance. To forma partnerstwa publiczno-prywatnego, w ramach której największe porty morskie i najważniejsze europejskie instytucje i agencje rozwijają międzynarodową współpracę. Celem spotkania 24 stycznia było omówienie zagrożenia przemytu narkotyków i zwalczania tego procederu. Wśród uczestników wydarzenia byli także reprezentanci Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A.
25.01.2024

Portrezerwa. Ewolucja i wizja rozwoju

Portrezerwa to historia stworzenia dobrze prosperującego przedsiębiorstwa przeładunkowego działającego na terenie trójmiejskich portów morskich. Dzięki determinacji i zaangażowaniu założycieli oraz trzonu kadry pracowniczej spółce w krótkim czasie udało się zaistnieć na rynku, a wręcz stać się jednym z głównych graczy w swojej branży. Czym firma wyróżnia się na rynku i jakie ma plany na przyszłość?
25.01.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Tomasz Świątkowski

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka podcastu Polish Offshore Wind. Tym razem gościem Patryka Zbroi jest Tomasz Świątkowski - Prezes Zarządu StoGda Ship Design & Engineering sp. z o.o.
24.01.2024

Spekulacje o zmianie lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce – zdanie ekspertów

Dyskusja o zmianie lokalizacji budowy elektrowni jądrowej w Polsce nabrała rumieńców. Ta sytuacja została zainicjowana przez wojewodę pomorską Beatę Rutkiewicz, która podczas wizyty w Lubiatowie miała powiedzieć, że „decyzja środowiskowa dla lokalizacji w Lubiatowie została wydana, ale cały czas rozważamy, czy słusznie. Są też różne głosy na temat wybranej technologii. Najbliższe miesiące będą decydujące” – o czym poinformował 17 stycznia b.r. Dziennik Bałtycki.
21.01.2024

Ministrowi aktywów państwowych bezpośrednio podlegają m.in. KGHM, Orlen, PKO BP

KGHM, Orlen, PKO BP, PZU i Totalizator Sportowy to spółki, które bezpośrednio nadzoruje minister aktywów państwowych Borys Budka - wynika z zarządzenia w sprawie podziału kompetencji w resorcie aktywów, które weszło w życie.
18.01.2024

Sunak o atakach na Huti: nie zawahamy się zaatakować ponownie

Wspólne ataki USA i Wielkiej Brytanii na cele rebeliantów Huti w Jemenie były w założeniu "ograniczoną, pojedynczą akcją" - wyjaśnił w poniedziałek brytyjski premier Rishi Sunak, składając w Izbie Gmin sprawozdanie na temat zeszłotygodniowej operacji.
15.01.2024

Gospodarka Chin na fali wznoszącej. Sama nie ożywi transportu morskiego i portów

Ożywienie gospodarki chińskiej ostatnich 3 kwartałach 2023 r. jest sygnałem dla wielu gospodarek, że handel światowy się ożywi, a wraz z nim ożyje transport morski i porty. Takie wnioski można wyciągnąć na podstawie utrzymujących się pozytywnych symptomów wzrostu aktywności we wszystkich wiodących obszarach gospodarki. Dzieje się tak pomimo, a może nawet w wyniku nałożonych przez Stany Zjednoczone sankcji.
14.01.2024

Straż Wybrzeża USA gwarantuje wielomilionowe "straty" dla karteli narkotykowych

Zwalczanie przemytu nielegalnych substancji, przede wszystkim narkotyków, stało się istotnym zadaniem służb morskich na całym świecie. Zarówno US Navy, jak i US Coast Guard regularnie prowadzą działania we współpracy z innymi instytucjami oraz państwami na wielu akwenach. Choć narkobiznes wciąż jest silny, to każdy kolejne przejęty transport to zawsze mniejsze dostawy na czarny rynek i przy tym wiele uratowanych żyć.
11.01.2024

Sunreef 77 Ultima. Nowy jacht dołącza do oferty

Sunreef 77 Ultima to najnowszy jacht w ofercie Sunreef Yachts. Dzięki zaawansowanemu projektowi zwiększającemu osiągi i efektywność energetyczną, najnowszy Sunreef może pochwalić się eleganckim i sportowym kadłubem.
11.01.2024

Ekspert: interwencja zbrojna przeciwko Huti byłaby bardzo trudna militarnie

Interwencja zbrojna przeciwko jemeńskim rebeliantom Huti byłaby bardzo trudną operacją militarną - mówi w rozmowie z PAP dr hab. Łukasz Fyderek, dyrektor Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ. Huti - którzy twierdzą, że w ten sposób wspierają walkę Palestyńczyków w Strefie Gazy - przeprowadzili na Morzu Czerwonym od połowy listopada ponad 20 ataków na statki handlowe przy użyciu rakiet, pocisków przeciwokrętowych i dronów.
07.01.2024

Transport morski pod napięciem. Ryzyka podróży z elektrykiem na statku i w porcie

Pojazdy elektryczne znalazły już miejsce na stałe w naszym codziennym życiu. Nietrudno zauważyć, że w wielu miastach użytkowanie samochodów elektrycznych, skuterów, hulajnóg i rowerów z wspomaganiem bateryjnym stało się codziennością. Wszystkie te urządzenia przewożone są na masową skalę statkami. Mniejsze jednostki w kontenerach. Samochody statkami ro-ro lub promami samochodowo-pasażerskimi. Transport tych urządzeń to wyzwanie nie tylko dla armatorów, ale również dla terminali ro-ro.
02.01.2024

2023 w GospodarkaMorska.pl. Przegląd najważniejszych wydarzeń w branży morskiej

Szanowni Państwo, stało się – żyjemy w ciekawych czasach. 2023 rok w gospodarce morskiej w Polsce obfitował w wydarzenia warte odnotowania, a nie brakowało również momentów, które są najzwyczajniej w świecie ważne. Zapraszamy do przeglądu najważniejszych i najciekawszych wydarzeń, jakie miały miejsce w 2023 roku w kraju.
02.01.2024

Noworoczne przesłanie w związku z nagrodą Rejs Roku

Nagroda Rejs Roku - Srebrny Sekstant to prestiżowe, nadawane od 1970 roku, honorowe trofea w polskim żeglarstwie morskim. Coroczna gala żeglarska wręczenia nagród odbywa się w Gdańsku, tradycyjnie w pierwszy piątek marca. Historia nagrody to też dzieje całego polskiego żeglarstwa morskiego od rozpoczęcia jej przyznawania. Listy laureatów, to kompletne listy najwybitniejszych polskich żeglarzy, którzy kiedykolwiek pojawili się na morzach.
31.12.2023

Nadzieja w 2024 roku w Przylądku Dobrej Nadziei. Połączenia z Azją ważne dla bezpieczeństwa Polski

W 2023 roku zawiodły dwa główne przejścia łączące globalne rynki. Przejście przez Kanał Panamski w 2024 roku będzie zgodnie z zapowiedziami obsługiwać statki o mniejszym zanurzeniu. Region wokół Kanału Sueskiego stał się znowu niebezpieczny i nic nie zapowiada, że w 2024 roku będzie bezpieczniej niż na początku obecnie mijającego 2023. A to oznacza również wyzwania dla polskich producentów, spedytorów, logistyków i gestorów ładunków.
31.12.2023

Ceny ropy w USA zwyżkują, ale za cały rok są na minusie. W tle konflikt na Morzu Czerwonym

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną, ale są na drodze do zamknięcia roku z największym spadkiem od początku pandemii Covid-19.
29.12.2023

Jak na ekosystem morski wpływa mikroplastik? Raport SodaStream

Jest w glebie, morzu, deszczu, żywności, wodzie pitnej, a nawet ludzkim krwiobiegu. Mowa o mikroplastiku, czyli maleńkich elementach tworzyw sztucznych. Naukowcy od kilku lat biorą je pod lupę, aby zbadać wpływ mikrocząsteczek na zdrowie człowieka i stan środowiska. Czy ich wnioski dają powody do obaw?
29.12.2023

Rosyjski statek szpiegowski pojawił się na portuglskich wodach. Trudne święta dla marynarzy

Boże Narodzenie to czas, który wiele osób spędza w rodzinnym gronie. Jednakże także wtedy siły morskie muszą być gotowe do działania w obliczu zagrożeń, o czym przekonali się marynarze Marynarki Wojennej Portugalii (Marinha Portugesa). Działania były prowadzone na Atlantyku, nieopodal Azorów, wysp należących do Portugalii.
28.12.2023

Umowa kupna-sprzedaży statku („MOA”) – wybrane zagadnienia w świetle prawa angielskiego (Część II)

W pierwszej części naszego opracowania Umowa kupna-sprzedaży statku („MOA”) – wybrane zagadnienia w świetle prawa angielskiego (Część I) podjęliśmy próbę omówienia wybranych zagadnień prawnych, związanych z transakcjami sprzedaży statku używanego („second-hand”) w świetle prawa angielskiego. Transakcje te opisane są zazwyczaj na uznanych międzynarodowych formularzach typu „NSF” z 1993 lub 2012, „Nipponsale” „SSF” czy „SHIPSALE form”.
20.12.2023

Gdynia. Uroczystości z okazji 53. rocznicy Grudnia '70

Przed pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 w Gdyni odbyły się w niedzielę uroczystości z okazji 53. rocznicy tragicznych wydarzeń. W tym miejscu około godziny szóstej 17 grudnia 1970 r. padły strzały do robotników udających się do pracy.
17.12.2023

Przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców upamiętniono 53. rocznicę Grudnia' 70

Uroczystości upamiętniające 53. rocznicę Grudnia '70 odbyły się w sobotę przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku. Drogę do wolnej Polski odmierzają krzyże upamiętniające ofiarę tych, którzy odważnie upomnieli się o prawa i godność narodu – napisał w liście do uczestników prezydent Andrzej Duda.
16.12.2023

Finał wyjątkowego programu dla startupów. Partnerem wydarzenia jest PGZ Stocznia Wojenna

Na terenie gdyńskiej stoczni odbył się Demo Day. Jest to część programu Strefa Akceleracji Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, który ma na celu wspierać rozwój przedsiębiorstw i inicjatyw, zapewniając im szansę na realizację swoich przedsięwzięć i innowacje. W jego trakcie firmy mogły zaprezentować swoje pomysły, jednocześnie była to okazja do zapoznania się z działalnością PGZ Stocznia Wojenna.
14.12.2023

Wielka Brytania wysyła kolejny okręt w celu zwalczania przemytu narkotyków na Karaibach

Międzynarodowe siły morskie, w których skład wchodzą zarówno jednostki marynarek wojennych, jak i straż wybrzeża, są zaangażowane do zwalczania przemytu na Morzu Karaibskim niczym przed wiekami. W związku z tym Wielka Brytania wysyła jeden ze swoich najnowszych patrolowców, HMS Trent celem wsparcia tych działań i przejmowania kontrabandy, przede wszystkim transportów narkotyków.
08.12.2023

Siemens Energy otrzyma 7,5 mld euro pomocy rządowej

Po trwających kilka tygodni negocjacjach, pod koniec listopada ustalono wysokość wkładu niemieckiego rządu do pakietu pomocowego dla firmy Siemens Energy na 7,5 mld euro. Większość ekonomistów nie uważa tej decyzji rządu za zasadną – poinformował portal Tagesschau.
07.12.2023

Zełeński: Dzięki wygranej bitwie o Morze Czarne Ukraina przetransportowała prawie 7,5 mln ton ładunków

Dzięki nowemu korytarzowi zbożowemu Ukraina miała zdołać wyeksportować 7,5 mln ton towarów. Zdaniem władz jest to efekt skutecznych działań na froncie morskim, dzięki czemu rosyjska flota ma nie zagrażać statkom transportowym. Wołodymir Zełeński podkreślił zdalnie podczas szczytu przywódców państw G8, że jego kraj "wygrał tę bitwę".
07.12.2023

Minister klimatu: rozmowy z potencjalnymi klientami FSRU 2 są kontynuowane

Cały czas prowadzone są rozmowy z potencjalnymi odbiorcami gazu z projektu terminala FSRU 2, budowa pierwszego FSRU w Gdańsku nie jest zagrożona - poinformowała minister klimatu Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
05.12.2023

Rosja chce wykorzystać ukraińskie doświadczenie z dronami? Może to zmienić obraz wojny na morzu

Brytyjskie władze poinformowały w mediach społecznościowych, że wywiad przekazał niepokojące informacje. Rosjanie, doświadczeni przez ukraińskie ataki z użyciem bezzałogowych pojazdów nawodnych, planują wykorzystać je w swoim arsenale, ucząc się od przeciwnika.
01.12.2023

Jakie ma być nowe muzeum w Łebie? Konsultacje społeczne dot. wystawy w Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego

Rozpoczęły się zaawansowane prace przy planowaniu nowej wystawy stałej w budowanym Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie. Dyrekcja Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku organizuje konsultacje społeczne, podczas których będzie można przekazać swoje uwagi, sugestie oraz propozycje zmian dotyczące kształtu i treści przyszłej ekspozycji. Spotkanie odbędzie się 7 grudnia w Rybackim Centrum Kultury i Formacji Boleniec o godz. 17.00.
30.11.2023

Marynarka Wojenna Portugalii zamówiła wyjątkowy okręt przeznaczony do działań we współpracy z dronami

Portugalska marynarka wojenna zleciła firmie Damen Shipyards Group zaprojektowanie, budowę i wyposażenie najnowocześniejszego okrętu wielozadaniowego. Umowę podpisali dyrektor ds. okrętów kadm. Jorge Pires i dyrektor handlowy Damen Shipyards Group Jan Wim Dekker. Jednostka ma połączyć w sobie działalność badawczą, zwiadowczą i możliwość rozmieszczania pojazdów bezzałogowych.
24.11.2023

Czarter na podróż – liczenie i zawieszenie okresu ładowania

W naszym opracowaniu Czarter na podróż – okres ładowania („laytime”) przedstawione zostały jurydyczne stanowiska interpretacyjne „kalendarzowej” formuły czarterowej, okresu ładowania, opartej na jednostce „godziny” („hour”) i „dnia” (,,day”), przy ewentualnych kwalifikacjach jednostki bazowej (przez określenia „working day/hour” czy „weather working day/hour” itp.).
22.11.2023

Brązowy medal Maćka Rutkowskiego jak nagroda pocieszenia

Maciej Rutkowski (AZS Poznań) brązowym medalistą zawodowego cyklu PWA World Tour Windsurfing w slalomie! W finałowych regatach w Japonii Polak zajął czwarte miejsce i niestety nie udało mu się obronić tytułu mistrza świata wywalczonego w roku ubiegłym. Absolutnie nie można jednak mówić o porażce. Kolejny rok na podium tego prestiżowego cyklu to wydarzenie bez precedensu w historii polskiego żeglarstwa.
19.11.2023

Przyszłość polskiego sektora energii. Relacja z 38. EuroPOWER & 8. OZE POWER

8-9 listopada 2023 r. w The Westin Warsaw Hotel odbyła się 38. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 8. OZE POWER. 540 uczestników wzięło udział w wydarzeniu, podczas którego przedstawiciele rządu, politycy i decydenci oraz zarządy kluczowych dla rynku podmiotów, dyskutowali o wyzwaniach i perspektywach polskiego sektora energii.
14.11.2023

„Washington Post”: atak na Nord Stream koordynował ukraiński oficer

Pułkownik ukraińskich sił specjalnych Roman Czerwinski koordynował atak na Nord Stream w zeszłym roku – poinformował dziennik „Washington Post”, powołując się na osoby zaznajomione z planowaniem tej operacji.
12.11.2023

Jądrowy zawrót głowy. Dylematy instruktorki tańca?

W Polsce zapadła decyzja o budowie elektrowni jądrowej. Zaawansowane są prace związane z instalacjami morskiej energetyki wiatrowej. Instalacje fotowoltaiczne na dachach domów i farmy woltaiczne oraz grupy wiatraków stał się codziennością w polskim krajobrazie. Nasuwa się więc pytanie: co będzie podstawowym, a co pomocniczym źródłem energii w przyszłości?
11.11.2023

ORP Sokół wyrusza w ostatni rejs. Rozstrzygnięto przetarg na transport do lokalizacji przy Muzeum Marynarki Wojennej

Znajdująca się w Gdyni placówka muzealna przekazała w zawiadomieniu o wyborze najkorzystniejszej oferty. Już wiadomo, kto podejmie się niezwykle trudnego i odpowiedzialnego zadania, jakim będzie przetransportowanie byłego okrętu podwodnego typu Kobben z Portu Wojennego Gdynia do przygotowywanego dla niego suchego doku nieopodal wejścia na gdyńską plażę.
10.11.2023

Zabytkowa latarnia morska w Kołobrzegu przejdzie renowację za ponad 5,7 mln zł

Zabytkowa Latarnia Morska Kołobrzeg zostanie poddana gruntownej renowacji za kwotę ponad 5,7 mln zł – poinformował kołobrzeski magistrat. Umowę na wykonanie prac podpisano z Konsorcjum WS z Siemyśla.
10.11.2023

Jaki jest potencjał energetyczny pojedynczej turbiny oraz całej farmy wiatrowej? Orlen podaje dokładne liczby

Trwa budowa morskiej farmy wiatrowej Baltic Power, będąca wspólną inwestycją Grupy Orlen i Northland Power. W 2026 roku ma włączyć do polskiego systemu moc blisko 1,2 GW, będąc w stanie wyprodukować czystą energię, mogącą zasilić 1,5 miliona gospodarstw domowych. W związku z tym polska spółka zaprezentowała "kalkulator mocy" pokazujący, jak efektywnie można wykorzystać możliwości tego przedsięwzięcia.
24.10.2023

StoGda zaprojektuje pływającą willę z oknami Proteh Glassdeep

Firma Proteh Glassdeep poinformowała o podpisaniu umowy z biurem projektowym StoGda Ship Design & Engineering. Na jej mocy firmy będą współpracować przy projekcie pierwszej pływającej willi z podwodnym apartamentem.
20.10.2023

Udane ataki na Krym mają dla Ukrainy znaczenie strategiczne oraz propagandowe

Ukraińska kampania ataków na okupowany Krym ma konkretny wymiar wojskowy, ale także ważny aspekt wizerunkowy. Pokazuje zdolność Ukraińców do działania na duże odległości i do zuchwałych akcji sił specjalnych – mówi PAP redaktor naczelny „Nowej Techniki Wojskowej” Mariusz Cielma.
18.10.2023

Baltexpo 2023: Dyskusja o roli marynarki wojennej w współczesnym systemie bezpieczeństwa morskiego

W trakcie sesji konferencyjnej podczas targów Baltexpo w Gdańsku odbył się panel dyskusyjny pt. "Bezpieczeństwo wybrzeża, szlaków transportowych I infrastruktury krytycznej krajów bałtyckich w świetle obecnych zagrożeń – scenariusze, wyzwania, postulaty". Przedstawiciele polskiej Marynarki Wojennej oraz branży zbrojeniowej podzielili się refleksjami na temat znaczenia i perspektyw morskiego rodzaju sił zbrojnych, zarówno z punktu widzenia Polski, jak i innych państw, nie tylko nadbałtyckich.
17.10.2023

Wspólna Kaczka 2023 za nami [wideo]

Ponad 2 tys. gości zgromadziła Wspólna Kaczka 2023. Za nami XXIII spotkanie biznesu morskiego wybrzeża gdańskiego, które odbyło się tradycyjnie w drugi piątek października w hali Polsat Plus Arena w Gdyni.
16.10.2023

Umowa o budowę statku – opóźnienia w budowie i dostawie statku. Część II

Niniejsze opracowanie jest kontynuacją Części I Umowa o budowę statku – opóźnienia w budowie i dostawie statku. Podstawowe formularze kontraktowe, charakteryzują się znaczącymi (choć często trudnymi do dostrzeżenia przy pierwszej pobieżnej analizie) różnicami w ujęciu okoliczności i zdarzeń, które skutkują w opóźnieniu terminu budowy i dostawy statku, ale których charakter pozwala stoczni na przesunięcie kontraktowej daty dostawy statku, bez konsekwencji prawnych i finansowych.
16.10.2023

Szybka akcja we Francji. Działający z polskiego okrętu litewscy nurkowie-minerzy zneutralizowali niewybuch o wadze 1000 kg

Na wodach terytorialnych Francji nieopodal wybrzeża międzynarodowy zespół okrętowy pod polskim dowództwem zajmuje się neutralizacją niebezpiecznych obiektów, w tym pozostałości z czasów II wojny światowej. Dziś jedną ze spektakularnych okazji dokonali specjaliści z Marynarki Wojennej Litwy (Lietuvos karinės jūrų pajėgos), operujący z ORP Kadm. Xawery Czernicki.
13.10.2023

Wodorowy zawrót głowy. Wodorowe statki zamiast autobusów

Wodór w transporcie morskim ma perspektywy, nawet w Polsce. Jednak warunkiem wprowadzenie tego rozwiązania do żeglugi jest kompleksowe podjęcie zagadnienie przez operatorów statków, zarządy portów i firmy zajmujące się usługami w portach. To ogólny wniosek z dyskusji w czasie panelu „Wodór w transporcie morskim: perspektywy, wyzwania i innowacje - od projektu do pierwszego rejsu”.
09.10.2023

Trzech Filipińczyków zginęło w zderzeniu łodzi rybackiej ze statkiem

Trzech filipińskich rybaków poniosło śmierć w wyniku zderzenia łodzi z „zagranicznym” statkiem handlowym. Sprawa łączona jest z kwestiami terytorialnymi między Filipinami i Chinami.
04.10.2023

Rejs z GospodarkaMorska.pl, panel IV: banki i ubezpieczyciele również uczą się offshore, ale największy ryzyko jest na poziomie politycznym [RELACJA]

Drugi wieczór konferencji Rejs z GospodarkaMorska.pl otworzył panel, poświęcony jednemu z najtrudniejszych, ale i najważniejszych zagadnień: ubezepieczeń i instrumentów finansowych przeznaczonych dla przedsiębiorstw sektora morskiego.
02.10.2023

Konfiskata kokainy o wartości 170 milionów dolarów największym sukcesem w historii irlandzkiej walki z przemytem

Irlandzkie władze poinformowały o efekcie spektakularnej akcji zatrzymania statku MV Matthew, który wykorzystano do przewozu narkotyków. Okazało się to być największym przejęciem kokainy w historii Irlandii.
02.10.2023

Abordaż! Irlandzcy specjalsi zajęli statek wykorzystywany do transportu narkotyków

Do niecodziennej sytuacji doszło w pobliżu południowo-wschodniego wybrzeża Irlandii. W związku ze zwalczaniem przemytu narkotyków drogą morską elitarna jednostka armii irlandzkiej dokonała abordażu na podejrzany statek towarowy, pływający pod banderą Panamy. Akcja zakończyła się sukcesem, a na MV Matthew odkryto znaczną ilość kokainy, która miała trafić na europejski rynek.
27.09.2023

Czarter na podróż – okres ładowania (laytime)

Okres czasu niezbędny do przeprowadzenia pełnego cyklu operacji załadunkowych i wyładunkowych określany jest w czarterze na podróż jako „okres ładowania” („laytime”, ,,lay-time”, „lay-days”).
27.09.2023

Resort obrony W. Brytanii: to najpoważniejsze ataki na Flotę Czarnomorską od początku wojny

Rosyjska Flota Czarnomorska doświadczyła w ostatnich tygodniach serii poważnych ataków, których kulminacją były te na jej kwaterę główną w dniach 20 i 22 września. Były one bardziej niszczycielskie i skoordynowane niż do tej pory podczas wojny - podało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.
26.09.2023

BGK inwestuje w bułgarski port. Dlaczego?

Bank Gospodarstwa Krajowego zainwestował w stosunkowo niewielki i nieco zaniedbany port w Burgas nad bułgarskim Morzem Czarnym. Plany są ambitne i są już w toku.
25.09.2023

Dekarbonizacja na statkach. Koszty w portach i u gestorów ładunków. 5 kluczowych działań +1

Polityka Międzynarodowej Organizacji Morskiej dotycząca monitorowania efektywności energetycznej statku, zapoczątkowana w styczniu, już wpływa zarówno na prędkość, z jaką pływają kontenerowce, jak i na rodzaj napędu statków zamawianych przez operatorów – zauważają eksperci Drewry na podstawie najnowszych informacji z rynku.
24.09.2023

Patrolowiec sił morskich Holandii przechwycił niemal tonę kokainy na Morzu Karaibskim

Załoga HNLMS Groningen (P843), wykonująca zadania w związku z zwalczaniem przemytu narkotyków na Karaibach, dokonała zatrzymania łodzi wykorzystywanej przez przestępców do dostarczania nielegalnych substancji. To kolejny epizod trwającej od lat walki międzynarodowych sił morskich z przemytnikami.
22.09.2023

Już w przyszłym roku na Bulwarze Nadmorskim w Gdyni ma stanąć były ORP Sokół

Zbliżają się ku końcowi prace przed budynkiem Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. W październiku ma być gotowy "suchy dok" w którym stanie wyjątkowy w skali kraju eksponat. Zanim zostanie otwarty dla zwiedzających, nastąpi spektakularna akcja transportu byłego okrętu do nowej lokalizacji.
22.09.2023

Straż Wybrzeża USA skonfiskowała narkotyki o wartości 160 mln dolarów

We wtorek załoga Coast Guard Cutter Confidence dokonała w Miami wyładunku 5669,9 ton kokainy o wartości ponad 160 milionów dolarów. Jest to element międzynarodowej operacji antynarkotykowej prowadzonej na wodach Morza Karaibskiego.
21.09.2023

Conrad C144 ACE zwycięża na gali World Yachts Trophies 2023 w Cannes

W ubiegłą sobotę, 16 września 2023r. podczas gali World Yachts Trophies, która odbyła się w malowniczym obiekcie Carlton Beach Hotel w Cannes, najnowszy flagowy superjacht ACE po raz kolejny zatriumfował, zdobywając statuetkę za najlepszy layout w kategorii jachtów o długości 30 – 50 M.
20.09.2023

Energa 77 Racing zdobywa tytuł Mistrza Polski klasy Micro - ORLEN Cup 2023

Team Energa 77 Racing, w składzie Piotr Tarnacki, Piotr Przybylski i Katarzyna Goralska, zakończył sezon żeglarski imponującym triumfem na Mistrzostwach Polski klasy Micro – ORLEN Cup 2023. Zawody odbyły się na malowniczych wodach rzeki Wisły w dniach 15-17 września, we współpracy z Klubem Żeglarskim Petrochemia Płock.
19.09.2023

Witkowski: dzięki kanałowi żeglugowemu przez Mierzeję Wiślaną Polska jest bezpieczniejsza

Dzięki kanałowi żeglugowemu przez Mierzeję Wiślaną Polska jest bezpieczniejsza, a port w Elblągu może dołączyć do dużych polskich portów bałtyckich - ocenił w poniedziałek wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski podczas konferencji podsumowującej pierwszy rok funkcjonowania inwestycji.
18.09.2023

Strategie rozwoju na niepewnym rynku. Analiza rynku tonażowego (tygodnie 31-35/2023)

Pomimo tego, że ilość nowych zamówień statków wzrasta, to nadal są to ilości poniżej poziomów z 2022 roku. Większość z kontraktowanych do budowy nowych jednostek jest zamawianych na zasadach spekulacyjnych. Oznacza to, że armatorzy, czy też szerzej inwestorzy, obserwując rynek wierzą, że znajdą zatrudnienie na zamówione jednostki w późniejszym okresie.
15.09.2023

Pierwszy taki statek w Gdańsku [WIDEO]

W środę do terminala Baltic Hub w Porcie Gdańsk zawinął największy kontenerowiec zasilany skroplonym gazem ziemnym (LNG). Gigantyczne rozmiary CMA CGM Concorde czynią tę wizytę iście spektakularnym zjawiskiem.
14.09.2023

BBC: rosyjski pilot próbował w 2022 roku zestrzelić brytyjski samolot nad Morzem Czarnym

Rosyjski pilot próbował we wrześniu zeszłego roku zestrzelić samolot obserwacyjny RAF-u w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad Morzem Czarnym, błędnie uważając, że ma pozwolenie na oddanie strzału, ujawniła w czwartek stacja BBC.
14.09.2023

Rosja chwali się chrztem statków transportowych o klasie lodowej

Najwyższe władze Federacji Rosyjskiej były obecne w stoczni Zwiezda w miejscowości Bolszoj, gdzie wzięły udział w ceremonii nadania imienia dwóm statkom, które znajdą się w wyposażeniu rosyjskich firm z branży morskiej. Rząd chce je wykorzystać w ramach swojego "wyścigu po Arktykę" i rozwoju branży stoczniowej.
13.09.2023

Karaiby w narkotykowych szponach. Międzynarodowe siły morskie zwalczają przemyt

Brytyjski niszczyciel HMS Dauntless, wspierany przez śmigłowiec Wildcat, oddział piechoty morskiej i zespół amerykańskiej straży wybrzeża przechwycił transport ponad tony kokainy o czarnorynkowej wartości 140 mln funtów. Wpisuje się to rosnące zaangażowanie marynarek wojennych wielu państw w zakresie prowadzenia akcji przeciwko handlarzom narkotyków na Morzu Karaibskim.
11.09.2023

Transformacja w łańcuchach dostaw. Niezbędny udział żeglugi i portów

Dla przedsiębiorstw jest ważne rozważenie ryzyka klimatycznego w szerszym kontekście skutków środowiskowych i społecznych a w szczególności narażenie ich łańcuchów dostaw na to ryzyko, ostrzega United Nations Global Compact w najnowszym raporcie „Just Transition In Supply Chains”.
10.09.2023

The "Ever Given" [2023] – pierwsze prawne starcie

Około godz. 05:04 UTC w dniu 23 marca 2021 roku, kontenerowiec (ULCV) EVER GIVEN wszedł na mieliznę w Kanale Sueskim. Statek pozostał unieruchomiony przez sześć dni, blokując przejście kanałem w obu kierunkach.
08.09.2023

Raport wypadków i zdarzeń morskich – sierpień 2023 r.

W miesiącu sierpniu międzynarodowy rynek ubezpieczeń morskich odnotował 65 zgłoszonych i zarejestrowanych wypadków morskich. W lipcu było ich 76, natomiast w czerwcu 55. Jak zatem wyglądał ostatni miesiąc pod względem wypadków oraz incydentów na morzach i oceanach świata w większych szczegółach? Jakie były trendy i szczegóły najważniejszych i najbardziej medialnych zdarzeń? Z czym się to wiązało? O najważniejszych wydarzeniach ubiegłego miesiąca w telegraficznym skrócie w naszym cyklicznym, comiesięcznym raporcie.
04.09.2023

Erdogan z Putinem znów o korytarzu zbożowym?

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ma spotkać się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w poniedziałek w rosyjskim Soczi. Turecki przywódca spróbuje przekonać gospodarza spotkania do wznowienia umowy, umożliwiającej eksport ukraińskiego zboża przez porty czarnomorskie - podaje w niedzielę telewizja Al-Dżazira.
03.09.2023

Orlen: Spółka nie czerpie korzyści w związku z transportem rosyjskiej ropy przez jakiegokolwiek armatora

Stanowczo sprzeciwiamy się sugestiom, jakoby Orlen czerpał korzyści w związku z transportem rosyjskiej ropy przez jakiegokolwiek armatora - oświadczyło biuro prasowe koncernu na Twitterze (X). Orlen podał, że każdy czarterowany statek jest sprawdzany pod kątem łamania sankcji na rosyjską ropę.
31.08.2023

Wizja, pasja, luksus. Stocznia Conrad świętuje 20 lat działalności

Stocznia Conrad uczciła jubileusz 20-lecia swojej działalności podczas eleganckiej uroczystości, która odbyła się w niedziel w historycznym Starym Maneżu w Gdańsku. Niezwykłe wydarzenie zgromadziło ponad 350 gości, w tym pracowników, partnerów biznesowych, projektantów oraz klientów z różnych zakątków świata, którzy przybyli uhonorować dziedzictwo zbudowane na precyzji, wizji i nieustającym zaangażowaniu.
28.08.2023

Chiny i Rosja bardzo aktywne w regionie Morza Wschodniochińskiego

Japońskie wojsko poderwało myśliwce po wykryciu dwóch rosyjskich samolotów zwiadowczych Ił-38 w przestrzeni powietrznej pomiędzy Morzem Japońskim a Morzem Wschodniochińskim – podała w piątek agencja Reutera. Aktywność militarna Rosji i Chin zbiega się w czasie z zaplanowanym na piątek szczytem przywódców Korei Południowej, Japonii i Stanów Zjednoczonych.
18.08.2023

Rosyjskie okręty "podbijają" Arktykę

Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało, że szef resortu Siergiej Szojgu przeprowadził inspekcję odległych arktycznych garnizonów Floty Północnej. Wiązało się do z wysłaniem grupy okrętowej na Ocean Arktyczny w związku z wykonaniem przez nią zadań. Dochodził do tego również propagandowy aspekt, związany z rosyjską ekspansją w Arktyce, celem podporządkowania sobie obszarów posiadających prawdopodobnie bogate złoża wielu surowców potrzebnych nie tylko Rosji, ale też gospodarce świata.
14.08.2023

Dowództwo US Navy ostrzega statki przed wchodzeniem na wody Iranu

Dowodzona przez USA międzynarodowa koalicja działająca w rejonie Zatoki Perskiej i Cieśniny Ormuz ostrzegła statki w regionie, aby trzymały się z dala od wód Iranu, aby uniknąć możliwego zajęcia przez siły morskie tego kraju.
14.08.2023

USA zwiększa swoją obecność na Bliskim Wschodzie. Celem powstrzymanie Iranu przed atakami na statki

Do amerykańskich baz znajdujących się w zaprzyjaźnionych krajach przybyło ponad 3000 marynarzy i żołnierzy, wspartych techniką wojskową. Wynika to z wcześniej zapowiedzianego rozmieszczenia dodatkowych sił w regionie w obliczu zwiększonego zagrożenia dla żeglugi handlowej ze strony Iranu w pobliżu Cieśniny Ormuz. Władze tego państwa dokonały w ostatnim czasie kilku głośnych prób zatrzymania statków przewożących ropę.
09.08.2023

Polscy żeglarze walczą o przepustki na Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024

Mistrzostwa świata klas olimpijskich w żeglarstwie będą pierwszą szansą na uzyskanie kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024. Najważniejsza impreza sezonu odbędzie się w Hadze w dniach 10-20 sierpnia. Polskę będą reprezentować żeglarze w dziewięciu konkurencjach olimpijskich oraz w dwóch klasach dla żeglarzy z niepełnosprawnościami.
08.08.2023

Atak chińskiej straży wybrzeża na filipiński statek kolejnym źródeł napięć między Pekinem a Manilą

Filipiny potępiły w niedzielę "nadmierne i obraźliwe" użycie armatki wodnej przez chińską straż przybrzeżnej w celu zablokowania dostawy zaopatrzenia na zajmowaną przez Filipiny mieliznę na spornym Morzu Południowochińskim, podała we wtorek agencja Reutera. To kolejna odsłona konfliktu terytorialnego między Pekinem a Manilą.
08.08.2023

Niecodzienne wyzwanie. Kajakrze przepłyną wzdłuż wybrzeża, żeby pomóc koledze

Z Portu Świnoujście grupa przyjaciół „Kajakowe Świry” podjęła się niecodziennego wyzwania. Jest nim przepłynięcie całego polskiego wybrzeża na kajakach w ramach charytatywnego spływu „Morskie Wiosłowanie - Celem Pomaganie”. Patronat nad akcją objął Komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej kontradm. SG Andrzej Prokopski.
03.08.2023

Raport wypadków i zdarzeń morskich – lipiec 2023 r.

Lipiec to kolejny miesiąc roku pełen wydarzeń wypadków i zdarzeń morskich. Okres ten obfitował w wiele awarii napędów statków, skutkujących ich niebezpiecznym dla innych jednostek dryfowaniem lub nawet kolizjami. Najbardziej spektakularnym i niebezpiecznym wydarzeniem w tym miesiącu był jednak wybuch pożaru na samochodowcu płynącym z Niemiec do Egiptu z ładunkiem aut, gdzie zarzewiem ognia był najprawdopodobniej jeden z akumulatorów, znajdujących się w samochodzie elektrycznym.
03.08.2023

Latarnie Gospodarki Morskiej 2023 w kategorii "Lider Technologii Morskich". Zagłosuj online

Do 10 września można oddać głos na swojego faworyta w konkursie "Lider Technologii Morskich" Polskiego Forum Technologii Morskich. Laureat otrzyma statuetkę "Latarnia Gospodarki Morskiej" podczas konferencji na morzu "Rejs z GospodarkaMorska.pl", która odbędzie się na promie Nova Star w dniach 25-27 września.
01.08.2023

Fincantieri – biznes w dokach po włosku. Nauki dla Polski

Przychody na poziomie 3 669 mln euro i ich wzrost o 4,5% w porównaniu z I półroczem 2022 r. EBITDA 185 mln euro, przy marży EBITDA na poziomie 5% oraz portfelem zamówień na 88 statki i okręty o wartości 22 mld euro. Dołączając do tego zamówienia na projekty, systemy i wyposażenie, portfel kontraktów osiągnął na koniec czerwca br. wartość 34,2 mld euro – to najkrótsza recenzja możliwości jednej grupy stoczni w realiach europejskich. Zarząd Grupy Fincantieri ogłosił wyniki za pierwsze półrocze 2023 r.
29.07.2023

Rosja obawia się ukraińskich ataków podczas parady morskiej okrętów

Ostatnia niedziela lipca to w Rosji tradycyjnie dzień obchodów tamtejszego Święta Marynarki Wojennej (День Военно-морского флота). Towarzyszą temu festyny, pikniki oraz prezentacje i parady morskie z udziałem okręty rosyjskiej marynarki wojennej. Pojawiły się sugestie, że tegoroczne obchody będą inne niż dotychczas, co ma być nie tylko podyktowane trwającą wojną, ale też... dywersją ze strony broniącej się Ukrainy.
28.07.2023

W pobliżu Portu Gdańsk powstaje nowy kompleks przemysłowo-magazynowy

W Gdańsku, nieopodal terminalu Baltic Hub, powstanie kompleks przemysłowo-magazynowy o powierzchni blisko 117 tys. mkw. We wtorek zamontowano pierwszy słup konstrukcji nośnej dachu - poinformowała w komunikacie firma CTP.
25.07.2023

Brytyjski resort obrony: Rosja rezygnuje z udziału okrętów podwodnych w Dniu Marynarki

Brak udziału okrętów o napędzie atomowym rosyjskiej Floty Północnej w dorocznym przeglądzie floty z okazji Dnia Marynarki Wojennej w Petersburgu może być związany z obawami o bezpieczeństwo, będącymi efektem niedawnego buntu Grupy Wagnera - oceniło w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.
14.07.2023

Arktyka na bocznym kursie po MEPC 80. IMO prokrastynatorem

Sojusz Na Rzecz Czystej Arktyki wyraził zdziwienie, że Komitet Ochrony Środowiska Morskiego MEPC 80 nie podjął zdecydowanych działań aby ocalić Arktykę przed wpływem globalnej żeglugi. Żeglugowcy zdają się nie dostrzegać w pełni zagrożenia jakie płynie z coraz intensywniejszego wykorzystania w handlu i turystyce północnych szlaków morskich.
13.07.2023

Niemcy twierdzą, że na jachcie zamieszanym w sabotaż Nord Stream są ślady materiałów wybuchowych

Rządy Niemiec, Danii i Szwecji oficjalnie poinformowały o swoich oddzielnych dochodzeniach w sprawie wybuchu Nord Stream, a niemieckie śledztwo nadal koncentruje się na podejrzanym jachcie żaglowym, który mógł być używany do transportu sabotażystów na miejsce zdarzenia.
13.07.2023

W. Brytania. Władze Orkadów zbadają rozluźnienie relacji z resztą kraju

Radni szkockiego archipelagu Orkadów przyjęli we wtorek wniosek o zbadanie alternatywnych form ustrojowych, co ma być odpowiedzią na frustrację związaną z ich niedofinansowaniem i niemożnością wykorzystania potencjału wysp.
05.07.2023

Nigeria. Wizyta chińskiej marynarki wojennej w Lagos sygnałem rosnących wpływów Chin w Afryce

Chińska flota morska z niszczycielem rakietowym Nanning zacumowała w sobotę w nigeryjskim porcie Lagos na południu kraju - informuje agencja Reutera. Taka wizyta odczytywana jest jako sygnał rozszerzania wpływów chińskich w regionie.
03.07.2023

PGE startuje z III edycją projektu „Plaża PGE – Poznaj moc bałtyckiego wiatru"

Już po raz trzeci PGE Polska Grupa Energetyczna realizuje nadmorski projekt pt. „Plaża PGE – Poznaj moc bałtyckiego wiatru". Od 7 lipca do 15 sierpnia br. na plażach w Ustce, Łebie i Sasinie mieszkańcy oraz turyści będą mogli skorzystać ze specjalnie przygotowanych stref edukacyjnych, w których poznają ciekawostki o odnawialnych źródłach energii i morskich farmach wiatrowych. Poprzednie dwie edycje projektu zgromadziły około 30 tysięcy odwiedzających.
03.07.2023

Drugi przystanek Kite Cup 2023 w Jastarni za nami

W pierwszy weekend lipca został rozegrany kolejny przystanek zawodów Kite Cup - Mistrzostwa i Puchar Polski w Kitesurfingu oraz Wingfoilu. Sportowe zmagania odbyły się w Jastarni, zaś spektakl podniebnych ewolucji freestylerów można było podziwiać w Kuźnicy. Finał 18. zawodów Kite Cup odbędzie pod koniec sierpnia w Rewie.
03.07.2023

Polsko-ukraińskie rozmowy w sprawie przekazania pocisków przeciwokrętowych. Są kontrowersje

Polskie władze mają rozmawiać z rządem w Kijowie w sprawie przekazania na Ukrainę pocisków określanych jako Naval Strike Missile (NSM) przeznaczonych do zwalczania okrętów. Obecnie znajdują się w wyposażeniu Morskiej Jednostki Rakietowej 3. Flotylli Okrętów, stacjonującej w Siemirowicach.
28.06.2023

System obrony przeciwrakietowej w Redzikowie będzie połączony z amerykańskimi okrętami

System Obrony Przeciwrakietowej Aegis Ashore (AAMDS) odstrasza ograniczone pierwsze uderzenie przeciwnika. Po osiągnięciu zdolności operacyjnej ochroni Polaków i infrastrukturę krytyczną – powiedział PAP ekspert systemów obronnych i założyciel amerykańskiego Missile Defense Advocacy Alliance (MDAA), Riki Ellison.
25.06.2023

Mazda Odyssey Warszawskiej Ligi Żeglarskiej już w ten weekend

Już w najbliższy weekend na wodach Zalewu Zegrzyńskiego odbędzie się Mazda Odyssey Warszawska Liga Żeglarska – to już trzeci sezon cyklu spektakularnych wyścigów. Tradycyjnie baza regat znajduje się w klubie Sailing Legia (ul. Warszawska 31, Zegrze Płd.), a wyścigi w najbliższej odległości od brzegu. Stąd ich widowiskowość, bo sędziowie tak ustawiają trasę, by swobodnie można było oglądać zmagania choćby z molo zaprzyjaźnionego Hotelu 500.
23.06.2023

Żaryn: nie ma dowodów na udział w wysadzeniu Nord Stream 1 i 2 osób z jachtu Andromeda

W śledztwie w sprawie wysadzenia Nord Stream 1 i 2 polska prokuratura nie znalazła dowodów wskazujących na udział w dokonaniu uszkodzenia osób znajdujących się na jachcie Andromeda - napisał zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
22.06.2023

Rosjanie tworzą „filię” Floty Czarnomorskiej ze sztabem w Mariupolu

Siły rosyjskie tworzą „filię” Floty Czarnomorskiej ze sztabem w Mariupolu – poinformował w środę ukraiński portal wojskowy Centrum Narodowego Sprzeciwu.
21.06.2023

BBC: francuski nurek na pokładzie Titana mógł nadać sygnał wychwycony przez ekipy ratunkowe, ma ogromne doświadczenie morskie

Francuski nurek Paul-Henry Nargeolet, który jest na pokładzie zaginionej eksperymentalnej łodzi podwodnej Titan, ma olbrzymie doświadczenie w marynarce wojennej i to on mógł nadać sygnał, który wychwyciły ekipy ratunkowe - ocenia w środę BBC.
21.06.2023

Masowiec Polskiej Żeglugi Morskiej uszkodzony w wyniku zderzenia z innym statkiem

W hiszpańskim porcie Tarragona doszło do wypadku z udziałem polskiego statku. Masowiec Karpaty, należący do armatora ze Szczecina został poważnie uszkodzony przez inną jednostkę, gdy ta przemieszczała się na wodzie.
18.06.2023

Naukowcy z międzynarodowej ekspedycji TREC badali trójmiejskie plaże

Naukowcy z międzynarodowej ekspedycji TREC przez kilka dni zbierali próbki m.in. gleby, osadów i wody w Sopocie i Gdańsku. Projekt ma na celu zbadanie organizmów w ich naturalnym otoczeniu. Badania będą prowadzone łącznie w 22 krajach Europy.
16.06.2023

Znaczek ukraińskiej poczty z wizerunkiem zatopionego krążownika Moskwa uznano najlepszym na świecie w 2022 roku

"Ukraińska Prawda" poinformowała że, wyemitowany przez ukraińską pocztę znaczek przedstawiający flagowy okręt rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, spektakularnie zatopiony na początku wojny, został uznany za najlepszy znaczek pocztowy na świecie w ubiegłym roku. Wyróżniono go też szeregiem nagród i wyemitowano w rekordowym nakładzie 5 milionów egzemplarzy.
16.06.2023

Baltic Hub na drodze do ograniczenia emisji

Przedsiębiorstwa gospodarki morskiej na całym świecie zwielokrotniają wysiłki prowadzące do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, jakie powodowane są przez ich operacje. Największy terminal kontenerowy na Bałtyku, gdański Baltic Hub, również nie zasypia gruszek w popiele.
14.06.2023

Marynarka Wojenna Indii rezygnuje z zakupu rosyjskich okrętów podwodnych

Trudności w realizacji kontraktów przez koncerny zbrojeniowe z Rosji oraz napięte stosunki międzynarodowe doprowadziły do zamrożenia kolejnej inwestycji między Moskwą a Nowym Delhi. Tym razem dotyczyło to proponowanego zakupu rosyjskich okrętów podwodnych.
07.06.2023

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.