• <

Masowiec Polskiej Żeglugi Morskiej uszkodzony w wyniku zderzenia z innym statkiem

rk

18.06.2023 14:10 Źródło: Tarragona Radio
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Masowiec Polskiej Żeglugi Morskiej uszkodzony w wyniku zderzenia z innym statkiem

Partnerzy portalu

napoleon_sin_parte / TikTok

W hiszpańskim porcie Tarragona doszło do wypadku z udziałem polskiego statku. Masowiec Karpaty, należący do armatora ze Szczecina został poważnie uszkodzony przez inną jednostkę, gdy ta przemieszczała się na wodzie.

Zdarzenie miało miejsce 17 czerwca o godz. 12:30. Do wypadku najprawdopodobniej doszło, gdy masowiec Elena Ve poruszał się w basenie portu z udziałem holownika. Na nagraniach trudno określić główny powód incydentu, w grę wchodzi zarówno błąd nawigatora, jak i awaria napędu. W wyniku incydentu kadłuby obu jednostek zostały uszkodzone. 

Incydent został zgłoszony do kapitanatu portu  ale interwencja zewnętrznych służb ratowniczych nie była konieczna. Wszczęto dochodzenie w sprawie incydentu, aby ustalić, kto był za niego odpowiedzialny, a do czasu jego zakończenia oba statki pływające pod libijską banderą nie będą mogły opuścić portu w Tarragonie. Oczekuje się, że w tym czasie zostaną przeprowadzone naprawy, które w przypadku Karpaty mogą zająć więcej czasu ze względu na poważniejsze uszkodzenia.


Jak donosi Tarragona Radio, w wyniku silnego uderzenia, Elena VE doznała uszkodzeń prawej burty, ale najbardziej ucierpiały Karpaty, które skończyły z dużą dziurą w metalowej części kadłuba statku. Na szczęście jednak otwór powstał w górnej części statku, poza linią pływalności, co oznaczało, że nie było niebezpieczeństwa wywrócenia. Władze aktywowały swoje holowniki, Remo i Romulo, a ich załogi stwierdziły, że uszkodzenia nie wpłynęły na kluczowe obszary statku, takie jak maszynownia, przedziały ładunkowe lub obszar paliwowy. Pomimo spektakularnego charakteru uderzenia, nie było doniesień o wyciekach paliwa lub zapasów żywności przewożonych na obu jednostkach. Polski statek przewoził transport zboża z Bułgarii, natomiast drugi uczestnik zdarzenia z Ukrainy. Nikt też nie został ranny. 

Obecnie obie jednostki pozostawią zacumowane przy nabrzeżach w porcie.


Dziękujemy za wysłane grafiki.