• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Jaki jest potencjał energetyczny pojedynczej turbiny oraz całej farmy wiatrowej? Orlen podaje dokładne liczby

rk

24.10.2023 10:40 Źródło: Orlen
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Jaki jest potencjał energetyczny pojedynczej turbiny oraz całej farmy wiatrowej? Orlen podaje dokładne liczby

Partnerzy portalu

Trwa budowa morskiej farmy wiatrowej Baltic Power, będąca wspólną inwestycją Grupy Orlen i Northland Power. W 2026 roku ma włączyć do polskiego systemu moc blisko 1,2 GW,  będąc w stanie wyprodukować czystą energię, mogącą zasilić 1,5 miliona gospodarstw domowych. W związku z tym polska spółka zaprezentowała "kalkulator mocy" pokazujący, jak efektywnie można wykorzystać możliwości tego przedsięwzięcia.

Na stronie Baltic Power wyszczególniono kategorie przedmiotów, które można zasilić elektrycznością pochodzącą z inwestycji w offshore. Podano, ile w ten sposób można zasilić baterii telefonów komórkowych i laptopów, jak daleko może przejechać samochód bądź autobus elektryczny, długość zasilania gospodarstwa domowego oraz szybkość ładowania hulajnóg miejskich. Dane wskazują, ile zapewnia w tym przypadku tylko godzina pracy zarówno pojedynczej turbiny, jak i całej farmy wiatrowej.

Projekt farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim składa się z 76 turbin wiatrowych, fundamentów, dwóch podstacji morskich i jednej podstacji lądowej, czterech kabli eksportowych i kabli międzysieciowych, o łącznej mocy zainstalowanej około 1140 MW. Będzie zlokalizowany 23 km na północ od polskiego wybrzeża, na wysokości Choczewa i Łeby, w polskiej strefie ekonomicznej. Oczekuje się, że budowa zakończy się do końca II kwartału 2026 roku. Spółka Baltic Power została powołana wyłącznie do realizacji tego projektu i należy do Orlen (51% udziałów) oraz Northland Power (49% udziałów).

Morska energetyka wiatrowa stanowi jeden z głównych kierunków rozwoju nowoczesnej energetyki koncernu. Budowa farmy Baltic Power jest jednym z kluczowych projektów Grupy Orlen w realizacji strategicznego celu osiągnięcia 9 GW zainstalowanej mocy odnawialnej energii do 2030 roku. Realizacja wszystkich projektów morskich farm wiatrowych, jakie znajdują się obecnie w portfelu Grupy Orlen, zapewni koncernowi ok. 6,4 GW mocy i przyczyni się do osiągnięcia celu neutralności emisyjnej firmy do 2050 roku. Spółka w ostatnim czasie pozyskała koncesje na budowę kolejnych 5 morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 5,2 GW. Cztery z pięciu z nich znajdują się na Ławicy Odrzańskiej, na wysokości Kołobrzegu w pobliżu budowanego terminala Orlen Neptun. Piąta lokalizacja jest położona na Ławicy Słupskiej i graniczy z obszarem, gdzie powstaje farma Baltic Power. Za ich realizację odpowiada spółka Orlen Neptun.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.