• <
escort_980x120_gif_2020

Brązowy medal Maćka Rutkowskiego jak nagroda pocieszenia

jj

19.11.2023 18:17 Źródło: PZŻ
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Brązowy medal Maćka Rutkowskiego jak nagroda pocieszenia

Partnerzy portalu

Fot. PZŻ

Maciej Rutkowski (AZS Poznań) brązowym medalistą zawodowego cyklu PWA World Tour Windsurfing w slalomie! W finałowych regatach w Japonii Polak zajął czwarte miejsce i niestety nie udało mu się obronić tytułu mistrza świata wywalczonego w roku ubiegłym. Absolutnie nie można jednak mówić o porażce. Kolejny rok na podium tego prestiżowego cyklu to wydarzenie bez precedensu w historii polskiego żeglarstwa. 

W ubiegłym roku Maciej Rutkowski, po niezwykle dramatycznych ostatnich regatach w Japonii, zdobył upragniony tytuł mistrza świata wygrywając cały cykl PWA World Tour Windsurfing i przechodząc do historii polskiego żeglarstwa, jako pierwszy Polak, który tego dokonał. W tym roku historia się powtórzyła, a losy medali ważyły się do ostatniego wyścigu. Maćkowi Rutkowskiemu tym razem w udziale, zamiast tortu głównego, przypadła nagroda pocieszenia. 

– Pływałem równo, ale do wygrania tytułu zabrakło po jednym dobrym wyścigu w regatach na Fuerteventurze, Sylcie i w Japonii. Za każdym razem, gdy wyścig eliminacyjny poszedł mi dobrze, później wydarzało się coś złego. A to drobny błąd i falstart, albo coś niezależnego ode mnie – jak tutaj w Japonii. Minutę przed startem uderzyłem w jakąś betonową konstrukcję pod wodą i cały się pociąłem. To oczywiście nie zmienia faktu, że ten tytuł był w moim zasięgu i miałem ku temu wszystkie narzędzia – mówi Maciej Rutkowski. 

Mistrzem świata w slalomie tegorocznego cyklu został Włoch Matteo Iachino, drugi był Holender Amado Vrieswijk, który wywalczył w "generalce" tyle samo punktów, co Polak (40300), ale miał więcej wygranych zawodów w sezonie. 

– Nie jest to wymarzony wynik, ale jest to na pewno najlepsza nagroda pocieszenia, którą mogę przywieźć z Japonii. To pokazuje, jak daleką drogę przeszedłem, bo jeszcze trzy lata temu w ogóle bym nie marzył o podium w Mistrzostwach Świata, a teraz mówimy o tym jako o nagrodzie pocieszenia – dodaje reprezentant Maciej Rutkowski. 

Fot. PZŻ

PWA, czyli Professional Windsurfers Association to organizacja sankcjonująca regaty w trzech dyscyplinach windsurfingowych: slalom, freestyle i wave. Biorą w nich udział zawodnicy, którzy plasują się na najwyższych miejscach światowego rankingu i specjalizują się konkretnie w tych konkurencjach, ale też ci, którzy na co dzień rywalizują w olimpijskiej klasie iQFoil. Takim zawodnikiem jest choćby Maciej Rutkowski, który jest członkiem Kadry Narodowej Polskiego Związku Żeglarskiego w klasie iQFoil, ale największe doświadczenie ma właśnie w slalomie. 

Slalom to najbardziej ekstremalna odmiana windsurfingu. Zawodnicy ściągają się w krótkich wyścigach na trasie wyznaczonej przez znaki, które muszą opłynąć. Rywalizują bardzo blisko siebie, a na hydroskrzydłach pozwalających oderwać deskę od wody osiągają prędkości nawet 70 km/h. Nie brakuje tutaj spektakularnych kraks, kolizji. To zdecydowanie bardzo widowiskowa konkurencja. 

Klasyfikacja PWA World Tour Windsurfing 2023 dostępna tutaj >>

Fot. PZŻ

MACIEJ RUTKOWSKI 

  • Rok urodzenia: 1991
  • Klasa: iQFoil/Slalom PWA
  • Klub: AZS Poznań

Sukcesy: mistrz świata PWA World Tour Windsurfing (2022), brązowy medalista PWA World Tour Windsurfing (2023), wicemistrz świata w klasie Formuła Windsurfing Foil, srebrny medal regat Defi Wind, 19 tytułów mistrza Polski w różnych konkurencjach windsurfingowych.

Maciej Rutkowski od początku swojej przygody z windsurfingiem specjalizuje się w konkurencji slalom. Dwa razy był mistrzem świata juniorów, dwa razy młodzieżowym mistrzem świata, młodzieżowym mistrzem Europy, aż w końcu trafił do PWA - zawodowej ligi, w której ścigają się najlepsi na świecie windsurferzy specjalizujący się w slalomie. Ciężka praca zaowocowała, dzisiaj Maciej jest jednym z czołowych zawodników PWA, ma na swoim koncie zwycięstwa w regatach Pucharu Świata, wielokrotnie stawał na podium, a 15 listopada 2022 roku zwyciężył w całym cyklu i zapewnił sobie tytuł mistrza świata. W 2023 roku ponownie stanął na podium zdobywając brązowy medal. Dokonał tego jako pierwszy Polak w historii. Jest też pierwszym Polakiem na Jaws - legendarnej fali na wyspie Maui, uznawanej za jedną z największych i najbardziej niebezpiecznych na świecie. 

Maciej zdobył również tytuł wicemistrza świata w slalomie oraz srebrny medal mistrzostw świata w klasie Formuła Windsurfing Foil. W roku 2021 zajął 2. miejsce w największych windsurfingowych zawodach świata, Defi Wind, w których rokrocznie startuje 1200 zawodników. Gdy trzy lata temu okazało się, że klasa iQFoil będzie w programie Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, postanowił spróbować rywalizacji także i tutaj. Dobre wyniki zaowocowały powołaniem do Kadry Narodowej, a sam Maciej zapowiada walkę o awans na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Jego pasje to muzyka, koszykówka, surfing i produkcja wideo.

IG: www.instagram.com/maciekrutko/

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.