• <
nauta_2024

FSRU dla Polski rekordowo drogi?

jm

15.03.2024 21:38

Partnerzy portalu

Fot. Hyundai

Południowokoreański koncern stoczniowy otrzymał zamówienie na budowę jednostki FSRU za rekordowo wysoką cenę. Branżowe media i brokerzy spekulują, że to właśnie ta jednostka zakotwiczy na Zatoce Gdańskiej.

Portal Trade Winds poinformował, że południowokoreański koncern HD Hyundai Heavy Industries otrzymał zlecenie budowy jednostki FSRU za rekordową cenę 363 milionów dolarów. Poprzedni FSRU zamówiony w stoczni kosztował 337 milionów dolarów. Choć informacje te nie są potwierdzone, to wielu ekspertów sądzi, że 363 milionów dolarów może stanowić rekordową cenę za nowobudowaną jednostkę tego typu.

Zamówione FSRU ma mieć pojemność 174 tys. metrów sześciennych. HD HHI nie podało danych zamawiającego, ale wiadomo, że jednostka ma być zbudowana dla europejskiego właściciela. Brokerzy spekulują, że zamawiającym jest jednak japoński Mitsui OSK Lines (MOL), który wygrał konkurs na dostarczenie FSRU na zlecenie Gaz-Systemu. Jednostka ta ma być ulokowana na Zatoce Gdańskiej, nieopodal Gdańska.

MOL nie odniósł się do spekulacji. Brokerzy zwracają jednak uwagę, że zamówienie zostało złożone chwilę po tym, jak Mitsui zostało przedstawione jako zwycięzca konkursu na dostawę FSRU dla Gaz-Systemu.etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.