• <

Wynik wyszukiwania - "Zatoka Perska" - Wiadomości

Rusza misja Aspides. UE będzie chronić żeglugę na Morzu Czerwonym i w Zatoce Perskiej

Szefowie MSZ państw unijnych zdecydowali w poniedziałek w Brukseli, że UE uruchomi operację morską, której celem jest przywrócenie i ochrona wolności żeglugi na Morzu Czerwonym i w Zatoce Perskiej.
19.02.2024

Unijny rynek ropy naftowej. Port Gdańsk w czołówce importerów

Przez morskie terminale paliwowe przepompowano w 2023 około 2,16 mld t ropy naftowej, z czego morskie terminale Unii Europejskiej przeładowały ponad 470 mln t. Ten wynik przebiła gospodarka ChRl, która sprowadziła drogami morskimi 512 mln ton w okresie styczeń-grudzień ubr. – informuje w najnowszym raporcie Banchero Costa. Port Gdańsk znalazł się w czołówce portów UE przeładowujących ropę naftową.
11.02.2024

Kolejna skuteczna operacja antypiracka sił morskich Indii. Komandosi odbili porwany statek

Pod koniec stycznia okręt Marynarki Wojennej Indii (Indian Navy) INS Sharada (P55), przechwycił sygnał o porwaniu przez somalijskich piratów statku rybackiego. Po trwających dwa dni działaniach w związku z lokalizacją jednostki, marynarze wsparci przez działania śmigłowca i zespołu komandosów uratowali jej załogę z rąk porywaczy.
02.02.2024

Irańskie siły morskie miały zatrzymać statek przemycający paliwo

Irańska marynarka wojenna zatrzymała zagraniczny statek szmuglujący 2 mln litrów oleju napędowego – poinformowały w niedzielę tamtejsze media. Ceny paliw w Iranie należą do najniższych na świecie, co sprawia, że opłacalny jest przemyt do innych krajów.
28.01.2024

Platforma, ale przygodowa, a nie wiertnicza. Arabia Saudyjska przygotowuje nową atrakcję turystyczną

Arabia Saudyjska planuje stworzenie pierwszego na świecie „ośrodka turystyki przygodowej” na środku morza. Ma on się mieścić na platformie morskiej w Zatoce Perskiej.
18.01.2024

Malediwy. Nowy prezydent faworyzuje Chiny, co da im przewagę na Oceanie Indyjskim

Administracja nowego prezydenta Malediwów Mohameda Muizzu zażądała od Indii, aby wycofały swoje wojska z kraju do 15 marca - podał w niedzielę Reuters. Muizzu sygnalizował zmianę przyjaznej polityki wobec Indii i zwrot w stronę rywalizujących z nimi Chin.
15.01.2024

Wielka Brytania wysyła fregatę do Zatoki Perskiej celem ochrony międzynarodowej żeglugi

Wchodząca w skład Royal Navy fregata typu 23 HMS Richmond dołącza do HMS Diamond i HMS Lancaster w ramach misji ochrony transportu morskiego przez newralgiczny szlak, zagrożony atakami rakietowymi oraz pirackimi.
10.01.2024

Korytarz IMEC zwiększy integrację między Azją i Europą. Polska ma szansę włączyć region Bałtyku

Światowi przywódcy zainicjowali korytarz gospodarczy Indie–Bliski Wschód–Europa postrzegany jako sprzeczny z chińskim Nowym Jedwabnym Szlakiem BRI. Celem IMEC jest wspieranie rozwoju gospodarczego poprzez integrację gospodarczą między Azją, Zatoką Perską i Europą.
16.11.2023

Załoga zajętego przez Iran tankowca została skazana na 22 lata więzienia

Załoga tankowca pływającego pod panamską banderą, zajętego w zeszłym roku przez Iran, została skazana na łącznie 22 lata więzienia przez sąd rewolucyjny w Bandar Abbas, poinformowały we wtorek irańskie media państwowe.
17.10.2023

Ropa na wojennej ścieżce. Kto zarabia na wojnie? Producenci, operatorzy zbiornikowców i terminali

Wojna w Ukrainie wciąż napędzała w 2023 r. popyt na ropę transportowaną drogą morską. Pomimo wysokich cen ropy i ryzyka recesji gospodarczej wiele krajów kupuje ropę „na zapas” i napędza ceny. W tym roku korzystają na tym głównie operatorzy capsize. Choć i operatorzy innych zbiornikowców również na narzekają. W 2022 roku ponad 55% eksportu ropy z Europy Północno-Zachodniej zostało załadowane na statki Aframax, 34% na Suezmax, a 9% na VLCC. W 2023 r. proporcje niewiele się zmieniły.
07.10.2023

Gorąco w rejonie Cieśniny Ormuz. Niebezpieczne działania sił morskich Iranu wobec USA groźbą eskalacji

Dowództwo 5. Floty USA poinformowało, że w trakcie nocnej akcji eskorty statku trzy okręty US Navy oraz śmigłowiec US Marine Corp były przedmiotem ataku ze strony irańskiej jednostki nawodnej. Do zdarzenia doszło nocą we wtorek, 26 września br.
29.09.2023

Dowództwo US Navy ostrzega statki przed wchodzeniem na wody Iranu

Dowodzona przez USA międzynarodowa koalicja działająca w rejonie Zatoki Perskiej i Cieśniny Ormuz ostrzegła statki w regionie, aby trzymały się z dala od wód Iranu, aby uniknąć możliwego zajęcia przez siły morskie tego kraju.
14.08.2023

Iran pozyskał technologię budowy supersonicznych pocisków rakietowych

Iran pozyskał technologię budowy supersonicznych pocisków rakietowych, która jest obecnie poddawana testom - poinformowała w środę półoficjalna irańska agencja Tasnim.
09.08.2023

USA zwiększa swoją obecność na Bliskim Wschodzie. Celem powstrzymanie Iranu przed atakami na statki

Do amerykańskich baz znajdujących się w zaprzyjaźnionych krajach przybyło ponad 3000 marynarzy i żołnierzy, wspartych techniką wojskową. Wynika to z wcześniej zapowiedzianego rozmieszczenia dodatkowych sił w regionie w obliczu zwiększonego zagrożenia dla żeglugi handlowej ze strony Iranu w pobliżu Cieśniny Ormuz. Władze tego państwa dokonały w ostatnim czasie kilku głośnych prób zatrzymania statków przewożących ropę.
09.08.2023

Marynarka Wojenna Iranu zaprezentowała nowe okręty uzbrojone w pociski o zasięgu 600 km

Marynarka Wojenna Iranu zaprezentowała swoje nowe okręty wyposażone w pociski rakietowe o zasięgu 600 kilometrów, poinformowała w środę agencja Reutera za irańską półoficjalną agencją Tasnim.
02.08.2023

Waszyngton rozmieszcza okręt i samoloty wojskowe na Bliskim Wschodzie, aby zapobiec zajmowaniu statków przez Iran

Stany Zjednoczone ogłosiły w poniedziałek, że rozmieszczają okręt wojenny typu niszczyciel oraz myśliwce F-35 i F-16 na Bliskim Wschodzie, aby powstrzymać Iran przed przejmowaniem statków w Zatoce Perskiej.
18.07.2023

Amerykańskie myśliwce F-16 będą bronić statków przed irańskimi atakami w rejonie Zatoki Perskiej

Stany Zjednoczone wyślą w ten weekend w rejon Zatoki Perskiej myśliwce F-16, aby zapewnić większą osłonę pływającym tam statkom - podała agencja AP, cytując wysokiej rangi urzędnika departamentu obrony USA. Decyzja została podjęta po tym, jak w zeszłym tygodniu Iran próbował przechwycić dwa tankowce w pobliżu cieśniny Ormuz.
15.07.2023

Przepis na tani wodór: rurociąg z Zatoki Perskiej do Europy

Najnowsza analiza wskazuje na możliwość wykorzystania Zatoki Perskiej jako źródła niskoemisyjnego wodoru dla Europy. RINA, firma specjalizująca się w inspekcji, certyfikacji i doradztwie inżynieryjnym, oraz AFRY, firma świadcząca usługi inżynieryjne, projektowe i doradcze, przeprowadziły wstępne badanie dotyczące bezpośredniego połączenia regionu Zatoki Perskiej z Europą poprzez rurociąg do transportu niskoemisyjnego wodoru. Wyniki analizy wskazują na pełny potencjał Zatoki Perskiej jako opłacalnego źródła niskoemisyjnego wodoru
30.06.2023

Kontenerowiec MSC zapalił się w Zatoce Perskiej niedaleko Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Krajowe Centrum Poszukiwawczo-Ratownicze Gwardii Narodowej Zjednoczonych Emiratów Arabskich informuje, że udzieliło pomocy kontenerowcowi MSC (zarejestrowanemu w Panamie), który zapalił się na ich wodach terytorialnych.
07.06.2023

Wynn Al Marjan prezentuje nową wizję projektu dla wyspiarskiego kompleksu wypoczynkowego w ZEA

Inspiracją dla planowanego przez Wynn Resorts kompleksu wypoczynkowego na Wyspie Al Marjan w Ras Al Khaimah, który wyznaczy międzynarodowe standardy w dziedzinie projektowania i luksusu, są spektakularne widoki na Zatokę Perską.
29.04.2023

Porty Zatoki Perskiej. Analiza aktualnej sytuacji portowo-żeglugowej w regionie

Zatoka Perska zwana również Zatoką Arabską lub Irańską to obszar morski pomiędzy Półwyspem Arabskim a wybrzeżem Iranu, oddzielony od Zatoki Omańskiej i Oceanu Indyjskiego Cieśniną Hormuz. Cieśnina w najwęższym miejscu ma 54 km szerokości (29 mil morskich). Jest to strategiczne przejście żeglugowe, którego zablokowanie skutkowałoby zamknięciem całego ruchu z i do zatoki, a w dalszej konsekwencji poważną niestabilnością gospodarek zarówno znajdujących się tutaj krajów, jak również i całej światowej ekonomii.
15.11.2022

Niemcy. Prasa o wizycie kanclerza Scholza w krajach Zatoki Perskiej: pragmatyzm zamiast wartości

Kanclerz Olaf Scholz wrócił w niedzielę z dwudniowej podróży do krajów Zatoki Perskiej - Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Kataru, gdzie zabiegał o dostawy gazu. "Polityka zagraniczna oparta na wartościach ustąpiła miejsca namacalnemu pragmatyzmowi" - zauważa niemiecka prasa.
26.09.2022

Emiracki ro-ro zatonął w Zatoce Perskiej, jedna osoba zaginiona

Statek handlowy pod banderą Zjednoczonych Emiratów Arabskich zatonął w czwartek na Zatoce Perskiej. Jedna osoba jest uznawana za zaginioną.
18.03.2022

Amerykański okręt oddał strzały ostrzegawcze w Zatoce Perskiej

Amerykański okręt patrolowy oddał strzały ostrzegawcze po tym, jak trzy okręty marynarki wojennej irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej zbliżyły się do niego w Zatoce Perskiej - poinformowała armia Stanów Zjednoczonych.
28.04.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.