Wody Zatoki Perskiej dla wszystkich statków handlowych, a przede wszystkim tankowców są coraz bardziej niebezpieczne. United Kingdom Maritime Trade Operations (organizacja i centrum monitoringu żeglugi handlowej pod egidą brytyjskiej Royal Navy) informuje o nocnym ataku w dniu 4/03/26 na tankowiec w północnej części Zatoki Perskiej, około 30 mil morskich na południowy wschód od Mubarak Al Kabeer w Kuwejcie.
Statek zgłosił dużą eksplozję na lewej burcie i wyciek plamy oleju na wodzie. Zauważona mała jednostka uciekła z tego obszaru. Trwa dochodzenie.
Wcześniej w ciągu dnia w okolicach Malty na Morzu Śródziemnym dochodzi do ataku na rosyjski gazowiec LNG. Atak jest przeprowadzony przez ukraińskiego drona morskiego.
USA zapowiadają możliwość ochrony i organizacji konwojów przez US Navy dla statków przechodzących przez Cieśninę Ormuz. Zadanie będzie wymagało mobilizacji dużych sił.
Sytuacja w regionie Bliskiego Wschodu pozostaje niestabilna i nie będzie łatwa do opanowania w krótkim czasie. Wiele ze statków jest potencjalnie zagrożonych atakami, co szczególnie dotyczy Zatoki Perskiej, ale również Cieśniny Bab-al Mandab, prowadzącej na Morze Czerwone (potencjalne ataki Huti wspieranych przez Iran).
Utrudnienia już wpływają na globalne łańcuchy dostaw i ponoszone przez przewoźników morskich koszty (bezpieczeństwo - dłuższe trasy/ochrona, koszty paliwa, wyższe stawki ubezpieczeń).
Rozpoczyna się Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa 2026
Rosyjskie bombowce nad Morzem Barentsa. Interweniowali Norwegowie
Szwedzka delegacja przylatuje do Polski rozmawiać m.in. o okrętach podwodnych
USA znów uderzyły w łódź domniemanych przemytników na Karaibach - dwie ofiary
Jak chronić porty i infrastrukturę energetyczną na morzu? [KONGRES POLSKIE PORTY 2030+]
PGZ Stocznia Wojenna zajmie się serwisem fregaty