Bechtel, generalny wykonawca budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej w gm. Choczewo na Pomorzu podpisał ze spółką DORACO umowę dotyczącą realizacji robót budowlanych i usług wsparcia dla dwóch kolejnych etapów badań geologicznych i geotechnicznych. Zawarcie kontraktu ogłoszono 4 marca 2026 r. w Gdańsku podczas konferencji „Atomowe Szanse”, którą zorganizował główny inwestor projektu: Polskie Elektrownie Jądrowe.
Proces wyboru wykonawcy miał charakter konkurencyjny i obejmował prekwalifikację oraz ocenę techniczną i komercyjną ofert w modelu Best Value, uwzględniającym m.in. zdolności techniczne, doświadczenie i cenę.
Realizacja badań geologicznych i geotechnicznych to kluczowy element procesu projektowego, a ich wyniki służą opracowaniu rozwiązań konstrukcyjnych oraz infrastrukturalnych przyszłej elektrowni. Wcześniejszy, zakończony w ub. roku pierwszy etap obejmował najgłębsze badania geotechniczne w rejonie planowanych trzech wysp jądrowych. Drugi etap również dotyczy obszaru lądowego – ale przeznaczonego pod budynki pomocnicze oraz infrastrukturę towarzyszącą. Trzeci etap obejmie z kolei badania prowadzone w obszarze morskim i przybrzeżnym, niezbędne m.in. do zaprojektowania MOLF, morskiej infrastruktury przeładunkowej do transportu i rozładunku ciężkich elementów konstrukcyjnych elektrowni.
Umowa Bechtel z DORACO obejmuje roboty budowlane i usługi wsparcia niezbędne do realizacji II i III etapu. DORACO nie wykona samych badań geotechnicznych, zapewni natomiast przygotowanie zaplecza i infrastruktury terenowej umożliwiającej ich przeprowadzenie. Zakres prac zleconych DORACO obejmuje m.in.: utrzymanie tymczasowych biur i zaplecza na terenie inwestycji, zapewnienie niezbędnych mediów, paliwa i obsługi technicznej, wykonanie 13 platform wiertniczych oraz tymczasowych dróg dojazdowych, a także wsparcie logistyczne i medyczne.
W ramach II i III etapu zaplanowano ok. 1000 punktów badawczych (odwiertów), a prace rozpoczną się w maju br. Ich zakończenie planowane jest na II kw. 2027 r.
– Umowa potwierdza realny udział polskich firm w projekcie, a my zyskaliśmy kolejnego, silnego partnera z Pomorza – powiedział Leszek Hołda, prezes Bechtel Polska. – Realizacja kolejnych etapów badań geologicznych wymaga sprawnego zaplecza i dobrze przygotowanej infrastruktury terenowej. To właśnie współpraca z DORACO pozwoli zapewnić odpowiednie warunki do prowadzenia badań, które stanowią fundament dalszych prac projektowych.
– Transformacja energetyczna to nie tylko nowe moce, ale nowe kompetencje i odpowiedzialność za bezpieczeństwo państwa – mówi Angelika Cieślowska, prezes zarządu DORACO. – Współpraca z Bechtel przy programie jądrowym to dla DORACO realny wkład w infrastrukturę krytyczną i rozwój polskiego łańcucha dostaw. Local content to dla nas konkret: know-how, jakość i trwała wartość pozostająca w Polsce.
– Przed nami niepowtarzalny moment w historii kraju. Polska gospodarka staje się czempionem liczącym się na globalnych rynkach i widać to także w naszym projekcie – podkreśla Marek Woszczyk, prezes Polskich Elektrowni Jądrowych. – Cieszę się, że wchodzący w skład amerykańskiego konsorcjum Bechtel podpisał kolejną umowę z doświadczoną, polską firmą. Kibicujemy tej współpracy, by przebiegła owocnie i z korzyścią dla wszystkich stron.
W konferencji „Atomowe Szanse”, zorganizowanej w Gdańsku przez Polskie Elektrownie Jądrowe, uczestniczyli liczni przedstawiciele firm z Pomorza i całej Polski, zainteresowani udziałem w realizacji projektu pierwszej elektrowni jądrowej. W programie znalazły się wystąpienia ekspertów PEJ, Bechtel i Westinghouse – partnerów odpowiedzialnych za przygotowanie i realizację inwestycji w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino (gmina Choczewo).
Wydarzenie było przestrzenią rozmów o wymaganiach jakościowych, organizacyjnych i technicznych stawianych wykonawcom w sektorze jądrowym oraz o możliwościach włączenia krajowych przedsiębiorstw w łańcuch dostaw projektu. Podpisanie umowy między Bechtel a DORACO stanowi jeden z praktycznych przykładów tej współpracy i podkreśla rosnącą rolę polskich firm w realizacji strategicznej inwestycji energetycznej w Polsce.
===
Polskie Elektrownie Jądrowe
Polskie Elektrownie Jądrowe sp. z o.o. to spółka odpowiadająca m.in. za przygotowanie procesu inwestycyjnego i pełnienie roli inwestora w projekcie budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej o łącznej mocy zainstalowanej 3,75 GWe w oparciu o bezpieczne, sprawdzone, wielkoskalowe, wodne ciśnieniowe reaktory jądrowe generacji III (+) oraz jej ewentualną przyszłą eksploatację. Spółka wspiera też administrację rządową w działaniach na rzecz realizacji Programu polskiej energetyki jądrowej i rozwoju programu energetyki jądrowej wykorzystywanej do celów cywilnych oraz cywilnego przemysłu jądrowego w RP. Więcej informacji: www.pej.pl.
Bechtel
Bechtel jest zaufanym partnerem w zakresie inżynierii, budownictwa i zarządzania projektami dla przemysłu oraz administracji rządowej. Firma wyróżnia się wysokimi kompetencjami swoich pracowników i nieustannym dążeniem do osiągania najlepszych wyników, dostosowując swoje działania do potrzeb klientów i wywierając trwały, pozytywny wpływ. Od 1898 roku Bechtel zrealizował ponad 25 000 projektów w 160 krajach na wszystkich kontynentach, tworząc miejsca pracy, wspierając rozwój gospodarek, poprawiając odporność infrastruktury, zwiększając dostęp do energii, zasobów i usług oraz przyczyniając się do bezpieczniejszego i bardziej zrównoważonego świata.
Firma działa w sektorach: Energetyka, Infrastruktura, Produkcja i Technologie, Górnictwo i Metale oraz Rynek Jądrowy, Bezpieczeństwo i Ochrona Środowiska. Jej usługi obejmują cały proces realizacji projektów – od planowania i budowy inwestycji, przez jej uruchomienie, aż po bieżące funkcjonowanie poszczególnych obiektów. www.bechtel.com.
DORACO
Generalny wykonawca specjalizujący się w wymagających i nietypowych realizacjach hydrotechnicznych, kubaturowych oraz z obszaru energetyki i defence. Przez 35 lat działalności firma zakończyła z sukcesem kilkaset złożonych i wymagających inwestycji. DORACO ma na swoim koncie realizację takich projektów jak: rozbudowa Portu Lotniczego im. L. Wałęsy w Gdańsku, budowa stadionu w Szczecinie, budowa hali zdjęciowej dla Telewizji Polskiej S.A. w Warszawie czy prace przy budowie bazy wojskowej w Redzikowie. W fazie realizacji znajdują się m.in.: projekty pod inwestycje offshore w Ustce, Łebie, Świnoujściu i Darłowie, wieża kontroli ruchu lotniczego TWR Warszawa, historyczna siedziba Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie oraz Centrum Medycyny Translacyjnej i Collegium Pharmaceuticum PUM w Szczecinie.
Najwięksi producenci turbin wiatrowych w 2021 roku. Zobacz ranking
Vattenfall po 25 latach zamyka przybrzeżną farmę wiatrową Irene Vorrink w Holandii
USA zawiesiły sankcje naftowe na Iran na 60 dni
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Kamila Zimińska
PSEW 2026: wiatr może obniżyć rachunki za prąd, ale trzeba usunąć bariery dla OZE
PSEW: offshore wind nowym frontem bezpieczeństwa państwa
Jak pogodzić offshore wind z turystyką i rybołówstem? Doświadczenia płyną z zagranicy