• <

Wynik wyszukiwania - "akumulatory" - Wiadomości

Corvus Energy dostarczy systemy akumulatorowe dla 10 nowych holowników obsługujących Kanał Panamski

Zarząd Kanału Panamskiego zamówił dziesięć hybrydowych holowników ciągnikowych od europejskiego stoczniowca Astilleros Armón, z opcjami na kolejne 10 podobnych jednostek. Norweska firma Corvus Energy dostarczy systemy akumulatorów dla statków hybrydowo-elektrycznych. Zawarty kontrakt dotyczy holowników o długości 30 metrów i uciągu 70 ton. Został podpisany w październiku 2023 roku i wyceniony na 150 mln dolarów.
24.05.2024

Koniec ery CTV z napędem na paliwa kopalne?

Pod koniec marca miało miejsce swoiste zakończenie pewnej ery – nie wspominając o nowym początku – kiedy brytyjski operator Tidal Transit kupił swój ostatni, w historii, statek napędzany silnikiem wysokoprężnym – przekonuje Martin Conway, redaktor RINA.
20.05.2024

Wycieczkowce w 2023 przewiozły rekordową ilość pasażerów

W 2023 statki wycieczkowe na całym świecie przewiozły 31,7 mln pasażerów, co stanowi rekord. Liczba ta wzrosła od dotychczasowej najwyższej z 2019 roku o 7%.
09.05.2024

1,3 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej przyznane spółce Ocean Winds. EDP umacnia swoje inwestycje w Australii

Australijski rząd przyznał Ocean Winds, spółce joint venture EDP Renewables i Engie zajmującej się morską energetyką wiatrową, licencję na potencjalny rozwój do 1,3 GW u wybrzeży Gippsland. Ta inwestycja na południowo-wschodnim wybrzeżu Australii wzmacnia zaangażowanie EDP w tym kraju.
05.05.2024

Publiczny transport wodny alternatywą dla ruchu drogowego. Ale nie w Polsce

Marzenia o niskoemisyjnych statkach i unikaniu korków mogą się spełnić w miastach nadbrzeżnych i położonych nad rzekami. W wielu krajach pracuje się nad wodnym transportem publicznym. W Polsce musimy jeszcze poczekać na tak innowacyjne rozwiązania.
07.04.2024

Naval Group zawiera umowę dotyczącą okrętów podwodnych dla Indonezji

Francuski koncern będzie współpracował przy dostarczeniu okrętów podwodnych serii Scorpène dla Marynarki Wojennej Indonezji. Jednostki powstaną w krajowej stoczni PT PAL, a Naval Group zapewni transfer technologii. To efekt długofalowej współpracy między rządami Francji i Indonezji, jaką rozpoczęto w sierpniu 2021 roku i umowy o partnerstwie strategicznym między stoczniami obu państw potwierdzoną w lutym 2022 roku.
02.04.2024

Norweskie elektryki za pożyczki. 500 mln NOK na modernizację połączeń promowych w Norwegii

Nordic Investment Bank (NIB) udzielił pożyczki w wysokości 500 mln NOK (43,4 mln EUR) spółce Norled. Pożyczka pozwoli na sfinansowanie rozbudowy floty promów niskoemisyjnych. Jest to pierwsza pożyczka NIB w ramach programu InvestEU w Norwegii.
16.03.2024

Singapur zielony, Singapur elektryczny. Zarząd portu stawia na sprawdzone firmy i innowacyjne rozwiązania

Zarząd Portu Singapur aktywnie działa na rzecz dekarbonizacji. Jednym z wiodących programów jest elektryfikacja floty i wyposażenie nabrzeży w ładowarki statków. Niedawno wybrano 11 projektów elektrycznych jednostek portowych przeznaczonych do wykonywania usług w porcie – poinformował w lutym br. Eng Dih Teo, Chief Executive, Maritime and Port Authority Singapore, na portalu społecznościowym.
25.02.2024

Damen Shipyards kompleksowo elektryfikuje połączenia promowe w Kanadzie

Damen Shipyards wygrał kontrakt na dostawę promów samochodowych do Kolumbii Brytyjskiej. Działający również w Polsce Damen wybuduje cztery elektryczne promy pasażersko-samochodowe dla kanadyjskiego operatora BC Ferries. Damen dostarczy również urządzenia do ładowania promów z lądu.
11.02.2024

Transport morski pod napięciem. Ryzyka podróży z elektrykiem na statku i w porcie

Pojazdy elektryczne znalazły już miejsce na stałe w naszym codziennym życiu. Nietrudno zauważyć, że w wielu miastach użytkowanie samochodów elektrycznych, skuterów, hulajnóg i rowerów z wspomaganiem bateryjnym stało się codziennością. Wszystkie te urządzenia przewożone są na masową skalę statkami. Mniejsze jednostki w kontenerach. Samochody statkami ro-ro lub promami samochodowo-pasażerskimi. Transport tych urządzeń to wyzwanie nie tylko dla armatorów, ale również dla terminali ro-ro.
02.01.2024

Damen wprowadza w pełni elektryczny statek SOV z możliwością ładowania na morzu

Damen Shipyards Group zaprezentował w pełni elektryczny statek Service Operations Vessel (SOV) wyposażony w możliwość ładowania na morzu, wykorzystujący energię elektryczną dostarczaną bezpośrednio z morskich farm wiatrowych.
30.11.2023

Damel będzie rozwijać produkcję silników dla żeglugi śródlądowej

Według dostępnych analiz światowy rynek statków z napędem elektrycznym, który jeszcze kilka lat temu wart był niespełna 5 mld dolarów, do końca dekady osiągnie wartość ponad 16 mld dolarów. Jego rozwojowi sprzyjać będzie polityka Unii Europejskiej, która zakłada, że do 2030 roku 30%, a do 2050 roku aż 50% transportu towarowego na trasach dłuższych niż 300 km powinno się odbywać koleją lub szlakami wodnymi. W porównaniu z transportem lotniczym lub drogowym łodzie emitują znacznie mniej CO2 na kilometr i przewiezioną tonę.
03.10.2023

Okręt podwodny programu "Orka"- co wiemy o potencjalnych oferentach?

Ogłoszenie przez ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka ruszenia z realizacją programu "Orka" rozpoczyna szereg prac w związku całym przedsięwzięciem. Jeszcze zanim choćby odbędzie się cięcie blach pod budowę pierwszego z okrętów, miną lata w związku z pracami koncepcyjnymi, konsultacjami rynkowymi, aż w końcu przetargiem i wyborem najlepszej oferty.
23.07.2023

EST-Floattech dostarcza akumulatory dla zeroemisyjnego statku eventowego Oceandiva London

Według twórców kiedy Oceandiva London będzie pływać po falach Tamizy, zasilanie nie będzie żadnym zmartwieniem ani dla kapitana, załogi czy też dla gości na statku. Cała energia na pokładzie będzie pochodzić z systemów magazynowania energii dostarczonych przez EST-Floattech. Dzięki temu żeglowanie z pełną prędkością i zapewnienie mocy elektrycznej ma nie stanowić żadnego problemu, przy tym pozostawać neutralnym pod kątem emisji CO2.
11.07.2023

Ekotechnologie - zrównoważone miasto dzisiaj i dla przyszłych pokoleń

Śmietniki na kartę, panele fotowoltaiczne, zielony wodór, wykorzystanie bio odpadów, to tylko kilka z elementów transformacji świata odpowiedzialnego za kondycję planety. Zdając sobie sprawę z degradacji zasobów naturalnych i ekosystemów, do jakiej prowadzi konsumpcjonizm, zmuszeni jesteśmy do dyskusji i podejmowania realnych działań w celu minimalizowania strat dla środowiska.
30.05.2023

PowerX prezentuje innowacyjny projekt statku dostarczającego i magazynującego energię elektryczną

Japońska firma rozwija projekt akumulatorowca, tj. jednostki morskiej wyposażonej w akumulatory, która mogłaby magazynować energię elektryczną i dostarczać ją tam, gdzie byłaby potrzebna.
30.05.2023

Akumulator wodorowy – naukowcy odkryli sposób na przechowywanie wodoru w węglu

Węgiel może być geologiczną baterią wodorową; jest jak gąbka, która może pomieścić o wiele więcej cząsteczek wodoru w porównaniu z innymi materiałami – uznał profesor Shimin Liu z Uniwersytetu stanu Pensylwania.
29.05.2023

EBITDA EDP Renewables wzrasta o 14% w pierwszym kwartale 2023 r.

EDP Renewables realizuje swój Plan Biznesowy na lata 2023-2026, który zakłada przewodzenie transformacji energetycznej za sprawą przyspieszenia inwestycji i zrównoważonego wzrostu.
08.05.2023

Choren Design and Consulting zaprojektował jacht szkoleniowy

Biuro Projektowe Choren Design and Consulting wykonało wstępny projekt żaglowca szkoleniowego na potrzeby Yacht Clubu „Rewa”.
05.04.2023

Bartosz Fedurek nowym Country Managerem EDPR Polska

EDP Renewables Polska ogłasza kluczową zmianę na szczeblu zarządzającym. EDP Renewables weszła na polski rynek w 2008 r. i obecnie dysponuje drugim pod względem wielkości portfelem operacyjnych aktywów OZE w kraju, o łącznej mocy zainstalowanej 733 MW.
04.04.2023

System morskich akumulatorów litowo-jonowych marki Pylontech uzyskuje certyfikat JET w Japonii

10 marca 2023 r. spółka Pylon Technologies Co., Ltd. („Pylontech”) ogłosiła, że produkowany przez nią system morskich akumulatorów litowo-jonowych uzyskał certyfikat JET w Japonii. Certyfikat wydany na podstawie normy JIS C 8715-2: 2019 stanowi kolejny dowód uznania marki Pylontech na japońskim rynku. Poprzednio certyfikat JET uzyskało pojedyncze ogniwo marki o pojemności 37 Ah (model: 37PN), a jej system magazynowania energii Force H2 otrzymał certyfikat S-Mark.
31.03.2023

Zielone i niebieskie innowacje tematem konferencji Norway Grants Innovation Day

Green industry innovation i Blue Growth to obszary objęte programem wsparcia Funduszy Norweskich. Już w przyszłym tygodniu to one będą istotnym zagadnieniem poruszanym w trakcie konferencji Norway Grants Innovation Day. O tym, czym są zielone i niebieskie innowacje, można przekonać się na przykładzie projektów zrealizowanych przy wsparciu i dofinansowaniu przez rząd Norwegii.
23.03.2023

Światowy Dzień Wody. Fundusze Norweskie umożliwiają ograniczenie zanieczyszczenia środowiska wodnego

22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody, ustanowiony rezolucją z 22 grudnia 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, w celu uświadomienia jak dużym problemem jest brak dostępu do czystej wody pitnej i jak ważna jest prawidłowa gospodarka wodna. Projekty polskich przedsiębiorców mogące przyczyniać się do ograniczenia zanieczyszczenia środowiska wodnego i jego bezpośredniego otoczenia otrzymały dofinansowanie z Funduszy Norweskich w ramach schematu „Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich – Blue Growth”.
22.03.2023

Crist. Stępka pod kolejny offshore'owiec położona

W połowie marca w stoczni Crist w Gdyni położono stępkę pod kolejny statek offshore zamówiony przez firmę Olympic.
19.03.2023

Służby przygotowują się do usunięcia jachtu w pobliżu Hawajów. Wezwano śmigłowiec

Zespół specjalistów z powodzeniem opróżnił paliwo z luksusowego jachtu, który osiadł na mieliźnie w zatoce Honolua koło Maui (jednej z wysp Hawajów). Operacja usunięcia zalegającej jednostki jest w toku.
28.02.2023

Finnlines – kurs na innowacyjne statki ro-ro z długą linią ładunkową. Port Gdynia i OT Gdynia już się przygotowują

Dobrze znany w Polsce Finnlines w okresie styczeń – wrzesień 2022 osiągnął wzrost sprzedaży o 31%. Przychody wyniosły 558,4 mln euro. W tym czasie statki armatora przewiozły 572 tys. jednostek ładunkowych, 99 tys. samochodów ciężarowych oraz 514 tys. pasażerów. Swój udział w dobrych wynikach operatora ma również połączenie Polska-Finlandia z serwisem ro-ro sześć razy w tygodniu między Gdynią a Hanko.
24.02.2023

Sunreef Yachts prezentuje katamaran na targach Dubai International Boat Show

Sunreef Yachts zaprezentuje całkowicie elektryczny Sunreef 80 Eco oraz jeden z najlepiej sprzedających się modeli katamaranów 60 Sunreef Power na targach Dubai International Boat Show. Przez cały czas trwania imprezy, katamarany będą dostępne dla gości w Dubai Harbour Marina na stanowisku: MD-49, w dniach 1-5 marca.
23.02.2023

Polska głównym partnerem handlowym Ukrainy

Polska stała się dla Ukrainy głównym partnerem handlowym w 2022 r.; największym odbiorcą eksportu i drugim dostawcą pod względem obrotów - zwrócili uwagę analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Np. eksport oleju napędowego z Polski do Ukrainy wzrósł o 74 proc.
23.02.2023

Luksusowy jacht na mieliźnie zagrożeniem ekologicznym w pobliżu Hawajów

Na początku tygodnia w zatoce Honoula Straż Wybrzeża USA ewakuowała załogę i pasażerów jachtu, który osiadł przy brzegu. Teraz okazuje się, że z kadłuba jednostki wycieka olej napędowy.
23.02.2023

Kontener z Chojnic usprawni transport zbóż [WIDEO]

Transport zbóż stał się nieoczekiwanie jednym z najważniejszych tematów sezonu, co jest oczywiście spowodowane konfliktem w Ukrainie. Uwaga mediów skupiła się m.in. na problemach technicznych, ale nieco światła powinno paść na wynalazek Zrembu Chojnice, który może wiele z nich rozwiązać.
20.02.2023

Statek do obsługi morskich farm wiatrowych od Damen z nagrodą OSJ Awards 2023

Czasopismo Offshore Support Journal ogłosiło 8 lutego zwycięzców nagród podczas dorocznej konferencji OSJ i pokazu nagród w Londynie. Wśród zwycięzców znalazł się projekt statku Elevation Series, opracowany przez firmy Damen i Windcat.
11.02.2023

3 klastry zbudują statki elektryczne dla Singapuru i sprawdzą ich efektywność ekonomiczną

Na początku 2023 r. statek elektryczny, który będzie mógł przewozić do 12 pasażerów i 35 ton ładunku zostanie zbudowany przez SeaTech, należący do klastera ‘Goal Zero’. Będzie to pierwszy krok do wymiany floty 1600 jednostek portowych z silnikami spalinowymi pływających po akwenach Singapuru.
20.01.2023

Ørsted ze zgodą na budowę systemu magazynowania dla MFW Hornsea 3

BESS w Norfolk ma mieć moc około 200 MW i być zlokalizowany z już zaplanowaną infrastrukturą.
19.01.2023

AKVA Group i Inseanergy współpracują w celu dekarbonizacji za pomocą pływających ogniw słonecznych

Producent sprzętu dla przemysłu rolniczego AKVA Group i norweska firma zajmująca się pływającymi energiami słonecznymi Inseanergy podpisały list intencyjny w sprawie dostawy i integracji rozwiązań w zakresie zielonej energii dla branży pozyskiwania żywności ze środowiska wodnego.
18.01.2023

Polski jacht WindWhisper rozpoczyna oceaniczne ściganie. Startuje pierwszy etap The Ocean Race

Trwa ostatnie odliczanie przed pierwszym etapem legendarnych regat The Ocean Race. W niedzielę 15 stycznia do oceanicznego wyścigu z Alicante do Mindelo na Wyspach Zielonego Przylądka stanie 11 załóg. Wśród jachtów klasy VO65 jest polski WindWhisper.
13.01.2023

Ocean Winds otrzymuje prawa do produkcji 2 GW z energii wiatrowej w Kalifornii

EDP Renewables i spółka joint venture Engie nawiązały współpracę z Canada Pension Plan Investment Board w celu opracowania pływającej farmy wiatrowej u wybrzeży Kalifornii. Te 2 GW są znaczącym kamieniem milowym dla obecności Ocean Winds w Stanach Zjednoczonych, gdzie firma ma około 4 GW w fazie rozwoju w postaci dwóch projektów na północnym wschodzie.
12.12.2022

Dekarbonizacja na kursie. Panele słoneczne i magazyny energii na statki. Polska ma swój udział

Coraz droższa energia i surowce energetyczne sprawia, że przyspieszają programy związane z wykorzystaniem energii elektrycznej. Fast Offshore Supply z Singapuru podpisał na początku grudnia protokół ustaleń w celu wspólnego opracowania systemu magazynowania energii (ESS). Partnerami projektu są Terasaki Electric Co., Shift Clean Solutions Ltd. i RINA.
11.12.2022

EST-Floattech podpisuje umowę z Rolls-Royce Power Systems na długoterminową współpracę

Niemieckie przedsiębiorstwo coraz bardziej ugruntowuje swoją pozycję na rynku morskim i niedawno podpisało długoterminową umowę ramową z Rolls-Royce Power Systems na moduł baterii "Green Orca 1050" na pokładzie dziesięciu nowo wybudowanych statków.
25.11.2022

Super B – holenderski producent wysokiej jakości baterii litowych od 2007 roku podbija rynek morski dzięki bezpiecznym, niezawodnym i solidnym rozwiązaniom energetycznym!

Holenderska firma Super B produkuje wysokiej jakości baterie litowo-żelazowo-fosforanowe (LiFePO4) od 2007 roku i posiada bogate doświadczenie na rynku morskim, kamperów i sportów motorowych. Była to jedna z pierwszych firm, która wprowadziła baterie litowe na rynki pracy o trudnych warunkach.
19.11.2022

Finneco III w Porcie Gdynia. Będzie przebudowa nabrzeży [WIDEO]

Finneco III, jeden z najnowszych i największych statków ro-ro jakie pojawiają się na Bałtyku, zawinął na chwilę do Portu Gdynia. Odbyło się to w ramach testów mających pokazać, czy takie jednostki mogą częściej przybijać do portu jeszcze zanim przebudowane zostanie nabrzeże i rampy ro-ro. Prace mają ruszyć niedługo.
25.10.2022

Crist. Kolejny hybrydowy prom dla FinFerries zwodowany [WIDEO, ZDJĘCIA]

Wodowanie odbyło się w piątek 21 października. Jednostka została podczepiona do olbrzymiej suwnicy bramowej Crist i podniesiona. Następnie została przetransportowana kilkaset metrów nad placem stoczniowym, innymi jednostkami oraz blokami w budowie i powoli upuszczona na wodę w zanurzonym doku stoczniowym.
24.10.2022

Elektryczny pchacz z Kłajpedy na płytkie wody. Czy pokona susze i mielizny żeglugi śródlądowej UE?

Projekt pchacza z napędem elektrycznym zaprezentowało niedawno litewskie biuro projektowe Western Baltic Engineering (WBE), które działa w grupie Western Shipyard Group. Statek ma zostać zbudowany na zamówienie Litewskiego Urzędu Żeglugi Śródlądowej w przyszłym roku.
26.08.2022

Innowacje technologiczne. Jak wpłyną na przyszłość offshore?

Czy automatyzacja jest nieuchronnym kierunkiem rozwoju branży morskiej energetyki wiatrowej? Czy jest w stanie wyprzeć człowieka? O obecnych rozwiązaniach i technologiach przyszłości mówi prof. dr hab. Zbigniew Korczewski z Politechniki Gdańskiej.
26.07.2022

40 proc. kontenerowców na baterie w 2030 roku. To możliwe twierdzą naukowcy z Berkeley

Szybkie spadki kosztów baterii przyspieszają perspektywy całkowicie elektrycznego międzyregionalnego transportu kontenerowego. Przy cenach baterii wynoszących 100 USD za kWh opłacalne będzie wprowadzenie statków elektrycznych do obsługi szlaków handlowych na trasach do 1500 km – twierdzą naukowcy z Energy and Resources Group, University of California, Berkeley.
24.07.2022

Japonia stawia na holowniki elektryczne. Technologie dostarczy ABB

Globalny lider technologiczny ABB na zlecenie IHI Power Systems opracowuje elektryczny holownik dla portów Zatoki Tokijskiej. Jednostkę będzie użytkował japoński specjalista od holowania - Tokyo Kisen.
14.07.2022

Ocean Winds otrzymuje kontrakt CfD na projekt Moray West

EDP Renewables z dumą ogłasza, że spółce Ocean Winds (joint-venture EDPR i Engie), został przyznany przez rząd Wielkiej Brytanii 15-letni kontrakt CfD na sprzedaż 294 MW wyprodukowanej energii z projektu morskiego Moray West o mocy 882 MW. Cenę ustalono na poziomie 37,35 GBP/MWh.
07.07.2022

EDP planuje inwestycje o wartości 1,5 mld EUR w rozwój obiektów OZE na oceanach do 2025 r.

Grupa stale umacnia się na pozycji lidera transformacji energetycznej za sprawą wspierania kolejnych inwestycji w rozwój morskiej energetyki wiatrowej. W przyszłym tygodniu EDP weźmie udział w Konferencji Oceanicznej ONZ, na której przedstawi swoją strategię inwestycyjną oraz swoje zobowiązania na rzecz zrównoważonego rozwoju.
29.06.2022

Szybki transport w Sztokholmie zapewnią elektryczne promy Candela P-12 Shuttle

Czy może być coś szybszego niż metro i tramwaje w mieście? Eksperci twierdzą, że duże miasta nie wykorzystują w pełni potencjału transportu rzecznego. Szwedzki producent łodzi elektrycznych Candela wdroży w stolicy Szwecji pierwsze elektryczne promy, które mają zapewnić szybki transport mieszkańców z przedmieść miast do centrum – w zaledwie 25 minut.
26.06.2022

Seabubbles: latająca łódź na wodór i prąd [WIDEO]

Wiele miast boryka się z korkami na drogach i dużym zanieczyszczeniem powietrza. Tymczasem całkiem spora część europejskich konurbacji powstała na terenach położonych w pobliżu rzek lub zbiorników wodnych. Niemal jedną trzecią terenów leżących na obszarach miejskich od rzeki czy kanału dzieli odległość kilkuminutowego spaceru.
12.05.2022

ABB dostarczy polskim promom Azipody. Czym są i jak działają?

Na Morzu Bałtyckim panuje spory tłok. Szacuje się, że w dowolnym momencie znajduje się na nim około 2000 dużych statków. Dlatego też Międzynarodowa Organizacja Morska (agencja ONZ) określiła Morze Bałtyckie jako obszar, na którym obowiązują bardziej rygorystyczne mechanizmy kontrolne mające zminimalizować wpływ żeglugi na środowisko. Jednym z rozwiązań jest częściowa elektryfikacja floty. Napęd elektryczny pozwala na pełną integrację systemów i urządzeń energetycznych znajdujących się na pokładzie. Podnosi to poziom bezpieczeństw
10.05.2022

Kolejni gracze na polskim rynku offshore: SSE Renewables składa ofertę na strefę 60.E.4

Spółka SSE Renewables złożyła wniosek o wydanie licencji lokalizacyjnej (Offshore Location License OLL) na przyznanie praw do rozwoju morskiej farmy wiatrowej w strefie 60.E.4, w polskiej części Morza Bałtyckiego, która znajduje się na wysokości Władysławowa, w odległości 85 km od brzegu.
11.04.2022

Kontenerowiec na baterie wypłynie w 2023 r. Polskie huby mają kompetencje by już dzisiaj wprowadzać na rynek takie rozwiązania [GALERIA]

Absolwenci Akademii Marynarki Handlowej USA założyli startup i nazwali go Fleetzero. Zamierzają budować małe jednostki z napędem elektrycznym. Firma planuje budować statki z napędem na baterie już w br. Będą to feedery, które zapewnią transport na krótkich trasach między pobliskimi portami. Polskie huby mają projekty, technologie, kompetencje i gotowe rozwiązania, by już dzisiaj wprowadzać na rynek światowy proponowane przez Amerykanów rozwiązania.
20.03.2022

Inwestycje w obszarze wód lądowych lub morskich mają szanse na wsparcie. Do wzięcia 9 mln euro z Funduszy Norweskich

Jak wpłynąć na wydajne i zrównoważone wykorzystanie zasobów wód i wybrzeży lub jak ograniczać zanieczyszczenie wód i ich otoczenia? Przedsiębiorcy, którzy mają pomysł na inwestycje, które odpowiedzą na te wyzwania, mogą starać się o dofinansowanie dzięki Funduszom Norweskim. Do 31 marca trwa nabór wniosków w konkursie organizowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) „Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich - Blue Growth”. Kto ma szanse na zdobycie wsparcia dla swojej inwestycji?
03.03.2022

American Offshore Services i Orion Infrastructure Capital zbudują nowoczesne jednostki CTV

American Offshore Services, operator statków transferowych CTV, ogłosił strategiczne partnerstwo z Orion Infrastructure Capital w celu zbudowania najnowocześniejszych statków do transportu załóg i materiałów w celu obsługi morskiej infrastruktury energetycznej u wybrzeży USA.
14.02.2022

Kiedy wodorowe barki na Renie, Odrze i Wiśle z polskich stoczni?

Holenderski operator zainteresował się statkiem śródlądowym, który będzie napędzany wodorem.
11.02.2022

Największy europejski port śródlądowy stanie się pionierem w dziedzinie wodoru

Rolls-Royce twierdzi, że zapewni neutralne dla klimatu dostawy energii do budowanego obecnie terminalu kontenerowego w porcie Duisburg w Niemczech.
30.12.2021

Bezpieczniej na torze wodnym Szczecin-Świnoujście. Wkrótce wymiana zasilania na znakach nawigacyjnych

Nowe wozy ratowniczo-gaśnicze, pojazdy elektryczne i wymiana elementów zasilania na znakach nawigacyjnych wzdłuż toru wodnego Szczecin-Świnoujście - to wszystko przewidują umowy dofinansowania podpisane w poniedziałek (6 grudnia) w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim między Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, a Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej oraz Urzędem Morskim w Szczecinie. Wartość inwestycji to blisko 2,5 mln zł.
07.12.2021

Trzeci hybrydowy prom Finnlines zwodowany

W Chinach odbyło się wodowanie promu ro-ro Finneco III. To trzecia hybrydowa jednostka produkowana w stoczni w Jiangsu dla Finnlines.
22.11.2021

Opublikowano wytyczne klasowe dla autonomicznych statków

Niedawno opublikowano wytyczne klasowe dla morskich autonomicznych statków nawodnych (Maritime Autonomous Surface Ships, MASS). Warto przyjrzeć się im bliżej.
22.11.2021

Meyer Group wkracza na rynek zielonych megajachtów

Niemiecka stocznia Meyer Group postanowiła wejść w nowy segment rynku. Podczas Monaco Yacht Show firma po raz pierwszy zaprezentuje koncept megajachtu zasilanego w całości ogniwami paliwowymi i akumulatorami.
27.09.2021

MOL zamawia cztery gazowce LNG na czarter dla rosyjskiego giganta

Mitsui OSK Lines (MOL) ogłosił, że zamówił cztery nowe gazowce skroplonego gazu ziemnego (LNG) od południowokoreańskiej stoczni Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME) z dostawą w 2024 roku.
22.09.2021

Power Transfer Vessel – statek przetransportuje energię z farmy morskiej na ląd

Innowatorzy z firmy PowerX z siedzibą w Tokio ogłosili nowy profil działalności, który będzie obejmował produkcję technologii magazynowania i przesyłu energii. Nie byłoby to nic dziś dziwnego, gdyby nie to, że chcą to robić z pomocą statków Power Transfer Vessels.
01.09.2021

Nowa koncepcja w Japonii: transport morskiej energii elektrycznej z wiatru za pomocą zautomatyzowanych statków

Japońska firma PowerX planuje zaprojektować i zbudować zautomatyzowany statek Power Transfer Vessel do przesyłania energii elektrycznej z morskich farm wiatrowych na ląd.
20.08.2021

ABB dostarczy pakiet napędowy dla pierwszego elektrycznego holownika Crowleya

ABB zostało wybrane jako dostawca systemu napędowego dla pierwszego holownika elektrycznego Crowley, który jest obecnie w fazie rozwoju.
30.07.2021

MOL planuje budowę statków o zerowej emisji netto

Japoński armator Mitsui O.S.K. Lines (MOL) zamierza posiadać we flocie statki o zerowej emisji netto w najbliższych latach zgodnie z wizją środowiskową osiągnięcia zerowych emisji netto gazów cieplarnianych do 2050 roku.
21.06.2021

Damen montuje akumulatory na swoim całkowicie elektrycznym holowniku

Grupa Damen Shipyards osiągnęła kamień milowy w budowie swojego pierwszego w pełni elektrycznego holownika typu Reversed Stern Drive, instalując w nim akumulatory.
21.06.2021

Światowe centrum złomowania statków jest w Azji

Do Azji trafia 90 proc. statków przeznaczonych do złomowania z wszystkich zakątków globu, co czyni ją światowym centrum. Pobłażliwe stosowanie prawa, przejawiające się w braku wystarczającej troski o środowisko naturalne oraz prawa pracy, tania siła robocza oraz infrastruktura stoczniowa stanowią kluczowe czynniki, za sprawą których branża złomowania statków w Azji ma się tak dobrze.
08.06.2021

Almatech łączy siły z e5 Lab w budowie zasilanego wodorem statku

Szwajcarska firma kosmiczna i morska Almatech nawiązała współpracę z e5 Lab, japońską firmą finansowaną między innymi przez Mitsui O.S.K. Lines. Wspólnie mają opracować statek pasażerski napędzany systemem wodorowych ogniw paliwowych.
26.05.2021

Norwegia: Brim bezpieczny - po incydencie termicznym zasilania bateryjnego

24-metrowy MS Brim to wielokrotnie nagradzany, w pełni elektryczny, wyposażony w system magazynowania energii Corvus Dolphin Energy statek wycieczkowy, oddany do użytku w 2019 roku. Posiada akumulatory o łącznej mocy 790 kWh. Właściciel Brim, Brim Explorer (lokalna firma oferująca wycieczki krajoznawcze), ma nadzieję na przywrócenie statku do eksploatacji jeszcze tej wiosny.
18.03.2021

Norwegia: Możliwy wybuch statku zasilanego bateriami

Kilka dni temu w południowo-wschodniej Norwegii zgłoszono pożar statku zasilanego bateriami.
14.03.2021

USA: Granholm zatwierdzona przez Senat na szefową resortu energetyki

Była gubernator stanu Michigan Jennifer Granholm uzyskała w czwartek zatwierdzenie Senatu na ministra energetyki. W nowej administracji, która kładzie nacisk na walkę ze zmianami klimatycznymi, będzie to jeden z najważniejszych resortów.
25.02.2021

HHLA kontynuuje elektryfikację swojego terminala neutralnego dla klimatu

Container Terminal Altenwerder (CTA), należący do niemieckiej firmy logistycznej HHLA, pozyskał w tym roku 16 zautomatyzowanych pojazdów sterowanych (AGV) zasilanych bateriami.
07.01.2021

Piotr Rudyszyn: polskie zacofanie może być atutem w transformacji energetycznej [wywiad]

Rozmowa z Piotrem Rudyszynem, ekspertem rynku energii odnawialnych.
29.12.2020

Wartsila dostarczy akumulatory dla statków PSV Harveya Gulfa

Fińska grupa technologiczna Wärtsilä została wybrana do dostarczenia akumulatorów dla czterech zmodernizowanych statków dostawczych offshore (PSV) zasilanych LNG klasy Harvey Energy.
20.10.2020

W Japonii zaprezentowano nowy okręt podwodny

W stoczni w Kobe na zachodzie Japonii zaprezentowano w środę 3000-tonowy okręt podwodny Taigei, najnowszą jednostkę tego typu w kraju – podała agencja Kyodo, wpisując to w rozwój potencjału obronnego na morzu w obliczu rosnącej aktywności Chin.
15.10.2020

Norwedzy zbudują flotę zautomatyzowanych statków (wideo)

Firma Ocean Infinity, zajmująca się robotyką morską, wybrała norweską firmę Grovfjord Mek. Verksted (GMV), aby zbudować flotę zautomatyzowanych statków Armady o bardzo niskiej emisji.
18.09.2020

W Estonii rozpoczął pracę pierwszy prom hybrydowy

Po udanej przebudowie prom Tõll stał się pierwszym hybrydowym statkiem pasażerskim w Estonii. Podczas remontu, który kosztował prawie 1,6 miliona euro, TS Laevad, spółka zależna portu w Tallinie, zainstalowała baterie na pokładzie jednostki.
08.09.2020

HydroDron - elektryczny i autonomiczny [wideo]

Zainstalowane na HydroDronie systemy autonomicznej nawigacji i automatycznej hydrografii 3D będą rozwiązaniem innowacyjnym na skalę światową. Jednostka będzie mogła wykonywać pomiary batymetryczne i sonarowe w trybie autonomicznym, realizując zaplanowaną wcześniej trajektorię oraz przeprowadzając automatyczną analizę danych pomiarowych 3D (wokół platformy) w czasie zbliżonym do rzeczywistego. Hydrografia 3D to kolejny projekt, realizowany przez Marine Technology Sp. z o.o. dzięki finansowemu wsparciu Narodowego Centrum Badań i Ro
08.09.2020

Szwedzki armator z kolejną jednostką dual-fuel

W chińskiej stoczni Avic Dingheng Shipbuilding zwodowano siódmą jednostkę dual-fuel dla szwedzkiego armatora – Furetank.
11.08.2020

Zaprezentowano zasilaną bateryjnie, autonomiczną jednostkę do monitorowania obiektów offshore

Konsorcjum składające się z C-Job Naval Architects, LISA, SeaZip Offshore Service, Sea Machines, MARIN i eL-Tec elektrotechnologie zaprezentowały projekt koncepcyjny autonomicznego statku strażniczego (AGV), który ma być wykorzystywany do nadzoru morskiej infrastruktury wiatrowej, od farm wiatrowych do platform podstacji i tras kablowych.
07.07.2020

Wartsila zaprojektuje nowe promy bezemisyjne

Fińska grupa technologiczna Wärtsilä's otrzymała kontrakt na zaprojektowanie i wyposażenie dwóch nowych promów o zerowej emisji.
18.06.2020

Pierwsza w Chinach morska turbina wiatrowa o mocy 8MW zaczyna pracować na pełnym obciążeniu [wideo]

Shanghai Electric, największy na świecie producent i dostawca urządzeń do produkcji energii elektrycznej i sprzętu przemysłowego, ogłosił dzisiaj uruchomienie pierwszej w Chinach morskiej turbiny wiatrowej o mocy 8 MW. Uruchomienie turbiny korzystającej z technologii „black start” pokazuje zdolność spółki do realizacji zamówień zbiorczych na rynku morskich turbin wiatrowych o mocy 8 MW.
16.06.2020

ABB wygrywa zamówienie na moc hybrydową dla zrównoważonego statku do przewozu żywych ryb

Dzięki systemowi mocy i energii ABB, statek do przewozu żywych ryb Færøysund stanie się jednym z najbardziej przyjaznych dla środowiska statków tego rodzaju.
16.06.2020

Port Oslo zamówił nową ekologiczną jednostkę patrolową

Norweski port w Oslo podpisał umowę z producentem Maritime Partner AS na zakup nowej hybrydowej łodzi patrolowej.
08.06.2020

W Holandii ruszył przełomowy projekt energetyczny z użyciem baterii

Grupa europejskich partnerów zamierza wykorzystać pojemniki z bateriami na barkach do dostarczania przyjaznego dla środowiska w pełni elektrycznego napędu.
02.06.2020

COVID-19 może być siłą napędową dekarbonizacji żeglugi przed 2050 rokiem

Pandemia koronawirusa otwiera wiele nowych możliwości dla branży transportowej, powiedziała Cristina Aleixendri, dyrektor operacyjny w bound4blue podczas konferencji wideo prowadzonej przez SMM.
17.05.2020

BC Ferries ochrzciło duet promów hybrydowo-elektrycznych (wideo)

Kanadyjski operator promów BC Ferries zaprezentował nazwy swoich dwóch promów klasy Island podczas ceremonii w Point Hope Maritime w Wiktorii.
20.02.2020

Przemysł morski na zielonym kursie: popyt na ekologiczne statki przyśpiesza rozwój energooszczędnej hydrauliki

Na pierwszy rzut oka wygląda jak każdy inny prom przewożący ludzi i pojazdy tam i z powrotem przez fiord u wybrzeży Norwegii. Jednak pozory mylą. Na tym 80-metrowym statku o wymownej nazwie Ampere pracuje jeden z pierwszych na świecie całkowicie elektrycznych układów napędu. Zapewnia on praktycznie zerową emisję gazów cieplarnianych i działa niemal bezgłośnie.
28.01.2020

Szwajcaria: producent baterii stawia na statki i pociągi, nie samochody

Szwajcarski producent baterii Leclanche zamierza skupić się na dostawach systemów energetycznych dla transportu morskiego i kolejowego, oceniając, że niszowe rynki oferują lepsze perspektywy niż dominujący sektor samochodów osobowych - podała agencja Bloomberga.
20.12.2019

MOL zaprojektuje bezemisyjnego samochodowca

Czołowy japoński armator, Mitsui O.S.K. Lines (MOL), połączył siły z rodzimą firmą e5 Lab w celu stworzenia hybrydowego samochodowca (PCC) zasilanego wodorowymi ogniwami paliwowymi oraz bateriami o dużej pojemności.
17.12.2019

Powstał portal internetowy Komisji Europejskiej dla przedsiębiorców. Sprawdź skąd kupujesz metale i minerały.

Komisja Europejska uruchomiła portal internetowy, dzięki któremu przedsiębiorcy będą mogli poznać sposoby kontrolowania pochodzenia stosowanych przez siebie metali i minerałów, np. dowiedzieć się, czy są one wydobywane w regionach objętych konfliktami.
20.11.2019

Nowe projekty w Damen Engineering Gdańsk

Rok 2019 dla Damen Engineering Gdańsk to czas wyzwań i wymagających projektów. Na szczególną uwagę zasługuje projekt promu hybrydowego RoRo LNG dla kanadyjskiego operatora Seaspan Ferries Corporation. W nowej stoczni Damen w Mangalii w Rumunii budowane są obecnie dwa 149-metrowe statki.
20.11.2019

Stocznia Crist z zamówieniem na „Elektrę 2.0”

Fiński armator Finferries zamówił kolejny prom hybrydowy w polskiej stoczni Crist. Nowa jednostka będzie przyjazna dla środowiska i zostanie zatrudniona na linii Föglö w rejonie archipelagu Wysp Alandzkich.
12.11.2019

BC Ferries zamówiło cztery nowoczesne promy od Damen Shipyards Group

Kanadyjski armator i operator promów BC Ferries, podpisał kontrakt na budowę czterech statków napędzanych elektryczno-hybrydową baterią klasy Island z holenderską Damen Shipyards Group. Zamówione jednostki, zgodnie ze strategią "Clean Futures" firmy, mają wejść do użytku w 2022 roku. Mowa o modelu Damen Road Ferry 8117.
07.11.2019

Maersk stawia na akumulatory elektryczne w swoich kontenerowcach

Duński gigant Maersk zainstaluje system akumulatorów o pojemności 600 kWh na pokładzie kontenerowca Maersk Cape Town w grudniu 2019 roku. Ma to na celu poprawę osiągów statku przy jednoczesnym zmniejszeniu emisji CO2. Jest to również sprawdzian wydajności tego typu systemu i ocena możliwości w zastosowaniu go w przyszłości na innych jednostkach.
06.11.2019

Split payment w gospodarce morskiej

Z dniem 1 listopada 2019 r. obowiązywać będą nowe przepisy wprowadzające zmiany przy płatnościach za faktury w ramach systemu tzw. split payment.
31.10.2019

Półzanurzalna platforma Transoceana jako pierwsza wykorzysta akumulatory do operacji wiertniczych

Transocean, wykonawca wierceń głębokowodnych, zainstalował pierwszy na świecie hybrydowy system akumulatorów na pływającej platformie, aby uzupełnić zapotrzebowanie na energię podczas operacji wiertniczych. Hybrydowy system magazynowania energii został wdrożony na półzanurzalnej jednostce Transocean Spitsbergen na polu Snorre w Norwegii.
06.10.2019

Zobacz testy nowoczesnego HydroDrona do pomiarów hydrograficznych (foto, wideo)

HydroDron to nowoczesna, bezzałogowa jednostka przeznaczona do pomiarów hydrograficznych. Pierwsza w kraju taka pływająca platforma, skonstruowana przez firmę Marine Technology, na początku tego tygodnia przechodziła testy w Narodowym Centrum Żeglarstwa Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Z naszą kamerą podpatrzyliśmy ją w akcji.
25.09.2019

Japońskie firmy będą pracować nad projektami związanymi z pełni elektrycznymi statkami

Japońskie Mitsui O.S.K. Lines (MOL) połączyło siły z rodzimymi firmami Asahi Tanker, Exeno Yamamizu Corporation i Mitsubishi Corporation, by skupić się na rozwoju bezemisyjnych statków napędzanych elektrycznie.
07.08.2019

Ellen – najmocniejszy na świecie, w pełni elektryczny prom już na wodach Bałtyku (foto)

E-prom Ellen, najmocniejszy na świecie w pełni elektryczny prom, zaczął już przewozić pasażerów. Pokonując odległość 22 mil morskich pomiędzy duńskimi wyspami Ærø oraz Fynshav, jednostka ta może przepłynąć 7 razy dłuższy dystans niż jakikolwiek inny prom elektryczny przemierzający wody naszej planety.
05.08.2019

Największy hybrydowy prom pasażersko-samochodowy w historii Szwecji niedługo rozpocznie pracę

Największy w Szwecji prom pasażersko-samochodowy o napędzie hybrydowo-elektrycznym, Tellus, niedługo rozpocznie służbę. Prom o długości 100 metrów, zbudowany i dostarczony przez stocznię Baltic Workboats, będzie w stanie przewieźć do 297 pasażerów i 80 samochodów na trasie o długości 1,8 km łączącej Uddevalla z Lysekil.
22.07.2019

AGH Solar Boat kolejny raz na podium w zawodach łodzi solarnych w Monako

Zespół AGH Solar Boat drugi rok z rzędu zajął trzecie miejsce w najbardziej prestiżowych zawodach łodzi solarnych na świecie Monaco Solar & Energy Boat Challenge.
09.07.2019

Bohus sprzedany. Najstarszy prom we flocie Color Line trafi wkrótce do nowego właściciela

Firma Color Line pozbywa się najstarszego promu w swojej flocie. Chodzi o statek Bohus, który już wkrótce zostanie zastąpiony przez supernowoczesną jednostkę Color Hybrid.
18.06.2019

Dachser z ciężkim „elektrykiem” eActros we flocie

Dachser wprowadza do swojej floty całkowicie elektryczną 18-tonową ciężarówkę Mercedes-Benz eActros. W pełni bezemisyjny samochód będzie obsługiwać dostawy do centrum Stuttgartu z oddziału Dachser w pobliskim Kornwestheim. Pojazd uzupełni używany w tym mieście proekologiczny, nieemitujący spalin tabor, na który składały się dotąd elektryczne 7,5-tonowe ciężarówki FUSO eCanter oraz elektryczne rowery.
30.05.2019

Dachser przechodzi na technologię litowo-jonową i redukuje CO2

Dachser, jeden z wiodących operatorów logistycznych, do 2022 r. planuje zastąpić swoją przeszło sześciotysięczną flotę podnośników wykorzystywanych w terminalach i magazynach energooszczędnymi wózkami na akumulatory litowo-jonowe. Proekologiczny projekt obejmie całą Europę, w tym oddziały Dachser w Polsce. Dzięki temu operator zmniejszy emisję CO2 o 9,6 tys. ton rocznie.
17.05.2019

Hurtigruten ujawnił projekt elektrycznych katamaranów dla regionów polarnych

Armator statków ekspedycyjnych wspólnie z norweskim start-upem, Brim Explorer, ujawnił projekt katamaranów zasilanych bateriami. Jednostki zostały specjalnie zaprojektowane do rejsów w rejonie polarnym.
15.05.2019

SOLO NON-STOP 2019 – samotny rejs dookoła świata

Kapitan Henryk Jaskuła od czerwca 1979 r. do maja 1980 r. samotnie opłynął ziemię bez zawijania do portów z Gdyni do Gdyni (wokół Przylądka Dobrej Nadziei, na południe od Australii i Nowej Zelandii, wokół Przylądka Horn). Rejs trwał 344 doby i był trzecim takim osiągnięciem w światowym żeglarstwie po rejsach Robina Knox-Johnstona na Suhaili oraz Chay Blytha na British Steel. Dla uczczenia historycznego wyczynu Jaskuły, w 40. rocznicę jego samotnego rejsu dookoła świata w jego ślady rusza Rafał Moszczyński.
09.05.2019

ABB dostarczy napęd dla pierwszych amerykańskich statków napędzanych energią elektryczną

ABB dostarczy bezemisyjną technologię dla pierwszych dwóch jednostek napędzanych energią elektryczną budowanych w Stanach Zjednoczonych.
07.05.2019

Elektrycznej rewolucji w Norwegii ciąg dalszy

Norweska firma Bastø Fosen będzie miała nowy prom. Armator idzie śladem innych krajowych przewoźników i stawia na przyjazne środowisku innowacje.
18.04.2019

Dłuższy o 30 metrów prom Cruise Roma wrócił na trasę

Należący do Grimaldi Lines prom Cruise Roma pomyślnie przeszedł procedurę wydłużenia. Statek powrócił na trasę Civitavecchia-Porto Torres-Barcelona.
13.04.2019

Ruszyła budowa pierwszego polarnego wycieczkowca z napędem LNG dla francuskiego armatora

Stocznia Vard rozpoczęła budowę luksusowego polarnego statku wycieczkowego dla francuskiego armatora Ponant. Wartość kontraktu wynosi około 2,7 miliarda koron norweskich. Będzie to unikatowy i najnowocześniejszy elektryczny hybrydowy lodołamacz rejsowy z napędem LNG.
20.02.2019

HHLA ze znaczącym wkładem w transformację energetyczną

Wraz z początkiem nowego roku, niemieckie przedsiębiorstwo Hamburger Hafen und Logistik AG (HHLA) oraz jego partnerzy biznesowi rozpoczęli prace badawczo-rozwojowe nad projektem FRESH finansowanym ze środków publicznych, realizowanym w terminalu kontenerowym Alternwerder (CTA). Jego celem jest zintegrowanie akumulatorów ze zdalnie sterowanymi pojazdami terminalowymi (AGV), które są regularnie używane w CTA jako elastyczne jednostki magazynujące, przyzczyniające się do stabilności całej sieci.
08.02.2019

Ujawniono projekt pierwszego na świecie tankowca napędzanego w pełni elektrycznie

Japoński armator Asahi Tanker wraz z koncernem Exeno-Yamamizu Corporation Tokyo stworzyły projekt tankowca wykorzystującego bezemisyjny napęd elektryczny. Projekt koncepcyjny dostarczyło biuro projektowo-konsultingowe Groot Ship Design z Holandii.
30.01.2019

Ruszyła budowa pierwszego polarnego wycieczkowca z napędem LNG w stoczni Vard

Stocznia Vard rozpoczęła budowę luksusowego polarnego statku wycieczkowego dla francuskiego armatora Ponant. Wartość kontraktu wynosi około 2,7 miliarda koron norweskich. Będzie to unikatowy i najnowocześniejszy elektryczny hybrydowy lodołamacz rejsowy z napędem LNG.
14.11.2018

Stena Jutlandica od miesiąca pływa z wykorzystaniem baterii. I radzi sobie doskonale

Minął miesiąc, odkąd należący do Stena Line prom Stena Jutlandica, obsługujący połączenie Göteborg-Frederikshavn, zaczął kursować z wykorzystaniem baterii. Firma jest zadowolona z wyników przeprowadzonych dotychczas testów.
22.10.2018

Olbrzymie moduły baterii dla nowych promów w Norwegii. Jest nowy rekord

Cztery nowe promy, które powstaną dla firmy Havila Kystruten, zostaną wyposażone w najpotężniejsze baterie, jakie do tej pory instalowane były na statkach. To kolejny etap wielkiej rewolucji, jaką od jakiegoś czasu można obserwować na norweskich wodach.
16.10.2018

Gowin: Wdrażanie Konstytucji dla Nauki w dialogu ze środowiskiem akademickim

W ciągłej dyskusji ze środowiskiem akademickim będą starał się wdrażać Konstytucję dla Nauki, to nie jest czcza deklaracja konsultacje ciągle trwają - podkreślił w środę w Bydgoszczy szef resortu nauki Jarosław Gowin. Zapowiedział podwyżki dla naukowców.
10.10.2018

Japonia zwodowała pierwszy napędzany po części elektrycznie okręt podwodny

Japonia w czwartek, 4 października, zwodowała pierwszy okręt podwodny klasy Soryu, wyróżniający się napędem hybrydowym. To pierwsza jednostka tego typu na świecie, który wykorzystuje wytrzymałe akumulatory litowo-jonowe.
09.10.2018

Gowin o Ustawie 2.0: Studentów czekają wyższe wymagania na egzaminach

Pytany o to, co się zmieni dla studentów po reformach uczelni, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin powiedział, że m.in. czekają ich wyższe wymogi na egzaminach. Wyraził nadzieję, że uczelnie wyśrubują poziom wymagań.
14.09.2018

Zrównoważone połowy dzięki nowej serii trawlerów Ulstein

Jak poinformowała na swojej stronie grupa Ulstein, na rynek zostanie przez nich wprowadzona nowa seria trawlerów z najnowocześniejszymi rozwiązaniami w zakresie zrównoważonych metod połowu i ich przetwarzania. Celem są m.in delikatniejsze obchodzenie się z rybami a także wprowadzenie nowych rozwiązań.
24.08.2018

Magazynowanie energii warunkiem bezpieczeństwa energetycznego kraju. Chwiejność dostaw może zagrozić wzrostowi gospodarki

Magazynowanie energii jest warunkiem koniecznym, by ustabilizować system i poprawić bezpieczeństwo energetyczne. Ma duże znaczenie zwłaszcza w przypadku mniej stabilnych źródeł odnawialnych. Od kliku lat rozwijane są różne technologie przechowywania energii. Koncern energetyczny EWE zamierza wprowadzić na polski rynek rozwiązanie oparte na akumulatorach, które w Niemczech są instalowane zarówno na dużą skalę, jak i w małych gospodarstwach domowych.
21.05.2018

Nowoczesny prom z Polski otrzymał nagrodę „Ship of the Year”

ELEKTRA, nowoczesny hybrydowy prom z Polski, z międzynarodową nagrodą „Ship of the Year”. To cenione wyróżnienie przyznawane co roku przez jury składające się z międzynarodowych ekspertów, które nominuje do konkursu wyjątkowe jednostki, a następnie – przez głosy publiczności na stronie konferencji Sulfur Cap 2020. Prom zaprojektowany przez biuro projektowe StoGda i zbudowany w stoczni CRIST w Gdyni rywalizował z Cardissą – największym na świecie metanowcem Shella, oraz z Christophem de Margerim – nowoczesnym tankowcem Sovcomflot.
23.04.2018

Elektryczna pilotówka od Robert Allan Ltd.

Usługi pilotażowe różnią się na całym świecie, niektóre wymagają dłuższego czasu na morzu, inne krótszego. Kanadyjskie biuro projektowe Robert Allan Ltd. opracowało nową elektryczną pilotówkę przeznaczoną na niewielkie odległości, gdzie przejazd do statku wynosi 5 mil morskich lub mniej.
22.04.2018

Czystsze powietrze w Hamburgu dzięki ekologicznym pojazdom do transportu kontenerów HHLA

Hamburger Hafen und Logistik AG (HHLA) zwiększa wysiłki na rzecz poprawy jakości powietrza w mieście. Nowe transportery kontenerowe zasilane bateriami litowo-jonowymi będą działały w terminalu kontenerowym Alternwerder (CTA). Wykorzystanie zielonej energii zapobiega emisji CO₂, tlenku azotu i innych szkodliwych substancji, a pojazdy są trzykrotnie wydajniejsze niż te napędzane silnikami wysokoprężnymi, używane dotychczas.
17.04.2018

Unity Line kusi ofertami na wiosnę

Okres wiosenno-letni sprzyja wyjazdom. Nic dziwnego, że przewoźnicy zwykle przygotowują specjalne oferty dla miłośników podróżowania. Nie inaczej jest w tym roku. Dla tych, którzy chcieliby naładować akumulatory podczas nachodzącej majówki, specjalną propozycję ma Unity Line.
19.03.2018

Cichszy rejs po Wenecji

Podróż między lotniskiem w Wenecji i starożytnym centrum miasta stanie się o wiele bardziej przyjazna dla środowiska. A to za sprawą elektrycznych silników Siemensa, które są montowane w weneckich łodziach komunikacji miejskiej.
15.03.2018

Napęd elektryczny na promie Stena Line

Stena Line testuje nowe, przyjazne dla środowiska rodzaje napędu dla swoich statków. W ostatnim czasie armator podpisał umowę z Callenberg Technology Group na zakup akumulatorów o łącznej mocy 1 MWh. Jeszcze przed wakacjami zostaną one zainstalowane na promie Stena Jutlandica kursującym między Göteborgiem (Szwecja) a Frederikshavn (Dania). Tym samym idea elektrycznego zasilania statków Stena Line stanie się rzeczywistością.
02.03.2018

Wärtsilä i Teekay współnie opracowali koncepcję tankowca dowozowego napędzanego LNG

Fińska grupa technologiczna Wärtsilä wraz z jedną z największych na świecie firm żeglugowych Teekay opracowała nową koncepcję tankowca dowozowego napędzanego LNG.
10.01.2018

Pierwszy polarny wycieczkowiec z napędem LNG powstanie w stoczni Vard

Stocznia Vard zbuduje luksusowy polarny statek wycieczkowy dla francuskiego aramtora Ponant. Wartość kontraktu wynosi około 2,7 miliarda koron norweskich. Będzie to unikalny i najnowocześniejszy elektryczny hybrydowy lodołamacz rejsowy z napędem LNG.
20.12.2017

Niemieckie firmy odpowiedzialne za katastrofę argentyńskiego okrętu podwodnego?

Rząd Argentyny podejrzewa, że winę za katastrofę okrętu podwodnego ARA San Juan ponoszą dwie niemieckie firmy, które w 2011 roku przeprowadziły konserwację tej zaginionej od połowy listopada jednostki. O zarzutach informuje w niedzielę "Sueddeutsche Zeitung".
11.12.2017

Legendarny Copernicus wraca do gry

Wygląda na to, że legandarny jacht Copernicus, który zatonął pod koniec kwietnia, jest już „cały i zdrowy”. Organizator regat SailBook Cup poinformował na swoim profilu facebookowym o tym, że jednostka weźmie udział w zawodach.
13.06.2017

Nor-Shipping: Przyszłość transportu morskiego leży w nowych technologiach

Podczas targów Nor-Shipping klaster morski NCE Maritime CleanTech poprowadził dyskusję o przyszłości żeglugi z Wartsilą, NorthSea Container Line i Corvus Energy. Dyskusja obracała się wokół tematów związanych z digitalizacją, przejściem na zieloną energię i wprowadzaniem nowych modeli biznesowych.
04.06.2017

Color Hybrid z szansą na prestiżową nagrodę

Nowoczesny prom Color Line, który armator oficjalnie zamówił w lutym tego roku, już teraz ma szansę na prestiżową nagrodę. Znalazł się wśród kandydatów do lauru Next Generation Award.
01.05.2017

Zatonął legendarny jacht Copernicus

W nocy ze środy na czwartek, dopiero co zwodowany po zimowej przerwie, jacht Copernicus zatonął w gdyńskiej marinie. Akcja poniesienia jednostki z wody trwała cały dzień.
20.04.2017

Color Line podpisało umowę na budowę nowego promu

O tym, że Color Line zamówi w tym roku nowy prom, było wiadomo już od kilku miesięcy. Teraz armator poinformował o oficjalnym podpisaniu umowy. Prom będzie gotowy w 2019 r.
20.02.2017

Niedługo ruszy budowa największej farmy wiatrowej w USA

W pobliżu Nowego Jorku powstanie największa morska farma wiatrowa w USA. Inny, pierwszy amerykański projekt offshore jest już realizowany niedaleko wyspy Block Island położonej w stanie Rhode Island. Ta morska farma wiatrowa będzie jednak dużo mniejsza.
19.07.2016

Promy HH-Ferries staną się największymi na świecie promami elektrycznymi

Należące do HH-Ferries (część grupy Scandlines) promy Tycho Brahe i Aurora szykują się na przebudowę. Obie jednostki zostaną wyposażone w baterie, dzięki czemu mają się stać przyjazne środowisku.
30.06.2016

Polska łódka, którą napędza słońce

Gdy w 2014 r. Mirosław Skwarek, przedsiębiorca z branży kosmetyczno-jubilerskiej z Gdyni, wpadł na pomysł zbudowania prototypu zasilanej elektrycznie łodzi, niewielu wróżyło mu sukces. Dziś zamówienia na łódkę Solliner płyną z całego świata - pisze "Gazeta Wyborcza".
12.06.2016

GE buduje pierwszą morską farmę wiatrową w Stanach Zjednoczonych

Mimo że Stany Zjednoczone mają rozległą linię brzegową, amerykańskie wiatraki spotkać można było dotychczas wyłącznie na lądzie. To jednak wkrótce się zmieni. GE właśnie ukończyło budowę platform pod pierwszą morską farmę wiatrową w USA. Projekt wiatrowy realizowany przez Deepwater Wind powstaje w odległości 4,8 km od wyspy Block Island położonej w stanie Rhode Island. Farma zostanie przyłączona do sieci pod koniec 2016 r. i będzie produkować 125 000 MWh energii. To wystarczy, by zaspokoić 90% zapotrzebowania na energię ca
30.03.2016

Udaremniony wywóz półtorej tony akumulatorów i złomu

Blisko półtorej tony odpadów w postaci zużytych akumulatorów, chłodnic i innych części samochodowych próbował przywieźć ze Szwecji do Polski 44-letni gdynianin, którego skontrolowali w czwartek w Gdańsku funkcjonariusze Straży Granicznej.
29.02.2016

Duńskie miasto stawia na prom elektryczny

Kolejny operator promowy postanowił oprzeć swoją działalność o zieloną technologię. Na promie pływającym pod marką Veno Faergefart zainstalowana zostanie bateria.
25.11.2015

Norwegowie kibicują budowie pierwszego polskiego promu elektrycznego, który połączy Gdańsk z Helem

- Nasze doświadczenia związane z wprowadzeniem promu elektrycznego, który połączył Lavik i Oppedal są bardzo dobre. Polacy zdecydowanie powinni zainwestować w stworzenie takiego rozwiązania u siebie – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Lars Jacob Engelsen, wicedyrektor linii promowej Norled, w której pływa zaprojektowany i zbubowany przez Polaków pierwszy na świecie prom elektryczny.
28.09.2015

Projekty polskiego biura doceniane na rynku międzynarodowym

Pierwszy na świecie w pełni elektryczny prom, statki do układania kabli pod dnem morskim czy platforma w kształcie lilii wodnej to tylko kilka przykładów otwierających listę innowacyjnych projektów realizowanych przez biuro projektowe Nelton – przez kilkanaście lat istnienia firmy były ich setki. Polacy tworzą nowatorskie rozwiązania oraz rewolucyjne pomysły, których nie boją się wcielać w życie.
26.08.2015

Pierwsza na świecie instalacja hybrydowa na jednostce offshore napędzanej LNG

Viking Queen będzie pierwszą jednostką offshore z napędem LNG, która zostanie dodatkowo wyposażona w akumulatory o pojemności 650 kWh. Nowa instalacja będzie zdolna wytworzyć do 1600 kW energii.
20.05.2015

Nie było podpalenia. Straty na ćwierć miliona zł

Jak orzekli biegli z zakresu elektryki i pożarnictwa na jednostce cumującej w Łebie doszło do zwarcia instalacji elektrycznej, w wyniku którego statek się zapalił. Nie ma powodów aby sądzić, że było to celowe podpalenie.
13.05.2015

Wycieczkowiec Costa Concordia zostanie zezłomowany

Costa Concordia, włoski wycieczkowiec, który zatonął w 2012 roku zostanie ostatecznie pocięty i zezłomowany.
11.05.2015

Unia Europejska finansuje projekt E-Ferry

Unia Europejska sfinansuje budowę pierwszego w 100 procentach elektrycznego promu pasażerskiego. Jednostka będzie zasilana przez największe zainstalowane do tej pory na promie baterie.
06.05.2015

Podsumowanie tegorocznych targów Wiatr i Woda z perspektywy firmy Marine Works.

Wojciech Ziółkowski- specjalista od części zamiennych w firmie Marine Works opowiada jak ocenia tegoroczne targi Wiatr i Woda , które odbyły się w dniach 12-15 lutego.
09.03.2015

Systemy jachtowe – przygotowanie do zimy

Sezon żeglarski i motorowodny powoli dobiega końca, nie zapomnij o konserwacji swojej jednostki na zimę, a na pewno odpłaci się ona niezawodnością w kolejnym sezonie. Kiedy nadciągają ujemne temperatury, a twój jacht stoi w bezruchu kilka miesięcy wszystkie instalacje mechaniczne począwszy od silnika poprzez instalacje sanitarne i dodatkowe urządzenia (generatory, odsalarki, klimatyzacje) są narażone na szereg zagrożeń, często w swoich skutkach dość kosztownych.
30.10.2014

Kiedy doczekamy się promów zasilanych wyłącznie energią elektryczną?

Na początku września w Danii zostanie zaprezentowana dokumentacja projektowa ekologicznego promu, wyposażonego w silnik elektryczny. Realizacja jest częścią inicjatywy Green Ferry Vision, w ramach której badane są możliwości zastąpienia konwencjonalnych napędów w promach silnikami elektrycznymi.
01.09.2014

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.