• <
escort_980x120_gif_2020

ABB wygrywa zamówienie na moc hybrydową dla zrównoważonego statku do przewozu żywych ryb

sons

16.06.2020 10:20 Źródło: ABB
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo ABB wygrywa zamówienie na moc hybrydową dla zrównoważonego statku do przewozu żywych ryb

Partnerzy portalu

ABB wygrywa zamówienie na moc hybrydową dla zrównoważonego statku do przewozu żywych ryb - GospodarkaMorska.pl

Dzięki systemowi mocy i energii ABB, statek do przewozu żywych ryb Færøysund stanie się jednym z najbardziej przyjaznych dla środowiska statków tego rodzaju.

Jako pierwszy przewoźnik żywych ryb, który ma hybrydowe rozwiązanie zasilania i napędu ABB, ze zintegrowanym magazynowaniem energii, Færøysund jest odpowiedzią na szerszą ekologiczną zmianę w branży morskiej, gdy konsumenci domagają się większej odpowiedzialności w łańcuchu dostaw żywności.

77-metrowy statek z silnikiem wysokoprężnym budowany jest w stoczni Aas Mek. Verksted AS w Vestnes w Norwegii, dla Nova Sea Service AS - jednego z największych norweskich producentów łososia hodowlanego na Atlantyku. Dostawa planowana jest na wrzesień 2021 r. Jest to drugi nowobudujący się statek Aas Mek. Verksted AS dla Nova Sea Service AS.

„Jesteśmy bardzo dumni z innowacyjności stojącej za tym projektem i naszej roli we wspieraniu misji Nova Sea, polegającej na dostarczaniu świeższych, smaczniejszych produktów” - powiedział Halvard Aas z Aas Mek. Verksted AS.

„Konsumenci są coraz bardziej świadomi potrzeby zrównoważonego rozwoju w łańcuchu transportowym, a nasza współpraca z ABB zaowocowała energetycznym rozwiązaniem dla Færøysund, które wspiera transport żywych ryb, jednocześnie minimalizując ślad węglowy.”

Pokładowe akumulatory umożliwią wyrównywanie szczytowych obciążeń (ang. "peak shaving"), gdy statek pracuje przy dużych obciążeniach, optymalizując zarządzanie energią i zmniejszając zużycie paliwa i emisję CO2. Przechowywana energia będzie również miała kluczowe znaczenie dla podtrzymania życia ryb, stanowiąc w razie potrzeby rezerwę na wypadek awarii zasilania lub przerwy w dostawie prądu. W obszarach wrażliwych dla środowiska, zmagazynowana energia, wspierana przez czystą energię brzegową podłączoną za pomocą technologii ABB, umożliwi pracę bezemisyjną.

„Jest to bardzo wyrafinowany przewoźnik żywych ryb, którego efektywność energetyczna przyczynia się do zrównoważonego rozwoju w łańcuchu dostaw żywności oraz w środowisku pracy” - powiedział Sindre Sætre, szef działu ABB Marine & Ports w Norwegii. „Bazując na wieloletnim doświadczeniu ABB w hybrydowych rozwiązaniach energetycznych, jesteśmy dumni, że dokonamy pierwszej dostawy statku tego specjalistycznego typu. Zamówienie dodaje również impetu procesowi transformacji w kierunku zielonych technologii widocznych w całym sektorze morskim.”

Zakres dostawy ABB obejmuje elektryczny i cyfrowy pakiet napędowy, składający się z dwóch napędów ACS880 i dwóch silników z magnesem trwałym, systemu magazynowania energii z pakietem akumulatorów, tablic rozdzielczych niskiego napięcia oraz systemu zarządzania energią (PEMS). ABB nadzoruje również całą inżynierię systemów, zarządzanie projektami i uruchamianie oraz będzie oferować pełen zakres usług zdalnej diagnostyki.

W oparciu o prawnie zastrzeżoną konstrukcję, statek przewożący żywe ryby zawiera komorę ładunkową o powierzchni 3000 m3, którą można podzielić na dwie studzienki, oraz system załadunku i rozładunku pod ciśnieniem. Jego zaawansowane systemy uzdatniania wody, natleniania i krążenia wykorzystują światło ultrafioletowe do eliminacji patogenów oraz filtry do zwalczania wszy ryb. Podczas gdy stres wpływa na zdrowie ryb i ostatecznie ich smak, nowe metody zapewniają, że ładunek będzie transportowany „w bezpieczny i delikatny sposób” - zgodnie z Aas Mek.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) jest liderem technologicznym, który napędza cyfrową transformację branż. Z ponad 130-letnią historią innowacji, ABB ma cztery globalne, zorientowane na klienta firmy: elektryfikację, automatyzację przemysłową, ruch oraz robotykę i automatykę dyskretną, wspierane przez platformę cyfrową ABB Ability™. Działalność ABB Power Grids zostanie przekazana Hitachi w 2020 roku. ABB działa w ponad 100 krajach i zatrudnia około 144 000 pracowników.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.