• <
BOTA_2023

Nie było podpalenia. Straty na ćwierć miliona zł

13.05.2015 19:44 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Nie było podpalenia. Straty na ćwierć miliona zł

Partnerzy portalu

Nie było podpalenia. Straty na ćwierć miliona zł - GospodarkaMorska.pl

Jak orzekli biegli z zakresu elektryki i pożarnictwa na jednostce cumującej w Łebie doszło do zwarcia instalacji elektrycznej, w wyniku którego statek się zapalił. Nie ma powodów aby sądzić, że było to celowe podpalenie.

Według wstępnych analiz na jednej z jednostek dzień wcześniej odbywały się przygotowania do sezonu. Wycieczkowiec Ohar miał wymienianą instalację, ładowano również akumulatory. Biegli zdecydowanie wykluczają więc możliwość podpalenia. Ich przypuszczenia opierają się na odkryciu, że do zapłonu doszło w pomieszczeniu, w którym dzień wcześniej przekładano akumulatory.

- W dalszym ciągu toczy się śledztwo w tej sprawie. Aby podjąć ostateczne wnioski musimy znać wszystkie okoliczności zajścia. Czekamy więc na końcowe opinie biegłych, wtedy też zapadną procesowe decyzje - mówi rzecznik policji w Lęborku Daniel Pańczyszyn.

W poniedziałek o 4.00 nad ranem lęborskie służby zostały wezwane do dwóch płonących w Łebie statków wycieczkowych. Na pokładzie Ohara i Nowej Hanzy nie znajdowali się ludzie, nikomu więc nic się nie stało. Początkowo ogień pojawił się na Oharze, później zajęła się stojąca obok Nowa Hanza. Straty oszacowano na prawie ćwierć mln zł. Pożar gasiło pięć jednostek straży pożarnej. Jeden ze współwłaścicieli złożył na policję doniesienie o popełnieniu przestępstwa. W efekcie wydarzeń powołano komisję, której celem miało być ustalenie przyczyny nieszczęśliwego zajścia. Właściciele czekają na ekspertyzę biegłego z zakresu pożarnictwa.

Dziękujemy za wysłane grafiki.