• <

Niedługo ruszy budowa największej farmy wiatrowej w USA

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Niedługo ruszy budowa największej farmy wiatrowej w USA
Niedługo ruszy budowa największej farmy wiatrowej w USA - GospodarkaMorska.pl

PMK

19.07.2016 Źródło: gramwzielone.pl

W pobliżu Nowego Jorku powstanie największa morska farma wiatrowa w USA. Inny, pierwszy amerykański projekt offshore jest już realizowany niedaleko wyspy Block Island położonej w stanie Rhode Island. Ta morska farma wiatrowa będzie jednak dużo mniejsza.

Fama wiatrowa Deepwater One – South Fork powstanie u wybrzeży Long Island w stanie New York i składać się będzie z 15 turbin o łącznej mocy 90 MW. Taki potencjał nie robi wrażenia przy projektach realizowanych w Europie, których moc jest liczona w sektach megawatów, jednak w Stanach Zjednoczonych morska energetyka wiatrowa dopiero raczkuje.

Jak podaje Associated Press, w tym tygodniu lokalny operator sieci, Long Island Power Authority (LIPA), wyda zgodę na zakup energii z tej farmy wiatrowej. Jej budową ma się zająć firma Deepwater Wind. Warunki umowy PPA, w tym cena energii, będą jeszcze negocjowane.

Planowany termin uruchomienia farmy wiatrowej Deepwater One – South Fork to 2022 r. Deweloper Deepwater Wind zapowiada, że będzie to dopiero pierwszy etap większego projektu, którego docelowa moc ma sięgnąć aż 1 GW.

W ramach projektu Deepwater One – South Fork firma Deepwater Wind zamierza wykorzystać magazyny energii opracowane przez wspierany przez GE startup Current. Ta technologia będzie stabilizować sieć i pozwoli do maksimum wykorzystać energię pochodzącą z morskich turbin wiatrowych.

– Akumulatory stanowią rozwiązanie dla jednego z największych wyzwań, przed którymi stoją dziś producenci energii odnawialnej. Dają bowiem możliwość magazynowania nadmiernych ilości energii w wietrzne dni i uwalniania jej do sieci w okresach szczytowego zapotrzebowania – zwraca uwagę GE.

Realizacja morskich farm wiatrowych u wybrzeży stanu Nowy Jork wpisuje się w politykę władz stanowych, które zapowiedziały, że do 2030 r. energetyka odnawialna będzie odpowiadać za 50 proc. miksu energetycznego stanu Nowy Jork.  

Pierwsza morska farma wiatrowa w USA

Pierwsza amerykańska morska farma wiatrowa powstaje w odległości 4,8 km od wyspy Block Island położonej w stanie Rhode Island. Zostanie przyłączona do sieci pod koniec 2016 r. i będzie produkować 125 000 MWh energii. To wystarczy, by zaspokoić 90 proc. zapotrzebowania na energię całej wyspy.

Na pierwszej morskiej farmie wiatrowej w USA zainstalowanych zostanie 5 ogromnych turbin Haliade o jednostkowej mocy 6 MW – technologii, którą GE przejęło zeszłej jesieni wraz z całym energetycznym działem francuskiego Alstomu. To przejęcie może okazać się dla koncernu GE, który wcześniej sam nie rozwijał technologii offshore, strzałem w "10" – mając m.in. na uwadze nadal nieodkryty potencjał rynku morskiej energetyki wiatrowej w Ameryce Północnej, na którego zdominowanie, w obszarze dostaw turbin, ma szansę amerykański koncern.

Źródło:
gramwzielone.pl

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33562,00 $ tona -2,61% 7 maj
 Cynk 2973,00 $ tona 1,82% 7 maj
 Aluminium 2518,00 $ tona 1,70% 7 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.