• <
nauta_2024

Projekty polskiego biura doceniane na rynku międzynarodowym

26.08.2015 21:05 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Projekty polskiego biura doceniane na rynku międzynarodowym

Partnerzy portalu

Projekty polskiego biura doceniane na rynku międzynarodowym - GospodarkaMorska.pl

Pierwszy na świecie w pełni elektryczny prom, statki do układania kabli pod dnem morskim czy platforma w kształcie lilii wodnej to tylko kilka przykładów otwierających listę innowacyjnych projektów realizowanych przez biuro projektowe Nelton – przez kilkanaście lat istnienia firmy były ich setki. Polacy tworzą nowatorskie rozwiązania oraz rewolucyjne pomysły, których nie boją się wcielać w życie.

Biuro projektowe Nelton działa od 1999 r. i zostało założone przez absolwentów polskich uczelni technicznych. Główna siedziba firmy znajduje się w Pruszczu Gdańskim, drugie biuro zlokalizowane jest w Szczecinie. W tej chwili firma zatrudnia 65-ciu inżynierów,  którzy przy pomocy nowoczesnego oprogramowania opracowują przyszłościowe rozwiązania w przemyśle morskim (i nie tylko).

Dobrym przykładem wizjonerstwa specjalistów z firmy Nelton może być zrealizowany przez nich projekt pływającej platformy w kształcie lilii wodnej. Seerose, okrzyknięta architektonicznym dziełem sztuki, jest obecnie zadokowana na jeziorze Lucerne i funkcjonuje jako miejsce spotkań oraz scena, na której odbywają się koncerty czy przedstawienia teatralne. Lilia mierzy 12,4 m wysokości, jej średnica wynosi 48 metrów i może pomieścić do 700 osób (maks. 465 osób na widowni). Konstrukcja i mobilność platformy (dzięki łatwo składanym pontonie i płatkom) pozwala na jej cumowanie w różnych miejscach na świecie. Zatem nie należy dziwić się Szwajcarom, którzy mimo 1,6 miliona franków przeznaczonych na budowę Seerose, twierdzą, że inwestycja była absolutnie warta tych pieniędzy.

Biuro projektowe Nelton brało również udział w zaprojektowaniu promu ZeroCat, który jako pierwszy na świecie zasilany elektrycznie prom do przewozu samochodów i ludzi nie emitujący groźnych dla środowiska zanieczyszczeń i zapewniający bardzo cichą pracę silnika, stał się przełomowym rozwiązaniem w transporcie wodnym. Prom został zbudowany przez stocznię Fjellstrand w Omastrand we współpracy z Siemensem dla norweskiego przewoźnika Norled. Zaprojektowany jako katamaran mierzy 80 m długości i 21 m szerokości oraz posiada 7 kabin i 140 siedzeń, zapewniając miejsce dla 120 samochodów i 360 pasażerów. Posiada oświetlenie LED, panele słoneczne z układem ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji (HVAC) z systemem odzysku ciepła odpadowego. Co istotne, kadłuby katamaranu są zbudowane z aluminium, a nie stali, co znacznie obniża jego całkowitą masę. Warto również wspomnieć, że ZeroCat posiada dwa silniki elektryczne, które są zasilane przez akumulatory litowo-jonowe o łącznej energii 1,000 kWh i wadze 10 ton, oraz które są doładowywane w zaledwie 10 minut. Z kolei układ napędowy katamaranu pozwala żeglować z prędkością 10 węzłów. Dzięki tym rozwiązaniom statek zmniejszył emisję 570 t dwutlenku węgla i 15 t emisji tlenku azotu w porównaniu z konwencjonalnymi promami pływającymi na tej samej trasie. Prom wszedł do eksploatacji w 2015 roku. Operuje na trasie między Lavik i Oppedal i ma być wykorzystywany przez Norled co najmniej do 2025 roku.

Nelton bierze udział w wielu przedsięwzięciach, które zapewniają firmie i jej pracownikom możliwość rozwoju. Kolejnym z przykładów takiego podejścia jest modernizacja barki Cable Storage Barge obsługującej jednostkę Cable Protector, która służy układaniu i zakopywaniu kabli przy minimalnej ingerencji w dno morskie. Modernizacja polegała na zaprojektowaniu wież kablowych, wież pali pozycjonujących, wciągarek, ramienia załadunkowego oraz prowadnicy kabla. Inżynierowie z biura Nelton czynnie biorą udział w projektach branży offshore. Zaprojektowali między innymi jednostki stworzone do wspomagania serwisowania morskich farm wiatrowych (Windservers), statki wiertnicze, wielozadaniowe, zaopatrzeniowe, a także statki do wykonywania skomplikowanych prac podwodnych.

Firma Nelton znana jest na rynku polskim, norweskim, szwajcarskim oraz niemieckim i ma w planach dalsze odkrywanie możliwości swych działań. Inżynierowie mają nadzieję, że poprzez swoją pracę jeszcze nie raz przyczynią się do rozwoju przemysłu morskiego.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.