• <
KONGSBERG_2023

Pierwsza w Chinach morska turbina wiatrowa o mocy 8MW zaczyna pracować na pełnym obciążeniu [wideo]

sons

16.06.2020 12:35 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Pierwsza w Chinach morska turbina wiatrowa o mocy 8MW zaczyna pracować na pełnym obciążeniu [wideo]

Partnerzy portalu

Pierwsza w Chinach morska turbina wiatrowa o mocy 8MW zaczyna pracować na pełnym obciążeniu [wideo] - GospodarkaMorska.pl

Shanghai Electric, największy na świecie producent i dostawca urządzeń do produkcji energii elektrycznej i sprzętu przemysłowego, ogłosił dzisiaj uruchomienie pierwszej w Chinach morskiej turbiny wiatrowej o mocy 8 MW. Uruchomienie turbiny korzystającej z technologii „black start” pokazuje zdolność spółki do realizacji zamówień zbiorczych na rynku morskich turbin wiatrowych o mocy 8 MW.

Ponadto spółka ujawniła plany dalszego poszukiwania rozwiązań w zakresie zintegrowanych systemów energii odnawialnej, łączących energię wiatrową i słoneczną oraz magazynowanie energii, a także bazujących na przemysłowym internecie rzeczy 5G+.

Turbina 8MW-167 posiada największą moc ze wszystkich działających w Chinach morskich turbin wiatrowych. W porównaniu do turbiny 7W-154 instalacja D8 wytwarza o 20% więcej energii, ograniczając uśredniony koszt energii (LCOE) o ok. 11%. Turbina 8MW jest rezultatem umowy podpisanej w marcu 2018 r. z Siemens Gamesa Renewable Energy (SGRE), na podstawie której spółka otrzymała licencję na produkcję i sprzedaż na rynku chińskim instalacji morskich 8.0-167DD SGRE.

Tym samym Shanghai Electric ma szansę zwiększyć swój udział na rosnącym rynku turbin morskich w Chinach, w których do końca 2025 łączna moc źródeł podłączonych do sieci może wynieść nawet 26GW. Spółka przewiduje stworzenie zintegrowanego, czystego rozwiązania energetycznego, które wyznacza nowe granice możliwości energetyki słonecznej i wiatrowej.

Morska turbina wiatrowa o mocy 8 MW posiada łopaty o długości 81,4 m, przy średnicy wirnika wynoszącej 167 m i powierzchni omiatania na poziomie 21.900 m2. Wcześniej przeprowadzono próby na lądzie w parku przemysłowym Shantou Haojiang. Inwestycja prezentująca zintegrowane rozwiązanie energetyczne obejmuje również morską turbinę wiatrową o mocy 4 MW i fotowoltaikę dachową o mocy 2,42 MW. Uwzględniono w niej także m.in. magazynowanie energii, stacje ładowania o mocy 2MWh, inteligentny system kontroli otoczenia budynku, przemysłowy internet rzeczy 5G+, centrum sterowania siecią mikroenergetyczną i system zarządzania energią.

Rozwiązanie zostało zmodyfikowane pod kątem warunków panujących w regionie Azji-Pacyfiku, w tym tajfunów i burz tropikalnych, które mogą poważnie uszkodzić infrastrukturę sieci, a nawet prowadzić do przerw w dostawie energii. Przywrócenie mikrosieci ze stanu „black start” ma zatem dla nich duże znaczenie. Dzięki technologii „black start” inteligentna inwestycja energetyczna zapewnia gwarancję stabilnej pracy parku przemysłowego.

Pracujący nad inwestycją zespół Shanghai Electric wykorzystał akumulatory litowe jako źródło energii, dzięki czemu układ konwersji energii może ustawić napięcie i częstotliwość do wartości odniesienia. Turbina o mocy 8MW zaczyna produkować energię elektryczną po przejściu w stan jałowy, w którym następuje synchronizacja i podłączenie do napięcia na szynie w mikrosieci, oraz osiągnięciu przez wiatr prędkości odcięcia. Wówczas zespół może zwiększyć obciążenie, zachowując częstotliwość systemu do czasu, gdy mikrosieć zacznie pracować na pełnym obciążeniu. Dzięki temu, że turbina o mocy 8 MW jest rozwiązaniem bardzo przyjaznym dla sieci, a także za sprawą sterownika centralnego mikrosieci o dużej wydajności, proces podłączenia do sieci nie wywiera żadnych negatywnych skutków.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.