• <

Wynik wyszukiwania - " hub" - Wiadomości

Jak kształtuje się konkurencyjność polskich portów morskich?

Wiek XIX i XX zrewolucjonizował rynek transportu morskiego. Upowszechnienie kontenerów zmieniło oblicze globalnego handlu i ułatwiło transport międzynarodowy i globalizację. Polskie porty morskie odgrywają kluczową rolę całym układzie transportu morskiego w Polsce, stanowiąc bramy dla handlu międzynarodowego. Porty mogą przyjmować nawet największe jednostki pływające. Artykuł ma na celu omówienie konkurencyjności polskich portów morskich w Europie.
17.05.2024

Ruszyła cyfrowa rewolucja sektora MŚP. Inauguracja Pomorskiego Hubu Innowacji Cyfrowych

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna wraz z Partnerami otworzyła w Gdańskim Parku Naukowo – Technologicznym nowy rozdział cyfrowej gospodarki. Inauguracja Pomorskiego Hubu Innowacji Cyfrowych otworzyła dostęp do bezpłatnych, specjalistycznych usług związanych z wdrożeniem innowacji cyfrowych dla małych i średnich przedsiębiorstw.
17.05.2024

Przetarg na terminal agro w Porcie Gdańsk odwołany

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. poinformował o odwołaniu przetargu na dzierżawę terenu pod terminal agro. Nie podano przyczyn tej decyzji.
16.05.2024

Bornholm jednak bez wielkiego offshore? Jest płytko

Port w Rønne na duńskiej wyspie Bornholm, będącej stosunkowo blisko planowanych polskich morskich farm wiatrowych na Bałtyku, może być jednak zbyt płytki, by obsługiwać duże dostawy komponentów.
15.05.2024

Andrzej Bojanowski, prezes MTG, zaprasza na Kongres Polskie Porty 2030

W dniach 10-11 czerwca w Sopocie odbędzie się druga edycja Kongresu Polskie Porty 2030. Ogólnopolska konferencja skoncentrowana na sektorze portów i terminali, transporcie i logistyce morskiej, bezpieczeństwie, budownictwie i energetyce morskiej na stałe weszła do kalendarza branży i po raz kolejny będzie jednym z najważniejszych wydarzeń gospodarczych w regionie.
14.05.2024

Grupa Budimex wśród wykonawców elektrowni ‎jądrowej w Polsce

Westinghouse wybrał Mostostal Kraków do wsparcia budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Odpowiedzialny za projekt amerykański koncern wybrał, wchodzącą w skład Grupy Budimex, firmę do kolejnej fazy projektu. Zakres współpracy obejmuje produkcję oraz montaż konstrukcji stalowych dużych modułów strukturalnych oraz obudowy. Rozmowy z wykonawcą na temat wykonania części budowlanej prowadzi również Budimex SA.
14.05.2024

OSW: niemieckie porty morskie są w kryzysie, notują spadki przeładunków

Niemieckie porty morskie znajdują się w kryzysie; od lat ich wolumeny przeładunków są coraz niższe, w 2023 roku spadły do poziomu sprzed dwóch dekad - ocenili analitycy Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW).
14.05.2024

ETA.fm Podcast - podsumowanie tygodnia CW17'24 i CW18'24

Zapraszamy do odsłuchania nowego odcinka podcastu ETA.fm, który jest podsumowaniem siedemnastego i osiemnastego tygodnia 2024 [CW17’24 i CW18’24] w żegludze morskiej.
13.05.2024

Nadir i Zenit - nowe Omegi w barwach Politechniki Morskiej w Szczecinie ochrzczone

Nowe jachty zasilą flotę Jacht Klubu Politechniki Morskiej w Szczecinie. Uroczystość chrztu jednostek uświetniła oficjalne podniesienie bandery i start sezonu żeglarskiego w Centrum Żeglarskim w Szczecinie, w sobotę 11 maja.
13.05.2024

Charles Baker, dyrektor generalny Baltic Hub, zaprasza na Kongres Polskie Porty 2030

W dniach 10-11 czerwca w Sopocie odbędzie się druga edycja Kongresu Polskie Porty 2030. Ogólnopolska konferencja skoncentrowana na sektorze portów i terminali, transporcie i logistyce morskiej, bezpieczeństwie, budownictwie i energetyce morskiej na stałe weszła do kalendarza branży i po raz kolejny będzie jednym z najważniejszych wydarzeń gospodarczych w regionie.
12.05.2024

RWE i Port Karlshamn razem dla rozwoju bałtyckiej energetyki wiatrowej

RWE rozpoczyna współpracę z Portem Karlshamn. Celem zawartego memorandum o porozumieniu jest przekształcenie lokalnego portu w hub logistyczny dla przyszłych projektów elektrowni wiatrowych na Bałtyku.
10.05.2024

Baltic Hub: baza instalacyjna dla morskich farm wiatrowych będzie pięć razy większa od krakowskiego Rynku Głównego

21-hektarowy Terminal 5, który powstanie na wodach zewnętrznej części gdańskiego portu Baltic Hub, ma być bazą instalacyjną dla morskich elektrowni wiatrowych. To duży projekt, którego realizacja może się rozpocząć w drugiej połowie tego roku. Tego typu infrastruktura jest konieczna dla przyspieszenia inwestycji offshore w polskiej części Bałtyku. Pierwsze morskie farmy wiatrowe zaczną produkować zieloną energię w 2026 roku.
08.05.2024

Niemieckie porty w kryzysie, a strategia ich ratowania rozczarowuje

Niemieckie porty morskie znajdują się w kryzysie. Od lat ich wolumeny przeładunków są coraz niższe, a w ubiegłym roku spadły do poziomu sprzed dwóch dekad. Przez osłabienie konkurencyjności, problemy strukturalne, zaniedbania w zakresie modernizacji i rozbudowy infrastruktury liniowej (głównie kolejowej), a także digitalizacji czy automatyzacji porty RFN tracą klientów – zarówno rodzimych, jak i zagranicznych – na rzecz rywali z państw sąsiednich.
07.05.2024

Debata "Polskie porty morskie" na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Podczas odbywającego się w dniach 7-9 maja w Katowicach XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego nie zabrakło tematów morskich. W trakcie debaty "Polskie porty morskie" eksperci, w tym przedstawiciele branży morskiej, rozmawiali na temat rozbudowy infrastruktury polskich portów nad Bałtykiem, ich znaczenia dla krajowej gospodarki czy też planów inwestycyjnych.
07.05.2024

19. Konferencja PSEW2024 odbędzie się już w czerwcu

Polski projekt morskich farm wiatrowych wart około 40 MLD PLN to największa inwestycja w powojennej Polsce. Przyniesie ona 178 mld złotych wartości dodanej dla polskiej gospodarki, spadek emisji CO2 o ok. 102 mln ton rocznie, ponad 100 tysięcy nowych miejsc pracy. Jednak potrzebne są działania usprawniające powstawanie morskich farm wiatrowych. Uproszczenie permittingu czy rewizja PZPPOM to tylko niektóre z koniecznych działań dla offshore. Okazją do rozmów o kierunku rozpędzającej się transformacji energetycznej w oparciu o ener
07.05.2024

Prezes Portu Gdańsk Dorota Pyć zaprasza na Kongres Polskie Porty 2030 w Sopocie

W dniach 10-11 czerwca w hotelu Radisson Blu w Sopocie odbędzie się druga edycja ogólnopolskiej konferencji w całości skoncentrowanej na sektorze portów morskich – Kongresu Polskie Porty 2030. Partnerem strategicznym wydarzenia jest Zarząd Morskiego Portu Gdańsk.
06.05.2024

Port Singapur i jego sieć logistyczna na fali wzrostów. Z polskim udziałem Baltic Hub

94,8 mln TEU przeładunków w terminalach całego świata i 2023 r. zakończony sprzedażą usług w wysokości 7 mld dol. brutto – to syntetyczna informacja raportu rocznego PSA za 2023 r. Wynik interesujący, bo swój wkład ma tu również Baltic Hub, w którym PSA ma 40% udziałów.
06.05.2024

Port morski – zainwestujesz albo wypadniesz z rynku. 80 mld euro potrzebne od zaraz

Porty EU muszą zainwestować 80 mld euro w ciągu najbliższych 10 lat, jeśli chcą utrzymać konkurencyjną pozycję w globalnych łańcuchach logistycznych – wynika z najnowszego raportu ESPO. Inwestować trzeba w infrastrukturę i suprastrukturę, w nabrzeża i akwatoria, infrastrukturę przemysłową i logistyczną oraz ich otoczenie. Nie można oszczędzać w wydatkach na marketing i ludzi.
04.05.2024

Talibowie wybudują hub do eksportu ropy naftowej z Rosji

Talibowie porozumieli się z Kazachstanem i Turkmenistanem w sprawie budowy centrum logistycznego w Afganistanu – powiedział w czwartek afgański minister handlu Nuruddin Azizi. Dzięki temu Afganistan ma stać się głównym węzłem dla regionalnego eksportu, w tym ropy naftowej z Rosji do Azji Płd.
03.05.2024

Norwegia na kursie innowacji, autonomii i dekarbonizacji. Siła klastrowych inicjatyw

Norweski klaster Maritime CleanTech to przykład sprawnie działającego hubu wytyczającego kierunki innowacji w transporcie morskim i kreujące innowacyjne rozwiązania, które powielane są następnie przez naśladowców z innych krajów. W niektórych przypadkach również w Polsce.
02.05.2024

Za nami trzecia edycja targów H2POLAND! [WIDEO]

W dniach 24 i 25 kwietnia na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyło się Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND. Wydarzenie było w całości poświęcone dekarbonizacji oraz technologiom wodorowym.
02.05.2024

Burmistrz Hamburga do portowców: nie wikłajcie się w przemyt narkotyków

Port w Hamburgu, jako jeden z popularniejszych w Europie, ma coraz większe problemy z przemytem narkotyków. W procederze na całym świecie często angażowani są portowcy. Do pracowników portu w Hamburgu zaapelował za pośrednictwem mediów burmistrz miasta.
30.04.2024

Duński port ze zgodą na pogłębienie, bliżej do stania się bazą NATO

Port w duńskim Esbjergu otrzymał finalne pozwolenie środowiskowe na pogłębienie prawie 22-kilometrowego toru podejściowego. Po zakończeniu prac będzie mógł przyjmować większe statki, w tym okręty wojenne NATO.
30.04.2024

Nigeria bierze się za porty, inwestuje w nie Maersk

Duński gigant A.P. Moller-Maersk ogłosił, że zamierza zainwestować 600 mln dolarów w infrastrukturę portową w Nigerii. Zbiega się to z informacją, że Zarząd Portów Nigerii planuje szeroko zakrojony program modernizacyjny.
30.04.2024

"Puls Biznesu": zarząd Morskiego Portu Gdynia unieważnił przetarg na dzierżawę terminala

Zarząd Morskiego Portu Gdynia unieważnił przetarg na dzierżawę terminala. Nie wiadomo, kiedy zostanie ogłoszony nowy – donosi "Puls Biznesu".
30.04.2024

Do końca kwietnia obniżona cena udziału w Kongresie Polskie Porty 2030 w Sopocie. Rejestracja online

Już blisko 400 uczestników zarejestrowało się na Kongres Polskie Porty 2030, który odbędzie się w dniach 10-11 czerwca w Sopocie. Druga edycja ogólnopolskiej konferencji w całości skoncentrowanej na sektorze portów i terminali morskich, budownictwa morskiego, energetyki morskiej oraz transportu i logistyki to jedno z najważniejszych wydarzeń gospodarczych w regionie. Do końca kwietnia obowiązuje obniżona cena udziału w Kongresie.
27.04.2024

Logistyka i hokej pod jednym dachem. Nowy Magazyn MAG w Gdańsku otwarty

Nowy, potężny magazyn Morskiej Agencji Gdynia, zlokalizowany w CTPark Gdańsk, został wczoraj oficjalnie otwarty. Przestrzeń wprowadza szereg nowoczesnych rozwiązań logistycznych i okazję do nietypowej integracji załogi. Uroczystość nie ograniczyła się do tradycyjnego przecięcia wstęgi – zamiast tego gospodarz zaskoczył gości dynamicznym pokazem sportowym.
24.04.2024

Tak wyglądają kontenerowce XXI wieku. CMA CGM Mermaid debiutuje w Porcie Gdańsk

Dziś w terminalu Baltic Hub w Porcie Gdańsk miała miejsce widowiskowa chwila – pierwsze zawinięcie nowoczesnego kontenerowca CMA CGM Mermaid.
24.04.2024

XII Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego na Uniwersytecie Gdańskim

W czwartek na Uniwersytecie Gdańskim odbyła się dwunasta już edycja Ogólnopolskiej Konferencji Prawa Morskiego. Tegoroczne wydarzenie poświęcone było styku prawa i nowych technologii w gospodarce morskiej.
19.04.2024

Orlen otrzymuje 62 mln euro na rozwój infrastruktury wodorowej

W ramach europejskich inicjatyw na rzecz czystej energii, ORLEN uzyskał bezzwrotną dotację w wysokości 62 milionów euro na rozbudowę sieci stacji tankowania wodorem i stworzenie hubu wodorowego w Szczecinie.
18.04.2024

Hongkong wypada z czołówki najbardziej zatłoczonych portów świata

Po raz pierwszy w historii globalnej żeglugi kontenerowej Hongkong opuścił pierwszą dziesiątkę w rankingu najbardziej ruchliwych portów świata. Według najnowszych danych z firmy Alphaliner, przepustowość portu w Hongkongu spadła o 14,1%, osiągając 14,3 miliona TEU.
18.04.2024

Prezes portów Szczecin i Świnoujście Jarosław Siergiej zaprasza na II Kongres Polskie Porty 2030

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście jest jednym z partnerów II Kongresu Polskie Porty 2030, który odbędzie się w dn. 10-11 czerwca w Sopocie.
16.04.2024

Polskie porty morskie wygenerowały 9,2 mld zł dla Skarbu Państwa. Czy koncepcja Trójportu jeszcze zwiększy te liczby?

Znajdujące się w portach morskich w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie-Świnoujściu terminale przeładunkowe wygenerowały w 2023 roku 9,92 mld zł przychodu dla Skarbu Państwa z tytułu VAT, cła i akcyzy. Eksperci wskazują, że budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego i realizacja tzw. Trójportu może jeszcze te wpływy zwiększyć.
14.04.2024

Kraje europejskie na mapach przemytu ropy naftowej. Rosyjska ropa przecieka „flotami cieni”

Rosyjska ropa i produkty rafineryjne docierają do wszystkich krajów, także krajów UE. Przemysł rafineryjny i jego przemysłowi odbiorcy mimo spowolnienia gospodarczego nie mogą się zatrzymać. Ropa naftowa z Rosji docierała w 2023 r. do rafinerii bez większych przeszkód. W 2024 r. dalej płynie zbiornikowcami szerokim strumieniem do europejskich portów i rafinerii.
13.04.2024

Wiceminister Arkadiusz Marchewka zaprasza na Kongres Polskie Porty 2030 w Sopocie

W dniach 10-11 czerwca w hotelu Radisson Blu w Sopocie odbędzie się druga edycja ogólnopolskiej konferencji w całości skoncentrowanej na sektorze portów morskich – Kongres Polskie Porty 2030. Patronem honorowym wydarzenia jest Ministerstwo Infrastruktury. Pierwsza edycja Kongresu okazała się wielkim sukcesem i jedną z największych imprez gospodarczych w regionie. Zgromadziła ponad 500 uczestników oraz ponad 70 prelegentów. W tym roku zainteresowanie konferencją jest jeszcze większe. Spotkajmy się w Sopocie !
11.04.2024

Jakie są możliwości pracy w terminalu kontenerowym? Baltic Hub odpowiada na to pytanie podczas targów pracy Talent Days

Przedstawiciele gdańskiego terminala kontenerowego Baltic Hub wzięli udział w targach pracy Talent Days 9 kwietnia w Plenum Gdańsk.
09.04.2024

Niemcy pracują nad „Narodową strategią portową”

W marcu niemiecki rząd podjął prace nad wdrożeniem „Narodowej strategii portowej”. Ma ona uwzględniać kwestie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej, ale także pomóc w rozwoju konkurencyjności niemieckich portów. Co ważne, w dokumencie ujęte zostały także potrzeby portów śródlądowych.
09.04.2024

Nowa strategia obrony Kanady. Fokus na Arktykę

W ciągu najbliższych pięciu lat Kanada wyda na obronność ponad 8 mld CAD (dolarów kanadyjskich). Na przestrzeni 20 lat wydatki wyniosą 73 mld. Wzrośnie kanadyjska obecność wojskowa w Arktyce. Chiny, Rosja oraz inne autokratyczne reżimy zostały uznane za zagrożenie - czytamy w opublikowanej w poniedziałek przez rząd Kanady nowej strategii obrony.
09.04.2024

XI Seminarium Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego w Kołobrzegu już za nami

W dniach 4-6 kwietnia 2024 roku w Seaside Park Hotel w Kołobrzegu odbyło się XI Seminarium Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego. W trakcie wydarzenia odbyły się debata z udziałem ekspertów oraz wykłady prelegentów. Była to okazja do wymiany wiedzy i doświadczeń oraz rozwijania współpracy w branży morskiej.
08.04.2024

Nowy rekord operacyjny w Baltic Hub

Terminal Baltic Hub zakończył ubiegły tydzień z nowym rekordem operacyjnym. W ciągu jednej zmiany dziennej obsłużono 1731 ciężarówek i 2652 kontenery, osiągając średni czas obsługi na poziomie 32 minut.
08.04.2024

Kandydaci na prezydenta Gdańska o rozwoju portu morskiego

Polska Agencja Prasowa przeprowadziła ankiety z kandydatami na prezydenta Gdańska. 7 kwietnia w walce o urząd prezydenta Gdańska zmierzy się siedmioro kandydatów: Mariusz Andrzejczak (KWW Mariusz Andrzejczak dla Gdańska), Aleksandra Dulkiewicz (KKW KO), Andrzej Pecka (KWW Wspólna Gdańska Droga 2050), Tomasz Rakowski (KW PiS), Adam Szczepański (KWW Społeczny Gdańsk), Artur Szostak (KWW Kocham Gdańsk - Kandydaci Niezależni) oraz Michał Urbaniak (KWW Konfederaci Bezpartyjni Polska Jest Jedna). Kandydaci zostali zapytani m.in. o
03.04.2024

Port Gdańsk. Imponujące postępy na budowie terminalu T3 w Baltic Hub

Realizacja Baltic Hub T3 wchodzi w kolejną fazę. Cały obszar jest już zalądowiony, co oznacza, że Polska zyskała 36 hektarów lądu.
01.04.2024

Logistycy i producenci dóbr coraz bardziej ekologiczni. Maersk wspiera ich na oceanach i lądzie

Operatorzy logistyczni podejmują na szeroką skalę działania mające na celu wyeliminowanie emisji gazów cieplarnianych (GHG) z łańcuchów dostaw. Najnowsze dane Maersk ECO Delivery Ocean dowodzą, że ten trend jest już powszechny. W 2022 r. Maersk przetransportował 480 tys. TEU statkami zasilonymi paliwami ekologicznymi. W 2023 r. ekologiczne kontenerowce przewiozły już 660 tys. TEU.
01.04.2024

Zanieczyszczone paliwo przyczyną problemów Dali w Baltimore?

Powodem problemów z zasilaniem na kontenerowcu Dali, co doprowadziło do kolizji z mostem w Baltimore, może być zanieczyszczenie paliwa na statku. To jedna z teorii, która będzie badana przez śledczych.
29.03.2024

W Baltimore utknęło jedenaście jednostek

W porcie Baltimore, z którego nie można teraz wypłynąć po katastrofie mostu, utknęło jedenaście jednostek, w tym cztery służące wojsku.
29.03.2024

Katastrofa mostu w Baltimore: kolejne szczegóły. Co z załogą statku?

Na jaw wychodzą kolejne szczegóły związane z uderzeniem kontenerowca Dali w most Key w Baltimore, który doprowadził do tragicznego zawalenia się przeprawy. Okazuje się, że załoga i piloci w obliczu awarii statku zachowali się zgodnie z procedurami.
26.03.2024

CEVA Logistics zbuduje park logistyczny w Porcie Dunkierka

Na terenie o powierzchni 9,5 ha, położonym we wschodniej części portu Dunkierka, CEVA uruchomi nowy park logistyczny dedykowany obsłudze pojazdów eksportowanych i importowanych. Zawarta w tym celu umowa o dzierżawę ma umożliwić CEVA wzrost efektywności i zwiększenie odporności łańcuchów dostaw jej klientów z branży samochodową.
25.03.2024

Jeden z najnowszych kolosów OOCL zawitał do Baltic Hubu

15 marca do gdańskiego Baltic Hubu zawinął kontenerowiec OOCL Valencia. To jedna z najnowszych jednostek linii OOCL.
25.03.2024

Forum Transportu Intermodalnego FRACHT 2024

Za nami XII edycja konferencji Forum Transportu Intermodalnego FRACHT, która miała miejsce w Sopocie w dniach 20 i 21 marca. Wydarzenie jest wyjątkową platformą spotkań najpoważniejszych „graczy” na rynku przewozów towarowych, zwłaszcza w obszarze przewozów intermodalnych.
24.03.2024

III Międzynarodowy Dzień Dostawców na Konferencji PSEW 2024. Współpraca międzynarodowa – sposób na realizację celów UE w zakresie OZE na rok 2030

Morska energetyka wiatrowa to jeden z głównych filarów polskiej transformacji energetycznej. Liczne analizy wskazują, że sektory onshore i offshore wind do 2040 r. mogą zagwarantować w Polsce niemal 200 tysięcy nowych miejsc pracy oraz ponad 450 mld zł wartości dodanej dla polskiej gospodarki.
22.03.2024

W trakcie zmasowanego ataku rakietowego na Ukrainę Rosjanie ostrzelali jedną z największych tam w kraju

W trakcie wczorajszego, największego od tygodni ostrzału z użyciem rakiet, pocisków i dronów, rosyjskie siły zbrojne uderzyły na tamę znajdującą się przy Dnieprzańskiej Elektrowni Wodnej. W razie jej uszkodzenia bądź zniszczenia mogłoby dojść do największej katastrofy wodnej w Europie.
22.03.2024

Strategie Hitachi Energy dla polskiego offshore wind [wideo]

Podczas tegorocznych targów Edu Offshore Wind mieliśmy okazję porozmawiać z Hubertem Krukowskim, wiceprezesem zarządu Hitachi Energy w Polsce. Udzielił on interesującego wglądu w strategie firmy mające na celu dynamizację polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej, podkreślając inwestycje w innowacje i edukacyjne partnerstwa.
21.03.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Mateusz Kowalewski

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka Polish Offshore Wind Podcast, w którym Patryk Zbroja rozmawia z Mateuszem Kowalewskim - wydawcą portali: gospodarkamorska.pl i zielonagospodarka.pl, a jednocześnie Prezesem Polskiego Forum Technologii Morskich.
21.03.2024

PUIG: blokada tranzytu ukraińskich produktów rolnych przyniosłaby Polsce straty polityczne

"Blokada tranzytu produktów rolnych przyniosłaby nieobliczalne straty polityczne dla Polski, która była do tej pory wiarygodnym ratownikiem Ukrainy"- oświadczyła w środę Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza w odpowiedzi na zapowiedź wprowadzenia embarga na tranzyt przez Polskę niektórych produktów rolnych z Ukrainy.
20.03.2024

Konferencja PSEW2024 – energia z wiatru dla silnej Polski

Transformacja energetyczna całej Europy przyspiesza, a proces ten będzie długi i wymagający. Zielona energia to konieczność z punktu widzenia suwerenności Polski i jej interesu narodowego. Skala czekających nas zmian stanowi ogromne wyzwanie finansowe, techniczne i społeczne. Ustawa wiatrakowa procedowana przez nowy rząd oraz postępujące prace nad morskimi farmami wiatrowymi na Bałtyku pozwalają branży wiatrowej z optymizmem spoglądać w przyszłość.
20.03.2024

Powołano nowy zarząd Grupy Azoty S.A.

Rada Nadzorcza Grupy Azoty S.A. powołała z dniem 20 marca br. Adama Leszkiewicza na stanowisko prezesa zarządu Grupy Azoty S.A.
20.03.2024

Transport Week 2024. Rozwój, bezpieczeństwo i offshore

Tegoroczna konferencja Transport Week poruszała trzy ważne zagadnienia dla całej branży portowej – kierunek jej rozwoju, zmieniany ostatnio co chwilę przez sytuację rynkową i geopolityczną, kwestie bezpieczeństwa ze szczególnym uwzględnieniem sfery cyfrowej oraz offshore wind, który stał się na Bałtyku jednym z podstawowych kół zamachowych dla całej branży morskiej.
19.03.2024

Anna Stelmaszyk-Świerczyńska, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni: duże projekty infrastrukturalne realizowane bez zmian

O najważniejszych z punktu widzenia gospodarki morskiej inwestycjach infrastrukturalnych w portach Gdańsk, Gdynia i Elbląg, ale także mniejszych portach i utrzymaniu pasa technicznego wzdłuż wybrzeża, oraz o problemach kadrowych rozmawiamy z nową dyrektorką Urzędu Morskiego w Gdyni Anną Stelmaszyk-Świerczyńską.
17.03.2024

Stena Line zwodowała odnowione statki w korytarzu Morza Północnego

W odpowiedzi na zmieniające się potrzeby swoich klientów, Stena Line przeprowadziła gruntowną modernizację dwóch swoich statków, Stena Britannica i Stena Hollandica. Jednostki, odnowione w rekordowym czasie 18 dni na każdy statek, oferują nowe przestrzenie restauracji i barów, nowoczesne i odświeżone miejsca do siedzenia oraz zwiększoną pojemność pasażerską. Renowacja statków jest kolejnym krokiem w dążeniu Stena Line do zmniejszenia emisji CO2 do 2030 roku w stosunku do poziomu z 2019 roku.
15.03.2024

Europejskie Porozumienie Przemysłowe wyzwaniem i szansą dla portów i stref ekonomicznych

Liderzy kilkunastu branż przemysłowych wzywają do podjęcia 10 pilnych działań w celu przywrócenia konkurencyjności i utrzymania miejsc pracy w Europie. W lutym br. 73 liderów branży reprezentujących prawie 20 sektorów przemysłu przedstawiło „Deklarację z Antwerpii w sprawie europejskiego porozumienia przemysłowego” belgijskiemu premierowi Alexandrowi De Croo i przewodniczącej Komisji Ursuli von der Leyen.
15.03.2024

W Gdańsku powstanie nowy terminal kolejowy

Podczas konferencji Transport Week w Gdyni, przedstawiciele Baltic Hub ogłosili, że obecnie poszukują lokalizacji dla nowego terminalu kolejowego.
14.03.2024

Orlen: 5,8 mld zł wzrostu wyniku netto w 2023 r. dzięki uwolnieniu zabezpieczeń handlu LNG

Orlen przewiduje wzrost zysku netto za 2023 r. o ok. 5,8 mld zł z powodu uwolnienia zabezpieczeń, stworzonych na potrzeby odbioru LNG od firmy Venture Global Calcasieu Pass (VGCP). Orlen dokonał takiego przeklasyfikowania, ponieważ nie dostał gazu o VGCP.
13.03.2024

Platforma SEA-INNOVATE HUB wyrazem współpracy międzynarodowej uczelni związanych z morzem

Ruszyła platforma SEA-INNOVATE HUB, oferująca liczne kursy, okazje do nawiązania współpracy międzynarodowej oraz szansę na realizację projektów naukowo-badawczych, projektów B+R czy komercjalizację badań. To wynik wspólnych działań sześciu europejskich uniwersytetów nadmorskich SEA-EU w ramach projektu ReSEArch-EU.
13.03.2024

W maju druga edycja ważnej konferencji dla branży TSL

Ruszyły zapisy na drugą edycję konferencji na morzu Polska Logistycznym Hubem Europy. To inicjatywa skupiająca przedstawicieli szeroko rozumianej branży TSL.
11.03.2024

Cyfrowe bliźniaki na statku i w porcie. Logistyka morska pod okiem Wielkiego Brata

"Cyfrowe bliźniaki" i wirtualne społeczności logistyczne mogą pomóc w radzeniu sobie z zakłóceniami w łańcuchu dostaw. Cyfrowe bliźniaki wypłynęły już na szerokie wody i opanowują porty morskie. Zaatakowana przez pandemię Covid-19 logistyka morska na szeroką skalę zaczęła w prowadzać narzędzia informatyczne do obsługi połączeń między kontynentami.
10.03.2024

Baltic Hub przekazuje samochód dla dzieci z hospicjum

4 marca na terenie terminalu Baltic Hub miało miejsce uroczyste przekazanie samochodu dla Hospicjum Pomorze Dzieciom. Klucze do pojazdu odebrała z rąk przedstawicieli Baltic Hub prezes zarządu hospicjum, Ewa Liegman.
08.03.2024

Pomorska Platforma Offshore: local czy European content?

W jaki sposób polskie firmy mogą jeszcze zaistnieć w łańcuchach dostaw dla offshore? Czy kwestia local contentu wciąż jest otwarta, czy może pozostała nam już tylko rola widzów, obserwujących jak międzynarodowi gracze czerpią z naszego rynku? Na te pytania próbowali odpowiedzieć uczestnicy konferencji Pomorskiej Platformy Offshore.
08.03.2024

PFR: 500 mln zł na terminal instalacyjny w Gdańsku, finansowanie z dwóch źródeł

Polski Fundusz Rozwoju zainwestuje 500 mln zł w budowę terminala instalacyjnego dla obsługi morskich farm wiatrowych w gdańskim Baltic Hubie. Część środków pochodzić będzie ze środków Krajowego Planu Odbudowy.
07.03.2024

Baltic Hub: jest przetarg na realizację terminala T5

Istrana Sp. z o.o., spółka celowa Baltic Hub, uruchomiła przetarg na projekt i budowę nowego terminala T5, który ma służyć jako baza instalacyjna dla morskich elektrowni wiatrowych (OWIB; Offshore Wind Installation Base).
05.03.2024

Morska Agencja Gdynia. Nowy magazyn w Gdańsku już otwarty

Nowa hala magazynowa Morskiej Agencji Gdynia już przyjmuje ładunki klientów. Nowoczesny, obszerny obiekt zlokalizowany jest jeszcze bliżej Baltic Hub. Inwestycja zapewni jeszcze lepsze rozwiązania logistyczne oraz szereg nowych usług, które MAG będzie w stanie zapewnić swoim klientom.
05.03.2024

Czas na dekarbonizację żeglugi. Nowe technologie w sektorze morskim i żeglugi śródlądowej

Dekarbonizacja sektora transportu dotyka także sektora morskiego. W swoim raporcie z 13 marca 2023 roku Komisja Europejska zwraca uwagę, że „Na poziomie UE transport morski odpowiada za 3–4% całkowitej emisji CO2 w UE, co oznacza ponad 124 mln ton CO2 w 2021 r.” Co za tym idzie transformacji będzie podlegał cały sektor żeglugi wraz z portami. Już teraz limity emisji reguluje międzynarodowa agencja IMO, niedługo statki zaczną również podlegać pod system emisji ETS.
05.03.2024

Energia z wiatru na morzu czeka na młode talenty. PSEW i Szczecin będą edukować i otwierać drzwi do kariery w offshore

Województwo zachodniopomorskie staje się kluczowym hubem dla offshoru w Polsce i strategicznym ośrodkiem dla eksploatacji energii wiatrowej na Bałtyku. Region staje się nie tylko producentem energii odnawialnej, której wciąż w Europie brakuje, ale też miejscem produkcji komponentów dla tego sektora. Na całym Pomorzu Zachodnim jest gigantyczny potencjał do tego, żeby elektrownie wiatrowe obsługiwać, instalować i serwisować.
04.03.2024

Eko-pracownia na Stogach uruchomiona dzięki wsparciu Baltic Hub

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 na Stogach otwarto Eko-pracownię. To miejsce, gdzie odbywać się będą rozmaite aktywności proekologiczne. Projekt został sfinansowany przez terminal kontenerowy Baltic Hub w ramach II edycji Grantu Dzielnicowego Busole.
01.03.2024

Konsekwencje ataków Huti na międzynarodową żeglugę. Jak radzi sobie z tym terminal kontenerowy Baltic Hub?

Trwające od października ataki jemeńskich bojowników Huti na statki i okręty poruszające się po Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej doprowadziły do ogromnych zawirowań w transporcie morskim. W wyniku tego wiele firm, w tym należące do czołówki branży transportowej, zrezygnowały z tras prowadzących przez Kanał Sueski, co wydłużyło trasy ich statków i pozmieniało grafiki w portach. Dowiedzieliśmy się, jak radzi sobie z tym gdański terminal kontenerowy Baltic Hub.
27.02.2024

Gdańsk istotny dla gigantów żeglugi. To tam popłynie w pierwszy rejs nowy kontenerowiec OOCL

Orient Overseas Container Line Ltd. (OOCL) wprowadza do działalności nowy kontenerowiec OOCL Abu Dhabi. Mający nośność 24 188 TEU zalicza się do największych na świecie, a jednocześnie wyróżnia się ekologicznymi rozwiązaniami, wprowadzanymi z myślą o dekarbonizacji żeglugi. Jak wiele innych jednostek tego chińskiego giganta, ten również będzie działał na trasie, na której znajduje się Gdańsk.
26.02.2024

206 milionów GPB rządowych dotacji na zielone porty, żeglugę, offshore

Rząd Wielkiej Brytanii zagwarantował 33 miliony GPB ma rozwój zielonej żeglugi i portów. Te jedna z transz programu UK SHORE na który przeznaczono w 2022 r. 206 milionów GPB. W br. dotacje przyznano 33 projektom zgłoszonym przez porty i firmy żeglugowe. Przeznaczone zostaną na nowe technologie mające na celu ograniczenie emisji szkodliwych substancji przez transport morski. Zapewnią również utrzymanie miejsc pracy na obszarach przybrzeżnych i pobudzenie lokalnej gospodarki – podkreśla rząd Wielkiej Brytanii w komunikacie.
22.02.2024

Ukraina chce rozwinąć żeglugę kontenerową na Dunaju

Ukraina planuje uruchomienie żeglugi kontenerowej na środkowym i górnym Dunaju jako alternatywę dla transportu ładunków skonteneryzowanych drogą lądową.
21.02.2024

Nowy rosyjski FSU stoi bezczynny przez sankcje

Wybudowany w Korei rosyjski FSU Saam, który miał służyć jako hub przeładunkowy dla LNG wydobywanego w Arktyce, od ponad pół roku stoi bezczynnie na wybrzeżu Morza Barentsa i czeka, aż będzie mógł się przydać.
21.02.2024

Zaawansowanie prac na terminalu T3 Baltic Hub sięgnęło 40%

Powstający w Gdańsku nowy terminal kontenerowy T3 Baltic Hub, realizowany przez konsorcjum Budimex i Deme Dredging osiągnął 40-procentowy poziom zaawansowania budowy. Obiekt będzie jednym z najnowocześniejszych tego typu w Polsce, jak i całej Europie.
20.02.2024

Kuehne+Nagel rozwija się o nowe lądowe i morskie centrum przeładunkowe w Baltic Hub

Kuehne+Nagel otworzył nowe centrum przeładunkowe w pobliżu Baltic Hub w Porcie Gdańsk, podkreślając, że jest to "jeden z najszybciej rozwijających się terminali" w Polsce. Nowe centrum dedykowane operacjom morskim i lądowym ma zaspokajać rosnące zapotrzebowanie na rozwiązania transportowe w regionie, wspierając klientów firmy w zakresie usług multimodalnych do krajów bałtyckich.
20.02.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Maciej Stryjecki

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka Polish Offshore Wind Podcast, w którym Patryk Zbroja rozmawia z Maciejem Stryjeckim, Dyrektorem Zarządzającym ASE Offshore oraz Prezesem Fundacji Na Rzecz Energetyki Zrównoważonej (FNEZ).
19.02.2024

[WYWIAD] Arkadiusz Marchewka: sprawy gospodarki morskiej priorytetem dla nowego rządu

Arkadiusz Marchewka, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, odpowiedzialny za gospodarkę morską, wodną i żeglugę śródlądową, w rozmowie z Mateuszem Kowalewskim, wydawcą portalu GospodarkaMorska.pl opowiada o największych szansach i wyzwaniach dla sektora morskiego w najbliższych latach oraz roli resortu we wspieraniu branży morskiej.
18.02.2024

Reforma celna EU. W porcie morskim UE towar tymczasowy do 90 dni na składzie

Jeszcze w lutym Parlament Europejski zdecyduje o regulacjach celnych na granicach UE. To będą ważne decyzje dla działalności portów morskich i działających na ich ternie operatorów, spedytorów, agentów morskich i agencji celnych oraz urzędów „Popierając założenia reformy celnej polegające na znacznej poprawie efektywności procedur celnych w UE, European Sea Ports Organisation (ESPO) podzieliła się z ustawodawcami szeregiem obaw związanych z nowym kodeksem celnym” – informuje kierownictwo ESPO.
16.02.2024

Port Gdańsk: trwa załadunek polskiego cukru

Na Terminalu Cukrowym przy Nabrzeżu Wiślanym w Porcie Gdańsk trwa załadunek masowca AK Halima. Na jednostkę ładowany jest wyprodukowany w Polsce cukier.
15.02.2024

Stena Line oficjalnie otwiera trasę frachtową Dublin – Liverpool

Wiodący szwedzki operator promowy, Stena Line, oficjalnie uruchomił dziś nowe połączenie frachtowe Dublin – Liverpool (Birkenhead), pomiędzy Irlandią a Wielką Brytanią. Oczekuje się, że dodanie nowej trasy jeszcze bardziej zwiększy przewozy frachtowe firmy po rekordowym roku 2023 na Morzu Irlandzkim.
15.02.2024

Do Baltic Hubu przypłynął kontenerowiec nazwany imieniem gdańskiego podróżnika

Do terminala kontenerowego Baltic Hub w Gdańsku przybił oceaniczny kontenerowiec CMA CGM Georg Forster. Nie byłoby w tym nic specjalnego, gdyby nie fakt, że statek nosi imię urodzonego pod Gdańskiem podróżnika.
14.02.2024

Polskie porty mogą stracić bezpośrednie połączenie z Azją?

Maersk, jeden z największych przewoźników ogłosił, że od przyszłego roku najważniejsze linie z Azji będą kończyły kursy w głównych portach Morza Północnego. W obliczu takich zmian najbardziej zagrożony jest gdański terminal Baltic Hub.
11.02.2024

Unijny rynek ropy naftowej. Port Gdańsk w czołówce importerów

Przez morskie terminale paliwowe przepompowano w 2023 około 2,16 mld t ropy naftowej, z czego morskie terminale Unii Europejskiej przeładowały ponad 470 mln t. Ten wynik przebiła gospodarka ChRl, która sprowadziła drogami morskimi 512 mln ton w okresie styczeń-grudzień ubr. – informuje w najnowszym raporcie Banchero Costa. Port Gdańsk znalazł się w czołówce portów UE przeładowujących ropę naftową.
11.02.2024

Oficjalnie: Zarząd Portu Gdańsk odwołany

Z informacji, jakie otrzymał portal GospodarkaMorska.pl wynika, że odwołany został Zarząd Morskiego Portu Gdańsk. Czekamy na oficjalne potwierdzenie.
06.02.2024

Bezpieczeństwo Polski, Danii i całej Europy opiera się dziś na potencjale Bałtyku

W Szczecinie, do którego z Warszawy udał się duński król Fryderyk X w ramach swojej pierwszej, oficjalnej wizyty zagranicznej, monarcha mógł poczuć się jak w domu. Pomorze Zachodnie nazywane jest „Małą Danią”, z racji skali i wysokiego poziomu innowacyjności skandynawskich inwestycji w tym regionie. Wizyta stanowiła okazję do inauguracji kolejnych, przełomowych projektów jak budowa nowej fabryki, produkującej komponenty dla energetyki wiatrowej przez duńską firmę Vestas.
06.02.2024

Ponad 2 mln przeładowanych TEU. Baltic Hub podsumowuje 2023 rok

Gdański terminal kontenerowy Baltic Hub, podsumowuje 2023 rok, który obfitował w rekordy, ważne inwestycje i nowe partnerstwa. Firma z optymizmem patrzy w przyszłość, przedstawiając ambitne plany na kolejne lata.
06.02.2024

Norweski Klaster Morski na eksportowym kursie. Włączają napęd jądrowy

Norweski Biznes Morski zapewnia pracę bezpośrednio około 90 tys. osobom oraz generuje rocznie produkty i usługi o wartości około 500 mld NOK – informuje na portalu społecznościowym Ivar Engan, Daglig leder z Maritimt Forum. Znaczna część przychodów zapewnia eksport towarów i usług. Szacuje się, że około 70% przychodów norweskiego biznesu morskiego pochodzi z eksportu.
01.02.2024

Pierwsza na świecie infrastruktura tankowania wodoru dla łodzi

We Włoszech powstaje pierwsza na świecie infrastruktura do tankowania łodzi rekreacyjnych zielonym wodorem. Projekt rozwijany jest przez NatPower H, firmę z grupy NatPower, która już zyskała poparcie dwudziestu pięciu włoskich marin i portów, w których zostaną umieszczone stacje zaprojektowane przez Zaha Hadid Architects.
29.01.2024

Paliwa płynne zapracowały na rekordowe przeładunki w Porcie Gdańsk

Dynamiczny rozwój Portu Gdańsk i sukcesywny wzrost przeładunków można obserwować od kilku lat. Jednak w ostatnim roku, z uwagi na sytuację geopolityczną, nastąpił olbrzymi skok. Największy polski port przekroczył kolejną barierę przeładunków. Blisko 81 mln ton, oznacza wzrost o ponad 12,7 mln ton w porównaniu do 2022 r.
28.01.2024

Equinor i BP wymieniają się udziałami w przedsięwzięciach w ramach morskiej energetyki wiatrowej

Equinor zawarł transakcję zamiany z BP, w ramach której norweska firma energetyczna przejmie pełną własność umowy najmu i projektów Empire Wind, a brytyjskie przedsiębiorstwo naftowe przejmie pełną własność umowy najmu i projektów Beacon Wind.
26.01.2024

Rząd przeciera szlak dla kontenerów w Świnoujściu

Resort infrastruktury nie rezygnuje z inwestycji w przeładunkowy hub i tor podejściowy w Świnoujściu – czytamy w weekendowym wydaniu "Pulsu Biznesu".
26.01.2024

Ignitis oraz CIP zdobywają drugi obszar offshore wind w Estonii

Ignitis Renewables i Copenhagen Infrastructure Partners (CIP), za pośrednictwem swojego funduszu Growth Markets Fund II, wygrały przetarg na budowę morskiej farmy wiatrowej na obszarze Liivi 1 w Estonii, składając najwyższą ofertę w wysokości 1,16 miliona euro.
23.01.2024

Porty morskie to silne węzły sieci TEN-T gwarantujące bezpieczeństwo energetyczne. Porty polskie na kursie

W grudniu Parlament i Rada UE osiągnęły porozumienie w sprawie rewizji rozporządzenia dotyczącego transeuropejskich korytarzy transportowych TEN-T. Nowe rozporządzenie zmienia wcześniejsze rozporządzenie z 2013 r. Najważniejsze instytucje UE podkreślają, że porty odgrywają istotną rolę jako ważne węzły europejskiej sieci transportowej.
19.01.2024

Afryka odnotowuje wzmożone zapotrzebowanie na bunkier

Statki przekierowane z Morza Czerwonego opływają praktycznie cały kontynent afrykański. Z tego powodu w wielu tamtejszych portach zaroiło się od oceanicznych jednostek. Zanotowano także wzmożone zapotrzebowanie na operacje bunkrowania.
18.01.2024

Ukraiński dron uderzył w terminal naftowy w Petersburgu

Ukraiński dron uderzył w terminal naftowy w Petersburgu, kluczowy hub przeładunków ropy naftowej i jej produktów w regionie Bałtyku. Maszyna przeleciała 1250 km.
18.01.2024

Działka z dostępem do głębokowodnego nabrzeża w Porcie Gdańsk. Ruszył przetarg na terminal zbożowy

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk ogłosił dziś przetarg na najem nieruchomości z dostępem do nabrzeża głębokowodnego. Najemca będzie musiał dostosować pirs do potrzeb przeładunków.
17.01.2024

Pierwsza sekcja przejściowa dla farmy East Anglia Three opuszcza fabrykę

Pierwsza z 95 sekcji przejściowych (transition piece) do budowy morskiej elektrowni wiatrowej East Anglia Three o mocy 1,4 GW opuściła fabrykę Windar Renovables, kierując się do portu w Avilés, gdzie zostanie ostatecznie skompletowana.
15.01.2024

Konflikt z Huti wpłynął na ograniczenie ruchu statków przez Kanał Sueski. Spadek jest wyraźny

Trwająca od listopada agresja jemeńskich bojowników na międzynarodową żeglugę na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej nie pozostała bez wpływu na ruch przez kluczowy przesmyk łączący je z Morzem Śródziemnym. Oprócz tego, że konflikt wpłynął na światowy łańcuch dostaw nie pozostał bez wpływu na ilość statków pokonujących Kanał Sueski.
15.01.2024

Branża wiatrowa proponuje 10 kroków dla budowy silnego przemysłu w Polsce

Branża energetyki wiatrowej proponuje 10 kroków do budowy w Polsce silnego przemysłu, pracującego na jej rzecz. Przedstawione w środę na konferencji prasowej postulaty zakładają m.in. aktualizację celów, wsparcie dla lokalnych producentów, szkolenie kadr.
10.01.2024

Premiera raportu „Rozwój przemysłu onshore i offshore wind w Polsce. Budowa łańcucha dostaw dla energetyki wiatrowej - plan działania”

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej „Energia z wiatru, silny przemysł, stabilny łańcuch dostaw – filary transformacji energetycznej” organizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej zaprezentowany został raport „Rozwój przemysłu onshore i offshore wind w Polsce. Budowa łańcucha dostaw dla energetyki wiatrowej - plan działania”.
10.01.2024

Elektryczno-wodorowa rewolucja we flocie Estonii. Gratka dla polskich stoczni i grup technologicznych

Estonia postawiła na ekologię i ogłosiła, że najnowszy prom rozpocznie wprowadzanie do eksploatacji nowej generacji statków energooszczędnych. Prom z napędem elektryczno-wodorowym wprowadzony zostanie na początek na połączenie Virtsu-Kuivatu. Na start Estonia pozyskała 40 mln euro ze środków Europejskiego Funduszu Modernizacyjnego oraz wpływów z handlu emisjami CO2.
09.01.2024

Duńczycy wciąż poszukują zaginionych kontenerów

W poniedziałek rano od wybrzeży Danii odbiły dwa statki, które będą poszukiwać 42 kontenerów, które spadły w grudniu z kontenerowca płynącego do Gdańska.
08.01.2024

Niemiecki okręt w Świnoujściu. Wyjątkowa wizyta FGS Donau

Do Portu Wojennego Świnoujście wszedł okręt zaopatrzeniowy Deutsche Marine, FGS Donau (A516). Jego obecność ma szczególne znaczenie, gdyż przejmie dowodzenie nad Stałym Zespołem Okrętów Przeciwminowych NATO (Standing NATO Mine Countermeasures Group 1, SNMCMG-1) od polskiego sztabu obecnego na ORP Kadm. Xawery Czernicki.
03.01.2024

Branża portowa to prawdziwy roller coaster. Wywiad z Michałem Śmigielskim prezesem MAG

O boomie przeładunkowym w polskich portach, wyzwaniach i potencjale branży, kierunkach rozwoju oraz ważnej roli kolejnej edycji Kongresu Polskie Porty 2030 rozmawiamy z Michałem Śmigielskim, prezesem Morskiej Agencji Gdynia.
02.01.2024

2023 w GospodarkaMorska.pl. Przegląd najważniejszych wydarzeń w branży morskiej

Szanowni Państwo, stało się – żyjemy w ciekawych czasach. 2023 rok w gospodarce morskiej w Polsce obfitował w wydarzenia warte odnotowania, a nie brakowało również momentów, które są najzwyczajniej w świecie ważne. Zapraszamy do przeglądu najważniejszych i najciekawszych wydarzeń, jakie miały miejsce w 2023 roku w kraju.
02.01.2024

Nadzieja w 2024 roku w Przylądku Dobrej Nadziei. Połączenia z Azją ważne dla bezpieczeństwa Polski

W 2023 roku zawiodły dwa główne przejścia łączące globalne rynki. Przejście przez Kanał Panamski w 2024 roku będzie zgodnie z zapowiedziami obsługiwać statki o mniejszym zanurzeniu. Region wokół Kanału Sueskiego stał się znowu niebezpieczny i nic nie zapowiada, że w 2024 roku będzie bezpieczniej niż na początku obecnie mijającego 2023. A to oznacza również wyzwania dla polskich producentów, spedytorów, logistyków i gestorów ładunków.
31.12.2023

GAC rozszerza działalność w Niemczech. Nowe biuro w Porcie Stade będzie świadczyć usługi agencyjne i logistyczne dla statków

GAC Germany, wiodący dostawca usług żeglugowych i logistycznych w Europie Północnej, ma otworzyć nowe biuro w Stade 1 stycznia 2024 r. Firma chce rozszerzyć swoją obecność w regionie, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na usługi wspierające niemiecki sektor żeglugowy i energetyczny.
29.12.2023

Koniec roku z rekordem na kolei w Baltic Hub

W ostatnich dniach roku terminal Baltic Hub odnotował wyjątkowe osiągnięcie na swojej bocznicy kolejowej. W ciągu zaledwie tygodnia przeładowano aż 8201 kontenerów.
28.12.2023

Port Gdańsk na 5. miejscu w Unii Europejskiej z 51 proc. wzrostem przeładunków

Rok 2023 r. to drugi rok wojny w Ukrainie i sankcji nałożonych na Rosję. Ta sytuacja zupełnie zmieniła dotychczasowe łańcuchy dostaw i wymagała przemodelowania gospodarek, w tym także gospodarki naszego kraju. Kluczową rolę odegrały tu porty morskie, zwłaszcza największy polski port w Gdańsku. Zapewniły dostawy towarów z nowych kierunków.
28.12.2023

Bezzałogowcem w poszukiwaniu kryla. Norwegowie spełniają marzenia Polaków z lat 70

Aker BioMarine wprowadził bezzłogowca do wsparcia połowów kryla antarktycznego. Norweska firma zajmująca się pozyskiwaniem kryla Aker BioMarine odebrała nowy bezzałogowy pojazd nawodny (USV) w celu wsparcia połowów na Antarktydzie.
27.12.2023

Konferencja prasowa „Energia z wiatru, silny przemysł, stabilny łańcuch dostaw – filary transformacji energetycznej”

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej zaprasza na podsumowanie roku 2023 i plany na Nowy Rok w branży energetyki wiatrowej, który zapowiada się intensywnie.
27.12.2023

Porty są nie tylko generatorem rozwoju gospodarczego, ale także "bramami życia"

Porty są nie tylko generatorem rozwoju gospodarczego, ale także swego rodzaju bramami życia, za pośrednictwem których dostarcza się niezbędne produkty i surowce, konieczne dla przetrwania współczesnych społeczeństw - ocenił w rozmowie z PAP Konrad Popławski, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW), zajmujący się analizą handlu międzynarodowego, łańcuchami dostaw oraz gospodarką UE.
25.12.2023

Wybrano inżyniera projektu morskiej części terminala instalacyjnego Orlenu

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście ogłosił wyniki przetargu na inżyniera projektu morskiej części terminalu instalacyjnego w Świnoujściu. Wybrano ofertę firmy Sweco Polska sp. z o.o., która zaproponowała cenę 2,199 mln złotych.
21.12.2023

Utrudnienia w dojeździe do Portu Gdańsk

Urząd Miasta Gdańska przekazał, że nocami ze środy na czwartek i z czwartku na piątek wystąpią utrudnienia na prowadzącej do Portu Gdańsk ul. Sucharskiego. Powodem prace związane z rozbudową układu drogowego w Porcie Północnym.
20.12.2023

Industria Project przygotuje projekt fabryki Windar Renovables w Szczecinie

Industria Project ogłosiła podpisanie umowy z Windar Renovables na prace projektowe i nadzór inwestorski nad budową nowoczesnej fabryki wież wiatrowych i masztów w Szczecinie, co stanowi strategiczny krok w rozwoju odnawialnych źródeł energii na Morzu Bałtyckim.
19.12.2023

Stena Line podpisała ważną umowę z Peel Ports na prowadzenie działalności w porcie Heysham do 2100 r.

Stena Line, wiodący operator promowy, podpisał kluczową umowę z Peel Ports Group, jednym z głównych operatorem portów w Wielkiej Brytanii, na prowadzenie działalności w porcie w Heysham przez kolejne 77 lat, aż do 2100 roku. Szwedzka firma promowa obsługuje połączenie frachtowe Belfast-Heysham dwa razy dziennie, zapewniając ważny szlak handlowy pomiędzy Irlandią Północną a resztą Zjednoczonego Królestwa.
19.12.2023

Equinor zwiększa swój udział w złożu Linnorm

Equinor zawarł umowę na przejęcie udziałów Shell i funkcji operatora złoża Linnorm na Morzu Norweskim.
14.12.2023

Siemens Gamesa otwiera nowe biuro w Gdańsku

Siemens Gamesa, światowy lider w dostarczaniu i serwisowaniu morskich turbin wiatrowych, oficjalnie otworzył swoje nowe biuro w Gdańsku 11 grudnia br. Zlokalizowane przy ul. Leona Droszyńskiego 24, w budynku Format, Siemens Gamesa Baltic Sea Offshore Execution Centre to ważny krok w realizacji zaangażowania firmy w rozwijający się sektor energetyki morskiej w Polsce.
13.12.2023

Dariusz Klimczak ministrem infrastruktury, Arkadiusz Marchewka wiceministrem

Prezydent RP Andrzej Duda powołał w skład Rady Ministrów Dariusza Klimczaka na urząd ministra infrastruktury. Zastąpił on na tym stanowisku pełniącego ten urząd od 27 listopada Alvina Gajadhura. Znamy również pierwszego wiceministra w resorcie. Będzie to Arkadiusz Marchewka, który prawdopodobnie zostanie sekretarzem stanu ds. gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej czyli następcą Marka Gróbarczyka.
13.12.2023

Incydent na placu przeładunkowym. Kontener podniesiony z naczepą

Suwnica w terminalu Baltic Hub w Gdańsku podniosła kontener z naczepą, od której nie został poprawnie odczepiony. Zestaw spadł z kilku metrów, ale nikomu nic się nie stało. Incydent miał miejsce w piątek, 8 grudnia, nad ranem.
11.12.2023

Infrastruktura krytyczna Polski elementem systemu rurociągów NATO

Po wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej nagła konieczność zmiany kierunków zaopatrzenia w ropę naftowa i paliwa nie byłaby tak szybko możliwa bez wcześniejszych inwestycji w terminale i rurociągi. Infrastruktura krytyczna w naszym kraju stoi dziś przed szeregiem wyzwań – zapewnieniem nieprzerwanych dostaw ropy i paliw oraz włączeniem do systemu rurociągów Paktu Północnoatlantyckiego. Kluczowe jest także odpowiednie wykorzystanie potencjału w tym obszarze by dostosować biznes do postępujących zmian w energetyce.
11.12.2023

Port Gdańsk - kolejna inwestycja drogowo-kolejowa zakończona; 10 ha terenów wkrótce gotowe do dzierżawy

Dziś w Kapitanacie Portu Gdańsk odbyła się konferencja podsumowująca projekt rozbudowy i modernizacji infrastruktury drogowo-kolejowej przy Nabrzeżu Przemysłowym w Porcie Wewnętrznym.
07.12.2023

Konferencja Polskiej Platformy LNG i bioLNG. Na jakim etapie jesteśmy?

Polska Platforma LNG i bioLNG po raz kolejny stanęła na wysokości zadania, oferując tym, którzy wybrali się na jej tegoroczną konferencję, dwa dni konkretnych, niezwykle merytorycznych prezentacji i dyskusji.
05.12.2023

Port Gdynia – premiera filmu o żołnierkach AK

W Sali Koncertowej budynku Zarządu Morskiego Portu Gdynia miała miejsce niezwykła premiera filmowa. Zaprezentowano tam publicznie po raz pierwszy obraz dokumentalny „Obecne – kobiety w Armii Krajowej”, wyprodukowany przez Muzeum Miasta Gdyni. Honorowymi gośćmi pokazu były dwie bohaterki filmu – żołnierki AK Krystyna Cembrzyńska-Piłat i Krystyna Kodymowska.
03.12.2023

Gdynia z wizytą w Gdańsku. Kontenerowiec OOCL Gdynia w terminalu Baltic Hub

Do gdańskiego terminalu przybył, ochrzczony w październiku, jeden z największych statków na świecie, wyposażony w nowoczesne rozwiązania w zakresie redukcji emisji CO2. Wizyta jest o tyle wyjątkowa, że jest to statek armatora z Hong Kongu nazwany na cześć miasta Gdynia, gdzie znajduje się filia OOCL.
01.12.2023

Port Gdańsk – atrakcyjna działka w pobliżu Baltic Hubu czeka na dzierżawcę

Oznaczona jako T14 działka o powierzchni 3,21 ha w okolicy Baltic Hubu i centrum magazynowo-logistycznego przy ulicy Kontenerowej w Gdańsku czeka na dzierżawcę. Zarząd Morskiego Portu Gdańsk właśnie ogłosił przetarg mający wyłonić nowego
30.11.2023

Real Logistics otworzył magazyn w okolicy Baltic Hubu

Firma Real Logistics otworzyła nowy magazyn w bliskiej okolicy terminala kontenerowego Baltic Hub w Gdańsku.
27.11.2023

Łukaszewska-Trzeciakowska: w Dębogórzu przeładowano 3 mln m sześc. oleju napędowego

Na koniec października br. w bazie PERN w Dębogórzu przeładowano 3 mln m sześc. oleju napędowego, to o milion więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku - poinformowała we wtorek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
22.11.2023

Chemart International Trader otwiera magazyn w Panattoni Park Tricity East I

Firma Chemart International Trader Sp. z o.o. (Chemart), dostawca surowców do produkcji żywności, napojów, kosmetyków, chemii przemysłowej, suplementów diety i odżywek zdecydowała się na otwarcie magazynu dystrybucyjnego w Gdańsku. Najemca zajmie ponad 2,150 mkw. powierzchni magazynowej i biurowej w Panattoni Park Tricity East I. W transakcji krakowską firmę reprezentowali eksperci AXI IMMO.
20.11.2023

Unia na gazie. Morski import LNG do Unii Europejskiej rośnie, ceny spadają

Rośnie bezpieczeństwo energetyczne Unii Europejskiej dzięki dynamicznemu wzrostowi eksportu LNG ze Stanów Zjednoczonych. W zeszłym roku światowy handel LNG drogą morską w dalszym ciągu rósł, do czego przyczyniła się głównie zmiana łańcuchów dostaw po napaści Rosji na Ukrainę.
16.11.2023

PERN: w bazie paliw w Dębogórzu kolejne stanowiska dla autocystern przystosowane do dozowania biokomponentów

Kolejne stanowiska nalewcze dla autocystern w bazie paliw PERN w Dębogórzu zostały przystosowane do dozowania biokomponentów. Dzięki temu, jak podała spółka, jej klienci łatwiej będą mogli wywiązać się z realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego. Baza zwiększa też pojemności na biokomponenty.
15.11.2023

Zmiany w infrastrukturze napędzają rozwój branży TSL

Branża TSL odgrywa istotną rolę w światowym handlu i gospodarce. Jednym z kluczowych czynników wpływających na jej rozwój jest jakość infrastruktury transportowej, która obejmuje drogi, tory, porty i lotniska. W ostatnich latach można zauważyć znaczący rozwój branży, który jest ściśle związany z inwestycjami w te obszary.
14.11.2023

Mega statki odpłyną z portów UE unikając opłat ETS. Czy ominą również Morze Północne i Bałtyk?

Malta Maritime Forum wyraziło zaniepokojenie „bezpośrednim ryzykiem” prognozując, że operatorzy żeglugowi wycofają się z Malty w wyniku wprowadzenia w przyszłym roku przez Unię Europejską podatku ekologicznego.
13.11.2023

Monika Piątkowska: jeśli Polska posiadałaby zbożowy terminal głębokowodny, zwiększyłby on możliwość wywozu produktów rolno-spożywczych

Musimy wykorzystać swoje pięć minut, żeby odbudować polskie przetwórstwo, rozbudować infrastrukturę i budować polskie marki eksportowe w sektorze rolno-spożywczym – przekazała w rozmowie z PAP prezes Izby Zbożowo-Paszowej Monika Piątkowska. Prezes Izby Zbożowo-Paszowej Monika Piątkowska zauważyła, że eksport produktów rolno-spożywczych z Polski rośnie z roku na rok. Wskazała, że w 2022 r. wyniósł on ponad 47 mld euro. W jej ocenie jedną z barier rozwoju dla eksportu tego sektora jest infrastruktura.
13.11.2023

Nowe szczyty wydajności z reachstackerami Kalmar

Co czwarty kontener na świecie obsługiwany jest za pomocą rozwiązań oferowanych przez Kalmar. Urządzenia tej marki zostały zaprojektowane z myślą o wykonywaniu zadań specjalnych. Firma już od lat wyznacza globalne trendy w zakresie automatyzacji terminali, kształtując przyszłość obsługi ładunków. Nie dziwi więc, że ich potężne reachstackery wspierają realizację coraz większych i złożonych operacji w największych portach na świecie.
12.11.2023

TransLogistica 2023. Branża morska chce się pokazać

Od wtorku do czwartku trwały w Warszawie targi TransLogistica Poland – największe w regionie wydarzenie biznesowe dla branży TSL. W halach EXPO XXI opowiedzieć o sobie chciały też firmy związane z transportem morskim.
09.11.2023

Członek zarządu Baltic Hub w wypowiedzi odnośnie współpracy bankowów i branży morskiej

Zdaniem Adama Żołnowskiego, członka zarządu Baltic Hub sp. z o. o. i uczestnika debaty eksperckiej zamykającej 9. Kongres Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej, wzrost potencjału zarówno polskich banków, jak i przedsiębiorstw, może przenieść ich współpracę na zupełnie nowy poziom.
09.11.2023

Budimex o realizacjach inwestycji hydrotechnicznych [wideo]

Baltexpo 2023 to miejsce, gdzie branża morska spotkała się w październiku, aby zaprezentować swoje najciekawsze osiągnięcia i nawiązać strategiczne relacje biznesowe. Michał Tersa, zastępca dyrektora kontraktu Budimex, opowiedział o flagowych inwestycjach spółki w zakresie hydrotechniki.
08.11.2023

Polski Fundusz Rozwoju o wizji wzrostu gospodarki morskiej podczas Baltexpo 2023 [wideo]

Międzynarodowe Targi Morskie Baltexpo to miejsce, gdzie przedstawiciele gospodarki morskiej spotykają się, wymieniają doświadczenia i omawiają przyszłość sektora. Podczas tegorocznej edycji wydarzenia rozmawialiśmy z Bartłomiejem Pawlakiem, wiceprezesem zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju o zaangażowaniu spółki we wspieranie branży.
07.11.2023

Świąteczne spotkanie Pomorskiej Platformy Offshore

Już 1.12 odbędzie się świąteczne spotkanie Pomorskiej Platformy Offshore, "Spotkanie sygnatariuszy Pomorskiej Platformy Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku. Offshore i wodór w synergii dla rozwoju zielonej energetyki". Organizatorem wydarzenia jest Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.
06.11.2023

Portowy hub innowacji połączy porty Hamburg, Halifax i Walencja

Port w Hamburgu (homePORT), Halifaxie (PIER) i w Walencji (Opentop) uruchomiły prace nad projektem i wdrożeniem sieci ośrodków innowacji w portach. To pierwsze takie przedsięwzięcie na rynku.
05.11.2023

Bloomberg: Polska wśród krajów korzystających na zmianach powodowanych rywalizacją USA i Chin

Polska obok Meksyku, Wietnamu, Indonezji i Maroka jest jednym z kluczowych krajów w zmieniającej się gospodarce światowej, które najbardziej korzystają na zmianach w globalnych łańcuchach dostaw wynikających z rywalizacji USA i Chin - wynika z analizy opublikowanej przez Bloomberga. Raport wskazuje na znaczenie Polski w kontekście produkcji baterii.
04.11.2023

Baltic Hub wdrożył plan naprawczy. Sytuacja ma się poprawić w ciągu kilku tygodni

Od kilkunastu dni media informują o problemach z przepustowością największego terminala kontenerowego Baltic Hub. Pojawiły się informacje o strajku włoskim pracowników terminala, który powoduje zwiększony czas oczekiwania na wydanie kontenera na ciężarówki. To z kolei spowodowało frustrację kierowców ciężarówek odbierających towary z terminalu, którzy czekają na wjazd po kilka godzin. Ci również zapowiedzieli strajk. O to, jak wygląda sytuacja z perspektywy Baltic Hubu, zapytaliśmy Dyrektora Generalnego Charlesa Bakera.
01.11.2023

Baltic Hub o jedności sektora morskiego na Baltexpo 2023 [wideo]

O kluczowej roli integracji w rozwoju branży morskiej rozmawialiśmy podczas targów Baltexpo 2023 z Adamem Żołnowskim, dyrektorem finansowym i członkiem zarządu Baltic Hub Container Terminal.
29.10.2023

Terminal Baltic Hub rośnie w oczach. Trwa rozbudowa w ramach trzeciego etapu

Od listopada ubiegłego roku są prowadzone intensywne prace wokół nowego, głębokowodnego nabrzeża T3, mającego zwiększyć możliwości przeładunkowe największego terminalu kontenerowego na Morzu Bałtyckim, który znajduje się w Gdańsku.
23.10.2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.