• <

Wynik wyszukiwania - "unity" - Wiadomości

Koniec wyścigu na wielkość turbiny? Zachodni producenci skupiają się na istniejących modelach

Po tym, jak w zeszłym roku chiński producent turbin wiatrowych ogłosił sukces w pracach nad turbiną o mocy 20 MW, zachodni dostawcy postanowili nie brać udziału w wyścigu za wszelką cenę i skupić się na mniejszych, ale – ich zdaniem – bardziej optymalnych pod różnymi względami turbinach.
16.05.2024

SEA Europe: Czas na wspólną pracę na rzecz Europejskiej Strategii Przemysłu Morskiego

SEA Europe, stowarzyszenie reprezentujące europejski przemysł technologii morskich, obejmujące stocznie i producentów sprzętu morskiego, przedstawiło w Parlamencie Europejskim swoje zalecenia polityczne dotyczące strategii przemysłu morskiego.
24.04.2024

XII Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego na Uniwersytecie Gdańskim

W czwartek na Uniwersytecie Gdańskim odbyła się dwunasta już edycja Ogólnopolskiej Konferencji Prawa Morskiego. Tegoroczne wydarzenie poświęcone było styku prawa i nowych technologii w gospodarce morskiej.
19.04.2024

Arkadiusz Marchewka: projekt wyposażenia polskich armatorów w nową flotę jest priorytetowy

Projekt wyposażenia polskich armatorów w nową flotę jest priorytetowy – powiedział w czwartek wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka. Zaprzeczył, by resort miał w planach przyłączenie Polferries do Unity Line lub prywatyzację Polskiej Żeglugi Bałtyckiej.
21.03.2024

PŻM ochrzciło wyremontowany statek Narie

W dniu 1 marca 2024 roku odbył się chrzest statku m/v Narie, który przeszedł remont klasowy w greckiej stoczni ONYX, zarządzanej przez firmę CARELL S.A.
05.03.2024

Zniszczono 160 ton ukraińskiego zboża

W Polsce zniszczono 160 ton ukraińskiego zboża, które było transportowane do portu w Gdańsku, by trafić do innych krajów – oświadczył w niedzielę wicepremier i minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow.
26.02.2024

Dyrektor generalny Stena Line mianowany przewodniczącym grupy łańcucha dostaw i branży transportowej Światowego Forum Ekonomicznego

Niclas Mårtensson, dyrektor generalny Stena Line, został nowym przewodniczącym grupy łańcucha dostaw i branży transportowej Światowego Forum Ekonomicznego. Niclas Mårtensson będzie reprezentował Stena AB, odgrywając kluczową rolę w przyspieszeniu transformacji branży w ciągu najbliższych dwóch lat.
19.02.2024

Raport wypadków i zdarzeń morskich – styczeń 2024 r.

Pierwszy miesiąc roku to okres wielu różnorodnych niebezpiecznych zdarzeń szkodowych, które pojawiły się w międzynarodowej żegludze. Oprócz zwyczajowych szkód wynikających z niebezpieczeństw morza (ang. perils of the sea) wzrastały zagrożenia ryzykami wojny (ang. war risks) w najbardziej zapalnych obecnie regionach świata. Wysokie zagrożenie nadal występowało na Morzu Czarnym. Dalsza intensyfikacja niebezpieczeństw postępowała na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej.
06.02.2024

Kolizja Epsilona. EuroAfrica wydaje oświadczenie w sprawie

We wtorek Unity Line poinformowało, że prom Epsilon zostaje wyłączony z eksploatacji do odwołania. Jest to spowodowane wypadkiem, do którego doszło w porcie Trelleborg. Dziś oświadczenie w sprawie wydał właściciel statku, EuroAfrica Shipping Lines.
31.01.2024

Wypadek w porcie Trelleborg. Epsilon wyłączony z użytku

We wtorek Unity Line poinformowało, że prom ro-pax Epsilon zostaje wyłączony z użytku na czas bliżej nieokreślony. Jest to spowodowane wypadkiem, który miał miejsce w porcie Trelleborg. Prawdopodobnie doszło do kolizji promu z pirsem.
30.01.2024

Jan Śniadecki sprzedany. Nowy operator i nowa nazwa

Prom Jan Śniadecki, przez ostatnie 35 lat łączący Świnoujście z Ystad, zakończył swoją służbę na Bałtyku i rozpoczyna nowy etap działalności na Morzu Śródziemnym. Ta zmiana następuje po sprzedaży statku przez Euroafrica Shipping Lines greckiemu operatorowi Ainaftis, który przemianował go na Thalassitis.
29.01.2024

Epsilon rozpoczął rejsy na linii Świnoujście – Trelleborg

Dziś w nocy nowy prom we flocie Unity Line wyruszył w swój pierwszy rejs ze Świnoujścia do Trelleborga.
23.01.2024

Resort obrony W. Brytanii: rośnie eksport ukraińskich produktów rolnych przez Morze Czarne

W grudniu 2023 roku Ukraina wyeksportowała przez swoje porty więcej produktów rolnych niż w jakimkolwiek momencie od początku rosyjskiej inwazji, co jest efektem ponownego otwarcia jej głównych portów nad Morzem Czarnym i utworzenia morskich kanałów eksportowych - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.
22.01.2024

Epsilon już w Polsce!

17 grudnia w Belfascie Euroafrica przejęła prom Epsilon, po długoletnim bare-boat czarterze, od irlandzkiego operatora.
28.12.2023

Bez zwarć i przeciążeń na polskich promach Ro-Pax

Na statkach instalowane są coraz bardziej złożone systemy dystrybucji i zarządzania energią. Nowego znaczenia nabierają urządzenia zapewniające bezpieczeństwo zasilania. Przykładem są trzy jednostki budowane obecnie dla spółki Polskie Promy, które będą wyposażone w szereg urządzeń zabezpieczających ABB.
27.12.2023

Polski przewoźnik ma nowy prom. Epsilon jest w drodze, zastąpi Galileusza

Unity Line wzbogaci się o nowy prom. Jednostkę Epsilon zakupiła szczecińska firma Euroafrica w połowie 2022 roku. Prom płynie właśnie do Trelleborga i w styczniu wejdzie na linię.
26.12.2023

„To właśnie miłość” w wersji szczecińskiej! [wideo]

W magicznej atmosferze nadchodzących świąt, Szczecin rozbrzmiewać będzie wyjątkową wersją kultowego utworu Mariah Carey, "All I Want for Christmas Is You". To prezent od Chóru Politechniki Morskiej oraz dyrygentki Sylwii Fabiańczyk-Makuch, którzy pragną podziękować swoim fanom za dwie dekady wspólnego śpiewania i radosnego dzielenia się muzyką.
14.12.2023

Konferencja Polskiej Platformy LNG i bioLNG. Na jakim etapie jesteśmy?

Polska Platforma LNG i bioLNG po raz kolejny stanęła na wysokości zadania, oferując tym, którzy wybrali się na jej tegoroczną konferencję, dwa dni konkretnych, niezwykle merytorycznych prezentacji i dyskusji.
05.12.2023

Huti zaatakowali zły statek bo korzystają z nieaktualnych informacji?

W niedzielę rebelianci Huti wystrzelili z terenu Jemenu drony w kierunku statków handlowych. Jedną z zaatakowanych jednostek był kontenerowiec Number 9. Huti atakują w statki powiązane z firmami z Izraela, jednak tym razem najwyraźniej bazowali na nieaktualnych informacjach sprzed dwóch lat, bo Number 9 zmienił właściciela w 2021 roku.
04.12.2023

Izrael wysyła siły morskie, w tym okręt podwodny, do ochrony statków na Morzu Czerwonym

Eskalacja działań rebeliantów Huti przeciwko Izraelowi, w tym w postaci ataków na statki związane z tym państwem, wymusiły reakcję władz w Tel Awiwie. W związku z potrzebą zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi wysyłają zespół okrętów, który ma patrolować trasy morskie i eskortować statki.
04.12.2023

Gorąco na Bliskim Wschodzie. Amerykański okręt zaatakowany na Morzu Czerwonym

Służby prasowe Pentagonu podały, że niszczyciel typu Arleigh Burke USS Carney (DDG-64) został zaatakowany w trakcie wykonywanych zadań. Ostrzał rakietowy miał spaść także na dwa izraelskie statki. To ponowny akt agresji ze strony rebeliantów Huti, którzy prowadzą działania przeciwko izraelskiej żegludze w tym rejonie.
03.12.2023

Pierwszy prom dla PŻM w ramach programu „Batory” wykańczany przy nabrzeżu w „Remontowej”

Po zeszłotygodniowym wodowaniu kadłuba pierwszego promu budowanego w Gdańskiej Stoczni „Remontowa” dla polskich armatorów, konstrukcja cumuje przy stoczniowym nabrzeżu, gdzie kontynuowane są prace.
07.11.2023

Świąteczne spotkanie Pomorskiej Platformy Offshore

Już 1.12 odbędzie się świąteczne spotkanie Pomorskiej Platformy Offshore, "Spotkanie sygnatariuszy Pomorskiej Platformy Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku. Offshore i wodór w synergii dla rozwoju zielonej energetyki". Organizatorem wydarzenia jest Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.
06.11.2023

30% portów nie jest gotowych do uruchomienie "Maritime Single Window 2024”. Polskie porty mają PCS od połowy 2023 r.

Prawie jedna trzecia portów na całym świecie jest nieprzygotowana do wprowadzenia zalecenia IMO wprowadzenia obsługi informatycznej klientów w formie "Maritime Single Window 2024” – wynika z badania 200 portów przez New Kale.
04.11.2023

Pierwszy prom dla PŻM zwodowany w „Remontowej”

Jesienna, deszczowa aura nie pokrzyżowała dziś planów Gdańskiej Stoczni „Remontowej”. Przy dużej reprezentacji oficjeli z rządu, samorządu oraz innych instytucji szeroko pojętej branży morskiej, zwodowano dziś oficjalnie pierwszy prom budowany dla Polskiej Żeglugi Morskiej.
01.11.2023

PŻB: nowy prom w przyszłym roku, plany połączenia na Bornholm na razie bez rezultatów

Prezes Polskiej Żeglugi Bałtyckiej Andrzej Madejski opowiedział w mediach m.in. o planach związanych z przyjęciem do eksploatacji nowych jednostek, a także o niezrealizowanym planie uruchomienia sezonowego połączenia Kołobrzeg – Bornholm.
25.10.2023

Unity Line odwołało rejsy promowe do Szwecji ze względu na przewidywane złe warunki pogodowe

Unity Line zrezygnowało z rejsów na trasach Świnoujście-Trelleborg oraz Świnoujście-Ystad w dniach od 19 do 21 października. Firma przekazuje, że wszystkie pojazdy z potwierdzonymi rezerwacjami otrzymają alternatywną propozycję transportu na pozostałych promach w kolejnych dostępnych odjazdach z portów.
19.10.2023

Afryka coraz aktywniejsza w handlu i żegludze międzynarodowej

Obraz Afryki zmieniają programy wsparcia UNCTAD, jak np. UNCTAD SIGMAT, działania integracyjne organizacji współpracy jak AfCFTA czy EAC, inwestycje czołowych operatorów morskich oraz połączenia handlowe w ramach chińskiego Nowego Szlaku Jedwabnego. Te działania sprawiają również, że aktywizuje się handel morski, rozwija się infrastruktura i suprastruktura portów morskich, rośnie znaczenie wymiany międzynarodowej.
05.10.2023

Transport ostatniego elementu kadłuba promu dla PŻM

W sobotę 16 września przy wejściu do Portu Gdańsk miał miejsce transport ostatniego elementu kadłuba pierwszego promu dla PŻM. Prom budowany jest przez Gdańską Stocznię Remontową przy udziale różnych firm podwykonawczych z Trójmiasta. Umowa obejmuje budowę trzech promów ro-pax, których odbiorcą będzie spółka Polskie Promy. Jej udziałowcami są PŻM oraz Skarb Państwa.
18.09.2023

Dwa dni debaty o bezpieczeństwie energetycznym

W Rzeszowie w Centrum Konferencyjnym Politechniki Rzeszowskiej odbyła się VIII Konferencja „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”. Uczestniczyło w niej kilkaset osób nie tylko Polski, ale także z Ukrainy, Stanów Zjednoczonych i Europy Zachodniej. Obecni byli przedstawiciele czołowych firm energetycznych, reprezentanci rządu i samorządu, eksperci branżowi i naukowcy z różnych ośrodków.
14.09.2023

Po zakończonych testach Port Gdańsk wprowadza obowiązek korzystania z modułu maklerskiego PCS

16 sierpnia 2023 roku w Porcie Gdańsk zacznie obowiązywać moduł maklerski PCS (Port Community System). To innowacyjne rozwiązanie, automatyzujące procesy przygotowywania formalności związanych ze zgłoszeniem wejścia lub wyjścia statku do portu.
01.08.2023

Ćwiczenia zespołu okrętów przeciwminowych NATO z Polakami na czele

Od 6 Stały Zespół Okrętów Przeciwminowych NATO Grupa 1 (Standing NATO Mine Countermeasures Group 1, SNMCMG1) znajduje się oficjalnie pod polskim dowództwem. Cztery dni później trzy okręty wchodzące w skład PKW Czernicki wyruszyły na półroczną misję w ramach sojuszu. Obok wykonywania zadań statutowych biorą także udział w ćwiczeniach z państwami sojuszniczymi i partnerskimi.
29.07.2023

Wiceminister Gróbarczyk w Stoczni Remontowej: "Budowa promów ma się bardzo dobrze i idzie pełną parą"

Wiceminister Infrastruktury Marek Gróbarczyk był z wizytą w Gdańskiej Stoczni „Remontowa” S.A. im. J. Piłsudskiego, gdzie miał okazję zobaczyć, jak przebiega tam budowa pierwszego promu typu Ro-Pax.
24.07.2023

Jubileuszowy 10-tysięczny rejs promu Polonia

Należący do Unity Line prom pasażersko-ładunkowy M/F Polonia wypłynął 20 czerwca w swój jubileuszowy rejs ze Świnoujścia do Ystad w Szwecji. Z tej okazji odbyła się uroczystość, w trakcie której przekazano życzenia członkom załogi statku.
21.06.2023

Money.pl: budowa polskich promów to „utopione miliony”

Money.pl opublikował artykuł na temat programu Batory, czyli budowy nowych promów dla polskich armatorów. Portal twierdzi, że dotarł do dokumentów świadczących o tym, że data oddania do użytku jednostek jest poważnie zagrożona, a sam projekt jest nierentowny i realizowany wyłącznie z powodów politycznych.
19.06.2023

Pierwszy prom dla Polskiej Żeglugi Morskiej na przełomie 2024 i 2025 roku

Pierwszy prom dla Polskiej Żeglugi Morskiej zostanie oddany na przełomie 2024 i 2025 roku. Jednostka jest budowana w Gdańskiej Stoczni Remontowej.
29.05.2023

UE będzie nadal uznawać szkolenia i certyfikaty filipińskich marynarzy

Decyzja Komisji Europejskiej wzmacnia kluczową rolę filipińskich marynarzy w globalnej żegludze i handlu.
02.04.2023

MI: w Gdańsku ruszyło cięcie stali pod drugi polski prom

W Gdańskiej Stoczni Remontowej rozpoczęło się cięcie stali pod budowę drugiej, zakontraktowanej przez spółkę Polskie Promy, jednostki promowej ro-pax - poinformował we wtorek resort infrastruktury. Dodał, że statek ma być czarterowany przez polskich armatorów promowych.
28.03.2023

Promy z polski wykręciły rekordy w Ystad

Szwedzki port w Ystad zanotował w 2022 rekordowe wyniki ruchu pasażerskiego. Duży wpływ na to miały promy z Polski.
01.03.2023

Przez orkan Otto zamknięto most między Danią a Szwecją, odwołano promy

Przemieszczający się przez Danię i południową Szwecję orkan Otto spowodował w piątek konieczność zamknięcia mostu nad cieśniną Sund między Kopenhagą a Malmoe. Na Bałtyku nie kursują promy, a pociągi nie wyjechały w trasy.
17.02.2023

PCS i nowe kierunki jego rozwoju – branża spotkała się na promie Polferries

O kierunkach dalszego rozwoju portowego systemu informatycznego PCS oraz powiązanym z nim cyberbezpieczeństwie rozmawiali przedstawiciele branży portowej podczas „Konferencji PCS. Transport, spedycja, logistyka w oparciu o nowoczesne narzędzia informatyczne”.
05.02.2023

O nowoczesnych rozwiązaniach cyfrowych dla polskiego transportu

W dniach 31 stycznia–1 lutego 2023 r. na pokładzie promu morskiego Wawel odbyła się konferencja pt. „Transport, spedycja, logistyka w oparciu o nowoczesne narzędzia informatyczne”, zorganizowana przez spółkę Polski PCS.
01.02.2023

Nowy prezes spółki powołanej do budowy rurociągu naftowego z Ukrainy do Polski

Nowym prezesem Międzynarodowego Przedsiębiorstwa Rurociągowego (MPR) Sarmatia, zgodnie z zasadą rotacji według umowy spółki, został Vitaliy Baylarbayov, przedstawiciel SOCAR z Azerbejdżanu. Dotychczasowy prezes MPR Sarmatia Teimuraz Gochitashvili z gruzińskiego GOGC pozostał w zarządzie spółki.
10.01.2023

Pływające LIDAR-y. Rozwój technologii, osiągnięcia i wyzwania w kontekście nowych projektów morskich farm wiatrowych

Od czasu użycia pierwszego pływającego LiDARu (ang. Floating Light Detection and Ranging) do pomiaru prędkości wiatru na morzu, około dekady temu, odnotowano znaczące postępy w rozwoju technologii pływających LiDARów. Technologia ta dojrzała komercyjnie. Nieufność i sceptycyzm części branży wobec „nowego” zauważalnie zmalały. Deweloperzy projektów morskich farm wiatrowych w końcu przestali się jej bać.
02.01.2023

Ruszyła budowa promów Ro-Pax dla polskich armatorów

W poniedziałek, 24 października br. w Gdańskiej Stoczni „Remontowa” im. J. Piłsudskiego S.A. rozpoczęto produkcję pierwszego promu Ro-Pax, o numerze budowy 101 dla spółki Polskie Promy, który będzie eksploatowany przez spółkę Unity Line, należącą do Polskiej Żeglugi Morskiej.
24.10.2022

Luki w portach. Pandemia i wojna obnażyły słabe punkty w globalnej infrastrukturze portowej i transporcie morskim

IAPH zidentyfikował luki w zakresie odporności portów na zakłócenia w łańcuchach dostaw, cyfryzacji i zaawansowania procesu dekarbonizacji w portach. Na marginesie znalazły się luki w zarządzaniu, harmonizacji działań, marketingu, bezpieczeństwie antyterrorystycznym i dzisiaj najważniejszym: odporności portów na ataki militarne.
11.10.2022

Zjednoczone Emiraty Arabskie i Egipt łączą siły w rozwoju biznesu morskiego. Polska ma potencjał, by włączyć się w ten proces

Przedstawiciele Ministerstw Energii i Infrastruktury ZEA oraz Transportu Egiptu odbyli niedawno spotkanie przy okazji Zgromadzenia Ogólnego Arabskiej Akademii Nauki, Technologii i Transportu Morskiego, w którym wzięło udział około 20 państw arabskich.
21.08.2022

Cztery koła napędowe dekarbonizacji. Porty muszą wesprzeć żeglugę

Obszar techniczny, handlowy, regulacyjny i tzw. czwarta rewolucja spalania (alternatywne paliwa ekologiczne) to cztery grupy działań, które należy zrealizować, by osiągnąć postępy w dekarbonizacji żeglugi morskiej wymienił Philippos Phillis, prezes European Community Shipowners’ Associations (ECSA).
24.07.2022

Stłuczka jednostek na Odrze w Szczecinie

Na Odrze w Szczecinie przy Wałach Chrobrego doszło do kolizji jednostek – niewielki pasażerski statek Peene Queen uderzył w rufę należącego do Akademii Morskiej w Szczecinie statku Nawigator XXI. Do zdarzenia doszło, kiedy Peene Queen chciał odpłynąć.
01.07.2022

Oficjalnie: Euroafrica ma nowy prom

Spółka Euroafrica Services z siedzibą w Szczecinie nabyła prom ro-pax Epsilon. Jednakże na polską linię prom wejdzie najwcześniej w 2023 roku.
13.06.2022

Kto uwolni bałtycki potencjał floating wind?

Tegoroczna seria wydarzeń związanych z rozwojem pływającej morskiej energetyki wiatrowej sugeruje, że podsektor technologii wiatrowej, który długo pozostawał w cieniu, może wreszcie zacząć się dynamicznie rozwijać i w znaczącym stopniu przyczynić się nie tylko do dekarbonizacji, ale także wzrostu gospodarczego.
07.06.2022

Jak wygląda kształcenie kadry menadżerskiej sektora MEW?

Executive Offshore Wind MBA to nowy kierunek studiów na Uniwersytecie Morskim w Gdyni. Poza dyplomem rozpoznawalnym w świecie biznesu jego absolwenci otrzymają coś jeszcze. Bilet na kierownicze stanowisko rodzącej się branży morskich farm wiatrowych. O charakterze i potencjale programu mówi dyrektor Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, Andrzej Popadiuk.
06.06.2022

75 lat szkolnictwa morskiego na Pomorzu Zachodnim. Akademia morska już wkrótce stanie się politechniką [ZDJĘCIA]

Zakończyły się uroczyste obchody jubileuszu – za nami 75 lat historii szkolnictwa morskiego na Pomorzu Zachodnim. To czas podsumowań i odważnego spojrzenia w przyszłość. Władze uczelni podkreślają dumę z faktu, że w roku 75-lecia udało się uzyskać możliwość podwyższenia statusu naszej uczelni do rangi politechniki.
01.06.2022

Fiński MacGregor wyposaży promy ro-pax PŻM w rozwiązania ro-ro

Firma MacGregor, część grupy Cargotec, została wybrana na dostawcę kompleksowych pakietów wyposażenia ro-ro dla trzech niskoemisyjnych statków napędzanych czterema silnikami LNG typu dual-fuel ze wspomaganiem bateryjnym (napęd hybrydowy). Fińska grupa jest liderem w proekologicznych rozwiązaniach dla promów.
26.05.2022

Czy floating offshore zawładnie rynkiem morskiej energetyki? RAPORT GWEC [WIDEO]

Tegoroczna seria wydarzeń związanych z rozwojem pływającej morskiej energetyki wiatrowej sugeruje, że podsektor technologii wiatrowej, który długo pozostawał w cieniu, może wreszcie zacząć się dynamicznie rozwijać i w znaczącym stopniu przyczynić się nie tylko do dekarbonizacji, ale także wzrostu gospodarczego.
04.05.2022

Prawo morskie - problemy i przyszłe wyzwania

X Konferencja Prawa Morskiego pt. „Współczesne problemy i przyszłe wyzwania prawa morskiego” odbyła się 21 kwietnia 2022 roku. Konferencja odbyła się na Uniwersytecie Gdańskim, który jest członkiem Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego. Konferencję otworzył Jakub Puszkarski. Jest inicjatorem konferencji i jednym z jej głównych organizatorów.
26.04.2022

Polskie Promy prowadzą zaawansowane rozmowy z konsorcjum banków

Spółka Polskie Promy jest w trakcie pozyskiwania finansowania dłużnego i prowadzi zaawansowane rozmowy rynkowe z konsorcjum banków - poinformował podczas środowego posiedzenia sejmowej komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.
06.04.2022

Polskie Promy – pędniki do jednostek dostarczy ABB

ABB ogłosiło, że otrzymało zlecenie na dostarczenie pędników do budowy promów dla spółki Polskie Promy.
05.04.2022

Port Gdańsk testuje PCS

Port Gdańsk pracuje nad wdrożeniem modułu maklerskiego PCS (Port Community System). Ma on wspomóc załatwianie formalności przez armatorów.
07.03.2022

Port Gdynia. PCS usprawni procedury

Wprowadzany przez Zarząd Morskiego Portu Gdynia moduł maklerski Port Community System usprawni formalności związane z obsługą statków w porcie.
23.02.2022

Silniki dla Polskich Promów wyprodukuje Wärtsilä

Grupa Wärtsilä podała, że otrzymała zlecenie od stoczni Remontowa na dostarczenie silników, systemów magazynowania paliwa i zasilania dla trzech promów budowanych dla polskich armatorów.
15.02.2022

Nowe promy będą eko

W zeszłym tygodniu podpisany został kontrakt na budowę co najmniej trzech promów dla polskich armatorów. W opublikowanej dziś informacji Ministerstwo Infrastruktury potwierdziło kilka szczegółów technicznych statków.
29.11.2021

Kontrakt na budowę promów dla PŻM i PŻB podpisany

W Gdańsku podpisano umowę na budowę promów ro-pax, którą zrealizuje Gdańska Stocznia Remontowa im. J. Piłsudskiego.
28.11.2021

Spółka Promy Polskie kończy negocjować kontrakty na promy dla PŻM I PŻB

Promy Polskie są na końcowym etapie negocjowania warunków kontraktów na budowę promów dla grup kapitałowych PŻM i PŻB – powiedział w czwartek podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.
28.10.2021

Romowicz: "Polska bandera to pilna potrzeba biznesowa, a nie kwestia sentymentów" [WYWIAD]

- Uważam, że to właśnie teraz jest świetny czas, żeby dynamicznie zabrać się za tworzenie drugiego nowoczesnego rejestru polskiej bandery - mówi radca prawny Mateusz Romowicz.
05.10.2021

Van Oord zamawia Mega Jack-Up do instalacji morskich turbin wiatrowych o mocy 20 MW

Van Oord zamówił nowy, ekologiczny statek instalacyjny, który będzie mógł pracować na metanolu i instalować turbiny wiatrowe o mocy do 20 MW. Inwestycja wpisuje się w rosnące światowe zapotrzebowanie na morskie farmy wiatrowe. Statek zostanie zwodowany w 2024 roku.
04.10.2021

Spółka Polskie Promy coraz bliżej podpisania kontraktu. Znamy szczegóły

Trwają ostatnie przygotowania do podpisania kontraktu na budowę trzech promów dla spółki Polskie Promy. Dwie z tych jednostek (pierwsza i trzecia) będą pływać w barwach peżemetowskiej spółki promowej Unity Line.
23.09.2021

Wmurowano kamień węgielny pod budowę portu offshore wind w New Jersey

9 września odbyła się uroczysta ceremonia wmurowania kamienia węgielnego pod budowę portu New Jersey przeznaczonego do obsługi morskiej energetyki wiatrowej w USA. Będzie to pierwszy taki port w USA, skutkiem czego stan pozycjonuje się jako centrum amerykańskiego przemysłu offshore wind.
16.09.2021

8. Międzynarodowy Kongres Morski. Wyzwania stojące przed portami

We wtorek 14 września w budynku Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie rozpoczął się 8. Międzynarodowy Kongres Morski. Imprezę otworzył panel poświęcony wyzwaniom, jakim będą musiały stawić czoła polskie porty morskie.
14.09.2021

Witkowski na Baltexpo: 435 mln euro dla portu w Gdyni na budowę portu instalacyjnego dla offshore jest pewne

435 milionów euro, zapisane w Krajowym Planie Odbudowy dla portu w Gdyni na stworzenie portu instalacyjnego dla branży offshore, jest pewne – powiedział w poniedziałek w Gdańsku wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.
06.09.2021

Szkocka branża offshore wind stawia na Port Cromarty Firth

Według niezależnego raportu przygotowanego dla organizacji branżowej Scottish Offshore Wind Energy Council, Port Cromarty Firth jest typowany jako pierwszorzędna lokalizacja w Szkocji w kontekście utworzenia klastra portowego dla sektora morskiej energetyki wiatrowej, który zapewni narodowi ogromny impuls gospodarczy.
30.08.2021

Szwedzi: Morska farma wiatrowa Triton nie przeszkodzi żegludze promowej

Szwedzka firma OX2 planuje budowę farmy wiatrowej na południe od Ystad. Nie będzie problemów dla żeglugi.
19.08.2021

Krok bliżej do masowej produkcji ogromnych turbin pływowych

Wiadomości od Nova Innovation pojawiają się nieco ponad tydzień po tym, jak inna firma, Orbital Marine Power, oznajmiła, że jej turbina O2 rozpoczęła wytwarzanie energii elektrycznej i przesył do sieci. Projekt będzie również badał, jak można poprawić wydajność turbiny i skupi się na logistyce związanej z masową produkcją.
09.08.2021

HRW oskarża Liban o zaniedbania w sprawie eksplozji w porcie w Bejrucie

Organizacja Human Rights Watch oskarżyła władze Libanu o zaniechania, naruszenie prawa do życia i zablokowanie lokalnego śledztwa w sprawie eksplozji w porcie w Bejrucie, do jakiej doszło 4 sierpnia 2020 roku.
03.08.2021

Najpotężniejsza na świecie turbina pływowa zaczyna przesyłać energię do sieci

Ta wiadomość oznacza kolejny duży krok dla rodzącego się w Wielkiej Brytanii sektora energii morskiej. Chociaż zainteresowanie morskimi systemami energetycznymi wydaje się rosnąć, obecny ślad branży i jej technologii pozostaje nadal niewielki.
03.08.2021

Porozumienia na rzecz Zasłużonych Pracowników Morza podpisane

15 lipca 2021 r. wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk podpisał porozumienia o współpracy partnerskiej dotyczące osób odznaczonych Odznaką Honorową Zasłużony Pracownik Morza.
15.07.2021

Polferries – polski promowy most do Skandynawii [WIDEO]

Kontynuujemy cykl artykułów na temat armatorów i ich flot, których statki zawijają do polskich portów. Jednym z takich przedsiębiorstw żeglugowych jest polski armator promowy Polska Żegluga Bałtycka S.A., znana również pod marką handlową jako Polferries.
05.07.2021

Żegluga pod kontrolą. Polscy przedsiębiorcy żeglugowi zarządzają flotą 250 statków o nośności około 2,5 mln t.

24 czerwca odbyło się Walne Zebranie Polskiego Związku Przedsiębiorców Żeglugowych. Na stanowisku prezesa pozostał Dariusz Jellonnek, Crew Operations Director NE Europe, V.Ships. W zebraniu brał udział Martin Dorsman, sekretarz generalny European Community Shipowners’ Associations (ECSA).
28.06.2021

Głębokowodny terminal kontenerowy ogromną szansą dla Świnoujścia [ROZMOWA]

Rozmowa z Andrzejem Wróblewskim, dyrektorem Polskiej Żeglugi Morskiej na temat głębokowodnego terminalu kontenerowego w Świnoujściu.
25.06.2021

Port Gdynia - wzrost eksportu w transporcie morskim

Port Gdynia zakończył pierwsze pięć miesięcy 2021 r. ze wzrostem na poziomie 8,2%.
12.06.2021

Nowy gracz, który pojawi się na popularnej trasie Dover-Calais (Podsumowanie tygodnia 13/2021)

W naszym cyklicznym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o firmie Irish Ferries, która postanowiła ruszyć na podbój obleganej przez innych operatorów trasy Dover-Calais oraz o nowej ofercie zaproponowanej przez grupę SKAT.
01.04.2021

Szczecin: PŻM przejmie spółkę Polskie Promy

Polska Żegluga Morska przejmuje spółkę Polskie Promy - poinformował we wtorek rzecznik PŻM. Spółka powołana została w kwietniu 2020 r. przez PŻB jako podmiot realizujący budowę nowych polskich promów.
16.03.2021

"Puls Biznesu": Batory na baterie wypłynie na Bałtyk

Wraca plan budowy promów dla polskich armatorów. Będą mieć zasilanie hybrydowe, wykorzystujące zarówno napęd gazowy jak też elektryczny – informuje w środę "Puls Biznesu".
10.03.2021

Port Gdańsk podsumował rok 2020. Mimo kryzysu przeładował 48 mln ton, tempo inwestycji nie zwalnia

48 milionów ton ładunków przeładowano w 2020 w Porcie Gdańsk. Mimo korekty o 7,9 procenta rok 2020 trzeba uznać za stabilny a gdański port w tak trudnym czasie trafił do grona 20 największych portów europejskich wyprzedzając port Genua i port Dunkierka oraz w styczniu wszedł na podium jako 3 największy port na Bałtyku.
01.03.2021

PRS: Statki autonomiczne to potrzeba rynku - relacja z seminarium "Perspektywy rozwoju żeglugi autonomicznej – MASS" [wideo]

18 lutego Polski Rejestr Statków zaprosił przedstawicieli polskiej branży morskiej do debaty nad zagadnieniami z zakresu żeglugi autonomicznej. Agenda prelekcji w formie online była całościowym spojrzeniem na zagadnienie żeglugi MASS (Maritime Autonomous Surface Ship). Uczestnicy seminarium mieli okazję zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami, wyzwaniami administracyjnymi, perspektywami rozwoju czy potencjalnym zastosowaniu systemów autonomicznej żeglugi.
21.02.2021

Szczecin i Świnoujście – praca zespołowa, czyli jak osiągnąć sukces w biznesie portowym

Szczecin i Świnoujście, a w zasadzie Zespół Morskich Portów Szczecin – Świnoujście to organizm gospodarczy kierowany przez jeden zarząd. Taki model organizacji pozwala na prowadzenie wspólnej polityki planistycznej, inwestycyjnej i operacyjnej. Na konkurencyjnym rynku portowym jest to niezaprzeczalnym atutem, zapewniającym ugruntowaną pozycję z dobrymi perspektywami na przyszłość nie tylko dla samych portów, ale również i korzystających z nich statków.
15.02.2021

Nowoczesny terminal kontenerowy w Świnoujściu

Poprzez nowoczesną infrastrukturę, dostępność portu z jednej strony i nowoczesne technologie, zintegrowane systemy cyfrowe typu Port Community System – z drugiej, terminal kontenerowy w Świnoujściu będzie łączyć w sobie wszystkie funkcje budując w ten sposób konkurencyjną jakość. Po to, by sprawnie i szybko obsługiwać ładunki.
05.02.2021

10 największych flot w 2021. Polska za burtą

Japonia z flotą o wartości przekraczającej 115,76 mld dol. przoduje jako państwo w rankingu Vessels Value od ubr. Ale to Chiny z flotą około 6 900 statków są w UNCTAD czołowym operatorem. Natomiast Grecy przebijają wszystkich nośnością statków, ponieważ dysponują ponad 364 mln dwt. Ponad 6,5 tys. statków nosi banderę Panamy. Polska od dawna nie jest brana w pod uwagę w tego typu rankingach.
01.02.2021

Resko przypłynął na remont do Gryfii

Do Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia w Szczecinie przypłynął na remont masowiec Polskiej Żeglugi Morskiej Resko. Armator planuje w tym roku wyremontować w polskich stoczniach co najmniej siedem statków.
27.01.2021

Bank Światowy - Port musi być smart

Rewolucja informatyczna w portach i biznesie morskim jest jednym z wiodących trendów, który wpłynął na logistykę morską - wynika z najnowszego raportu opublikowanego przez Bank Światowy we współpracy z International Association of Ports and Harbors (IAPH).
23.01.2021

Budowa ropociągu Brody-Adamowo wśród priorytetów Wspólnoty Energetycznej

Projekt budowy rurociągu naftowego z Brodów na Ukrainie do Adamowa w Polsce kolejny raz znalazł się na liście projektów priorytetowych Wspólnoty Energetycznej (Projects of Energy Community Interest - PECI) – podała dziś spółka Sarmatia z Grupy PERN.
15.01.2021

Korea Płd. wysyła do Iranu delegację, by starała się o uwolnienie tankowca

Korea Południowa jak najszybciej wyśle do Iranu delegację dla prowadzenia rozmów w sprawie uwolnienia noszącego południowokoreańską banderę tankowca. Statek wraz ze swą 20-osobowa załogą wczoraj został zatrzymany przez okręty irańskiej Gwardii Rewolucyjnej pod zarzutem zanieczyszczenia olejem wód morskich.
05.01.2021

Rok 2020 pod znakiem ofensywy inwestycyjnej w zespole portów Szczecin-Świnoujście [wideo]

Rok 2020 był rokiem wymagającym, który upłynął w cieniu koronawirusa, z którym mierzył się świat. Jednak pomimo tych trudnych okoliczności inwestycje w portach Szczecin-Świnoujście weszły właśnie w fazę realizacyjną w terenie i idą zgodnie z harmonogramem.
28.12.2020

Jak działa cyrkulacja oceaniczna?

Jak działa cyrkulacja oceaniczna? Dlaczego woda przemieszcza się z jednego rejonu w inny? Dlaczego gdzieś opada w głębiny a gdzie indziej wypływa na powierzchnię? Dlaczego właśnie tam? Jak wpływa to na klimat? I jak zmiany klimatu wpływają na cyrkulację oceaniczną?
15.12.2020

Budowa i zasady działania systemu PCS - seminarium naukowe w AMS

Zasady działania systemu informatycznego: Port Community System były tematem seminarium naukowego, które odbyło się w piątek, 4 grudnia w Akademii Morskiej w Szczecinie.
07.12.2020

Jerzy Doerffer, nestor polskiego okrętownictwa, patronem nowoczesnego gdańskiego tramwaju

Kolejny, 57 już gdański tramwaj ma swojego patrona. Jest nim prof. Jerzy Doerffer – wybitny naukowiec związany z Politechniką Gdańską. To kolejny, po prof. Annie Podhajskiej, uhonorowany w ten sposób przedstawiciel świata nauki. O takie upamiętnienie tej postaci wnioskowali przedstawiciele Naczelnej Organizacji Technicznej w Gdańsku.
22.11.2020

Rozpychamy się nad Bałtykiem. Rosnący potencjał polskich portów

Rok 2019 był rekordowy dla polskich portów. Na wybrzeżu obsłużono historyczne 108,3 mln ton towarów, a Terminal DCT Gdańsk wykazał najlepszy wynik na Morzu Bałtyckim. Zgodnie z wyliczeniami Krajowej Administracji Skarbowej w 2018 r. należności z podatku VAT, cła i akcyzy dla towarów w polskich portach wyniosły aż 40,6 mld zł. Dla porównania w 2015 r. kwota ta była ponad dwukrotnie mniejsza.
16.11.2020

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in.: miliony na budowę polskiego promu, który nie powstał

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o milionach złotych, które pochłonęła dotąd inwestycja związana z budową nowego promu dla PŻB.
10.11.2020

Pilotażowy program automatyzacji odpraw kontenerów w polskich terminalach (wywiad)

Rozmowa z Andrzejem Zelkiem, prezesem Polskiego PCS, wprowadzającym pilotażowy program automatyzacji odpraw kontenerów w polskich terminalach.
02.11.2020

Włochy: ochrona środowiska w rejonie m.in. Morza Śródziemnego podczas Ecomondo i Key Energy

Największa cyfrowa wystawa na rzecz zielonego świata, Ecomondo i Key Energy, zorganizowana przez Italian Exhibition Group (IEG), o czołowej pozycji w Europie w obszarze gospodarki o obiegu zamkniętym i odnawialnych źródeł energii, jest gotowa na rozpoczęcie edycji 2020, zapewniając miejsce wirtualnych spotkań dla najważniejszych uczestników łańcucha dostaw i społeczności.
02.11.2020

Port Community System w Porcie Gdynia

Od 2016 roku w Porcie Gdynia trwają prace nad systemem optymalizacji, automatyzacji oraz sterowania procesami transportowymi, Port Community System (PCS). Jego celem jest obniżenie kosztów oraz skrócenie czasu obsługi ładunków, poprzez zbieranie i łączenie informacji dotyczących łańcuchów logistycznych, pomiędzy różnymi uczestnikami obrotu towarów.
30.10.2020

W portach Szczecin-Świnoujście rusza pilotaż PCS. Będzie szybciej, bezpieczniej i oszczędniej

Już 2 listopada rusza pilotaż specjalnego systemu informatycznego, który usprawni transport towarów w porcie Szczecin- Świnoujście. Podobne funkcjonują już na całym świecie. Mają je Rotterdam, Hamburg czy Bremenhafen. W Polsce takiego systemu nie było. Teraz ma się to zmienić. Specjalna spółka powołana w 2017 roku pod patronatem byłego już Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej rozpoczyna jego wdrażanie.
26.10.2020

PŻM wyda 50 mln zł na remonty w polskich stoczniach

Największy krajowy armator, Polska Żegluga Morska, wyremontuje w tym roku w polskich stoczniach 13 swoich statków, w tym 11 masowców i dwa promy. Łącznie zapłaci za te usługi około 50 milionów złotych.
22.10.2020

Raport z rynku żeglugowego – co dalej? (tydzień 39-41)

Kolejne tygodnie tego bardzo niepewnego roku wskazywały na dobre wyniki frachtowe dla wielu z rynków poszczególnych segmentów żeglugi. Jednakże podstawy tych wzrostów jak i coraz mocniej objawiające się problemy z drugą falą globalnej bardzo niebezpiecznej pandemii COVID – 19 znów najwyraźniej zaczynają uderzać w rynek.
12.10.2020

Jak wzmocnić energetykę obywatelską?

RENCOP - krajowe platformy współpracy z interesariuszami, to systemowe podejście do inicjowania i wspierania projektów związanych z energetyką obywatelską. Jest to narzędzie opracowane i przetestowane w projekcie Co2mmunity, które może zwiększyć zarówno ilość i jakość instalacji OZE.
05.10.2020

Prof. Bogumił Łączyński wiceprezesem Związku Armatorów Polskich

Na Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Związku Armatorów Polskich, które odbyło się 28 września w Szczecinie powołano nowych członków Zarządu oraz zatwierdzono sprawozdanie finansowe i plan budżetu. Przyjęto również sprawozdanie ustępującego Zarządu i Komisji Rewizyjnej oraz udzielono absolutorium Zarządowi.
05.10.2020

ISR: Bałtyk jest strategicznym zasobem Polski

Położenie Polski nad Bałtykiem i szerszy kontekst geostrategicznych uwarunkowań obowiązujących w regionie akwenu stwarza dla naszego kraju szerokie, chyba dalece niewykorzystane perspektywy wzmacniania pozycji w relacjach transatlantyckich. To niezwykle istotne dla polskiej racji stanu.
07.09.2020

Raport z rynku żeglugowego – energetyczny boom (tydzień 34-35)

Dalsza poprawa rynków frachtowych będzie zależała od możliwych przyszłych scenariuszy związanych z rozwojem pandemii COVID 19. Niemniej jednak w całym tym chaosie i niepewności jest jasny punkt, który napędza aktualnie rynek żeglugowy. Mowa tutaj o inwestycjach w alternatywne źródła energii, od których nie ma już odwrotu. Praca do wykonania w tym zakresie jest olbrzymia, ponieważ zakłada ewolucję z nadal przeważającej w gospodarkach energetyki konwencjonalnej na rozwiązania godne XXI wieku.
31.08.2020

Przegląd promowy: podsumowanie tygodnia a w nim m.in. o wspólnych planach Unity Line i PŻB. Powstanie jedna firma?

W cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in.: o planach utworzenia wspólnej spółki przez dwóch polskich armatorów oraz o zwodowaniu kolejnego gigantycznego promu dla Grimaldi Lines.
25.08.2020

Ewolucja współpracy NATO z partnerami – szanse i wyzwania

Od czasu aneksji Krymu przez Rosję NATO zacieśnia współpracę z niewielką grupą partnerów w Europie, którzy wzmacniają zdolność do obrony i odstraszania oraz prowadzenia misji reagowania kryzysowego. Ponieważ NATO uznało Chiny za wyzwanie, wzrośnie znaczenie relacji z partnerami z innych regionów, zwłaszcza z Azji i Pacyfiku. Polska może im zaoferować szerszy dostęp do ćwiczeń na swoim terytorium i na Morzu Bałtyckim, w zamian za większe finansowe wsparcie dla Gruzji i Ukrainy.
24.08.2020

24 kraje UE przeciwne sankcjom z powodu Nord Stream 2? Ambasador RP dementuje

Ambasador RP w Stanach Zjednoczonych Piotr Wilczek, a także senator Ted Cruz odrzucili twierdzenie portalu Politico, że 24 z 27 krajów UE wypowiedziało się przeciwko amerykańskim sankcjom w związku z kontrowersyjnym gazociągiem Nord Stream 2.
22.08.2020

Przywrócić polską banderę w polskiej flocie handlowej

Tadeusz Hatalski, kpt. ż. w. przedstawia założenia rozwiązań, prowadzących do obniżenia wysokich, pozapłacowych kosztów pracy na statkach morskich, eksploatowanych pod polską banderą. Obowiązujące obecnie przepisy generują koszty, będące w efekcie barierą uniemożliwiającą polskim armatorom eksploatację statków pod polską banderą.
19.08.2020

Unity Line Limited i Polska Żegluga Bałtycka planują utworzyć spółkę

Unity Line Limited oraz Polska Żegluga Bałtycka planują utworzyć wspólną spółkę poprzez przystąpienie Unity Line do spółki Polskie Promy - poinformował w dzisiejszym komunikacie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
18.08.2020

Raport z rynku żeglugowego – stracony sezon (tydzień 31-33)

Pomimo pojawiających się oznak poprawy a także podstaw ku temu, aby twierdzić, że rynki żeglugowe podniosą się w przeciągu około 1 do 2 lat, aktualna sytuacja w branży żeglugowej jest nadal trudna. Niepewność, co do najbliższej przyszłości paraliżuje funkcjonowanie i rozwój wielu ze światowych armatorów. Jednocześnie trwają dziejowe przetasowania pomiędzy konkurentami. Być może w najbliższych miesiącach pojawią się kolejne zaskakujące dla rynku informacje.
17.08.2020

Mieszkańcy i wolontariusze Mauritiusu mierzą się z ogromnym wyciekiem paliwa z masowca [wideo]

Już piąty dzień tysiące mieszkańców Mauritiusu wraz ze studentami i działaczami środowiskowymi walczą ze szkodami, które wyspie wyrządził olbrzymi wyciek paliwa z masowca MV Wakashio. Do akcji używają liści, słomy, a nawet ... ludzkich włosów.
10.08.2020

Pierwsza wyspa w całości zasilana słońcem

Jest położona u zachodnich wybrzeży Portugalii, ma zaledwie 30 mieszkańców, ale znajduje się na niej także latarnia morska i mały port, do którego regularnie przybywają wycieczki - Berlenga Grande jest pierwszą wyspą w całości zasilaną energią słoneczną. Panele fotowoltaiczne pod koniec lipca zastąpiły na tym atlantyckim lądzie generatory prądu, do których pracy używano oleju napędowego.
06.08.2020

Apel Stulecia Polskiej Ochrony Środowiska

W dniu 22 lipca 2020 roku odbyła się publiczna prezentacja Apelu Stulecia Polskiej Ochrony Środowiska. Apel powstał jako wspólne wezwanie do działania dla rządzących od ponad 100 uczestników konferencji „100 lat ochrony środowiska w Polsce – i co dalej?”.
27.07.2020

Zielone światło dla turystów ze Skandynawii

15 lipca szwedzki i norweski rząd poinformował o zmianie swoich zaleceń, uznając Polskę za jeden z niewielu krajów bezpiecznych pod względem epidemiologicznym. Wcześniej MSZ stanowczo odradzało podróże do naszego kraju, na czym ucierpieć mógł nie tylko sektor usług turystycznych, ale także transportowych. Na powrót turystów z Półwyspu Skandynawskiego czekają m.in. operatorzy promowi.
22.07.2020

Raport z rynku żeglugowego – dobre i złe informacje (tydzień 25-26)

Jak szacuje Bank Światowy globalna gospodarka skurczy się w tym roku o 5,2% (w krajach rozwiniętych średnio około 7% i w krajach rozwijających się około 2,5%). Ma to być największa recesja od czasów zakończenia II Wojny Światowej. Niemniej jednak ostatnimi tygodniami odnotowuje się pozytywne sygnały z wielu segmentów rynków frachtowych, które świadczą o poprawie warunków i powolnego wychodzenia z gwałtownej zapaści, która dotknęła branżę podczas pierwszej fali pandemii koronawirusa COVID 19.
02.07.2020

Podręcznik rozwoju energetyki obywatelskiej opartej o odnawialne źródła energii

Podręcznik jest formą przewodnika, który w oparciu o zbiór zagranicznych oraz krajowych dobrych praktyk i doświadczeń ma stanowić inspirację do realizacji przedsięwzięć energetyki obywatelskiej (EO) w Polsce. Adresatami opracowania są wszyscy zainteresowani rozwojem EO w Polsce. Dokument został opracowany w ramach projektu Co2mmunity.
29.06.2020

Unity Line znów łączy Polskę i Skandynawię

„Podróżować to żyć.” Słowa duńskiego bajkopisarza - Hansa Christiana Andersena - wybrzmiewają dziś zaskakująco aktualnie. Oczywiście nie ma podróży bez otwartych granic. Dlatego - firma, która łączy Polskę i Skandynawię już od 25 lat - niezmiernie cieszy się, że takie otwarcie nastąpiło 13 czerwca.
15.06.2020

Raport z rynku żeglugowego – nieco więcej optymizmu i obawa przed drugą falą koronawirusa (tydzień 22-24)

Badania prowadzone przez analityków biznesowych, odnoszące się do nowej rzeczywistości po okresie odmrażania wielu światowych gospodarek ukazują, jakie efekty problemów pandemicznych i tzw. „lockdown’u” pojawiły się na rynkach. Ostatnia czwartkowa sesja na giełdzie w Nowym Jorku (11.06.2020 r.) odznaczyła się bardzo silnymi spadkami wielu indeksów. Dla przedsiębiorstw z segmentu transportu morskiego było to około 14%. Taka nerwowa sytuacja gospodarcza uwidacznia się też w działalności operacyjnej wielu segmentów międzynaro
15.06.2020

Raport z rynku żeglugowego – powrót do innej rzeczywistości (tydzień 19-21)

Czy zaskakujący dla całej światowej gospodarki okres był tzw. casusem „czarnego łabędzia”? W teorii ekonomii czarny łabędź, to określenie opracowane przez amerykańskiego profesora Nicholasa Taleba w 2007 roku, które opisuje nagłe i nieoczekiwane zdarzenie, mające znaczny, negatywny wpływ na szeroki zakres otoczenia. Patrząc na analizy gospodarcze sprzed okresu wybuchu pandemii koronawirusa SARS - COV -19, nieprzewidujących w ogóle takiej sytuacji można pokusić się, że do takiego wydarzenia właśnie doszło. Niemniej jednak
25.05.2020

Europejscy armatorzy: Po pandemii, inwestycje w ekologiczną flotę nie będą możliwe

W obliczu trwającej pandemii, światowa żegluga znalazła się w trudnej sytuacji. Armatorzy, operatorzy, załoga a także pracownicy na lądzie spotykają się z narastającymi problemami i niepewnością co do kontynuowania działalności. Aby lepiej zrozumieć ekonomiczny wpływ pandemii na przemysł i ocenić wpływ unijnych i krajowych środków wprowadzonych w celu złagodzenia sytuacji, Stowarzyszenie Armatorów Wspólnoty Europejskiej (European Community Shipowners' Associations - ECSA) przeprowadziło w kwietniu 2020 r. badanie wśród swoich
19.05.2020

PKP: plan odbudowy gospodarczej UE ważny dla rozwoju kolei

Plan odbudowy gospodarczej UE po pandemii jest ważny dla rozwoju transportu kolejowego w Europie - poinformowała w poniedziałek spółka PKP S.A., nawiązując do spotkania prezesa Krzysztofa Mamińskiego z prezesem austriackich kolei (ÖBB ) Andreasem Matthä.
18.05.2020

Prezes PKP zaapelował do KE o wsparcie inwestycji kolejowych

Prezes PKP S.A. zaapelował do Komisji Europejskiej o wsparcie dla inwestycji kolejowych, które pomogą skutecznie pobudzić gospodarkę w ramach unijnego planu odbudowy gospodarczej - poinformowała kolejowa spółka w przesłanym PAP komunikacie.
14.05.2020

Niezwykła rzeźba ze 130 000 kilogramów plastiku z oceanu

Artyści przekształcili ponad 130 000 kg plastiku z oceanów w rzeźbę wieloryba naturalnej wielkości. Morski ssak o imieniu Ethyl stanął przy Santa Fe Community College w Nowym Meksyku.
07.05.2020

Raport z rynku żeglugowego – statki na redach, ale pracy może być mniej (tydzień 16-18)

Docierające z różnych światowych źródeł informacje na temat danych z produkcji oraz towarzyszących im wyników ekonomicznych niestety nie napawają optymizmem. Efekty pandemii COVID 19 odczuwa już bardzo mocno cała Unia Europejska. Spadek globalnej konsumpcji i produkcji – to wszystko ma wpływ na stan rynków żeglugowych, a nasz lokalny obraz stojących nadzwyczaj długo na redach Trójmiasta, jak na razie tylko kilku statków: samochodowców i dużego kontenerowca mówi sam za siebie. Jak szczegółowo sytuacja wyglądała w wybranych segment
04.05.2020

Raport z rynku żeglugowego - kolejne tygodnie zdominowane przez epidemię Covid-19

Kolejne dwa ostatnie tygodnie (tydzień 13 i 14) na rynku żeglugowym podlegały mocnym wpływom kryzysu wirusowego coraz bardziej odczuwalnego szczególnie w Europie i USA. Także i w samej Polsce coraz dotkliwiej postępował paraliż gospodarki. Skutki pandemii dotknęły w pierwszej kolejności: opóźnień 
w przyjmowaniu statków i ładunków w portach, przewozów promowych, ale również braku kontraktów dla podwykonawców stoczniowych pracujących na zlecenia zamykanych stoczni zachodnich. Problem dotknął także polskich marynarzy, którzy
05.04.2020

Koronawirus a promy zawijające do polskich portów

Koronawirus wywiera olbrzymi wpływ na wszystkie dziedziny życia, także na żeglugę promową. W celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się chorobotwórczego drobnoustroju, na polskich granicach wprowadzone zostały kontrole sanitarne. Takiemu nadzorowi poddawane są również osoby, które przybywają do naszego kraju promami. O to, jak wyglądają procedury w portach zapytaliśmy Magdalenę Kierzkowską z Urzędu Morskiego w Gdyni.
13.03.2020

Koronawirus w Polsce. Pasażerowie promów poddawani specjalnym kontrolom

Koronawirus wywiera duży wpływ na wszystkie dziedziny życia, także na żeglugę promową. W celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się chorobotwórczego drobnoustroju, na polskich granicach wprowadzone zostały kontrole sanitarne. Takiemu nadzorowi poddawane są również osoby, które przybywają promami ze Szwecji.
11.03.2020

Terminal promowy w Świnoujściu zmienia się nie do poznania. Będzie gotowy do obsługi gigantów

Nie tylko terminal promowy w Gdyni zmieni się dla pasażerów i armatorów. Swoje oblicze odmienia także terminal w Świnoujściu, który dzięki trwającym pracom zostanie przystosowany do przyjmowania większych jednostek.
26.02.2020

PERN szuka „Inżyniera budowy” drugiej nitki rewersyjnego ropociągu Odcinka Pomorskiego

PERN ogłosił postępowanie na wybór firmy, która będzie pełnić funkcję „Inżyniera budowy” przy budowie drugiej nitki rewersyjnego rurociągu Odcinka Pomorskiego na trasie Płock-Gdańsk. Wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu można składać do 4 marca - podała spółka.
06.02.2020

Wkrótce szybki Internet na dwóch promach Unity Line

Już wkrótce, polski operator promowy Unity Line zaoferuje swoim pasażerom szerokopasmowy internet. Stanie się tak dzięki współpracy nawiązanej ze szwedzkim Nowhere Networks, który został strategicznym dostawcą szybkiego połączenia.
29.01.2020

Podsumowanie roku 2019 w Stoczni Gryfia

Morska Stocznia Remontowa Gryfia S.A. wykonała w roku 2019 w swoich zakładach w Szczecinie i Świnoujściu prace na 148 różnego rodzaju jednostkach, należących między innymi do armatorów z Niemiec, Skandynawii, Grecji, Holandii, Turcji czy Norwegii.
23.01.2020

Zmiany w Zarządzie Funduszu Rozwoju Spółek [SPROSTOWANIE*]

W wyniku postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko Wiceprezesa Zarządu do spraw Zarządzania Korporacyjnego spółki Fundusz Rozwoju Spółek S.A. powołano z dniem 23 stycznia 2020 roku Panią Joannę Walichnowską - poinformowała Rada Nadzorcza FRS.
21.01.2020

Unity Line otwiera e-sklep. Cała naprzód już od 25 lat!

W tym roku Unity Line obchodzi 25-lecie swojej działalności. Tę okrągłą rocznicę, bałtycki armator zamierza świętować przez cały 2020 rok. Szykuje się więc mnóstwo interesujących wydarzeń, promocji i niespodzianek. Na początek - już 20 stycznia - wielkie otwarcie sklepu internetowego: skandynawskiepodroze.pl.
20.01.2020

PERN rozstrzygnął przetarg na projekt rewersyjnego ropociągu na odcinku Płock-Gdańsk

PERN rozstrzygnął przetarg i uzyskał wymagane zgody organów korporacyjnych na zawarcie umowy z ILF Consulting Engineers Polska na wykonanie dokumentacji projektowo–kosztorysowej dla budowy strategicznej, drugiej nitki rewersyjnego ropociągu na odcinku Płock-Gdańsk.
16.12.2019

Spór handlowy USA-Chiny-UE wpłynie negatywnie na wyniki PŻM

Spór celno-handlowy prowadzony przez USA z Chinami oraz UE, negatywnie wpływający na rynek frachtowy i stawki na przewozy ładunków masowych może niekorzystnie wpłynąć na tegoroczne wyniki finansowe Grupy Kapitałowej PŻM - poinformowała Polska Żegluga Morska.
29.11.2019

Zmiany w Funduszu Rozwoju Spółek?

Prawdopodobnie pod koniec bieżącego tygodnia ma zostać zwołane posiedzenie rady nadzorczej Funduszu Rozwoju Spółek mające na celu zmiany w zarządzie FRS-u. Zarząd jednoosobowy ma zostać zmieniony na dwuosobowy z powołaniem wiceprezesa zarządu. Dotychczas jednoosobowy zarząd sprawowany był przez prezesa zarządu, którym od początku istnienia funduszu jest Paweł Brzezicki.
12.11.2019

Na morzu najlepiej żegluje się przy spokojnej pogodzie. Powoli, bezpiecznie i skutecznie do celu. O takie wartości musimy opierać rozwój naszej firmy - wywiad z Pawłem Brzezickim szefem PŻM

O obecnej sytuacji Grupy PŻM, współpracy armatora ze stocznią MSR Gryfia, globalnym rynku przewozów masowych i rynku promowym na Bałtyku oraz o szansach na budowę promu w Szczecinie rozmawiamy z Pawłem Brzezickim, zarządcą komisarycznym Polskiej Żeglugi Morskiej oraz prezesem Funduszu Rozwoju Spółek.
06.11.2019

Stena Estrid kończy próbny rejs po Morzu Żółtym - analiza rynku promów Ro-Pax (film)

Szwedzki armator Stena Line zakończył próby jednego z pięciu promów typu Ro-Pax zamówionych w chińskiej stoczni.
30.10.2019

Uszkodzony prom Jan Śniadecki jest już w Polsce! [wideo]

Prom "Jan Śniadecki", który uderzył w nabrzeże w Porcie Ystad, mimo uszodzeń, wrócił do Polski. Obecnie jednostka jest w Szczecnie gdzie szkoda zostanie usunięta. Prom nie będzie kursował do odwołania.
26.10.2019

Władze badają przyczynę wypadku polskiego promu w Ystad

Inspektorzy szwedzkiego urzędu ds. transportu (Transportverket) badają przyczynę wypadku polskiego promu Jan Śniadecki, do jakiego doszło w czwartek po południu. Statek uderzył w betonowe nabrzeże, poważnie uszkadzając dziób statku. Nikomu nic się nie stało.
25.10.2019

Kolizja promu m/f Jan Śniadecki w porcie Ystadt - dziura w części dziobowej jednostki

Prom "Jan Śniadecki" uderzył w nabrzeże w porcie Ystad. Do zdarzenia doszło w czwartek ok godziny 11 podczas podejścia do miejsca cumowania. Według relacji świadków niewiele brakowało a doszło by do kolizji z drugim cumującym promem. W wyniku zdarzenia nikt nie odniósł obrażeń.
24.10.2019

Etmal: dwadzieścia lat specjalistów od zadań specjalnych (wywiad)

Pracują na statkach praktycznie w całej Europie, na Alasce, w Australii czy na Bahamach. Nie boją się dużych i wymagających projektów, ratują z opresji nawet w pozornie podbramkowych sytuacjach. Ich siłą są specjaliści z olbrzymią wiedzą praktyczną i teoretyczną, którzy za punkt honoru przyjmują brak reklamacji. Poznajcie Etmal, firmę o ponad dwudziestoletniej tradycji.
24.10.2019

Kolejna repolonizacja na rynku. PPL kupują Baltonę

8 października została podpisana umowa inwestycyjna o kupnie większościowego (80,68%) pakietu akcji Baltony. Została ona zawarta pomiędzy przedsiębiorstwem Państwowe Porty Lotnicze (PPL) a Flemingo International Ltd.
09.10.2019

Kobiety też budują statki. Już w sobotę wyjątkowy spacer po Stoczni Gdańskiej

Jak daleko sięga historia kobiet w przemyśle okrętowym w Polsce? Jakie zawody wykonywały kiedyś i wykonują dziś? W trakcie spaceru, który odbędzie się 12 października o godz. 12.00, przewodniczkami będą: Patrycja Kruk – projektantka architektury statków wodnych, Emilia Mirek - operatorka suwnic nabrzeżowych, Dominika Werdecka-Latarska - inspektorka powłok malarskich. O pracownicach Stoczni Gdańskiej opowie Magda Stormowska. Wydarzenie organizowane jest we współpracy projektów: Kobiety też budują statki i Metropolitanka. St
09.10.2019

Obowiązek elektronicznej rejestracji w holenderskich portach

Trwają intensywne przygotowania do Brexitu w holenderskich portach. Rozpoczęła się kampania Get Ready for Brexit, Przewoźnicy będą mieli obowiązek elektronicznej rejestracji.
07.10.2019

Unity Line: Żeby utrzymać pozycję na Bałtyku, potrzebne 4 nowe promy [foto, wideo]

Konieczność zakupu 4 nowych promów przez Polską Żeglugę Morską, w tym jednego praktycznie natychmiast, oraz ujednolicenie polityki świnoujskiego portu wobec wszystkich armatorów to najważniejsze wnioski z rejsu studyjnego dla dziennikarzy zorganizowanego przez Unity Line i PŻM.
06.10.2019

Dziękujemy za wysłane grafiki.