• <
gryfia_70lat

Polskie Promy prowadzą zaawansowane rozmowy z konsorcjum banków

06.04.2022 15:00
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Polskie Promy prowadzą zaawansowane rozmowy z konsorcjum banków

Partnerzy portalu

Polskie Promy prowadzą zaawansowane rozmowy z konsorcjum banków - GospodarkaMorska.pl

Spółka Polskie Promy jest w trakcie pozyskiwania finansowania dłużnego i prowadzi zaawansowane rozmowy rynkowe z konsorcjum banków - poinformował podczas środowego posiedzenia sejmowej komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.

– Obecnie Skarb Państwa jest większościowym udziałowcem (Polskich Promów – PAP) na podstawie przeprowadzonego na rynkowych warunkach dokapitalizowania. Jednocześnie spółka jest w trakcie pozyskiwania finansowania dłużnego, w tym prowadzi zaawansowane rozmowy rynkowe z konsorcjum banków – powiedział Witkowski.

Wiceminister przypomniał, że Polskie Promy zostały zobligowane przez Skarb Państwa, największego udziałowca, do realizacji budowy jednostek promowych przeznaczonych do żeglugi w rejonie Morza Bałtyckiego na rzecz Unity Line i Polferries.

Jak powiedział Witkowski, kontakt obejmuje budowę trzech nowych jednostek i czwartej w opcji przeznaczonych do żeglugi w rejonie Morza Bałtyckiego. Projekt jest realizowany przez polską stocznię Gdańska Stocznia Remontowa imienia Józefa Piłsudskiego w Gdańsku za pośrednictwem spółki celowej Remontowa Ropax Sp z o.o.

– W listopadzie ubiegłego roku trzy spółki typu SPV będące własnością Polskich Promów podpisały kontrakty na budowę jednostek. To największa od 30 lat umowa inwestycyjna zawarta pomiędzy spółką z polskim kapitałem a polską stocznią – podkreślił wiceminister.

Jak poinformował Witkowski, pierwszy nowy prom wejdzie do eksploatacji na przełomie 2024 i 2025 roku, co, jak zaznaczył wiceminister, nie wyklucza wyposażenia któregoś z armatorów w jednostki używane.

– Głównym naszym celem jest wyposażenie naszych armatorów w nowoczesne, o odpowiedniej linii ładunkowej, długości linii ładunkowej i odpowiednie ilości pasażerów jednostki – dodał.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.