• <

Kolejna repolonizacja na rynku. PPL kupują Baltonę

Strona główna Prawo, polityka Kolejna repolonizacja na rynku. PPL kupują Baltonę

ew

09.10.2019 Źródło: własne
Kolejna repolonizacja na rynku. PPL kupują Baltonę - GospodarkaMorska.pl

8 października została podpisana umowa inwestycyjna o kupnie większościowego (80,68%) pakietu akcji Baltony. Została ona zawarta pomiędzy przedsiębiorstwem Państwowe Porty Lotnicze (PPL) a Flemingo International Ltd.

Baltona Duty Free zajmuje się m.in. prowadzeniem największego sklepu na Lotnisku Chopina w Warszawie. Od roku 2017 prowadzi także sklepy na czterech promach należących do Unity Line. Więcej o umowie dotyczącej tej działalności TUTAJ

Jak informuje w oficjalnym komunikacie PPL: "Zakup udziałów Baltony oznacza pozyskanie przez PPL kompetencji w zakresie prowadzenia działalności handlowej i usługowej. Transakcja z Flemingo International umożliwia stworzenie silnego podmiotu, który będzie w stanie konkurować na rynku sklepów wolnocłowych".

80,68 proc. akcji PHZ Baltona S.A.(około 9 mln sztuk), będzie sprzedanych za 20,7 mln zł (2,29 zł za jedną akcję). Umowa inwestycyjna stanowi, że Porty Lotnicze ogłoszą również wezwanie do sprzedaży pozostałych akcji Baltony, aby docelowo w rękach PPL było 100 proc. udziałów.

Umowa inwestycyjna i wezwanie do sprzedaży akcji muszą oczywiście zostać zaakceptowane przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta, ale można się domyślać, że PPL nie powinien mieć większych kłopotów z uzyskaniem takiej zgody. 

Baltona powstała  w roku 1946 jako przedsiębiorstwo zaopatrujące statki pływające po Bałtyku. Kilka lat później zakres jej działalności został rozszerzony o dostarczanie produktów wszystkim polskim statkom i placówkom dyplomatycznym, samolotom, portom lotniczym a nawet wyprawom naukowym.

Od 1956 roku firma zaczęła otwierać swoje sklepy na polskim wybrzeżu oraz na przejściach granicznych, głównie dla dyplomatów i marynarzy. W

W 2010 roku Baltona została sprywatyzowana i osiągnęła przychody rzędu 115 mln dolarów. W tej chwili, zaopatrywanie statków i placówek dyplomatycznych jest tylko częścią działalności firmy. Sklepy Baltony można spotkać zarówno w strefach wolnocłowych, jak i ogólnodostępnych.  Funkcjonują na lotniskach we Lwowie, Alghero na Sardynii, we francuskim Montpellier, w Liege (Belgia), Rotterdamie i Weeze w Niemczech. W Polsce sklepy Baltony działają w Gdańsku, Poznaniu, Katowicach, Bydgoszczy, Rzeszowie i Modlinie. Zaopatrzeniem statków zajmują się oddziały firmy w Świnoujściu i Gdańsku.

Źródło:
własne

Dziękujemy za wysłane grafiki.