• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Witkowski na Baltexpo: 435 mln euro dla portu w Gdyni na budowę portu instalacyjnego dla offshore jest pewne

AK

06.09.2021 23:33 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Witkowski na Baltexpo: 435 mln euro dla portu w Gdyni na budowę portu instalacyjnego dla offshore jest pewne

Partnerzy portalu

Witkowski na Baltexpo: 435 mln euro dla portu w Gdyni na budowę portu instalacyjnego dla offshore jest pewne - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

435 milionów euro, zapisane w Krajowym Planie Odbudowy dla portu w Gdyni na stworzenie portu instalacyjnego dla branży offshore, jest pewne – powiedział w poniedziałek w Gdańsku wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.

Podsekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury był gościem rozpoczętych w poniedziałek w Gdańsku 21. Targów Morskich i Konferencji Baltexpo.

– Tego (pieniędzy w KPO na budowę portu instalacyjnego w Gdyni dla offshore – red.) możecie być państwo pewni planując swoje inwestycje na kolejne dekady. I proszę porzucić jakiekolwiek mrzonki o tym, że ta decyzja zostanie zmieniona. Oczywiście będziemy porty serwisowe w Ustce, Łebie, w Elblągu, we Władysławowie być może, rozwijać. Ale sercem polskiego offshoru będzie Gdynia – podkreślił Witkowski.

Uchwałę ws. budowy w Porcie Gdynia terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych rząd przyjął pod koniec lipca. Jak informowała wówczas Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, terminal instalacyjny zapewni skuteczny rozwój morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej. Dzięki temu uda się m.in. zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne państwa oraz zaktywizować proces rozwoju gospodarki. Działania te realizują cele "Polityki energetycznej Polski do 2040 r."

CZYTAJ też: Targi Baltexpo 2021. Gdańsk znów stolicą branży morskiej [RELACJA - dzień I]

Wiceminister mówił również na temat rozporządzenia w sprawie oceny wniosków offshorowych, które budzi wiele emocji. – Proszę być pewnym, że projekty offshorowe będą realizowane przez duże polskie podmioty gospodarcze, nie będzie miejsca na spekulacje, nieuprawnioną konkurencję – zapewniał Grzegorz Witkowski.

W Baltexpo 2021 uczestniczy 116 wystawców z 8 krajów, reprezentujących gospodarkę morską i przemysł stoczniowy. Imprezie towarzyszy ponad 60 godzin konferencji i debat publicznych.

Organizatorem Baltexpo jest Zarząd Targów Warszawskich. Targi, odbywające się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AmberExpo w Gdańsku, zakończą się w środę. 

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.