• <

Port instalacyjny w Gdyni to już fakt. Wiceprezydent: "Lokalna gospodarka dostanie silny impuls"

AK

02.08.2021 20:46 Źródło: gdynia.pl
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Port instalacyjny w Gdyni to już fakt. Wiceprezydent: "Lokalna gospodarka dostanie silny impuls"

Partnerzy portalu

Port instalacyjny w Gdyni to już fakt. Wiceprezydent: "Lokalna gospodarka dostanie silny impuls" - GospodarkaMorska.pl
Fot. ZMPG

Dzięki piątkowej (30 lipca) decyzji rządu, to już pewne, że terminal instalacyjny powstanie w Porcie Gdynia. Obsłuży on budowę polskich farm wiatrowych na Bałtyku. – To przede wszystkim tysiące nowych miejsc pracy, nie tylko przy samej budowie morskich elektrowni wiatrowych, ale i ich późniejszej wieloletniej obsłudze  skomentowała Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

W ubiegłym tygodniu w rządowym wykazie prac pojawił się projekt uchwały w tej sprawie, a już w piątek, 30 lipca Rada Ministrów przyjęła go z autopoprawką. Oznacza to, że nadchodzi cykl inwestycji, który rozwinie lokalną gospodarkę i stworzy nowe miejsca pracy dla wykwalifikowanych specjalistów.

CZYTAJ: Dyrektor Portu Gdynia o budowie portu instalacyjnego: "Polski local content nie rozwinie się bez własnego terminala" [ROZMOWA]

Polskie farmy wiatrowe powstaną dzięki specjalistycznym firmom i pracownikom zatrudnionym w naszym mieście. Port Gdynia będzie terminalem instalacyjnym dla morskich farm wiatrowych na Bałtyku – to już pewne dzięki przyjętemu w ostatni piątek projektowi uchwały Rady Ministrów.

Przypomnijmy, że zaledwie kilka dni wcześniej w wykazie rządowych prac legislacyjnych pojawił się nowy wpis dotyczący tego dokumentu, który daje zielone światło dla utworzenia niezbędnego technicznego zaplecza na terenie gdyńskiego portu.

Zgodnie ze wskazanym wówczas terminem, projekt przyjęto zatem jeszcze w trzecim kwartale tego roku.

Nowa branża, nowe perspektywy

Postęp w tej sprawie to przede wszystkim dobra wiadomość dla całej branży offshore i Portu Gdynia, ale także – patrząc w szerszej perspektywie – dla całego miasta i najbliższego regionu. Wskazanie lokalizacji przyszłego terminala instalacyjnego oznacza przygotowania do szeregu inwestycji.

– Cieszy nas to, że lokalna gospodarka dostanie silny impuls do działania dzięki rozwojowi nowej branży. To przede wszystkim tysiące nowych miejsc pracy, nie tylko przy samej budowie morskich elektrowni wiatrowych, ale i ich późniejszej wieloletniej obsłudze. Wierzymy, że w Gdyni zacznie działać mnóstwo nowych firm z tego sektora. Uczelnie już dziś proponują edukację na specjalistycznych kierunkach, a nie zapominajmy także o zapotrzebowaniu np. na przestrzeń biurową czy magazynową, której w Gdyni nie brakuje. Dodatkowym plusem jest to, że w tym przypadku mówimy tak naprawdę o inwestycjach na rzecz czystej energii – podkreśla Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Jak czytamy w rządowym opisie, przyjęty właśnie projekt uchwały obejmuje „(…) przygotowanie w Porcie Gdynia odpowiedniego zaplecza portowego do obsługi morskich farm wiatrowych (terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych), warunkującego skuteczny rozwój morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej”.

Port Gdynia – optymalna lokalizacja

Przy wyborze gdyńskiej lokalizacji wzięto pod uwagę przede wszystkim warunki techniczne portu. Decydujące okazało się też położenie Portu Gdynia – jest zlokalizowany najbliżej planowanego miejsca instalacji morskich farm wiatrowych (wybrzeże Bałtyku na wysokości Choczewa i Łeby).

Warto też wspomnieć, że gdyński port już wcześniej był wykorzystywany do przeładunków wielu elementów konstrukcyjnych innych farm wiatrowych.

Oprócz samej portowej infrastruktury należy się też spodziewać dużej liczby prywatnych przedsiębiorstw, które rozpoczną działalność związaną np. z produkcją materiałów niezbędnych przy budowie i eksploatacji morskich farm wiatrowych czy samą obsługą budowy turbin wiatrowych na bałtyckim wybrzeżu.

Jak podawał wcześniej Uniwersytet Morski w Gdyni, który już szykuje nowe kierunki nauczania pod kątem rozwoju branży offshore, zlokalizowanie terminala instalacyjnego w Gdyni może oznaczać zapotrzebowanie na nawet 8 tysięcy wykwalifikowanych pracowników.

Najprawdopodobniej rozwój gospodarczy odczują także sąsiednie samorządy, które razem z Gdynią będą atrakcyjnymi lokalizacjami chociażby dla branżowych podwykonawców.


Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.