• <
BOTA_2023

O nowoczesnych rozwiązaniach cyfrowych dla polskiego transportu

gm

01.02.2023 15:23 Źródło: Ministerstwo Infrastruktury
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski O nowoczesnych rozwiązaniach cyfrowych dla polskiego transportu

Partnerzy portalu

O nowoczesnych rozwiązaniach cyfrowych dla polskiego transportu - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

W dniach 31 stycznia–1 lutego 2023 r. na pokładzie promu morskiego Wawel odbyła się konferencja pt. „Transport, spedycja, logistyka w oparciu o nowoczesne narzędzia informatyczne”, zorganizowana przez spółkę Polski PCS.

Port Community System (PCS) zwiększa wydajność i sprawność portów poprzez zapewnienie elektronicznej wymiany informacji między wszystkimi sektorami portowymi i logistycznym w ramach jednej platformy. Zadaniem systemu jest optymalizacja, automatyzacja i sterowanie procesami transportowymi poprzez gromadzenie i łączenie w jednym miejscu informacji dotyczących transportu oraz całych łańcuchów logistycznych. Wprowadzenie PCS umożliwia zmniejszenie kosztów i skrócenie czasu obsługi ładunków w portach oraz usprawnia koordynację procesów portowych i przeładunkowych, a w efekcie poprawia atrakcyjność i sprawność polskich portów morskich.

– Polski PCS, który jest odpowiedzią na zapotrzebowanie światowej branży transportowej, został wdrożony w trzech polskich portach: w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie-Świnoujściu. Jest to dla nas niezwykle ważne, ponieważ ta funkcjonalność bardzo poprawia naszą konkurencyjność. Z drugiej strony to jedno z najnowocześniejszych rozwiązań, które plasuje nas wśród największych portów, z którymi konkurujemy i którym chcemy dorównać – powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Konferencja obejmowała cztery panele: „Zintegrowana platforma informatyczna w strategii rozwoju polskich portów”; „Transport, spedycja, logistyka w zakresie wykorzystania PCS”, „Przyszłość transportu kolejowego w oparciu o nowoczesną platformę informatyczną” oraz „Cyberbezpieczeństwo w obszarze branży transport, spedycja, logistyka”.

W trakcie konferencji podpisano również list intencyjny pomiędzy spółką Polski PCS, zarządami portów, Polską Izbą Spedycji i Logistyki oraz operatorami portowymi w zakresie powołania rady interesariuszy systemu Polski PCS.


port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.