• <
HARTWIG SZCZECIN

W portach Szczecin-Świnoujście rusza pilotaż PCS. Będzie szybciej, bezpieczniej i oszczędniej

ew

26.10.2020 13:14 Źródło: mat. prasowe
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski W portach Szczecin-Świnoujście rusza pilotaż PCS. Będzie szybciej, bezpieczniej i oszczędniej
W portach Szczecin-Świnoujście rusza pilotaż PCS. Będzie szybciej, bezpieczniej i oszczędniej - GospodarkaMorska.pl
fot. mat. prasowe

Już 2 listopada rusza pilotaż specjalnego systemu informatycznego, który usprawni transport towarów w porcie Szczecin- Świnoujście. Podobne funkcjonują już na całym świecie. Mają je Rotterdam, Hamburg czy Bremenhafen. W Polsce takiego systemu nie było. Teraz ma się to zmienić. Specjalna spółka powołana w 2017 roku pod patronatem byłego już Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej rozpoczyna jego wdrażanie.

PCS (Port Community System) ma zmniejszyć opóźnienia w ruchu ładunków, ułatwić płynny przepływ danych elektronicznych. Rozbudowane moduły mają usprawnić pracę przy kontroli weterynaryjnej nad ładunkami, czy odbiór odpadów ze statków.

– Wykorzystuje się go pomiędzy klientami, dostawcami, urzędami – mówi Andrzej Zelek, prezes zarządu spółki Polski PCS. – PCS nie jest od tego, żeby zastępować systemy Krajowej Administracji Skarbowej. Jest po to, żeby wyeliminować papierową formę dokumentów. Podczas wypełniania dokumentów, przepisywanie numerów, różnych rubryk, wypełniania tabel, może nastąpić wiele błędów. System PCS jest zbudowany, żeby odciążyć pracę człowieka, aby systemy rozmawiały ze sobą – tłumaczy działanie.

Z nowego systemu elektronicznego będą korzystać urzędy morskie, administracja celno-skarbowa, administracja portowa, inspekcja weterynaryjna, terminale morskie, porty, firmy logistyczne, agencje celne, armatorzy i firmy spedycyjne. Do tej pory każdy z podmiotów miał swój system, a pomiędzy nimi krążyły dokumenty.

-  Jest to produkt, który powstał w Polsce, skonstruowany przez polskich informatyków, a udziałowcami Polskiego PCS są polskie firmy. - dodaje prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, Krzysztof Urbaś. - Spółkę utworzyły porty w Szczecinie i Świnoujściu, Gdańsku oraz Gdyni. Nie wyważa się otwartych drzwi, podobne systemy od wielu lat działają w portach europejskich i azjatyckich. My dołączamy do nich z własnym PCS.

Zdaniem A. Zelka, poprawi się również bezpieczeństwo informacji w polskich portach. Dzięki ujednoliceniu systemu i wprowadzeniu PCS wszystkie ogniwa łańcucha przesyłu danych będą zabezpieczone.

Jak każde rozwiązanie biznesowe, tak i PCS jest zorientowany na zysk. Największy pod względem kwot przeładunkowych port w Europie – Rotterdam – który wdrożył system PCS, wyliczył, że firmy, które prowadzą na terenie portu swoje biznesy, zaoszczędziły 140 mln euro. Komercyjne wykorzystanie PCS ma ruszyć w styczniu 2021 roku.

Port Gdynia - Budowa infrastruktury portowej do odbioru ścieków ze statków w Porcie Gdynia - 390x150
port_gdańsk_deepwater_2021_390x100

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40187,00 $ tona 1,80% 3 gru
 Cynk 3323,00 $ tona 0,91% 3 gru
 Aluminium 2647,00 $ tona -0,26% 3 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.