• <

Wynik wyszukiwania - "technologia" - Wiadomości

Rail Baltica wkładem w nowoczesny transport towarowy dla krajów nadbałtyckich

Od 2014 roku jest rozwijane przedsięwzięcie, mające połączyć kilka państw Europy Wschodniej, aby zapewnić lepszy transport towarowy. Na modernizacji kolei państw nadbałtyckich szczególnie mają zyskać porty morskie, gdyż pozwoli to sprawniej wywozić ładunki z terminali, zapewniając tym samym wydajniejsze przeładunki. Istniej pilna potrzeba stworzenia nowoczesnej infrastruktury kolejowej o europejskim standardzie, która pomoże integracji krajów bałtyckich z europejską siecią transportową i rynkiem zachodnioeuropejskim.
27.04.2024

H2POLAND: wodór jest wielką szansą, ale też zagadką

„Wodór jest wielką szansą, ale też zagadką. Zaletą tego rodzaju technologii jest bowiem zeroemisyjność, z drugiej strony nie wiadomo, jak się one wpiszą w światowy rynek, czy będzie to paliwo konkurencyjne” – wskazywał Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego, uczestniczący w H2POLAND & NetZero Forum. Jego zdaniem, jeśli wodór będzie zbyt drogi, to trudno mu będzie się przebić na światowym rynku, ale gdy jego cena będzie konkurencyjna – zyska przewagę nad innymi paliwami, dzięki swoim ekologicznym walorom.
26.04.2024

Torqeedo chce produkować elementy do statków wykonane w 100% z recyklingu plastikowych odpadków wydobytych z oceanu

Zespół ds. zaawansowanej inżynierii w Torqeedo wykorzystuje alternatywne materiały w celu zmniejszenia wpływu produktów firmy na środowisko. W tym celu firma chce wykorzystać tworzywa sztuczne wydobyte z oceanów pod kątem recyklingu i produkcji swoich materiałów. W ten sposób firma chce ograniczyć zanieczyszczenie wód i zużycie surowców przy produkcji swoich komponentów.
22.04.2024

Polski sektor transportu wodnego podkreśla znaczenie współpracy w obszarze badań i rozwoju

Zarząd Platformy Technologicznej Waterborne spotkał się 26 marca br. z przedstawicielami polskiego sektora transportu wodnego, aby omówić potrzeby i uwarunkowania do intensyfikacji współpracy w zakresie badań, rozwoju i innowacji, dotyczących bezemisyjnego, bezpiecznego, wspomaganego cyfrowo i konkurencyjnego transportu wodnego.
19.04.2024

Pojazd rodem z science-fiction ma wzmocnić potencjał ukraińskich sił morskich

Inżynierowie z Ukrainy opracowują nowy pojazd przeznaczony do działań podwodnych. Posiadająca futurystyczny wygląd jednostka miałaby potencjalnie wzmocnić działania Sił Morskich Ukrainy na Morzu Czarnym i stanowić rewolucję w zakresie prowadzenia działań pod powierzchnią wody.
16.04.2024

Nowa koncepcja dronów do zwalczania okrętów podwodnych elementem polityki obronnej Holandii

Technologicznie zaawansowany, zrównoważony, autonomiczny i elastyczny operacyjnie. Kwalifikacje te będą miały zastosowanie do nowych statków bezzałogowych do operacji morskich w ciągu około 4 lat. Ministerstwo Obrony i kadra Biuro Projektowe Marynarki Wojennej współpracują ze sobą w celu opracowania nowej koncepcji użycia bezzałogowego statku nawodnego (USV). To nie jedyne przedsięwzięcie morskie Holandii w ostatnim czasie. Na zbrojenia w tym segmencie władze wydadzą miliardy euro.
16.04.2024

Otwarcie polsko-amerykańskiego Regionalnego Centrum Szkoleniowego Czystych Technologii Energetycznych

Wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka, ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski oraz Michael Goff z Departamentu Energii USA oficjalnie zainaugurowali działalność polsko-amerykańskiego Regionalnego Centrum Szkoleniowego Czystych Technologii Energetycznych (CETC – Clean Energy Training Center).
03.04.2024

2. edycja konferencji Academic Gdynia Innovation Days zakończona

W dniach 25-27 marca w w Auli im. T. Meissnera Uniwersytetu Morskiego w odbyła się kolejna edycja konferencji Gdynia I-Days. Academic Gdynia Innovation Days. Wydarzenie zostało zorganizowane z udziałem ekspertów zorganizowane przez Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
27.03.2024

Morskie baterie pod kontrolą. Corvus Energy skontroluje baterie w czasie rejsu

DNV certyfikował opracowaną przez Corvus Energy metodę testowania SOH (State of Health Test) baterii elektrycznych montowanych na statkach. To pierwszy dostawca morskiego ESS (energy storage system), który zapewnia to swoim klientom kontrolowanie stanu akumulatorów w czasie eksploatacji statku.
22.03.2024

DNV podkreśla potrzebę standaryzacji morskiej energetyki wiatrowej

DNV wzywa do głębszej współpracy branżowej w celu opracowania solidnych standardów dotyczących morskiej energetyki wiatrowej przed konferencją WindEurope w Bilbao. Najnowszy raport Energy Transition Outlook przewiduje, że energia wiatrowa stanie się głównym odnawialnym źródłem energii w Europie do roku 2050 i będzie odpowiadać za 43% całkowitej produkcji energii elektrycznej.
20.03.2024

Naval Group zwycięzcą przetargu na okręty podwodne dla Holandii. Teraz czas na Orkę?

Francuski koncern został wybrany przez holenderski resort obrony jako dostawca okrętów podwodnych dla marynarki wojennej (Koninklijke Marine). Wybór oferenta budzi wiele emocji, tym bardziej że przetarg w Holandii odbył się w momencie, gdy wciąż trwają wstępne konsultacje rynkowe i analizy w związku z analogicznym programem "Orka", którego celem jest dostarczenie okrętów tej klasy dla polskiej Marynarki Wojennej. W sprawie obu przedsięwzięć poprosiliśmy koncern o komentarz.
19.03.2024

Alphatron Marine Poland zmodernizował mostek zintegrowany na Darze Młodzieży

Firma Alphatron Marine Poland Sp. z o.o. ze Szczecina poinformowała, że w grudniu 2023 roku wygrała przetarg na modernizację mostka zintegrowanego, na statku szkolnym Dar Młodzieży, należącym do Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Obecnie żaglowiec jest w trakcie rejsu, który potrwa od marca do maja.
15.03.2024

Nawet trzy tony paliwa oszczędzonego dziennie. Cargill chwali się efektem wykorzystania wiatru na Pyxis Ocean

Firma Cargill dzieli się wynikami pierwszego na świecie rejsu oceanicznego napędzanego energią wiatrową. Analiza rejsu ujawnia znaczne oszczędności paliwa, podkreślając potencjał napędu wspomaganego wiatrem we wspieraniu wysiłków branży morskiej na rzecz dekarbonizacji. Statek Pyxis Ocean został sprawdzony po pół roku użytkowania, a działalność rozpoczął od zawinięcia do Gdyni.
13.03.2024

PGZ Stocznia Wojenna zawiązuje współpracę z Revobeam

Gdyńska stocznia nawiązała współpracę z firmą Revobeam, która specjalizuje się w komunikacji bezprzewodowej okrętów i jednostek bezzałogowych.
12.03.2024

Dno pod kontrolą. Kongsberg wykryje przeszkodę na oceanie w trudnych warunkach

Na rynku pojawiło się nowe urządzenie do badania dna, które wprowadził Kongsberg Discovery. Norweska firma specjalizuje się w rozwoju podwodnej robotyki i technologii czujników. Lżejsze urządzenie EM 2042 MBES spotkało się z bardzo pozytywną reakcją hydrografów na konferencji FEMME w Edynburgu.
11.03.2024

II Polsko-Szwedzkie Forum Technologii Morskich wyrazem bałtyckiego partnerstwa

Przedstawiciele branży technologicznej, instytucji naukowych, państwowych oraz sił zbrojnych spotkali się w Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni na II Polsko-Szwedzkim Forum Technologii Morskich. Była to okazja do wymiany doświadczeń oraz zawiera kontaktów w wyjątkowym momencie - tego dnia, 7 marca, Szwecja stała się 32. członkiem NATO.
08.03.2024

Hanwha Ocean wprowadza inteligentne rozwiązanie dla statków, pomagające armatorom zmniejszyć emisję CO2

Południowokoreański gigant branży stoczniowej ogłosił, że opracował inteligentną technologię statku, która monitoruje wskaźnik intensywności emisji dwutlenku węgla. Rozwiązanie ma zapewnić armatorom szereg możliwości spełnienia rygorystycznych przepisów środowiskowych.
27.02.2024

Sztuczna inteligencja liczy foki

Wytrenowana przez holenderski zespół sztuczna inteligencja w mgnieniu oka liczy foki na lotniczych zdjęciach. To przykład na to, jak SI może przyspieszyć pracę naukowców.
30.01.2024

Stocznia Szczecińska „Wulkan”. Transport pierwszego modułu doku dla „Gryfii”

Na terenie Stoczni Szczecińskiej „Wulkan” 17 stycznia przeprowadzono operację transportu pierwszego modułu doku budowanego dla Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia”.
22.01.2024

Na Politechnice Gdańskiej powstaje pierwszy na świecie mały, bezzałogowy ekranoplan

Platformy bezzałogowe są elementami systemów sił szybkiego reagowania na morzu. Jedną z takich platform jest właśnie tworzony ekranoplan. Szybko zmieniająca się sytuacja geopolityczna na świecie oraz w rejonie Morza Bałtyckiego wymaga zmian systemów bezpieczeństwa na poziomie strategicznym i taktycznym. Nowoczesna taktyka obrony na morzu wymaga posiadania wielofunkcyjnych okrętów i platform morskich, w tym nawodnych i podwodnych jednostek załogowych i platform bezzałogowych.
17.01.2024

Straż pożarna w Rotterdamie przeprowadza w porcie próby z załogowymi dronami

W Rotterdamie w centralnej Holandii tamtejsza straż pożarna rozpoczęła próby z załogowymi dronami - informuje w czwartek dziennik "De Telgraaf". "To jest przyszłość" – ocenia najpopularniejsza gazeta kraju.
04.01.2024

Bezzałogowy pojazd Double Eagle od Saab zakupem dla sił morskich Kuwejtu

Szwedzki koncern otrzymał kontrakt od Marynarki Wojennej USA na półautonomiczny zdalnie sterowany pojazd Double Eagle (SAROV), które zostaną przekazane Siłom Morskim Kuwejtu. Podobne wyposażenie znajduje się na polskich niszczycielach min typu Kormoran II.
13.12.2023

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście najlepszym inwestorem w plebiscycie "Złota Setka Zachodniopomorskiego 2022"

W plebiscycie zorganizowanym przez Głos-Dziennik Pomorza, we współpracy z firmą Dun & Bradstreet, nagrodzono firmy i instytucje zaangażowane w rozwój przedsiębiorczości w regionie podczas ubiegłego roku. To także pierwsza edycja zestawienia największych firm na Zachodnim Pomorzu. Wśród nich znaleźli się kluczowi przedstawiciele branży morskiej.
30.11.2023

Marynarka Wojenna Portugalii zamówiła wyjątkowy okręt przeznaczony do działań we współpracy z dronami

Portugalska marynarka wojenna zleciła firmie Damen Shipyards Group zaprojektowanie, budowę i wyposażenie najnowocześniejszego okrętu wielozadaniowego. Umowę podpisali dyrektor ds. okrętów kadm. Jorge Pires i dyrektor handlowy Damen Shipyards Group Jan Wim Dekker. Jednostka ma połączyć w sobie działalność badawczą, zwiadowczą i możliwość rozmieszczania pojazdów bezzałogowych.
24.11.2023

Jak naprawić turbinę? Zapytaliśmy ekspertów

Chociaż turbiny wiatrowe pozostają jednym z najwydajniejszych spośród dostępnych nam narzędzi generacji czystej energii, jak wszystkie struktury ze stali, wymagają regularnych inspekcji oraz precyzyjnego serwisu, by utrzymać swoją efektywność. Skala wyzwań związanych z naprawą tak potężnych maszyn jest wprost proporcjonalna do ich imponujących rozmiarów. Adam Kozłowski i Paweł Rudacki z Alpin Weld dzielą się z nami swoją wiedzą, jak utrzymać turbinę w optymalnej kondycji.
22.11.2023

Omikron Yachts kontynuuje budowę kadłubów OT60

Omikron Yachts, nowa marka słynnej stoczni Olympic Marine, informuje o stałym postępie w serii OT60, gdzie budowa kadłubów #3, #4 i #5 przebiega zgodnie z planem.
22.11.2023

Ukraińskie drony zbierają żniwo wśród rosyjskich okrętów. Przełom w wojnie morskiej czy przedwczesny zachwyt?

Pomimo ograniczonego potencjału morskiego i blokady portów, Ukraińskie Siły Zbrojne zdołały uszkodzić szereg rosyjskich okrętów. Same tylko pojazdy bezzałogowe miały zatopić bądź uszkodzić osiem z nich. Dzięki temu idą do czołówki świata w zakresie skuteczności w walce na morzu i zwalczaniu wrogich okrętów. Pomimo niedogodności sięgają po innowacyjne rozwiązania w postaci wykorzystywanej floty morskich dronów.
13.11.2023

Niemcy wcielają do służby specjalistyczny okręt do testów uzbrojenia minowego

Do służby jest wdrażany nowy nabytek Deutsche Marine, FGS Kalkgrund (Y898), którego zadaniem będzie prowadzenie testów wyposażenia minowego i przeciwminowego na Morzu Północnym oraz Bałtyckim. Aktualnie trwa wdrażanie załogi, a potem nastąpi oficjalne wcielenie okrętu do służby.
31.10.2023

Turecki koncern Meteaksan prezentuje nowy dron do działań morskich. Ulaq Kama ma być przełomowy

Firma z siedzibą w Ankarze pokazała "nowego członka rodziny bezzałogowców" z serii Ulaq. Rosnący postęp technologiczny i wymagania w związku z zapewnieniem bezpieczeństwa morskiego wskazują na zainteresowanie wykorzystania w jego ramach dronów. Turcja dąży do stania się światowym liderem zarówno w ramach domeny powietrznej, jak i morskiej.
04.10.2023

PortXL i GTT współpracują w celu przyspieszenia innowacji w przemyśle morskim

Holenderski akcelerator star-upów morskich PortXL i GTT, francuska grupą technologiczna i inżynieryjna specjalizująca się w systemach bezpieczeństwa z membranami kriogenicznymi do transportu i przechowywania skroplonych gazów, tworzą strategiczne partnerstwo w celu stymulowania postępów w transformacji energetycznej w branży morskiej. Współpraca ma przygotować grunt pod przedsiębiorczą podróż w kierunku przekształcenia przemysłu morskiego poprzez innowacje.
04.10.2023

Cyfryzacja i BIM kluczem do efektywności i rozwoju Portu Gdynia

Rozwój technologiczny i cyfryzacja to nieodzowne elementy współczesnego świata. Wdrażanie nowoczesnych rozwiązań ma ogromny wpływ na efektywność działania przedsiębiorstw, instytucji oraz infrastruktury miejskiej. Port Gdynia konsekwentnie realizuje swoją strategię rozwoju cyfryzacji. Kluczowym elementem tego procesu jest implementacja technologii BIM (Building Information Modeling), która przyczynia się do zintegrowanego zarządzania infrastrukturą portu i stanowi fundament przyszłych inwestycji.
02.10.2023

Najdziwniejszy z "okrętów" Royal Navy pierwszy raz wziął udział w międzynarodowych ćwiczeniach

Międzynarodowe zespoły marynarzy, w tym z Polski, ćwiczyły i eksperymentowały z blisko setką bezzałogowych systemów przeznaczonych do działań morskich. To przedsięwzięcie wspierała wyjątkowa jednostka morska z Wielkiej Brytanii, eksperymentalny okręt XV Patrick Blackett, przeznaczony do testów nowego wyposażenia dla sił zbrojnych.
29.09.2023

Saab i Mbari zawiązują współpracę w zakresie wprowadzenia na rynek autonomicznego pojazdu podwodnego dalekiego zasięgu

Dzięki umowie komercyjnej i licencyjnej zawartej między amerykańskim a szwedzkim przedsiębiorstwem na rynek trafia nowy pojazd do działań podwodnych Tethys. Ma on zrewolucjonizować prowadzenie operacji pod wodą na daleki zasięg, wykorzystując jednostkę autonomiczną.
27.09.2023

"Gwiezdne wojny" po niemiecku. Udany test broni laserowej na fregacie

Po instalacji demonstratora broni laserowej (laser weapon demonstrator, LWD) na pokładzie niemieckiej fregaty FGS Sachsen (F 219) w czerwcu 2022 roku, pomyślnie zakończono próby broni laserowej w środowisku morskim. W przedsięwzięcie są zaangażowane MBDA Deutschland GmbH i Rheinmetall.
22.09.2023

PGZ Stocznia Wojenna partnerem programu rozwoju technologii podwójnego zastosowania

Gdyńska stocznia wspiera bezpłatny program który Polski Fundusz Rozwoju S.A. i PFR Ventures tworzą we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej oraz PGZ – Polską Grupą Zbrojeniową. W pierwszej edycji programu wiążą się z założeniami „Digital Baltic – zwiększenie bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim”.
19.09.2023

Uniwersytet Morski Gdyni z nadanym nowym patentem

Urząd Patentowy RP przyznał na rzecz Uniwersytetu Morskiego w Gdyni prawa wyłączne na wynalazek pt. "Sposób sterowania adaptacyjnego procesem chłodzenia pary wodnej w skraplaczu" i 21 lipca br. wydał dokument patentowy o nr 243204. Twórcą opatentowanego wynalazku jest dr inż. Krzysztof Łukaszewski z Katedry Podstaw Techniki na Wydziale Mechanicznym.
08.09.2023

Nowe danie: drukowane owoce morza

Naukowcy zaprezentowali „krążki z kalmarów” wydrukowane z białek glonów i fasoli. Mają być smaczne i zdrowe; można je smażyć, piec i gotować.
18.08.2023

Był jednym z najdziwniejszych statków badawczych na świecie. Po 60 latach trafi na złom

W swoim czasie był to jeden z najbardziej innowacyjnych statków. Znany jako RP FLIP (Floating Instrument Platform), należący do Instytut Oceanografii Scrippsów (część Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego) jednostka badawcza kończy definitywnie swoją działalność, zapisując się w annałach nauki oraz branży morskiej.
09.08.2023

Huisman dostarczy Seaway7 zoptymalizowany system do montażu monopali

Huisman, renomowany dostawca specjalistycznego sprzętu dla branży morskiej, otrzymał kontrakt od Seaway7 na dostawę kompletnego zestawu do instalacji monopali dla jack-upa Seaway Ventus. System obejmuje chwytak, ramę do unoszenia oraz dwa zestawy podpór.
03.08.2023

Dwa duże kontrakty mają wynieść włoską marynarkę wojenną na nowy poziom możliwości

Reagując na wyzwania współczesności Włochy zdecydowały się na unowocześnienie swoich sił morskich. W związku z tym zakupią nowe okręty patrolowe oraz zmodernizują już posiadane niszczyciele rakietowe, aby skuteczniej realizować zadania obrony własnych interesów, a także wypełniania zobowiązań w ramach Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.
02.08.2023

Digitalizacja, testy i walidacja wdrażania "latających robotów" na morskich farmach wiatrowych

Konsorcjum DOME (Digital Operations and Maintenance Environment Project) pod przewodnictwem Cognitive Business, jednej z wiodących brytyjskich firm specjalizujących się w uczeniu maszynowym i sztucznej inteligencji w sektorze energetycznym, wraz z CAE, globalną firmą zajmującą się technologią symulacji, osiągnęło ważny etap w zakresie zastosowania robotyki na morskich farmach wiatrowych. Ich wspólny projekt zakłada wykorzystanie technologii do czterokrotnego zwiększenia mocy z projektów offshore wind do 2030 roku.
30.07.2023

Eksperci z PG: Polskę czeka energetyczna rewolucja; to wymaga wykształconych kadr i dobrych badań naukowych

Polskę czeka energetyczna rewolucja, a morska energetyka wiatrowa jest przyszłością gospodarki w naszym regionie. Wymaga ona odpowiednio wykształconych kadr oraz badań naukowych na światowym poziomie – mówią w rozmowie z PAP eksperci z Politechniki Gdańskiej.
04.07.2023

Baltic Workboats rozwija technologie w zakresie autonomicznych jednostek morskich

Konsorcjum kierowane przez estońską fimę Baltic Workboats (BWB) wygrało dofinansowanie w wysokości 95 milionów euro w konkursie Europejskiego Funduszu Obronnego na stworzenie nowego typu platformy morskiej dla europejskich marynarek wojennych.
29.06.2023

Digital Baltic: Podsumowanie konferencji

Konferencja, która odbyła się 27 czerwca w Bibliotece Akademii Marynarki Wojennej Gdyni wskazała na rosnące zainteresowanie zauważaną i rosnącą rolą Morza Bałtyckiego w zakresie bezpieczeństwa, jak i jego umiejscowienia w sferze cyfrowej. Prelegenci reprezentujący kadrę sił zbrojnych, władze administracyjne, przedsiębiorstwa oraz ośrodki naukowe zaprezentowali szereg opinii, w tym propozycji dalszego rozwijania tematu.
28.06.2023

Japońskie firmy dołączają do demonstracyjnego projektu morskiej farmy wiatrowej Floating Axis [WIDEO]

J-POWER, Tokyo Electric Power Company Holdings (TEPCO), Chubu Electric Power, Kawasaki Kisen Kaisha (K Line) i Albatross Technology (Albatross) zawarły umowę o współpracy w zakresie badań nad projektem demonstracyjnym nowej generacji pływającej morskiej farmy wiatrowej u wybrzeży Japonii.
08.06.2023

Ocean Ventus wprowadza na rynek ograniczające emisje rozwiązanie - pływające fundamenty

Norweska firma Ocean Ventus wprowadziła na rynek kompletne, kompleksowe rozwiązanie dla pływających fundamentów wiatrowych i bada potencjał budowy dużego zakładu produkcyjnego w Norwegii.
08.06.2023

Nauta wykorzystuje grafen w przemyśle stoczniowym

W Stoczni Remontowej Nauta S.A. odbyła się pierwsza aplikacja powłoki morskiej na bazie grafenu XGIT-PROP, nałożonej na śrubę napędową statku.
31.05.2023

Siła polskiej nauki, czyli projekty kół naukowych na VI edycji Forum Wizja Rozwoju

Na przyszłość polskiej gospodarki z całą pewnością wpływ będą miały innowacje i osiągnięcia polskich naukowców – tak cenionych w środowiskach akademickich, ale i na rynku pacy na całym świecie. Podczas VI edycji Forum uczestnicy będą mogli zapoznać się z rodzimą myślą technologiczną i innowacyjnymi projektami powstającymi w kołach naukowych renomowanych polskich uczelni.
31.05.2023

Wielka Brytania otwiera pierwsze krajowe centrum robotyki dla prac offshore

Nowatorski zakład zajmujący się zagadnieniem morskiej energii odnawialnej został otwarty w ośrodku testowym Offshore Renewable Energy (ORE) Catapult w Blyth.
19.05.2023

Paweł Piotrowicz na kongresie H2POLAND: technologie wodorowe to przyszłość naszej gospodarki

Paweł Piotrowicz, ekspert rynku energii i technologii wodorowych TÜV SÜD POLSKA SP. Z O.O. i HYDROGEN POLAND, przekonywał, że technologie wodorowe to przyszłość, która już dziś puka do naszych drzwi. W jego opinii gospodarka wodorowa rozwija się w sposób wykładniczy. „Wodór idealnie nadaje się do magazynowania energii jako paliwo, a także w przemyśle. Dlatego nie mamy wyboru – technologie wodorowe są nieuchronne dla naszej gospodarki, jeśli chcemy być niezależni i bezpieczni energetycznie” – mówił Paweł Piotrowicz.
19.05.2023

Wirtualna rzeczywistość za progiem – nowy showroom Flint Systems

Symulatory VR produkowane przez Flint Systems wyznaczają całkiem nową jakość na rynku szkoleniowym. Kolejne gałęzie przemysłu coraz chętniej czerpią z innowacyjnych rozwiązań, a tempo postępu technicznego nieustannie poszerza zakres możliwości ich wykorzystania. Ma to wpływ na rozwój firmy zarówno poprzez powiększanie zespołu, jak i przestrzeni biurowej. Z tego powodu Flint Systems udostępniło nowy, przestronny showroom, który pozwoli prezentować opracowywane przez firmę narzędzia w pełnym spektrum ich potencjału treningowego.
18.05.2023

Australia wydzieliła obszar morski do testów technologii autonomicznych

Australia stworzyła przybrzeżny poligon morski służący do testów technologii autonomicznych. Skorzystanie z niego nie będzie wymagało pozwoleń.
16.05.2023

Flint Systems opracowuje symulator VR pojazdu pushback

Firma Flint Systems, powszechnie znana z produkcji symulatorów dla portów i logistyki, rozpoczęła prace nad symulatorem VR pojazdu pushback, służącego do holowania samolotów na płycie lotniska. Symulator został zamówiony przez Welcome Airport Services Sp. z o.o., jednego z liderów branży handlingowej w Polsce.
05.05.2023

Aquinor i Avinor chcą szerzej wykorzystywać drony do inspekcji offshore

Nad Morzem Północnym może wkrótce latać sporo dronów. Energetyczna spółka Equinor oraz norweski regulator ruchu lotniczego Avinor planują rozwinąć wykorzystywanie bezzałogowych statków powietrznych do inspekcji instalacji offshore, m.in. platform wiertniczych.
23.04.2023

MAR Marine rozszerza możliwości pogłębiania dna dzięki nowej jednostce od Damen

Grupa Damen Shipyards dostarczyła pogłębiarkę Cutter Suction Dredger CSD500 do kontrahenta ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, firmy MAR Marine & Building Contractor L.L.C., . Pogłębiarka została wysłana z Damen Dredging w Holandii do Dubaju. W swoim pierwszym projekcie jednostka zostanie wykorzystana w projekcie rozbudowy portu Al Hamriyah.
16.02.2023

Korea Południowa również stawia na nowe okręty przeciwminowe

Administracja Programu Zakupów Obronnych ogłosiła, że planuje wprowadzenie nowych okrętów przeciwminowych dla marynarki wojennej (Daehan-minguk Haegun), znanych jako MSH-II.
15.02.2023

Zaproszenie na międzynarodową konferencję pt. Marine Green Propulsion Solutions

Firma Phoenix Poland sp. z o.o. zaprasza na międzynarodową konferencję pt. Marine Green Propulsion Solutions, która odbędzie się w dniach 14-16 marca w dwóch miastach - Szczecinie i Gdańsku.
13.01.2023

Innowacje technologiczne. Jak wpłyną na przyszłość offshore?

Czy automatyzacja jest nieuchronnym kierunkiem rozwoju branży morskiej energetyki wiatrowej? Czy jest w stanie wyprzeć człowieka? O obecnych rozwiązaniach i technologiach przyszłości mówi prof. dr hab. Zbigniew Korczewski z Politechniki Gdańskiej.
26.07.2022

Japonia planuje produkcję energii z prądów morskich

Japońska firma IHI podała, że zakończyła testy urządzenia pozwalającego generować energię z prądów morskich.
06.07.2022

Leviathan zezłomuje w sposób zrównoważony. Ekologiczny recykling od komina aż do stępki

Minęło ponad 10 lat od zatonięcia Costa Concordia i ponad 5 lat od wydania przez Komisję Unii Europejskiej uaktualnionych przepisów regulujących recykling statków przeznaczonych na złom. W świecie żeglugowym powszechnie wiadomo, że złomowanie statków to termin umowny.
20.06.2022

[WIDEO] Offshore: pierwsze na świecie punkty ładowania „morskich elektryków” zostaną zainstalowane na farmach wiatrowych u wybrzeży UK

Już tego lata, u wybrzeży Wielkiej Brytanii na farmach wiatrowych Lynn i Inner Dowsing, zostaną zainstalowane pierwsze na świecie morskie punkty ładowania statków elektrycznych - poinformował brytyjski Departament Transportu.
29.05.2022

Siła wiatru wesprze technologie odsalania wody

Startup technologiczny Hydro Wind Energy jest w trakcie opracowywania prototypów latawców napędzanych wiatrem morskim, które mają mogą znacząco wpłynąć na globalny rynek energii i odsalania wody.
10.01.2022

Naukowcy opracowali metodę ekstrakcji litu z wody morskiej

Naukowcy zaangażowani w realizację projektu KAUST opracowali bardziej opłacalną ekonomicznie metodę ekstrakcji litu z wody morskiej. Jest to niezbędny składnik akumulatorów zasilających pojazdy elektryczne, jednak gwałtownie rosnące zapotrzebowanie na lit spowoduje wyczerpanie jego zasobów na lądzie już 2080 roku.
06.01.2022

W maju w Poznaniu pierwsze w tej części Europy targi technologii wodorowych

Pierwsze w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej targi technologii wodorowych Forum H2Poland odbędą się w maju w Poznaniu. Nowa inicjatywa Grupy MTP ma służyć popularyzacji i wdrażaniu technologii wodorowych w kraju i tej części Europy.
05.01.2022

Sukces testów konwersji wychwytywania dwutlenku węgla w skruberach

Producent skruberów Langh Tech, który za pośrednictwem siostrzanej firmy Langh Ship jest jednocześnie armatorem, rozpoczął badania nad możliwością wychwytywania dwutlenku węgla na pokładach statków. Pierwsze testy zostały pomyślnie przeprowadzone na pokładzie jednej z flot Langh Ship, z wykorzystaniem istniejącej hybrydowej płuczki Langh Tech zainstalowanej na pokładzie.
31.12.2021

EDPR, Engie i Vestas przystępują do "bezprecedensowego" gigantycznego planu produkcji zielonego wodoru

Wielcy gracze konsorcjum GreenH2Atlantic planują instalację elektrolizera o mocy 100MW na terenie byłego zakładu węglowego.
29.12.2021

Pierwszy na świecie projekt Engie do magazynowania wodoru z MFW w podmorskich kawernach

Tractebel twierdzi, że formacje solne mogłyby przechowywać zielony H2 przetwarzany na morzu, aby pomóc w wyrównaniu podaży i popytu na ten surowiec.
27.12.2021

Pierwszy na świecie holownik napędzany metanolem już w 2023 roku?

Maritime Partners razem z Elliott Bay Design Group, e1 Marine i ABB ogłosili plany dotyczące budowy pierwszego na świecie zestawu holowniczego napędzanego metanolem już w 2023 roku.
02.12.2021

Jak transport morski wpłynie na opanowanie globalnego handlu wodorem i przyspieszenie transformacji eksportu energii?

Do 2050 roku nastąpi nawet sześciokrotny wzrost międzynarodowego zapotrzebowania na H2, a jedna trzecia morskiego handlu energią w świecie zerowej emisji netto będzie związana z tym niskoemisyjnym gazem – prognozuje WoodMac.
01.11.2021

Statek Maersk testuje system nawilżania powietrzem Silverstream

Fińska grupa technologiczna Wärtsilä, we współpracy z brytyjską spółką Silverstream Technologies, zajmującą się czystymi technologiami, zainstaluje na próbę autorski system nawilżania powietrzem na dużym kontenerowcu należącym do duńskiego Maerska.
10.10.2021

CLIMAREM opracował technologię spawania tytanu

Firma CLIMAREM opracowała, przetestowała i zatwierdziła technologię spawania tytanu. Technologia znajdzie swoje zastosowanie m.in. w przemyśle morskim i offshore.
10.09.2021

Bałtyckie innowacje. Polska w ogonie. Czas na nowy kurs

Kraje regionu Morza Bałtyckiego, polscy sąsiedzi, są liderami innowacji w Europie i świecie. Polska wciąż znajduje się w ogonie innowatorów. Polskie uczelnie z Wybrzeża maję szansę by „podciągnąć” nasz kraj w rankingu?
28.07.2021

Chiński biznesman przyznał się, że przemycał do ChRL amerykańską technologię morską

Chiński biznesman i biolog morski przyznał się w środę przed sądem federalnym w Bostonie, że nielegalnie przekazywał amerykańską technologię morską uniwersytetowi wojskowemu w Chinach. Uczelnia ta znana jest m.in. z prac nad podwodnymi dronami.
28.04.2021

Horyzont 2020: w ramach unijnego programu Polska uzyskała 660 mln euro

W Horyzont 2020, kończącym się, unijnym programie badań i innowacji, Polska uzyskała 660 mln euro. To o 65 proc. więcej, niż w analogicznym okresie poprzedniej edycji (2007-2013).
26.10.2020

Połączenie luksusu i ekologii: jachty hybrydowe

W ciągu ostatnich kilku lat elektryczne i hybrydowe układy napędowe zdobywają coraz większą popularność w przemyśle morskim. Liczba świadomych ekologicznie właścicieli jachtów, projektantów oraz stoczni stale rośnie, a tym samym sprawia, że jachty hybrydowe wkraczają do czołówki branży jachtowej.
13.10.2020

PKN Orlen chce pozyskać od wynalazców innowacyjne, ekologiczne technologie

PKN Orlen rozpoczął akcję Inventor Orlen Tech Day adresowaną do wynalazców z Europy i Azji. Celem jest pozyskanie innowacyjnych i przyjaznych środowisku technologii. Jak podkreśla koncern, akcja wpisuje się w ogłoszony tam niedawno plan stopniowego osiągania neutralności emisyjnej.
25.09.2020

Podwodne centrum danych firmy Microsoft wyłowione po dwóch latach [wideo]

Microsoft wyciągnął swoje drugie podwodne centrum danych z wody w Orkney w Szkocji. W ramach "Project Natick", firma technologiczna umieściła centrum danych 35 m pod wodą wiosną 2018 roku. Microsoft miał nadzieję, że wyrzucanie komputerów do oceanu może być rozwiązaniem przyszłości.
15.09.2020

Alfa Laval zwiększa jakość serwisu w terenie dzięki IFS Remote Assistance

IFS, globalny dostawca oprogramowania dla przedsiębiorstw, poinformował, że Alfa Laval, światowy lider w dziedzinie oddzielania, wymiany ciepła i technologii przepływów, wdrożył IFS Remote Assistance™ – oparte na rzeczywistości mieszanej oprogramowanie do współpracy, które łączy dwa strumienie wideo w czasie rzeczywistym w jedno interaktywne środowisko.
06.07.2020

Nowy robot do teleobecności obniży emisję CO2 o tysiące ton

Spółka zależna Blue Ocean Robotics, GoBe Robots, ogłosiła nową generację przyjaznych dla klimatu robotów do teleobecności w odpowiedzi na znaczący popyt w następstwie pandemii COVID-19.
01.07.2020

Autonomiczne i uzbrojone pojazdy wkraczają na pola walki. Będą patrolować granice na lądzie, morzu i w powietrzu

Maszyny coraz częściej zastępują zawodowych żołnierzy na polu walki. Dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii autonomicznych roboty wojskowe nowej generacji nie tylko pozwalają wykonywać część niebezpiecznych zadań zdalnie, ale w niektórych sytuacjach mogą także podejmować samodzielne decyzje na podstawie danych zebranych z inteligentnych czujników. Roboty będą wykorzystywane m.in. w procesach rozpoznania, transportu czy wsparcia ogniowego.
01.07.2020

Grupa ORLEN wdraża nową biotechnologię

W Grupie ORLEN powstaje pierwsza w Polsce instalacja wykorzystująca mikroorganizmy w procesie produkcyjnym na skalę przemysłową. Budowana w Trzebini instalacja będzie przekształcała surowce pochodzenia roślinnego w ekologiczny kwas mlekowy. Ma on szerokie zastosowanie między innymi w przemyśle chemicznym, spożywczym, farmaceutycznym, czy w rolnictwie. Na etapie pilotażu instalacja będzie wytwarzała 5 ton kwasu mlekowego rocznie, a docelowe moce, sięgające 5 000 ton rocznie, pozwolą pokryć całe krajowe zapotrzebowanie na ten produ
01.07.2020

Comp-Win Sp. z o.o.

Transport morski,Spedycja morska,Systemy dla logistyki,Planowanie logistyczne,Logistyka magazynowania,Logistyka produkcji,Koszty w logistyce,Zarządzanie transportem,Obieg dokumentów księgowych,Dystrybucja w logistyce,Transport w logistyce,Logistyka w usługach,Technologia informacyjna zastosowanie,Dystrybucja w logistyce,Rozwiązania it,Systemy dla firm,Rozwiązania dla firm,Systemy it,Informatyka dla firm,Optymalizacja procesów,Procesy biznesowe,Modelowanie procesów,Bmpn,Zarządzanie dostawami,Studium przypadku,logistyka w przedsiębiorstwie,zarządzanie informacją,Informacja w zarządzaniu,Kontrola w zarządzaniu,Logistyka w firmie,Logistyka zarządzaniu,

KD Consulting Krzysztof Dobiszewski

Projekty, ekspertyzy, nadzory techniczne, szkolenia.
projekty,ekspertyzy,nadzory techniczne,szkolenia,projektowe biura,technologia montażu,maszty,wieże,kominy,elektrownie wiatrowe,przemysł stoczniowy

Morski Instytut Rybacki - Państwowy Instytut Badawczy

Akwarium Gdyńskie,badania,Bałtyk,biologia,chemia,ekologia,ekonomika rybacka,ekspertyzy,MIR,nauka,oceanografia,polityka,połowy,projekty badawcze,przetwórstwo rybne,R/V Baltica,rybacy,rybactwo,rybak,rybołówstwo,ryby,statek,technologia,PIB

CMA CGM Mermaid debiutuje w Porcie Gdańsk

Dziś w terminalu Baltic Hub w Porcie Gdańsk miała miejsce widowiskowa chwila – pierwsze zawinięcie nowoczesnego kontenerowca CMA CGM Mermaid. 
24.04.2024

Mostostal Pomorze zaprasza na Baltexpo 2023!

Już 10-12 października kolejna edycja Baltexpo – renomowanych międzynarodowych targów morskich, które odbywają się co dwa lata w Gdańsku. Arkadiusz Aszyk, prezes zarządu Mostostal Pomorze, zaprasza do udziału w jednym z najważniejszych wydarzeń branżowych w regionie Morza Bałtyckiego.
24.09.2023

Damen Engineering Gdańsk zaprasza na Baltexpo 2023!

Już 10-12 października kolejna edycja Baltexpo – renomowanych międzynarodowych targów morskich, które odbywają się co dwa lata w Gdańsku. Katarzyna Romantowska-Jaskólska, dyrektor zarządzająca Damen Engineering Gdańsk, zaprasza do udziału w jednym z najważniejszych wydarzeń branżowych w regionie Morza Bałtyckiego.
15.09.2023

Stocznia Remontowa Nauta zaprasza na Baltexpo 2023!

Baltexpo to renomowane międzynarodowe targi morskie, które odbywają się co dwa lata w Gdańsku. Monika Kozakiewicz, prezes Stoczni Remontowej Nauta, zaprasza do udziału w jednym z najważniejszych wydarzeń branżowych w regionie Morza Bałtyckiego.
06.09.2023

Seaway7: globalna perspektywa dla polskiego offshore wind

Rozwój sektora offshore wind nabiera tempa. To generuje określone wyzwania, a Seaway7 ma konkretną ofertę rozwiązań. Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku , Business Development Director w Seaway7, opowiedział nam o kluczowych aspektach działalności firmy i jej zaangażowaniu w Polsce.
16.08.2023

Wirtualna rzeczywistość za progiem – nowy showroom Flint Systems

Symulatory VR produkowane przez Flint Systems wyznaczają całkiem nową jakość na rynku szkoleniowym. Kolejne gałęzie przemysłu coraz chętniej czerpią z innowacyjnych rozwiązań, a tempo postępu technicznego nieustannie poszerza zakres możliwości ich wykorzystania. Ma to widoczny wpływ na rozwój firmy zarówno poprzez powiększanie zespołu, jak i przestrzeni biurowej. Z tego także powodu Flint Systems udostępniło nowy, przestronny showroom, który pozwoli prezentować opracowywane przez firmę narzędzia w jeszcze lepszych warunkach oraz w pełnym spektrum ich potencjału treningowego.
17.05.2023

Zobacz, jak w Porcie Gdynia działa nowoczesny system GBAS-RTK

W Porcie Gdynia w pełni działa już nowoczesny system GBAS-RTK. To najbezpieczniejszy na świecie mechanizm naprowadzania statków. Umożliwia on wyznaczanie pozycji jednstek z dokładnością do kliku cm.
11.09.2019

Wokół portów powstaje sieć informatyczna bazująca na technologiach kosmicznych

Wokół portów powstaje sieć informatyczna, która bazuje na technologiach kosmicznych – powiedział prof. Marek Grzybowski, przewodniczący zarządu Baltic Sea & Space Cluster podczas konferencji „Sea Port + Space Infrastructure. Synergic Network Under Common Management”, która w czwartek odbyła się w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu w Gdyni. Jej uczestnicy rozmawiali m.in. o rozwiązaniach przyszłości, które już wkrótce mogą mieć zastosowanie w portach i w żegludze.
23.11.2018

BALTEXPO 2017: Polskie rozwiązania doceniane na całym świecie

Nowoczesne technologie, innowacyjne rozwiązania i oferta doceniana w kraju i zagranicą. Międzynarodowe Targi Morskie i Konferencje BALTEXPO 2017 to jedyne w kraju wydarzenie o takiej randze gromadzące w jednym miejscu wszystkie firmy związane z gospodarką morską. W tym roku bierze w nich udział ponad 280 firm i instytucji z 19 krajów.
13.09.2017

Dziękujemy za wysłane grafiki.