Po instalacji demonstratora broni laserowej (laser weapon demonstrator, LWD) na pokładzie niemieckiej fregaty FGS Sachsen w czerwcu 2022 roku, pomyślnie zakończono próby broni laserowej w środowisku morskim. W przedsięwzięcie są zaangażowane MBDA Deutschland GmbH i Rheinmetall.
Podczas prób obejmujących ogółem sześć przedsięwzięć trwających prawie rok, skuteczność bojowa demonstratora broni laserowej została sprawdzona w coraz bardziej złożonych scenariuszach i realistyczniejszych warunkach działania przeciwko różnym typom celów. Obejmowało to wszystkie aspekty, począwszy od wykrywania i śledzenia celów, w tym bardzo szybkich i zwrotnych. Sprawdzano przy tym wzajemne oddziaływanie czujników, systemów dowodzenia i uruchamiania broni oraz efektorów, możliwe zasady zaangażowania i oczywiście skuteczne atakowanie celów wysokoenergetyczną wiązką lasera. Zaangażowane w to przedsięwzięcie firmy odpowiadały za rozwój, budowę a także wsparcie podczas prób zaplanowanych i zorganizowanych przez Federalne Biuro ds. Wyposażenia, Technologii Informacyjnych i Wsparcia Eksploatacyjnego Bundeswehry (Bundesamt für Ausrüstung, Informationstechnik und Nutzung der Bundeswehr, BAAINBw). Wchodziły też w skład Grupy Roboczej ds. Demonstratorów Marynarki Wojennej Wysokoenergetycznych Laserów Laserowych (ARGE).
Fot. Rheinmetall
LWD przeprowadził ponad sto strzelań testowych na pokładzie fregaty i miał udowodnić, że laser jest w stanie skutecznie razić cele w środowisku morskim. Na zakończenie prób możliwości zostały pomyślnie zademonstrowane podczas dwóch dni VIP przed wysokimi rangą przedstawicielami BAAINBw, Biura Planowania Obronnego Bundeswehry (Planungsamt der Bundeswehr, PlgABw), a także marynarek wojennych Niemiec, Holandii, Norwegii i Wielkiej Brytanii. W ramach pokazu zrealizowano scenariusz, w którego trakcie z pokładu fregaty broń laserowa zestrzeliła drona. Ogromny sukces kampanii testowej miał być efektem doskonałej współpracy pomiędzy BAAINBw a podległymi jej zespołami, w tym załogi GFS Sachsen i zespołu ARGE.
Próby z bronią laserową rozpoczęto w 2021 roku. W lipcu ubr. w Zatoce Eckernförde przeprowadzono testy przeciwlotniczego systemu laserowego w ramach testów na zaangażowanej w to fregacie typu Sachsen, stającej się dzięki temu niejako pionierem rozwoju tej technologii, a jej załoga zdobywała w związku z tym istotne doświadczenie. System ten ma służyć również zwalczaniu bezzałogowych systemów powietrznych (dronów) i innych celów, w tym pocisków przeciwokrętowych. Po prawie roku testów BAAINBw i przemysł obronny zdobyli cenną wiedzę na temat możliwości operacyjnych, wydajności i potencjału rozwojowego wysokoenergetycznych efektorów laserowych.
Obecnie LWD przechodzi szczegółowe badania, po których zostanie przekazany do Centrum Technicznego Bundeswehry 91 znajdującego się w Meppen. Wyniki testów i późniejsza analiza posłużą do minimalizacji zagrożeń w wykorzystaniu w ewentualnej, kolejnej fazie testów, czyli opracowaniu operacyjnego systemu broni laserowej. Ustalono także wstępne warunki opracowania okrętowej broni z prawdziwego zdarzenia. Firmy zaangażowane w to innowacyjne i przyszłościowe przedsięwzięcie rozpoczęły wewnętrzne przygotowania do fazy rozwojowej w ramach swojego zakresu odpowiedzialności.
Jako uzupełnienie systemów uzbrojenia i rakiet kierowanych, operacyjny system broni laserowej ma w ramach dalszego rozwoju szczególnie nadawać się do zwalczania zagrożeń ze strony dronów, rojów dronów, łodzi motorowych i ewentualnie rakiet z bliskiej lub bardzo bliskiej odległości. Ponadto w przyszłości mógłby zostać ulepszony pod kątem niszczenia rakiet naddźwiękowych, rakiet oraz pocisków moździerzowych i artyleryjskich. Doświadczenia z użycia dronów podczas wojny na Ukrainie, w tym morskich akcji wymierzonych w okręty ma pozwolić skuteczniej zwalczać tak morskie, jak powietrzne, bezzałogowe maszyny.
Do portu w Birmie wpłynęły chińskie okręty w celu przeprowadzenia manewrów morskich
Tragiczne skutki sztormów na Morzu Czarnym i Śródziemnym. Fale rzucały statkami jak zabawkami
Marynarka Wojenna obchodzi 105. rocznicę swojego utworzenia
Kolejna próba ataku na Izrael. Amerykański okręt skutecznie neutralizuje zagrożenie
Zarzut dla armatora jachtu Galar Gdański I
Kolejny atak na statek powiązany z Izraelem. Tym razem w Zatoce Adeńskiej