• <

"Gwiezdne wojny" po niemiecku. Udany test broni laserowej na fregacie

22.09.2023 14:06 Źródło: Rheinmetall
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo "Gwiezdne wojny" po niemiecku. Udany test broni laserowej na fregacie

Partnerzy portalu

Fot. Deutsche Marine

Po instalacji demonstratora broni laserowej (laser weapon demonstrator, LWD) na pokładzie niemieckiej fregaty FGS Sachsen w czerwcu 2022 roku, pomyślnie zakończono próby broni laserowej w środowisku morskim. W przedsięwzięcie są zaangażowane MBDA Deutschland GmbH i Rheinmetall.

Podczas prób obejmujących ogółem sześć przedsięwzięć trwających prawie rok, skuteczność bojowa demonstratora broni laserowej została sprawdzona w coraz bardziej złożonych scenariuszach i realistyczniejszych warunkach działania przeciwko różnym typom celów. Obejmowało to wszystkie aspekty, począwszy od wykrywania i śledzenia celów, w tym bardzo szybkich i zwrotnych. Sprawdzano przy tym wzajemne oddziaływanie czujników, systemów dowodzenia i uruchamiania broni oraz efektorów, możliwe zasady zaangażowania i oczywiście skuteczne atakowanie celów wysokoenergetyczną wiązką lasera. Zaangażowane w to przedsięwzięcie firmy odpowiadały za rozwój, budowę a także wsparcie podczas prób zaplanowanych i zorganizowanych przez Federalne Biuro ds. Wyposażenia, Technologii Informacyjnych i Wsparcia Eksploatacyjnego Bundeswehry (Bundesamt für Ausrüstung, Informationstechnik und Nutzung der Bundeswehr, BAAINBw). Wchodziły też w skład Grupy Roboczej ds. Demonstratorów Marynarki Wojennej Wysokoenergetycznych Laserów Laserowych (ARGE).

Fot. Rheinmetall

LWD przeprowadził ponad sto strzelań testowych na pokładzie fregaty i miał udowodnić, że laser jest w stanie skutecznie razić cele w środowisku morskim. Na zakończenie prób możliwości zostały pomyślnie zademonstrowane podczas dwóch dni VIP przed wysokimi rangą przedstawicielami BAAINBw, Biura Planowania Obronnego Bundeswehry (Planungsamt der Bundeswehr, PlgABw), a także marynarek wojennych Niemiec, Holandii, Norwegii i Wielkiej Brytanii. W ramach pokazu zrealizowano scenariusz, w którego trakcie z pokładu fregaty broń laserowa zestrzeliła drona. Ogromny sukces kampanii testowej miał być efektem doskonałej współpracy pomiędzy BAAINBw a podległymi jej zespołami, w tym załogi GFS Sachsen i zespołu ARGE.

Próby z bronią laserową rozpoczęto w 2021 roku. W lipcu ubr. w Zatoce Eckernförde przeprowadzono testy przeciwlotniczego systemu laserowego w ramach testów na zaangażowanej w to fregacie typu Sachsen, stającej się dzięki temu niejako pionierem rozwoju tej technologii, a jej załoga zdobywała w związku z tym istotne doświadczenie. System ten ma służyć również zwalczaniu bezzałogowych systemów powietrznych (dronów) i innych celów, w tym pocisków przeciwokrętowych. Po prawie roku testów BAAINBw i przemysł obronny zdobyli cenną wiedzę na temat możliwości operacyjnych, wydajności i potencjału rozwojowego wysokoenergetycznych efektorów laserowych.

Obecnie LWD przechodzi  szczegółowe badania, po których zostanie przekazany do Centrum Technicznego Bundeswehry 91 znajdującego się w Meppen. Wyniki testów i późniejsza analiza posłużą do minimalizacji zagrożeń w wykorzystaniu w ewentualnej, kolejnej fazie testów, czyli opracowaniu operacyjnego systemu broni laserowej. Ustalono także wstępne warunki opracowania okrętowej broni z prawdziwego zdarzenia. Firmy zaangażowane w to innowacyjne i przyszłościowe przedsięwzięcie rozpoczęły wewnętrzne przygotowania do fazy rozwojowej w ramach swojego zakresu odpowiedzialności.

Jako uzupełnienie systemów uzbrojenia i rakiet kierowanych, operacyjny system broni laserowej ma w ramach dalszego rozwoju szczególnie nadawać się do zwalczania zagrożeń ze strony dronów, rojów dronów, łodzi motorowych i ewentualnie rakiet z bliskiej lub bardzo bliskiej odległości. Ponadto w przyszłości mógłby zostać ulepszony pod kątem niszczenia rakiet naddźwiękowych, rakiet oraz pocisków moździerzowych i artyleryjskich. Doświadczenia z użycia dronów podczas wojny na Ukrainie, w tym morskich akcji wymierzonych w okręty ma pozwolić skuteczniej zwalczać tak morskie, jak powietrzne, bezzałogowe maszyny.

Dziękujemy za wysłane grafiki.