• <

Wynik wyszukiwania - "tajwan" - Wiadomości

Statki dostarczone przez Damen będą obsługiwać tajwańskie morskie farmy wiatrowe

Damen Shipyards podpisał 21 listopada br. umowę z Ta San Shang Marine Co. Ltd, spółką joint venture pomiędzy Mitsui O.S.K. Lines, Ltd. z Japonii i Ta Tong Marine Co., Ltd. z Tajwanu na dostawę nowego statku do usług budowlanych CSOV (Commissioning Service Operation Vessels). Oznaczony jako 9020 będzie przeznaczony do prac budowlanych i eksploatacji farm wiatrowych na morzu, ulokowanych w pobliżu wyspy.
21.11.2023

Analityk OSW: kryzys wokół Tajwanu będzie miał ogromne konsekwencje dla całego świata, w tym dla Polski

Różnice między Tajwanem a Chinami są coraz większe i prędzej czy później doprowadzi to do kryzysu, który będzie miał daleko idące konsekwencje dla całego świata, w tym dla Polski; zagrozi światowej gospodarce i da Rosji możliwość agresywnych działań w Europie – ocenia w rozmowie z PAP analityk Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) dr Michał Bogusz, autor nowej analizy pt. „Krzemowa tarcza: Tajwan w rywalizacji mocarstw”.
17.11.2023

Biden o konflikcie chińsko-tajwańskim na Morzu Południowochińskim: nie doprowadziło to do otwartego konfliktu

Przywracamy kontakty między wojskami USA i Chin i uzgodniliśmy z Xi Jinpingiem, że będziemy mogli do siebie zadzwonić w razie kryzysu - powiedział w środę prezydent USA Joe Biden podczas konferencji po spotkaniu z przewodniczącym ChRL. Xi miał zwrócić uwagę na sprawę Tajwanu jako "najniebezpieczniejszy" problem w stosunkach obu mocarstw.
16.11.2023

Van Oord z kontraktami na projekty morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim i Tajwanie

Holenderska firma Van Oord zrealizuje nowe projekty dla morskiej energetyki wiatrowej: Baltic Power na Morzu Bałtyckim oraz Greater Changhua 2b i 4 na Tajwanie. Kontrakty mają łączną wartość ponad 500 mln euro. Po uruchomieniu dwie morskie farmy wiatrowe będą dostarczać energię odnawialną do około 2,5 miliona gospodarstw domowych.
09.11.2023

Chińska armia w stanie gotowości po przelocie amerykańskiego samolotu patrolowego nad Cieśniną Tajwańską

Amerykański samolot zwiadowczy P-8A Poseidon przeleciał w czwartek nad Cieśniną Tajwańską – poinformowała marynarka wojenna USA. Jego ruchom przyglądało się chińskie wojsko, które oświadczyło, że "pozostaje w stanie wysokiej gotowości przez cały czas".
12.10.2023

Były premier Australii: rosnąca presja militarna w Cieśninie Tajwańskiej ma kluczowe znaczenie dla globalnego bezpieczeństwa i pokoju

Przemawiając na dorocznym forum dialogu regionalnego Yushan w Tajpej były premier Australii Scott Morrison powiedział w środę, że jego decyzja o przekazaniu śmiercionośnej broni Ukrainie po inwazji na ten kraj Rosji miała szersze znaczenie; chodziło o okazanie sprzeciwu wobec rosnącego autorytaryzmu na świecie, także ze strony Chin.
11.10.2023

Prezydent Tajwanu uspokaja w kwestii Chin i sytuacji w Cieśninie Tajwańskiej

Nie prowokujemy, nie działamy pochopnie i absolutnie nie ugniemy się pod presją Chin – oświadczyła we wtorek w Tajpej prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen w orędziu wygłoszonym z okazji święta narodowego. Głowa państwa stwierdziła, że żadna ze stron nie powinna samemu zmieniać status quo.
10.10.2023

Jedna ofiara śmiertelna i ponad 300 rannych po przejściu tajfunu Koinu

Potężny tajfun Koinu przeszedł w czwartek nad południową częścią Tajwanu powodując śmierć jednej osoby i obrażenia u 304. W związku z żywiołem w wielu miastach ogłoszono dzień wolny od pracy i zajęć szkolnych. Służby meteorologiczne odnotowały najsilniejsze w historii kraju podmuchy wiatru wiejącego z prędkością 342,72 km/godz. na południowo-wschodniej wyspie Orchid.
05.10.2023

W Tajwanie zwodowano pierwszy rodzimej konstrukcji okręt podwodny. Ma być kluczowy dla obronności kraju

Okręt podwodny, jeśli pomyślnie przejdzie testy, będzie ważnym krokiem w wieloletnim projekcie mającym na celu wzmocnienie obrony wyspy i odstraszanie przed chińską marynarką wojenną – pisze w czwartek agencja Reutera. Czwartkowej ceremonii wodowania i nadania nazwy prototypowi w stoczni w Kaohsiung na południu kraju przewodniczyła prezydent Tsai Ing-wen. Chiński resort obrony nazwał działania Tajwanu "głupim nonsensem".
28.09.2023

Zdaniem Pekinu celem chińskich ćwiczeń wokół Tajwanu jest "zwalczanie arogancji separatystów"

Celem ostatnich ćwiczeń chińskich sił zbrojnych wokół Tajwanu jest "zwalczanie arogancji wojsk separatystów" - oświadczyła w środę przedstawicielka rządu w Pekinie. Władze Tajwanu niemal codziennie informują o narastającej aktywności chińskiego lotnictwa, marynarki wojennej,a od niedawna także wojsk lądowych, w rejonie wyspy.
27.09.2023

Tajwan chce znacząco wzmocnić swoje zdolności obronne dzięki okrętom podwodnym

Ministerstwo Obrony Tajwanu potwierdza, że siły morskie oczekują już w 2027 roku wprowadzić do służby dwa nowe, opracowane w kraju okręty podwodne. Wyposażając je w torpedy i rakiety do działań nawodnych i podwodnych władze w Tajpej liczą na znaczące wzmocnienie obronności kraju i zapewnić tym samym skuteczną metodę odstraszania wobec sił morskich Chin, które regularnie dopuszczają się naruszania morskich granic. Z racji na to, że Pekin traktuje wyspę, jako swoje terytorium, groźba inwazji stale wisi w powietrzu.
25.09.2023

Northland Power i Mitsui inwestują 6,5 mld dolarów w morskie farmy wiatrowe u wybrzeży Tajwanu

Kanadyjski producent energii Northland Power oraz japońska firma Mitsui & Co ogłosiły ostateczną decyzję inwestycyjną dotyczącą wartego 6,5 miliarda dolarów projektu Hai Long Offshore Wind Power Project w Tajwanie. Projekt zakłada budowę 73 dużych turbin wiatrowych zlokalizowanych w odległości 45-70 kilometrów od wybrzeża Changhua County na zachodnim wybrzeżu Tajwanu.
25.09.2023

Tajwan. Resort obrony: ponad 100 chińskich samolotów bojowych aktywnych w pobliżu wyspy

Ministerstwo obrony Tajwanu poinformowało, że w ciągu ostatnich 24 godzin wykryło wokół wyspy 103 chińskie samoloty bojowe, "co stanowi najwyższą w ostatnim czasie liczbę".
18.09.2023

Chiński resort obrony: USA muszą zerwać relacje wojskowe z Tajwanem, przestać ingerować na Morzu Południowochińskim

Ministerstwo obrony Chin zażądało w czwartek od władz Stanów Zjednoczonych, aby zerwały wszelkie relacje wojskowe z Tajwanem. Oskarżyło również USA o ingerencje w sprawy Morza Południowochińskiego. Chińskie wojsko ćwiczy tymczasem na zachodnim Pacyfiku.
14.09.2023

68 chińskich samolotów aktywnych w okolicy Tajwanu

W czwartek Chiny wysłały 68 samolotów wojskowych i 10 okrętów do działań w okolicy Tajwanu – podało tajwańskie ministerstwo obrony.
14.09.2023

Przywódca Chin chce zwiększenia gotowości bojowej sił zbrojnych w związku z sporem na Morzu Południowochińskim

Przywódca ChRL Xi Jinping wezwał armię do wszechstronnego podnoszenia gotowości bojowej, poinformowała w niedzielę oficjalna chińska agencja prasowa Xinhua, relacjonując niedawną inspekcję Xi w jednostce wojskowej na północnym wschodzie Chin.
10.09.2023

Kanadyjska fregata na ćwiczeniach w pobliżu Tajwanu

Kanadyjska fregata HMCS Ottawa (FFH-341) i amerykański niszczyciel rakietowy USS Ralph Johnson (DDG-114) przepłynęły przez Cieśninę Tajwańską, między Tajwanem a kontynentalnymi Chinami, podały w sobotę kanadyjskie media.
10.09.2023

Tajwan. Tajfun powoduje odwołanie lotów i rejsów

Loty krajowe zostały odwołane, a prawie 3 tys. osób ewakuowano przed nadejściem w niedzielę tajfunu Haikui, który według przewidywań przyniesie ulewne deszcze i silny wiatr na południu i wschodzie wyspy.
03.09.2023

Chińskie władze odesłały do Hongkongu ostatniego z 12 Hongkończyków, którzy usiłowali zbiec motorówką na Tajwan

Chińskie władze zwolniły ostatniego członka 12-osobowej grupy hongkońskich aktywistów schwytanych przez chińską straż przybrzeżną podczas próby ucieczki łodzią motorową na Tajwan w sierpniu 2020 r. – informuje we wtorek hongkoński portal HKFP. Tang Kai-yin, uznany za organizatora akcji, spędził w więzieniu w południowych Chinach trzy lata.
22.08.2023

Plotka o katastrofie chińskiego okrętu podwodnego wywołała chaos w sieci

Wczoraj w Internecie pojawiły się informacje, o rzekomej katastrofie chińskiego okrętu podwodnego podczas ostatnich manewrów w Cieśninie Tajwańskiej. Informacja zelektryzowała komentatorów, ale jest najpewniej fałszywa.
22.08.2023

Tajwan. Władze: 45 chińskich samolotów wojskowych i 9 okrętów aktywnych w pobliżu wyspy

W niedzielę rano czasu lokalnego Chiny wysłały 45 samolotów wojskowych i dziewięć okrętów do działań w pobliżu Tajwanu – podało tajwańskie ministerstwo obrony.
20.08.2023

Tajwan. 26 chińskich samolotów przekroczyło Cieśninę Tajwańską, w okolicy operuje 8 chińskich okrętów

26 chińskich samolotów wojskowych przekroczyło w sobotę medianę Cieśniny Tajwańskiej, stanowiącą nieoficjalną strefę buforową między oboma stronami – podało tajwańskie ministerstwo obrony.
19.08.2023

Chiny rozpoczęły manewry wokół Tajwanu, które mają być "poważnym ostrzeżeniem"

Chińska armia rozpoczęła w sobotę manewry wokół Tajwanu, które - jak zakomunikowano - "mają być poważnym ostrzeżeniem dla sił separatystycznych" a także wyrazem niezadowolenia z pobytu na terytorium USA wiceprezydenta Tajwanu Williama Lai.
19.08.2023

Wiceprezydent Tajwanu: działania wojskowe Chin byłyby ingerencją w nasze wybory

Wiceprezydent Tajwanu William Lai stwierdził, że wszelkie działania militarne Chin w reakcji na jego krótkie wizyty w USA byłyby próbą ingerencji w wybory na wyspie – podaje agencja Reutera. Chiński minister obrony Li Shangfu przestrzegał tego samego dnia w Moskwie, że wszelkie próby ograniczania Chin poprzez wykorzystanie Tajwanu "z pewnością zakończą się niepowodzeniem".
16.08.2023

Pięć chińskich okrętów wojennych w okolicach Tajwanu

Dziesięć chińskich samolotów wojskowych przekroczyło linię mediany w Cieśninie Tajwańskiej – poinformował w środę resort obrony Tajwanu. Linia mediany uznawana jest za nieformalną granicę aktywności militarnej pomiędzy ChRL i Tajwanem, po której przekroczeniu dozwolone jest otwarcie ognia przez obronę drugiej strony.
09.08.2023

Seatech prezentuje zeroemisyjny katamaran przeznaczony do prac portowych

Projekt realizowany przez polsko-tajwańskie konsorcjum ma być zeroemisyjną jednostką do zbierania odpadów w portach i na obszarach przybrzeżnych.
23.07.2023

Gen. Mark Milley: USA i nasi sojusznicy muszą przyspieszyć dostawy broni na Tajwan

Stany Zjednoczone i nasi sojusznicy muszą przyspieszyć dostawy broni na Tajwan w najbliższych latach, aby pomóc wyspie w obronie swojego terytorium - oświadczył w piątek na konferencji prasowej w Tokio przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów armii USA gen. Mark Milley.
14.07.2023

Japonia. Ministerstwo obrony zaobserwowało dwie rosyjskie korwety pływające w pobliżu Tajwanu i Okinawy

Na wodach w pobliżu Tajwanu i japońskiej wyspy Okinawa odnotowaliśmy w ciągu czterech ostatnich dni obecność dwóch korwet rosyjskiej marynarki wojennej; monitorujemy ich aktywność - poinformowało w piątek wieczorem ministerstwo obrony Japonii.
01.07.2023

Tajwan. Dwie rosyjskie korwety marynarki wojennej przepłynęły w pobliżu wyspy

Tajwańskie ministerstwo obrony poinformowało we wtorek wieczorem czasu lokalnego o wykryciu dwóch korwet rosyjskiej marynarki wojennej przepływających na wschód od wyspy. W odpowiedzi resort obrony wysłał samolot i łodzie - podała w środę agencja Reutera.
28.06.2023

Osiem chińskich samolotów przekroczyło środkową linię Cieśniny Tajwańskiej

Ministerstwo obrony Tajwanu poinformowało, że osiem samolotów wojskowych ChRL przekroczyło w sobotę środkową linię Cieśniny Tajwańskiej, prawie docierając do strefy przyległej do morza terytorialnego kraju.
25.06.2023

Okręt Straży Wybrzeża USA pokonał Cieśninę Tajwańską. Chiny skarżą się na prowokacje

Zaledwie kilka dni po wizycie sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena w Pekinie na szczycie z prezydentem Chin Xi Jinpingiem, jednostka US Coast Guard, USCGC Stratton (752), przeszła Cieśninę Tajwańską, co było symbolicznym ruchem demonstrującym solidarność USA z władzami w Tajpej.
23.06.2023

Chińska grupa uderzeniowa lotniskowca przepłynęła przez Cieśninę Tajwańską

Chińska grupa uderzeniowa lotniskowca przepłynęła w środę przez Cieśninę Tajwańską - poinformowało ministerstwo obrony w Tajpej, cytowane przez Reutersa. Dodało, że był to lotniskowiec Shandong.
21.06.2023

Chiny planują wybudować wojskowy ośrodek szkoleniowy na Kubie

Chiny i Kuba negocjują obecnie plany budowy wojskowego ośrodka szkoleniowego na wyspie, co wywołało alarm w USA, które obawiają się chińskich żołnierzy i operacji wywiadowczych, jakie mogłyby być przeprowadzane z odległości zaledwie 160 kilometrów od amerykańskiego wybrzeża - pisze we wtorek dziennik "Wall Street Journal".
20.06.2023

Demonstracja morskich potęg na Pacyfiku. Chiny i USA prowadzą swoje ćwiczenia na morzu

Chińska marynarka wojenna rozpoczęła we wtorek manewry z użyciem ostrej amunicji na Morzu Wschodniochińskim na północ od Tajwanu. Wcześniej wysłała nowy typ samolotu rozpoznawczego, który mógł gromadzić dane wywiadowcze w związku z trwającymi na zachodnim Pacyfiku ćwiczeniami wojsk USA i ich sojuszników.
13.06.2023

Chińskie samoloty przekroczyły medianę Cieśniny Tajwańskiej

Tajwan poderwał w niedzielę myśliwce, gdy 10 chińskich samolotów wojskowych przekroczyło linię mediany Cieśniny Tajwańskiej, a cztery chińskie okręty przeprowadzały "patrole bojowe" - poinformował resort obrony Tajwanu.
11.06.2023

Chiny ostrzegły przed sojuszami wojskowymi "typu NATO" w rejonie Azji i Pacyfiku

Chiński minister obrony Li Shangfu występując w niedzielę na konferencji bezpieczeństwa w Singapurze, zorganizowanej w ramach tzw. Dialogu Shangri-La, ostrzegł przed tworzeniem w regionie Azji i Pacyfiku sojuszy wojskowych "typu NATO". Skrytykował też politykę USA w regionie.
04.06.2023

Chiński lotniskowiec przepłynął przez Cieśninę Tajwańską

Chiński lotniskowiec Shandong przepłynął w sobotę przez Cieśninę Tajwańską w asyście dwóch innych okrętów wojennych – oświadczyło tajwańskie ministerstwo obrony.
27.05.2023

Samolot zwiadowczy marynarki wojennej USA przeleciał przez Cieśninę Tajwańską

Samolot zwiadowczy typu P-8A Poseidon amerykańskiej marynarki wojennej przeleciał w piątek nad wodami międzynarodowymi przez Cieśninę Tajwańską – ogłosiła VII Flota US Navy. Poprzedni taki przelot spotkał się ze stanowczym protestem Chin.
28.04.2023

Chiny: władze reagują na pomysł patroli okrętów z UE w Cieśninie Tajwańskiej

Władze Chin będą utrzymywały czujność i będą gotowe na wszelkie próby szkodzenia suwerenności i integralności terytorialnej kraju – oświadczyło w środę chińskie rządowe biuro ds. Tajwanu w reakcji na apele o patrolowanie Cieśniny Tajwańskiej przez okręty krajów UE.
26.04.2023

Eksperci: konflikt o Tajwan wywołałby światowy kryzys gospodarczy, zagroził bezpieczeństwu Europy

Konflikt w Cieśninie Tajwańskiej poważnie zakłóciłby dostawy półprzewodników i doprowadził do globalnego kryzysu gospodarczego; odciągnąłby też uwagę USA od wschodniej flanki NATO, zagrażając bezpieczeństwu Polski i innych państw regionu – oceniają eksperci.
23.04.2023

Szef MSZ Chin grozi stronie broniącej niezależności Tajwnau. "Ci, którzy bawią się ogniem na Tajwanie, w końcu się sparzą"

Minister spraw zagranicznych Chin Qin Gang powiedział w piątek w Szanghaju, że obie strony Cieśniny Tajwańskiej należą do Chin i że jest to właściwe i słuszne, aby Chiny utrzymały swoją suwerenność.
21.04.2023

Przeciwokrętowe harpuny wzmocnią tajwańską obronę

Tajwan kupi 400 wystrzeliwanych z lądu amerykańskich manewrujących pocisków Harpoon, przeznaczonych do zwalczania celów nawodnych. Jest to wynikiem rosnącego zagrożenia ze strony Chin.
18.04.2023

Wywiad amerykański obawia się, że Waszyngton nie zdoła przewidzieć nadchodzącej inwazji Chin na Tajwan

Przedstawiciele amerykańskich służb wywiadowczych wyrażają obawy, że USA nie będą w stanie zidentyfikować wczesnych sygnałów ostrzegawczych przed inwazją Chin na Tajwan. W oparciu o wyciekłe do mediów, tajne dokumenty Pentagonu, zwracają też uwagę na nasilającą się agresję Pekinu.
16.04.2023

Chiny wystrzeliły satelitę meteorologicznego. Spadające resztki rakiety nie zagroziły Tajwanowi

Reuters poinformował, że Chiny wystrzeliły w niedzielę satelitę meteorologicznego. W czasie startu cywilny ruch lotniczy dostosował trasy, aby uniknąć narzuconej przez Chiny strefy zakazu lotów na północ od Tajwanu, którą Pekin wprowadził ze względu na możliwość spadających resztek rakiety.
16.04.2023

Chiny ogłosiły zakończenie manewrów, ale ich samoloty i okręty pozostały w pobliżu Tajwanu

Chińskie samoloty wojskowe i okręty wciąż znajdowały się w pobliżu Tajwanu po ogłoszeniu przez Pekin zakończenia trzydniowych manewrów – podało we wtorek tajwańskie ministerstwo obrony. Prezydent Tajwanu Caj Ing-wen skrytykowała ćwiczenia jako przejaw nieodpowiedzialności.
11.04.2023

Rzecznik KE: Unia Europejska ma jasne stanowisko w sprawie Chin; wzywamy do pokoju i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej

KE i UE mają jasne stanowisko wobec Państwa Środka - to polityka jednych Chin - powiedział we wtorek rzecznik Komisji Eric Mamer, pytany o wywiad prezydenta Emmanuela Macrona, w którym francuski przywódca poruszył m.in. kwestię statusu Tajwanu.
11.04.2023

Chiny. Armia po manewrach wokół Tajwanu: wojsko "gotowe do walki"

Chińska armia, po zakończeniu trzech dni manewrów na dużą skalę wokół Tajwanu, poinformowała w poniedziałek, że jest "gotowa do walki". Ćwiczenia symulowały blokadę wyspy i nastąpiły po wizycie prezydent Tajwanu w USA.
11.04.2023

Manewry chińskiej armii wokół Tajwanu odbywają się niedaleko terytorium Japonii

Trwające od piątku ćwiczenia chińskiej armii wokół Tajwanu odbywają się w odległości zaledwie 230 km od terytorium Japonii; w ciągu ostatnich dwóch dni odnotowaliśmy 120 startów i lądowań samolotów i helikopterów na lotniskowcu należącym do sił zbrojnych ChRL - powiadomił w poniedziałek japoński resort obrony, cytowany przez agencję Reutera.
10.04.2023

Wokół Tajwanu ćwiczenia wojskowe prowadzi dziewięć chińskich okrętów i 58 samolotów

Tajwańskie ministerstwo obrony poinformowało, że w ramach trzydniowych ćwiczeń wojskowych w niedzielę wokół Tajwanu manewry prowadzi 9 chińskich okrętów i 58 samolotów, w tym myśliwce i bombowce. USA zapewniły, że mają wystarczające środki i siły, by zapewnić pokój i stabilność w regionie.
09.04.2023

Chiny chcą kontrolować statki w Cieśninie Tajwańskiej. Fiasko dyplomacji?

Rząd w Pekinie ogłosił bezprecedensowe plany inspekcji i wejścia na pokłady cywilnych statków w Cieśninie Tajwańskiej. Zdaniem komentatorów może to doprowadzić do szeregu groźnych incydentów morskich w związku z napięciami między Państwem Środka z jednej, a Tajwanej i USA z drugiej strony.
07.04.2023

Chiński lotniskowiec w pobliżu Tajwanu przed spotkaniem prezydent Caj w USA

Grupa uderzeniowa chińskiego lotniskowca wpłynęła na wody na południowy wschód od Tajwanu – podał w środę tajwański resort obrony przed planowanym na ten dzień spotkaniem prezydent Tajwanu Caj Ing-wen ze spikerem Izby Reprezentantów USA Kevinem McCarthym w Kalifornii.
05.04.2023

Filipiny: USA uzyska dostęp do baz wojskowych niedaleko Tajwanu i spornego morza

Władze Filipin ogłosiły w poniedziałek lokalizację czterech dodatkowych baz wojskowych, do których będą miały dostęp siły USA. Trzy z nich leżą na wyspie Luzon niedaleko Tajwanu, a jedna – w prowincji Palawan blisko spornych obszarów Morza Południowochińskiego.
04.04.2023

Piłeś – nie płyń. Kontenerowiec uderza w nabrzeże, pilot pod wpływem

304-metrowy kontenerowiec Hyundai Tokyo przekroczył dozwoloną w porcie prędkość, po czym uderzył w nabrzeże podczas wejścia do portu Kaohsiung na Tajwanie. Jak się okazało, pilot, który sterował statkiem, był pod wpływem alkoholu.
23.03.2023

Tajwańskie wojsko ćwiczyło odparcie desantu. W tle narastająca presja militarna Chin

Japońska stacja NHK podała, że Siły Zbrojne Republiki Chińskiej (Tajwan) przeprowadziły w czwartek ćwiczenia odparcia symulowanego wrogiego desantu na północne wybrzeże wyspy. Wpisuje się to w narastającą presję militarną ze strony komunistycznych Chin.
23.03.2023

Chińska armia miała odpędzić amerykański niszczyciel ze swoich wód terytorialnych. Waszyngton zaprzecza

Władze Chin poinformowały, że amerykański niszczyciel rakietowy USS Milius wpłynął w czwartek na chińskie wody terytorialne na Morzu Południowochińskim i został z nich przepędzony; władze w Waszyngtonie zaprzeczają.
23.03.2023

Admirał US Navy: Autorytarne reżimy zagrażają międzynarodowemu ładowi

Szef dowództwa sił USA w regionie Indo-Pacyfiku (USIDNOPACOM) admirał John Aquilino stwierdził, że świat przechodzi od globalizacji w stronę ponownej rywalizacji mocarstw, a podstawy ładu międzynarodowego są atakowane przez autorytarne reżimy.
16.03.2023

28 chińskich samolotów wojskowych i 4 okręty aktywne w okolicy Tajwanu

W ciągu ubiegłych 24 godzin Chiny wysłały 28 samolotów wojskowych i 4 okręty do działań w okolicy kraju – podało we wtorek tajwańskie ministerstwo obrony.
15.03.2023

Tajwan kończy instalację morskiej farmy wiatrowej Formosa 2

Spółka projektowa Formosa 2 poinformowała, że kończy instalację turbin na terenie morskiej farmy wiatrowej na Tajwanie. 80%. z nich przesyła już energię do sieci.
13.03.2023

Wojna na Ukrainie i napięcie w regionie Indo-Pacyfiku wyzwaniami dla brytyjskich władz

W aktualizacji zintegrowanego przeglądu brytyjskiej polityki zagranicznej, obronnej i bezpieczeństwa wskazano, że najpilniejszym priorytetem w dziedzinie bezpieczeństwa jest rosyjska wojna na Ukrainie, ale ewentualny konflikt w regionie Indo-Pacyfiku może mieć jeszcze większe skutki.
13.03.2023

Chiny organizują efektowne manewry na Pacyfiku z ćwiczeniami desantu. Tajwan zaniepokojony

Marynarka Wojenna Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (Zhōngguó Rénmín Jiěfàngjūn Hǎijūn) zorganizowała pierwsze tak duże ćwiczenia na Oceanie Spokojnym, w trakcie których nacisk położono na działania okrętów desantowych i wsparcie operacji z nimi związanych. Do ćwiczeń zaangażowano również okręt desantowy-dok 075 Hainan, będący pływający bazą dla śmigłowców.
03.03.2023

Spięcie USA-Chiny. Amerykański samolot przeleciał nad Cieśniną Tajwańską. Pekin oburzony

Samolot zwiadowczy USA przeleciał nad Cieśniną Tajwańską. Chiny twierdzą, że to zagraża pokojowi
27.02.2023

Chińskie samoloty wojskowe i okręty były minionej doby aktywne w okolicy Tajwanu

W ciągu ostatnich 24 godzin Chiny wysłały 37 samolotów wojskowych i 6 okrętów do działań okolicy Tajwanu – podało w piątek tajwańskie ministerstwo obrony.
24.02.2023

Szczątki najprawdopodobniej chińskiego balonu meteorologicznego odnaleziono na jednej z wysp Tajwanu

Wojsko Tajwanu poinformowało w czwartek, że na odległej i strategicznie usytuowanej wyspie w pobliżu chińskiego wybrzeża znalazło szczątki najprawdopodobniej rozbitego balonu meteorologicznego pochodzącego z Chin.
17.02.2023

Były dowódca sił USA w Indo-Pacyfiku: czas jasno powiedzieć, że będziemy bronić Tajwanu

Były szef Dowództwa Indo-Pacyfiku USA adm. Harry Harris wezwał we wtorek w Kongresie do porzucenia "strategicznej dwuznaczności" wobec Tajwanu i jasnej deklaracji, że Ameryka będzie bronić wyspy, jeśli Chiny zdecydują się na inwazję. Ocenił też, że potrzeba obrony Tajwanu nie powinna oznaczać rezygnacji ze wspierania Ukrainy.
07.02.2023

Szef NATO: W czasie napięć międzynarodowych rośnie znaczenie partnerstwa w regionie Indo-Pacyfiku

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział dziś podczas wizyty w Japonii, że wojna na Ukrainie pokazała, że kwestie bezpieczeństwa w różnych częściach świata są ze sobą połączone. Podkreślił wagę bliskiej współpracy Sojuszu z partnerami w regionie Indo-Pacyfiku.
01.02.2023

Japonia i NATO ostrzegają przed coraz bliższą współpracą wojskową Rosji i Chin

Premier Japonii Fumio Kishida i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ostrzegli we wtorek w Tokio przed coraz większym zbliżeniem Rosji z Chinami w sferze militarnej w czasie rosyjskiej inwazji na Ukrainę i wzrostu aktywności chińskiego wojska w regionie Indo-Pacyfiku.
31.01.2023

Chińskie samoloty wojskowe i okręty aktywne w okolicy Tajwanu

W ciągu ubiegłych 24 godzin Chiny wysłały 31 samolotów wojskowych i 4 okręty do działań w okolicy kraju – podało w piątek tajwańskie ministerstwo obrony.
20.01.2023

Chiny prowokują, ale nie zaatakują? Pentagon o sytuacji wokoło Tajwanu

Chiny nasiliły prowokacyjne działania wokół Tajwanu, ale poważnie wątpię, by oznaczało to rychłą inwazję – powiedział szef Pentagonu Lloyd Austin po spotkaniu w gronie szefów resortów dyplomacji i obrony USA i Japonii. Austin zapowiedział też m.in. wzmocnienie amerykańskiego kontyngentu na japońskiej wyspie Okinawa.
12.01.2023

Chiny przeprowadziły kolejne ćwiczenia wojskowe wokół Tajwanu

Wojska chińskie przeprowadziły w niedzielę "wspólne patrole gotowości bojowej i aktualne ćwiczenia bojowe" - poinformowało dowództwo chińskich sił zbrojnych. Według komunikatu ćwiczono uderzenia z lądu i morza.
09.01.2023

Chiński lotniskowiec zbliżył się do terytorium USA

Chiński lotniskowiec Liaoning po raz pierwszy zbliżył się do należącego do USA terytorium Guam na Pacyfiku, gdzie mieszczą się amerykańskie bazy wojskowe; to ostrzeżenie dla Waszyngtonu w sprawie Tajwanu – podał propagandowy chiński dziennik „Global Times”.
30.12.2022

Marynarki Chin i Rosji ćwiczyły zwalczanie okrętów podwodnych w pobliżu Tajwanu

Chiny i Rosja zakończyły we wtorek siedmiodniowe wspólne manewry morskie w pobliżu Tajwanu – wynika ze środowych doniesień agencji Xinhua. Według chińskich mediów obie marynarki ćwiczyły między innymi wspólną blokadę morską i zwalczanie okrętów podwodnych.
28.12.2022

USA zaniepokojone "prowokacyjną aktywnością wojskową" Chin w rejonie Tajwanu

Biały Dom oświadczył że Stany Zjednoczone są zaniepokojone aktywnością wojskową Chin w rejonie Tajwanu, którą uważają za "prowokacyjną" i "destabilizującą", komentując w ten sposób skierowanie w rejon Tajwanu 71 chińskich samolotów i siedmiu okrętów.
26.12.2022

Chiny skierowały w rejon Tajwanu 71 samolotów bojowych i siedem okrętów wojennych

Tajwański resort obrony poinformował, że w ciągu 24 godzin w pobliżu wyspy operowały znaczne siły chińskie.
26.12.2022

Chiny. Wojsko przeprowadziło wokół Tajwanu "ćwiczenia uderzeniowe"

Armia Chin przeprowadziła w niedzielę w przestrzeni powietrznej i na morzu wokół Tajwanu "ćwiczenia uderzeniowe", uzasadniając je "prowokacjami" władz z Tajpej oraz Waszyngtonu - poinformowała agencja Reutera.
25.12.2022

Chińska armia: odpędziliśmy amerykański okręt na Morzu Południowochińskim

Chińska armia ogłosiła we wtorek, że odpędziła amerykański krążownik rakietowy, który miał „nielegalnie wtargnąć” na wody w pobliżu wysp Spratly na Morzu Południowochińskim. Pekin uważa większość tego morza za własne terytorium i spiera się o nie z innymi stolicami regionu.
29.11.2022

Szef Pentagonu: Chiny mogą wyciągnąć wnioski z reakcji świata na wojnę na Ukrainie

Chiny mogą wyciągnąć wnioski z tego, jak społeczność międzynardowa zareagowała na rosyjską agresję przeciwko Ukrainie w kontekście zamiarów ChRL wobec Tajwanu - oznajmił w środę szef Pentagonu Lloyd Austin. Jak ocenił, Pekin będzie myślał jak ochronić się przed podobnymi konsekwencjami.
23.11.2022

Resort obrony Tajwanu: 63 chińskie samoloty bojowe i cztery okręty aktywne w rejonie wyspy

W poniedziałek Chiny wysłały 63 samoloty bojowe, w tym 28 myśliwców, i cztery okręty wojenne do działań w rejonie Tajwanu – podało tajwańskie ministerstwo obrony.
07.11.2022

Komentator Bloomberga: Japonia szykuje się na możliwą wojnę z Chinami w związku z Tajwanem

Rosnące ryzyko chińskiej inwazji na Tajwan doprowadziło do „cichej rewolucji” w Tokio; japoński rząd ogłosił zwiększenie wydatków na obronność i zbrojenia, starając się przygotować kraj na możliwą wojnę – ocenił w poniedziałek komentator agencji Bloomberga Hal Brands.
07.11.2022

Chiny. Zmiany w armii sugerują większy nacisk na Tajwan; Tajpej szykuje się na wzmożoną presję

Przetasowania w kierownictwie chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (ALW) sugerują, że w nadchodzących latach skupi się ona w większym stopniu na Tajwanie. Ministerstwo obrony w Tajpej zapowiada reorganizację, by przygotować się na wzmożoną presję.
29.10.2022

USA. Elon Musk proponuje oddanie Chinom części kontroli nad Tajwanem

Miliarder Elon Musk, który wywołał niedawno oburzenie propozycją zakończenia wojny rosyjsko-ukraińskiej poprzez m.in. uznanie aneksji Krymu, zasugerował teraz, że napięcia między Chinami a Tajwanem można rozwiązać, oddając Pekinowi część kontroli nad wyspą.
08.10.2022

Niemcy zwiększą obecność wojskową w regionie Indo-Pacyfiku

Niemcy zwiększą swoją obecność wojskową w regionie Indo-Pacyfiku poprzez wysłanie większej liczby okrętów wojennych oraz prowadzenie ćwiczeń z sojusznikami – powiedział w środę dowódca niemieckich sił zbrojnych gen. Eberhard Zorn w wywiadzie dla agencji Reutera.
31.08.2022

Tajwan. Armia oddała strzały ostrzegawcze do chińskiego drona

Siły zbrojne Tajwanu poinformowały we wtorek, że oddały strzały ostrzegawcze do chińskiego drona, który przeleciał nad wysepką kontrolowaną przez Tajwan.
30.08.2022

Amerykańskie okręty wojenne dokonują przejścia przez Cieśninę Tajwańską

Po raz pierwszy od czasu wizyty na Tajwanie przewodniczącej amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi dwa amerykańskie okręty wojenne dokonują przeprawy przez wody międzynarodowe w Cieśninie Tajwańskiej - podał Reuters.
28.08.2022

Co dalej z Cieśniną Tajwańską? Rywalizacja amerykańsko-chińska z Tajwanem w tle

W tym miesiącu byliśmy świadkami chińskich manewrów w Cieśninie Tajwańskiej, zakłócających transport morski. Jest to jeden z przejawów zmagań na geopolitycznej szachownicy, w której graczami są Stany Zjednoczone i Chiny, a których rozgrywka wpływa na światową gospodarkę morską.
24.08.2022

Litwa i Tajwan mogą wymienić się doświadczeniami przy budowie morskich farm wiatrowych

Zwiększenie przepływu ładunków między portami w Kłajpedzie i na Tajwanie, a także zacieśnienie współpracy między nimi, były jednym z głównych tematów ubiegłotygodniowej wizyty przedstawicieli litewskiego ministerstwa transportu i komunikacji oraz przemysłu w Tajwanie. Litwini chcą również wymieniać doświadczenia z Tajwanem przy budowie morskich farm wiatrowych.
23.08.2022

Tajwan. 51 samolotów i sześć okrętów ChRL zauważono w Cieśninie Tajwańskiej

Pięćdziesiąt jeden samolotów wojskowych i sześć okrętów wojennych ChRL zauważono w czwartek w Cieśninie Tajwańskiej i wokół niej - poinformowało ministerstwo obrony Tajwanu.
18.08.2022

USA. Biały Dom: pogłębimy związki z Tajwanem i zwiększymy obecność na zachodnim Pacyfiku

W najbliższych dniach USA otworzą nowe, ambitne negocjacje handlowe z Tajwanem i dostosują swoją obecność wojskową na zachodnim Pacyfiku do prowokacyjnych działań Chin - powiedział w piątek dyrektor Rady Bezpieczeństwa Narodowego ds. Indo-Pacyfiku Kurt Campbell. Zapowiedział też dalsze operacje morskie w Cieśninie Tajwańskiej.
12.08.2022

Kyodo: przywódca Chin sam zdecydował o wystrzeleniu rakiet w stronę wyłącznej strefy ekonomicznej Japonii

Przywódca ChRL Xi Jinping osobiście podjął decyzję o niedawnym wystrzeleniu pocisków balistycznych w stronę wód należących do wyłącznej strefy ekonomicznej Japonii – podała w czwartek japońska agencja Kyodo, powołując się na anonimowe źródła.
11.08.2022

Tajwan: 21 samolotów i sześć okrętów Chin zauważono w Cieśninie Tajwańskiej

Dwadzieścia jeden samolotów wojskowych i sześć okrętów wojennych ChRL zauważono w czwartek w Cieśninie Tajwańskiej i wokół niej - poinformowało ministerstwo obrony Tajwanu.
11.08.2022

Chiny. Państwowe media informują o manewrach floty na spornym Morzu Południowochińskim

Fregaty marynarki wojennej ChRL przeprowadziły niedawno manewry na Morzu Południowochińskim – podała w czwartek chińska stacja CCTV. Sporny akwen, do którego Pekin rości sobie pretensje, uznawany jest za jeden z najbardziej zapalnych punktów Azji Wschodniej.
11.08.2022

Cieśnina Tajwańska: czy Chiny zagrażają światowemu transportowi morskiemu?

W ostatnim tygodniu byliśmy świadkami chińskich manewrów w Cieśninie Tajwańskiej, zakłócających transport morski. Globalne skutki blokady Cieśniny Tajwańskiej byłyby katastrofalne z uwagi na uzależnienie od tajwańskich półprzewodników oraz znaczenie morskich szlaków komunikacyjnych.
11.08.2022

Brytyjski MSZ oczekuje wyjaśnień od Pekinu w sprawie działań wokół Tajwanu

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Liz Truss poleciła, aby wezwano ambasadora ChRL w Londynie Zhenga Zeguanga w celu wyjaśnienia działań jego kraju w związku z manewrami wokół Tajwanu oraz "agresywną retoryką" Pekinu, która - zdaniem szefowej brytyjskiego MSZ - zagraża pokojowi i stabilności w regionie.
10.08.2022

Resort obrony Tajwanu: 17 chińskich myśliwców naruszyło linię mediany Cieśniny Tajwańskiej

17 chińskich myśliwców naruszyło w środę linię mediany Cieśniny Tajwańskiej – poinformował resort obrony Tajwanu. Mediana ta, to nieformalna granica kontroli morskiej między ChRL a Tajwanem.
10.08.2022

Chińska armia informuje o zakończeniu szeregu misji wokół Tajwanu

Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza (ALW) ogłosiła w środę, po tygodniu bezprecedensowych manewrów w pobliżu Tajwanu, że „z powodzeniem wypełniła” szereg misji wojskowych wokół wyspy i będzie regularnie prowadzić patrole, by utrzymać zdolność bojową.
10.08.2022

Tajwan: 16 chińskich myśliwców naruszyło linię mediany Cieśniny Tajwańskiej

We wtorek 16 chińskich myśliwców naruszyło linię mediany Cieśniny Tajwańskiej – poinformował resort obrony Tajwanu. Dodano, że w okolicach Tajwanu pojawiło się również 29 dodatkowych chińskich samolotów wojskowych, a także 10 okrętów wojennych.
09.08.2022

Napięcie w Cieśninie Tajwańskiej. Chińskie i tajwańskie okręty w pobliżu linii mediany

Około 20 chińskich i tajwańskich okrętów utrzymywało we wtorek rano pozycje w pobliżu linii mediany Cieśniny Tajwańskiej, nieoficjalnej granicy kontroli morskiej pomiędzy ChRL a Tajwanem – podała agencja Reutera, powołując się na anonimowe źródło.
09.08.2022

Pentagon: nie spodziewamy się, by Chiny spróbowały siłowego przejęcia kontroli nad Tajwanem w najbliższych 2 latach

Podsekretarz obrony USA ds. politycznych Colin Kahl ocenił w poniedziałek, że mimo nowych napięć Pentagon nie zmienił zdania co do możliwości chińskiej próby siłowego przejęcia kontroli na Tajwanem i nie zdecyduje się na taki krok w ciągu najbliższych dwóch lat.
08.08.2022

MSZ Tajwanu: Chiny dalej prowokują, świadomie wywołując kryzys

Chiny dalej prowokują, świadomie wywołując kryzys - oświadczyło MSZ Tajwanu, komentując kontynuowane w poniedziałek przez armię ChRL manewry wojskowe wokół tajwańskich mórz i strefy powietrznej.
08.08.2022

Chiny dalej krążą wokół Tajwanu

Chińskie wojsko kontynuuje w poniedziałek ćwiczenia na morzach i w przestrzeni powietrznej wokół Tajwanu - poinformowało w mediach społecznościowych dowództwo wschodniego teatru działań chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (ALW).
08.08.2022

66 samolotów i 14 okrętów Chin aktywnych w okolicach Tajwanu

Chiny wysłały w niedzielę 66 samolotów wojskowych i 14 okrętów wojennych do działań w okolicach Tajwanu – poinformowało tajwańskie ministerstwo obrony. Według oświadczenia resortu, 12 samolotów wojskowych ChRL przekroczyło medianę Cieśniny Tajwańskiej.
07.08.2022

Tajwan: wysłaliśmy samoloty i okręty, aby "odpowiednio" zareagować na chińskie manewry

Tajwańskie ministerstwo obrony poinformowało w niedzielę, że wysłało samoloty i statki, aby "odpowiednio" zareagować na chińskie ćwiczenia wojskowe wokół wyspy.
07.08.2022

20 samolotów i 14 okrętów wojennych w sobotę w pobliżu Tajwanu

Dwadzieścia samolotów wojskowych ChRL naruszyło w sobotę tajwańską strefę identyfikacji obrony powietrznej (ADIZ) – poinformowało ministerstwo obrony Tajwanu, dodając, że w okolicach Cieśniny Tajwańskiej pojawiło się również 14 chińskich okrętów wojennych.
06.08.2022

Blinken: Chiny skłaniają się w stronę siłowego rozwiązywania kwestii Tajwanu

Ostatnie działania Chin związane z Tajwanem pokazują, że Pekin oddala się od rozwiązywania sporów drogą pokojową i przesuwa się w stronę stosowania przymusu i używania siły – oświadczył w sobotę sekretarz stanu USA Antony Blinken, który przebywa na Filipinach.
06.08.2022

Wojska Chin symulowały atak na Tajwan

Podczas manewrów chińskie wojska ćwiczyły atak na Tajwan - podało w sobotę ministerstwo obrony w Tajpej. Według komunikatu resortu, wiele chińskich samolotów i okrętów wojennych operowało w pobliżu Tajwanu, symulując atak na jego główną wyspę.
06.08.2022

Chińskie manewry nie przestraszyły linii żeglugowych

Największe w historii Chin wojskowe manewry w Cieśninie Tajwańskiej, jakie Pekin rozpoczął w odpowiedzi na spotkanie Nancy Pelosi z prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen, nie przestraszyły operujących w okolicy linii żeglugowych.
05.08.2022

Tajwan. Resort obrony: 68 chińskich samolotów wojskowych i 13 okrętów w rejonie Cieśniny Tajwańskiej

Do godz. 17 czasu lokalnego (godz. 11 w Polsce) Chiny wysłały 68 samolotów bojowych i 13 okrętów wojennych do działań w rejonie Cieśniny Tajwańskiej – podał w piątek resort obrony Tajwanu. Według resortu, część jednostek miała przekroczyć medianę cieśniny.
05.08.2022

Ambasador Chin wezwany do Białego Domu w związku z manewrami wokół Tajwanu

Ambasador ChRL Qin Gang został wezwany do Białego Domu w proteście przeciwko prowokacyjnym działaniom Chin - oznajmił w piątek rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Według władz USA ćwiczenia wojsk ChRL wokół Tajwanu podważają pokój i stabilność w regionie.
05.08.2022

Armia ChRL: ćwiczenia wokół Tajwanu to „sprawdzian połączonych zdolności bojowych”

Bezprecedensowe manewry wojskowe chińskiej armii wokół Tajwanu są „sprawdzianem połączonych zdolności bojowych” lotnictwa i marynarki wojennej Chin – oświadczyło w piątek dowództwo wschodniego teatru działań chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (ALW).
05.08.2022

Blinken: chińskie manewry wokół Tajwanu to poważna eskalacja

Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział w piątek na konferencji prasowej w stolicy Kambodży, że chińskie ćwiczenia wojskowe wokół Tajwanu, w tym wystrzelenie pocisków, które uderzyły w wyłącznej strefie ekonomicznej Japonii, stanowią poważną eskalację.
05.08.2022

Chiny ogłaszają sankcje na Nancy Pelosi w odpowiedzi na jej wizytę na Tajwanie

MSZ Chin ogłosiło w piątek, że postanowiło nałożyć sankcje na przewodniczącą Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi w odpowiedzi na jej wizytę na Tajwanie. Tego samego dnia resort przekazał, że wezwał ambasadorów części państw europejskich, by zaprotestować w sprawie oświadczenia państw G7 i UE, w którym skrytykowano chińskie manewry wojskowe w pobliżu Tajwanu.
05.08.2022

Chińskie pociski nad Tajpej, okręty i samoloty naruszyły medianę Cieśniny Tajwańskiej

Chińska armia wystrzeliła rakiety w stronę wód otaczających Tajwan, a do czterech z nich przeleciało nad Tajpej. Ponadto chińskie samoloty naruszyły w piątek rano linię mediany Cieśniny Tajwańskiej, a Tajwan uruchomił swoje siły, by monitorować sytuację – podał Reuters.
05.08.2022

Prezydent Tajwanu: działania Chin są zagrożeniem dla społeczności międzynarodowej

„Działania Chin nie tylko podważają status quo w Cieśninie Tajwańskiej, naruszają suwerenność Tajwanu, ale także (...) w bezprecedensowy sposób zagrażają transportowi morskiemu, lotniczemu oraz normalnemu funkcjonowaniu handlu międzynarodowego” – powiedziała w czwartek prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen.
04.08.2022

Szef Japońskiego MSZ zażądał od Chin przerwania manewrów wokół Tajwanu

Szef japońskiej dyplomacji Yoshimasa Hayashi, który w czwartek przebywa w Kambodży, zażądał od ChRL "natychmiastowego przerwania" manewrów wojskowych wokół Tajwanu. Ćwiczenia te są reakcją Pekinu na niedawną wizytę przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi w Tajpej.
04.08.2022

Minister obrony Japonii: pięć pocisków ChRL uderzyło w naszą wyłączną strefę ekonomiczną na morzu

Pięć pocisków balistycznych wystrzelonych przez Chiny uderzyło na terytorium naszej wyłącznej strefy ekonomicznej na morzu - przekazał w czwartek minister obrony Japonii Nobuo Kishi. Dodał, że to pierwszy taki incydent w historii dwóch krajów.
04.08.2022

Tajwan: Chiny wystrzeliły rakiety balistyczne w morze blisko naszego terytorium

Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza wystrzeliła 11 pocisków balistycznych w morze w bliskiej odległości od Tajwanu – podało w czwartek ministerstwo obrony w Tajpej. Tego dnia chińska armia rozpoczęła ćwiczenia z wykorzystaniem ostrej amunicji na wodach i w przestrzeni powietrznej wokół wyspy.
04.08.2022

Chiny rozpoczęły manewry wojskowe wokół Tajwanu

Armia Chin rozpoczęła ćwiczenia z wykorzystaniem ostrej amunicji na wodach i w przestrzeni powietrznej otaczających Tajwan - poinformowała w czwartek chińska telewizja państwowa. W tym samym dniu marynarka wojenna USA oświadczyła, że amerykański lotniskowiec USS Ronald Reagan prowadzi "zaplanowane działania" w pobliżu wyspy.
04.08.2022

Tajwan wystrzelił flary, aby przepędzić niezidentyfikowane samoloty

Ministerstwo obrony Tajwanu poinformowało w czwartek, że niezidentyfikowane samoloty, prawdopodobnie drony, przeleciały w nocy ze środy na czwartek nad rejonem wysp Kinmen położónych w pobliżu południowo wschodnich wybrzeży Chin. Wystrzelono flary aby zmusić je do odwrotu.
04.08.2022

Tajwan. Resort obrony: Chiny chcą zagrozić naszym miastom i portom

Ministerstwo obrony Tajwanu wydało we wtorek komunikat, w którym oznajmiło, że Chiny chcą zagrozić tajwańskim miastom i portom, a także zastraszyć Tajwańczyków. Pekin zapowiedział manewry wojskowe, gdy do Tajpej przybyła szefowa Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi.
02.08.2022

Szefowa Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi przybyła na Tajwan

Szefowa amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi wraz z delegacją kongresmenów przyleciała we wtorek na Tajwan. Solidarność USA z Tajwanem "jest dziś ważniejsza niż kiedykolwiek” - powiedziała Pelosi po wylądowaniu w Tajpej.
02.08.2022

Biden: Pekin może przeprowadzić prowokacje, w tym operacje marynarki wojennej

Wydaje się, że Chiny przygotowują się do podjęcia wojskowych prowokacji w związku z możliwą wizytą spikerki Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi na Tajwanie - powiedział w poniedziałek rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Jak dodał, USA nie zamierzają "wymachiwać szabelką", ale też nie dadzą się zastraszyć.
01.08.2022

Tajwan ćwiczył gotowość bojową przed chińską inwazją morską

Od poniedziałku na Tajwanie odbywają się ćwiczeniach wojskowych sił zbrojnych Tajwanu Han Kuang. Celem ćwiczeń jest zwiększenie gotowości bojowej przeciwko chińskiej inwazji.
26.07.2022

"Incydent" podczas budowy farmy morskiej Yunlin. Wpd wszczyna dochodzenie

U wybrzeży Tajwanu trwa budowa morskiej farmy wiatrowej Yunlin o mocy 640 MW. Jak donoszą branżowe media, powołując się na komentarze przedstawicieli inwestorów, miało dojść do "incydentu" w trakcie prac. Jeden z olbrzymich monopali miał zaginąć podczas montażu, prawdopodobnie pod dnem morskim. Winna źle przeprowadzone badania dna morskiego?
14.07.2022

Chińskie wojsko potwierdza: przeprowadziliśmy manewry nad wodami w pobliżu Tajwanu, by ostrzec USA

Chińskie wojsko ogłosiło w środę, że przeprowadziło niedawno w pobliżu Tajwanu manewry, które mają być „poważnym ostrzeżeniem” dla Waszyngtonu w związku z jego relacjami z Tajpej – podała agencja Reutera, cytując państwowe chińskie media.
25.05.2022

Stany Zjednoczone i Japonia apelują o pokojowe rozwiązanie problemów w Cieśninie Tajwańskiej

Przywódcy Japonii i Stanów Zjednoczonych wezwali do pokojowego rozwiązania kwestii związanych z Tajwanem- poinformował we wtorek rzecznik japońskiego rządu, cytowany przez agencję Reutera.
24.05.2022

Chiny ćwiczą ataki na Tajwan i Guam na makietach okrętów

Niedawne zdjęcia satelitarne sugerują, że chińska armia ćwiczy uderzenia rakietowe na cele wojskowe na Tajwanie oraz na należącej do USA wyspie Guam na Pacyfiku – podał w czwartek wieczorem hongkoński dziennik “South China Morning Post”, cytując ekspertów.
13.05.2022

Okręt USA przepłynął przez Cieśninę Tajwańską. Chińska armia wyraziła stanowczy sprzeciw

Chińska armia potępiła w środę Stany Zjednoczone w związku z przepłynięciem okrętu amerykańskiej marynarki wojennej przez Cieśninę Tajwańską; według Pekinu było to celowe podkopywanie pokoju i stabilności – przekazała agencja Reutera.
27.04.2022

Top 10 morskich nacji. Chiny na pierwszym miejscu. Polska poza rankingiem

Chiny, Japonia i Grecja zdominowały rynek transportu morskiego. Dziś ta trójka należy najpotężniejszych krajów posiadających statki handlowe i pasażerskie. W końcu 2021 łączna wartość flot będąca w dyspozycji armatorów z tych krajów osiągnęła około 520 mld USD – oszacowali analitycy VesselsValue. To więcej niż łączna wartość flot armatorów działających w pozostałych 7. krajach uwzględnionych w rankingu.
16.04.2022

Tajwański myśliwiec F-16V rozbił się i wpadł do morza

Myśliwiec F-16V rozbił się w morzu w zachodniej części kraju, podało we wtorek ministerstwo obrony Tajwanu. Dowództwo sił powietrznych Tajwanu postanowiło pozostawić na ziemi całą flotę F-16.
12.01.2022

Wujek Sam kontra Chiński Smok. Rywalizacja amerykańsko-chińska na Morzu Południowochińskim

Spór o Morze Południowochińskie raz po raz pojawia się w czołówkach światowych mediów, ilekroć dochodzi do incydentów z udziałem Chin lub Stanów Zjednoczonych. Spór dotyczy konkurujących ze sobą roszczeń terytorialnych i morskich, stanowiąc interesujący przykład geopolitycznej gry dwóch światowych mocarstw.
03.01.2022

Chiny. Wojsko przeprowadziło sprawdzian gotowości bojowej w Ciśnienie Tajwańskiej

Chińska armia poinformowała w sobotę, że przeprowadziła "sprawdzian gotowości bojowej" w Cieśninie Tajwańskiej "w odpowiedzi" na obecną wizytę parlamentarzystów USA na wyspie.
27.11.2021

Chińskie manewry wojskowe na plaży położonej naprzeciw Tajwanu

Armia Chin poinformowała w poniedziałek o przeprowadzeniu ćwiczeń lądowania na plaży w prowincji znajdującej się na drugim brzegu Cieśniny Tajwańskiej - podała Agencja Reutera.
12.10.2021

Brytyjski okręt HMS Richmond drażni Chińczyków

Brytyjska fregata HMS Richmond przepłynęła w poniedziałek przez Cieśninę Tajwańską, która oddziela Chiny i Tajwan. Chińskie wojsko uważnie śledziło przeprawę i ostrzegło Brytyjczyków, że angażują się w działania, które „skrywają złe intencje”.
27.09.2021

Europa pomaga Tajwanowi budować okręty podwodne

Kraje europejskie udzielają pomocy w realizacji projektu budowy okrętów podwodnych na Tajwanie, powiedział Agencji Reuters minister obrony wyspy, podkreślając, że ten wrażliwy program nie otrzymuje pomocy wyłącznie od Stanów Zjednoczonych.
03.04.2021

Tajwan: Dwa myśliwce F-5E rozbiły się w trakcie rutynowych ćwiczeń nad morzem

Dwa myśliwce F-5E tajwańskich sił zbrojnych rozbiły się w poniedziałek w trakcie rutynowych ćwiczeń - poinformowało ministerstwo obrony w Tajpej. Jednego pilota nie udało się uratować, drugi jest nadal poszukiwany.
22.03.2021

Ćwiczenia sił powietrznych w odpowiedzi na rosnące napięcie w Cieśninie Tajwańskiej

Siły powietrzne Tajwanu przeprowadziły we wtorek ćwiczenia lokalnie wyprodukowanych pocisków manewrujących typu powietrze-ziemia. Ćwiczenia odbyły się zaledwie dwa dni po dwukrotnym naruszeniu przez kilkanaście chińskich samolotów strefy identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu.
26.01.2021

USA i Tajwan rozmawiały o współpracy militarnej - Chiny wyraziły sprzeciw

USA i Tajwan rozmawiały w środę o sprawach polityczno-militarnych - potwierdził tajwański MSZ. Wcześniej spotkanie zostało zapowiedziane przez Departament Stanu USA. Chiny jeszcze przed rozmowami sprzeciwiły się dialogowi.
07.01.2021

Niszczyciele USA przepłynęły Cieśniną Tajwańską - Chiny oceniają to jako prowokację

Dwa amerykańskie niszczyciele przepłynęły dzisiaj Cieśniną Tajwańską – poinformowała marynarka wojenna USA. Była to druga tego rodzaju operacja w tym miesiącu i 13. w tym roku. Ministerstwo obrony ChRL potępiło ją jako prowokację i pokaz siły.
31.12.2020

Hongkończycy złapani w czasie ucieczki motorówką na Tajwan przyznali się do winy

10 Hongkończyków zatrzymanych podczas próby ucieczki na Tajwan i sądzonych w Chinach kontynentalnych za nielegalne przekroczenie granicy przyznało się do winy, a wyroki mają zapaść w środę – podała we wtorek stacja RTHK, powołując się na krewnych zatrzymanych.
29.12.2020

Niszczyciel rakietowy US Navy w Cieśninie Tajwańskiej: bronimy wolnego Indo-Pacyfiku

W sobotę w godzinach porannych przez Cieśninę Tajwańską przepłynął okręt marynarki wojennej USA - przekazało Ministerstwo Obrony Tajwanu. US Navy podkreśla, że to element działań "na rzecz wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku".
19.12.2020

Zakaz połowu żarłaczy białych, rekinów olbrzymich i wielkogębowych na Tajwanie

Połowy morskie należą do jednej z głównych gałęzi gospodarki Tajwanu. Spożywanie owoców morza ma swoje odzwierciedlenie w tradycjach, jest częścią kulturowej spuścizny. Zaskakujący jest zatem fakt, iż Tajwan należy do tych nielicznych państw, które podjęły się wprowadzenia kontroli odłowów rekinów.
13.11.2020

Protesty ws. 12 Hongkończyków zatrzymanych przez Chiny podczas ucieczki motorówką na Tajwan

W stolicy Tajwanu, Tajpej, odbył się dzisiaj protest, którego uczestnicy żądali uwolnienia 12 Hongkończyków zatrzymanych w sierpniu przez Chiny, rzekomo w czasie próby ucieczki motorówką na Tajwan. Jak podali organizatorzy, w wydarzeniu wzięło udział ok. 3000 osób.
25.10.2020

Samoloty ChRL w tym roku przekraczały Cieśninę Tajwańską najczęściej od 30 lat

Samoloty chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej przekraczały w tym roku Cieśninę Tajwańską z częstotliwością najwyższą od 30 lat - oświadczył dzisiaj minister obrony Tajwanu Yen Teh-fa w tajwańskim parlamencie.
07.10.2020

Tajwan: więcej patroli morskich

Według raportu Ministerstwa Obrony Tajwanu, przygotowanego dla Yuanu Legislacyjnego, odpowiednika parlamentu, w tym roku tajwańskie myśliwce były podrywane do akcji dwa razy częściej niż w 2019 r. Znacznie wzrosła też liczba patroli morskich. To odpowiedź na intensyfikację działalności chińskich wojsk w regionie.
06.10.2020

Rośnie napięcie w Cieśninie Tajwańskiej - obie strony testują rakiety

Tajwan przeprowadził w czwartek testy rakiet i zamierza je dziś kontynuować. W odpowiedzi chińska armia opublikowała nagranie swojej próby rakietowej – podał dziennik „South China Morning Post”, wiążąc to z narastającym napięciem w Cieśninie Tajwańskiej.
25.09.2020

Tajwańskie wojsko ćwiczyło odpieranie inwazji

Tajwańskie siły powietrzne, morskie i lądowe ćwiczyły w czwartek z użyciem ostrej amunicji odpieranie symulowanej inwazji. Według prezydent Tajwanu Caj Ing-wen manewry pokazały determinację do obrony wyspy, którą Pekin uważa za zbuntowaną prowincję Chin.
16.07.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.