• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Rośnie napięcie w Cieśninie Tajwańskiej - obie strony testują rakiety

25.09.2020 11:35 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Rośnie napięcie w Cieśninie Tajwańskiej - obie strony testują rakiety

Partnerzy portalu

Rośnie napięcie w Cieśninie Tajwańskiej - obie strony testują rakiety - GospodarkaMorska.pl
fot. navyrecognition.com

Tajwan przeprowadził w czwartek testy rakiet i zamierza je dziś kontynuować. W odpowiedzi chińska armia opublikowała nagranie swojej próby rakietowej – podał dziennik „South China Morning Post”, wiążąc to z narastającym napięciem w Cieśninie Tajwańskiej.

W ostatnich tygodniach samoloty wojskowe chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (ALW) wielokrotnie naruszały strefę identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu, zmuszając tajwańskie lotnictwo do podrywania własnych myśliwców – informowały władze w Tajpej.

Narodowy Instytut Nauki i Techniki Czung-Szan (NCSIST), największa firma projektująca broń na Tajwanie, ogłosił plany wystrzelenia w czwartek i piątek rakiet z powiatu Taitung na wschodzie i z bazy wojskowej Jiupeng na południu wyspy.

Instytut nie podał, jakie konkretnie rakiety są testowane, ale według komentatorów mogą to być pociski ziemia-powietrze typu Tien Kung-3, opracowane z myślą o zestrzeliwaniu pocisków odpalanych z Chin kontynentalnych, lub przeciwokrętowe pociski typu Hsiung Feng III – podał „SCMP”.

Tajwańska agencja prasowa CNA zwraca uwagę, że w pobliżu zachodniego wybrzeża Tajwanu od 18 września przebywa chiński okręt zwiadowczy. Znajduje się on jednak poza strefą przyległą sięgającą 24 mile morskie od wybrzeża, więc Tajwan może jedynie go monitorować.

Chińska armia opublikowała w piątek nagranie przedstawiające swoją własną niedawną próbę rakietową. Państwowe media przekazały, że wystrzelono co najmniej 10 pocisków balistycznych ziemia-ziemia typu Dongfeng-11A. Według „SCMP” publikacja nagrania była najwyraźniej odpowiedzią na testy przeprowadzone na Tajwanie.

Napięcia w Cieśninie Tajwańskiej rosną, a Pekin, Waszyngton i Tajpej wzmacniają swoją obecność wojskową w regionie Morza Południowochińskiego. Intensyfikacja manewrów wywołuje wśród ekspertów i polityków obawy, że jakiekolwiek nieporozumienie może doprowadzić do niezamierzonych incydentów – ocenia hongkoński dziennik.

Komunistyczne władze ChRL uznają demokratycznie rządzony Tajwan za zbuntowaną prowincję i nigdy nie wykluczyły możliwości użycia siły, by przejąć nad nim kontrolę. Ostro krytykowały również wszelkie urzędowe kontakty Tajwanu ze Stanami Zjednoczonymi, w tym niedawną wizytę wysokiego rangą przedstawiciela Departamentu Stanu USA w Tajpej.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.