• <

Wynik wyszukiwania - "sca" - Wiadomości

Wiceminister klimatu: utworzenie parku narodowego w Dolinie Dolnej Odry nie wpłynie na żeglowność

Utworzenie parku narodowego w Dolinie Dolnej Odry nie wpłynie na żeglowność Odry ani na terminal kontenerowy w Świnoujściu - poinformował we wtorek wiceminister klimatu, główny konserwator przyrody, Mikołaj Dorożała. Dodał, że mapa potencjalnego parku będzie tworzona z lokalną społecznością.
14.05.2024

W laboratorium zasymulowano warunki z dna oceanu Enceladusa

Naukowcy w laboratorium spróbowali przeprowadzić symulację warunków, jakie mogą panować w obszarach hydrotermalnych na dnie oceanu na Enceladusie, księżycu Saturna - i tego, jak owe warunki mogą wpływać na aminokwasy, poinformował Uniwersytet w Stuttgarcie (Niemcy).
14.05.2024

PRS zacieśnia współpracę z Uniwersytetem Gdańskim

Polski Rejestr Statków S.A. pogłębia współpracę ze światem nauki. Kolejnym krokiem w tym kierunku jest podpisane właśnie porozumienie o współpracy z Uniwersytetem Gdańskim w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, ale również przy projektach dotyczących morskiej energetyki wiatrowej i polskich elektrowni jądrowych.
14.05.2024

Eco Edison, statek serwisowy Ørsted oficjalnie ochrzczony

Amerykański łańcuch dostaw morskiej energii wiatrowej osiąga ważny kamień milowy w postaci chrztu pierwszego w historii amerykańskiego statku do obsługi morskiej energetyki wiatrowej (SOV), który odegra kluczową rolę w umożliwieniu krajowej produkcji energii i wzmocnieniu niezależności energetycznej Ameryki. To statek dla techników zajmujących się obsługą północno-wschodnich farm wiatrowych Ørsted.
14.05.2024

Wybrano stocznię do budowy nowego statku do transportu rakiet kosmicznych

United Launch Alliance (ULA), firma zajmująca się wystrzeliwaniem rakiet kosmicznych ogłosiła, że podpisała umowy ze stoczniami Bollinger Shipyards w Lockport w stanie Luizjana i Bristol Harbor Group, w stanie Rhode Island, na zaprojektowanie, nadzorowanie i budowę nowego statku do transportu rakiet Vulcan z fabryki w Decatur w stanie Alabama do stanowisk startowych w Cape Canaveral Space Force Station na Florydzie i Vandenberg Space Force Base w Kalifornii.
14.05.2024

Załoga Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej przeprowadziła kolejną akcję

To już 8. akcja poszukiwawczo-ratownicza w 2024 roku przeprowadzona przez Gdyńską Brygadę Lotnictwa Marynarki Wojennej. Załoga śmigłowca W-3WARM z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego uratowała potrzebującego pomocy członka załogi z jednostki Baltica.
13.05.2024

20 maja rozpocznie się 16. edycja ćwiczeń taktyczno-specjalnych pk. "Renegade/Sarex-24"

Od 20 do 24 maja potrwa tegoroczna edycja ćwiczeń taktyczno-specjalnych Sarex-24. W jej trakcie wojsko, policja i służby ratownicze symulować będą cztery scenariusze działań.
13.05.2024

Nadir i Zenit - nowe Omegi w barwach Politechniki Morskiej w Szczecinie ochrzczone

Nowe jachty zasilą flotę Jacht Klubu Politechniki Morskiej w Szczecinie. Uroczystość chrztu jednostek uświetniła oficjalne podniesienie bandery i start sezonu żeglarskiego w Centrum Żeglarskim w Szczecinie, w sobotę 11 maja.
13.05.2024

ME w klasie 49er – Malzacka i Jankowiak czwarte we Francji

Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak zajęły w La Grande Motte we Francji czwarte miejsce w mistrzostwach Europy w żeglarskiej olimpijskiej klasie 49erFX. Na dziewiątej pozycji w klasie 49er zakończyli regaty Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki.
12.05.2024

Powtórki z historii, czyli o szkodach i niebezpieczeństwach na morzach i oceanach świata. Raport wypadków i zdarzeń morskich – kwiecień 2024 r.

Kwiecień to kolejny miesiąc, w którym dochodziło do groźnych ataków na statki handlowe, które w mniejszej ilości, ale nadal kontynuują swoje podróże przez Morze Czerwone oraz Zatokę Adeńską. Jak podają międzynarodowe źródła analityczne, w tym Clarksons Research takich przejść statków w zależności od ich typów jest o wiele mniej niż wcześniej. Chodzi o spadki rzędu od około 70 % do nawet 90 % statków różnych typów przepływających mniej przez te niebezpieczne rejony w stosunku do okresu grudnia 2023 roku.
12.05.2024

Prezes Chamera na 100-lecie PZŻ: żeglarstwo to sport, edukacja i patriotyzm

"Żeglarstwo to sport, pasja, edukacja i patriotyzm" – powiedział podczas wernisażu wystawy „100 lat polskiego żeglarstwa” w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera. PZŻ został założony 11 maja 1924 roku w Tczewie.
11.05.2024

ME w klasie 49er – dwie polskie kobiece załogi w wyścigu medalowym

Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak oraz Gabriela Czapska i Hanna Rajchert popłyną w niedzielę w La Grande Motte we Francji w wyścigu medalowym mistrzostw Europy w żeglarskiej olimpijskiej klasie 49erFX. W klasie 49er mężczyzn czekają jeszcze dwa starty.
11.05.2024

100 lat polskiego żeglarstwa na wystawie w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku

W Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku od niedzieli prezentowana będzie wystawa czasowa poświęcona polskiemu żeglarstwu. Przedstawione na niej zostaną m.in. model jachtu "Zjawa" i płetwy stateczników z "Mazurka"
11.05.2024

Morska Jednostka Rakietowa bierze udział w estońskim ćwiczeniu "Spring Storm 24"

Do Estonii na pokładzie ukraińskiego samolotu Antonow przyleciał komponent sił lądowych 3. Flotylli Okrętów. Morska Jednostka Rakietowa weźmie udział w cyklicznym, największym ćwiczeniu estońskich sił zbrojnych, trwających od 6 do 17 maja.
10.05.2024

Postęp prac przy zawalonym moście w Baltimore. Zostanie otwarta wodna trasa dla jednostek rekreacyjnych

Amerykańskie władze przygotowują się do usunięcia kolejnych elementów zawalonego 26 marca br. mostu Francis Scott Key. W międzyczasie Kapitanat Portu ustanawia plan tranzytowy, aby zapewnić statkom rekreacyjnym możliwość poruszania się przez strefę bezpieczeństwa.
10.05.2024

CMS wspiera Gaz-System przy zawarciu pierwszej w Polsce umowy czarteru jednostki FSRU

Międzynarodowa kancelaria CMS udzielała wsparcia w prowadzonym przez Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A. procesie mającym na celu wyłonienie dostawcy oraz zawarcie pierwszej w Polsce umowy czarteru pływającej jednostki regazyfikacyjnej (FSRU). Umowa określająca warunki dostarczenia i obsługi jednostki FSRU została zawarta pomiędzy Gaz-System S.A. a White Eagle Energy Ltd., spółką z grupy Mitsui O.S.K. Lines.
10.05.2024

PARP: firmy będą mogły wnioskować o fundusze w programie "Promocja marki innowacyjnych MŚP"

Firmy z sektora MŚP od 28 maja br. będą mogły wnioskować o fundusze w programie "Promocja marki innowacyjnych MŚP", by zwiększyć aktywność za granicą, m.in. przez udział w międzynarodowych targach w tym w EXPO 2025 w Japonii - poinformowała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości .
10.05.2024

Babcock nie próżnuje i doposaża kolejną fregatę typu 31, przyszły HMS Active

Zespół w szkockiej stoczni w Rosyth zakończył niedawno szereg kluczowych prac na drugiej fregacie typu 31, przyszłym HMS Active. To drugi okręt z najnowszej serii fregat dla Royal Navy. Obok trwają intensywne prace poprzedzające wodowanie pierwszej jednostki tego typu, HMS Venturer.
10.05.2024

79. rocznica zakończenia II wojny światowej

8 maja 1945 roku, w Europie zakończył się największy konflikt w historii ludzkości, jakim niewątpliwie była II wojna światowa. Z tej okazji w 79. rocznicę jej zakończenia w garnizonie Świnoujście odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie.
08.05.2024

O dwóch takich co opłyną świat

Mikołaj Nowak i Daniel Krzyżański to dwójka młodych żeglarzy, którzy już w październiku wyruszą w rejs dookoła świata. Rejs Ku Marzeniom potrwa około półtorej roku i odbędzie się na zmodernizowanym jachcie Water Lily. Mieliśmy okazję porozmawiać z jednym z uczestników wyprawy Mikołajem Nowakiem, na temat planowanej podróży i tego jak obecnie wyglądają przygotowania do rejsu.
08.05.2024

Ministerstwo Infrastruktury planuje modernizację polskiego odcinka Międzynarodowej Drogi Wodnej E70

Planowana jest modernizacja polskiego odcinka Międzynarodowej Drogi Wodnej E70 (Antwerpia-Kłajpeda) - poinformował w środę wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka. W czerwcu planowane jest podpisanie z marszałkami województw listów intencyjnych w tej sprawie.
08.05.2024

Baltic Hub: baza instalacyjna dla morskich farm wiatrowych będzie pięć razy większa od krakowskiego Rynku Głównego

21-hektarowy Terminal 5, który powstanie na wodach zewnętrznej części gdańskiego portu Baltic Hub, ma być bazą instalacyjną dla morskich elektrowni wiatrowych. To duży projekt, którego realizacja może się rozpocząć w drugiej połowie tego roku. Tego typu infrastruktura jest konieczna dla przyspieszenia inwestycji offshore w polskiej części Bałtyku. Pierwsze morskie farmy wiatrowe zaczną produkować zieloną energię w 2026 roku.
08.05.2024

Posidonia 2024 z wszechstronnym programem konferencji

Posidonia 2024, najbardziej prestiżowa wystawa żeglugi na świecie, rozpocznie się 3 czerwca i potrwa do 7 czerwca w Ateńskim Expo Metropolitan. To tydzień pełen seminariów i konferencji, na których liderzy branży omówią spektrum kluczowych tematów kształtujących przyszłość żeglugi. Nie zabraknie tam również polskiego akcentu.
08.05.2024

Niemieckie porty w kryzysie, a strategia ich ratowania rozczarowuje

Niemieckie porty morskie znajdują się w kryzysie. Od lat ich wolumeny przeładunków są coraz niższe, a w ubiegłym roku spadły do poziomu sprzed dwóch dekad. Przez osłabienie konkurencyjności, problemy strukturalne, zaniedbania w zakresie modernizacji i rozbudowy infrastruktury liniowej (głównie kolejowej), a także digitalizacji czy automatyzacji porty RFN tracą klientów – zarówno rodzimych, jak i zagranicznych – na rzecz rywali z państw sąsiednich.
07.05.2024

Obfite efekty działań brytyjskiego patrolowca. Okręt zatrzymał transporty narkotyków o łącznej wartości pół miliarda funtów

Działający na Morzu Karaibskim HMS Trent (P224) zatrzymał po nocnej akcji ładunek kokainy wart 204 mln funtów. Od grudnia podczas pięciu operacji patrolowiec przejął ładunek o wartości 511 mln funtów. Dzięki temu nielegalne substancje nie trafiają na brytyjskie ulice, a przestępcy tracą możliwość zarobku.
07.05.2024

Ostatni duński lodołamacz idzie pod młotek

Thorbjørn, wybudowany w 1980 lodołamacz, ostatnia tego typu jednostka w Danii, został wystawiony na sprzedaż.
07.05.2024

CMA CGM i CEVA Logistics oficjalnym partnerem logistycznym igrzysk Paryż 2024

Oficjalny partner logistyczny Igrzysk Paryż 2024, Grupa CMA CGM, globalny gracz w zakresie rozwiązań morskich, lądowych, lotniczych i logistycznych, wykorzysta wiedzę ekspercką 180 tys. pracowników, aby sprostać wyzwaniu organizacji największego wydarzenia sportowego na świecie.
07.05.2024

Polskie żeglarstwo świętuje 100 lat

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprezentuje największą w historii wystawę o polskim jachtingu.
07.05.2024

Polacy zaczynają mistrzostwa Europy. Stawką medale i nominacja na igrzyska

We wtorek 7 maja, we francuskim La Grande Motte rozpoczynają się Mistrzostwa Europy w żeglarskiej klasie 49er i 49erFX. W tej pierwszej srebrnego medalu zdobytego rok temu bronić będą Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki, ale stawka tych regat jest dużo większa. Aż trzy polskie załogi rywalizują bowiem o imienną kwalifikację do Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024.
06.05.2024

Ruszają prace nad dokumentacją na potrzeby nowego toru podejściowego do Świnoujścia

W poniedziałek w Urzędzie Morskim w Szczecinie podpisano umowę na przygotowanie m.in. studium wykonalności i raportu środowiskowego dla wschodniego toru podejściowego do portu w Świnoujściu. Powstanie toru jest kluczowe dla budowy w Świnoujściu terminalu obsługującego wielkie kontenerowce.
06.05.2024

Duńskie media: Polska nową potęgą w Europie

Polska wyłania się jako mocarstwo, które odgrywa coraz większą rolę w polityce europejskiej, zarówno w UE, jak i na bardzo napiętej wschodniej flance NATO - pisze duńska gazeta "Jyllands-Posten".
06.05.2024

Politechnika Gdańska i Bechtel będą współpracowały w zakresie energetyki jądrowej

Amerykańska firma Bechtel, która razem z Westinghouse Electric Company ma zbudować w gminie Choczewo pierwszą w Polsce elektrownię jądrową, w poniedziałek podpisała list intencyjny ws. nawiązania bliskiej współpracy z Politechniką Gdańską.
06.05.2024

Jak budować system bezpieczeństwa państwa? Otwarcie konferencji Defence24 Days

Na PGE Narodowym w Warszawie w dniach 6-7 maja odbywa się konferencja Defence24 Days, organizowana przez portal Defence24. W wydarzeniu uczestniczą krajowi i zagraniczni przedstawiciele władz, szeregu instytucji, firm i służb mundurowych. Skupiają się na tematach związanych z szeroko pojęty bezpieczeństwem. Nie brakuje tu więc zagadnień związanych z obroną infrastruktury krytycznej, modernizacji sił zbrojnych i tworzenia systemu bezpieczeństwa państwa w środowisku wielodomenowym.
06.05.2024

Indonezja. Co najmniej 15 osób zginęło w wyniku osunięć ziemi i powodzi

Co najmniej 15 osób zginęło na indonezyjskiej wyspie Sulawesi (Celebes) w wyniku osunięć ziemi i powodzi spowodowanych ulewnymi deszczami - poinformowała w sobotę krajowa agencja ds. zarządzania kryzysowego.
04.05.2024

Dwie dekady portowych inwestycji z unijnym wsparciem w Szczecinie i Świnoujściu

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. podsumował rozwój infrastruktury w związku z jubileuszem 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. W tym celu wymienił 20 najważniejszych inwestycji. Te dwie dekady miały zapewnić ogromny rozwój, dzięki funduszom unijnym z Funduszu Spójności, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz CEF Łącząc Europę.
01.05.2024

Filipiny oskarżyły Chiny o uszkodzenie ich statków na spornym morzu

Chińska straż przybrzeżna podniosła napięcia na spornym Morzu Południowochińskim, uszkadzając dwa filipińskie statki przy użyciu armatki wodnej – oświadczył w środę przedstawiciel straży przybrzeżnej Filipin, komandor Jay Tarriela.
01.05.2024

Pierwszy etap konkursu wiedzy o morskiej energetyce wiatrowej rozstrzygnięty

Ponad 100 uczniów szkół ponadpodstawowych województwa zachodniopomorskiego wzięło udział w pierwszym etapie konkursu wiedzy o morskiej energetyce wiatrowej.
30.04.2024

Dennis Tetzlaff objął funkcję dyrektora operacyjnego ds. floty w Stena Line

Od 1 maja 2024 r. nowym dyrektorem operacyjnym ds. floty i częścią zespołu zarządzającego grupą Stena Line zostaje Dennis Tetzlaff.
30.04.2024

Filipiny. Straż przybrzeżna: siły ChRL uszkodziły statek armatkami wodnymi

Straż przybrzeżna Filipin oskarżyła we wtorek siły ChRL o uszkodzenie filipińskiego statku na Morzu Południowochińskim poprzez skoordynowany atak armatkami wodnymi oraz o zablokowanie wejścia do spornego atolu Scarborough za pomocą pływającej bariery. W sumie zaatakowano dwie jednostki.
30.04.2024

Estonia równie popularna co Polska. Zaawizowano ponad 100 zawinięć wycieczkowców

Żegluga wycieczkowa z trudem, ale rośnie też na Bałtyku. Wycieczkowce mają w tym roku zawinąć ponad 100 razy do Estonii, co oznacza, że to równie popularna destynacja, co Polska.
29.04.2024

W 2023 r. obrót ładunków w polskich portach wzrósł o 14,3 proc.

Obrót ładunków w polskich portach w 2023 r. wzrósł o 14,3 proc. rdr - podał w poniedziałek GUS. Zmniejszył się za to ruch pasażerski oraz liczba towarów transportowanych przez polskich przewoźników. Z danych Urzędu wynika, że spadła ilość poławianych w Bałtyku ryb, natomiast zwiększyły się połowy dalekomorskie.
29.04.2024

Po ponad miesiącu od katastrofy kolejne statki opuszczają port w Baltimore

W efekcie działań władz lokalnych, stanowych służb i kapitanatu portu w celu stworzenia tymczasowego kanału o dużym zanurzeniu, kolejne duże statki opuszczają Baltimore. Od momentu katastrofy, gdy zawalił się most Francis Scott Key, wiele statków spędziło przymusowo w porcie kilka tygodni, oczekując na przywrócenie żeglowności na rzece Patapsco.
29.04.2024

Bandera wygodna dla polskich armatorów i rządu. Jak przywrócić ją flocie handlowej?

Co roku Polska traci około 8 mld zł z powodu tego, że polska flota handlowa pływa pod obcymi banderami – to najkrótsza konkluzja konferencji „Morska flota handlowa pod narodową banderą. Polską racją stanu!”, która odbyła się Wydziale Nawigacyjnym Uniwersytetu Morskiego w Gdyni 24 kwietnia 2024 roku.
28.04.2024

Z Portu Gdańsk do Grudziądza przetransportowano 300-tonowy element przyszłej elektrowni

Trwają pracę na budowie elektrowni CCGT Grudziądz. Pod koniec marca do Portu Gdańsk statek Chipolbroku, Chipol Changjiang, dostarczył ważący 300 ton element obiektu, który następnie z użyciem barki przetransportowano na miejsce przeznaczenia, gdzie 10 kwietnia został przejęty przez robotników zaangażowanych w to przedsięwzięcie budowlane.
27.04.2024

W kajaku, przy grillu lub na leżaku. Branża noclegowa przygotowuje się na wielką majówkę nad Bałtykiem

Z dobrymi prognozami pogody i chęcią aktywnego wypoczynku Polacy wchodzą w wyjątkowo długą majówkę. Wolne miejsca topnieją z dnia na dzień głównie w górach, ale co trzeci wyjeżdżający planuje pobyt nad Bałtykiem. Wyjedziemy raczej na 3-4 dni i tylko 6% wypoczywających przedłuży majówkę do dziewięciodniowego urlopu. Czas spędzimy w ruchu na rowerach lub kajakach albo na zwiedzaniu – wynika z ankiety Nocowanie.pl przeprowadzonej wśród tysiąca turystów.
26.04.2024

Ruszyły nawodne stacje Orlenu dla motorowodniaków i żeglarzy

Motorowodniacy i żeglarze mogą już korzystać z nawodnych stacji tankowania Orlenu na Mazurach, nad Zalewem Zegrzyńskim i nad Bałtykiem. Oprócz paliwa, w większości tych placówek dostępne są też produkty spożywcze, a w niektórych skorzystać można z nowej oferty gastronomicznej - podał koncern.
26.04.2024

Włoska policja znalazła kokainę o wartości 27 mln dolarów ukrytą na statku

Funkcjonariusze Guardia di Finanza przeprowadzili inspekcję statku, na którym znaleziono 139 paczek zawierających kokainę. Ładunek nielegalnych substancji warzył 150 kg.
26.04.2024

Wiceminister Marchewka: park narodowy nie zagraża żegludze na Odrze

Budowa Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry nie zagraża żegludze na Odrze - powiedział wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
25.04.2024

Wodór stworzy rynek wart 1,4 bln dolarów rocznie

W kolejnych 25 latach wodór stworzy rynek wart 1,4 bln dolarów rocznie - wynika z raportu "Green hydrogen: Energizing the path to net zero" firmy Deloitte. Dzięki wykorzystaniu zielonego wodoru może powstać milion nowych miejsc pracy rocznie do 2030 r. - dodano.
25.04.2024

Siódma kwalifikacja olimpijska dla Polski w żeglarstwie

Polskie żeglarki w dwuosobowej klasie 49erFX wywalczyły dzisiaj w Hyeres kwalifikację olimpijską dla Polski! Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak (YKP Gdynia / AZS Poznań) oraz Gabriela Czapska i Hanna Rajchert (Spójnia Warszawa) postawiły kropkę nad i na dzień przed końcem regat. To siódma kwalifikacja olimpijska dla Polski w żeglarstwie. Wczoraj w Hyeres przepustki do Paryża wywalczyli dla Polski żeglarze w klasie Formula Kite kobiet i mężczyzn, którzy dzisiaj dobry występ w Hyeres przypieczętowali medalami.
25.04.2024

Polscy żeglarze z awansem na Igrzyska Olimpijskie

W odbywających się we francuskim Hyeres Last Chance Regatta polscy żeglarze wywalczyli w klasie Formula Kite kobiet i mężczyzn kwalifikacje olimpijskie dla kraju. Jutro odbędzie się seria medalowa regat, ale już teraz, dzięki świetnej postawie w rundzie kwalifikacyjnej biało-czerwoni są pewni sukcesu. Jutro w ślady kitesurferów mają szansę pójść polskie zawodniczki w klasie 49erFX. W odbywających się równolegle regatach Pucharu Świata Polacy są na czołowych miejscach.
24.04.2024

700 brytyjskich pojazdów wojskowych odpłynęło z terminalu w Porcie Gdańsk

W marcu 700 pojazdów brytyjskiej armii oraz 650 żołnierzy wracających z NATO-wskich manewrów stacjonowało na terenie Wolnego Obszaru Celnego w Porcie Gdańsk.
23.04.2024

Jak przetrwać i ratować na morzu? Ćwiczenia i badania na Bałtyku z udziałem studentów i pracowników uczelni morskich

Ćwiczenia oraz badania naukowe Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (SAR) z udziałem studentów oraz kadry Politechniki Morskiej w Szczecinie, a także Uniwersytetu Morskiego w Gdyni miały miejsce 26 marca 2024 na Zatoce Gdańskiej. Obejmowały one dwie części – badanie zachowań rozbitków na tratwie ratunkowej podczas wielogodzinnego dryfu i obliczenia przewidywań znosu tratwy.
23.04.2024

Prezes Grupy Azoty zapowiada zaktualizowanie strategii w ciągu 12 miesięcy

W ciągu 12 miesięcy zaktualizujemy strategię Grupy Azoty - poinformował PAP prezes Grupy Adam Leszkiewicz. Podkreślił, że spółkę czeka w tym czasie restrukturyzacja związana z "optymalizacją biznesu". Zapewnił jednocześnie, że firma podejmuje działania, by "zabezpieczyć miejsca pracy".
23.04.2024

Nexans finalizuje umowę serwisową z Equinor

Nexans i firma energetyczna Equinor zacieśniają długoterminową współpracę dzięki czteroletniemu kontraktowi na naprawy awaryjne i gotowość. Umowa obejmuje pomoc ze strony zespołu ekspertów Nexans oraz zapewnienie statku w celu spełnienia wymagań interwencyjnych.
23.04.2024

Władze USA decydują się na trzykrotne zwiększenia cła na stal i aluminium z Chin. Celem jest ochrona własnego rynku

W oświadczeniu na stronie Białego Domu pojawiła się informacja, że zapadła decyzja o wdrożeniu nowych działań mających na celu ochronę amerykańskiego przemysłu stalowego i stoczniowego "przed nieuczciwymi praktykami Chin."
23.04.2024

Tragiczne obchody święta marynarki wojennej w Malezji. Zderzyły się dwa śmigłowce

W malezyjskiej miejscowości Lumut doszło do tragicznego wypadku. W trakcie tamtejszych obchodów święta sił morskich uczestniczące w przygotowaniach do defilady śmigłowce zderzyły się ze sobą. Służby prasowe Królewskiej Marynarki Wojennej Malezji przekazały informacje o śmierci 10 osób.
23.04.2024

Polferries wprowadza nową usługę we współpracy z portem w Ystad

Od 1 maja Polferries wprowadza nową usługę we współpracy z portem w Ystad. Są to darmowe, elektryfikowane miejsca parkingowe dla naczep. Oznacza to, że przewoźnicy mogą utrzymać działanie chłodni lub innych urządzeń elektrycznych bez obaw o dodatkowe koszty energii.
22.04.2024

Singapur na czele miast morskich świata. Gdańsk w morskiej 40-tce

Singapur, a za nim Rotterdam, Londyn, Szanghaj i Oslo, to wiodące miasta morskie, wynika z badań przeprowadzonych przez DNV i Menon Economics. Raport „Leading Maritime Cities” (LMC). Kilka nowych miast znalazło się w tym roku w pierwszej pięćdziesiątce: Shenzhen, Madryt, Gdańsk, Dżudda i Neapol, zajmując odpowiednio 23., 29., 39., 43. i 45. miejsce. Dla Gdańska to sukces, znaleźć się w tak prestiżowym gronie.
22.04.2024

Balticconector wznawia prace. Wciąż pozostają nieznani sprawcy uszkodzenia gazociągu

Gasgrid Finland i estoński operator systemu przesyłu gazu Elering przekazały 22 kwietnia o rozpoczęciu wykorzystania rurociągu zgodnie z planem. Tym samym Balticconnector wznawia prace po ponad pół roku od uszkodzenia w wyniku działalności ludzkiej. Choć sprawcy incydentu pozostają nieznani, zdaniem śledczych z kilku państw było to celowe działanie, o które oskarża się Rosję.
22.04.2024

Jedna trzecia miejskiej ludności Chin zagrożona osiadaniem lądu. Zagrożenie szczególne dla miast przybrzeżnych

Prawie połowie z 82 głównych chińskich miast grozi zatonięcie na skutek szybkiego osiadania gruntów. Naukowcy oszacowali, że bez podjęcia odpowiednich środków do 2120 r. problem ten może pozbawić domów od 55 do 128 milionów osób.
22.04.2024

VI Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego. Jakie szanse i zagrożenia wiążą się z rozwojem sztucznej inteligencji?

W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się, 18 kwietnia br., 6. edycja Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego, w której wzięli udział przedstawiciele instytucji i firm z branży morskiej. W tym roku uczestnicy konferencji poświęcili szczególnie wiele miejsca rozwojowi technologii cyfrowych, w tym AI, a także perspektywom wykorzystania ich na statkach i jednostkach offshore.
20.04.2024

Dwa największe na świecie promy wodorowe powstaną w Norwegii

Torghatten Nord wybrał norweską firmę Myklebust Verft do budowy dwóch promów wodorowych, które będą przewozić do 120 samochodów na najdłuższej norweskiej trasie promowej między miejscowościami Bodø a Lofotami. Promy będą największymi na świecie statkami napędzanymi wodorem produkowanym w zakładzie mieszczącym się we wspomnianym Bodø.
19.04.2024

Warsztaty nurkowe służb zorganizowane przez WZD MOSG

Funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału SG w ubiegłym tygodniu zorganizowali wspólne warsztaty nurkowe służb pod hasłem „Bezpieczeństwo i współpraca służb MSWiA w zakresie prowadzenia prac podwodnych”. Wsparcia udzielił Kaszubski Dywizjon SG, którego jednostki pływające zabezpieczały rejon nurkowania.
19.04.2024

Nabrzeże Hanzy – nowa nazwa Nabrzeża Wyspy Spichrzów w Gdańsku

Na ostatnim posiedzeniu Rady Miasta Gdańska tej kadencji radni podjęli decyzję o nadaniu nazwy Nabrzeże Hanzy północno-zachodniemu odcinkowi nabrzeża Wyspy Spichrzów. Nowa nazwa, która obowiązuje od 18 kwietnia, ma na celu podkreślenie historycznego znaczenia Gdańska w ramach hanzeatyckiego sojuszu kupieckiego.
18.04.2024

Polscy żeglarze zaczynają walkę o ostatnie kwalifikacje olimpijskie

Już w niedzielę 21 kwietnia polscy żeglarze rozpoczną rywalizację o kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024. Regaty Pucharu Świata odbywające się w Hyeres podczas Francuskiego Tygodnia Olimpijskiego nazywane są też Last Chance Regatta, a to dlatego, że dla żeglarzy z całego świata to ostatnia szansa na zdobycie dla swoich krajów olimpijskich przepustek. Polacy walczyć będą o kwalifikacje w pięciu żeglarskich klasach.
18.04.2024

Oceanarium w kołobrzeskim porcie – nowa, całoroczna atrakcja?

Czy w Kołobrzegu powstanie nowoczesne oceanarium, działające jako placówka naukowo - badawcza? To bardzo możliwe. Do Zarządu Portu Morskiego Kołobrzeg wpłynęła oferta, złożona przez właścicieli oceanarium w Międzyzdrojach. W największym, polskim uzdrowisku, na Wyspie Solnej, chcą zrealizować znacznie większy i bardziej prestiżowy projekt.
18.04.2024

Hongkong wypada z czołówki najbardziej zatłoczonych portów świata

Po raz pierwszy w historii globalnej żeglugi kontenerowej Hongkong opuścił pierwszą dziesiątkę w rankingu najbardziej ruchliwych portów świata. Według najnowszych danych z firmy Alphaliner, przepustowość portu w Hongkongu spadła o 14,1%, osiągając 14,3 miliona TEU.
18.04.2024

Powstające Muzeum Kanału Sueskiego szykuje się do otwarcia na turystów

Zarząd Kanału Sueskiego dokonał w marcu pierwszego, próbnego otwarcia Muzeum Kanału Sueskiego, w ramach którego zwiedzanie było bezpłatne. W niedalekiej przyszłości placówka ma stać się popularnym miejscem wizyt turystów zainteresowanych historią oraz działalnością jednej z najważniejszych tras morskich na świecie.
17.04.2024

Rozpoczęła się decydująca faza realizacji Morskiego Terminala Przeładunkowego

Na budowie Morskiego Terminala Przeładunkowego przy Rafinerii Gdańskiej toczą się intensywne prace. We wschodniej części nabrzeża oraz na pomostach komunikacyjnych, zamontowano balustrady. Prace żelbetowe dla całej inwestycji zostały zakończone, a na ul. Sztutowskiej zakończono budowę nowo zaprojektowanego przepustu. Co zaplanowano na kolejne tygodnie robót?
17.04.2024

Skroplony dwutlenek węgla trafi pod dno Morza Północnego. Geosekwestracja CO2 to konieczność dla branży cementowej

Wychwytywanie i magazynowanie dwutlenku węgla to konieczność dla cementowni, by uciec od wysokich kosztów zakupu uprawnień do emisji - ocenili przedstawiciele branży we wtorek. Aby jednak ruszyły inwestycje w technologię CCS niezbędna jest zmiana prawa i wsparcie finansowe.
16.04.2024

Greckie stocznie się odradzają. Europejskie walczą o przeżycie. Porównamy siły z Azją na Posidonia 2024

Grecki przemysł stoczniowy odrodził się w ostatnim dziesięcioleciu i wyraźnie będzie widoczny - obiecują organizatorzy Posidonia 2024. Mówi się wprost, że po latach upadku, a nawet ruiny, stocznie greckie przeszły do stanu dynamicznego ożywienia. W tym procesie otrzymuje wsparcie trzeciej floty światowej w świecie (pod względem wartości), międzynarodowego biznesu i rządu.
16.04.2024

Nowy pakiet sprzętowy od Wärtsilä ma zwiększyć możliwości dynamicznego pozycjonowania na morzu

Nowy pakiet rozwiązań w postaci steru strumieniowego i systemu sterowania napędem firmy Wärtsilä ma stanowić innowacyjne rozwiązanie w zakresie prowadzenia dynamicznego pozycjonowania na morzu, co jest współcześnie istotne przy prowadzeniu prac w ramach offshore, gdzie jest istotne utrzymywanie pozycji statku przez długi czas w jednym miejscu. Ma to zapewnić lepszą wydajność operacyjną.
16.04.2024

Przerażające odkrycie rybaków w Brazylii. W łodzi znaleźli dwadzieścia ciał w rozkładzie [wideo]

Brazylijscy rybacy znaleźli u wybrzeży gminy Braganca w północnym stanie Para łódź, w której znajdowało się "co najmniej 20" ciał w zaawansowanym rozkładzie. Śledczy podejrzewają, że pasażerowie zginęli na morzu z głodu i pragnienia.
16.04.2024

Nowa koncepcja dronów do zwalczania okrętów podwodnych elementem polityki obronnej Holandii

Technologicznie zaawansowany, zrównoważony, autonomiczny i elastyczny operacyjnie. Kwalifikacje te będą miały zastosowanie do nowych statków bezzałogowych do operacji morskich w ciągu około 4 lat. Ministerstwo Obrony i kadra Biuro Projektowe Marynarki Wojennej współpracują ze sobą w celu opracowania nowej koncepcji użycia bezzałogowego statku nawodnego (USV). To nie jedyne przedsięwzięcie morskie Holandii w ostatnim czasie. Na zbrojenia w tym segmencie władze wydadzą miliardy euro.
16.04.2024

Morze Śródziemne. Turystyka od Cabo Verde, po Wenecję i Istambuł

Morze Śródziemne i wschodni Atlantyk oraz morza przyległe to akweny niezwykle atrakcyjne dla turystów korzystających z rejsów wycieczkowych. To drugi co do wielkości rynek cruisów na świecie, z 21,5% udziałem w rynku i miejscem docelowym ponad 7 mln pasażerów rocznie.
15.04.2024

Polskie porty morskie wygenerowały 9,2 mld zł dla Skarbu Państwa. Czy koncepcja Trójportu jeszcze zwiększy te liczby?

Znajdujące się w portach morskich w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie-Świnoujściu terminale przeładunkowe wygenerowały w 2023 roku 9,92 mld zł przychodu dla Skarbu Państwa z tytułu VAT, cła i akcyzy. Eksperci wskazują, że budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego i realizacja tzw. Trójportu może jeszcze te wpływy zwiększyć.
14.04.2024

Młode foki na plażach. Co robić?

Przełom marca i kwietnia to czas, gdy na polskim wybrzeżu pojawiają się pierwsze szczenięta fok szarych. Maluchy najczęściej odpoczywają na plaży, ale zdarza się, że są ranne lub chore i potrzebują pomocy naszych wolontariuszy. Dlatego apelujemy o wzmożoną czujność i niezwłoczne zgłaszanie każdej obserwacji foki na numer alarmowy Błękitnego Patrolu WWF: 795 536 009.
12.04.2024

Politico: Francja europejskim liderem zakupów gazu skroplonego z Rosji

Chociaż prezydent Francji Emmanuel Macron buduje swój wizerunek jednego z najzagorzalszych obrońców Ukrainy, władze w Paryżu zakupiły w ciągu trzech pierwszych miesięcy br. najwięcej w Europie gazu skroplonego (LNG) z Rosji; Kreml zarobił na tych transakcjach ponad 600 mln euro - ujawnił portal Politico.
12.04.2024

Szwedzki Greenpeace przeprowadził akcję przeciwko tankowaniu rosyjskiej floty cieni

Aktywiści z organizacji Greenpeace poinformowali w piątek o przeprowadzeniu na Morzu Bałtyckim w pobliżu Gotlandii akcji protestacyjnej przeciwko 125-metrowemu tankowcowi, który z tego miejsca zaopatruje w paliwo tzw. rosyjską flotę cieni. Sprawą możliwego wandalizmu zajęła się szwedzka policja.
12.04.2024

Royal Navy skonfiskowała narkotyki o wartości 16,7 miliona funtów podczas operacji na Karaibach

Patrolowiec brytyjskich sił morskich HMS Trent skonfiskował narkotyki o wartości rynkowej 16,7 miliona funtów podczas dwóch akcji wymierzonych w handlarzy narkotyków działających na Karaibach.
12.04.2024

OT Port Gdynia i Lakeway Link: nowe połączenie ro-ro dla naczep i dużych gabarytów z Gdyni

OT Port Gdynia i szwedzki armator Lakeway Link podpisały umowę handlową na uruchomienie nowej linii ro-ro dla naczep oraz wielkogabarytowych i ciężkich ładunków na regularnej trasie łączącej Polskę ze Szwecją.
12.04.2024

Normalizacja żeglugi na Kanale Panamskim ma nastąpić do 2025 roku, o ile dopisze pogoda

Z racji na zbliżający koniec pory suchej w Ameryce Środkowej, Zarząd Kanału Panamskiego liczy na normalizacje w kwestii poziomu wody i możliwości zwiększenia liczby statków przemieszczających się przez tę istotną trasę morską. W oparciu o obecny i prognozowany poziom wody w jeziorze Gatun oraz w związku z operacyjną strategią wodną (OWS) wdrożoną przez zarząd oraz władze Panamy, stopniowo ma zwiększać się ilość oferowanych tranzytów. Od 25 marca jest to 27 dziennie, gdy jeszcze w lutym spadła do zaledwie 18.
12.04.2024

Morska ekologia na funty. 1,5 miliona funtów na zielone połączenia do i z portów Wielkiej Brytanii

Rząd brytyjski rozpoczyna procedurę przetargową na kwotę 1,5 miliona funtów, aby wypełnić zobowiązania dotyczące zerowej wartości netto, stworzyć miejsca pracy i rozwijać gospodarkę – ogłosił Minister Transportu Wielkiej Brytanii na początku kwietnia br.
12.04.2024

Morski seans w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na kolejny seans z cyklu Kino Wojenne w Muzeum. Wyświetlanym filmem będzie tym razem „Pan i władca: Na krańcu świata”.
12.04.2024

Rosyjskie tankowce płyną do Afryki. Moskwa szuka nowych rynków zbytu

Objęta zachodnimi sankcjami Rosja zwiększa dostawy oleju napędowego i benzyny do Afryki, która po Azji staje się kolejnym ważnym rynkiem dla jej surowców. W kwietniu do Sudanu dotarły już dwa tankowce z przetworzoną ropą, trzeci jest w drodze.
12.04.2024

Kolizja patrolowca Guardia Civil ze słupkiem oświetleniowym pasa startowego lotniska w Gibraltarze

W środę wieczorem na wodach terytorialnych Gibraltaru łódź patrolowa hiszpańskiej Guardia Civil Rio Belelle M55 rozbiła się o słupek oświetlenia pasa startowego. Z początkowych relacji wynikało, że do wypadku mogło dojść w wyniku pościgu, a po zderzeniu było słychać strzały z broni palnej. Dzisiaj teorie te zdementował przedstawiciel hiszpańskiego rządu.
11.04.2024

Jak prezentuje się bliźniak "Miecznika", HMS Venturer? Okręt odwiedziła matka chrzestna, księżniczka Anna

Z wizytą do stoczni Babcock w Rosyth przybyła księżniczka królewska Anna, siostra króla Wielkiej Brytanii Karola III. Zapoznała się z stanem budowy pierwszej fregaty typu 31 (określanej też jako typ Inspiration), która podobnie jak okręty programu "Miecznik" opiera się na platformie Arrowhead 140. Spotkała się także z budującymi jednostkę stoczniowcami oraz przyszłą załogą HMS Venturer.
11.04.2024

Windar Renovables i Navantia Seanergies sfinalizowały pierwsze zamówienie na monopale dla morskiej farmy wiatrowej Moray West

Fabryka monopali w stoczni Navantia Seanergies w Fene (A Coruña), zbudowana przez Windar Renovables i Navantia Seanergies wykonała swoje pierwsze zamówienie na nowy rodzaj fundamentów dla farm wiatrowych na morzu.
11.04.2024

Port Łeba zmieni swoje granice? Ministerstwo Infrastruktury wspiera inwestycje w obsługę serwisową farm wiatrowych

Rządowe Centrum Legislacyjne opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie zmiany granicy portu morskiego w Łebie. Ma na celu umożliwienie wykonania inwestycji związanej z jego planowanym przystosowaniem do obsługi serwisowej farm wiatrowych. Dokument został przekazany 3 kwietnia do uzgodnień międzyresortowych, które potrwają 14 dni. Aktualnie trwa jego opiniowanie.
10.04.2024

Kraje i porty morskie w indeksie połączeń liniowych. Polska na 5. miejscu w Europie Północnej

Wśród najlepiej skomunikowanych krajów połączeniami oceanicznymi aż siedem krajów jest w Azji, a tylko dwa kraje w Europie. W czołówce krajów, których porty są najlepiej skomunikowane ze światem poprzez połączenia liniowe są Chiny, Korea Południowa oraz Singapur. Za nimi plasują się Stany Zjednoczone. Hiszpania jest najlepiej skomunikowanym krajem europejskim i zajmuje ósme miejsce na światowej liście – informuje w najnowszym raporcie IAPH World Ports Tracker.
09.04.2024

USA rozbudują bazę morską w Papui-Nowej Gwinei

W obliczu zagrożenia ze strony Chin oraz ekspansji tego państwa na Oceanie Spokojnym, USA planują odnowić i rozbudować bazę sił morskich Lombrum, mieszczącą się na wyspie Los Negros w Papui-Nowej Gwinei. Aktualnie są rozważane różne projekty rozbudowy placówki, a koszt ma wynieść od kilkunastu do kilkudziesięciu milionów dolarów.
09.04.2024

Jakie są możliwości pracy w terminalu kontenerowym? Baltic Hub odpowiada na to pytanie podczas targów pracy Talent Days

Przedstawiciele gdańskiego terminala kontenerowego Baltic Hub wzięli udział w targach pracy Talent Days 9 kwietnia w Plenum Gdańsk.
09.04.2024

ESG: koszt czy inwestycja? Czy dążenie podmiotów w kierunku zrównoważonego rozwoju przekłada się na wyniki finansowe?

Polski Rejestr Statków organizuje szkolenie, które pozwoli na zdobycie wiedzy jak określać szanse, odziaływanie i ryzyka w raportowaniu ESG.
09.04.2024

Pierwszy transport kolejowy obsłużony w terminalu promowym w Porcie Świnoujście po remoncie

Na terminalu promowym w Porcie Świnoujście został obsłużony pierwszy po modernizacji transport kolejowy. Inwestycja posłużyła przytosowaniu infrastruktury terminalu do obsługi transportu intermodalnego, w tym obsługi promów o długości do 270 metrów i pięcioma stanowiskami do cumowania.
08.04.2024

Coraz bliżej portu serwisowego w Kołobrzegu – list intencyjny z Orlenem już podpisany

Od piątku Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg i Grupę Orlen Neptun wiąże list intencyjny w sprawie utworzenia w Kołobrzegu portu serwisowego dla przyszłych morskich farm wiatrowych, które powstaną na Bałtyku na Ławicy Odrzańskiej, w niedalekiej odległości od miasta.
07.04.2024

Raport wypadków i zdarzeń morskich – marzec 2024 r.

Ostatni miesiąc pierwszego kwartału roku to nie tylko nadal napięta sytuacja międzynarodowa na wielu akwenach świata, skutkująca ograniczonym bezpieczeństwem żeglugi i pierwszymi śmiertelnymi ofiarami wśród cywilnych marynarzy, ale również jedna z największych katastrof z udziałem statku handlowego w ostatnich latach. Zderzenie dużego kontenerowca oceanicznego z mostem w Baltimore USA, bo o tym wypadku mowa będzie miało szereg wielopłaszczyznowych konsekwencji.
07.04.2024

Paweł Tarnowski wygrywa regaty Pucharu Świata. Brąz Przybytka i Piaseckiego

Dużym sukces polskich żeglarzy w regatach Pucharu Świata o Puchar Księżniczki Zofii na Majorce. W windsurfingowej klasie iQFoil Paweł Tarnowski (Sopocki Klub Żeglarski) wywalczył złoty medal, zaś w klasie 49erFX brązowy medal zdobyli Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki (AZS AWFiS Gdańsk). Na Majorce, w 10 konkurencjach olimpijskich rywalizowało ponad 1000 żeglarzy i żeglarek z 75 krajów.
06.04.2024

Nastolatek zabił Polaka w porcie w Dortmundzie

13-letni chłopak zabił w porcie w Dortmundzie bezdomnego mężczyznę - przekazała w piątek niemiecka policja i prokuratura. Nagranie z telefonu komórkowego pokazuje, jak dziecko dźgnęło mężczyznę nożem w czwartek wieczorem. Według mediów ofiara zabójstwa to Polak.
06.04.2024

Dwa patrolowce za miliard euro. Fincantieri zawiera intratną umowę z Indonezją

Włoski koncern i Ministerstwo Obrony Indonezji podpisały kontrakt o wartości 1,18 miliarda euro w ramach współpracy zainicjowanej przez resort obrony z Włoch na dostawę dwóch wielozadaniowych patrolowców. To kolejna duża, międzynarodowa umowa związana z modernizacją indonezyjskich sił morskich.
05.04.2024

Finał prac naprawczych Balticconnector. Operator zapowiada uruchomienie rurociągu

Jak podają operatorzy rurociągu, estoński Elering oraz fiński Gasgrid Finland, zakończono remont Balticconnector zgodnie z planem. Był wyłączony z użycia od października ub. r. i w związku z tym pojawiły się kontrowersje w kwestii jego uszkodzenia w wyniku nie wypadku, lecz sabotażu.
04.04.2024

Dania zamyka cieśninę Wielki Bełt. Winna jest... awaria uzbrojenia fregaty

Nie milkną echa po wcześniejszym powrocie fregaty Iver Huitfeldt z misji pk. "Prosperity Guardian" na Morzu Czerwonym, za co winę ma ponosić niesprawne uzbrojenie. Jak poinformowały władze, doszły problemy z bliźniaczą jednostką, Niels Juel. Wymusiło to zamknięcie akwenu z racji na ryzyko przypadkowego wystrzału rakiety.
04.04.2024

Port Kołobrzeg. Inwestor zbuduje wielopoziomowy parking

Firma Interparking, czołowy inwestor parkingowy w Europie, jest już gotowa do budowy wielopoziomowego parkingu w kołobrzeskim porcie. Obiekt z 365 miejscami postojowymi powstanie na terenach administrowanych przez Zarząd Portu Morskiego. Inwestycja ma zmniejszyć uciążliwości komunikacyjne w porcie i dzielnicy uzdrowiskowej. Budowla ma powstać w czasie do 14 miesięcy od rozpoczęcia prac.
04.04.2024

Crowley zapowiada przyjęcie do floty czterech kontenerowców z napędem LNG

Firma Crowley zapowiedziała, że w 2025 roku przyjmie do działalności cztery statki klasy Advance, wyposażone w innowacyjny napęd LNG. Otrzymają nazwy Quetzal, Copan, Tiscapa i Torogoz. Mają wzbogacić flotę przedsiębiorstwa, obsługujące porty w Ameryce Północnej i Środkowej.
04.04.2024

Rojam zmienia adres. Nowa siedziba, nowe możliwości

Zmiana, która niesie za sobą obietnicę rozwoju i innowacji: po ośmiu latach na Siennickiej, Rojam przeniósł swoją działalność do nowoczesnej siedziby na Kokoszkach. Ten strategiczny ruch jest wyrazem ambicji firmy, by nieustannie poprawiać jakość i efektywność usług, jednocześnie dbając o najwyższe standardy komfortu i bezpieczeństwa.
03.04.2024

Otwarcie polsko-amerykańskiego Regionalnego Centrum Szkoleniowego Czystych Technologii Energetycznych

Wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka, ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski oraz Michael Goff z Departamentu Energii USA oficjalnie zainaugurowali działalność polsko-amerykańskiego Regionalnego Centrum Szkoleniowego Czystych Technologii Energetycznych (CETC – Clean Energy Training Center).
03.04.2024

Fregata Iver Huitfeldt opuszcza Morze Czerwone i wraca do Danii

Duński okręt kończy swój udział w misji pk. "Prosperity Guardian", której celem jest ochrona żeglugi na trasie przez Kanał Sueski przed atakami jemeńskich bojowników Huti. Aktualnie fregata przekroczyła Kanał Sueski i jest w drodze z powrotem do kraju.
03.04.2024

Naval Group zawiera umowę dotyczącą okrętów podwodnych dla Indonezji

Francuski koncern będzie współpracował przy dostarczeniu okrętów podwodnych serii Scorpène dla Marynarki Wojennej Indonezji. Jednostki powstaną w krajowej stoczni PT PAL, a Naval Group zapewni transfer technologii. To efekt długofalowej współpracy między rządami Francji i Indonezji, jaką rozpoczęto w sierpniu 2021 roku i umowy o partnerstwie strategicznym między stoczniami obu państw potwierdzoną w lutym 2022 roku.
02.04.2024

Kandydaci na prezydenta Świnoujścia o planach związanych z gospodarką morską miasta

Polska Agencja Prasowa przeprowadziła ankiety z kandydatami na prezydenta Świnoujścia. 7 kwietnia w walce o urząd prezydenta Świnoujścia zmierzy się czworo kandydatów: Joanna Agatowska (KWW Joanny Agatowskiej Świnoujście Wspólne Wyspy), Jan Borowski (KWW Jana Borowskiego Zmiana Pokoleniowa), Dorota Konkolewska (KW KO) oraz Paweł Sujka (KWW Pawła Sujki Wybieram Świnoujście). Nie zabrakło pytań dotyczących inwestycji portowych, offshore, czy planach związanych z molo.
02.04.2024

Baltimore. Uwolnienie statku Dali jeszcze niemożliwe

Kontenerowiec Dali, który utknął pod zniszczonym mostem po wypłynięciu z portu Baltimore, nie zostanie uwolniony w najbliższym czasie. Nie wiadomo ile potrwa usuwanie zawalonej konstrukcji, która dociska statek do dna kanału. Ponadto okazało się, że pod rumowiskiem biegnie gazociąg.
31.03.2024

Analityk: Ukraińcy zdołali zepchnąć Flotę Czarnomorską do narożnika

Na Morzu Czarnym armia ukraińska zdołała zepchnąć rosyjską Flotę Czarnomorską do narożnika, pozbawić Moskwę kontroli na tym akwenie – ocenia w rozmowie z PAP analityk wojskowości Mariusz Cielma. Jego zdaniem to zasługa „dronów morskich” oraz brytyjskich i francuskich rakiet manewrujących.
30.03.2024

"Welt": Rosja szpiegowała Europę pod pozorem zbierania informacji ws. budowy Nord Stream

Czy rury na Morzu Bałtyckim miały służyć nie tylko do transportu gazu? Przez lata Rosja szpiegowała Europę pod pozorem zbierania informacji na potrzeby budowy Nord Stream, pisze portal dziennika "Welt".
29.03.2024

Konferencja dt. bezpieczeństwa powodziowego w dorzeczu Wisły z udziałem ministra infrastruktury

W środę 27 marca 2024 roku w Płocku odbyła się konferencja poświęcona tematyce bezpieczeństwa powodziowego w dorzeczu Wisły, w której uczestniczyli eksperci PGW Wody Polskie oraz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, którzy nakreślili najważniejsze wyzwania z ochroną przeciwpowodziową w regionie i podejmowanych działaniach.
29.03.2024

W Brazylii zwodowano okręt podwodny. Podobne były oferowane Polsce w ramach programu "Orka"

W brazylijskiej stoczni Itaguaí Construções Navais odbyła się ceremonia wodowania przyszłego okrętu podwodnego typu Riachuelo, która otrzyma nazwę Tonelero (S42). To trzecia jednostka z czterech, jakie znajdą się w wyposażeniu Marynarki Wojennej Brazylii (Marinha do Brasil). Jest ona oparta na typie Scorpène, będącym towarem eksportowym francuskiego koncernu Naval Group.
28.03.2024

Equinor dba o młody drzewostan Łeby

Equinor wraz z Urzędem Miasta Łeba zorganizował akcję przesadzania młodych sadzonek sosny z działki, która posłuży jako baza serwisowa dla morskich farm wiatrowych Bałtyk I, II i III.
28.03.2024

Konferencja Offshore Wind 2.0. Hydrotechnika dla MEW

Drugiego dnia konferencji Offshore Wind 2.0, organizowanej przez Attis Broker, podjęto wątek specjalistycznych konstrukcji portowych dla morskiej energetyki wiatrowej.
27.03.2024

Paliwo uzyskane z orzechów nerkowca szansą na uczynienie żeglugi bardziej "zieloną"?

Dzięki przełomowej współpracy z gigantami branżowymi, takimi jak morska organizacja doradcza Lloyd’s Register FOBAS, producent silników Wärtsilä i dostawca biopaliw ACT Group, UECC (United European Car Carriers) przewodzi krytycznej ocenie i ewaluacji biopaliwa na bazie cieczy z łupin orzechów nerkowca (Cashew Nut Shell Liquid, CNSL).
27.03.2024

Most runął jak domek z kart po tym, jak uderzył w niego statek. Wielka tragedia w Baltimore (TEMAT AKTUALIZOWANY)

Nad ranem we wtorek doszło do tragicznego w skutkach wypadku w Baltimore w amerykańskim stanie Maryland. Na opublikowanych w internecie nagraniach widać, że statek handlowy uderzył podpory mostu Key Bridge, w wyniku czego ten niemal w całości runął do wody. Trwa szacowanie szkód, a liczba ofiar rośnie.
26.03.2024

Ekspert o moście w Baltimore: zawinił brak odpowiedniej osłony podpory mostu

Jak wskazują dostępne materiały, przyczyną katastrofy mostu Francis Scott Key Bridge było uderzenie statku w jedną z podpór, która nie była chroniona przed tego typu oddziaływaniem – skomentował w rozmowie z PAP prof. Mikołaj Miśkiewicz z Politechniki Gdańskiej.
26.03.2024

Terminal instalacyjny w Świnoujściu - rozpoczęły się prace czerpalne

W Świnoujściu na terenie przyszłego terminala instalacyjnego do obsługi potrzeb morskiej energetyki wiatrowej rozpoczęły się prace czerpalne. Wykonują je holenderskie jednostki tj: pogłębiarka „Vox Ariane” oraz jednostka wspomagająca „Maas”.
25.03.2024

Ørsted otrzyma fundusze od Departamentu Energii USA w celu dekarbonizacji przemysłu

Amerykańskie władze przekażą dotację w wysokości 100 mln dolarów duńskiemu koncernowi. Dofinansowanie ma pomóc w rozwoju zakładu Ørsted zajmującego się wytwarzaniem ekologicznego metanolu w Teksasie, a także dekarbonizacji trudnego do elektryfikacji sektora morskiego i utworzeniu miejsc pracy w USA w ramach nowej branży związanej z czystą energią.
25.03.2024

Perspektywy i wyzwania morskiej energetyki wiatrowej w Polsce

W siedzibie Pracodawców Pomorza zorganizowano we współpracy z konsorcjum Equinor i Polenergii spotkanie informacyjno-networkingowe, podczas którego branżowi specjaliści przybliżyli perspektywy i wyzwania morskiej energetyki wiatrowej w naszym kraju.
25.03.2024

Konferencja PSEW w tym roku po raz pierwszy w Świnoujściu

W dniach 4-6 czerwca odbędzie się 19 edycja Konferencji PSEW2024, która jest największym branżowym wydarzeniem w Polsce poświęconym energetyce wiatrowej. W tym roku wydarzenie po raz pierwszy zagości na Pomorzu Zachodnim, w Świnoujściu – jednym z kluczowych miejsc na energetycznej mapie Polski, które na naszych oczach staje się centrum rozwoju energetyki wiatrowej.
25.03.2024

Morze Kaspijskie wysycha, jego poziom jest bliski historycznego minimum

Poziom wody w Morzu Kaspijskim od kilku lat systematycznie spada i jest bliski historycznego minimum; są miejsca, w których linia brzegowa przesunęła się o trzy kilometry - poinformował niezależny portal turkmen.news.
24.03.2024

W trakcie zmasowanego ataku rakietowego na Ukrainę Rosjanie ostrzelali jedną z największych tam w kraju

W trakcie wczorajszego, największego od tygodni ostrzału z użyciem rakiet, pocisków i dronów, rosyjskie siły zbrojne uderzyły na tamę znajdującą się przy Dnieprzańskiej Elektrowni Wodnej. W razie jej uszkodzenia bądź zniszczenia mogłoby dojść do największej katastrofy wodnej w Europie.
22.03.2024

Kuriozalne przyczyny pożaru rosyjskiego trawlera. Ogień to efekt... uderzenia rakietą podczas wojskowych ćwiczeń

Pojawia się więcej informacji na temat pożaru, który strawił statek rybacki Kapitan Łobanow. Jak twierdzą świadkowie i za nimi niezależne, rosyjskie media, przyczyną pojawienia się ognia miało być... uderzenie rakietą, prawdopodobnie wystrzeloną w związku z trwającymi nieopodal ćwiczeniami morskimi. W wyniku zdarzenia zmarło trzech członków załogi, a czterech pozostałych zostało poszkodowanych.
22.03.2024

MFW przyspiesza, ale czy jesteśmy na to gotowi? – wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

Zapraszamy na wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem na temat morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
21.03.2024

Offshore Wind 2.0. Broń, amunicja, UXO na Bałtyku - czy jest się czego bać?

Co jakiś czas wraca temat niebezpiecznych substancji chemicznych czy broni, jakie zostały zrzucone na dno Bałtyku po II wojnie światowej. Czy te pozostałości stanowią zagrożenie dla projektów offshore i pracowników? Czy poszczególne firmy, projekty, a także administracja są przygotowane na takie ewentualności? Odpowiedzi na te pytania poszukiwali uczestnicy panelu dyskusyjnego "Bezpieczeństwo dna morskiego – UXO, wraki, broń chemiczna", odbywającego się w ramach konferencji Offshore Wind 2.0.
21.03.2024

W czwartek w Brukseli pierwszy w historii Szczyt Energii Jądrowej

W czwartek w Brukseli odbędzie się pierwszy w historii szczyt poświęcony wyłącznie energetyce jądrowej. Spotkanie, w którym oprócz przywódców krajów UE wezmą też udział przedstawiciele USA, Wielkiej Brytanii, Japonii, Turcji czy Pakistanu jest współorganizowane przez Belgię i Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA).
21.03.2024

Nowe badania potwierdziły, że ocean jest pełen plastiku

Oceany zanieczyszczone są plastikiem także poza Wielką Pacyficzną Plamą Śmieci. Mikroplastik można znaleźć nawet w odległych, chronionych rejonach.
21.03.2024

Konferencja PSEW2024 – energia z wiatru dla silnej Polski

Transformacja energetyczna całej Europy przyspiesza, a proces ten będzie długi i wymagający. Zielona energia to konieczność z punktu widzenia suwerenności Polski i jej interesu narodowego. Skala czekających nas zmian stanowi ogromne wyzwanie finansowe, techniczne i społeczne. Ustawa wiatrakowa procedowana przez nowy rząd oraz postępujące prace nad morskimi farmami wiatrowymi na Bałtyku pozwalają branży wiatrowej z optymizmem spoglądać w przyszłość.
20.03.2024

Ster na służbę w Morskim Oddziale Straży Granicznej

Warto próbować swoich sił, tym bardziej, że na jednostkach pływających Straży Granicznej nie ma miejsca na nudę. W dwóch dywizjonach realizujących zadania graniczne na Bałtyku, a także w placówkach SG podległych Morskiemu Oddziałowi Straży Granicznej w Gdańsku, trwa nabór do służby. Zainteresowaniem kandydatów cieszy się właśnie służba na jednostkach pływających, ale można także wchodzić na jednostkach pływających w skład grup kontrolnych, specjalnie przygotowanych zespołów do kontroli statków na morzu.
20.03.2024

Wielka Brytania: przenoszenie azylantów z hoteli na barki nie zmniejsza kosztów

Alternatywne miejsca zakwaterowania nielegalnych imigrantów, takie jak przystosowana do tego barka czy nieużywane bazy wojskowe, kosztują obecnie nawet więcej niż wynajmowane przez rząd w tym celu hotele - oceniło w środę brytyjskie Krajowe Biuro Audytorskie (NAO).
20.03.2024

Są chętni do służby w MOSG. Kandydaci uzyskali pozytywną ocenę

13 osób (cztery kobiety i dziewięciu mężczyzn) starających się o przyjęcie do służby w Straży Granicznej przystąpiło 19 marca do drugiego etapu kwalifikacji w Komendzie Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku Nowym Porcie. Wszyscy uzyskali pozytywną ocenę. Teraz jeszcze badania lekarskie i… zielona światło na przyjęcie do służby.
20.03.2024

DNV podkreśla potrzebę standaryzacji morskiej energetyki wiatrowej

DNV wzywa do głębszej współpracy branżowej w celu opracowania solidnych standardów dotyczących morskiej energetyki wiatrowej przed konferencją WindEurope w Bilbao. Najnowszy raport Energy Transition Outlook przewiduje, że energia wiatrowa stanie się głównym odnawialnym źródłem energii w Europie do roku 2050 i będzie odpowiadać za 43% całkowitej produkcji energii elektrycznej.
20.03.2024

Ocean Ark. DNV i Ocean Sovereign podpisują porozumienie dotyczące innowacyjnego statku do hodowli ryb

DNV i Ocean Sovereign podpisały 19 marca porozumienie w sprawie zapewnienia, zgodnie z francuskimi przepisami, działalności Ocean Ark, innowacyjnego statku przeznaczonego do działań związanych z hodowlą ryb do celów gospodarczych, opracowanego przez chilijską firmę Ocean Arks Tech of Chile (OATECH). Ma to być nowoczesne, przyszłościowe rozwiązanie dla gospodarki związanej z rybołówstwem.
19.03.2024

Transport Week 2024. Rozwój, bezpieczeństwo i offshore

Tegoroczna konferencja Transport Week poruszała trzy ważne zagadnienia dla całej branży portowej – kierunek jej rozwoju, zmieniany ostatnio co chwilę przez sytuację rynkową i geopolityczną, kwestie bezpieczeństwa ze szczególnym uwzględnieniem sfery cyfrowej oraz offshore wind, który stał się na Bałtyku jednym z podstawowych kół zamachowych dla całej branży morskiej.
19.03.2024

Ruch oporu na Krymie opublikował dokumenty związane z produkcją rosyjskich pocisków manewrujących

Ukraińscy partyzantów pokazali tajne dokumenty dotyczące produkcji rosyjskich pocisków manewrujących Ch-32 w jednym z wyspecjalizowanych przedsiębiorstw w Rosji. W 2024 roku planowanych jest tam 224 pociski tego typu.
19.03.2024

Raport NIK: człowiek zagraża Półwyspowi Helskiemu

Nie zapewniono skutecznej ochrony brzegu morskiego Półwyspu Helskiego przed nieuprawnioną działalnością człowieka. Skontrolowane organy administracji rządowej i samorządowej nie wykorzystały przysługujących im uprawnień dotyczących nadzoru i kontroli - takie wnioski płyną z kontroli Najwyższej Izby Kontroli pn. "Ochrona brzegów morskich na Półwyspie Helskim i Mierzei Wiślanej".
18.03.2024

Polskie elektrownie wiatrowe na morzu z terminalem instalacyjnym w Gdańsku głównym filarem Krajowego Planu Odbudowy

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko powiedział w poniedziałek w Radomiu, że konsultacje społeczne dotyczące projektu rewizji Krajowego Planu Odbudowy (KPO) będą przeprowadzone w niespotykanej od lat skali. W jego ocenie ważna na tym etapie będzie współpraca rządu z samorządami.
18.03.2024

Anna Stelmaszyk-Świerczyńska, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni: duże projekty infrastrukturalne realizowane bez zmian

O najważniejszych z punktu widzenia gospodarki morskiej inwestycjach infrastrukturalnych w portach Gdańsk, Gdynia i Elbląg, ale także mniejszych portach i utrzymaniu pasa technicznego wzdłuż wybrzeża, oraz o problemach kadrowych rozmawiamy z nową dyrektorką Urzędu Morskiego w Gdyni Anną Stelmaszyk-Świerczyńską.
17.03.2024

Simply Blue Group częścią konsorcjum budującego pierwszą na świecie farmę wodorostów na morskiej farmie wiatrowej

Simply Blue Group, deweloper projektów niebieskiej gospodarki z siedzibą w Irlandii, dołączył do konsorcjum North Sea Farm 1 Project (NSF1), aby zbudować pierwszą na świecie komercyjną farmę wodorostów zlokalizowaną na morskiej farmie wiatrowej. Farma o powierzchni 10 hektarów, zlokalizowana u wybrzeży Holandii na Morzu Północnym, ma zostać uruchomiona jesienią tego roku, kiedy zostanie rozmieszczona i obsiana, a pierwsze zbiory spodziewane są wiosną 2025 r.
16.03.2024

Stena Line zwodowała odnowione statki w korytarzu Morza Północnego

W odpowiedzi na zmieniające się potrzeby swoich klientów, Stena Line przeprowadziła gruntowną modernizację dwóch swoich statków, Stena Britannica i Stena Hollandica. Jednostki, odnowione w rekordowym czasie 18 dni na każdy statek, oferują nowe przestrzenie restauracji i barów, nowoczesne i odświeżone miejsca do siedzenia oraz zwiększoną pojemność pasażerską. Renowacja statków jest kolejnym krokiem w dążeniu Stena Line do zmniejszenia emisji CO2 do 2030 roku w stosunku do poziomu z 2019 roku.
15.03.2024

Royal Caribbean zawiesza swoje rejsy na Haiti ze względów bezpieczeństwa

Jedna z czołowych firm branży turystyki morskiej zapowiedziała, że zawiesza swoje wizyty w haitańskim porcie w Labadee ze względu na postępującą destabilizację państwa. Od miesięcy w Haiti postępuje anarchia ze względu na walki gangów, a władze tracą kontrolę nawet nad dzielnicami w stolicy. To odbija się również na gospodarce, w tym ruchu morskim do tego wyspiarskiego państwa.
15.03.2024

NGO: 60 migrantów zginęło na Morzu Śródziemnym

Co najmniej 60 migrantów, którzy wypłynęli z Libii, zginęło na Morzu Śródziemnym – poinformowała w czwartek organizacja pozarządowa SOS Mediterranee z siedzibą w Marsylii.
14.03.2024

Cyfrowe bliźniaki i AI kontra „Czarne Łabędzie”. Rewolucja cyfrowa w portach

Rewolucja informatyczna i informacyjna nie omija portów morskich. Narzędzia Przemysłu 4.0 trafiają do portów, które już od dawna są nie tylko miejscem przeładunków i uszlachetniania towarów ale również działalności przemysłowej najwyższej jakości. A właściwie nawet od zawsze.
14.03.2024

Konieczność zastosowania paliw alternatywnych jest faktem. Seatech Engineering z odpowiedzią na rosnące potrzeby budowy floty jednostek LNG

W dynamicznym świecie inżynierii morskiej i w obliczu rosnącego znaczenia zielonej energetyki rola biur projektujących statki jest nie do przecenienia. Służą one zmaterializowaniu wymogów armatora oraz poszukiwaniu skutecznych i ekonomicznych rozwiązań odpowiadających na potrzeby zmieniającego się rynku, zgodnych z rosnącymi wymogami środowiskowymi oraz wspierających zrównoważony rozwój transportu morskiego.
14.03.2024

Stocznia Conrad woduje EXTRA TIME

Stocznia Conrad z dumą ogłasza zwodowanie drugiej jednostki z serii Conrad C144s, o nazwie EXTRA TIME. Najnowszy jacht podtrzymuje sukces swojego poprzednika, ACE i jest kolejnym największym prywatnym jachtem motorowym zbudowanym przez Conrad S.A. oraz w Polsce.
14.03.2024

Konosament – amerykańska klauzula jurysdykcyjna. Część II

W części I Konosament – amerykańska klauzula jurysdykcyjna. Część I rozpoczęliśmy omówienie orzeczenia Kanadyjskiego Sądu Federalnego w sprawie „Arc-En-Ciel Produce Inc. v BF Leticia (Ship) 2022 FC 843.
13.03.2024

Mars wpływa na oceany

Mimo liczonej w dziesiątkach, a nawet setkach milionów kilometrów odległości od Ziemi, Mars może wpływać na kształt orbity Ziemi, a co za tym idzie, na głębiny ziemskich oceanów - informuje pismo „Nature Communications”.
13.03.2024

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.