• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Warsztaty nurkowe służb zorganizowane przez WZD MOSG

19.04.2024 11:29 Źródło: MOSG
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Warsztaty nurkowe służb zorganizowane przez WZD MOSG

Partnerzy portalu

Fot. MOSG

Funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału SG w ubiegłym tygodniu zorganizowali wspólne warsztaty nurkowe służb pod hasłem „Bezpieczeństwo i współpraca służb MSWiA w zakresie prowadzenia prac podwodnych”. Wsparcia udzielił Kaszubski Dywizjon SG, którego jednostki pływające zabezpieczały rejon nurkowania.

Podczas szkolenia omówiono różne konfiguracje sprzętu potrzebnego do nurkowania, sposób organizacji prac podwodnych oraz planowanie nurkowania. Ponadto, przybliżono szereg niebezpieczeństw związanych ze zmianą lub wzrostem ciśnienia tzw. patofizjologię nurkowania. Po zajęciach teoretycznych funkcjonariusze przystąpili do praktyki w zakresie technik nurkowania z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu oraz ratownictwa. Część warsztatów odbyła się w miejscach zatopionych wraków na Zatoce Gdańskiej, gdzie przeprowadzono zajęcia na otwartym akwenie. Jeden dzień był poświęcony nurkowaniu w przestrzeniach zamkniętych, co realizowano na wyłączonej z użytku elektrowni jądrowej w Żarnowcu. Podczas warsztatów przeprowadzono egzamin dla jednego z funkcjonariuszy WZD MOSG na instruktora nurkowego MSWiA, który ukończył z wynikiem pozytywnym.

W przedsięwzięciu udział wzięli funkcjonariusze z Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA”, Samodzielnego Pododdziału Kontrterorystycznego Policji w Gdańsku, Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku, Pile i Kościanie oraz instruktor z Dowództwa Generalnego Rodzaju Sił Zbrojnych RP.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.