• <

CMS wspiera Gaz-System przy zawarciu pierwszej w Polsce umowy czarteru jednostki FSRU

10.05.2024 15:28 Źródło: CMS
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas CMS wspiera Gaz-System przy zawarciu pierwszej w Polsce umowy czarteru jednostki FSRU

Partnerzy portalu

Fot. Gaz-System

Międzynarodowa kancelaria CMS udzielała wsparcia w prowadzonym przez Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A. procesie mającym na celu wyłonienie dostawcy oraz zawarcie pierwszej w Polsce umowy czarteru pływającej jednostki regazyfikacyjnej (FSRU). Umowa określająca warunki dostarczenia i obsługi jednostki FSRU została zawarta pomiędzy Gaz-System S.A. a White Eagle Energy Ltd., spółką z grupy Mitsui O.S.K. Lines.

Projekt zakłada wybudowanie w Zatoce Gdańskiej pływającego terminalu, umożliwiającego wyładunek, procesowe składowanie i regazyfikację LNG. Dzięki temu w Polsce powstanie drugi terminal LNG, co stanowi kolejny ważny krok w kierunku dywersyfikacji źródeł energii i transformacji energetycznej polskiej gospodarki.

Kontrakt został zawarty na okres 15 lat z możliwością dalszego przedłużenia i gwarancją prawa wykupu jednostki FSRU przez GAZ-SYSTEM S.A.

„Rozwój infrastruktury krytycznej zapewniającej utrzymanie dostaw surowców energetycznych jest bezsprzecznie priorytetem dla naszego kraju. Bardzo cieszymy się, że wiedza sektorowa, know-how firmy i umiejętności negocjacyjne naszych prawników przyczyniły się do zawarcia pierwszej w Polsce umowy czarteru pływającego terminala regazyfikacyjnego”, mówi Marcin Bejm, partner kierujący praktyką Energetyki i Infrastruktury kancelarii CMS.

Prawnicy kancelarii CMS, pracując w ramach zespołu doradców prawnych, technicznych i biznesowych doradzających Gaz-System S.A., uczestniczyli we wszystkich etapach procesu przetargowego, począwszy od etapu prac nad arkuszem warunków umowy („term sheet”), przez proces zamówieniowy, przygotowanie projektu umowy, aż po etap bezpośrednich negocjacji. CMS zapewnił także doradztwo w zakresie regulacji dotyczących rozwoju infrastruktury portowej niezbędnej do eksploatacji FSRU w Porcie Morskim w Gdańsku.

W to historyczne na polskim rynku doradztwo zaangażowani byli prawnicy z praktyki Energetyki i Infrastruktury kancelarii CMS. Prace nadzorował partner Marcin Bejm, a w skład zespołu doradzającego weszli Karol Jaworecki, Jakub Kot, Magdalena Czenko, Paweł Ura, Dominika Markowicz i Laura Pytlińska.

Kancelaria CMS posiada jeden z największych zespołów energetycznych wśród kancelarii prawnych w Polsce. Nasi eksperci posiadają unikalne doświadczenie w doradztwie na rynku gazu ziemnego, jak również doradzają klientom w licznych i złożonych projektach z sektora OZE w Polsce oraz w sektorze energii jądrowej. Praktyka Energetyki i Infrastruktury CMS wspiera klientów zarówno w zakresie transakcji M&A, prowadzenia procesu inwestycyjnego, jak i doradztwa regulacyjnego w sektorze energetycznym. Praktyka od wielu lat zajmuje czołowe miejsca w międzynarodowych rankingach Chambers & Partners, Legal500 oraz IFLR1000. Ponadto, w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, kancelaria CMS uznawana jest przez Chambers & Partners za firmę z pierwszej grupy rekomendowanych doradców (tzw. Band 1) w kategorii Projekty i Energetyka.

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.