• <

Wynik wyszukiwania - "gazociąg" - Wiadomości

Finlandia powątpiewa w przypadkowe zniszczenie gazociągu Balticconnector

Finlandia powątpiewa w przypadkowe zniszczenie podwodnego gazociągu Balticconnector, ani też, że mogłoby do niego dojść bez wiedzy władz w Pekinie - oświadczył fiński minister ds. europejskich i aktywów państwowych Anders Adlercreutz.
02.12.2023

Royal Navy na czele międzynarodowego zespołu okrętów chroniącego podwodne kable na Bałtyku

20 okrętów w ramach Połączonych Sił Ekspedycyjnych (JEF), wyjątkowego, międzynarodowego zgrupowania sił morskich, będzie strzec bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej Morza Bałtyckiego. Na jego czele stoi Wielka Brytania, która wysłała znaczne zgrupowanie na zagrożony obszar.
30.11.2023

Finlandia i Estonia chcą zbadać w Chinach powiązany z uszkodzeniem Balticconnector kontenerowiec

Estonia i Finlandia chcą wysłać swoich przedstawicieli do Chin, aby zbadali głównego podejrzanego w sprawie uszkodzenia infrastruktury podwodnej w Zatoce Fińskiej, czyli statek NewNew Polar Bear - podał w poniedziałek dziennik "Postimees".
28.11.2023

Fiński rząd chce pozyskać z Unii Europejskiej fundusze na naprawę gazociągu Balticconnector

Premier Petteri Orpo zapowiedział w środę, że zamierza poinformować przywódców UE o ustaleniach śledztwa w sprawie uszkodzenia bałtyckiego gazociągu łączącego Finlandię z Estonią. W grę wchodzi pozyskanie z UE środków na naprawę rury w ramach tzw. narzędzi hybrydowych, ustanowionych na wypadek zniszczenia infrastruktury krytycznej.
25.10.2023

Newnew Polar Bear i jego kotwica – główni podejrzani w sprawie Balticconnector

Ostatnie doniesienia fińskich służb pokazują jasno, że śledztwo w sprawie uszkodzenia gazociągu Balticconnector zmierza w kierunku kontenerowca Newnew Polar Bear. Zdjęcia uszkodzeń podwodnej infrastruktury i odzyskana z dna kotwica, której wydaje się brakować statkowi, mogą być mocnym dowodem w sprawie.
25.10.2023

Szwecja wysłała okręt celem sprawdzenia podmorskich kabli w okolicy Balticconnector

Należący do Królewskiej Marynarki Wojennej Szwecji okręt ratowniczy HSwMS Belos (A214) został wysłany do Zatoki Fińskiej w związku z incydentem wokół gazociągu i kabla energetycznego łączących Estonię i Finlandię. Wokół uszkodzenia podwodnej infrastruktury narosło wiele teorii, podejrzewa się celowe działanie.
25.10.2023

Przełom? Z miejsca uszkodzenia gazociągu Balticconnector wyciągnięto kotwicę o wadze sześciu ton

Z dna Zatoki Fińskiej spod grubej warstwy mułu z miejsca uszkodzenia gazociągu Balticconnector, łączącego Estonię i Finlandię, została wyciągnięta we wtorek duża, ważąca 6 ton kotwica, o wymiarach 2,5 x 2 x 1 m – poinformowała fińska policja.
24.10.2023

W pobliżu uszkodzenia Balticconnector znaleziono ciężki przedmiot; podejrzenie skierowane na chiński statek

W trakcie badań podwodnych przeprowadzonych przy gazociągu Balticconnector znaleziony został "ciężki przedmiot", który mógł doprowadzić do uszkodzenia rurociągu przebiegającego przez Zatokę Fińską – przekazała w piątek fińska policja, podkreślając, że obecnie śledztwo koncentruje się na roli statku towarowego pływającego pod banderą Hongkongu.
20.10.2023

Premier Łotwy zarządziła kontrolę infrastruktury krytycznej po uszkodzeniu gazociągu Balticconnector

Premier Łotwy Evika Silina zarządziła w środę przeprowadzenie kontroli łotewskiej infrastruktury krytycznej pod względem jej przygotowania do możliwych zagrożeń. To reakcja na uszkodzenie gazociągu Balticconnector, łączącego Estonię z Finlandią.
18.10.2023

W pobliżu miejsca uszkodzenia gazociągu Balticconnector znajdował się również statek chiński

Chiński kontenerowiec Newnew Polar Bear znajdował się znacznie bliżej miejsca awarii gazociągu Balticconnector w czasie, gdy do niej doszło, niż wcześniej opisywany w mediach rosyjski tankowiec SGV Float - poinformował we wtorek dziennik "Postimees".
17.10.2023

Fińskie służby w sprawie uszkodzenia gazociągu Balticconnector: zidentyfikowano okręty, mogące brać udział w sabotażu

Okręty, które przebywały na Zatoce Fińskiej w momencie uszkodzenia gazociągu bałtyckiego między Finlandią a Estonią, zostały zidentyfikowane, ale w postępowaniu wciąż badane są różne scenariusze – przekazała w poniedziałek policja, podkreślając, że szczegółowe prace techniczne na miejscu utrudniają warunki pogodowe.
16.10.2023

Zdaniem estońskich sił zbrojnych pełna ochrona infrastruktury podwodnej jest właściwie niemożliwa

Zapewnienie ciągłej ochrony podmorskich kabli i gazociągów jest praktycznie niemożliwe - ocenił w piątek dowódca centrum wywiadu Estońskich Sił Obronnych płk Ants Kiviselg, komentując awarię łączącego Finlandię i Estonię gazociągu Balticconnector.
14.10.2023

Siły zbrojne Estonii: pełna ochrona infrastruktury podwodnej jest właściwie niemożliwa

Zapewnienie ciągłej ochrony podmorskich kabli i gazociągów jest praktycznie niemożliwe - ocenił w piątek dowódca centrum wywiadu Estońskich Sił Obronnych płk Ants Kiviselg, komentując awarię łączącego Finlandię i Estonię gazociągu Balticconnector.
13.10.2023

Orlen rusza z wydobyciem złoża Tommeliten A na pół roku przed zakładanym terminem

Grupa Orlen rozpoczęła eksploatację złoża Tommeliten A na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Zapewni to koncernowi dodatkowe 500 mln metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie, który będzie dostarczany do kraju za pomocą gazociągu Baltic Pipe. Eksploatację Tommeliten A uruchomiono pół roku wcześniej niż przewidywał harmonogram, dzięki czemu wydobywany ze złoża gaz wzmocni bezpieczeństwo energetyczne kraju jeszcze w tym sezonie grzewczym.
13.10.2023

Władze Estonii: jeśli to Rosja stoi za uszkodzeniem gazociągu, to najprawdopodobniej sprawdza estońską gotowość

Jeśli to naprawdę Rosja odpowiada za uszkodzenie gazociągu Balticconnector, to najprawdopodobniej sprawdza gotowość i przygotowanie Estonii - ocenił w środę w rozmowie z telewizją ERR Marko Mihkelson, przewodniczący komisji spraw zagranicznych estońskiego parlamentu.
11.10.2023

NATO zapowiada reakcję, jeśli się okaże, że uszkodzenie gazociągu na Morzu Bałtyckim było umyślne

Jeżeli okaże się, że uszkodzenia łączącego Estonię i Finlandię podmorskiego gazociągu i kabla telekomunikacyjnego na Morzu Bałtyckim wynikają z umyślnego ataku, NATO zareaguje - powiedział w środę sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.
11.10.2023

Zdaniem estońskich władz uszkodzenie gazociągu łączącego kraj z Finlandią to "wina człowieka"

Za uszkodzenie gazociągu łączącego Estonię z Finlandią odpowiada człowiek; zlokalizowano je w w fińskiej strefie ekonomicznej - poinformowali we wtorek podczas wspólnej konferencji prasowej estońscy ministrowie obrony, spraw zagranicznych i klimatu.
11.10.2023

Wielka Brytania proponuje pomoc Finlandii i Estonii w śledzenie w sprawie uszkodzonego gazociągu

Wielka Brytania jest gotowa pomoc Finlandii i Estonii w śledztwie dotyczącym uszkodzenia podmorskiego gazociągu i kabla telekomunikacyjnego pod Morzem Bałtyckim – zapewnił we wtorek wieczorem premier Rishi Sunak.
11.10.2023

Podmorski gazociąg łączący Finlandię z Estonią został prawdopodobnie celowo uszkodzony

Awaria podmorskiego gazociągu Balticconnector łączącego Finlandię z Estonią nie jest skutkiem normalnego użytkowania rurociągu. Prawdopodobnie zostało to spowodowane działaniem sił zewnętrznych – przekazano we wtorek w Helsinkach na konferencji premiera Petteri Orpo z udziałem wojskowych oraz policji.
10.10.2023

Operator gazociągu Balticconnector: wciąż nieznana przyczyna awarii, niewykluczone celowe działanie

Wciąż nieznana jest przyczyna awarii gazociągu Balticconnector, łączącego Estonię z Finlandią; nie można wykluczyć celowego zniszczenia podwodnej infrastruktury - poinformowała w poniedziałek firma Elering, estoński operator systemu przesyłowego gazu ziemnego i elektryczności.
09.10.2023

Naprawa gazociągu Finlandia–Estonia może potrwać miesiące

Naprawa podmorskiego gazociągu łączącego Finlandię i Estonię, który został zamknięty w niedzielę z powodu podejrzenia wycieku, może zająć miesiące lub dłużej.
09.10.2023

W związku z podejrzeniem wycieku zamknięto gazociąg łączący Finlandię i Estonię

W niedzielę nad ranem, w związku z podejrzeniem wycieku i nadzwyczajnym spadkiem ciśnienia, zamknięto podmorski gazociąg łączący Finlandię i Estonię - poinformował Gasrid, fiński państwowy operator systemu przesyłowego gazu ziemnego.
08.10.2023

Gaz-System oddaje do użytku gazociąg przyłączeniowy Przywodzie – Dolna Odra

Uroczyste przekazanie do eksploatacji gazociągu przyłączeniowego Przywodzie – Dolna Odra odbyło się 26 września 2023 r. na terenie węzła przyłączeniowego do elektrowni PGE Gryfino 2050. Dzięki inwestycji Gaz-System dwa bloki gazowo-parowe będą zasilane gazem ziemnym, zapewniając niskoemisyjną produkcję energii elektrycznej mieszkańcom województwa zachodniopomorskiego.
26.09.2023

Niemcy. Koncern Eon: opracowywane są opcje osuszania i zabezpieczania rurociągu Nord Stream

Koncern energetyczny Eon chce pozostać zaangażowany w konsorcjum obsługujące gazociąg Nord Stream 1. "Obecnie opracowywane są opcje osuszania i zabezpieczania rurociągu” - powiedział dyrektor finansowy Eon Marc Spieker gazecie "Rheinische Post". W Niemczech wciąż nie brak głosów wzywających do uruchomienia Nord Stream.
20.08.2023

Włochy mają wesprzeć budowę kluczowego gazociągu na Morzu Czarnym

Włoska firma Tenaris otrzymała zamówienie na dostawę rur i usług dla fazy II-A projektu zagospodarowania pola gazowego Sakarya, obsługiwanego przez Turkish Petroleum (TPAO) i zlokalizowanego na bardzo głębokich wodach zachodniego Morza Czarnego, około 175 km od brzegu Eregli w Turcji.
28.07.2023

Senat: nowela ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich wraca do komisji

Senat skierował w czwartek ponownie do komisji obrony i praw człowieka nowelę ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich. Senatorowie nie zaproponowali podczas obrad plenarnych nowych poprawek, ale komisje mają się zebrać, by ujednolicić sprawozdanie dotyczące tej ustawy.
22.06.2023

Rola jachtu Andromeda w sprawie wysadzenia Nord Stream

Załoga jachtu miała 12-godzinny postój w polskim porcie, nie dokonywała wtedy załadunku. Była też kontrolowana przez polską Straż Graniczną – takie, jak informuje czwartkowa "Rzeczpospolita", są najnowsze ustalenia polskiego śledztwa.
22.06.2023

GAZ-SYSTEM na Forum Wizja Rozwoju: dziś przechodzimy od węgla do gazu, ale pracujemy już nad paliwami przyszłości

O ile droga do zeroemisyjnej gospodarki prowadzi przez zastąpienie węgla gazem ziemnym, o tyle jej dalszy rozwój oparty będzie o tzw. paliwa przyszłości. Jak podkreślał podczas kongresu Forum Wizja Przyszłości Andrzej Kensbok, wiceprezes zarządu GAZ-SYSTEM, odpowiedzialna za przesył gazu spółka rozpoczęła już prace nad dostosowywaniem swej infrastruktury do transportu i magazynowania wodoru, amoniaku czy biometanu.
21.06.2023

Gaz-System podpisał umowę z SEA Global na eksploatację Baltic Pipe

Spółka podpisała z firmą SEA Global umowę na nadzór i wsparcie techniczne działań eksploatacyjnych prowadzonych na gazociągu podmorskim łączącym systemy gazowe Polski i Danii. Utrzymanie tej infrastruktury w odpowiednim stanie technicznym zapewnia ciągłość dostaw gazu do Polski ze źródeł norweskich.
08.06.2023

Polskie śledztwo nie potwierdza rewelacji z Niemiec ws. sabotażu gazociągu Nord Stream

Polskie śledztwo nie potwierdza rewelacji z Niemiec o udziale załogi jachtu "Andromeda" i firmy należącej do Ukraińców w sabotażu gazociągu Nord Stream - podała w piątek "Rzeczpospolita".
26.05.2023

Dania: przed wysadzeniem gazociągów Nord Stream w pobliżu znajdował się rosyjski statek do zadań specjalnych

Na cztery dni przed wysadzeniem gazociągów Nord Stream 1 i 2 w pobliżu miejsca sabotażu znajdował się rosyjski statek do zadań specjalnych - twierdzi dowództwo sił zbrojnych Danii, cytowane przez duńską gazetę "Information".
28.04.2023

Dania znosi ograniczenia w żegludze w pobliżu gazociągów Nord Stream

Władze Danii zniosły w czwartek ograniczenia dotyczące żeglugi na wodach Bałtyku w pobliżu wycieków z gazociągów Nord Stream i oświadczyły, że żegluga w tym obszarze nie jest już niebezpieczna dla statków.
20.04.2023

Niemiecki rząd kupił rury, które były przeznaczone dla gazociągu Nord Stream 2. Wykorzysta je do budowy terminalu LNG

Rury, które były przeznaczone dla gazociągu Nord Stream 2, mają zostać wykorzystane przy budowie planowanego terminalu LNG u wybrzeży bałtyckiej wyspy Rugia. Rząd Niemiec zakupił w tym celu zapasowe rury z gazociągu.
18.04.2023

Wszystko jasne! Tajemniczy obiekt przy Nord Stream 2 wydobyty i zidentyfikowany

Wydobyliśmy obiekt znaleziony przy Nord Stream 2. Według wstępnych badań jest nim nie stanowiąca zagrożenia pusta boja dymna lub granat dymny – poinformowała w środę Duńska Agencja Energii.
29.03.2023

ONZ odrzuca wniosek Rosji o śledztwo w sprawie eksplozji Nord Stream

Rada Bezpieczeństwa ONZ odrzuciła we wtorek (czasu polskiego) wniosek Rosji o przeprowadzenie niezależnego międzynarodowego śledztwa w sprawie eksplozji na gazociągach Nord Stream 1 i 2 na Morzu Bałtyckim.
28.03.2023

Tajemniczy obiekt przy Nord Stream 2

Duńska Agencja Energii opublikowała w czwartek zdjęcie niezidentyfikowanego obiektu, znalezionego na Morzu Bałtyckim przy biegnącym z Rosji do Niemiec gazociągu Nord Stream 2. Wstępnie oceniono, że przedmiot nie stwarza bezpośredniego zagrożenia, ma zostać wydobyty i zbadany.
23.03.2023

Premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego: rząd kanclerz Merkel też chciał gazociągu Nord Stream 2

Premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego Manuela Schwesig odrzuciła wszystkie zarzuty dotyczące budowy bałtyckiego gazociągu Nord Stream 2 i założonej dla jego ukończenia Fundacji Klimatycznej. Przypomniała, że rząd kanclerz Niemiec Angeli Merkel zawsze wspierał budowę rurociągu.
21.03.2023

Przełom w sprawie uszkodzenia Nord Stream? Duńczycy badają sprawę tajemniczego jachtu

Na wyspie znajdującej się nieopodal miejsca, gdzie doszło do uszkodzenia gazociągu Nord Stream duńska policja poszukiwała tropów mających wyjaśnić sprawę tego incydentu z września ubiegłego roku. Zdaniem służb jesienią na przystani na wyspie Christiansö miał pojawić się jacht, którym transportowano materiały wybuchowe, użyte do uszkodzenia rurociągów.
10.03.2023

Niemcy. Media: rząd chce kupić tysiące rur, przeznaczonych na gazociąg Nord Stream 2

Brzmi to jak żart historii, że akurat rząd Niemiec chce kupić tysiące rur rurociągowych od Nord Stream 2 AG. Pierwotnie rury miały być przeznaczone na gazociąg, który został ukończony, ale nigdy nie został oddany do użytku. Na drodze do zawarcia umowy nie stoją sankcje - podaje w środę portal dziennika "Welt".
09.03.2023

Gasunie straciła na Nord Stream pół miliarda euro

Należący do państwa holenderski udziałowiec gazociągu Nord Stream firma Gasunie poinformował w środę, iż udział w projekcie kosztował ją w ubiegłym i bieżącym roku ponad pół miliarda euro. Państwowa firma posiada 9% udziałów w rosyjskim gazociągu, który we wrześniu ubiegłego roku został uszkodzony w wyniku wybuchów.
08.03.2023

Ukraina. Doradca prezydenta: nie mamy nic wspólnego z sabotażem na Nord Stream

Ukraina nie ma nic wspólnego z sabotażem gazociągów Nord Stream – oświadczył doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, komentując doniesienia "New York Timesa", że za wysadzeniem trzech rur tej magistrali mogła stać proukraińska grupa sabotażystów.
08.03.2023

Zdaniem Equinor sankcje uniemożliwiły badanie uszkodzonego gazociągu Nord Stream

Norweska firma energetyczna Equinor oświadczyła, że to norweskie i unijne sankcje uniemożliwiły dostarczenie sprzętu i zrealizowanie badań uszkodzonego gazociągu Nord Stream. W oświadczeniu podała, że według niej prace te byłyby naruszeniem norweskich i unijnych przepisów.
01.02.2023

Gaz-System z kompletem decyzji lokalizacyjnych dla gazociągów lądowych w projekcie FSRU

Wojewoda Kujawsko-Pomorski wydał Gaz-System dwie decyzje lokalizacyjne dla gazociągu Gustorzyn – Gardeja. Miesiąc wcześniej spółka uzyskała od Wojewody Pomorskiego dwie decyzje lokalizacyjne dla gazociągu Gardeja – Kolnik. Tym samym część lądowa projektu FSRU posiada komplet decyzji lokalizacyjnych.
26.01.2023

Zakończono certyfikację duńskiego odcinka Baltic Pipe

Duński operator systemu przesyłowego Energinet otrzymał od niezależnej firmy akredytacyjnej DNV certyfikaty zgodności (CoC) dla gazociągu Baltic Pipe, który przebiega przez terytorium Danii.
18.01.2023

Rosja. Trzy ofiary śmiertelne wybuchu gazociągu; Gazprom zapewnia o ciągłości dostaw

Trzy osoby poniosły śmierć wskutek wtorkowego wybuchu w gazociągu Urengoj-Pomary-Użhorod; eksplozja nastąpiła na terytorium Republiki Czuwaszji, położonej w europejskiej części Federacji Rosyjskiej - poinformowała agencja Reutera.
20.12.2022

Rosyjski gazociąg do Europy zamknięty po eksplozji [WIDEO]

Władze Rosji zamknęły gazociąg Urengoj-Pomary-Użhorod po eksplozji, która nastąpiła we wtorek w położonej w europejskiej części Federacji Rosyjskiej Republice Czuwaszji - poinformował portal Sky News.
20.12.2022

Hiszpania. W Alicante zaprezentowano projekt sieci przesyłu zielonego wodoru z Półwyspu Iberyjskiego do Francji

Premierzy Hiszpanii i Portugalii, Pedro Sanchez i Antonio Costa oraz prezydent Francji Emmanuel Macron zaprezentowali w piątek w hiszpańskim mieście Alicante projekt sieci przesyłu zielonego wodoru z Półwyspu Iberyjskiego do Francji. Surowiec ma być kierowany dalej w głąb Unii Europejskiej.
09.12.2022

Estonia. Do użytku oddano rurociąg mający zaopatrywać konsumentów w gaz z pływającego terminala LNG

W mieście Paldiski na północnym zachodzie Estonii w czwartek do użytku oddano gazociąg mający doprowadzać na rynek surowiec ze znajdującego się w Zatoce Fińskiej pływającego terminala LNG - poinformowała agencja BNS.
02.12.2022

Szwecja. Prokurator: wybuch gazociągu Nord Stream spowodował ładunek z zewnątrz

Wybuch gazociągu Nord Stream spowodował ładunek umieszczony na zewnątrz rury - poinformował w czwartek szwedzki prokurator Mats Ljungqvist. Według dziennika "Expressen" oznacza to, że bomba mogła zostać podłożona z wykorzystaniem statku.
01.12.2022

Baltic Pipe osiągnął pełną przepustowość

30 listopada gazociąg podmorski uzyskał docelową moc przesyłową w kierunku Polski, czyli 10 mld m3 rocznie. Energinet, duński operator systemu przesyłowego zakończył proces podłączenia tłoczni w Zealand do infrastruktury Baltic Pipe.
30.11.2022

Szwedzkie służby specjalne o śledztwie ws. Nord Stream: znaleźliśmy obce obiekty przy rurociągach

Przejęliśmy obce obiekty znalezione przy gazociągach Nord Stream, na tych przedmiotach znaleziono ślady materiałów wybuchowych - podały w piątek szwedzkie służby specjalne SAPO.
20.11.2022

Dwa niezidentyfikowane statki miały przebywać w pobliżu Nord Stream 2 na krótko przed uszkodzeniem gazociągu

Analizujące dane satelitarne systemy firmy SpaceKnow wykryły dwa duże statki z wyłączonymi urządzeniami śledzącymi w rejonie rurociągu Nord Stream 2 kilka dni przed jego uszkodzeniem we wrześniu - podaje w piątek portal Wired. Firma poinformowała o swoich ustaleniach przedstawicieli NATO, którzy poprosili o dostarczenie większej ilości informacji.
12.11.2022

Norweski koncern zyskuje na cenach gazu

Wzrost cen gazu nawet o 60% wpłynął na wyższe przychody norweskiego koncernu paliwowo-energetycznego Equinor ASA w trzecim kwartale br., które sięgnęły 43,6 miliarda dolarów.
28.10.2022

Szwecja: Prokuratura przeprowadzi dodatkowe badania uszkodzonego Nord Stream

Szwedzka prokuratura poinformowała w piątek o zamiarze przeprowadzenia dodatkowych badań na dnie Morza Bałtyckiego w związku z dochodzeniem w sprawie aktu sabotażu przy gazociągach Nord Stream. W tym samym miejscu obecny jest rosyjski statek, który ma dokonać własnych oględzin.
28.10.2022

Niemiecki rząd uważa, że transport gazu przez uszkodzony Nord Stream 2 nie jest obecnie możliwy

Rząd Niemiec - wbrew ocenie Moskwy - nie zakłada, że jedna z dwóch rur gazociągu Nord Stream 2 pozostała nienaruszona po wybuchach we wrześniu. Tymczasem według Putina w NS2 "wystarczy tylko odkręcić kurek", aby popłynął gaz.
27.10.2022

Portugalia. Media: ekspert podważa możliwość przesyłu zielonego wodoru gazociągiem BarMar

Transport zielonego wodoru planowanym gazociągiem BarMar z Barcelony do Marsylii jest nierealnym przedsięwzięciem - uważa cytowany w środę przez portugalskie media koordynator niezależnego Iberyjskiego Obserwatorium ds. Energii (OIE) Antonio Eloy.
26.10.2022

Ukraina. Media: Iran sprzedał Rosji 40 turbin do gazociągów

Iran ogłosił w poniedziałek, że podpisał z Rosją kontrakt na dostawę 40 turbin do gazociągów - poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na izraelski dziennik "Times of Israel".
24.10.2022

Norwegia. Media: w pobliżu pól naftowych szpiegują rosyjskie statki naukowe

W pobliżu norweskich pól naftowych i gazowych pływają rosyjskie statki naukowe, które prowadzą działalność szpiegowską - piszą norweskie media. Według gazety "Aftenposten" od czerwca na Bałtyku i Morzu Północnym obecnych było dziewięć takich jednostek.
06.10.2022

Gaz-System: ruszył przesył gazu do Polski przez BalticPipe - nominacja dobowa wynosi 62,4 mln kWh

W sobotę o godz. 6:10 ruszył do Polski przesył gazu gazociągiem BalticPipe - poinformowała spółka Gaz-System. Jak podkreślono nominacja dobowa na 1 października 2022 wynosi 62,4 mln kWh/doba.
01.10.2022

Gazociągiem Baltic Pipe płynie już gaz do Polski

Rusza przesył gazu gazociągiem Baltic Pipe - poinformowała w sobotę spółka Gaz-System. Gazociągiem Baltic Pipe płynie już gaz do Polski - dodał na Twitterze Baltic Pipe Project. Przez około dwa miesiące gazociąg będzie działał z ograniczoną mocą.
01.10.2022

Szwedzi odnaleźli czwarty wyciek w gazociągach Nord Stream

Szwedzka straż przybrzeżna stwierdziła wcześniej w tym tygodniu czwarty wyciek w uszkodzonych gazociągach Nord Stream 1 i Nord Stream 2 - poinformowała rzeczniczka służby Jenny Larsson w wypowiedzi dla dziennika "Svenska Dagbladet". Wcześniej mówiono o trzech wyciekach.
29.09.2022

Polska 2050 apeluje o zwołanie przez prezydenta RBN ws. ochrony m.in. Baltic Pipe

Bezpieczeństwo energetyczne Polski w obliczu uszkodzenia Nord Stream 1 i 2 może być zagrożone; gazoport w Świnoujściu, a zwłaszcza Baltic Pipe, należy chronić w wymiarze koalicyjnych i sojuszniczym - uważają politycy Polski 2050 Szymona Hołowni i wnioskują o zwołanie przez prezydenta Andrzeja Dudę RBN.
29.09.2022

System Baltic Pipe: od Morza Północnego po gazociąg Jamalski

Baltic Pipe to liczący ok. 900 km cały system gazociągów, zaczynający się na Morzu Północnym. Biegnie przez Danię, Bałtyk, a jego ostatnią częścią jest lądowa odnoga na terytorium Polski. 1 października 2022 r. ruszyć ma przesył gazu w kierunku Polski.
25.09.2022

Equinor i PGNiG z długoterminowym kontraktem gazowym

Equinor i PGNiG z długoterminowym kontraktem gazowym 23 września 2022 r. Equinor zawarł z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem długoterminowy kontrakt na sprzedaż gazu. Umowa podpisana została na 10 lat, a wolumen dostarczanego gazu wyniesie ok. 2,4 miliardów metrów sześciennych rocznie. Gaz eksportowany będzie nowym gazociągiem Baltic Pipe.
24.09.2022

Moskwa: Baltic Pipe symbolem polskiej suwerenności energetycznej

Gazowe połączenie Baltic Pipe jest symbolem polskiej suwerenności energetycznej; jest najważniejszą, choć nie ostatnią, z szeregu inwestycji w infrastrukturę dywersyfikacyjną gazu - powiedziała PAP minister klimatu Anna Moskwa. Gazociąg ruszy 1 października 2022 r.
24.09.2022

Jest decyzja na realizację kolejnego etapu Baltic Pipe

WWINB wydał decyzję na pozwolenie użytkowania obiektów w ramach etapu I rozbudowy węzła przesyłowego i połączenia gazociągu Baltic Pipe z istniejącą infrastrukturą – poinformował w czwartek Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu.
15.09.2022

Maroko chce przesyłać gaz ziemny rurociągiem Maghreb-Europa do Hiszpanii

Władze Maroka wyraziły zgodę na prace wydobywcze gazu ziemnego koło miasta Larache, w północnej części tego kraju. Surowiec miałby popłynąć do Hiszpanii rurociągiem Maghreb-Europa (GME).
14.09.2022

USA. Eksplozja podwodnego gazociągu [WIDEO]

W zeszłym tygodniu w Stanach Zjednoczonych doszło do awarii gazociągu biegnącego po dnie jeziora Lery w stanie Luizjana, którego rezultatem była eksplozja gazu.
12.09.2022

Federalna Agencja ds. Sieci: sytuacja z gazem jest napięta i może się pogorszyć

Dostawy gazu są obecnie zagwarantowane, ale sytuacja jest napięta i nie można wykluczyć dalszego jej pogorszenia, poinformowała w sobotnim raporcie niemiecka Federalna Agencja ds. Sieci po tym, jak rosyjski Gazprom zawiesił przesył gazu przez gazociąg Nord Stream 1.
03.09.2022

Francja blokuje budowę gazociągu MidCat. Hiszpania rozważa gazociąg podmorski do Włoch

Hiszpania tak jak inne kraje Unii Europejskiej poszukują sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego w kraju i w Europie po wybuchu wojny na Ukrainie. Jednym z rozwiązań może być instalacja morskiego gazociągu łączącego Hiszpanię z Włochami. Francja w dalszym ciągu blokuje reaktywację projektu połączenia gazowego, Midcat.
01.09.2022

Hiszpańskie media: wizyta Macrona w Algierii nie służy budowie gazociągu MidCat

Hiszpańskie media twierdzą, że rozpoczęta w czwartek trzydniowa wizyta prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Algierii nie służy budowie gazociągu MidCat. Za jego pośrednictwem płynący z Hiszpanii przez Francję do innych państw UE gaz ziemny stałby się alternatywą dla rosyjskiego surowca.
26.08.2022

Morawiecki: gazociąg miedzy Polską a Słowacją wzmacnia bezpieczeństwo miedzy naszymi krajami

Gazociąg Polska-Słowacja jest gazociągiem bezpieczeństwa i pokoju w przeciwieństwie do tego, który był budowany przez Niemcy i Rosję, ze wsparciem innych krajów, który był gazociągiem wojny – powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki w Strachocinie na Podkarpaciu.
26.08.2022

Hiszpania planuje podwodny gazociąg do Włoch

Hiszpański rząd Pedro Sancheza planuje budowę gazociągu na dnie Morza Śródziemnego do Włoch. Surowiec przesyłany w ten sposób miałby stanowić alternatywę w Unii Europejskiej dla rosyjskiego gazu ziemnego.
25.08.2022

Uroczystość uruchomienia połączenia gazowego Polska-Słowacja w piątek

Udział w uroczystości uruchomienia połączenia gazowego Polska-Słowacja, rozmowy bilateralne dot. relacji polsko-słowackich, sytuacji międzynarodowej oraz współpracy w zakresie bezpieczeństwa - to plan piątkowego spotkania premierów Mateusza Morawieckiego i Eduarda Hegera - powiedział PAP rzecznik rządu Piotr Müller.
25.08.2022

Niemcy. Wicekanclerz Habeck ostrzega przed ustępstwami wobec Putina ws. Nord Stream 2

Wicekanclerz i minister gospodarki Niemiec Robert Habeck w niedzielę w Berlinie ostrzegł przed uruchomieniem gazociągu Nord Stream 2 - podał portal dziennika "Bild". Według polityka uruchomienie niemiecko-rosyjskiego projektu byłoby pośrednim przyznaniem racji prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi.
21.08.2022

Pomysł gazociągu przez Saharę w kierunku Morza Śródziemnego powróci?

Algieria, Nigeria i Niger podpisały w czwartek protokół ustaleń w sprawie budowy gazociągu przez Saharę w kierunku Morza Śródziemnego - poinformowało algierskie ministerstwo energetyki. Według agencji Reutera projekt jest kolejną potencjalną szansą dla Europy na dywersyfikację dostaw błękitnego paliwa.
28.07.2022

Baltic Pipe zakontraktowany na przesył 5 mld m sześciennych gazu

Gazociąg Baltic Pipe jest zakontraktowany na przesył gazu w tym roku wysokości 5 mld metrów sześciennych - poinformował w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że na przyszły rok zakontraktowano 10 mld metrów sześciennych.
14.07.2022

Lider niemieckiego SPD broni dostawy turbiny Nord Stream 1

Lider frakcji parlamentarnej współrządzącej w Niemczech partii SPD Rolf Muetzenich broni planowanej, pomimo sankcji, dostawy turbiny dla gazociągu Nord Stream 1. „Uważamy, że dostawa tej turbiny jest zrozumiała zarówno z prawnego, jak i politycznego punktu widzenia” – powiedział polityk w komentarzu dla dpa.
13.07.2022

Ukraina. Zełenski krytykuje decyzję ws. odesłania turbiny do NS1, ambasador Kanady wezwany do MSZ

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ostro skrytykował decyzję o odesłaniu do Niemiec, mimo obowiązujących sankcji wobec Rosji, serwisowanej w Kanadzie turbiny do rosyjskiego gazociągu Nord Stream 1. Poinformował, że w związku z tą sprawą do MSZ w Kijowie wezwany został ambasador Kanady.
12.07.2022

Kolejny lądowy odcinek Baltic Pipe po odbiorze technicznym

Gaz-System dokonał odbioru technicznego 41 km gazociągu relacji Niechorze-Płoty, czyli głównej części odcinka łączącego gazociąg podmorski z krajowym systemem przesyłowym. Decyzję dopuszczającą do eksploatacji wydał Urząd Dozoru Technicznego.
11.07.2022

Niemcy. Rozpoczyna się konserwacja gazociągu Nord Stream 1; gaz przestaje płynąć

Rozpoczęło się stopniowe wyłączanie gazociągu Nord Stream 1, którym rosyjski gaz płynie do Niemiec. Od godz. 6 rano w poniedziałek przepływ gazu jest zmniejszany w celu przeprowadzenia zapowiadanych od dawna prac konserwacyjnych - powiedział agencji dpa rzecznik Nord Stream AG. Za kilka godzin rzeczywisty przepływ będzie zerowy.
11.07.2022

Bułgaria-Grecja. Premierzy Petkow i Micotakis przyjęli oddany do użytku do interkonektor gazowy

Premierzy Bułgarii i Grecji, Kirił Petkow i Kyriakos Micotakis, oficjalnie przyjęli w piątek budowany przez 12 lat interkonektor gazowy (IGB) Komotini – Stara Zagora, zapewniający Bułgarii dostęp do południowego korytarza gazowego.
08.07.2022

Dania chce odbierać 20 proc. gazu płynącego przez Baltic Pipe; reszta surowca trafi do Polski

Spodziewamy się, że do Danii od października będzie trafiać 20 proc. surowca płynącego nowym gazociągiem - przekazał we wtorek dyrektor generalny Duńskiej Agencji Energetycznej, odnosząc się do powstającego Baltic Pipe. Pozostałe 80 proc. gazu ma trafiać do Polski.
28.06.2022

Niemcy. Media: rząd planuje wywłaszczenie części Nord Stream 2

Rząd Niemiec rozważa możliwość wywłaszczenia tej części niedoszłego gazociągu Nord Stream 2, która leży na terytorium RFN i odcięcia jej od reszty rurociągu - informuje w piątek portal tygodnika "Der Spiegel". Rury prowadzące z lądu do morza można by następnie podłączyć do terminalu LNG.
24.06.2022

Najdłuższy lądowy odcinek Baltic Pipe w Polsce jest gotowy do nagazowania

Gaz System ponad 30 dni przed planowanym terminem dokonał odbioru technicznego gazociągu Goleniów – Ciecierzyce. Tym samym kluczowy odcinek lądowy Baltic Pipe biegnący na trasie Goleniów – Lwówek i mający 191 km jest gotowy do rozruchu i nagazowania.
22.06.2022

BNetzA: Nord Stream 1 pracuje na niecałe 60 proc.

Gazociąg Nord Stream 1 wykorzystuje obecnie niecałe 60 proc. swoich nominalnych zdolności przesyłowych - poinformował w środę niemiecki urząd regulacyjny BNetzA. Jak podkreślił regulator, bezpieczeństwo dostaw gazu do Niemiec jest zapewnione.
15.06.2022

Bułgaria. Premier: azerski gaz zacznie napływać między lipcem i sierpniem

Azerski gaz zacznie napływać do Bułgarii między lipcem a sierpniem, wcześniej niż prognozowano - poinformował we wtorek bułgarski premier Kirił Petkow. Dodał, że w najbliższych dniach uda się do Baku, by potwierdzić dokładną datę rozpoczęcia przesyłu surowca.
14.06.2022

BNetzA: spadają dostawy gazu gazociągiem Nord Stream 1

Dostawy gazu gazociągiem Nord Stream 1 spadły w ciągu kilku dni o 14 proc. w stosunku do normalnego poziomu z ostatnich miesięcy - poinformował w poniedziałek niemiecki regulator BNetzA. To efekt zachowania się rynku oraz odcięcia dostaw do Danii i Holandii.
13.06.2022

22 tysiące rur na dnie Bałtyku. Jak wyglądało układnie gazociągu podmorskiego Baltic Pipe? [WIDEO]

Gazociąg Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny mający na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim. Umożliwi on transport gazu z Norwegii na rynki duński i polski, a także do użytkowników końcowych w sąsiednich krajach. Równocześnie Baltic Pipe pozwoli na przesył gazu z Polski do Danii. Jak wyglądało układanie podmorskiego odcinka Baltic Pipe?
11.06.2022

Ukraina. Operator systemu tranzytowego gazu: Niemcy powinny przerwać przepływ gazu przez Nord Stream 1

Niemcy powinny zmniejszyć przepływ gazu przez gazociąg Nord Stream 1 lub całkowicie go przerwać - napisał dla portalu Euractiv Serhij Makogon, prezes operatora ukraińskiego systemu tranzytowego gazu GTSOU. Dodał, że firma oficjalnie zwróciła się w tej sprawie do niemieckiego rządu.
27.05.2022

MFiPR: Fundusze Europejskie wspierają poprawę bezpieczeństwa dostaw LNG do Polski

Inwestycje energetyczne w Polsce znalazły swoje miejsce na łamach magazynu Panorama wydawanego przez KE. Fundusze unijne poprawiają bezpieczeństwo gazowe Polski: wspierają modernizację gazociągów przesyłowych i budowę magazynów LNG - przekazało w piątek MFiPR.
27.05.2022

Minister klimatu: ruszyły testy na całej długości gazociągu między Polską a Słowacją

Ruszyły testy na całej długości gazociągu łączącego Polskę i Słowację; połączenie pozwoli na przesył gazu LNG, który dociera do polskich portów - przekazała w piątek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
27.05.2022

Eksperci: dostawy z Afryki mogą w przyszłości zastąpić do 38 proc. dostaw rosyjskiego gazu do UE

Dostawy LNG z Afryki mogą w przyszłości zastąpić nawet 38 proc. dostaw rosyjskiego gazu do UE - szacują analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Do 2040 r. państwa afrykańskie mogą produkować nawet 470 mld m sześć. gazu rocznie - dodano.
19.05.2022

Niemcy. Zarząd fundacji powiązanej z Nord Stream 2 potwierdził swoją rezygnację

Zarząd kontrowersyjnej fundacji klimatycznej z Meklemburgii-Pomorza Przedniego, mającej w założeniu wspierać projekt Nord Stream2, potwierdził we wtorek swoją rezygnację – informuje dpa.
17.05.2022

Dyrektor GTSOU: Nord Stream to błąd, europejscy konsumenci są zakładnikami Rosji

Popieramy embargo na zaopatrzenie w źródła energii z Rosji i uważamy, że europejscy konsumenci są zakładnikami Rosji. Nie mają innego wyboru - powiedział w poniedziałek dyrektor generalny operatora ukraińskich gazociągów (GTSOU) Sergiy Makogon.
16.05.2022

Hiszpania wysyła gaz do Europy przy maksymalnej przepustowości

Od kwietnia dwa gazociągi z Hiszpanii do Francji, Larrau i Irun, pracują przy maksymalnej przepustowości - wynika z danych firmy zarządzającej rurociągami Enagas, na którą powołał się dziennik „ABC”. W kwietniu wyeksportowano nimi do Europy o ponad 172 proc. więcej gazu niż w marcu, jednak zdolności przesyłowe tych transpirenejskich połączeń są ograniczone.
14.05.2022

Kolejna dostawa rur do Baltic Pipe w Porcie Gdańsk

16 tys. ton ładunku składającego się z rur niezbędnych do budowy kolejnego odcinka gazociągu Baltic Pipe wyładowywanych jest właśnie se statku SSI Erdogan Bey w Porcie Gdańskim Eksploatacja.
10.05.2022

Prezydent Duda otworzył dziś nowe połączenie gazowe między Litwą a Polską

Dzięki nowemu połączeniu gazowemu z Litwą Polska zyskuje dostęp do terminala w Kłajpedzie, co wzmacnia poziom bezpieczeństwa dostaw gazu do polskich odbiorców - stwierdził pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski, cytowany w czwartkowym komunikacie Gaz-Systemu.
05.05.2022

Związana z Nord Stream 2 spółka wbrew sankcjom wydzierżawiła magazyn w porcie w Rostocku

Wychodzą na jaw kolejne informacje potwierdzające, że rząd Meklemburgii-Pomorza Przedniego był mocno zaangażowany w projekt ukończenia gazociągu Nord Stream 2 mimo sankcji USA. We wtorek portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND) poinformował o sprawie dzierżawy nabrzeża w porcie w Rostocku firmie, mającej świadczyć usługi dla Nord Stream 2.
04.05.2022

W maju z Litwy do Polski może popłynąć 2 mln m sześc. gazu dziennie

W maju gazociągiem GIPL może z Litwy do Polski popłynąć do 2 mln m sześc. gazu dziennie - wynika z rezultatów aukcji przepustowości dla punktu połączenia polskiego i litewskiego systemów przesyłowych gazu.
28.04.2022

Kosiniak-Kamysz: Gazociąg Jamalski powinien być w przejęty przez Polskę, może dostarczać gaz z zachodnich portów

Polska powinna natychmiast przejąć wszystkie udziały w Gazociągu Jamalskim. To jest zadanie dla rządu - stwierdził w czwartek szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
28.04.2022

Gaz z Rosji. Jest wspólne oświadczenie PGNiG i Gaz-System

PGNiG otrzymało od Gazpromu pismo zapowiadające całkowite wstrzymanie dostaw w ramach kontraktu jamalskiego. PGNiG i GAZ-SYSTEM informują, że obecnie wszystkie dostawy do odbiorców są realizowane zgodnie z ich zapotrzebowaniem. Spółki monitorują sytuację i są przygotowane na różne scenariusze – czytamy w komunikacie Gaz-System.
27.04.2022

Baltic Pipe połączony z norweskim gazociągiem

Prace przy budowie rurociągu Baltic Pipe na Morzu Północnym zostały zakończone. Polsko-duński gazociąg został połączony z norweskim gazociągiem Europipe II.
26.04.2022

Były wicekanclerz Niemiec Gabriel: "To był błąd ignorowanie sprzeciwu krajów Europy Wschodnie wobec Nord Stream 2"

We wtorkowym wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Die Welt" były wicekanclerz Sigmar Gabriel (SPD) przyznaje się do błędów popełnionych przez poprzednie rządy Niemiec związanych z gazociągiem Nord Stream 2.
20.04.2022

Ukraiński politolog: niektórzy w Niemczech mają nadzieję, że wrócą do Nord Stream 2

Nierozwiązany, nierozebrany projekt Nord Stream 2 jest oficjalnie wstrzymany, a niektórzy w Niemczech wciąż mają nadzieję, że wykorzystają ten zakrwawiony rurociąg w przyszłości - pisze na portalu EurActiv ukraiński politolog i specjalista od polityki energetycznej Mychajło Gonczar.
31.03.2022

Ukraina. Minister energii: jesteśmy gotowi udostępnić swoje podziemne magazyny gazu dla strategicznych rezerw UE

Ukraina jest gotowa udostępnić swoje podziemne magazyny dla strategicznych rezerw gazu Unii Europejskiej - oświadczył w sobotę na Facebooku minister energii Ukrainy Herman Hałuszczenko.
26.03.2022

Gazociąg przyłączeniowy zasili Elektrownię Dolna Odra gazem z Baltic Pipe i terminala w Świnoujściu. Jest wykonawca

Podpisano umowę na budowę ok. 63 km gazociągu relacji Przywodzie – Dolna Odra oraz stacji gazowej. Rozpoczęcie prac budowlanych zaplanowano na przełom marca i kwietnia tego roku. Wykonawcą gazociągu będzie firma PORR S.A. - poinformował w poniedziałek Gaz-System.
21.03.2022

Gaz-System wciąż operatorem gazociągu jamalskiego, prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Prawa energetycznego. Nowe przepisy zmieniają zasady działania operatora na gazociągu jamalskim. Przewidują m.in. zawarcie kolejnej umowy powierzającej pełnienie obowiązków operatora na Jamale spółce Gaz-System.
18.03.2022

Niemiecki udziałowiec Nord Stream 1 przestaje kupować rosyjski gaz

Niemiecki koncern E.ON przestaje kupować nowe ilości gazu od spółek związanych z Gazpromem - poinformował w czwartek Reuters. E.ON posiada poprzez fundusz emerytalny pakiet udziałów w gazociągu Nord Stream 1.
17.03.2022

Naimski: od 2023 r. żadnych zakupów gazu z Rosji

Po zakończeniu kontraktu jamalskiego z końcem 2022 r., nie będziemy więcej kupować gazu z Rosji - zadeklarował w czwartek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
17.03.2022

Prezes PGNiG: planujemy udział w aukcjach na przepustowość gazociągu GIPL

PGNiG planuje start w aukcjach na przepustowość gazociągu GIPL, łączącego systemy gazowe Polski i Litwy - poinformował we wtorek prezes PGNiG Paweł Majewski. Przesył gazu przez GIPL ma ruszyć 1 maja, pierwsze aukcje są planowane na kwiecień.
15.03.2022

Gaz jak w kalejdoskopie. Konflikt rosyjsko-ukraiński a LNG

Konflikt rosyjsko-ukraiński wpływa na globalny handel surowcami energetycznymi, którego istotnym elementem jest LNG. Wskutek rosyjskiej agresji, rynek gazu zmienił się jak w kalejdoskopie, zaś w obliczu nieprzewidywalności Kremla, Zachód dostrzegł potrzebę poszukiwania alternatywnych dostaw LNG.
11.03.2022

Hiszpania mogłaby magazynować jedną trzecią gazu potrzebnego Europie

Hiszpania mogłaby magazynować i regazyfikować jedną trzecią gazu potrzebnego Europie, jednak do tej pory brakuje wystarczających połączeń rurociągowych ze środkowoeuropejskim systemem gazowym - napisał „La Razon” w poniedziałek.
08.03.2022

Szwedzki dziennik ujawnił, że kampania PR utorowała drogę gazociągowi Nord Stream

Intensywna kampania PR, w którą zaangażowani byli czołowi gracze rekrutowani bezpośrednio ze szwedzkich urzędów państwowych oraz świata biznesu, utorowała drogę do wydania zgody przez Szwecję na budowę gazociągu Nord Stream - pisze w poniedziałek "Dagens Nyheter".
07.03.2022

Premier: kilka stron bardzo mocno optowało za tym, by NS2 nie wszedł do użycia

Podczas obrad kilka stron bardzo mocno optowało za tym, aby Nord Stream 2 w ogóle nie wszedł do użycia - powiedział premier Mateusz Morawiecki po zakończeniu nadzwyczajnego posiedzenia Rady Europejskiej. Dodał, że sam poruszył też temat pierwszego gazociągu Nord Stream.
25.02.2022

Finansowana przez Nord Stream spółka liczy na ukończenie projektu

Wstrzymanie procesu certyfikacji gazociągu Nord Stream 2 daje jeszcze „niewielkie szanse” na ukończenie tego projektu - ocenił Erwin Sellering, prezes niemieckiej Fundacji Stiftung Klimaschutz, która jest finansowana przez spółkę Nord Stream.
23.02.2022

Brukselski think tank: wstrzymanie Nord Stream 2 to przełom w niemieckiej polityce zagranicznej

Wstrzymanie Nord Stream 2 to największy przełom w niemieckiej polityce zagranicznej od lat - ocenia w opublikowanej w środę analizie brukselski think tank Eurointelligence.
23.02.2022

Gaz z północnej Afryki może ograniczyć uzależnienie Unii Europejskiej od Rosji

Wstrzymanie przez Algierię w listopadzie ub.r. dostaw gazu do Hiszpanii biegnącym przez Maroko rurociągiem Maghreb-Europa (GME) zmusiło Madryt do zwiększenia dywersyfikacji dostaw surowca. Obecnie pojawiły się szanse na nowe przedsięwzięcia, pozwalające ograniczyć ilość rosyjskiego gazu w Unii Europejskiej.
15.02.2022

Prezes PGNiG: Baltic Pipe popłynie gaz wydobywany na szelfie norweskim przez PGNiG i innych producentów

Gazociągiem Baltic Pipe popłynie gaz z własnego wydobycia i od innych producentów, dzisiejsze ceny gazu dla odbiorców wynikają wyłącznie z sytuacji rynkowej - mówi PAP prezes PGNiG Paweł Majewski. Jak dodaje, dla PGNiG najważniejsze jest bezpieczeństwo energetyczne Polski.
26.01.2022

Nowy gazociąg Gazpromu zagrożeniem ekologicznym w Zatoce Obskiej

Nowa nitka rurociągu podwodnego biegnąca przez dno Zatoki Obskiej na północy Rosji umożliwi uwolnienie zasobów gazu ziemnego na Półwyspie Jamalskim. Wspólnoty lokalne obawiają się jednak, że doprowadzi to do zniszczenia wrażliwych ekosystemów i ich tradycyjnych źródeł utrzymania - podał portal The Barents Observer.
03.01.2022

PGNiG: na złożu Aerfugl ruszył innowacyjny gazociąg

PGNiG wraz z partnerami koncesyjnymi na złożu Aerfugl na szelfie norweskim odebrali pierwszą nitkę podgrzewanego gazociągu łączącego otwory z pływającą jednostką produkcyjno-magazynującą. Ogrzewanie zapobiegnie zatykaniu gazociągu tzw. lodem metanowym. To najdłuższa taka instalacja na świecie.
29.12.2021

Niemiecka fundacja pomaga w realizacji Nord Stream 2

Kraj związkowy Meklemburgia-Pomorze Przednie (MV) jest bardziej zaangażowany w starania o uruchomienie bałtyckiego gazociągu Nord Stream 2 niż do tej pory wiedziano. Fundacja Klimatyczna MV aktywnie pomaga w realizacji rurociągu - ku niezadowoleniu USA - pisze we wtorek "Handelsblatt".
24.11.2021

Eksperci: Baltic Pipe zwiększa bezpieczeństwo energetyczne

Ukończenie gazociągu Baltic Pipe spowoduje, że Polska będzie mniej podatna na szantaż energetyczny - oceniają eksperci. U wybrzeży Danii statek Castoro 10 zakończył budowę podmorskiego odcinka gazociągu pod Bałtykiem.
18.11.2021

Operator Nord Stream 2 zakłada nową spółkę, certyfikacja gazociągu wstrzymana

Niemiecki regulator Bundesnetzagentur wstrzymał certyfikację spółki Nord Stream 2 AG, jako operatora gazociągu Nord Stream 2. BNetzA uzasadnił, że spółka jest zarejestrowana w Szwajcarii, a operator powinien działać według prawa niemieckiego.
16.11.2021

Nord Stream 2 największym problemem niemieckiej polityki

Gazociąg Nord Stream 2 i wiążąca się z nim zależność energetyczna od Rosji to największy problem niemieckiej polityki zagranicznej - pisze dziennik „Sueddeutsche Zeitung”, podkreślając, że Niemcy muszą uwolnić się od "od zgubnej zależności" od rosyjskiego gazu.
09.11.2021

Gazociąg Baltic Pipe wciągnięty na duński brzeg

Na duńskiej wyspie Zelandia zakończyła się w operacja wciągania podmorskiej części Baltic Pipe na ląd - podano w czwartek na koncie projektu na Twitterze.
21.10.2021

Wicepremier Rosji zapewnia, że Nord Stream 2 będzie gotów w najbliższych dniach

Gazociąg Nord Stream 2 będzie gotów do uruchomienia w najbliższych dniach - powiedział w czwartek wicepremier Rosji Aleksandr Nowak. Wyjaśnił, że obecnie niemiecko-rosyjski rurociąg jest zapełniany gazem w ramach procedur technologicznych.
14.10.2021

Pierwsza nitka Nord Stream 2 napełniana gazem

Spółka Nord Stream 2 AG, operator rurociągu Nord Stream 2, ogłosiła, że w poniedziałek rozpoczęło się napełnianie gazem pierwszej nitki rurociągu Nord Stream 2. Wstępne napełnienie jest konieczne przed rozpoczęciem właściwego transportu gazu.
04.10.2021

Baltic Pipe. Duńska część droższa niż zakładano

Duńska część podwodnego gazociągu Baltic Pipe, który łączy Polskę i Danię, będzie droższa – poinformowała spółka Energinet.
04.10.2021

KE: Nord Stream 2 będzie musiał uzyskać certyfikację w Niemczech i opinię KE

Komisja Europejska poinformowała, że gazociąg Nord Stream 2, by zacząć działać, będzie musiał przedstawić w Niemczech wniosek o certyfikację, a wniosek ten będzie musiał uzyskać opinię KE zgodnie z zapisami unijnej dyrektywy gazowej.
17.09.2021

Zełenski: rosyjski gaz to zanieczyszczenia i korupcja

Podczas wizyty w USA prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mówił, że wydobycie rosyjskiego gazu wiąże się między innymi z emisją metanu. Określił go mianem „najbrudniejszego gazu na świecie”.
01.09.2021

Baltic Pipe. Statki budujące gazociąg 8 km od polskiego brzegu

Statek Castoro Sei, układający na dnie Bałtyku gazociąg Baltic Pipe znajduje się ok. 8 km od polskich brzegów. Budowę spowalnia zła pogoda, ale w ciągu kilku dni powinna rozpocząć się operacja wciągania gazociągu na brzeg.
31.08.2021

Baltic Pipe. Castorone zakończył pracę nad projektem: 150 km w 35 dni

Statek Castorone, który był odpowiedzialny za ułożenie gazociągu podmorskiego między Polską a Danią zakończył prace nad projektem BalticPipe. Kolos w ciągu 35 dni zainstalował około. 150 km rurociągu podmorskiego.
12.08.2021

Müller: sprawa dokończenia Nord Stream 2 jest raczej przesądzona

Sprawa dokończenia budowy gazociągu Nord Stream 2 jest już raczej przesądzona, niestety Niemcy po raz kolejny wyłamały się z zasady solidarności energetycznej - powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller.
28.07.2021

USA. Kongresmenka Marcy Kaptur: jesteśmy bardzo zawiedzeni umową ws. Nord Stream 2

Kongresmenka Marcy Kaptur przyznała w rozmowie z PAP, że zarówno ona, jak i reszta kongresmenów jest zawiedziona postawą administracji Joe Bidena ws. Nord Stream 2. Dodała, że USA powinny w większym stopniu zaangażować się w Inicjatywę Trójmorza.
23.07.2021

Departament Stanu: Konsultowaliśmy się z Polską i Ukrainą ws. Nord Stream 2

Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price powiedział w czwartek, że amerykańscy dyplomaci konsultowali się z Ukrainą i Polską w sprawie treści porozumienia z Niemcami, dotyczącego zakończenia sporu związanego z gazociągiem Nord Stream 2. Jak dodał, konsultacje te wpłynęły na część zapisów.
23.07.2021

Chollet o Nord Stream 2: nie możemy pozwolić Rosji na wykorzystywanie dostępu do energii jako broni

Bardzo jasno zaznaczyliśmy we wspólnym oświadczeniu Stanów Zjednoczonych i Niemiec, że nie możemy pozwolić Rosji na wykorzystywanie dostępu do energii jako broni, w szczególności przeciwko Ukrainie - powiedział w czwartek przedstawiciel Departamentu Stanu USA Derek Chollet.
23.07.2021

Szynkowski vel Sęk o Nord Stream 2: inwestycja szkodliwa dla całej solidarności energetycznej UE

Nord Stream 2 to inwestycja szkodliwa dla solidarności energetycznej UE - ocenił w czwartek wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. "Strona amerykańska dostrzegła to zagrożenie; szkoda że w ostatnich miesiącach w tej sprawie jest zmiana optyki" - zaznaczył.
22.07.2021

Żaryn: Zgoda na Nord Stream 2 daje Rosji możliwość destabilizacji kluczowego dla NATO regionu

Zgoda na ukończenie i pracę gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec po dnie Morza Bałtyckiego daje Rosji możliwość destabilizacji regionu kluczowego dla bezpieczeństwa NATO - ocenił w czwartek rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
22.07.2021

Premier: porozumienie Nord Stream 2 to projekt, który pomaga zbroić się Rosji

Zmiana o 180 stopni stanowiska USA ws. Nord Stream2 zdumiała wiele krajów; wyrażam dezaprobatę, że nasi sojusznicy egoistycznie podeszli do budowy tego gazociągu - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Staraliśmy się przekonać, że jest to projekt, który pomaga zbroić się Rosji - dodał.
22.07.2021

Ukraina: Ekspert o porozumieniu w sprawie Nord Stream 2: nauczka na przyszłość

W sprawie gazociągu Nord Stream 2 trzeba było bić na alarm 5-6 lat wcześniej i to jest nauczka na przyszłość - ocenił w czwartek jeden z czołowych ukraińskich politologów Wołodymyr Fesenko. Jak zaznaczył, "polityka to bardzo egoistyczna sfera".
22.07.2021

Lewica: porozumienie USA i Niemiec ws. Nord Stream 2 to klęska polskiej dyplomacji

Porozumienie USA i Niemiec ws. zakończenia sporu dotyczącego gazociągu Nord Stream 2 to oczywista klęska polskiej dyplomacji i to jest fatalna wiadomość dla Polski; Stany Zjednoczone dogadują się z Niemcami z pominięciem w ogóle naszego głosu - mówił w czwartek poseł Lewicy Maciej Konieczny.
22.07.2021

Ukraina. Szef MSZ: mamy wiele pytań co do porozumienia ws. Nord Stream 2

Mamy wiele pytań co do tego, jak amerykańsko-niemieckie porozumienie ws. Nord Stream 2 może zmniejszyć ryzyko dla bezpieczeństwa związane z uruchomieniem tego gazociągu - powiedział w czwartek szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba. Będziemy o tym rozmawiać z USA i Niemcami - dodał.
22.07.2021

Niemcy. Szef MSZ: znaleźliśmy konstruktywne rozwiązanie w sprawie NS2

W sprawie gazociągu Nord Stream 2 znaleźliśmy z USA konstruktywne rozwiązanie; pomożemy Ukrainie w budowie zielonej energetyki i przedłużeniu umowy tranzytowej - przekazał w środę minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas po ogłoszeniu umowy dotyczącej NS2.
22.07.2021

MSZ Polski i Ukrainy ws. Nord Stream2: wzywamy USA i Niemcy do znalezienia adekwatnej odpowiedzi na kryzys bezpieczeństwa

Wzywamy USA i Niemcy do podjęcia kroków w celu znalezienia adekwatnej odpowiedzi na rodzący się kryzys bezpieczeństwa w naszym regionie, którego jedynym beneficjentem jest Rosja - głosi wspólne stanowisko MSZ Polski i Ukrainy w sprawie gazociągu Nord Stream 2.
22.07.2021

Müller o oświadczeniu USA i Niemiec ws. Nord Stream 2: decyzja niedobra dla Europy Środkowo-Wschodniej

Jesteśmy zaskoczeni decyzją Stanów Zjednoczonych, które pozwoliły na to, by budowa gazociągu Nord Stream 2 mogła być kontynuowana; to decyzja, która nie jest dobra dla obszaru Europy Środkowo-Wschodniej - powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller.
22.07.2021

Zełenski o spotkaniu z Bidenem: będzie szczera rozmowa o zagrożeniach związanych z NS2

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w środę, że oczekuje rzeczowego spotkania z prezydentem USA Joe Bidenem w sierpniu. Zaznaczył, że będzie to szczera rozmowa o poważnych zagrożeniach dla bezpieczeństwa, jakie stanowi gazociąg Nord Stream 2.
22.07.2021

USA i Niemcy opublikowały porozumienie w sprawie sporu o Nord Stream 2

Władze USA i RFN ogłosiły w środę we wspólnym oświadczeniu porozumienie w sprawie zakończenia sporu na temat gazociągu Nord Stream 2. W ramach umowy Niemcy zainwestują w ukraiński sektor energetyczny, zobowiążą się do sankcji w razie wrogich działań Rosji i wesprą Inicjatywę Trójmorza.
22.07.2021

Departament Stanu: jest porozumienie z Niemcami w sprawie Nord Stream 2

Podsekretarz stanu ds. politycznych Victoria Nuland potwierdziła w środę, że USA doszły do porozumienia z Niemcami w sprawie gazociągu Nord Stream 2. Porozumienie ma zobowiązać Niemcy do nałożenia sankcji na Rosję w razie szantażowania przez nią Ukrainy.
21.07.2021

USA i Niemcy zawarły wstępne porozumienie ws. Nord Stream 2

USA i Niemcy zawarły wstępne porozumienie w sprawie sporu o gazociąg Nord Stream 2 - podała we wtorek agencja AP. Informację potwierdziło źródło w Kongresie.
20.07.2021

Prezes PGNiG: po wyroku TSUE ws. OPALa, zwalnianie gazociągów z prawa UE będzie trudniejsze

Wyrok TSUE ws. gazociągu OPAL może mieć istotne znacznie dla rynku gazu, np. zwalnianie gazociągów z prawa UE będzie trudniejsze - ocenia prezes PGNiG Paweł Majewski. Jego zdaniem, wyrok wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne Polski i innych krajów UE.
19.07.2021

Ekspertka: wyrok TSUE ws. OPAL oznacza problemy dla Nord Stream 2

Wyrok TSUE ws. gazociągu OPAL oznacza nie tylko potwierdzenie szerokiego zastosowania prawnego zasady solidarności energetycznej, ale też komplikacje dla gazociągu Nord Stream 2 - ocenia analityczka Ośrodka Studiów Wschodnich Agata Łoskot-Strachota.
15.07.2021

Gaz-System: najdłuższy element Baltic Pipe wkroczył w zaawansowany etap

Najdłuższy element projektu Baltic Pipe w Polsce, gazociąg Goleniów-Lwówek, wkroczył w zaawansowany etap budowlany – poinformował w środę Gaz-System. Trwa spawanie i zasypywanie gazociągu w wykopie, a na trasie powstanie 98 bezwykopowych przejść pod przeszkodami terenowymi.
14.07.2021

Spór o Nord Stream 2 wkracza w końcową fazę. Sankcje wciąż mogą zatrzymać projekt

Amerykańsko-niemieckie rozmowy ws. rozwiązania sporu o Nord Stream 2 wchodzą w kluczową fazę wraz z wizytą niemieckiej kanclerz Angeli Merkel w Waszyngtonie w czwartek, 15 lipca. Według informacji, w rozmowach dokonał się "pewien postęp", ale ich sukces - z niemieckiego punktu widzenia - nie jest przesądzony.
14.07.2021

Szef MSZ Rau: Niemcy liczą na porozumienie z USA ws. Nord Stream 2

Niemcy liczą, że lipcowa wizyta kanclerz Angeli Merkel w USA zaowocuje formalnym porozumieniem niemiecko-amerykańskim dotyczącym zniesienia sankcji na zachodnie firmy zaangażowane w budowę gazociągu Nord Stream 2 – powiedział PAP minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.
14.07.2021

Kanclerz Merkel potwierdziła, że gwarantuje tranzyt gazu przez Ukrainę

Kanclerz Angela Merkel obiecała Ukrainie wsparcie w sporze o gazociąg Nord Stream 2. Podczas spotkania w Berlinie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim kanclerz Niemiec potwierdziła, że gwarantuje tranzyt gazu przez Ukrainę – informuje telewizja ARD.
13.07.2021

Szef Nord Stream 2 AG: prace nad gazociągiem zakończą się w sierpniu

Prace związane z budową gazociągu Nord Stream 2 zakończymy w sierpniu – mówi Matthias Warnig, szef realizującej ten projekt spółki Nord Stream 2 AG, w wywiadzie dla niemieckiego dziennika „Handelsblatt”. Warnig zapewnia również, że Ukraina pozostanie dla Rosji krajem tranzytowym dla transportu gazu także po wygaśnięciu obecnej umowy w 2024 r.
13.07.2021

Ukraina: Nord Stream 2 to zagrożenie i pułapka

Gazociąg Nord Stream 2 to energetyczne zagrożenie i pułapka pod względem bezpieczeństwa - ocenił w poniedziałek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Uznał też, że jego kraj powinien otrzymać odpowiedź w sprawie tego, kiedy będzie członkiem UE i NATO.
05.07.2021

Prezydent: Nord Stream 2 załatwia interesy rosyjsko-niemieckie

Gazociąg Nord Stream 2 załatwia interesy rosyjsko-niemieckie, ale zagraża interesom pozostałej części, nie tylko UE, ale także np. Ukrainy – podkreślił w niedzielę prezydent Andrzej Duda. Dodał, że dlatego Polska dywersyfikuje dostawy gazu, by nie być uzależnionym krajem tylko od jednego dostawcy, czyli Rosji.
04.07.2021

Rau o Nord Stream 2: Jesteśmy przeciwnikami tego projektu

Jesteśmy przeciwnikami tego projektu i od początków jego powstawania byliśmy; on dzieli państwa Unii Europejskiej i dzieli państwa NATO - powiedział w czwartek o budowie gazociągu Nord Stream 2 minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau po spotkaniu z szefem MSZ Niemiec Heiko Maasem.
01.07.2021

Ukraina. Szef MSZ: w sytuacji wokół Nord Stream 2 Rosja siedzi w cieniu i ma frajdę

Gazociąg Nord Stream 2 skłóca i dzieli wszystkich, a Rosja siedzi w cieniu i ma frajdę - ocenił w opublikowanej w czwartek rozmowie z portalem Liga.net szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba. Ocenił, że sytuacja wokół NS2 wygląda źle, ale walka trwa.
01.07.2021

Rau: ukończenie Nord Stream 2 stworzy deficyt bezpieczeństwa dla całej wschodniej flanki NATO

Ukończenie Nord Stream 2 stworzy wielki deficyt bezpieczeństwa dla całej wschodniej flanki NATO - ocenił w artykule opublikowanym we "Frankfurter Allgemeine Zeitung" minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, który zamieszczony został również na stronie polskiego MSZ.
30.06.2021

Gaz-System rozpoczął układanie gazociągu Baltic Pipe na Morzu Bałtyckim

W dniu 27 czerwca Castorone – jeden ze statków morskich odpowiedzialnych za ułożenie gazociągu podmorskiego między Polską, a Danią, rozpoczął układanie Baltic Pipe na Morzu Bałtyckim.
28.06.2021

Blinken o Nord Stream 2: bliskie zakończenie budowy gazociągu jest faktem

Bliskie zakończenie budowy gazociągu Nord Stream 2 jest faktem - powiedział w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika "Der Spiegel" sekretarz stanu USA Antony Blinken. W tym tygodniu Blinken gościł w Berlinie, gdzie rozmawiał m.in. o NS2, najtrudniejszej obecnie kwestii w stosunkach między USA a RFN.
25.06.2021

Nord Stream 2 AG wystąpiła o certyfikację w charakterze niezależnego operatora

Spółka Nord Stream 2 AG, która buduje i będzie operatorem gazociągu Nord Stream 2, zwróciła się do władz niemieckich o przeprowadzenie certyfikacji jako niezależnego operatora systemu przesyłowego gazu - podały media w Rosji, powołując się na służby prasowe spółki.
24.06.2021

Szef Naftohazu: USA mogą zablokować certyfikację NS2

Techniczne zakończenie budowy Nord Stream 2 jeszcze nie oznacza, że gazociąg będzie działać - podkreślił szef ukraińskiego koncernu Natfohaz Jurij Witrenko w rozmowie z agencją Interfax-Ukraina. Dodał, że USA mogą zablokować certyfikację rurociągu.
24.06.2021

Blinken: NS2 to rosyjski projekt geopolityczny, który zagraża bezpieczeństwu Ukrainy

Sekretarz stanu USA Antony Blinken, przebywający w środę z wizytą w Berlinie, powiedział, że Nord Stream 2 to rosyjski projekt geopolityczny, który zagraża bezpieczeństwu energetycznemu Europy, w tym Ukrainy. Celem USA jest zapewnienie, by Rosja nie użyła energii jako narzędzia przymusu wobec jakiegokolwiek kraju Europy - dodał.
23.06.2021

Naimski: gaz z Baltic Pipe popłynie jesienią przyszłego roku

Chodzi o to, by gaz Baltic Pipe popłynął jesienią przyszłego roku i tak będzie. To nie jest zagrożone, zaś fizyczne układanie gazociągu na dnie Bałtyku powinno zakończyć się jesienią tego roku - powiedział we wtorek dziennikarzom pełnomocnik rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski.
22.06.2021

Niemcy: w sprawie Nord Stream 2 osiągnęliśmy istotny postęp

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas powiedział w wywiadzie dla poniedziałkowego dziennika "Die Welt", że w sprawie budowy gazociągu Nord Stream 2 w kontekście stosunków Niemiec z USA "osiągnięto istotny postęp", a celem jest "znalezienie rozwiązań do sierpnia".
21.06.2021

Gaz-System potwierdza, że Energinet ma zgodę na wznowienie prac na większości trasy Balic Pipe

Gaz-System potwierdził w poniedziałkowym komunikacie, że Energinet uzyskał zgodę Duńskiej Agencji Ochrony Środowiska (DEPA) na wznowienie prac budowlanych na większości 211 kilometrowej trasy gazociągu Baltic Pipe na lądzie w Danii.
21.06.2021

Gaz-System: w polskiej części projektu Baltic Pipe prace bez zakłóceń

W polskiej części projektu Baltic Pipe, zarówno morskiej, jak i lądowej, prace przebiegają bez zakłóceń - powiedziała rzeczniczka firmy Gaz-System Iwona Dominiak, operatora systemu przesyłowego w Polsce, odnosząc się do opublikowanego w sobotę komunikatu duńskiej spółki Energinet.
21.06.2021

Wiceszef MSZ o wizycie prezydenta Niemiec: okazja do podtrzymania naszego stanowiska ws. Nord Stream 2

Spotkanie prezydentów Polski i Niemiec będzie okazją do dyskusji o blaskach i cieniach traktatu polsko-niemieckiego, z drugiej - okazją do jasnego przekazania sygnału podtrzymania naszego stanowiska ws. Nord Stream 2 - podkreślił w czwartek wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.
17.06.2021

Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej: zmiana trasy Baltic Pipe bardzo mało prawdopodobna

Zmiana trasy rurociągu Baltic Pipe jest bardzo mało prawdopodobna, gazociąg na terenie Danii jest już w dużej mierze zbudowany. Możliwe są środki zaradcze względem zagrożonych gatunków - powiedział w czwartek Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski.
17.06.2021

MKiŚ: decyzja uchylająca ws. Baltic Pipe dotyczy jednego z pięciu odcinków gazociągu

Uchylona decyzja ws. Baltic Pipe dotyczy tylko jednej z pięciu części gazociągu, prace na pozostałych są kontynuowane - podkreślił w środę w Sejmie wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio. Zapewnił, że po stronie duńskiej jest duża wola zakończenia tego projektu.
17.06.2021

Waszczykowski: KE jest pod wpływem Niemiec, które dążą do budowy NS2

Komisja Europejska jest pod przemożnym wpływem polityki niemieckiej, która dąży do budowy rosyjsko-niemieckiego gazociągu Nord Stream 2 - powiedział w środę w Polskim Radiu Łódź eurodeputowany PiS Witold Waszczykowski.
16.06.2021

Sejm: Wszystkie kluby za projektem uchwały ws. Nord Stream 2

Wszystkie kluby i koła parlamentarne poparły we wtorek wspólny projekt uchwały, w którym wezwali Niemcy, inne kraje UE i NATO do zablokowania budowy tego gazociągu. Projekt powstał na bazie trzech zgłoszonych wcześniej projektów uchwał autorstwa PO, PiS i Solidarnej Polski.
15.06.2021

Naimski: jesteśmy w ciągłym kontakcie ze stroną duńską w sprawie Baltic Pipe

W sprawie Baltic Pipe jesteśmy w ciągłym kontakcie ze stroną duńską i z partnerami w Danii - zapewnił pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Jak do tej pory nikt nie kwestionuje ostatecznego terminu zdania duńskiego odcinka i całego Baltic Pipe - dodał.
15.06.2021

Prezes PGNiG: wstępne analizy wskazują, że Baltic Pipe może nie być opóźnione

Wstępne analizy wskazują, iż oddanie do użytku gazociągu Baltic Pipe może się nie opóźnić - ocenił w poniedziałek prezes PGNiG Paweł Majewski. Planowana dana uruchomienia systemu to 1 października 2022 r.
14.06.2021

Szef MSZ Ukrainy: jesteśmy gotowi do rozmów na temat rekompensaty za Nord Stream 2

Wiemy, że Niemcy i USA prowadzą rozmowy na temat rekompensaty dla Ukrainy w razie ukończenia Nord Stream 2, możemy się do nich przyłączyć, ale dla nas ten gazociąg to przede wszystkim zagrożenie związane z bezpieczeństwem, nie gospodarką - zaznaczył szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba w wywiadzie dla "Welt am Sonntag".
14.06.2021

Merkel po spotkaniu z Bidenem: rozmowy ws. Nord Stream 2 są na dobrej drodze

Rozmowy związane z gazociągiem Nord Stream 2 są na dobrej drodze - powiedziała w sobotę kanclerz Niemiec Angela Merkel po spotkaniu z prezydentem USA Joe Bidenem. Jak dodała, oboje zgodzili się, że dalszy udział Ukrainy w transferze gazu z Rosji do Europy jest nieodzowny.
12.06.2021

Sejmowa komisja przyjęła jednogłośnie projekt uchwały wzywający do przerwania budowy Nord Stream 2

Posłowie komisji spraw zagranicznych jednogłośnie, przez aklamację, przyjęli w piątek projekt uchwały w sprawie Nord Stream 2, w którym wezwali Niemcy, inne kraje UE i NATO do zablokowania budowy tego gazociągu. Projekt powstał na bazie trzech zgłoszonych wcześniej projektów uchwał.
11.06.2021

Ekspert: bezpieczeństwo energetyczne Polski celem szerokiej akcji dezinformacyjnej

Niewątpliwie Polska jest celem zaplanowanej i szeroko zakrojonej akcji dezinformacyjnej ze strony Rosji dotyczącej bezpieczeństwa energetycznego – ocenił w rozmowie Grzegorz Kuczyński, publicysta i ekspert ds. wschodnich.
11.06.2021

Wiceszef MSZ: uważamy, że nie jest za późno na zatrzymanie Nord Stream 2 mimo jego zaawansowania

Uważamy, że nie jest za późno na zatrzymanie Nord Stream 2 mimo jego zaawansowania - oświadczył w piątek wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk, który przedstawił sejmowej komisji spraw zagranicznych informację na temat obecnej sytuacji w związku z budową tego gazociągu.
11.06.2021

Premier: projekt Baltic Pipe w dłuższej perspektywie nie jest zagrożony

W dłuższej perspektywie projekt Baltic Pipe nie jest zagrożony – ocenił premier Mateusz Morawiecki. Zadeklarował szacunek dla chronionych gatunków zwierząt żyjących na terenach, przez które ma przechodzić gazociąg, ale podkreślił, że jest to inwestycja istotna dla suwerenności energetycznej nie tylko Polski.
11.06.2021

"Handelsblatt": Kanclerz Merkel chce w Waszyngtonie rozwiązać spór o Nord Stream 2

Kanclerz Niemiec Angela Merkel przygotowuje się do podróży do Waszyngtonu, gdzie chce rozwiązać spór z rządem USA w sprawie bałtyckiego gazociągu Nord Stream 2 - pisze w piątek dziennik "Handelsblatt".
11.06.2021

Naimski: nikt na razie nie podważył terminu uruchomienia Baltic Pipe

Termin uruchomienia gazociągu Baltic Pipe nie został na razie podważony przez nikogo - oświadczył w czwartek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Jak przypomniał, termin ten to 1 października 2022 r.
10.06.2021

Obsługa rur pod gazociąg Baltic Pipe w porcie w Szczecinie

Gazociąg Baltic Pipe, którego temat poruszany był już wielokrotnie na łamach naszego serwisu jest jedną z kluczowych inwestycji, która ma połączyć duński oraz polski system przesyłowy gazu poprzez rozbudowę gazociągów pod Morzem Północnym i Bałtyckim oraz na terenie Polski i Danii. Jest to strategiczne przedsięwzięcie, którego efektem będzie utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na europejskim rynku.
10.06.2021

Baltic Pipe – zakończono wiercenie tunelu w miejscu lądowania gazociągu podmorskiego w Polsce

W dniu 8 czerwca br. maszyna TBM (ang. Tunnel Boring Machine) zakończyła drążenie tunelu dla gazociągu Baltic Pipe w miejscowości Pogorzelica na polskim wybrzeżu Bałtyku.
10.06.2021

Białoruś wstrzymuje dostawy ropy do Polski na cztery doby

Rosyjski operator Transnieft przekazał w środę, że Homeltransnafta Przyjaźń (białoruski operator rurociągi Przyjaźń) od południa 9 czerwca wstrzymuje na cztery doby tłoczenie ropy w kierunku Polski. Powodem są prace na białoruskim odcinku rurociągu.
09.06.2021

Premier: obszary, w których najprawdopodobniej różnimy się z Niemcami to kwestia Nord Stream II

Obszary, w których najprawdopodobniej różnimy się z Niemcami, to kwestia Nord Stream II; uważam, że gazociąg ten zapewni dodatkowe narzędzia do szantażowania Ukrainy i Polski - podkreślił w środę premier Mateusz Morawiecki podczas wideokonferencji z przedstawicielami niemieckiego biznesu.
09.06.2021

Energinet: za wcześnie na nowy harmonogram dla Baltic Pipe

Jest za wcześnie, by ocenić wpływ cofnięcia decyzji środowiskowej dla lądowej części Baltic Pipe na harmonogram całej budowy - podał duński operator przesyłowy gazu i inwestor projektu Energinet.
08.06.2021

Sekretarz stanu Blinken: ukończenie Nord Stream 2 to fakt dokonany

Ukończenie Nord Stream 2 to fakt dokonany – oświadczył sekretarz stanu USA Antony Blinken na posiedzeniu komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów, broniąc decyzji o odstąpieniu od niektórych sankcji. Zapowiedział, że Waszyngton zareaguje, jeśli Moskwa spróbuje użyć dostaw gazu jako broni.
08.06.2021

Przydacz: jestem przekonany, że Baltic Pipe w zasadniczy zrębach powstanie w przewidywanym terminie

Jestem przekonany, że ten projekt w swoich zasadniczych zrębach zostanie wykonany w przewidywanym terminie - tak o budowie Baltic Pipe mówił w poniedziałek wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Pozytywnie odniósł się do możliwości zaangażowania się KE w znalezienie rozwiązania po decyzji Danii dotyczącej rurociągu.
07.06.2021

Ukraina: byliśmy bardzo zaskoczeni decyzją USA w sprawie Nord Stream 2

Ukraina była bardzo zaskoczona decyzją USA o odstąpieniu od sankcji na spółkę budującą Nord Stream 2 - przyznał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Budowany gazociąg nazwał "bronią" w rękach Rosji.
07.06.2021

Putin: układanie drugiej nitki Nord Stream 2 powinno zakończyć się w ciągu 2 miesięcy

Prezydent Rosji Władimir Putin ocenił w piątek, że budowa drugiej nitki gazociągu Nord Stream 2 mogłaby zakończyć się w ciągu dwóch miesięcy. Wcześniej Putin poinformował o zakończeniu układania rur pierwszej nitki.
07.06.2021

KE: Baltic Pipe to ważny projekt. Komisja gotowa zaangażować się w znalezienie rozwiązania

Baltic Pipe to ważny projekt dla regionu, Komisja Europejska jest gotowa zaangażować się w znalezienie rozwiązania po decyzji Danii w sprawie cofnięcia pozwolenia środowiskowego dla lądowego odcinka gazociągu – przekazało źródło w KE.
07.06.2021

Rosyjski minister energetyki: budowa Nord Stream 2 jest niemal ukończona

Budowa gazociągu Nord Stream 2 jest niemal ukończona, dobudować należy około 100 km tego gazociągu - powiedział w czwartek minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak w Petersburgu, podczas odbywającego się tam międzynarodowego forum ekonomicznego.
03.06.2021

Niemieckie media: Dzień Rosji w Rostoku jest sponsorowany przez Nord Stream 2

W środę w Rostoku odbywa się Dzień Rosji. Premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego (MV), mimo krytyki, nie wycofała się z jego organizacji. "Platynowym sponsorem" wydarzenia jest spółka Nord Stream 2 - pisze dziennik "Tagesspiegel".
02.06.2021

Gaz-System: na budowie gazociągu Polska-Litwa pod Czarną Hańczą wykonywany jest przewiert Direct Pipe

Na odcinku północnym gazociągu Polska-Litwa, pod rzeką Czarna Hańcza, wykonywany jest po raz pierwszy w Polsce przewiert podziemny metodą Direct Pipe o średnicy DN 700 - poinformowała we wtorek spółka Gaz-System. Głębokość przejścia pod dnem rzeki będzie wynosić co najmniej 7,7 m - dodano.
01.06.2021

GAZ-SYSTEM porozumiał się z armatorami i organizacjami rybackimi w sprawie gazociągu podmorskiego Baltic Pipe

GAZ-SYSTEM zawarł porozumienia o współpracy z organizacjami rybackimi oraz armatorami jednostek rybackich, w związku z budową i eksploatacją gazociągu podmorskiego Baltic Pipe.
31.05.2021

Dziennik „New York Post”: Joe Biden otrzymał fundusze od lobbysty Nord Stream 2

Dziennik „New York Post” zarzucił, że Joe Biden i jego sojusznicy dostali od rosyjskiego lobbysty Nord Stream 2 fundusze na kampanię wyborczą. Stało się to kilka miesięcy przed decyzją obecnej administracji o zniesieniu sankcji na firmę budującą rurociąg z Rosji do Niemiec. Gazeta powołuje się na dokumenty Federalnej Komisji Wyborczej (FEC).
31.05.2021

Polscy politycy komentują sytuację dotyczącą Nord Stream 2

Polscy politycy komentują zmianę stanowiska Departamentu Stanu USA i zniesienie sankcji wobec firmy Nord Stream 2. Szef MON Mariusz Błaszczak, rzecznik prezydenta Błażej Spychalski i rzecznik rządu Piotr Müller zgodnie twierdzą, że jest to błędna i niepokojąca decyzja.
27.05.2021

Wiceszef MSZ: będziemy wywierać presję, aby USA zmieniło decyzję ws. Nord Stream 2

Decyzję USA ws. Nord Stream 2 oceniamy negatywnie; będziemy wywierać presję, aby ją zmienić - podkreślił w środę wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Możemy robić to skutecznie, jeśli będziemy mówić jednym głosem i w polityce krajowej, i jako sojusz państw w naszej części regionu - dodał.
26.05.2021

Przewodnicząca KE: Nord Stream 2 nie pomoże w modernizacji Rosji

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wyraziła pogląd, że współpraca UE i Rosji w dziedzinie energetyki , w tym budowany obecnie rurociąg Nord Stream 2, nie przyczyni się do modernizacji Rosji i jej gospodarki i nie wywoła przemian w tym kraju.
25.05.2021

Niemcy: Barka Fortuna z pozwoleniem na wznowienie prac przy NS2 na wodach niemieckich

Rosyjska barka Fortuna otrzymała pozwolenie na kontynuowanie prac na Morzu Bałtyckim przy gazociągu Nord Stream 2; obecnie jednostka ta jest eksploatowana na wodach niemieckich zgodnie z dostępnymi pozwoleniami - poinformowała agencję dpa spółka Nord Stream 2 AG.
24.05.2021

Nord Stream 2 AG wyłączone spod amerykańskich sankcji [analiza i komentarz]

19 maja Departament Stanu USA przedstawił amerykańskiemu Kongresowi obowiązkowy raport zawierający listę podmiotów podlegających wymierzonym w Nord Stream 2 przepisom sankcyjnym PEESCA zawartym w ustawie obronnej na rok 2021.
24.05.2021

Putin traktuje ustępstwa Bidena w sprawie NS2 jako oznakę słabości

Prezydent Rosji Władimir Putin traktuje ustępstwa amerykańskiego prezydenta Joe Bidena w sprawie Nord Stream 2 jako oznakę słabości - pisze w piątkowym komentarzu "The Hill". Dodaje, że bitwa o NS2 nie jest jednak jeszcze zakończona.
22.05.2021

Patryk Jaki w "Spieglu": Nord Stream 2 to niebezpieczne narzędzie szantażu

Jeśli projekt Nord Stream 2 zostanie zrealizowany, prezydent Rosji Władimir Putin będzie mógł szantażować część państw bałtyckich, a przede wszystkim Ukrainę, odcinając im gaz – mówi w wywiadzie dla tygodnika "Der Spiegel" europoseł Patryk Jaki. Polityk wyraża rozczarowanie decyzją USA o odstąpieniu od sankcji ws. gazociągu.
21.05.2021

Horała: decyzje USA ws. sankcji na Nord Stream 2 muszą budzić niepokój

Decyzje USA ws. sankcji na Nord Stream 2 muszą budzić niepokój; przeciwko niemu przemawia bardzo duży interes Stanów Zjednoczonych – ocenił w piątek wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.
21.05.2021

Niemieckie media: decyzja USA w sprawie NS2 to dla prezydenta Rosji niezwykłe zwycięstwo

"Prezydent USA rozważył wszystkie "za" i "przeciw". W końcu, co jest bardziej szkodliwe dla interesów Stanów Zjednoczonych: rurociąg czy napięcie z niezawodnym sojusznikiem? Wynik był chyba jasny" - pisze w czwartek "Seuedeutsche Zeitung" w kontekście decyzji USA o odstąpieniu od sankcji wobec Nord Stream 2.
20.05.2021

Gaz-System o zadaniach dla statków układających Baltic Pipe

Gazociąg Baltic Pipe na Bałtyku będą jednocześnie układać dwie lub jedna z trzech zaangażowanych w operację jednostek - poinformował operator przesyłowy gazu Gaz-System. Wiadomo już, jakie zadania przypadną poszczególnym statkom koncernu Saipem.
20.05.2021

Portal Axios: USA mają odstąpić od sankcji związanych z Nord Stream 2

Amerykański Departament Stanu ma odstąpić od sankcji związanych z budową rurociągu Nord Stream 2. Administracja Joe Bidena nie chce bowiem narazić na szwank swoich relacji z Berlinem – poinformował we wtorek portal Axios.
19.05.2021

Agencja Morska zezwoliła na dalszą budowę Nord Stream 2 na niemieckich wodach

Gazociąg Nord Stream 2 może zostać położony w maju na dnie morza na odcinku dwóch kilometrów na wodach niemieckich. Federalna Agencja Morska i Hydrograficzna (BSH) w Hamburgu nakazała w poniedziałek natychmiastowe wykonanie kontrowersyjnego pozwolenia wydanego 14 stycznia.
17.05.2021

Żaryn: ukończenie Nord Stream 2 pozwoli Rosji na dalszą destabilizację Ukrainy

Ukończenie Nord Stream 2, którego trasa ma omijać Ukrainę, pozwoli Rosji na dalszą destabilizację Ukrainy i podjęcia wobec niej agresywniejszych działań - pisze w czwartek rzecznik ministra koordynatora ds. służb specjalnych Stanisław Żaryn w artykule na stronie Stopfake.org.
06.05.2021

GAZ SYSTEM rozpoczyna proces układania gazociągu podmorskiego Baltic Pipe

Na pokładach trzech statków odpowiedzialnych za budowę Baltic Pipe trwają ostatnie przygotowania przed ich wypłynięciem i rozpoczęciem układania gazociągu na Morzu Bałtyckim.
06.05.2021

Niemiecka organizacja ekologiczna: budowa gazociągu Nord Stream 2 wstrzymana

Układanie gazociągu Nord Stream 2 zostało wstrzymane po tym, jak niemiecki Związek Ochrony Przyrody (NABU) zaskarżył do sądu w Hamburgu wydanie zezwolenia na budowę. Informuje o tym na swojej stronie internetowej organizacja ekologiczna.
04.05.2021

Bezwarunkowe poparcie Berlina dla Putina w sprawie Nord Stream 2

Kiedy Putin dostaje od Niemiec wszystko, czego żąda, jeszcze bardziej się rozzuchwala - mówi w rozmowie z PAP europosłanka niemieckich Zielonych Viola von Cramon. Musimy być bardziej stanowczy. Póki jeszcze mamy możliwość - dodaje.
01.05.2021

"Economist": Zachód musi zwiększyć naciski na Kreml, Nord Stream 2 należy zablokować

Prezydent Rosji Władimir Putin zorganizował ostatnio militarny pokaz siły. Poparcie dla niego w kraju maleje, ale to czyni go bardziej niebezpiecznym. Zachód musi zwiększyć naciski na Kreml, a projekt Nord Stream 2 należy zablokować - pisze tygodnik "Economist".
29.04.2021

"Akademik Czerski" rozpoczął układanie rur na budowie Nord Stream 2

Rosyjska barka do układania rur na dnie morskim "Akademik Czerski" po udanych testach rozpoczęła prace przy budowie gazociągu Nord Stream 2 na wodach duńskich, poinformowała spółka Nord Stream 2 AG. "Akademik Czerski" dołączył do pracującej już od lutego na tych wodach barki "Fortuna".
28.04.2021

Rzeczniczka MSZ Rosji: Nord Stream 2 jest dla Niemiec kluczowym projektem

Gazociąg Nord Stream 2 jest dla Niemiec kluczowym projektem, tak jest on kwalifikowany przez analityków niemieckich i przedstawicieli władz Niemiec - powiedziała rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa w wywiadzie dla telewizji RT Deutsch.
26.04.2021

Szynkowski vel Sęk: nie ma innego wyjścia niż rezygnacja z Nord Stream 2

Rezygnacja z Nord Stream 2 to jedyny sposób, by wybrnąć z kontraktu zawartego z partnerem łamiącym prawo międzynarodowe – ocenił w czwartek wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.
23.04.2021

Rządząca w RFN koalicja pod presją w sprawie Nord Stream 2?

Twarde stanowisko władz USA wobec Nord Stream 2 prowadzi do uświadomienia sobie przez rządzącą w RFN koalicję, że gazociąg można zrealizować tylko za wysoką cenę w polityce zagranicznej. Pojawiają się głosy, aby na razie odłożyć zakończenie budowy na później - pisze w czwartek "Die Welt".
22.04.2021

USA: administracja Bidena niechętna dodatkowym sankcjom na Nord Stream 2

Administracja Joe Bidena nie jest chętna do obejmowania Nord Stream 2 dodatkowymi sankcjami - ocenia Peter Rough z waszyngtońskiego think tanku Hudson Institute. I spekuluje, że ewentualne niepowodzenie w zablokowaniu gazociągu skutkować może większym wsparciem dla Inicjatywy Trójmorza.
21.04.2021

Kanclerz Merkel i minister obrony Kramp-Karrenbauer o budowie gazociągu Nord Stream 2

Annegret Kramp-Karrenbauer nie jest pewna, czy Nord Stream 2 zostanie kiedykolwiek wykorzystany; minister obrony nie uważa jednak, że należy zrezygnować z budowy - informuje we wtorek agencja dpa.
20.04.2021

Posłowie KO zdziwieni stanowiskiem PiS ws. projektu uchwały dotyczącej Nord Stream 2

Posłowie KO wyrazili we wtorek zdziwienie, że Prawo i Sprawiedliwość nie chciało w Sejmie prac nad projektem uchwały dot. powstrzymania budowy Nord Stream 2. Ta sprawa jest arcyważna dla bezpieczeństwa Polski - przekonywał Paweł Kowal (KO).
20.04.2021

Szef frakcji EPL w PE: w razie eskalacji na Ukrainie Nord Stream 2 nie do utrzymania

W razie eskalacji sytuacji na Ukrainie, dokończenie gazociągu Nord Stream 2 byłoby nie do obrony - oznajmił w poniedziałek w rozmowie z dziennikami niemieckiej grupy medialnej Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND) Manfred Weber, szef grupy Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w PE.
19.04.2021

Biden: Nord Stream 2 od dawna budzi mój sprzeciw

Nord Stream 2 to "złożony problem", który dotyczy sojuszników USA w Europie - powiedział w czwartek prezydent Joe Biden, podkreślając że od dawna jest przeciwny budowie tego gazociągu łączącego Rosję z Niemcami i innymi krajami Europy Zachodniej.
16.04.2021

Naimski: podmorski odcinek Baltic Pipe w tym roku, jeśli pozwoli pogoda

Jeśli nie będzie przeszkód pogodowych, podmorski odcinek gazociągu Baltic Pipe może być ukończony w tym roku - powiedział w czwartek w Senacie pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Poinformował, że 5 maja br. z portu w Rotterdamie wypłynie statek, który zacznie układać rury na dnie Bałtyku.
15.04.2021

Niemcy i Europa poradzą sobie bez Nord Stream 2

Kwestia budowy gazociągu Nord Stream 2 ponownie znalazła się w centrum zainteresowania w związku z gromadzeniem się rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą oraz wtorkową wizytą szefa Pentagonu w Berlinie. Czy Nord Stream 2 jest absolutnie konieczny? - pyta dziennik "Tagesspiegel".
14.04.2021

Prezydent Biden zamierza wyznaczyć przedstawiciela do rozmów o powstrzymaniu Nord Stream 2

Prezydent USA Joe Biden zamierza powierzyć prowadzenie rozmów o powstrzymaniu gazociągu Nord Stream 2 ekspertowi od rynku gazowego i byłemu dyplomacie Amosowi Hochsteinowi - informują amerykańskie media.
13.04.2021

Białoruś, Ukraina, Trójmorze i Nord Stream2 tematami rozmowy z doradcą Blinkena

Bezpieczeństwo Ukrainy i regionu wobec działań Rosji, sytuacja Polaków na Białorusi, Nord Stream2, Trójmorze były tematami rozmowy telefonicznej prezydenckiego ministra Krzysztofa Szczerskiego z Derekiem Cholletem, głównym doradcą sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena.
08.04.2021

Gaz-System: trwają prace przy lądowej części projektu Baltic Pipe

Sześć przekroczeń bezwykopowych zrealizowano na trasie gazociągu Goleniów-Lwówek w ramach lądowej części projektu Baltic Pipe – poinformowała rzeczniczka Gaz-Systemu. Prowadzone są też prace m.in. przy rozbudowie i budowie tłoczni gazu.
07.04.2021

Budowa Nord Stream 2 postępuje, ale projekt wciąż może być powstrzymany przez USA

Mimo wycofania się 22 firm w obawie przed sankcjami USA trwa budowa gazociągu Nord Stream 2. Sukces przedsięwzięcia nadal stoi jednak pod znakiem zapytania. Najwięcej zależy od kolejnego ruchu Waszyngtonu w sprawie nowych sankcji.
04.04.2021

Peter Beyer apeluje o moratorium na budowę Nord Stream 2

Koordynator rządu Niemiec ds. współpracy transatlantyckiej Peter Beyer zaapelował o moratorium na budowę gazociągu Nord Stream 2. Jak powiedział tygodnikowi "WitrschaftsWoche" projekt jest poważną przeszkodą w ożywieniu stosunków atlantyckich.
01.04.2021

Nord Stream 2 na ukończeniu mimo sankcji

Wciąż nie wiadomo, czy administracja Joe Bidena zdecyduje się rozszerzyć sankcje wobec projektu Nord Stream 2. Nieoficjalnie mówi się, że taka decyzja może zapaść w połowie maja. W tej chwili budowę gazociągu kontynuuje rosyjska barka Fortuna, a niedługo ma do niej dołączyć także Akademik Czerski, który ułoży na dnie morza brakujący odcinek w wyłącznej strefie ekonomicznej Danii. Gazprom informował już, że stopień gotowości projektu przekracza 90 proc.
01.04.2021

Statek Akademik Czerski płynie w stronę Danii, by budować Nord Stream 2

Rosyjski statek do układania rur na dnie morskim, Akademik Czerski, płynie ku Danii, by dołączyć do prac przy budowie gazociągu Nord Stream 2 - podało w środę radio Echo Moskwy. Agencja TASS wyraziła przekonanie, że udział jednostki przyspieszy tempo prac.
31.03.2021

PGNiG i Naftogaz: krok w kierunku wspólnego wydobycia gazu na Ukrainie

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA oraz Grupa Naftogaz podpisały list intencyjny dotyczący współpracy przy poszukiwaniu i eksploatacji ukraińskich zasobów węglowodorów. Ewentualna współpraca dotyczy obszarów, które pod względem geologicznym stanowią przedłużenie struktur eksploatowanych przez polską spółkę od ponad 70 lat.
30.03.2021

Witkowski: dwa statki pracujące przy Nord Stream 2 pod lupą polskich władz

Dwa statki, które są własnością niemieckiego armatora, ale pływały pod polską banderą, od piątku będą traktowane jako jednostki łamiące sankcje dotyczące budowy Nord Stream 2 - poinformował wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski. Jak dodał, obie jednostki pracują przy Nord Stream 2.
26.03.2021

Szef rady nadzorczej Gazpromu: Nord Stream 2 będzie ukończony w tym roku

Szef rady nadzorczej rosyjskiego koncernu Gazprom Wiktor Zubkow wyraził w piątek przekonanie, że gazociąg Nord Stream 2 zostanie ukończony w tym roku. Podkreślił, że "pozostało całkiem niewiele" do sfinalizowania projektu.
26.03.2021

Przydacz: wypowiedź Blinkena o NS2 to dużo mówiący komunikat; najważniejsze jest zablokowanie tego projektu

Wypowiedź sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena o Nord Stream 2 to dużo mówiący komunikat; USA objęły sankcjami firmy aktywne przy budowie NS2; wyrażamy nadzieję na kontynuację tej polityki, bo najważniejsze jest zablokowanie tego projektu - podkreślił wiceszef MSZ Marcin Przydacz.
24.03.2021

Wiceszef MSZ: liczymy, że USA, UE i NATO będą bardziej zdecydowane ws. Nord Stream 2

Pozytywnie odbieramy wtorkowe słowa sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena w sprawie Nord Stream 2; liczymy, że świat zachodni - USA, UE i NATO będą w tej sprawie bardziej zdecydowane i konsekwentne - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.
23.03.2021

Prezes PGNiG: nikt odpowiedzialnie nie poda cen gazu, jakie będą obowiązywać za trzy lata

Nikt odpowiedzialnie nie powie, jakie będą ceny gazu za trzy lata - mówił we wtorek prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Paweł Majewski. Zaznaczył, iż pewne jest jedynie to, będą to ceny rynkowe.
23.03.2021

Amerykańskie sankcje nie zatrzymały budowy Nord Stream 2

Po ponad rocznej przerwie spowodowanej nałożeniem amerykańskich sankcji budowa Nord Stream 2 została wznowiona i jest realizowana przez Rosjan własnym sumptem. – Na tę chwilę trwające spory i obowiązujące sankcje ze strony USA nie są wystarczające, żeby ją zatrzymać – mówi ekspert ds. rynków energetycznych Mateusz Kubiak.
22.03.2021

Port w Rotterdamie jest coraz bliżej stania się hubem wodorowym

Port w Rotterdamie - wiodący europejski węzeł handlowy, wraz z Gasunie pracuje nad stworzeniem nowego rurociągu wodorowego, który ma stanowić podstawę przyszłej infrastruktury wodorowej.
19.03.2021

Rosja: firmy z UE obchodząc sankcje wyposażyły statek, który zbuduje Nord Stream 2

Mimo zaostrzania przez USA sankcji wobec podmiotów, zaangażowanych w budowę gazociągu Nord Stream 2, firmy z UE dostarczyły w 2020 roku nowoczesny sprzęt dla statku Akademik Czerski o wartości 10 mln USD - podał w piątek rosyjskojęzyczny portal Deutsche Welle.
19.03.2021

USA: Blinken: każdy podmiot zaangażowany w Nord Stream 2 naraża się na sankcje

Każdy podmiot zaangażowany w budowę gazociągu Nord Stream 2 naraża się na amerykańskie sankcje - poinformował w czwartkowym oświadczeniu szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken.
18.03.2021

Gaz-System: mimo pandemii projekt Baltic Pipe idzie zgodnie z planem

Realizacja projektu Baltic Pipe pomimo pandemii przebiega zgodnie z harmonogramem. Obydwie części – podmorska i lądowa - tego złożonego programu inwestycyjnego obecnie są w fazie budowlanej - powiedział PAP prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień.
18.03.2021

U wybrzeży Danii wkrótce ruszą prace przy pierwszej nitce Nord Stream 2

Pod koniec marca powinny rozpocząć się prace przy układaniu pierwszej nitki gazociągu Nord Stream 2 (Line A) w wyłącznej strefie ekonomicznej Danii na Bałtyku - podał w środę dziennik "Kommersant", powołując się na Duńską Agencję Energii (DEA).
17.03.2021

Europosłowie krytykują w PE budowę gazociągu Nord Stream 2 i apelują o jej zatrzymanie

Europosłowie podczas posiedzenia Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii PE skrytykowali budowę gazociągu Nord Stream 2. Wskazywali, że projekt powinien zostać zatrzymany, bo jest szkodliwy dla europejskiego bezpieczeństwa energetycznego.
24.02.2021

Statek Fortuna wznowił układanie Nord Stream 2 w wodach Danii

Rosyjski statek do układania rur na dnie morskim Fortuna wznowił układanie gazociągu Nord Stream 2 w wodach Danii - podała w poniedziałek agencja RIA Nowosti, która powołuje się na serwis ShipTracking. Wcześniej media niemieckie informowały o wstrzymaniu prac.
15.02.2021

Andzej Duda reaguje na słowa prezydenta Niemiec o Nord Stream 2

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski poinformował, że z polecenia prezydenta Andrzeja Dudy odbył rozmowę z szefem Kancelarii Prezydenta Niemiec, w której przekazał zdecydowanie krytyczne stanowisko Polski dotyczące Nord Stream 2 i pogłębiania uzależniania Europy od importu rosyjskiego gazu.
11.02.2021

Naimski: mimo epidemii budowa Baltic Pipe przebiega zgodnie z harmonogramem

Mimo epidemii i ograniczeń z nią związanych budowa gazociągu Baltic Pipe przebiega zgodnie z harmonogramem i zostanie zakończona tak, jak jest to przewidziane, w październiku 2022 r. - powiedział PAP pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
20.01.2021

Decyzja środowiskowa dla Gazociągu Przyłączeniowego Dolna Odra

GAZ-SYSTEM otrzymał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy gazociągu przyłączeniowego do Elektrowni Dolna Odra, wydaną przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Szczecinie.
18.01.2021

Jest umowa na projektowanie gazociągu do terminalu LNG na Zatoce Gdańskiej

GAZ-SYSTEM podpisał z ILF Consulting Engineers Polska Sp. z o.o. umowę na wykonanie dokumentacji projektowej wraz ze sprawowaniem nadzoru autorskiego dla gazociągu Gustorzyn – Wicko. Nowa inwestycja jest związana z realizacją projektu pływającego Terminalu LNG typu FSRU, planowanego w Zatoce Gdańskiej.
07.01.2021

Gazociąg Zdzieszowice – Brzeg oddany do użytkowania

GAZ-SYSTEM zakończył budowę kolejnego odcinka Korytarza Północ – Południe, gazociągu Zdzieszowice – Brzeg o długości 84 km.
03.12.2020

GAZ-SYSTEM zakończył ważny etap przebudowy gazociągu Goleniów – Police

Spółka w listopadzie br. zakończyła pierwszy etap tej inwestycji, który zakładał realizację przewiertu sterowanego HDD w technologii Intersect pod rzeką Odrą.
02.12.2020

Rusza niewiążące badanie zainteresowania rynku gazociągiem Polska-Litwa

Operatorzy przesyłowi gazu z Polski i Litwy - Gaz-System i Amber Grid, rozpoczęli niewiążącą procedurę badania rynku pod kątem uruchomienia gazociągu GIPL, który połączy systemy gazowe Polski i krajów bałtyckich.
04.11.2020

Gazociąg Tworóg – Kędzierzyn gotowy do przesyłu gazu

GAZ-SYSTEM zakończył budowę gazociągu Tworóg – Kędzierzyn. Jest to kolejny oddany do eksploatacji odcinek międzynarodowego Korytarza Północ-Południe.
23.10.2020

Minister energetyki Bułgarii: zrealizujemy gazociąg Bałkański Potok

Minister energetyki Temenużka Petkowa oświadczyła dzisiaj, że Bułgaria zrealizuje przedłużenie gazociągu Turecki Potok, zwane w Bułgarii Bałkańskim Potokiem. Była to pośrednia odpowiedź na amerykański komunikat o poszerzeniu sankcji na rosyjskie gazociągi.
22.10.2020

Gazociąg Gustorzyn – Wronów z kompletem decyzji lokalizacyjnych

8 października br. wojewoda mazowiecki wydał ostatnią z dziesięciu uzyskiwanych decyzji lokalizacyjnych dla gazociągu Gustorzyn – Wronów (ETAP III Rawa Mazowiecka – Wronów). Kolejnym działaniem GAZ-SYSTEM będzie złożenie wniosku o pozwolenie na budowę.
19.10.2020

Bułgarski odcinek gazociągu Turecki Potok prawie gotowy

Dzisiaj premier Bułgarii Bojko Borisow ogłosił, że budowa bułgarskiego odcinka gazociągu Turecki Potok jest prawie zakończona. Rurociąg zostanie oddany do użytku przed końcem roku.
23.09.2020

Awaria ukraińskiego rurociągu transportującego gaz do Europy

W obwodzie kijowskim na Ukrainie w nocy z poniedziałku na wtorek doszło do awarii rurociągu transportującego gaz do Europy. Na szczęście nikt nie ucierpiał. Ministerstwo energetyki zapewnia, że tranzyt surowca odbywa się w zwykłym trybie.
15.09.2020

Morawiecki: Nord Stream 2 już kosztował Europę zbyt drogo

Nord Stream 2 już kosztował Europę zbyt drogo, a stawka, czyli unijne bezpieczeństwo, wiarygodność i niezależność, z roku na rok rośnie - stwierdził w artykule opublikowanym w niedzielę na stronie internetowej niemieckiego dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" premier Mateusz Morawiecki.
14.09.2020

Trump: Nord Stream 2 nie powinien zostać ukończony

Prezydent USA Donald Trump oświadczył dziś, że gazociąg Nord Stream 2 nie powinien zostać ukończony. Ocenił, że przed jego wyborczym zwycięstwem w 2016 roku "nikt nie słyszał o Nord Stream 2".
07.09.2020

Politycy wzywają byłego kanclerza Niemiec do ustąpienia z zarządu Nord Stream 2

W odpowiedzi na zatrucie Aleksieja Nawalnego, politycy CDU i Zielonych wezwali byłego kanclerza RFN Gerharda Schroedera do rezygnacji ze stanowiska przewodniczącego rady dyrektorów budującej gazociąg spółki Nord Stream 2 - informują niemieckie media.
07.09.2020

PERN buduje płocki odcinkek rurociągu paliwowego pod dnem Wisły

PERN rozpoczął w Płocku budowę odcinka rurociągu paliwowego, biegnącego pod dnem Wisły. Zastąpi on rurociąg rezerwowy, który po awarii w 2018 r. został wyłączony. Nowy rurociąg zostanie wykonany przy wykorzystaniu nowoczesnej technologii bezwykopowej, polegającej na poziomych przewiertach.
25.08.2020

Naftoserwis przeprowadził inspekcję rurociągów w Czechach

Naftoserwis należący do Grupy PERN, w lipcu i sierpniu wykonał w Czechach inspekcje dwóch 6 kilometrowych odcinków gazociągu DN 400 relacji Obrataň – České Budějovice należącego do E.ON.
21.08.2020

USA bliskie zablokowania Nord Stream 2, ale gra jeszcze nie przesądzona

USA są bliskie zablokowania ukończenia gazociągu Nord Stream, ale gra o to wciąż się toczy – powiedział Daniel Kochis, starszy analityk waszyngtońskiego think tanku Heritage Foundation. Ekspert zauważa, że w Kongresie istnieje ponadpartyjne porozumienie w sprawie sankcji.
14.08.2020

Nord Stream 2 może nie zostać ukończone

Prezes niemieckiej spółki energetycznej Uniper, która współfinansuje budowę gazociągu Nord Stream 2, przyznał dzisiaj że bierze pod uwagę możliwość nieukończenia inwestycji z powodu sankcji USA.
11.08.2020

Maas rozmawiał z Pompeo o sankcjach wobec portu w Sassnitz

Heiko Maas, Szef MSZ Niemiec, poinformował dzisiaj, że telefonował do sekretarza stanu USA Mike'ai Pompeo. Podczas rozmowy wyraził swoje "zaniepokojenie", spowodowane listem trzech senatorów USA do właściciela niemieckiego portu Sassnitz, dotSzef MSZ Niemiec Heiko Maas poinformował w poniedziałek, że wyraził telefonicznie sekretarzowi stanu USA Mike'owi Pompeo swe "zaniepokojenie" listem trzech amerykańskich senatorów do właściciela niemieckiego portu Sassnitz o grożących mu sankcjach za wspieranie budowy gazociągu Nord Stream 2.
10.08.2020

Ruszyły konsultacje przepustowości przyrostowej dla połączeń międzysystemowych Polska-Niemcy

GAZ-SYSTEM, ONTRAS Gastransport GmbH oraz GASCADE Gastransport GmbH uruchamiają wspólne konsultacje dotyczące projektów przepustowości przyrostowej dla połączeń międzysystemowych Polska-Niemcy
10.08.2020

GAZ-SYSTEM ma komplet wykonawców dla gazociągu Polska – Litwa

W lipcu spółka podpisała ostatnie dwie umowy na wykonanie robót budowlanych na południowym odcinku interkonektora Polska – Litwa (GIPL). Zakontraktowane zostały także dostawy rur i armatury. GIPL na całym odcinku wchodzi w fazę budowlaną.
03.08.2020

Rusza konkurs „Na szlaku Baltic Pipe”!

GAZ-SYSTEM zaprasza do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym zatytułowanym „Na szlaku Baltic Pipe”. Konkurs ma przybliżyć inwestycję Baltic Pipe tj. budowę gazociągu, który w Polsce powstaje na obszarze trzech województw – zachodniopomorskiego, lubuskiego i wielkopolskiego. Prace zwycięzców zostaną opublikowane na specjalnie przygotowanej mapie 25 września w weekendowym wydaniu „Głosu Wielkopolski”, „Głosu Dziennika Pomorza” oraz 26 września w „Gazecie Lubuskiej” oraz na ich portalach internetowych.
31.07.2020

Pompeo: USA zrobią wszystko, by Nord Stream 2 nie zagroził Europie

Sekretarz stanu Mike Pompeo oświadczył w czwartek, występując przed komisją spraw zagranicznych Senatu USA, że Stany Zjednoczone zrobią wszystko, by gazociąg Nord Stream 2 nie zagroził Europie.
30.07.2020

Borisow: budowa Bałkańskiego Potoku postępuje

Premier Bułgarii Bojko Borisow poinformował w środę, że budowa gazociągu Bałkański Potok (czyli lądowego przedłużenia Tureckiego Potoku) postępuje i projekt będzie zrealizowany zgodnie z przewidywaniami.
29.07.2020

Groźba sankcji CAATSA wobec Nord Stream 2

15 lipca Departament Stanu USA zmienił wytyczne w sprawie stosowania niektórych sankcji przewidzianych w ustawie CAATSA z 2017 r. Stanowi to sygnał gotowości do nałożenia ich na podmioty zaangażowane w budowę Nord Stream 2 (NS2). Co istotne, inicjatywa ta wychodzi ze strony administracji prezydenckiej, dotychczas niechętnej ostrym działaniom w stosunku do NS2. Należy liczyć się ze zdecydowanym sprzeciwem części państw UE wobec polityki USA i z inicjatywami ochrony europejskich podmiotów przed sankcjami.
21.07.2020

Gaz-System: gazociąg Rembelszczyzna - Mory z decyzją lokalizacyjną

Jest decyzja lokalizacyjna wojewody mazowieckiego dla gazociągu Rembelszczyzna - Mory - poinformował we wtorek Gaz-System. Inwestycja zwiększy bezpieczeństwo energetyczne stolicy i okolic.
21.07.2020

Ambasador Mosbacher dziękuje polskiemu MSZ za poparcie ostatnich kroków USA ws. Nord Stream 2

Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher podziękowała w piątek na Twitterze polskiemu MSZ za poparcie ostatnich amerykańskich kroków w sprawie powstrzymania realizacji rurociągu Nord Stream 2.
17.07.2020

Sputnik Polska: Pompeo o Nord Stream 2: Wynoście się lub poniesiecie konsekwencje. MSZ Rosji komentuje

Waszyngton znowu zagroził sankcjami spółkom biorącym udział w projekcie Nord Stream 2. „Natychmiast się wynoście lub poniesiecie konsekwencje” – oświadczył szef Departamentu Stanu Mike Pompeo na konferencji prasowej.
16.07.2020

Nord Stream „stanie” na 13 dni

Obie nitki gazociągu Nord Stream zostaną zatrzymane w celu przeprowadzenia planowej konserwacji w dniach od 14 do 26 lipca, poinformował operator projektu Nord Stream AG.
14.07.2020

"Wiedomosti": decyzja Danii w sprawie statków do układania Nord Stream 2 to sukces Rosji

Zgoda Danii na wykorzystanie na jej wodach statków niewyposażonych w system dynamicznego pozycjonowania (DP) jest sukcesem Rosji, teraz w ukończeniu gazociągu Nord Stream 2 mogą przeszkodzić tylko nowe sankcje amerykańskie - ocenia we wtorek dziennik "Wiedomosti".
07.07.2020

Sputnik Polska: Dania pozwoliła na ukończenie Nord Stream 2 przez nowe statki

Duńska Agencja Energetyczna (DEA) pozwoliła spółce Nord Stream 2 AG na dokończenie Nord Stream 2 w swoich wodach przy użyciu statków do układania rur z pozycjonowaniem kotwic – podano w komunikacie agencji.
06.07.2020

Trzaskowski: Nord Stream 2 - olbrzymi błąd polityki niemieckiej; powinien być zablokowany

Gazociąg Nord Stream 2 to jest olbrzymi błąd polityki Niemiec; uważam, że ten projekt powinien być zablokowany - ocenił w czwartek kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Opowiedział się jednocześnie za odbudową współpracy polsko-niemiecko-francuskiej w ramach Trójkąta Weimarskiego.
02.07.2020

Sasin: można powiedzieć o przełomie w relacjach z Gazpromem

Można powiedzieć o przełomie w naszych relacjach z partnerem rosyjskim, z Gazpromem, który od dziesięcioleci był monopolistycznym dostawcą gazu do Polski, narzucającym nam niekorzystne rozwiązania, niekorzystne ceny i warunki umów – powiedział w środę wicepremier Jacek Sasin.
01.07.2020

EBI pożycza 65 mln euro na projekt połączenia gazowego między Polską i Litwą

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) podpisał umowę pożyczki w wysokości 65 mln euro z litewskim operatorem systemu przesyłowego gazu AB Amber Grid na sfinansowanie budowy litewskiego odcinka planowanego połączenia gazowego między Polską i Litwą.
01.07.2020

Budowa Baltic Pipe pod nadzorem specjalistów

GAZ-SYSTEM zdecydował, że usługi Inspektora Bezpieczeństwa Żeglugi (ang. Marine Warranty Surveyor) dla prac na Morzu Bałtyckim będzie świadczyć firma Germanischer Lloyd Industrial Services GmbH, która jest częścią międzynarodowej grupy DNV GL.
29.06.2020

SUPRIMA SYSTEMY MOCOWAŃ

mocowanie rur,mocowanie systemów anty VIV,ochrona kabli podwodnych,okablowanie rur i elementów konstrukcji,montaż czujników,systemy antykorozyjne,konstrukcje rurowe piggy back,mocowanie boi,instalacje dla offshorowych farm wiatrowych,instalacje odwiertowe,montaż okablowania,okablowania podwodne,kable morskie,prace podwodne,systemy montażowe,systemy mocowań,łączenie,konstrukcje podwodne,offshore,rurociągi,gazociągi,konstrukcje nawodne,konstrukcje podwodne,infrastruktura,ochrona antykorozyjna,antykorozja,ochrona filarów,prace hydrotechniczne,pływalność,wyporność,mocowania offshore,ochrona pali

Dziękujemy za wysłane grafiki.