Gazociąg Nord Stream 1 wykorzystuje obecnie niecałe 60 proc. swoich nominalnych zdolności przesyłowych - poinformował w środę niemiecki urząd regulacyjny BNetzA. Jak podkreślił regulator, bezpieczeństwo dostaw gazu do Niemiec jest zapewnione.
Niemiecki urząd regulacyjny podkreślił, że przepływ gazociągiem Nord Stream 1 jest obecnie na poziomie poniżej 100 mln m sześć. dziennie. Przepływy gazociągiem malały od kilku dni, ale teraz - jak podkreśla BNetzA, utrzymują się na stałym poziomie i nie spadają bardziej.
We wtorek Gazprom poinformował, że nie może przesyłać Nord Streamem 1 więcej niż 100 mln m sześc. gazu dziennie z powodu braku sprężarki, którą nie wróciła do tłoczni Portowa z naprawy u producenta - Siemensa.
Niemiecki regulator ocenił, że bezpieczeństwo dostaw gazu do Niemiec jest zachowane, a odbiorcy dotknięci brakiem odpowiedniego przesyłu Nord Streamem 1 czerpią gaz z innych źródeł. BNeztA podkreśliło, że uważnie obserwuje sytuację i jest w stałym kontakcie z firmami z sektora gazowego.
Najwięksi producenci turbin wiatrowych w 2021 roku. Zobacz ranking
USA zawiesiły sankcje naftowe na Iran na 60 dni
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Kamila Zimińska
PSEW 2026: wiatr może obniżyć rachunki za prąd, ale trzeba usunąć bariery dla OZE
PSEW: offshore wind nowym frontem bezpieczeństwa państwa
Jak pogodzić offshore wind z turystyką i rybołówstem? Doświadczenia płyną z zagranicy